Weerbericht. MEDEDEELING VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. lOpgemaakt voorm. 10.50 uur). De- Bilt, 28 Maart 1906. Hoogste barometerstand 768.8 m.M. te Malinhead (Noordkust Ierland) laagste 736-7 m.M. te Bodo (N.-W. kust Zweden). Verwachting (tot den avond *van 29 Maart) Windtoenemende noordelijke wind. Gesteldheid van de luciitzwaar bewolkt of betrokken, wellicht buiig. Temperatuuriets zachter. hermometsrsiand. te Haarlem. Woensdag 28 Maart Hoogste gisteren F. 41o Laagste heden nacht F. 31IJ Hoogste heden tot 2 uur F: 42" men met de kleine voorraden niet toe kunnen komen. Daarbij komt nog> dat verschillende fabrieken en stoomvaartlijnen groote massa's ko len noodig hebben. Wanneer men dit aLles nagaat, komt men er toe. om naar middelen te zoeken, waardoor men meer on afhankelijk wordt van zijn kolen- voorraad. Zulk een middel is gevon den in de watergasfabriek. De te Haarlem te bouwen fabriek v. zal oen vermogen hebben, dat ongeveer de 'helft is van da.t der steen kolen-gasfabriek. Terwijl de laatste echter^ millioen gekost heeft, zal de walergasfabriek slechts f 170,000 f 180,000 kosten. Het in exploitatie brengen van een oven van zulk een fabriek duurt ongeveer één uur wil men echter een oven van een kolengasfabrlek in werking bren gen dan heeft men driemaal 24 uur werk. DE SAMENSTELLING VAN WATERGAS. Wanneer men cokes, waarin koolstof (Carbonium) tot witte gloeihitte brengt en men laat «r waterdamp (H 2 O) langs stroomen. dan krijgt men een ver binding van koolstof en zuurstof (C. O.) en 'houdt waterstof (H2) over, daar de affiniteit van zuurstof tot koolslof bij deze temperatuur groo- ter is dan van zuurstof tot waterstof. De nu verkregen stoffen (C- O plus H2) vormen samen walergas. Beide gassen zijn brandbaar. Kooloxyde (C O) is brandbaar, om dat het nog een verbinding met zuurstof kan aangaan en alsdan C 02 (kooldioxyde of koolzuur) op levert. Waterstof kan dit eveneens do,en en geeft dan tot verbranddngs» product H2 O, d. i. water. Daar het g.as (G O plus H2) niet. lichtgevend is. 'voegt men er benzol C 6 H 6 bij. Hierdoor verkrijgt het watergas lichtgevend ver-mogen, wat voor open vlammen noodig is. Waar men echter op aan moet stu- is, om het gas een hooger calo risch (warmtegevend) vermogen te doen krijgen voor de gloeilichtbran- ders. Dit bereikt men nu door water- gas. Onlogisch acht spreker het, het gas eerst een hoog lichtgevend vermogen ie geven, zooals nu geschiedt, daar het in de gloeilichtbranders door lucht-iinzuiging weer een hoog warm- te-gevend vermogen moet worden ge geven. Beter is het om dit laatste reeds dadelijk in de fabriek to doen, uooals met watergas dan ook ge beurt. Wanneer men dit laatste een sterkte geeft van 4800 u 5100 caloriën (een •alorie is .een warmte-eenheid, die gelijk gesteld' wordt met de warmte, benoodigd om 1 K.G. zuiver water 1 graad C. in temperatuur to doen stij gen), dan: bereikt men hetzelfde ef fect als met kolengas in do tegen woordige gloeilichtbranders. DB BEREIDING. Er zijn twee soorten van watergas. Het eend, -liet zoogenaamde blauwe watergas, wordt koud bereid. Het tweede is het gecarbureerde water gas, dat op Amerikaansche wijze heet wordt gemaakt. In Amsterdam heeft men in de fa briek aan de Lianaeusstraat een toe stel voor de laatste bereidingswijze. De fabriek aan den Haarlemmerdijk levert blauw watergas. Het gecarbureerde watergas wordt als volgt aangemaakt. In een generator brengt men co kes tot de witte gloeihitte en blaast er onder in stoom. Dit is de blaas- periodo. die gevolgd wordt door die gasaanmaakperiode. De ontleding dei- stoffen in waterstof en kooloxyde enz. heeft nu plaats, zoo als we boven reeds aangaven. In het twedde toe stel worden door de gassen petrole urn-residu's in fijne straaltjes gespo ten, waardoor het