Weerbericht. MEDEDEELING VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT, (epgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bilt, 12 Maart 1906. Hoogste barometerstand. 768.5 m.M. U Horta (Azoren)laagste 720.4 m.M. U Skagen (Noord Denemarken). Verwachting {tot den avond van 13 Maart) Windheden stormachtige, daarna alnemende N.-Westelijke tot Westelij- hen wind. Gesteldheid van de luchtmeest Bwaarbewolkt, voorloopig nog buiïg. Temperatuur derelfde. Thsrmometersiasd. te Haarietn. Zoudag 11 Maart Hoogste gisteren .F. 42o Laagste heden nacht F. 34o Hoogste heden tot 2 uur F. 4ö« Maandag 12 Maart. Hoogste gisteren .F. 45» Laagste heden nacht F. 39* Hoogste heden tot 2 uur F. 43» Diego Ik, lig al op mijn knieën. Chimène: Ik vraag gerechtigheid. Diego: Ik dat gij naar mij hoort. Chimène: Bestraf Rodrigo's daad. een gruwelijken moord. Hij heeft van uwen troon de hechtste zuil gebroken. Hij heeft mijn pa gedood. Diego: De zijne is gewroken. Praat me niet zoo door elkander, Mgl de Koning, die daarna aan Chi mène het woord geeft. Sirq, zegt deze juffrouw.... Sire. mijn pa is dood. ik zag het bloed in beken Ontstrooinen aan zijn rug, van 't levenslicht beroofd. Zijn hoofd lag op een afstand, "©heel in twee gekloofd. Doorpriemd was hem de borst, versierd met 10 medailles* Zijn zwaard, door hem gedra gen in 108 batailles, Zijn zwaard, dat hij eens doopte in 40 regimenten, Zijn zwaard ligt thans gebroken in duizend gruzelementen. De verzoeking is groot, om het bij deze schoone citaten niet te laten, maar de plaatsruimte belet er mee vioort te gaan. Dit is wel zeker, dat al deze dwaasheid, die en dat is er juist het merkwaardige van niet eens zoo ver van Corneilles poëzie afstaat, niet tot haar rechtge komen ware, wanneer niet al de op- tredenden met veel entrain hadden gespeeld, 't Was duidelijk, dat ze er aJUen plezier in hadden. Vooral Chi mène was zoo in haar rol. dat zij het publiek met elke phrase wist te boeien. Met een enkel accent, een klein gebaar onderstreepte zij 'de zot- ste momenten op bijzonder verdien- «telijka manier. Voor een jong meisje zou deze rol allicht te zwaar zijn ge weest. mevrouw K.. die haar na zeer korte voorbereiding op zich ge nomen had. heeft daarmee inderdaad de geheele opvoering mogelijk ge maakt. Maar, zooals we zeiden, allen had den schrik in 't geval. Sancke Ro- drigo, de brullende Don Gomes, de plechtige Koning, allen zeiden hun ne knittelverzen vlot en met juisten klemtoon, 't Was een goed geheel, de menschen hebben hartelijk gelachen «n Toynbee heeft ervan geprofiteerd; wat wil men meer HET KIND VAN STAAT. De opvoering van „Het Kind van Staat" in den Stadsschouwburg te Amsterdam is vastgesteld op Dins dag 27 Maart, des avonds te 8 uur. i Zooals bekend is, hebben reeds op- voeringen van dit stuk door dezelfde begaafde amateurs plaats gehad in Haarlem, Leiden, Alkmaar. Utrecht, Rotterdam, Leeuwarden, Groningen, enz. In dien afgetoopen zomer werd op getreden voor H. M. de Koningin en den Prins der Nederlanden in de toonodlzaal op het Loo, waar in het bijzonder voor dit stuk nieuw deco ratief was geschilderd. De meubileeringen van de kamers Tan den prins en den raadpensiona ris zullen voor deze opvoering belan geloos geleverd worden door den heer Delanoy, antiquair. Kinderfeest. Zaterdagavond vierden de kinderen Tan de leden der Haarlemsche Ver- •eniging van Spoor-Ambtenaren feest in de bovenzaal der sociëteit Vereeniging. De heer Joh. Martin Jr. wist onder het jonge volkje op allerlei manier d* pret-stemming er in te brengen en er in te houden. Daardoor hadden de deelneemster- tjes en -nemertjes verbazend veel schik, al waren de leeftijden