r NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. erbrandePapiereu I 22 e Jaargang. No. 6963 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 10 MAART 1906 B IAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Vo»r Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1-65 Afconderlijke nummers0.02 K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 lA de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. 'Abetmementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenffën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3lbis Faubourg Montmartre. Stadsnieuws I Uit de Rechtszaal INBRAAK TÉ BLOEMENDAAL. Wee jongelieden, m 't bankje der huldigden, knap gekleed en met uiterlijk niets geen mis- Toch hadden zij heel op hun geweten als daders van schillende inbraken en diefstaLlen. zijn eenige tegentrijdigheden, die door hun. advocaat Mr. Lang- werden verklaard en opgebel- De ^1-jarige H. J. de- Vries als timmerman in Water- lafsmeer en had liefde opgevat i een daarvvonend meisje, dat hij beminde. Jammer voor werd deze liefde niet beant- integendeel deze jonge doch- speelde met zijn genegenheid, h teleurgesteld ziende werd Harm oorig en vatte het plan om in troost te zoeken voor zijn liefde. Over, zee gaan kost inwel geld en dat was niét in zijn it. Aan zijn ouders welgestelde in Bussum wilde hij dit niet waarom hij maar besloot 'het misdrijf machtig te worden. In gemoedstoestand kwam hij in «rakend met den Amsterdammer i. C, Veeger een twintigjarig jong- eveneens van achtbare fami- Dezen wist Harm over te halen voor zijn ideeën te winnen. Toen 1 verbond gesloten was, trókken zij samen oj> uit om op verschillende tat-sen inbraak te plegen. Zoo kwa- zij op 8 Januari 1905 des avonds ongeveer zeven uui" te Overveen, ■ar zij de villa „Kweekduin" van a heer P. W. Waiter tot hun ope- ieveM kozen. Ze troffen het wel, de familie- was juist afwezig en eerst den volgenden morgen Een raampje indrukken was t werk van een oogenblikje, zoodat t tweetal spoedig binnen was. De u<r der eetkamer was echter geslo- maar wat nood! eenige trap- en -het paneel vloog er uit. een paradijs voor dieven, wei »s er geen geld, maar toch vonden 18 zilveren vorken en 19 ,,dito" terwijl zij bovendien twee pon ies medenamen en eenige Ideine Met deze schat werd de ocht geblazen maar owee Tin- rin gelangwie zou daar ge- hebben Behoedzaam silopen zij de deur, op alles voorbereid, een dolkmes in de hand Bleek evenwel dat zij zich voor sis ongerust gemaald hadden, want was slechts de courantenlooper die a-ar kwam wenschen. Brutaal nam een hunner den wensch in met de boodschap, dat »vrouw nog niet thuis was, maai1 it deze den volgenden dag wel een oitje zou geven. De looper vond dit ets verdacht, wijl hij in de mee- ng verkeerde dat hij met een huis- gesproken had. Verdere stoornis ondervonden de ugdige misdadigers niet, maar toch zij. het raadzaam de pendules s „ballast" ergens in de duinen weg werpen. Met het tafelzilver werd lar Amsterdam gespoord, waar het in de Stads-bank van leaning wend achtergelaten voor 150 gulden. J Eerst was het tweetal gegaan naar j een particulier huis, maai- de eègena- resse daarvan vertrouwde 't zaakje niet en weigerde de voorwerpen te koopen. De juffrouw kende namelijk de ouders van de Vries en wist wel dat dezen hun zoon niet zoo'n op dracht gegeven hadden. Het geld dat de j ongelieden op deze wijze 'in hun bezit kregen werd door hen netjes op