gas permanent wordt. Het aldus gecarbureerde gas wordtin een waschtoestel gereinigd en daarna gecondenseerd in den condensator. De bereiding is heel eenvoudig. Drie menschen kunnen het geheele toestel bedienen. Het gecarbureerde watergas wordt ■u gemengd met kolengas. Dit {s juist het moeilijke van dd zaak. Ko lengas heeft namelijk een soortelijk gewicht van 0.4, gecarbureerd water gas heeft een soortelijk gewicht, van 0.7 en is dus soortelijk zwaarder. Brengt men nu de aanvoerbuis van watergas dicht bij de afvoerbuis naar de stad. dan stort het soortelijk zwaardere watergas zich dadelijk zon der vermenging "met het kolengas in de afvoerbuis en de afnemers van het gas krijgen enkel watergas te bran den, waarop de lichtbrandcrs niet be rekend zijn. Dat de branders van de gewone gaslampen daar niet geschikt voor zijn. komt, omdat het watergas, dat soortelijk zwaarder is, niet even snel stroomt door de openingen van den brander als het kolengas dit doet. Ge makkelijk is dit euvel echter te ver helpen, wanneer men een caoutchouc ringetje op den brander plaatst, of er een heel klein toestelletje opzet, dat door een veranderlijke spleet de gas- aanvoer heel gemakkelijk regelt. Eindelijk raadde de heer Blom aan goed voor de brandei-s te zorgen en wanneer ze wat vuil worden, d'e openingen niet open te peuteren, j maar zo even uit te biazeu. Mankeert er iets aan men sture even e»en brief- je naar de lichtfabrieken en liet ge brek wordt zoo spoedig mogelijk her steld. i Als nadeel van het watergas werd opgegeven, dat de koffie bij het zoo genaamde „koffiespitten" door ge bruik vam< watergas zuur wordt. Dit acht spreker onjuist, daar de ver- brandingsproducten van watergas de zelfde zijn als van kolengas. Inge wonnen adviezen bij den fabrikant dezer spittoestelletn, den heer Henne- man, en bij een winkelier te Arnhem luidden, dat van Machten of nadoe len hun niets gebleken was. In 't algemeen gelooft spreker, da,t men in de stad tevreden is over li.ee tegenwoordige gas. Hij hoopt met de ervaringen van anderen het watergas te kunnen invoeren, zonder dat men er last van heeft. Daardoor zal men krijgen groot ere bedrijfszekerheid der lichtfabrieken en een hoog warmte gevend vermogen van de gasgloei- lichten. waarvoor slechts een kleine kapitaftlsuithreiding behoeft te ge schieden. BESPREKINGEN. Hierna werd van de gelegenheid om vragen te stellen door een aantal der aanwezigen gebruik gemaakt. De lieer Sneltjes verzocht dien heer Blom om de bezwaren in het adres der Handelsvereeniging geopperd, te bespreken en tevens om een beschrij ving te geven van de bereiding van watergas op koude manier. In verband hiermede achtte de heer Blom den hinder door het watergas miet groot, als men maar zorgt voor een even groot warm te-gevend ver mogen als bij steenkolengas. Wat do schadelijke invloeden betreft, water gas bevat het vergiftige kool-oxyde. Kolengas bevat dit echter ook, doch in minderen mate. Kool-oxyde of kolendamp nu is de, watergas 30 Daar men echter maar 25 c/. watergas in liet mengsel zal gebruiken zal het menggas on geveer 16 kool-oxyde bevatten. Wool-oxyde of kolendamp nu is schadelijk voor liet organisme, daar men het bij het inademen in 't bloed krijgt. De bloedlichaampjes bevatten een stof haemaglobine, die de zuur stof uit de lucht moet opnemen. Daal de haemaglobine echter meer ver wantschap toont tot kool-oxyde dan tot zuurstof, neemt zij de kool-oxyde gemakkelijker op dan zuurstof, het geen ten gevolge heeft, dat de adem haling niet langer kan plaats heb ben, en de persoon, die de stof heeft ingeademd, sterft. Men maakt echter 't gas sterk riekend om de aanwezig heid gemakkelijk te doen constatee- ren. Heeft men dus een klein lekje iu zijn# leiding, dan merkt men liet terstond. Men zorge echter steeds des avonds niet