heel ver schillend. Zoo waren er heel kleine peuzels en al aankomende dame tjes, heusch lang gejapond Het dansplezier werd verhoogd o.a. door een vlaggendansje, 'n ringsteek galop onder een poort van groen en bloemen en werd naar we hoorden besloten door een echte episode uit den Boerenoorlog, met een stuk le gerkamp, 'n overval, schieten enz. Nieuwe Spoorwegbrug. Door de directie der H. IJ. S. M. «ijn in Amerika en ook hier te lande, o. a bij de Haarlemsche Machinefa briek. plannen opgevraagd voor de nieuwe spoorbrug over het Spaarne. De brug moet bestaan uit drie deelen, waarvan twee aan de beide zijden vast, die zóó hoog worden, dat daaronder door zullen kunnen1 «toombooten met staanden schoor steen en schepen met gestreken mast. Het middenstuk wordt een z. g. rol-wiegbrug. voor het doorlaten van schepen, die te hoog liggen, om on der de vaste 'doelen door te gaan. fltuklcên van dsn ftbasL UITBETALING VAN WERKLIEDEN BIJ ZIEKTE. Door den heer L. Modoo zijn eenige wijzigingen bij den Raad ingediend in het Reglement voor de werklieden en daarmee gelijkgesteLden in dienst der gemeente. Genoemde heer wil bepaald zien, dat in geval van ziekte aan vaste werklieden gedurende hun ne ziekte ten hoogste 26 weken het volle loon wordt uitbetaald, en aan tijdelijk aangestelde werklieden hoog stens over de helft van het aantal volle weken, dat zij in dienst der ge meente zijn geweest, met bepaling, dat de tijdelijk aangestelde werklie den ,die minstens een halfjaar onaf gebroken in dienst der gemeente zijn geweest, voor dit geval beschouwd zullen worden als vaste werklieden. Ingeval de ziekte langer dan 26 we ken duurt, zal aan de vaste werklie den, daarna nog gedurende ten hoog ste 26 weken het halve loon worden uitbetaald. Bovendien stelt de heer Modoo voor paragraaf 24 geheel te laten verval len. SALARIS VAN ONDERWIJZERS bij ziekte. De heer Modoo wenscht eveneens eenige wijzigingen aan te brengen in de verordening, regelende de jaar wedden van 'het personeel bij het L. Onderwijs in gevallen van ziekten. Zoo wenscht hij de bepaling dat in de eerste zes maanden het volle sa laris wordt uitbetaald te vervangen door de bepaling van ten hoogste zes maanden. HET SCHOOLGELD OP DE EERSTE BURGERSCHOOL. De heer J. J. Groot stelt voor om in afwijking met het voorstel van B. en W. het schoolgeld; voor iedere(n) leerling(e) van de Eerste Burger school te stellen op 20 gulden, voor twee leerlingen uit hetzelfde gezin 18 gulden per leerling, en voor drie of meer leerlingen op 16 gulden per leerling. De voorsteller acht het voorstel van B. en W. bezwaarlijk, omdat vel® ouders welke in hoofdzaak voor hun kinderen gebruik maken van de 2e burgerschool het verhoogde schoolgeld niet kunnen betalen. Door het feit dat er onder de ouders van de leerlingen der 2e bur gerschool allicht eenigen gevonden worden, die wel eenig verhoogd schoolgeld zouden kunnen betalen, doch wien de sprong op 26 gulden weer te groot is, meent de voorsteller door de door hem voorgestelde rege ling de overbevolking van de 2e bur gerschool {waarvan het schoolgeld dus onveranderd blijft) te voorkomen. OVERBEVOLKING VAN SCHOLEN. De afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers heeft den raad een adhaesie adres gezonden betreffende het voor stel van dien heer rar. Thiel om bij verordening vast te stellen het aantal leerlingen per klasse aan de Open bare Lagere scholen. benaDeeung. B. en W. stellen voor om op het adres van L. Sabelis behelzende bet verzoek hem te herstellen in zijn rechten, in welke hij meent te zijn te kort gedaan door de opdracht van de levering van trottoirbanden aan een ander dan hem, terwijl hij d® goedkoopste aanbieding had gedaan afwijzend te beschikken. B. en W. meenen dat de adressant geenszins in zijn rechten is verkort ómdat door den Directeur van Openbare Werken in deze het financieel belang der ge meente is verbonden aan den eisch van deugdelijk materiaal. VERKOOP grond. B. en W. stellen voor aan mevrouw de wed. j. d. Wackwitz te Heemstede te berichten dat de Raad niet gene gen is de door haar gehuurde grond in koop af te staa*. Examen Nuttige Ha n d w e ar ken. 