NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 89T9 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 29 MAART 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Ypor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. 1.30 1.65 0.02 X 0.3734 0.45 ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Ibis FaubourgMontmartre. DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 PAGINA'S. AGENDA Donderdag 29 Maart. Groote Kerk Orgelbespeling 2—3 u. BrongebouwHaarl. Muziekkorps Concert, 8 uut. Lokaal Koepokinenting (Gasthuis- vest) Ver. tot bevord. v. Koepok inenting voor Haarl. en Omistr. Algerneene Vergadering, uur. Soc. VereenigingLohoff's Kinema tograaf Voorstelling, 8 uur. Vergadering Natuurhist. Ver. Zandvoort: Gemeenteraadsverkiezing. OM ONS HEEN cclxvi. NATUURKUNDIG GENOOTSCHAP. In het vorig nummer van dit blad wordt in 't kort melding gemaakt van een plan van eenige ingezetenen «m een Natuurkundig Gezelschap op te richten. Ik laat hier thans de ge heel© circulaire volg en ,,De telephoons, de electrische trams, de ©lectriciteitsmeters en vele andere inrichtingen, waarvan het ge bruik in de moderne samenleving zoo algemeen is, dat nagenoeg iedereen •r zich van bedient, zijn toch voor de meesten onzer niets dan raadselen. Wij passen ze toe voor eigen ge mak, genoegen of voordeel en hebben toch dikwijls niet de geringste voor stelling van hunne inrichting en wer king. Bij velen onzer bestaat daarom het verlangen om eenig .inzicht te krijgen in de samenstelling der genoemde in strumenten en in de wijze, waarop daarin de natuurkrachten in onzen dienst zijn gesteld. Om aan dien wensch te voldoen hebben wij ons vereenigd tot eenge- eeJschap. dat wij den naam hebben gegeven van Natuurkundig Ge zelschap. Wij noodigen U uit met ons samen te werken en verzoeken U tevens uwe vrienden en 'kennissen op te wekken, üd te worden, opdat ons gezelschap zich uitbreide tot. eene groote, krach tige ver eeni ging. Daartoe zenden wij U eenige circu laires en zullen gaarne meerdere ter uwer beschikking stellen, zoodra daartoe door U het verlangen is ken baar gemaakt. Wij stellen ons voor corypheeënop bet gebied der natuurwetenschappen uit te noodigen, voordrachten te hou den over onderwerpen uit de physica of aanverwante wetenschappen, na ■oo noodig het goed volgen dezer voordrachten gemakkelijk te hebben gemaakt door voorbereidende lezin gen en toelichtingen door proeven. Voor deze voordrachten en lezingen is eene zaal noodig met een trans formator en eene experimenteertafel. De onkosten zullen althans in de eerste jaren nog al beduidend zijn. Wij meenen echter da.t de contribu tie nooit hooger mag gesteld worden dan 10.maar om dit mogelijk te maken, moet het aantal leden niet veel geringer zijn dan 100. Ieder lid moet daarbij het recht hebben op de lezingen en bij de voor drachten een huisgenoot mee te ne men. Zij, die wensch en toe te treden, worden verzocht bijgaand biljet inge vuld aan een der ondergeteekenden te doen toekomen. Zoo spoedig mogelijk zal eene ver gadering belegd worden ten einde tot sadere bespreking over te gaan. (w. g.)H. BRONGERSMA. J. D. VAN DER CRAB. P. M. HERINGA. W. KAARS SIJPESTEIJN. J. M. L. C. KERSTENS. P. H. VAN DER LEY. W. L. UTERMARK. Haarlem, Maart 1906. Tot zoover de circulaire. Men weet «u wat het plan is. 't Valt niet te ontkennen, dat er veel aantrekkelijks in schuilt. We gaan dagelijks met allerlei merk waardige instrumenten om, of zien ze althans voor onze oogen werken, zon der het fijne ervan precies te kennen. Vraag eens aan vrienden en beken den om een beknopte, maar duidelij ke uitlegging van telegraaf, tele- phoon, vloeibare lucht, electrische "iram en soortgelijke zaken meer en ge krijgt niet veel meer te hooren, dan ,,dat 't een electrische stroom is die door een draad gaat en waar je maar liever met je vingers af móet blijven." Dat is volkomen begrijpelijk. De meeste menschen hebben 't zóo druk met hun dagelijksche