alLeen zijn hoofdkraan, maar ook de andere kraaien af te sluiten. De heer Scheer had van een ge neeskundige uit Leiden .vernomen, <iat het gas reukloos was en geen licht gevend vermogen had. De heer Blom antwoordde hierop, dat 't eerste niet waar was en dat het tweede wordt voorkomen door toe voeging van petroleum-residu's. De heer G. v. d. Most van Spijk, voorzitter der Haarlemsche Handels- vereeniging, dankte het bestuur der Vereemiging voor Kooplieden voor zijn uitnoodiLging, en zeïde. dat het adres aan den Raad niet gezonden was uit zucht tot mopperen, maai- omdat men werkelijk beswaren gehoord had, b.v. bij de bereiding van spijzen en liet spitten van koffie. Bij onderzoek te Amsterdam was echter gebleken, dat men bij de koffieberslding geen be zwaren ondervindt. Spreker is echter blij, dat het adres aan den Raad ge zonden is. Daaraan is het voor een deel to danken, dat de lieer Blom, een energiek man. evenals in 1902 de Haar lemsche winkeliers en handelaars ge rust is komen stellen. Spreker wil niet pleiten voor verlaging van den gasprijs, maar hoopt, dat de exploita tie dezer nieuwe fabriek zal leiden tot verlaging van het belasting-percenta ge. (Applaus). Hierop gaf de heer Sneltjes het be stuur der Handelsvereeniging in over weging het adres in te trekken, daar gebleken is, dat de geruchten, daarin vermeld, onjuist zijn. De heer H. J". Geijl Jzn. deed hierop eenige vragen en wel of hot licht van watergas schadelijk was voor plan ten, of de open branders in do werk plaatsen moeten vervallen, of de reuk van het gas niet nadeelig ia voor de gezondheid. De heer- Blom zeide in zijn ant woord, dat zoowel kolengas als wa tergas nadeelig zijn voor planten en bloemen door de ontwikkeling van zwavelzuur en zwaveligzuur. Deze stof fen werken misschien zuiverend op de lucht wat den mensch betreft. De open branders zullen ook lichtgevend gas krijgen. Het vlam-volume is echter niet zoo groot als bij kolengas. De heer M. van Ommeren deed daar op in.ededeel.lng van een schrijven van den directeur van Openbare Werken te Leeuwarden, waarin verklaard werd, dat het menggas daar zeer goed is en aller tevredenheid wekt. In dm eersten tijd is een kleine regulateur op de lampen aan te bevelen. Ook voor koo_kgas voldoet liet gas goed. De lieer "Blom verteld e in aansluiting hiermede, diat men daar de gasreke- ninigen van de leden van den Raad had nagegaan en dat gebleken was, dat allen in die eerste maand na de invoering van het gas minder hadden gebruikt dan dezelfde maand van het vorige jaar, op één lid na, dat ver klaarde ook langer te hebben gewerkt. De heer Van de Kamp vroeg of elke lamp afzonderlijk moet geregeld wor den, wat z. i. in groote winkelzaken met een 60 70 gaslichten nogal be zwaarlijk lijkt. Ver dei- stelde deze heer de vraag, of deze gasbereiding goedkooper is dan die van kolengas. daar spreker in tegenstelling met den heer Van de Most van Spijk wel voor verlaging van den gasprijs is. De heer Blom beantwoordde den heer Van de Kamp met er op te wij zen. dat men alleen in de eerste na- gen de gasaanvoer te regelen heeft. De gasbereiding is even duur als nu, dloeh de exploitatie wordt voordeeli- ger door de kleine kapitaalsuitbrei- dinig. De heer Kleijnenberg deelt mede, van den heer Van der Horst de ver zekering te hebben gekregen, dat de regeling bij het publiek bij de nieuwe gasmenging binnen acht dagen in orde is. Op een vraag van den heer Stiel tjes lioe de heer Blom de moeilijkhe den met de gasmenging denkt te ver mijden, vertelde de lieer Blom, dat hij de gasbuis die kolengas aanvoert, op een afstand van 200 Meter kan brengen van de afvoerbuis naai- den houder. Op die manier leggen kolengas en watergas een afstand van 200 M. gezamenlijk af en worden daardoor innig vermengd. Ook kan men de bei die gassen