NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6962 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG S MAART 1906 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: jfpltL ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 JéfAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 (g/:(jt[ Ivoor 3 plaatsingen a contant. olrust%erkd ZoTdalsblad, 'voor Haarlem' 037* Redactic en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis FaubourgMontmartre. AGENDA Vrijdag 9 Maart. De KroonFlesch en Röntgen 11de Conceit, 8 uur. Gebouw ProtestantenbondVereen. voor VrouwenkiesrechtLezing- me j. Johanna Naber, 8 uur. Nieuwe Gracht 64Mode-academie- mej. D. H. PoldermansTentoon stelling van costumes enz. 25 en 79 uur. Amsterdam (Paleis voor Volksvlijt) je dat loven. Wensch. ook maar niet, Automobielen-tentoonstelling, 10—5 dat het veranderen zal, want werden uur. we minder wijs, dan zouden de za- ken .vim de gemeente niet meer met de gewone zorg' behandeld worden en werden we nog wijzer, dan vrees ik zou er nog meer verschil van meening' heerschen en de Raads vergaderingen dus heelemaal niet meer aan een einde komen. Wees er van overtuigd, brave kiezer, dat het zijn ze dood en hun 'kinderen en kindskinderen hebben al die verstan digheid een beetje laten loopen." ,,Ik dacht al", zei. de kiezer, „hoe kwamen ze in die dagen aan de kost, als ze zoo den heelen dag stonden te redekavelen Maar ik begrijp, wat je zeggen wiltals de heeren het in den Raad niet eens zijn, dan komt dat van de al gem e ene verstandig heid." i „Juist", zei ik ,,,en als kiezer moet OM ONS HEEN ccxlix. BRIEF VAN HET 34ste RAADSLID. Aan de Kiezers Een paar dagen geleden heb ik een bij ons in den Raad precies is zoo zeer gewaardeerden Haarlemschen als 't wezen moet." kiezer gesproken, die naai' zijn ver- Dat was hij 'ook, zei d'ie en bedank- klaring de kluts geheel én al kwijt te me vriendelijk voor de héldere en wa-s. „Ik begrijp", zoo zeide hij, „er klare uitlegging, wezenlijk niets meer van. De Leden van den Raad zijn allemaal knappe menschen, dat staat vast. Anders Toch, in je bescheidenste oogenbldk- zouden wij ze niet gekozen hebben ken, voel je wel, dat er dingen zijn, De wethouders van de gemeente zijn waai van je beter op de hoogte moest ook knappe menschen, daar ze geko- wezen. In de eerste plaats van de zen zijn uit de Raadsleden. Zij zijn rechtsgeleerde finesses. Ms onze zelfs, wat je zou kunnen noemen Commissie tot het ontwerpen van „la crème de la crème", of vrij in 't verordeningen tegen de overtreding Hollanclsch vertaald: het neusje van waarvan straf is bedreigd en die we den zalm. De burgemeester is ook om tijd te winnen de rechtsgeleerde een knap man, anders zou men hem Commissie noemer^ als die zeg ik in den Haag niet benoemd hebben." met een- advies voor den dag komt. „Zeer zeker", zei ik. waarin doodeenvoudige dingen zoo „Nu dan", zoo 'ging de kiezer ver- worden ingekleed, dat je door het der, „hoe is het dan toch mogelijk, l.osch de boomen niet meer ziet, dan dat al die knappe menschen het ge- kun je gerust alle hoop om het ooit woonlijk met elkaar zoo oneens zijn zoover te brengen, laten varen. Om- Hoe kan 't gebeuren, dat zooals bij streeks de veertig eerst eindexamen de vorige Raadsvergadering de heele gymnasium te doen en dan drie jaar Ra-ad eenparig een voorstel van B. te stui\ eren kunnen maar weinigen en W. verwerpt Waren B. en W. onder hun petje krijgen. In dit