bezigheden, dat ze geen tijd liebben over dergelijke aangelegenheden boeken na te lezen, gesteld 'al dat boeken een beknopt en vooral begrijpelijk overzicht van de zaak geven konden. Zijn ze er wel eens Ik ken zulke boeken niet. Meest al zijn ze veel te uitvoerig, dalen af in bijzonderheden waar de leek niets aan heeft omdat hij ze niet verwer ken kan en schrikken daardoor met een van de lezing af. Boekjes, die in niet meer dan een pagina of zestien, éen vel druks derhalve, een overzicht geven van hoe een telegraaf, teJe- phoon, locomotief, automobiel en zoo meer in elkaar zitten, alles toegelicht met duidelijke plaatjes, want anders vat een leek het nóg niet, die boekjes zijn er niet, ik heb ze althans nooit gezien. Begrijp ik de circulaire goed, dan is het de bedoeling om zoogenaamde populaire lezingen te houden. Dat staat er wel niet met zooveel woor den in, maar de namen der onder teekenaars geven dat te denken. Be halve Dr. Brongersma en Dr. Heidn- ,ga, die het vale dooeeren aan de Hoo- gei'e Burgerschool, benevens den heer P. H. van der Leij, die als directeur van de Rijkskweekschool eveneens een deskundige is, bestaat de Com missie, met haar welnemen, uit lee- ken, die geen diepgaande bespiegelin gen van de bedoelde onderwerpen zullen verlangen, maar algemeen© be schouwingen, die hun een overzicht geven van het wezen der zaak. Ik denk hierbij als vanzelf aan de lezingen dn Teyler's Genootschap, waai' vroeger Dr. Van der Ven op zeer .bevattelijke wijs voordrachten hield over het licht en andere onder werpen, waar de vroegere directeur van de E. N. E. T., de heer L. M. Bar net Lyon, op een avond een uitleg ging heeft gegeven van de electrische tram. Ik denk ook aan het departe ment Haarlem van de Maatschappij van Nijverheid, waar Dr. L. Bleek rode voordrachten hield over thermit, de stof, die zoo geweldige hitte gaf, over telegrafie zonder draad en over vloeibare lucht, voordrachten,, die den toehoorders een veel beteren in druk gaven van de zaak waarover het ging, dan het beste populaire boekje ooit had kunnen doen. Ik denk ook aan Weten en Werken en aan het Koloniaal Museum, waar af en toe soortgelijke voordrachten werden ge houden. Hieruit blijkt nu weü„ dat het denk beeld van de heeren Brongersma c.s. niet bepaald nieuw kan worden ge noemd, wat zij zelf ook niet zullen beweren. Er is in die richting al een en ander gedaan. „Maar", zullen waarschijnlijk die heeren zeggen, „niet genoeg en niet stelselmatig ge noeg". En daarmee kunnen we het allen zeker eens zijn. Er ligt iets be koorlijks in de gedachte, dat er re gelmatig, eenige keeren in 't jaar, avonden zullen wonden gewijd aan de bespreking van dergelijke zaken, die in zoo nauw verband staan met het dagelijksch leven. „Maar eilieve", zoo ik wallen vragen, „hebben we daar een nieuwe vereeniging voor noodig? Kunnen de heeren, die deze nuttige poging doen, niet een onder dak vinden bij de bestaande organi satie, die hen met open 'armen ont vangt Bijvoorbeeld bij het departement der Maatschappij van Nijverheid, dat 'ik zoo eve n al noemde Natuurkunde en industrie zijn goe de vriendinnen. Wat de eerste schept, past de laatste toe. Dit 'blijkt al uul- delijk hieruit, dat de drie onderwer pen, welke de hiervoor afgedrukte circulaire noemt, de telephoon, elec trische tram en electrioiteitsmeter, zeer wel in de vergadering der Maats, van Nijverheid zouden kunnen wor den besproken, 't Zijn allen immers producten der industrie. En zelfs waar bij nieuwe ontdekkingen op na tuurkundig gebied de toepassing in de nijverheid nog niet gevonden is, heeft het zijn groote nut, dat deze laatste er vast 'kennis van neemt. We mogen gerust aannemen, dat velen, die lad zouden worden van het Natuurkundig Gezelschap, nog geen leden zijn van de Maatschappij van Nijverheid. En nu wil ik geen ont moedigende voorspellingen doen over de mogelijkheid om voor een nieuwe vereeniging honderd leden te krijgen, bereid tot het betalen een er