in een mengtoeste'l bren gen'. De heer Romein gaf als zijn erva ring te kennen, dat een badgeisor te Leeuwarden eerst niet voldeed, doch nu zeer goed is, nu de heer Romein zelf het toestel heeft gesteld. Deze heer meende evenwel, dat er meer gas noodig Ls dan bij kolengas. De heer Blom bestreed dit, hoewel hij erkende, dat het vlam-volume min der is. De heer Van Rossum oordeelde, dat liet nogal wat voeten in de aardo zou hebben eer al die honderdduizend branders in de stad ingesteld zijn. Kan dit niet vermeden worden door een hoogeren druk op 't gas te zet ten? De heer Blom verklaarde, dat dit laatste juist is, maar vond het niet noodig. omdat het instellen niet zoo veel moeite zou opleveren. Aan liet eind der besprekingen bracht de lieer Stolp namens de leden der gascommissie dank aan de Ver- eoniging voor Industrieelen en Koopliedendie in vluggen en goeden vorm had gevolg gege- van aan den wenseli der Raads leden, om den lieer Blom de zaak te hooren uiteenzetten. Was dit niet ge schied, het publiek zou er waarschijn lijk niets van gehoord hebben. (Ap plaus). De 'heer Rinkema deelde ten slotte nog mede, dat Dr. KoppescHaar, oud- directeur dea- H. B. S. te 's-Graven- hage, een specialiteit op dit gebied, heeft verklaard, dat in Den Haag geen klachten zijn gehoord over de invoe ring van dit gas en dat het dan ook heel goed voldoet. Deze meening heeft het bestuur van de Vereeniging voor Kooplieden ge rustgesteld, zooals hij ook hoopt, dat. hedenavond de heer Blom die burgerij heeft gerustgesteld. Met een woord van dank tot den lieer Blom voor zijn eminente en leer rijke voordracht, sloot de heer Rin kema om ongeveer half elf de verga dering. B el an,gr ij k e v e rlco o-p i ng. Heden werd in hotel Scholten ten overstaan van mr. C. J. Boerlage, no taris te Heemstede, verkocht de hof stede ..Land en Spaarnzicht" met hee renhuizing en bijgebouwen, en de boerderij Bronstee. In een volgend nummer deel en wij het resultaat mede. Haarlemsche Brood- en Meelfabriek. Ons gewerd het bericht, dat de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek den Sisten November a.s. haar 40-ja- rig jubilé zal vieren. We kunnen hieraan echter toevoe gen dat het dezer dagen 40 jaar geleden is dat door de hoeren Snel tjes en Sluijterman van Loo tot de oprichting der fabriek besloten werd. gelijk uit de couranten van dien tijd blijkt. Genoemde lieeren vormden het plan de fabriek op de Bakemessergracht te stichten en haar in te richten naar liet voorbeeld te 's-Gravenhage, orn brood te leveren naai- allerlei afme ting en van allerlei soort en dit ver krijgbaar te stellen in de verschil lende depots in de stad. De oudste depothouder is de heer J. Koopman te Hoofddorp, terwijl de heer J. J. Jonker te dezer stede 28 Juli van dit jaar zijn 25-jarig jubilé als zoodanig hoopt te vieren. Faillissementen. Bij vonnissen <ler Rechtbank alhier van 27 Maart 1906 zijn in staat van faillissement verklaard N. Kornet, broodbakker te Zaan dam B. J. Leeuwendal, zonder beroep te Haarlem E. W. Wevers, caféhouder te Haar lem. Recliler-coinmissarïs in deze fail lissementen Mr. J. D. Pasteur. Gehomologeerd is het occoord van 10 in het faillissement van W. A. de TeJlo, lood-en zinkwerker te Haar lem. Systeem J, P. M 11 e r. Onlangs gaven wij een Om Ons lieen over een werkje van den Deen J. P. Müller, die een systeem van ge zondheidsoefeningen heeft samenge steld onder den naam M ij n Systeem, dagelijks 15 minuten aan de gezondheid gewijd. Wij ontvangen thans een uitnoodi- ging namens den heer MüLler tot bij woning van een séance op Dinsdag 3 April a.s., in Eensgezindheid te Amsterdam, waar hij bij open ramen zijn stelsel zal demonstreeren. Benoemingen b ij de brand weer. B. en W. hebben bij het korps brandbiusschers alhier eervol ontslag verleend aan den heer