op- clan op dat oogenblik minder knap, zicht is een afgunstig berusten dus of de leden van den Raad nog knap- het eenig mogelijke, per dan anders j Iets dergelijks overkomt je bij het „Vriend kiezer," zoo antwoordde behandelen1 van bouwkundige aan- ik, „uwe veronderstelling, dat we al- getogenheden. Bij de behandeling lernaal knappe menschen zijn is juist van de gemeentelijke bepalingen, die en onweerlegbaar. Laat ik dit op den nooitg waren geworden door de voorgrond stellen. Wanneer we daar woningwet, heeft het me geduizeld Woensdagmiddag zoo met ons een bi| al die technische termen. Zouden en veertigen bij elkaar zijn, B. en we dairvan nu nog niet eens wat W. met hun vijven, wij met ons vier kunnen leeren? Bijvoorbeeld op een en dertigen, de Secretaris en de Com-special en cursus aan de Amba-ghts- mies-redacteur, dan denk ik wel school eens bij mijzelven „wat is de wereld Over onderwijs behoeven we niets toch schoon!" Laat ons derhalve dit meer te leeren. Daar weten we alle- eens en vooral als vaststaand aanne- maal genoeg van en durven dan ook men wij zijn met ons allen, al zeg gerust belangrijke besluiten, zooals ik het zelf, bekwame lieden. i bij voer beeld de opheffing van de Hoe komt het nu, zoo vraagt gij, H B. S. met 3-jarigen cursus^ ne- dat menschen, die door één geest van men zonder daarin éen enkele on- kennis en talent die hen omzweeft, derwijs-specialiteit gekend te hebben, als 't- ware geboren zijn om elkander Ik bluf daar niet op, ik constateer te begrijpen, hoe komt het, dat die j alleen maar een feit. Moet ik rond- zoo dikwijls met elkaar van gevoelen uit spreken, dan wil ik er wel dit verschillen Om dat te beseffen moe-van zeggen, dat iedereen die niet ten we even teruggaan naar 't oude doofstom geboren is en in den loop Athene1 van zijn leven een zekere vrijmoedig- Zóóver?" vroeg de kiezer op zijn heid heeft opgedaan, op zijn 30ste horloge kijkende, „ik heb niet veeljaar een dragelijke meening over elk geval een mysterieus iets. Het heeft dan ook m ij niet verbaasd (zoo als het anderen moet gedaan hebben) dat onze Centrale geen stroom kon leveren aan de lijn, die tot dusver paardentram heet, omdat zij dan overbelast zou wezen en tot uitbrei ding overgaan. Die anderen meen den, dat het doel van een fabriek immers is om uit te breiden, maar ik zei'k geloof er niks van. Weet jullie precies wat loodstrepen zijn, of volts, of kilowattuur, kennen jul lie de eigenschappen van lampen-in schakeling, hoofdvoedangs-, voedings- en verdeelleidingen Kunnen jullie op een prik de lading en de ontlading van de accumulatoren beoordeelen Ik niet, zeg ik je en daarom stem ik ook als er verschil van gevoelen is, altijd met de Commissie. Dat is veilig en staat fatsoenlijk. Wat de reiniging betreft, daarover hebben we weer allemaal een opinie. Dat ze in weerwil daarvan nog niet beter 's, dan ze is, komt door den vuilen rommel, dien de menschen (jawel, jullie kiezers ook!) altijd maar weer op straat smijten. Als dat eens ophoudt (maar ik vrees ervoor) dan zul je eens zien, hoe puik onze reinigingsdienst dan is ik hoop hiermee een goed en hélder denkbeeld te hebben gegeven van de verhoudingen in onzen gemeente raad en eindig als naar gewoonte met een vriendelijken groet aan U kiezers, die kunt verlangen af en toe van de hoofdlijnen van het gemeen telijk beheer te worden ingelicht. Het is hiernaar, dat ik tracht met mijn zwakke 'krachten. Het 34ste Raadslid. Voor