's-Gravenhage. 10 Maart. Geëx. 5 oandidaten, geslaagd allen waaron der de dames J. A. Hos, L. M. Konijn. W. T. van der Have, C. Blad, A. W. v. d. Voort en E. Smit. allen te Haarlem. B enoemd, Tot hulpkoster van de Nieuwe Kerk aan het Kerkplein alhier is benoemd de heer D. Serné Azn. Valsch br andalarm. Hedenmorgen om een uur of half negen ging 't gerucht door de stad, dat er brand ontstaan was in de Vleeschhal op de Groote Markt. Gelukkig bleek 't dat van brand geen quaestie was. De kachel der centrale verwarming rookte, wat aanleiding gaf tot alarmeerlng der brandweer. Spuit X, een slangen wagen en de ladderwagen waren spoedig ter plaat se, maar konden natuurlijk weldra terugkeeren. Gevaarlijk spelletje. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur, hadden eenige kinderen op een land gelegen aan den Schoterweg een vuurtje aangemaakt. Het 5-jarig dochtertje van zekeren S., kwam hierbij te vallen, met het gevolg dat haar kleertjes in aanraking kwamen met het vuur en zij ernstige brand wonden bekwam. Op last van Dr. Kramer welke ontboden was, werd zij naar liet St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Mark Hambourg. Den 15en Maart a. s. zal deze pia nist een concert geven in de boven zaal der Vereeniging. Omtrent een concert le Amsterdam in Januari j.l. schrijft het Nieuws v/d. Dag over dezen klaviervirtuoos Deze nog jonge man hij is zes en twintig jaren oud heeft van de natuur alle gaven ontvangen, welke een mensch moet gezitten om een allereerste rang klavier-virtuoos te worden. Met buitengewone gemak kelijkheid beheerscht deze speler alle. zelfs de grootste, moeilijkheden. Zijn toon weet hij te wijzigen op al lerlei wijzen; hij kan daardoortoo- veren met zijn klank-effecten. Kort om. hij doet met het klavier wat hij wil. hij laat 't bulderen, hij laat 't zingen, hij laat 't weenen, hij laaFl juichen, hij laat 't vol bekoorlijk heid fleemen. hij laat t wat laat hij 't niet doen? Iemand begaafd met zulke virtuo- zeneigenschappen. komt. ziet en overwint. Excursie naar Aalsmeer. De Afdeeling Haarlem en Omstre ken van de Nederlandsche Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Haarlem en Omstreken, is voorne mens om op Vrijdag 16 en Zondag 18 Maart a.s. een excursie te houden naar Aalsmeer, tot het bezoeken der Tentoonstelling' Militaire zaken. Aan het bij het 10e regiment infan terie alhier gehouden examen voor sergeant werd door 48 adspirarrten deelgenomen. Door 20 adspiranten werd het exa men met gunstig gevolg afgelegd, waaronder van het "-armzoen Haar lem door de korporaals-fourier Aarts, Kruijf v. Lunteren en de korporaals Serno, Rooth, van Krimpen, Bode- man. Diesbergen, Riendorhoff, Smit, Klankspoor, Tichelaar en Mollevan ger. De milicien A. J. Bronkhorst van bet 10e regiment infanterie, alhier in garnizoen, heeft eene verbintenis aan gegaan als adspirant militie-luite nant. Gev. voorwerpen: Een rijwiellantaarn. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Ten nadeele van den heer K. aan den Meerweg is een fiets ontvreemd, de politie doet onderzoek. HILLEGOM. Mej. M. de Wit, onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, ,ls als zoodanig benoemd aan de school voor achterlijke kinderen van den heer Schreuder te Amsterdam. De perceelen van de erven Goe- mans in de Molenstraat zijn in bod gebracht als volgtperceel 1, thans bewoond door den slager Beyersber- gen 3400, door den heer J. Goemans, en perceel II, bewoond door den heer Van der Werff, mandemaker, op 1700, door den heer F. Rijnveld. Door den architect C. Verkoren is aanbesteed Het afbreken van eetn woonhuis, en het ter plaatse bouwen van een hloemboLlenschuur, waarin kantoor, enz., voor rekening de heeren Gebr. De Nijs. Ingekomen waren 3 biljetten. Het laagst werd ingeschreven door de heeren W. A. Philippo en Zn. alhier, voor ƒ9700. RENBAAN „WOESTDUIN". Schreven wij in November van het vorige iaar ook in dit blad, naar aanleiding van het vallen van een ren paard bij het springen over de moei lijkste hindernis, dat het wenschelijk zoude zijn ter voorkoming' van on gelukken, om dien aardwal te verla gen, thans kan worden medegedeeld, diat de wal geheel is verdwenen en daarvoor in de plaats is gemaakt een hekwerk van 90 c.M. hoog. VOGELENZANG. Bloemenvelden. Werd Zaterdagavond in dit blad vermeld, dat langs de Rampelaan to Overveen reeds een hyacinthenveld stond te bloeien, ook van Infer kan worden gemeld, dat langs den Ach terweg in den tuin van don heer Ver- degaal de hyacinthen en in den tuin van den heer Warmerdam reeds ge heele velden crocussen in bloed staan. SANTPOORT. De nieuwbenoemde predikant, Ds. Bax Jr. werd gisterochtend door zijn vader in zijn bediening bevestigd en hield gistermiddag zijn eerste rede naar aanleiding van de woorden uit psalm 121 vers 3. Beide malen was de kerk vol be- 1 angst ellenden. VELSEN. Aan de voetbrug heeft men de landhoofden door dynamiet laten springen. Van tijd tot tijd was dit goed merkmaar. Nu gaat de peiler er aan, dan wordt gebaggerd en binnen afzien- baren tijd is de haven voor de tweede pont gereed. Bij de nieuwe spoorbrug wordt aan de Oostzijde een peller gebouwd om daarop de brug te laten rusten als door sterken wind zijn draaien naar de westzijde bezwaar ontmoet. IJMUIDEN. Paardentransport. Aan boord van het hedenmorgen alhier aangekomen stoomschip „GlannuTe" van Grangemouth, be- vond zich zooals gewoonlijk een transport paarden. Tusschen de 30 en 140 stuks, 't Was een treurige aan- blik. Vestigden wij reeds vroeger de aandacht op de min-oordeelkundige wijze waarop die arme dieren ver voerd worden, ontzettend hebben ze te lijden in een stormachtigen nacht als de gepasseerde. Niet alleen dat van de meesten de huid op verschillende plaatsen is opengeschaafd, maar verscheidene gestorven dieren hadden of den nek of de pooten gebroken. Van sommige puilden de ingewan den uit het lichaam. 't Ware, dunkt ons, de moeite eens te onderzoeken, waar al die meest oude en afgeleefde paarden blijven. Zijn ze voor menscheJijke of dierlijke consumptie "bestemd, verdient het ze ker overweging ze voor het zeetrans port te slachten. Nogmaals vestigen wij de aandacht van de Vereeniging' tot Dierenbe scherming op deze wijze van paar den transporteeren. Letteren en Kunst EEN GEDENKTEEKEN VOOR MAUVE. Het comité dat zich te Laren vorm de om namens de Larensche burge rij. de vrienden en vereerders van wijlen den grooten landschapsschil der in het „Land van Mauve" een herinneriDgsteeken op te richten, is thana compleet en -aldus samenge steld Het eère-comité bestaat uitJozef Israels. Willem Maris, H. W. Mesdag en B. J. Blommers. Het comité uitC. L. Velthuijsen, burgemeester van Laren, eere-voor zitter, Tony Offermans. voorzitter. Nte. van Harpen, secretaris, J. J. T;m Jr.. penningmeester Wally Moes, Arine Hugenholtz, dr. Herman J. Willenborg. Jan