F. Wittgrefe, als vrij williger aanspuit no. 10 en benoemd als zoodanig de heeren J. Velthuijsen, J. L. Verkoren en J. D. Daudey Hz. Oude gevels v e r d w ij n e n, Aan de Gedempte Oudegracht ie- genover de Jacobijnestraat, waar on- j langs een merkwaardige gevel werd j gesloopt, zal wederom een oude ge- veil verdwijnen. Het perceel No. 28, j in Oud-Hollandschen stijl opgetrok- j ken en eenige belangrijke steenen in den gevel, zal onder den sloopers- j hamor moeten vallen. Benoemd. Onze vroegere stadgenoot, de heer j J. W. van Eek, die indertijd als mi- i li tail- apotheker naar Neeri. Indië vertrok en naderhand als onder-di- j recteur geplaatst werd aan de fa briek der opium-regie te Batavia, is thans benoemd tot directeur van die fabriek. Beroep op de Kinderen. De Arrondissements-schoolopziwner te Haarlem en zeker met hem al zijn overige ambtgenooten in Nederland heeft het volgende schrijven aan de verschillende Hoofden van scholen in het arrondissement Haarlem gericht. Zeeland is getroffen door een wa tersnood. De dagbladen schetsen ons de ellende in zoo schrille Meuren, dat het onnoodig is daarover uit te wel den. Ik noodig U beleefd uit Uwe mede werking te verleenen om ons jonge volk een nationaal werk tot stand te doen brengen, door de geheele Ne der! andsche schooljeugd in de gele genheid te stellen eene kleine gave te offeren voor hen, die alles verloren, wat zij bezaten niet alleen, maar wier toekomst door het. water tevens ernstig is bedreigd Ik stel U voor Uwe leerlingen voor die ongelukklgen weldadig te stem men, hunne giften in te zamelen op Donderdag 5 April a.s., een uni formen dag voor 't gansche land en mij die voor Dinsdag "10 April over te maken, zoodat ook ik in staat zal zijn aan de oproeping van de com missie te voldoen,, die gaarne zou zien, dat de geheele inzameling -als een weldaad onzer jeugd op het Paaschfeest hare bestemming had bereikt. Later zal U door de dagbladen be kend worden gemaakt, welk bedrag door den weldadigheidszin onzer kin deren bijeengebracht is. L o h o f fs K i n e m a t o g r a a f 't Schijnt dat onze stad uilgekine- matograafd isLohoff die thans zijn tenten weer eens 'binnen onze muren opgeslagen heeft trekt althans niet zooveel toeschouwers meer als vroe ger, toen de zaal vaak geheel uitver kocht was. Dat is jammer, want aan de voorstellingen zelf is dit geenszins te wijten. Wat eiken avond in de Vereeniging te'zien is, mag ongetwij feld gelden als het, tot na toe, vol maaktste op dit gebied. De geprojec teerde beelden zijn helder en flikke ren doen ze zoo goed als niet. Dit zijn evenwel niet do eenige aanbeve lingen, de voornaamste is de beel den zelf. Hetgeen men in die twee uren te zien krijgt, is veel, te veel om op te noemen. Honderden ver schillende nummers, vva.aronder zeld zaam mooie gekleurde, eenig leuke tooneeltjes, waarom je lachen moet of je wil of niet, enz. enz Nogmaals een bezoek aan de Ver eeniging is alleszins de moeite waard Van 'i Kantongerecht VAN EEN BRUTALEN HERBERGIER. Het tooneel verplaatst ons te Zandvoort 't is nog wel wat te koud en te guur om de zeebaden te gebruiken, maar daarvoor gaan wij er ook niet heen. Wij brengen een bezoek aan die Sm edestraat en wip pen daar even den herberg van zeke ren De Meye binnen. Natuurlijk niet met het voornemen om iets te ge bruiken maar alleen maar om eens een kijkje te nemen. Er is blijkbaar iets bijzonders aan het handje, want twee dienaren van den Heiligen Hermandad zijn druk bezig de geheele localiteit aan een inspectie te onderwerpen. Men moet namelijk weten, dat deze bierhuis- houder geen vergunning heeft, al leen verlof om alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank" ('t is een citaatje uit de Drankwet, en zoo Maar als modderte verkoopen. Beide politiedienaren zijn er nu door