kopie conform J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Gaston Leroux, de Petersburgstehe correspondent van dien „Maltin", schrijft nog o. m. het voQgern.de over tijd." onderwijszaken kan hebben saamge- ,.We komen dadelijk weer tCTUg. gaard. Het gemakkelijke van de zaak Nu dan, in het oude Athene wemelde is, dat de eigenlijke deskundigen het bet van wijze menschen. De een was nooit met elkaar eens zijn, zoodat je inderdaad nog verstandiger dan de als leek de meest afwijkende opinie ander velen waren bijzonder wijs kunt ten beste geven en daarvoor nog en sommigen allerij-selijkst verstan- een autoriteit vinden, die 't met je dig. Als je de verhalen gelooven eens is. Het eenige wat je daarbij kunt-, dan moet de allerdomste Athe-dient in 't oog te houden is het aan- ner in een andere stad nog een schit-nemen van een hoog ernstige, waar- terend figuur gemaakt hebben dige houding en een zeker iets in je „Kolossaal", zei de kiezer. 'stem, dat duidelijk zegt: „al zouen „En wat zou je wel denken, datze me er op de Groote Markt in 't da-aa* het gevolg van was openbaar voor verbranden, ik zou „Ja, dat weet ik zoo niet", zei de er mijn meening niet om prijsgeven kiezer, „ik ben in het oude Athene Een standpunt dat je in deze dagen zoo ni'et bekend." I gemakkelijk innemen kunt, omdat er „Het grootst mogelijke verschil op de Groote Marlet niets meer ver- van- gevoelen kwam er uit voort. De brand wordt 'dan een lucifer en vrij oude Atheners waren altijd maar j wat electrisch licht, aan 't redeneeren en discussie eren. In j Het beoordeelen van de gemeente huis, op de stoep, in 't park, op een bedrijven is weer moeilijker. De duin- brug, overal waren ze aan 't rede- waterleiding is een tamelijk eenvou- twisten. Als iemand zei: „mooiweer dige onderneming. Blijf je met je vandaagdan vatte een ander hem vingers van 't laboratorium af, dan hij de knoop van zijn jas (ik vergis kun je een redelijke meening hebben me ze droegen tunica's in die dagen) over winstberekening, gewone en en begon een vertoog, om hem het extra afschrijvingen en zoo meer. De tegendeel te bewijzen." gasfabriek wordt al heelwat ingewik- Mijn vriend de kiezer was perplex, kelder en de electrische centrale is Hij schudde het hoofd: en vroeg mee- een instituut, waarover je maar het waiig, hoe dat allemaal afgeloopen beste doet de opinie van een ander was. over te nemen. Electrische stroom is Heeft geen stand gehouden", eenmaal een geheimzinnig ding, on- »ei ik, „ze waren te wijs. Allemaal zichtbaar, zooal niet onvoelbaar, in DE KIESBEWEGING IN RUSLAND. „Men zou niet zeggen, dat we aan den vooravond staan van iets, tot dus verre ongehoords in die Russische ge schiedenisgeen koortsachtigheid, geen enthousiasme, zelfs geen spoor van hoop in de practische resultaten van de verkiezingen. Behalve de aan slagen, op touw gezet door de revo- lutiofimairen of de zwarte benden, be merkt men mets van een heftdgen strijd1 tegen dé bestaande orde van zalcen. De onderdrukking van den opstand heeft het gewenschte gevolg gehad, over het rijk schijnt een. drulckende loomheid te liggen." Naar uit Petersburg wordt gemeld) is de Tsaar voorneimenis in persoon DE DOEMA te openen. Volgens een particulier bericht uit Odessa sprak Dinsdag DE KRIJGSRAAD liet vonnis uit over 30 artilleristen, die beschuldigd waren van openlijk ver zet, wegens een weigering om tijdens den opstand het geschut tegen de ne- volutionnairen te gebruiken. Zes