j aarlij k- sche contributie van tien gulden, al denk ik wel, dat het den heeren Brongersma c. s. niet mee zal vallen, maar stelt u voor, wat het Haarlem- sohe departement van Nijverheid, indien het laat ons zeggen vijftig nieuwe leden f 6.er bij kreeg, een rnoreelen en tegelijk financieelen steun zou ontvangen, waardoor het op z ij n beurt weer beter in staat zou zijn, aan het verlangen naar po pulair 'Wetenschappelijke voordrach ten te voldoen. Maar nu omgekeerd. Komt 'het Na tuurkundig Gezelschap tot stand, geeft het lezingen, gelijksoortig- aan die welke men in Nijverheid placht te hooren dan zullen er allicht men schen, die toetreden tot het eene, bedanken voor het andere. In het eerste geval dus samenwer king, dn het tweede versnippering van krachten. Er zijn nog andere redenen, die hier eendrachtig optreden wensche- lijk maken. Het publiek voor deze soort van voordrachten is uit den aard van de zaak beperkt. Wordt het over twee vereenigingen verdeeld, dan is het minder aangenaam voor de sprekers, die natuurlijk hun moei te liever besteden voor een zoo groot mogelijk publiek. En ten slotte liet aantal geschikte sprekers is zeer klein. Menschen, die de kunst verstaan om uit hun over vloed aan anderen mee te deelen en zich daarbij te stellen op den ontwik- kelingssport hunner hoorders, zijn uiterst zeldzaam. Van de weinige die er waren is ons een van de beste door den dood van Dr. Bleekrode ontvallen. Ik Ito op, dat men deze opmerkin gen niet zal houden voor betweterij. Zij hebben alleen deze bedoelingde aandacht te vestigen op een zeldzaam voorkomende gelegenheid tot samen werking, die 'in het voordeel moet zijn van alle partijen. En zegt men van 'de zijde van'het Natuurkundig Gezelschap: .„vvijwen- schen ©enigen invloed op den gang van zaken", (wat iedereen verklaar baar en billijk zal voorkomen) dan meen ik daarop wel dit te kunnen antwoorden, dat het bestuur van het Departement van Nijverheid zeker wel bereid zal zijn, een of meer van de onderteekenaren der circulaire, hetzij bij vacature, hetzij door uit breiding van het ledental, in zijn Col lege op te nemen. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht In Rusland' is binnenkort EEN MONSTER-PROCES te wachten. De regeering heeft nl. volgens den ..Russ. Kur." besloten ■om, trots d'e heftige gisting onder het marine-personeel, 'het onderzoek te openen over die onlusten bij de ma rine in November van het vorige jaar. Vijfhonderd matrozen zijn aan geklaagd- In April zal het proces een aanvang nemen. Naar het zioh laat aanzien, zullen DE VERKIEZINGEN IN RUSLAND geen kalm verloop hebben. Zóó trach ten in Kamenee (gouvernement Grodno) de Joodsclie kiezers, steu nend op hun groote overmacht in het stedencongres slechts hunne can- didaten gekozen te 'krijgen. De Chris telijke bevolking is hierover zeer ver ontwaardigd en hierdoor is de toe stand zoo dreigend geworden, dat maatregelen genomen moesten wor den om Jodenvervolgingen te ver hinderen. Te Kamenee. Bolta en Nemirof bevinden zich eenige sot- niën kozakken, en in andere steden zijn de politiecorpsen versterkt. Uit andere landen. DE CONFERENTIE TE ALGECIRAS. In de zitting van Dinsdagmorgen stelde de commissie van redactie den tekst vast, die naar men hoopt in het vraagstuk der politie-inspec- tie tot overeenstemming leiden zal. De Amerikaansohe delegatie had een formule ontworpen, die ze in particuliere gesprekken door de voor naamste gedelegeerden had weten te doen aannemen. De zitting van de commissie werd nu onderbroken om den Ainerikaanschen afgevaardigde gelegenheid te geven deze formule mede te deelen. die na een vrij lang durige discussie door de commissie werd aangenomen. Volgens dit Amerikaanscbe voor stel zou het corps diplomatique te Tanger de noodige rapporten ont vangen om daardoor in staat te worden gesteld na te gaan of de werking van de politie van den Sul tan overeenstemde met de besluiten van de conferentie en in overeen stemming