een. spaarbankboekje gezet, alles om over eenigen tijd met die noorderzon naai' Amerika te ver trekken. Zoover is 't echter niet ge komen, aangezien de dienaars van den Heiligen Hermandad de jonge lieden op 't spoor kwamen en hen aan de Justitie overleverden. Eerst toen zagen zij pas in wat zij gedaan hadden en toonden oprecht berouw. Dat het geen „'krokodillentranen" waa'en, bleek wel uit het feit dat de beklaagden alles bekenden, en boven dien verlclaarden ook andere misdrij ven gepleegd te hebben, waarvan men vergeefs de daders zocht. Als gevolg daarvan weiden vele dagvaardingen tegen hen uitgebracht en stonden zij voor eene andere zaak eerst Donderdagochtend in den Haag terecht waai- vier maanden tegen hen geëischt werd. Dit wilde .het Open baai' Ministerie dan ook in aanmer king nemen en het eischte daarom tegen hen een jaar en zes maanden met aftrek der preven tieve hechtenis. De verdediger kon dit zoo'n heel elementen eiscli niet vinden en drong' er bij de Rechtbank op aan om een nog veel geringere straf op te leggen. ..Weldadigheid n aar Ver in o g en." Van 25 December 190515 Februari 1906 weiden aan extra.-giften ont vangen f 1233.12^ Van 15 Febr.—1 Maart 1906 Mevr. L. E10. Mevr. de C. S., Bloemend. 2.50 adressen verspreid, terwijl er pogin gen worden gedaan in de maand April op bescheiden schaal een ten toonstelling van bloemen en bloeien de knolgewassen te organiseeren. Ten behoeve van een lupuslijder, die bij Dr. Bollaan te Utrecht behan deld moet wonden en voor wien ver- plegingsgelden nooddg zijn, hebben eenige dames het. aardige idee gehad om, in afwijking van 't colporteeren met lijsten en 't houden van muziek avondjes, een bazar van vrijwillige geschenken georganiseerd, die heel aardig belooft te worden. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder was Don derdagavond met de prinsessen van Bentheim ten maaltijd bij H. M. de Koningin. Dit was de eerste maal, dat de Ko ningin-Moeder na hare ongesteldheid dies Óvond het paleis verliet.. MINISTER KRAUS. Minister Kraus is Woensdag aan boord van liet stoomschip Panama van Vigo naar Zukl-Amerika, vertrok ken. DE TWEEDE HAAGSCHE VREDESCONFERENTIE. Volgen een telegram uit Berlijn van de Kölnische Zeitung is het niet waarschijnlijk, dat zooals het Haagsche blad De Avondpost meldt het voornemen om de tweede Haag sche vredesconferentie in den loop van den aanstaanden zomer bijeen te roepen, reeds vasten vorm heeft aangenomen. Nadat Amerika verleden jaar aan •den Tsaar het initiatief tot bijeenroe- ping had overgelaten, is er zekerlijk sprake geweest van een bijeenkomst in Augustussedert dien tijd hoorde men echter niets naders over de voorbereidende maatregelen voor de bijeenroeping. Totaal 134KB2& 1 Maart 1905 was ontvangen 2713.12. Lezer of lezeres, die uwe kaart nog niet hebt ingezonden, her stel nog dit verzuimvele beboefti- gen wachten, liopen en vertrouwen alsnog op uwe hulp en uwe medewer king zal voor de leden der Commi- sie van Huisbezoek een bewijs van waardeering van hunnen arbeid zijn. Uit de Omstreken NIET VEEL ANIMO. Naar wordt medegedeeld, waren de winkeliers te Amsterdam per circu laire en dooi- middel van door de stacl rondgedragen borden opgeroepen om verleden Dinsdag, 's morgens van 10 tot 4 uur em 's avonds va.ii 8 tot 10 uur in „Eensgezindheid" te komen protesteeren en hun steim uit te bren gen. tegen een wettelijk vastgesteld sluitingsuur yoor de winkefls. Het ter teekenilng