hun ner werdén tot straffen van 10 tot 20 jaar dwangarbeid1 In Siberië veroor deeld, 24 tot inlijving bij strafbatail- lotls. Uit andere Landen. DE CONFERENTIE TF. ALGECIRAS. De Berlijniscbe correspondent van de ..Frankf. Zeitung" meldt: Het lot van de conferentie van Alge- cir-as hangt in hoofdzaak af van de twee aangelegenheden, die men kort weg als het vraagstuk van de pol-itte en het vraagstuk van de bank pleegt te betitelen. Het is nu een openbaar geheim geworden, dat andere: mogend heden door hun tusschenkomst een vergelijk tusschen de Fransche en de Duötsche opvatting tot stand' trachten t e brengen, in dezer voege, dat Frank rijk in de bankkweetie aan de Duit- sche opvatting, en Duitschland in de politiekwestie aan de Fransche wen- sch-en tegemoet zal komen. Een telegram aan de „Temps" komt dit bevestigen. Uit Berlijn ontving het Fransche blad een telegram met de mededeeling, dat de instructies, die d e Duitsche gedelegeerden voor de zit ting van heden zouden ontvangen, in verzoenlijken geest zulién zijn. Men schijnt algemeen van meening te zijn. dat een compromis in zake de politie- en bankquaestie den grondslag voor de overeenkomst zal vormen. DE FRANSCHE MARINE- BEGROOTING. De Kamer ging Woensdag voort met de beraadslaging over de ma-rine-be- grooting. Minister Thomson erkent, dat de groepeering der eskaders te wenschlen laat. Doch wat de bewapening betreft, .staat de Fransche marine boven de Duitsche. Het program van 1900 zal in 1909 uitgevoerd zijn. De opperste ma- rmeraad zal een nieuw program voor stéllen. Engeland besloot versohillen- dle pantserkruisers, torpedo-vernielers en onderzeesche booten te bouwen. Duitschland beéloot machtige pant serkruisers te bouwen. Dat is de toe stand, waar wij voor geplaatst zijn. Onze opperste marineraad zal dus voortellen sterke kruisers en pantser- kruisers te bouwen. De minister wijst op de voordeden van id'e gepantserde kruisers. „Wan neer wij deze bezitten, zijn. wij in voordéeliger conditie dan de andere volkeren. Wij moeten ons thans toe leggen op het bouwen van- pantser kruisers. Onze bewapening is niet min der dan die van Engeland." EEN NEDERLAAG VOOR ROUVIER. In-antwoordi op een interpellatie van den heer Pilichon over de toepassing van -de wet op -dé scheiding van Kerk en Staat in Zake de inventaris-opne ming der kerken., wijst de minister president iédere motie van de hand, waarin schorsing van de inventarisa tie wordt gevraagdde regeering zal de Wet toepassen met voorzichtigheid, takt en wijsheid. Hij verzoekt de Ka mer de motie-Feret aan te nemen, waarin de verklaringen der regeering worden goedgekeurd. De motie wordt verworpen met 284 tegen 267 stemmen. De heer Rouvier verklaart, dat de re geering geen verder belang stelt in den loop van het deibat en verlaat met de ministers de zaal. De zitting wordt opgeheven. HET FRANSCHE KABINET NEEMT ZIJN ONTSLAG. I Minfster-presidient Rouvier heeft daarop bij president Fall'ières het ont slag van het kabinet ingediend, dat door dezen werd aangenomen. De ministers zullen de loopen de za ken blijven afdoen. DE HONGAARSCHE CRISIS. Baron Banffy is, zooals te verwach ten was, uit de Hongaarschei coalitie getreden. Hij heeft een schrijven ge richt aan Kossuth, waarin hij drit 1 mededeelt, terwijl hij bovendien op heftigen toon. Kossuth verwijt, dat deze herhaaldelijk zijn beloften niet heeft gehouden, bijv. in zake- het al gemeen kiesrecht, en daardoor de par