Zandvoort's burgemeester op uitgezonden om te onderzoeken of De Meye ook soms dit verbod over treedt en wel sterken drank in zijn tapperij aanwezig 'heeft. Nu, de ge- uniformden onttrekken zich aan deze lastgeving niet. Ze zijn ijverig bezig. Alle fleschjes en karaffen die in 't buffet staan, onderzoeken zij doch 't is niets anders dan „ande ren dan sterken drank", zoete of vro-uwenslokjeSj zooals advocaat, boerenjongens en likeurtjes. Tooh blijven de mannen van de wet zoeken, omdat zij gerechtvaar digde achterdocht koesteren. Einde lijk ontdekken zij in een hoekje verborgen een flesoh.... De Meye ook niet van gisteren, heeft de lui steeds op de handen gekeken en rukt nu plotseling de flesch uit hun han den en smijt deze op den grond ka pot in honderd-duizend grusele- mentjes Een grijnslach bedekt het gelaat van den tapper blij den poll- tie-dienaren hun buit ontnomen te hebben. Maar ach jammer voor hem een der stukken van de flesch is nog heel en daarin is ook nog wat vocht aanwezig. De eerst verslagen afgezanten van Justitia krijgen weer moed. zij ruiken en proeven het vocht en constateerenhet is j e- neve r. Dat was het eerste bedrijf va.n dit tooneelstuk. Het tweede speelde in ide rechtszaal, waar men De Meye tot enkele weken gevangenisstraf /vonnisde wegens het plegen van vetzet tegen de politie. Het derde bgsjlsijf, wellicht bet laatste ook, werd heden voor den Kantonrechter afgespeeld. Brutaal weg ontkende De Meye. 't Was vol gens hem geen jenever geweest, doch ■slechts sherry gezet op citroen dus andere dan sterken drank". Aan dit mooie verhaal sloeg de ambtenaar van het O. M. evenwel geen geloof. Met het oog op het bru taal optreden en de kinderachtige verdediging van dezen beklaagde, eischte Z. E. A. een geldboete van.... 100 gulden of 20 dagen hechtenis. Een duur fleschje jenever opzoo'n manier. UITSPRAKEN. P. de G. en F. G. te Haarlem, over treding Drankwet, ieder f20 boete of 10 dagen hecht. J. G. te Zandvoort. overtreding Wo ningwet. f3 boete of één dag hech tenis. A. B. v. d. W. te IJ muiden, overtre ding Kanaal Reglement, twee maal 5 boete, of twee maal 3 dagen hech tenis. N. J. L. te Heemstede overtreding Locaalspoorweg reglement, fl boete of 1 dag hecht. J. K. Czn. te Zandvoort. en 3 ande ren, overtreding Jaohitwet, ieder ze ven dagen hecht. P. J. v. d. B. te Haarlem, overtre ding als boven, twee maail f 3 boete of twee maal 3 dagen hecht. G. S. te Heemskerk, wegens het ver sperren va.ii een landweg, vrijgespro ken. S. K. te Heemstede, wegens stroo- perij. fl boete of één dag hecht. J. S. en H. K. te Amsterdam, over treding Wetboek van Strafrecht, ieder f 5 boete of 3 dagen hecht. J. K. te Santpoort, overtreding Wet boek van.' Strafrecht (verzet 20 Decem ber 1905), vorige uitspraak bekrach tigd. D. J. L. W. te Haarlem, wegens het binnen d'e gemeente Zandvoort te hard rijden met een automobiel (verzet 8 November 1905), vorige uitspraak be krachtigd. Er wercldn voorts 52 beklaagden ver oordeeld wegens IJ kwetovertreding, respectievelijk tot 0.50, f 1 of 2 boe te subs. 1 en 2 dagen hechtenis, ter wijl C. M. S. te Haarlem werd vrij- gespi'oken. Teraardebestelling. Hedenmiddag te kwart voor één uur werd op het kerkhof St, Barbara, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. C. C. Jacobi, in le ven o. m, voorzitter van den Neder- landsohen Hotelhoudersbond. Zelden was de belangstelling zoo groot als aan deze groeve. Het aan tal bloemstukken was zóó groot in getal, dat die met een landauer ach ter de lijkkoets moesten worden mee gevoerd. Uit alle streken des lands waren leden van den Hotelhoudersbond naar Haarlem gekomen, om den voorzitter de laatste eer te bewijzen. De beaardiimg had plaats door den Z. E. pastoor van de Paterskerk. Verkiezing s-V a r i a. Men sclirijft ons Dezer dagen moet