Hamdorff. MEVR. S. PAUWELS—v. BIENE VERLAAT HET TOONEEL. Mevrouw Sophie PauwelsVan Biene neemt voortdurend in beter schap toe. Wil zij echter weder vol komen gezond worden, dan moeten aandoening en inspanning haar be spaard blijven. Na een moeilijken zelfstrijd heeft zij, vooral ter wille van man en kinderen, besloten het tooneel voor goed te verlaten. Met den eersten Sept. a. s. houdt hare verbintenis met de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Too neel" voor altijd op. Gaarne zeer gaarne had zij op eene voorstelling afscheid genomen van het publiek, dat haar meer dan 28 jaar uitermate sympathiek is ge weest. Beseffende, dat de geweldige aandoeningen op zulk een avond haar noodlottig konden worden, is dit optreden haar beslist ontraden Evenwel zal het publiek in de gele genliefd worden gesteld de gevierdo kunstenares een laatste blijk van waardeering te schenken. De Kon. Ver. ..Het Nederl. Too neel" zal 18 April in den Stads schouwburg te Amsterdam ter barer eer eene voorstelling geven en de ook bij andere koopen was de prijs netto opbrengst ter harer beschikking stellen. Binnenland GENERAAL BOOTH. Zaterdag hadden de vertegenwoor digers van verschillende bladen in luet Maas-hotel te Rotterdam een oxi- dlerhoud met generaal Booth. Hij zette het werk van het Heilsle- ger, bestaande in de oprichting van ongelukkigen en gevallenen uiteen, besprak de verschillende wijzen waar op hulp verleend wordt, en stond verder inzonderheid stil bij de emi gratie en de kolonisatieplannen in Engeland en Canada, en beval dat werk in den financieelen steun der burgerij, alsmede in den zedelijken steun der pers aan. ZONDAGSRUST. De Nederlandsche Bond van Con- fectiebediend-en, afdeeling Den Haag, zal eene vergadering beleggen, om te geraken tot de oprichting van een comité van actie, hetwelk ten doel zal hebben Zondagsrust door eene wette lijke regeling te zien vastgesteld. Deze vergadering' zal gehouden worden Woensdag 14 Maart, en zal geleid worden door den heer F. A. Godiefroy, lid van den Ned. Bond van Confectie -be dienden. Een aantal vakvereenigingen zijn uitgenoodigd zich door twee afge vaardigden te doen vej-tegenwooixli- gen op deze vergadering. RUMOER. Op den niet-ingewijde moet eene tabaksveiling den indruk maken van een groote en verwarde drukte. Al dus schrijft het „N. v. d. D.", dat in de volgende bewoordingen een denk beeld tracht te geven van het geroeze moes op die dezer dagen in Ftrascati te Amsterdam gehouden inschrij ving van Sumatra tabak Als de afslager met een slag op het bekken den kooper-makelaar of de combinatie van makelaars hdeft afge roepen, ontstaan er plotseling, men weet niet van waar en waarom, een gedruisoh en een getrappel. Een drom jongelui stormt langs de trappen, perst zich in een lange sliert door de menigte en verdwijnt weer door een andere gang, om tegen andere trap pen op te rennen en te hollen door de bovengangen. Dan dringt alles naar het kantoortje van den kooper en daar begint de verkoop in do tweede hand en in omiderdeelen van de partij in quaestie. Met moeite verweert zich de kooper tegen de kooplustigen, dÏLe zijn kantoortje bestormen, al maar prijzen schreeuwende. Hij handhaaft zijn bod en tegelijk heeft hij zich met alle inspanning te verdedigen tegen de gejaagde bezoekers. Zóó groot is sorns het dringen en wringen, dat het kantoortje geen plaats genoeg heeft. Dan ziet men in de openingen der kantoortjes op de bovenverdiepingen een verwarde massa van ineenge strengelde menschenlijven, als een moderne Laokoon, ©ven krachtig maar veel bewegelijker. Dezer dagen is het zelfs gebeurd, dat een lussChenschot moest bezwij ken onder den