gelégde adres tegen eene gemeentelijke verordening te dezer zake werd Sleohts door 3 winkeliers geteekend. Oudheden g e v o n cl e n. Bij de graafwerken van de oprui ming van de veelbesproken voetbrug te Velsen zijn eenige oudheden ge vonden, o.a. een tweetal glazen kan nen (dikke buik met smalle hals) en een steen,en pijp. Een en ander gaat naar het Ethnografisch Museum te Leiden. SANTPOORT. De vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier heeft goede plannen. Behalve de „Gids", dien ze zal uitgeven, heeft, ze nu ook een lijst van aanbe vel en sw aard ige BRUTAAL. Woensdagavond hebben drie jon gens te Delft resp. oud 8 en 10 jaar, door middel van een valschen. sleu tel zich toegang verschaft tot het schoolgebouw aan de Molslaan al daar. en na cle lichten te hebben ontstoken, zich allerlei schrijfbehoef ten toegeëigend. Voor het \erlaten van bet gebouw werden een aantal inktpotten over. ■den vloer geworpen. 35 JAREN GEVANGENISSTRAF. Men schrijft uit Leen warden aan de „Tel." In den nacht van 25 op 26 November 1867 werden onder Drachten twee niet onbemiddelde echtelieden van 70 jaar door worging vermoord, en tevens een som geld, verscheiden gouden en zil veren voorwerpen, kleedinjgatukken enz,, uiit hunne woning ontvreemd. Na een onderzoek, dat bijna drieja ren geduurd heeft, werden, als ver dacht die misdaden te hebben ge pleegd, gevangen genomen L. T. Dal- •stra, oud: 65 jaar, te Drachten, zijn zoon M. C. Dalstra, oud 27 jaar, te Surhuistenweenscheheide, en zijn neef A. L. Dalstra, oud 36 jaar, arbeider onder Drachten. Een langdurige instructie had plaats' waarbij alle drie beschuldigden tot bekentenis werden gebracht. Daarbij bleek, dat de tweedie beschuldigde de vrouw, de derde den man had ge worgd. terwijl de eerste het licht had uitgeblazen. Bij arrest van het Prov. Gerechts hof van Friesland van 8 Maart 1871, werden alle 3 tot levenslange tucht huisstraf veroordeeld. De vader sitierf in de gevangenis; de zoon verkreeg een tiental jaren gele den kwijtschelding van zijne verdere straf, uit aanmerking van zijn aan houdend goed gedrag, terwijl de derde gisteren den dag waarop hij met de andere twee in 1871 werd veroor deeld na een verblijf van omstreeks 35 jaren in de gevangenis te Leeuwar den, ingevolge gunstige beschikking van de Koningin, mede is in vrijheid gesteld. TOCH INGELIJFD. De arbeider J. Freriks te Dinxperlo. die eenmaal met zijn moeder als armlastig, Pruisen werd uitgewezen, in ons land voor de militie vrijlootte, is- nu in Pruisen, na meermalen te hebben gereclameerd tegen het on rechtvaardige om toch in het Prui sische leger te moeten dienst nemen, bij de infanterie ingedeeld. EEN NATIONALE COMMISSIE. Het Nieuwsblad van het Noorden" schrijft Sinds enkele weken is men bezig geweest een nationale commissie te vormen ter- huldiging van Nederlands grooten dichter Willem Bilderdijk. Toen dit plan bekend werd, hebben wij dit met. sympathie begroet, voor al toen aan het licht trad, dat de commissie, die in wording was, niet exclusief zou bestaan uit mannen; die met Bilderdijk eens geestes wa ven, maar ook elementen zou bevat ten. die hem wilden eeren als dich ter en geleerde, zonder er op te let ten. dat hij overhoop lag met den ..Geest der eeuw". De commissie is thans voltallig en bestaat uit ruim 'honderd leden. Vo gels van diverse pluimage zijn er bij Kamerleden en hoogleeraren, letterkundigen en journalisten, pre dikanten en