tij in een moeilijken toestand! ge bracht. Banffy verklaarde, dat Kossuth zich door de levenmakers der partij wil loos had laten vooruitdringen. Hij, Banffy, kon niet meer aange sloten blijven bij een partij, die den grondslag van 1867 wilde vernietigen en den denkbeelden van den tijd van 1848 de zege wilde verschaffen. Ook de békende Hongaarschö staats man Karl Eötvös is uit de coalitie ge treden en heeft in een schrijven aan Kossuth onthullingen gedaan over de tweedracht in die coalitie, terwijl hij tevens de onvroohitbaarheid geeselt van >de politiek dier partij. De Staatscourant deelt tlvans de be noeming mede van den heer Hegedoies raadsadviseur, tot, minister van fi nanciën die van dr. Julius Fost, raadsadviseur, tot minister van eere- dienst en openbaar ondeiwijs en van den luitenant-veldmaanschalk Bela Pepp, tot minister van l-andsverdedi- Stag. Baron Fejervary, dae interimaar be last was met de portefeuille van fi nanciën, is van die funcue ontheven HET SERVISCHE KABINET. De reden van het ontslag van het Kabinet is, dat de Servische régeeirng de voorstellen van Oostenrijk-Honga- rije niet heeft kunneni aanneme-n om te geraken tot het sluiten van. een provisioneel handelsverdrag. De Koning heeft het ontslag van-het Kabinet aangenomen. Stadsnieuws BOREN NAAR STEENKOLEN. Uit Helenaveen (N. Br.) meldt men: Er worden hier toebereidselen ges maakt -tot het Soren naar steenkolen. Deze boringen, van het rijk uitgaande, zullen worden uitgevoerd door de Ne- derlandsche Maatschappij tot het ver richten van mijnbouwkundige werken, gevestigd te Heerlen (hoofdkantoor te Haarlem). Met het voorloopig onderzoek zal een half jaar gemoeid zijnmocht het gewenschte resultaat aanvankelijk verkregen worden, dan zal men op verschillende plaatsen in den omtrek eveneens boringen doen. Bakkersorganisatie. Hier tor stede is, naar „Het Volks dagblad" meldt, opgericht een bak- kersgezellenvereeniging, staande op het standpunt der onafhankelijke vak organisatie. FRANS ROSIER GEARRESTEERD Het Utrechtsch Dagblad geeft nog eenige bijzonderheden over Rosier's arrestatie. Toen de agent Reitsma met z'n collega Fontoijn binnen kwam, trachtte hij zich achter een openge slagen courant te verbergen. Stout moedig gingen beiden op hem af en stelde Reitsma hem eenige vragen, onderwijl nauwkeurig op ieder zijner bewegingen lettende. Hij maakte echter volstrekt geen verdachte mi nes en bleef nagenoeg roerloos zit ten. Den vorigen avond was hij Utrecht aangekomen. Hij wilde hier werk zoeken, en zou hierin bij- de Electrische Centrale waarschijnlijk wel slagen. Zijn manier van optre den was evenwél van dien aard, dat, ook in verband met zijn uiterlijk en het signalement van Rosier, Reitsma onraad vermoedde. Hij gaf zijn col lega -een wenk en beiden grepen daarop hun mannetje stevig bij den kraag, zoodiat hij niet veel meer te vertellen had. Hij betoonde overi- gons ook volstrekt geen weerspannig heid en liet zich de polsen gewillig binden met een paar zakdoeken, bij gebrek aan boeien, die niet tot de uitrusting van den Utrechtschen po- litie-agent behooren, en verzocht daarbij o. a. nog niet zoo hard aan te trekken, omdat zijn handen zoo blauw werden. Hij weigerde echter, aldus gekneveld, over de straat te gaan. die reeds van nieuwsgierigen vol liep, en verzocht om een rijtuig. Hieraan werd gevolg gegeven, en tusschen drie politic-agenten in de derde was inmiddels ten tooneele ver schenen werd hij