zwaren, druk, die een uiting was van hevigen kooplust. Daartegen was géén houten wand be stand. Overal ziet men roode hoofden en bezwijmde boordjes, van menschen, die in den druk hebben gezeten. Te midden van de drukte en het geroezemoes van honderden stemmen hoort men een spraakvwrwaarina va* Nederlandsch, Duitsch «n Engelsch. „The more msh in the room, the finer the price" (hoe meer rumoer in de zaal, hoe mooier de prijs), zei een Amerikaan dn hij had waarschijnlijk gelijk. Tot de belangstellenden behoorden ook, als gewoonlijk, een aantal Deli- scihe planters, die er haer getuigen van waren, hoe het gewas, dat zij hadden gekweekt en verzorgd, koo- pers vond, om daarna naai' alle windstreken te worden verspreid. Ook zij verheugden zich in deze bijzonde re resultaten. INBRAAK. Te Zaandam is hedennacht inge broken in het kantoor van den heer Avis, oliehandelaar, aan den Hoo- gendijk. De toegangsdeur en de brandkast werden geopend met val- sche sleutels. Een som gelds wordt vermist. ZWARE BRAND IN DE BIERBROU WERIJ ..DE VALK. Een hevige brand, als Amsterdam in geen tijden zag, woedde heden in de bierbrouwerij „De Gekroonde Valk", aan den Hoogte Kadijk. Tegen vier uur hedennacht, ont dekten twee personen, in de brou werij aanwezig. dat de mouterij brandde, en nog geen tien minuten later stond het groote gebouw op de bovenverdieping -over de goh eel e li nie in vlammen. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd, die met veel materiaal uitrukte, zoodat weldra uit tal van slangenmonden een. ware stortvloed in de vuurzee plensde. Behalve de vechtwaterleiding deden daarbij een aantal stoomspuiten dienst, o. a. de beide drijvende. Al spoedig liet het zich echter aan zien. dat van behoud der mouterij met haai' lichtbrandbarèn inhoud van een duizend last graan geen sprake zou zijn, te meer daar de felle westenwind de laaiende vlammen niet weinig aanwakkerde. Gelukkig was de windrichting west gunstig voor de verdere gebouwen der brouwerij, waarvan het zich wel liet aanzien, toen wij tegen half zes het terrein van den brand verlieten, dat zij behouden zouden blijven, schrijft de Echo. Het bedrijf, vernamen wij van den directeur, den heer Hovy, die op het terrein van den brand aanwezig was, zou dan ongestoord kunnen worden voortgezet, zoodra slechts nieuwe voorraden graan zijn aange voerd. Vier-en-twintig jaar geleden werd te zelf der plaatse de mouterij der brouwerij door brand in de asch gelegd. Van den brouwmeester vernamen wij,, dat, niettegenstaande alle ge bouwen enz. op Beurspolis tegen brandschade zijn verzekerd, niette min een belangrijk geldelijk verlies door de onderneming wordt getLeden. De oorzaak van den brand is on bekend. De brandweer, die zich voor een uiterst moeilijke taak geplaatst vond, weerde zich weer kranig. Bij afwezigheid van den commandant leidde de waarnemende commandant de hoofdbrandmeester J. Nieuwen- huis. het blnsschingswerk. De geheele buurt stond natuurlijk overeind van zulk een brand. Terwijl wij dit schrijven teekent, een felle vuurgloed nog duidelijk de plaats van den brand aan den reeds lichtenden hemel. De brandweer zal nog lang niet kunnen inrukken. Geen persoonlijke ongelukken. Nader kan nog het, volgende wor den medegedeéld Het is der brandweer met alle krachtsinspanning gelukt haar doel te bereikentegen zes uur kon. men zien, dat het vuur in sommige ge- doelten der mouterij minder werd e.n dat de brouwerij zelf gered was, wat heel wat zeggen wil, want daardoor kan het bedrijf althans worden voort gezet. „Al is de schade groot", zeiide de directeur der brouwerij, de heer W. Hovy, die, kort nadat de brand was uitgebroken, ter plaatse