een stemming plaats hebben voor twee leden van den Zandvoortsche Gemeenteraad. Nu las een niet al te snuggere kiezer de paragraaf onder de kaart van op- roeping, „dat met een jaar gevange-1 nisstraf wordt bedreigd wie zich voor een ander uitgeeft", enz. Deze man nu ging op staande voet naar het politiebureau, om eens even mede te deelen, dat hij er niets inzag in een jaar zitten, want hij had met geen van zessen ('zes candl- daten waren gesteld) ooit iets gehad, en wat men ook praatte, de man is niet te bewegen van zijn kiesrecht gebruik te maken. G ev. voorwerpen. Een merailkm, een halsketting, een zweep, een portemonnaie mei geld, een zakje met geld, twee lom bar dbriefj es, een portefeuille met lo ten. een broche met portret, een kleerborstel. voerd werd het tegendeel is echter waai-, want te Hillegom zijn er zoo ongeveer 350 ouden van dagen boven de 65 jaar en die zouden f 105.000 ont vangen als liet ideaal van den Bond was doorgevoerd. Spr. meende dat dan Hillegom niet achteruit, doch vooruit zou gaan. De gruwelijke kin- der-exploitatie zou, ,als de ouders het wat beter hadden, zeer beperkt wor den. Spr. spoorde <te aanwezigen aan zich onder de vaan van den Bond te scharen en vertoonde ten slotte eeni ge lichtbeelden „Hoe oud-Nederland leeft". Een warm applaus viel hem ten deel. HAARLEMMERMEER. Van April tot 1 September a.s. zal te Nieuw Vennep geen graa/nbeurs ge houden worden. De aamplanting van het Noordelijk gedeelte van den Kruisweg te Hoofd dorp, is thans door de goede zorg van het polderbestuur voltooid. Het geheel beeft een net aanzien en de dubbele rij omrasterde lindeboo- metn maken nu al een geed effect, tot verfraaiing en beloven zeer voel. Om nu echter cle eerste jaren van overtolligen zonneschijn bevrijd to wezen, hebben de meeste eigenaren voor liunne woningen boomeoi laten planten. VOGELENZANG. Als een zeer groote bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat alhier op de landerijen van Jhr. Teding van Berkhout de eerste kievitseieren zijn gevonden, door Van der Velden drie en door Bergman twee eieren. In verband met het gure weer van de laatste dagen is het zeer zeker eene bijzonderheid dat in deze omge- ving nu al kievitseieren zijn, het is cfan ook bijna 14 dagen vroeger dan het vorige jaar. VELSEN. De pont is hersteld en vaart ween\ Spart en Wedstrijden PAARDEN. Engelsche wedrennen. Bij de Maandag gehouden Lin colnshire-handicap waren winner ,,Ob", ..Dean Swift" en „Roseate Dawn". „Val d'Or" de beroemde liengst van den heer Edmond Blanc, is voor hoogen prijs aan den heer Un- zue verkocht en zal binnenkort naar Argentinië vertrekken. „Gouver- nant". ook een zoon van Flying Fox", ging verleden jaar naar Oos tenrijk. Men beweert, dat d'e heer Blano deze beroemde paarden verkoopt, omdat hij ander bloed in zijn stoe terij wil hebben. Binnenland Uit de Omstreken OVERVEEN. De heer J. Boeré onderwijzer aan de openbare school alhier heeft tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag als zoodanig aan den Raad verzocht. Wie op de berichten afgaande in sommige dagbladen zich heeft laten verlokken reeds een tochtje naar de bloemvelden te doen „.heeft zich zeker bitter to leur gesteld gezien. Mocht ook al op een heel enkele plaats een akker met ontluikende hyacinthen zijn te bemerken, voor het meer en- deel blijven de «akkers met geliefde bloemen nog groen, alleen de crocus- sen, de eerste lenteboden kan men hier en daar ontmo eten. En al is het waar dat hyacinthen en tulpen dooi den weinig strengen winter weinig geleden hebben van de vorst en daardoor over liet algemeen flink ontwikkeld zijn, het- gure voorjaars weder der laatste dagen heeft ze, al zijn ze niet zoo teergevoelig voor een weinig vorst en ruw weder, toch niet vooruit gebracht. Liefhebbers van den prachtigen voorjaarstooi