op die wijze naar de Ganzemarkt overgebracht. Tusschen twee agenten in -heeft hij bijna den geheelen middag met op den rug gebonden handen in de wacht op een bank gezeten. Zoo nu en dan beantwoordde hij de door de agenten tot hem gerichte vragen. Hij wilde echter volstrekt niet met Frans aangesproken worden en dreigde zijn bewakers in den buik te zullen trap pen, indien 'hij niet goed behandeld werd. Op een gegeven oogenblik moet hij zelfs een hunner op hoogst onpar- I lementaire wijze „barst maar" toege voegd hebben. Gedurende zijn verblijf aan het hoofdbureau heeft hij alle voedsel geweigerd. Hij wilde niets gebruiken. Zelfs een kop koffie werd van de hand' geslagen. Bouillon en eieren zou hij zich echter misschien beteT hebben laten smaken Des middagg is hij in de gauwig heid nog eventjes gekiekt op de bin nenplaats. Zoo gedwee als een lam liet hij zich portretteeren. Zijn ge? laat had op dat oogenblik echtereen volkomen wezenlooze uitdrukking en de oogen waren wederom half ge sloten. Toen door het O. M. te Amsterdam het telegrafisch bericht uit Utrecht werd ontvangen, dat Frans Rosier vermoedelijk gearresteerd was, ver trok onmiddellijk van Amsterdam de heer Smalt majoor der rijksveld- wacht. die Haarlemschen Frans zeer goed kende. De majoor vroeg hem „Wel Frans ken je me nog?", waar- j na Rosier hem onnoozel aanzag en I niet- antwoordde, een systeem dat hij. sinds zijn Utrecht.sche arrestatie stoeds heeft toegepast, i Er was niets uit den ontvluchte te krijgen, hoewel de lieer Smalt hem natuurlijk heeft herkend. Om 7 uur is Frans Dinsdagavond naai* het huis van bewaring ge- transporteerd. Hij liet zich zonder I eenig trouwens volkomen nutte- loos verzet uit de wacht naar de op het binnenplein van het hoofdbu- j reau gereed staande „vigelante" overbrengen. Kalm stapte hij naar binnen en nam in een der hokjes plaats. i Vervolgens werden de deuren goed I verzegeld, nam een po 1-itie-agent op den bolc naast -den koetsier plaats en een rijksveldwachter achter op de treeplank. Daarmede was de voor stelling afgeloopen en werd de zweep o-vei* de paarden gelegd. Inmiddels had zich op het Oudkarkhof een me nigte nieuwsgierigen verzameld om den wagen to zien uitrijden. De verpleger uit het gesticht te Medemblik, wiens komst telegra fisch verzocht was, is Dinsdagavond te elf uur in het huis van bewaring aan het einde van de Gansstraat, waarheen de arrestant inmiddels per dievenwagen was overgebracht, mei hem geconfronteerd en heeft hem zonder moeite herkend. De confrontatie duurde niet lang en Frans heeft geen woord willen spreken. Ook ontkende hij niet de gezochte te zijn. zooals hij aanvan kelijk op het hoofdbureau van pol'- t-ie gedaan heeft. Hij bewaarde een hardnekkig stilzwijgen zonder boe of ba te zeggen. Toen hij in het huis van bewaring aankwam speelde hij eveneens don stomme. De directeur stolde hem vruchteloos eenige vragen. Hij nam nergens notitie van en staarde rnet koele en starre blikken in het rond. De officier van. justitie heeft Woens dagmorgen de agenten Reitsma en Fontein met hun kranig optreden gelukgewenscht. ZEdelGestr. maakt hun zijn com pliment over de tactvolle houding, •die zij in deze hoogst belangrijke zaak hadden aangenomen. Boven zien prees ZEdelGestr. bun buitenge- wonen moed. Immens, 't was bun bekend met wélk een gewetenloos personage zij in aanraking zouden komen en die wetenschap heeft hun de noodige kalmte niet 'doen verlie zen, welke