met de gesloten tractaten de veiligheid van vreemde onderda nen en van den handel waarborgde. De conferentie zou hedenmiddag te vijf utir bijeenkomen. DE HONGAARSCHE CRISIS. De Keizer ontving Dinsdag in audiëntie baron Fejervary, den pre sident vau den Hongaarschen minis terraad. Vervolgens hield de Keizer een collectieve audiëntie van alle leden van het Hongaarsche kabinet, die vijf kwartier duurde. De Keizer vroeg de meening van alle minis ters over den toestand en verklaarde daarna later een beslissing te zullen nemen. DE DUITSCHE REDDERS TE COURRIèRES. Een Franscih comité heeft het plan opgevat den Duitschen redders van Gourrières een artistiek geschenk te geven en wel een bronzen afgietsel van Meunier'9 beeldhouwwerk „De vrouw uit het volk". De weduwe van M'euniex heeft de verlangde buste aan het comité afgestaan, ten einde ook harerzijds aan deze Fransch- Duitsche sympathiebetuiging deel te nemen. DE WERKSTAKING TE LENS. Het aantal werklieden te Lens, dat het werk hervat heeft, bedraagt thans 18,000, terwijl dat der stakers op 35,000 geschat wordt. Alles is rustig. Het bestuur van den bond van mijnwerkers houdt zich voortdurend bezig met de organisatie van het re ferendum voor of tegen de staking1. Nauwkeurige instructies zijn aan alle onderafdeelingen toegezonden, en bovendien geeft een schrijven van den prefect van Pas-de-Calais ge richt tot de burgemeesters der mijn-> werkersdorpen aan de stemming een officieel karakter. De stemming zal zeer regelmatig plaats hebben, op de wijze van d'e verkiezingen voor de Kamer. Stem- bureaux worden ingericht en proces sen-verbaal opgemaakt. Moeilijkheid bestaat ten opzichte van de waag, wie mee mogen stemmenaan de stembureaux zal daarvoor de be- (v-oegdheid worden gegeven de stem in twijfelachtige gevallen aan te ne men of te weigeren. De Bond van mijnwerkers wekt in een manifest zijn leden op zich bij de stemming onomwonden uit te spreken voor den aoht-urigen week dag en een loon van acht francs per dag. DE INVENTARISATIE IN FRANKRIJK. Te Montregai'd, nabij Le Puy heeft een plechtige lijkdienst plaats ge had voor een der boeren, die bij een poging om de inventarisatie van de kerk te verhinderen doodelijk ge wond was. Terwijl er een ware sneeuwjacht woedde werd de lijk kist in een grooten optocht met vele omfloerste banieren, door boeren met hooivorken omringd, naar het kerkhof gebracht. Op den .wagen zag men een prachtigen krans met het opschriftCredo. Aan onzen vriend en medeburger, het slachtoffer van zijn plicht. Op het kerkhof waar een menigte van drieduizend personen aanwezig w;as, werden vele redevoe ringen uitgesproken. In de kathedraal van Le Puy werd een plechtige lijkdienst gehouden, waarbij de bisschop het woord voer de. De burgemeester van Montr egard heeft zijn ontslag ingediend daar hij voor de rust in zijn gemeente niet langer kon instaan. OORLOGS-VOORBEREIDINGEN Het 138e Pruisische infanterie-re- giment. da/t vóór acht jaar naar Straatsburg geplaatst was, heeft or der gekregen naar MorcMngen in Lotharingen te gaan. dat in de on middellijke nabijheid van de Fran- sche grens ligt. De Duitsche grens- macht wordt voortdurend versterkt. De „Daily Mail" geeft dit bericht om der het welwillende hoofd Duitsche legervoorberei dingen. Naar aanleiding van een bijeen komst van den oppersten raad der Fransche marine, onder voorzitter schap van den minister van marine Thomson, gehouden, deelt de Echo de Paris mede, dat vice-admiraal Fournier, lid van dien raad. alle panlsersc'hepen en gepantserde krui sers in de Noordzee wil bijeenbren gen. Hèt blad meent te weten dat dit voorstel aangenomen zal worn den. Uit New-York Wordt gemeld, dat aldaar groot opzien gewekt is door het bijeenbrengen van EEN AANZIENLIJKE AMERIKAAN SCHEI OORLOGSVLOOT voor Sjanghai. Met de twee thans ge zonden slagschepen bestaat de vloot daar thans reeds uit acht oorlogs schepen, terwijl nog twee groote kruisers van het Middellandscho Zee-eskader zullen volgen. Het schijnt dat voor nieuwe boksers-onlusten wordt gevreesd. Stadsnieuws KAMERMUZIEKAVONDEN. Gisteren gaven inej. Catherine Rit- sema en de heer Gerard Kruyer in de bovenzaal der „Vereeniging" hun tweeden Kamermuziekavond, dezen keer met medewerking van de heeren Charles Blazer (violoncel) en W. van Smirren (hoorn). Het programma voor deze uitvoering luidde als volgt1. Trio in Es, op. 1 No. 1, voor piano, viool en cello, van Beethoven. 