kwam, „mout kan men koopen en het bedrijf kan doorgaan." ..De schade", verklaarde hij opeen nadere vraag, „mag, denk ik, wel op een ton of vier worden geschatalles is op beurspolis verzekerd." De brandweer zette haar taak steeds voort; met niet minder dan onge veer 50 slangen werd het vuur van alle kanten aangegrepen, toen op eens de commanideerende officier het, bericht kreeg, diat branïd in dse Ooster- kerk op Wittenburg was uitgebroken. Daan-door moest gedurende eenigen tijd een der officieren, de heerBoele. met een aantal mannen en materiaal worden gemist. Deze begaf zich naar Wittenburg en daan* zag men, dat vlammetjes speelden op een gedeelte van het hooge dak der kerk, aan de voorzijde. Door den wind was een brandend stuk hout van de brouwerij op het dak neergeploft. Heel gemakkelijk om er bij te komen was het nog niet. Van de straat zag men hoe een aantal brandwachts zich bevonden in de ga lerij van den toren, die midden op het kerkgebouw staat. Andieren ston den iin de breed e goot en hadden een lange ladder naar boven gesjouwd. Uit de toren-galerij werd den man nen in de goot een touw toegewor pen, waaraan zij een eind bonden aan de ladderdeze werd nu uit den toren tegen het platte leien dak ge trokken en toen klommen een paar brandwachts met de onderwijl opge haalde slangepijp tegen de ladder op en richtten den straal op het vlam metje, dat ondertussehen reeds een heele vlam geworden was. Zij hakten het hout op eonige plaatsdn stuk, ga ven alles een flinke douche en ge- blusoht was het dat was goed af- geloopen. Maar ondertussehen za.g men aan den overkant in de brouwerij maar steeds de vlammen woeden; de rook wolken hoog opstijgen hoorde men maar altijd door het zuchten van de stoomspuiten, het stampen van de machines van de „Jan". Nog uren lang was de brandweer bezig, tot eindelijk de geheele mouterij van „Do Gekroonde Valk" was uitgebrand maar daartoe bleef de herige brand dan ook beperkt. Te Groenstraat- Waubach «rak Vrijdag brand uit bij K. H. Of. schoon van alle zijden spoedig nulj kwam opdagen, had het vuur echte» in korten tijd zulke verwoestingen aangericht, dat aan redden niet t-: denken viel, 3 koeien, een kalf en twee vette varkens kwamen in de vlammen om, benevens eene nieuwe dorschmuchine. meubelen en kle dingstukken. Een en ander was. hoewel laag, tegen brandschade ver zekerd bij de Maatschappij de Schel de. Oorzaak onbekend. (L. K.) PENSIONNEER1NG VAN- GEMEENTE-AMBTEN AREN Bij het onderhoud, dat een com missie uit het bestuur der afdeeling Zuid-Holland van den Nederland- schen bond van gemeente-ambtena ren had met den commissfu-is der Koningin in die provincie, heeft de ze medegedeeld, dat hij het noodig geoordeeld had bij de regeering li te dienen een rapport, de wen scha lij kheid van pensionneering der ge meente-ambtenaren betoogende. PRENTBRIEFKAARTEN. De directeur-generaal der posterij en en telegrafie maakt bekend, dat briefwisseling op de voorzijde raa briefkaarten is toegelaten voor ge wone en prentbriefkaarten in het ver keer met Nederlandsch Oost-Indië, ea enkel voor prentbriefkaarten in het verkeer met Chili en Servië. estert.) EEN EEUWFEEST. Ter gelegenheid van het eeuwfeest der Associatie-Cassa te Amsterdam, werd Zaterdag door vele bewoners van Heerengracht en Singel gevlagd De vergaderzaal der directie was door vriendenhanden in een bloemen tuin herschapen. Reeds vroeg in dei morgen kwamen deputaties van d» voornaamste financieele instellingei aldaar de directie gelukwenschen, terwijl den geheelen dag tal vos cliënten persoonlijk en schriftelijk van hunne belangstelling deden blij ken. De gezamenlijke effectenfirma's ta Amsterdam, die