oorzaak is geweest, dat zonder geweld de misdadiger gekne veld werd. ZEdelGestr. gaf den beb den mannen de verzekering, dat zij niet alleen den dank verwierven van de burgerij van Utrecht, maar zeker ook van de gun sche maatschappij, welke thans van een hoogst gevaar lijk individu is verlost. Met dit compliment, dat naar onze meening meer waard is in dit geval, dan drie maanden salaris, konden, de beide agenten gaan. Zooals men weet, had de heer I. de Wijze op den Steenweg te Utrecht, per annonce Zaterdagavond bekend eemaakt dat hij, in concurrentie met den Amsterdamsclien Procureur-Ge nei'a al, óók een premie zou uitlo ven. Woordelijk heeft de heer De W. zich aldus uitgelaten .dat hij aan hem of 'haar die den Haarlemschen Frans levend te pakken k r ij g t, uitlooft2 reclame pracht- dekens (2-persoons). 2 mooie 12 els wollen kaï-petten (Hilversoims) en 2 stellen prachtige vitrage-gordijnen." Deze premie is ten deel gevallen aan de beide agenten Reitsma en Fontijn, zooals de heer De Wijze zeer terecht beslist heeft. Woensdagavond zou de aflevering plaats 'hebban. Omtrent de ontdekking zelve .schrijft men nog' uit Utrecht aan „De Neder lander" De zucht van Frans Rosier om een gladgeschoren gezicht te hebben en J de vermoedelijke onbekendheid met het edele so he er vak zijn zeer waar- schij-nlijk oorzaak geweest, dat de beruchte inbreker zijn vrijheid wel voor altijd kwijt zal zijn. De barbier, wiens winkel hij is binnengetreden, herkende den man ook onmiddellijk, zooals hij ons vertelde, vooral toen hij het moedervlekje ontdekte en het geverfde haar zag'. De man had al direct de aandacht getrokken van deu kapper, omdat menschen van zijn genre nimmer in de zaak plachten te komen. Om die reden nam hij hem dubbel goed op. De kapper heeft deu baard van Frans naar schatting 14 dagen oud -met het bewuste zeepsop, bewaard, ten einde te kun nen laten zien aan de justitie, hoeveel schmink de misdadiger op zijn ge zicht had om te voorkomen, dat men hem aan zijn bleeke gezicht zou her kennen. Toen de kapper in het eerste oogen blik Frans de opmerking maakte, dat hij op zoo'n jeugdigen leeftijd zich reeds bediende van haarverf, zag men zijn gezicht verkleuren, do-chhtj zeide niets. Dat Frans de te Gouda gepleegde misdaad tevens op zijn geweten heeft begint meer en meer aannemelijk te worden. Men deelde althans mede, dat het slachtoffer van de nachtelijke over valuing de weduwe X. verklaard heeft in Frans Rosier, volgens por tret, haar nachtelijken bezoeker to herkennen. De gearresteerde Frans Rosier is Woensdag met den trein van circa 5 uur naar Rotterdam onder bewa king van vier rijksveldwachters uit Utrecht vertrokken, waarschijnlijk órh geconfronteerd te worden met da juffrouw in Gouda, bij wie de bru tale inbraak en diefstal met geweld pleging heeft plaats gevonden. Het vervoer van Rosier geschiedde in een afzonderlijke derde klasse coupé. Daar aan het station nog al veel publiek was, werd de gevangene tijdens het oponthoud van den trein een poosje In den bagagewagen on der dak gebracht. Uit Rotterdam wordt gemeld Woensdagavond met den trein van 5 uur 32 aan het Maasstation kwam Frans Rosier onder geleide van rler rijksveldwachters aan. Hij was zwaar geboeid met vier kettingen op den rug en twee over de borst. Aan het station stonden acht rijks veldwachters gereed om hem in ont vangst te nemen, Onder veel bekijks

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1