2. a. Prélude Fis-dur, op. 28 No. 13; b. Nocturne Fis-mol, op. 48 No. 2, bedde van Chopin Novellete F-dur op. 21 No. 1 van Schumann, alles voor piano. 3. So nate in Es, op. 12 No. 3, voor piano en viool, van Beethoven. 4. Trio in Es op. 40, voor piano en hoorn, van Brahms. Een verslag to schrijven van diit concert dat blijkens de buitenge woon talrijke opkomst van publiek groote belangstelling had gewekt kan juist geen benijdenswaardige taak heeten. Kon ik na den eersten avond al niet met onverdeelden lof van meg. Ritsema's aandeel in het samenspel {gewagen, ditmaal valt daarop, tot 'mijn spijt, opnieuw ernstige aanmer king te maken. En nu wil ik nog niet eens iets kwaads zeggen van de mu- zikaliteit of de technisch© vaardigheid dezer pianiste ik neem zelfs gaarne aan, dat zij in haar studeervertrek of hij het voorspelen in besloten kring iets voortreffelijks presteertmaar het is nu eenmaal niet ieder's werk in 't publiek op te treden. Het leek mij toch overigens, dat mej. Ritsema J zich met allen ernst op haar (trou wens al te zware en omvangrijke) taak had voorbereid, maar de con- certzaal-atmospheer schijnt op haar kunnen een verlammen den invloed te oefenen. Dit is niet enkel voor haar zelve onaangenaam, maar tevens voor haar partners een beletsel om in do i rechte stemming te komen, of, zoo hun dit gelukt is, er in te blijven. Van die rechte stemming was dan ook gisteravond weinig of geen spra ke. Het eerste deel van het Trio werd vrij correct, maar zonden- veel geest gespeeld. Bij het Adagio be gon de barometer vooruit te loopen en bleef stijgende, totdat hij in het Trio (het midden-gedeelte van het Scherzo) zijn hoogsten stand be reikte, liep toen weêr terug en. bracht het den geheelen avond niet verder meer dan tot „veranderlijk". Wat velen met mij wel het meest zal hebben gespeten, is, dat we nu van Brahms' werk, met zijn eigenaardige bezetting, maar zoo'n vaag begrip konden opdoen. Of ik nu al ga ophalen van de ca paciteiten der heeren medewerkers wat kan hert, batenDat de heer v. Smirren even meesterlijk zijn hoorn als de lieer Blazer zijn violoncel be speelt, weten we allemaal wel. En ook van de groote verdiensten des hoeren Gerard Kruyer als violist hebben wij ons in dein laatsrten tijd herhaaldelijk kunnen overtuigen. PHILIP LOOTS. Vereeniging „Haerlem". In een der zalen van Café Brinlk- mann hield Dinsdagavond Ds. J. Craandijk voor de leden der Ver eeniging „Haerlem" een voorlezing over het geslacht en het oude kasteel Haarlem, dat eertijds in de nabij heid van Heemskerk moet gestaan hebben. Met. groote belangstelling werd zijn interessante studie aange hoord. die zeker voor allen veel nieuws en wetenswaardigg bevatte. Na afloop deden eenige oude tee- keningen en afbeeldingen van het buis Haarlem de rondte. De archivaris, de heer Gonnet gaf daarna een fraaie levensbeschrijving va,n den vermaarden Haarlemschen schrijver en predikant Samuel Amp- zing, zoo beroemd geworden dónr zijn lijvigen arbeid „beschrijvingen en de lof der Stad Haarlem in Hol land". De prachtige portretten van Ampzing, waarvan een ets naar een schilderij van Frans Hals, werden bewonderd, alsmede een exemplaar van bovengemeld werk, dat doorzijn keurige afbeeldingen een bezichti ging alleszins waard was. Bij het sluiten der bijeenkomst bracht een der bestuursleden den beiden spre kers den welgemeend.cn dank der aanwezigen. GECARBUREERD WATERGAS De „Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden betreffende Bouwkun de en