in Haarlems omstreken vragen zich dan ook wel eens af, wanneer zou er eens flink van dien geur en fleur te ge nieten zijn. Laten ze nog een poosje geduld hebben. Straks als de ruwe voorjaarsstormen en sneeuwbuien ons verlaten hebben en het lieve zon netje de planten beschijnt dan wor den in een paar dagen de groene velden met een kleurenpracht over goten en een ieder kan naar harte lust genieten, maai' dat zal toch niet zijn voor acht dagen in April en 'tis zeer waarschijnlijk als 't weer niet spoedig een gunstiger wending neemt, dat de Bloemendag" met Pasehen samenvalt. HILLEGOM. In het café van den heer Joh. Ger ritsen hiiettd de heer D. de Clercq van Bloemen-daal Dinsdagavond een le zing voor de afd. Hillegom van den Bond voor Staatspensionneering, met het onderwerp „Waarom Staatspen sionneering In den aanvang zijner rede schets te spr. den ellendigen toestand van de ouden van dagen, bepleitte het goed recht van Staatspensionneering voor iedereen en betoogde dat arm en rijk. man en vrouw, jong en oud, dit vraagstuk aangaat. De 60 millioen, die de Staatspen sionneering kost, zijn dubbel 'te vin den als de wil er maar is. Van de successierechten kan er voor de ouden van dagen genoeg af om hun een onbezorgden levensavond te be zorgen. Men beweert dat de nationale wel vaart er onder te lijden zou hebben, Indien staatspensionneering inge HOFBERICHTEN. Z. K. H. Prins Hendrik vertrok heden naar Schwerin, ter bijwoning op Donderdag van de begrafenis dér hertogin-weduwe van Mecklenburg. Z. K, H. komt Vrijdag-ochtend in Den ITaag terug. TWEEDE KAMER. 1 In de zitting van gisteren werd eerst nog eenigen tijd gediscussieerd over de reeds besproken pensioenaan spraken van een bij de Kamer re- questreerenden korporaal, die 18 ja- ren dienst had en die beweerde^ dat zijn oogen in dienst verzwakt waren- Dat zou echter, meende de Commis sie voor de verzoekschriften, thans onmogelijk meer te onderzoeken zijn (al schenen de heeren Ter Laan en van Twist dat te wenschen) en meer dere sprekers steunden de leden der Commissie. Het slot was dat de con clusie dier commissie: „overgaan tot de orde van den dag" dan ook werd j aangenomen, met 39 tegen 18 stem- men. Bij de voortgezette beraadslaging van het Arbeidscontract kwam men nu tot het artikel, handelende over de belangrijke quaestie van het boete stelsel. Naar het voorstel der Reg. luidde het aldus j „De werkgever is bevoegd boete te stellen op de overtreding van bepaal delijk aangeduide voorschriften van een reglement, mits de boete in dat reglement zij aangegeven. ,,De overeenkomst, waarbij boete wordt bedongen, wordt schriftelijk aangegaan. „De overeenkomst of het reglement, waarbij boete is bedongen, moet nauwkeurig de bestemming der boe ten vermelden. Zij mogen niet strek ken tot persoonlijk voordeel van den werkgever zeiven of van dsngene, wien deze de bevoegdheid heeft ver- leend den arbeiders boete op te iog- gen. „Iedere boete, onverschillig of zij in een reglement of in eene overeen komst voorkomt^ moet op een be paald bedrag gesteld zijn, uitgedrukt in de munt, waiarin de uitbetaling geschiedt van het in geld vastgesteld loon. i „Binnen een week mag geen hooger bedrag aan gezamenlijke boeten wor den opgelegd dan het in geld vastge steld loon des arbeiders voor éénen dag. Geene afzonderlijke boete mag hooger dan dit bedrag worden ge steld. Echter mag, doch alleen ten aanzien van arbeiders, wier in geld vastgesteld loon meer dan vier gul den per dag bedraagt, bij schriftelijk aangegane overeenkomst of bij regle ment de bevoegdheid tot het opleggen van een hooger bodrag aan gezamen lijke boeten en van eene hoogere af- zonderlijke boete, worden bedongen." Hierop waren een aantal omende- inenten voorgesteld en wel

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2