uitgevers, zelfs een oud- generaal-majoor en de secretaris van TI. M. de Koningin. En ook wat de richting der leden betreft zijn er niet veel aanmerkin gen te maken. Liberalen en anti- re v o 1 uti omi air enc h rist elijk-histori- schen en roomsch-kathoiieken zitten in bonte rij' dooreen. Nederlanders met elkaar Wat echter bevreemding wekt is het verschijnsel dat de Bilderdijk- vereerders slechts in Ho-Rand en Utrecht te vinden zijn geweest. Een heel enkele Gelderschman is er bij, één persoon uit Overijsel, één uit Groningen en verder geen Drent, geen Fries geen Zeeuw, één uit Bra bant geen inwoner van Limburg. Is dat nu een verhouding? Op ruim honderd leden niet meer dan tien, die buiten Holland en Utrecht wonen Waren er daar geen te vin den Geen enkele geleerde? Geen een predikant, geen een letterkundi ge, geen enkele journalist, geen enke- le man van positie? Dat zal decom- missie of die haar heeft samenge steld toch wel niet durven beweren. Het ia hier weer de oude fout, waarin men in Holland dikwijls ver valt. Boven Zwolle en beneden de Maas, dal. zijn wingewesten, die rnen- schen rekenen niet mee. nu ja. be lasting betalen dè.t mogen ze wel, maar intellect vindt men daar in die buitenprovinciën toch niet, en leden voor de een of andere nationale com missie behoeft men daar niet te zoe ken. Maar bedenkt men zóó hande lende. dan niet, dat de samenwer king in een nationale zaak. als de- huldiging van Bilderdijk zou kunnen zijn, in die buitenprovinciën dan ook maar slapjes zal zijn En dat zaJ de schuld zijn van hen, die deze com missie hebben samengesteld. Jammer. VAN HET DAK GEVALLEN. Woensdagavond te on-geveer zes uur is een schilder, die werkzaam was op het café „Eik en Linden" in de Pi. Middenlaan te Amsterdam van het dak gevallen. In zijn val verbrij zelde de ongelukkige een lantaarn. Hij werd nagenoeg levenloos van de straat genomen. Per brancard werd hij naar het Gasthuis gebracht, waar hij is overleden. VERDRONKEN. Donderdagmorgen omstreeks 10 uur is onder den Lckkerkerkschen wal te Rotterdam de heer C. Kortland over boord geslagen van de melkboot Se nior, waarop hij zich bevond, en ver dronken. Zijn lijk is nog niet gevon den. De heer Kortland, wonende te Schoonhoven, was directeur van den Stoombootdienst op de Lek. BRANDSTICHTING. In don laats'tentijd hebben te. Noordwijk nog al branden plaats, laatstelijk bij den heer .T. Alkemade. Er is een sterk vermoeden, dat hier bij kwaadwilligheid in het spel is. Bij den laatsten brand was het hooi op sommige plaatsen op den grond verspreid en zoo aangestoken. De burgemeester heeft thans een premie van f 40 uitgeloofd voor dengene. die den dader of de daders kan aanwij zen. zoodat er een gerechtelijke ver oordeeling volgt. HOOG WATER, l it. Megen wordt d.d. 5 dezer aan de s-H. Crt. geschreven Het water is een echte demon ge- worden. De verkeerswegen in den om- s trek zijn vóór 'n goed deel gestremd. Zoover 't oog kan rondzien, zoowel buiten- als binnendijks één waterplas. De Kapelstraat is ondergeloop en. Ma- charen en Maasbommel zijn alleen t langs de dijken te voet te bereiken. De buitenhoek lijkt een ontzaglijke hoeveelheid eilandjes, waarboven de woningen der menschen uitsteken, j Bij sommigen staat het water voor 1 de deur en dreigt woning en stal binnen te dringen. Mannen met wa- terlaarzen werpen stoepen op en dra- gen kinderen op den rug, die naar schooi moeten. In lange jaren heeft men hier niet zoo'n hoogen