Aanverwante Vakken" had te gen Dinsdagavond oen buitengewone algemeens vergadering belegd in de groote zaal tvan „De Kroon", waar in de heer J. Blom Szn, directeur onzer Gemeentelijke Lichtfabriek ea een inleiding gaf op de besprekin gen over „YVatergas en zijn toepas singen". Deze besprekingen waren daarom vooral van belang, omdat zooaJs men weet - heden (Woensdag) in den Raad behandeld werd het voor stel van B. en W., om de Lichtfa brieken uit te breiden, o. a. met een fabriek van gecaxbureerd watergaa. Onder de aanwezigen merkten we o. a. op de heeren Dr. H. D. Kruse- nian, wethouder van financiën, Jok. de Breuk, wethouder van openbar® werken, en de Raadsleden de hee ren Leupen. Stolp, Kleijneriberg, Sneltjes. Van Lynden. Van Rossum, Schram. Van de Kamp en Rinkema, de laatste tevens voorzitter van de Vereeniging van Industrieel en en Kooplieden. Verder waren nog aanwezig de vertegenwoordigers van de besture* van de Kamer van Koophandel en van de Haarlem&che Handelsvereeni- ging. De heer Rinkema. opende de verga dering met een korte toespraak, waarin 'hij zeide dat deze bijeen komst belegd was naar aanleiding wan het voorstel van B. en W., om tot aanbouw van een fabriek van ge caxbureerd watergas over te gaan. De heer Blom was zoo bereidwillig geweest, om in deze vergadering te komen, teneinde de zaak nader uit een te zetten. Spreker herinnerde aan de geruchten die er in de stad liepen over de minder goede hoeda- nigneid me net menggas volgens sommigen zou hebben, en zeide he* te betreuren, dat de opkomst ter vergadering niet grooter was. Voorts deelde de heer Rinkeana mee, dat door den Burgemeester, den secretaris en de heeren Loo- meyer en Van Lennep bericht was gezonden dat zij de bijeenkomst we gens verhindering niet konden bij wonen. Daarna kreeg de heer Blom het woord. De heer Blom ving zijn inleiding aan met te zeggen, dat het hem aan genaam was in deze vergadering, waartoe ook de leden vaax den Ge meenteraad genoodigd waren het woord over het watergas te voere» en herinnerde er aan. dat de zaak reeds door de plaatselijke Waden ie ingeleid. (Men zie ons nummer va« 15 Maart 1.1., waarin wij een beknop te beschrijving van de bereidingswij ze van gecarbuxeexd watergas gaven). Spreker hoopte, dat hij door zij» uiteenzetting de sympathie der aan wezigen voor de water gasfabriek eon winnen en de tegenwerpingen n(t den weg ruimen. EENIGE KLACHTEN. Er is gezegd, dat watergas vergif tig is, dat is ook zoo, zeide de heer Blom. Dit komt. doordat het ga» voor de helft bestaat uit Ko-oloxyde, dat vergiftig is. Doch lichtgas is ook vergiftig. Kwamen deze klachten na nog van geneeskundigen, dan aou spxeker dit kunnen begrijpen. De meeste aanmerkingen komen echter uit de burgerij. Vooral de naam water gas maakt de menschen ai- keerig. Zij hebben meestal een af keer van water en denken bij het hooren ivan den naam watergas aan groc. aan een aftreksel. Beter was het dan ook het ga* „cokes-gas" te noemen. Deze naam is door de deskundigen reeds voor gesteld. Op vele plaatsen heeft men reed» een dergelijke fabriek. In Rotterdam, Utrecht, Deventer, Zwolle en En schedé heeft men niet over het meng gas geklaagd, wel in Amsterdam ea in Leeuwarden. Omtrent Amsterdam merkte de heer Blom op. dat me» daar gemopperd heeft, omdat men daar altijd moppertte Leeuwarden zijn geen klaohten meer gehoord, nadat men 't goede mengsel gevon den had. WAAROM EEN WATERGAS FABRIEK De maatschappelijke toestanden wijzigen zich steeds. Voor eenige ja ren kon de kolengebruiker tot de mijn-exploitanten «zeggen ..Zóóveel kolen moet ge me leveren Dat i» nu anders geworden. Er heeft zich een kolen-syndicaat gevormd en dit zegt nu „Zóóveel kolen leveren wij u in den zomer en zóóveel in den ■winter." Dit en andere omstandig heden maken den afnemer afhanke lijk van den exploitant. Wanneer van dezen winter de vaarten lang durig bevroren waren geweest, had

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1