met de Associatte- Cassa in relatie staan, boden bij monde van den heer Wendelaar eei marmeren klok aan, die geplaatst zal worden in de hal van het ge bouw. Dit kostbare geschenk, ter hoogte van 3 meter, harmonieert ge heel met de omgeving waarin het een plaats zal vinden. De namen dér gevers waren opgenomen in een al bum, nit- en inwendig fraai ver sierd. Des avonds woonden de geëm ployeerden, daartoe uitgenoodigd door de directie, de voorstelling rai Carré bij. DE WERKING VAN DEN MAASMOND. Van een dijkgraaf, volkomen met de toestanden langs de Maasoevers vertrouwd, vernam De Gelderl. de volgende beschouwingen over den staat van zaken sedert de opening van den Nieuwen Maasmond. „Toen voor een 25 jaren de wet tot verlegging van den Maasmond was aangenomen, geloofde men al gemeen op gezag der ingenieurs, da» na voltooiing van de werken, tn de wet aangegeven. Noord-Brabant va* water bevrijd: zou blijven. Het tegendeel is echter het geval gebleken. Meende men aanvankelijk in de» winter van 1904—05, dat door de nieuwe rivier het hoog opperwater spoediger afgevoerd werd. deze illu sie is den Noordbrabanters ontno men. Zij hebben ervaren, dat de toe stand is als. in 1880. Noordbrabant is, van Beers en Grave tot Dea Bosch en rondom Den Bosch, en i» de streek van Den Bosch tot Geer- truidenberg. één groot watervlak. Zouden de ruim 24 millioen guN den, aan de Maasmondwerken ten koste gelegd, weggegooid geld zijn?... 't Lijkt er wel naar. Bij den laatsten hoogen water stand in Januari scheen het. dat, de afvoer van het hooge water n'et ge regeld ging, dat de val zelfs langza mer intrad dan vóór de opening van den Nieuwen Maasmond. De toen reeds geopperde meening scheen nu bevestigd te worden. Toen verleden week de Maag in 24 uren tijds te Maastricht een paar meters wies. waren de gevolgen te Grave binnen enkele etmalen merk baar. De was nam in de beneden- Maas zoo snel toe, dat de stations bezetting bij hoogwater telegrafisch moest worden ingesteld. Vrijdag be gon de Beersche Maas hare wer king. De was bleek dus over de ge heele Maas terstond merkbaar. Niet zoo de val. Was deze Maan dag te Maastricht 0.50, Dinsdag 0.26, Woensdag 0.28, te Venlo 0.11, 0.49 e* 0.49, te Grave was de val op Don derdagochtend eerst... 8 c.M. Van waar dit verschil Vóór de opening van den Maas mond was te Grave binnen twee da gen steeds de val duidelijk merk baar. Nu niet. Na drie dagen zakte het water nog geen decimeters. De oorzaak móet dus gezocht wor den beneden Grave. Er moet iets zij» in de rivier, dat de geregelde af strooming tegenhoudt. Maar wat? Men veronderstelt, dat in den Maas mond of in de oude rivier benede» tusschen Grave en Hedakhuizen ee» zandbank zich gevormd heeft. di« den waterafvoer tegenhoudt." De dijkgraaf meent, dat de re ges- ring onmiddellijk dient na te gaan, wat de oorzaak is van den langzs- men val, voorts middelen moet t® baat nemen om die oorzaak tc ver wijderen, en daarna trachten te voor komen. dat zooiets zich herhale. Zoo noodig. schrijft hij. benoem® zij eene commissie van ingenioura en practici, die heeft na te gaan, wat nu moet worden verricht. En da» voere zij uit. wat zal blijken, dat ge daan moet worden. EEN LEELIJK VERZUIM Naair men zegt, is indertijd bij ct® oplevering van liet gebouw der Rijks postspaarbank aan de Raerlostraat, te Amsterdam, vergeten voor de venti latie te zorgen. In dat verauim heett men getracht te voorzien door het aanbrengen va.n klop raampjes in de ruiten. Dit heeft ten gevolge gehad, dat dezer dagen in het gebouw ee* ongeluk is gebeurd. Door de zuiging van den wind is een der ramen open-

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2