water stand beleefd. En dan zeggen sommi gen nog, dat de Maasmond niet goed werkt Men schrijft uit öijén Niettegenstaande er te Maastricht in vier dagen re eds meer dan een me ter val is, blijft de Maas hier onge veer stationairde peilschaal wijst een stand aan van 7.92 meter boven A. P„ zoo dat hier nog slechts 6 cen timeter- val is. Niemand kan dit verklaren. Men schrijft het dan ook algemeen aan de bel weinige capaciteit van den nieu wen Maasmond toe, tenzij dan dat deze niet ruim genoeg is of reeds te veel verzand. In elk geval zijn de groo te verwachtingen, welke men van de zen koesterde, om het noord-oostelijk gedeelte van Noord-Brabant spoedig van het overtolligo water te ontlas ten allesbehalve bewaarheid. Het- is één zee van Grave naar Den Bosch en de schade is enorm groot. HER' OORLOGSGEVAAR Over de in Duitsohiand verschenen Oorlogsroman van Seestern, die veel sensatie heeft verwekt, schrijft Hei Vaderland bij bespreking- der Hol- landsche vertaling „Er is in Duitse Mand over dit boek veel gerucht gem aalt t. Zoo het al niet uitgaat van den .Flottenverein", dan is toch zeker de schrijver een en thousiast lid van die vereeniging. Want de roode draad, die door heel zijn werk loopt, is deze: dat Duitsoh iand wel bij machte is te land Frank rijk te verslaan met Engeland op den koop toe, terwijl het bovendien korte metten maakt niet België en Nederland, maar dat zijn vloot te gen de veneenigde Engelsche en Fransche vloten het onderspit del- 1 ven moet in den gef in geerden oor log van 1906 Het boek is een fantasie, natuur lijk, en militaire deskundigen bewe ren) dat het oppervlakkig is. Kan zijn, maar aangenaam geschreven ia liet zeker en de vertaling is heel vlot Nederlandsch geworden. Ook voor Nederland zijn boeken als deze niet zonder bet ee ken is. Zij gunnen ons een kijkje in watt er om gaat in Duitsche militaire gemoede ren. als zij aan ..Holland" denken. Terwijl de Nederlandsche Regeering aarzelde zoo stelt Seestern het voor tusschen een poging om de neutraliteit te handhaven en de be slissing bij welke der twee partijen zich te voegen, verschijnen de En gelse hen reeds voor Vlissingen en trekken de Duit-schers reeds het Zui den van ons land binnen. Nu slui ten wij ons bij Duilschland aan, maar dit hoeft weinig profijt van ons ..geheel onvoorbereide kleine leger" en nog minder van „eenige kustpantserschepen. die niet eens de Duitsche havens bereikten, maar ter hotagte van Tessel door een afdeo- img der Engelsche vloot, na een ge vecht van een half uur, in <len grond werden geboord. De verdere Neder landsche marine-schepen werden in de havens eenvoudig door do Engel- schen vernietigd. De Engelsche ad miraal liet de schepen op de Hol- lamdsche werven met het daar voor handen materiaal opknappen, en lijfde 7,e daarna in bij het. Engelsche reserve-eskader." Niets fortuinlijker vergaat het ons in de Oost. Op do reede van Batavia gaat in April onze vloot naar den kelder...Na hot verlies van twee kleine kruisers bezetten do Engel se ben Batavia en maakten die stad tot de opera ti e-ba sis voor de Engel sche vloot. De strijd dei- van Hongkong uit gelande Engelsche troepen met het Nedei'landscbTndische leger duurde nog eenige maanden. Toen gangen de Nederlanders, geplaatst tusschen him Europeeschen vijand en de in op stand gekomen inboorlingen, tot de capitulatie over. om hun leven niet nutteloos te offeren voor een verlo- i en zaak. In Mei bestonden er geen Nederlandsche koloniën meer en het kleine moederland werd het tooneei van gevechten waaronder, op het grensgebied tusschen West- en Oost- Feuilleton. Naar het Franse h, van M. MONTéGUT. 13) Bovendien, sedert geruimen tijd, 13 hij wel in. dat hij zonder al to 'oot gevaar, wat wagen kon. Hij b. v. de staatsrenten te gelde linnen maken. Tien. vijftien of vintig jaren zouden mogelijk eerst oeten verin op en voor aleer, vol de datums van uitgifte, het be- rag zou ontdekt kunnen worden arnelijk als de rentebewijzen alle ïbruikt waren en nieuwe talons >uden worden aangevraagd. Dan bij die hernieuwing blijken, dat - stukken ongeldig waren ver- la ard. Maar tot zoolang had hij den tijd, papieren zouden in circulatie zijn ji heel moeilijk zou de oorspronke- jke eigenaar zijn op te sporen. Bovendien als alles in het leven Mi of vijftien jaar van te voren oost worden overwogen, dan was M geen leven meer. En Prosper verweet zich zijn klein zieligheid. Hij moest erkennen, dat I Mïcbeline er slecht aan toe. was. j Hun leven was niet langer uit te houden en indien hij maar flink {had gehandeld, zou zij al lang beter geweest zijn. 1' Maar dit keer zou hij zich door niemand en door niets laten wedev- houden, hij zou 30.000 francs stants- rente verknopen. Maar op eens deed zich een moei- lijkheid voor. waarop hij het aller- minst gerekend had. Hij zou de kast moeten openen, waarvan hij gezegd j {had. den sleutel niet te hiebben. de{ papieren er moeten uithalen, en uit de massa moeten zoeken, wat hij wilde hebben.... i En Micheline zou da.t alle?; zien. Welke verklaring zou hij kunnen geven? De waarheid? Maar dat. kon niet, hij wilde hare achting niet ver- liezen, en hij zou die verliezen dat S voelde hij. van haar, een liind uit het volk met haar strikte eerlijkheid, i Hoe te handelen Maar eensklaps leek hem het middel aangewezen. De zieke, door eindeloos slapelooze nachten verzwakt, gebruikte haast eiken avond een theelepel chloral, hij zou in den kop een cfubbelë hoeveel- beid doen. Zij viel in een diepen slaap, die haar geheel gevoelloos maakte en hij woq vrij. Op zijn kousen, onhoorbaar als een dief, sloop bij naar de kast en met den sleutel in het slot wilde hij baar openen. Maar de kastdeur kraakte en verschrikt keek hij om of Mi- chelme niets gehoord had. Maar zij scheen in een diepen slaap verzon ken. Opnieuw probeerde hij de kast ie openen en ditmaal lukte 'het. Nog eens keek hij om, maar zij sliep. Haar slaap geleek wel een dood slaap. Toen, daar hij niets meer te vree zen had. nam hij de papieren, spreidde zo op de tafel uit en zocht bij bet schijnsel van de lamp de staatseffecten uit. Met een schaar knipte hij de coupons er af. Toen deed hij 'de coupons in zijn tasch, die hij altijd naar hot ministerie mee nam. sloot de papieren weg en nam den sleutel uit de kastdeur. Prosper haalde diep en ruimer adem. Hij was waarlijk geneigd zich zelf te bewonderen om deze eer ste moedige daad. Den volgenden dag, een Vrijdag, was een dag van 'angst voor hem, gelijk hem nimmer uit 'het geheugen gegaan is. In den ochtend had hij als altijd' de zieke achtergelaten en was liij naar zijn ministerie gegaan. En in zijn tasch droeg hij de over tuigende bewijzen van zijn misdaad mede. Hoe zou niet een enkel klein papiertje, dat er mogelijk kon uit raken. hem voor altijd in het ver derf kunnen storten. i Ilij zag dat alles in zijn gedachten I scherp afgeteekend en bij het na^- deren van het ministerie, werd hem soms de angst te machtig. Hij zag zich in de spiegelglazen van dewin- j keds zoo bleek worden dat dat hem op een denkbeeld bracht, zich uit de verlegenheid ie helpen. Toen hij het gebouw binnenstapte, i ging hij regelrecht naar zijn chef, {een braaf maai. Isolin genaamd, wendde een ziekte voor, een onge- steldheid. En werkelijk gevoelde liij 'zich zoo ongesteld een o ogenblik zelfs dacht hij. zich in het grootste, gevaar, met zijn misdaad onder den; arm dat de ambtenaar niet twij- felde aan zijn waarheidsliefde. Hét is goed ge kunt wel weer 'heengaan... Inderdaad, ge ziet er, ziek uit. Prosper bedankte hem. maar de j chef vergunde zich oen kleine pla-j gerij- Ge hebt zeker een goed diner gehad gisteren Maar Prosper antwoordde zeer em- stlg. I - Ik weet niet, mijnheer, wat dat is, Nu, ik zei liet maar zoo. Indien ge morgen nog niet geheel beter zijl] zou ik maar thuis blijven. Ik ben zeer tevreden, dat ge heden nog zijt gekomen. En hij, liet hem gaan. Tn de straat gevoelde Tliiba uit zich nog geenszins geheel hersteld. Aller lei aarzelingen maakten zich van hem meester en hij moest zich het kleine gelaat van Micheline te bin nenbrengen om moed te scheppen. Toen begon hij de straten van Pa rijs door te loopen, zoekend naar een slachtoffer of een medeplichtige. Het stadsgedeelte, waai' de Beurs staat, trok hem liet meest aan. daar waren ook de meeste wisselkantoren. Hij ging er heen. maar voor de deur aarzelde hij en liep door. Wat hij te doen had. was op zich zelf beschouwd, eenvoudig genoeg. Maar hij was bang voor zijn zenu wen, bevreesd, dat. hij' bij de aller geringste vraag een zeer verdachte houding zou aannemen. En die wis-' selagenten, ze zijn allen zoo op bun hoede. Twee uren lang liep hij van het eene kantoor naar het andere en telkens deed hem zijn aarzeling te rug deinzen. Op een oogenblik riep hij uit: 1 Maar Micheline. ze zal in het gasthuis 'sterven. En, als een krank zinnige. stortte hij een kantoor bin nen. Maar er waren veel menschen, al le loketten waren bezet, hij zou moe ten wachten. Prosper beschouwde deze omstandigheid als een aanwij zing' van de Voorzienigheid en onge merkt sloop hij naar de deur en de straat weder op. Buiten zijnde. vluchtte hij met groote haast en een politie-agent hem uit zulk een huis met zulk een angst ziende te voorschijn komen, zou zeker argwaan hebben gekregen. Op de groote boulevards aangeko men, kreeg hij zijn kalm besef we der- terug: indien dat zoo doorgaat, kan het heel l'ang duren,... Miche line Maar deze naam was niet meer La staat hem zijn geestkracht te doen herwinnen. crT toen het etensuur sloeg. kwam. hij in de rue Saint- It och terug, en doodmoe. Micheline ondervroeg hem niet zij merkte echter wel zijn verlegen heid op en zij trok er hare conclu sie uit, dat alle hoop verdwenen was. Zij betoonde zich nog meer tee- der dan anders, nog zachtermaar in haar oogen lag reed® de wee moedige gloed van het afscheid. Doch Thibault begreep het niet. In den namiddag nam hij zijn portefeuille weder op en begon op nieuw zijn zwerftocht; reeds was hij niet meer in staat op Iets andei's te hopen, dan op het toeval. Hij voelde zich te afgemat om op nieuw een wisselkantoor binnen te gaan. Prosper trad een café, dicht bij de beurs gelegen, binnen de zaal was vol gepropt met een luid sprekende, hevig géstiiculeerende gemeente. (Wordt vervolgd'.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5