De uitbreiding van het bijzonder ondierwijs zal niet zoo'n vaart loo- pen. waar de voormannen van het bijzónder onderwijs hun kinderen naai' de Oipenbare opleidingsschool zenden. Namen noemen .wil spr. niet uit feieschheM. Bestrijdt men het echter dat dit 't geival is, dan zai spr. zeker ei- toe overgaan om de namen te noemen. In het voorstel is geen getal ge noemd. Spreker zou voor een over gangstoestand van 42 leerlingen per klasse zijn. Daartoe is slechts één school noodig. Men kan de kosten bestrijden uit de onlangs vrijgeko men som van 50.000 a f 60.000 van het pensioenfonds voor leeraren. De kosten zijn dian alleen f 6.000 voor salarissen per jaar. Misschien zou men de school kunnen vrijma ken uit de beide burgerscholen, daar op deze scholen de klassen van de vierde klasse af in drieën zijn ge splitst. Dan kost de zaak voorloopdg niets. Ook zou men het maximum kunnen vaststellen voor de nieuw te vormen klassen. De VOORZITTER zegt, dat B. enW. het in hoofdzaak met het voorstel eens eijn. De groote klassen zijai er niet met opzet gekomen, maar door de omstandigheden. Er zijn slechts vier aanvangsklass en grootar dan 50 en 27 grooter dan 46. Van een klasse van 58 leerlingen is spreker niets bekend. Gaarne zou men liet maximum stel len op 42, maar men moet rekenen met de gevolgen. Eén school zal 10.000 per jaar kosten, twee scholen, twee maal zooveel. De bestemming van de ƒ50.000 voor die nieuw© school was zeker maar een grapje van den heea* Thitel. B. en W. zullen liet daar heen zien te leidën, dat voortaan geen grooter klassen meer zullen worden gevormd. De lieer VAN LIJNDEN voelt veel voor de redeneering van den heer Thiel. Toch zou spreker niet zijn voor een maximum-bepaling zondier elasticiteit. Spreker zou willen vol staan met dien wensoh uitte spreken, dat voortaan geen grootere Mossen zullen worden gevormd, dian billijker wijze mag verlangd worden. De heer BIJVOET zegt, dat tegen het door den heer Thiel gespro kene niet veal is aaax te voeren. Spre ker is echter ook niet voor een grens «onder elasticiteit. De heer Thiel was inconsequent om ails te volgen weg aan te wijzen een maximum voor nieuw te stichten klassen, Dit acht spreker niet in overeen stemming met de vernietigende cri- tiek van den heer Thiel. De heer KLEIJNENBERG zegt, dat, wanneer men ar zeker van was, dat B. en W. alle mogelijke pogingen «ouden aanwenden om tot een Meaner getal kindieren te komen. Laat men- 't aan B. en W. over, dan blijft 't v£°er in 't wilde. Uitbreiding van bijzonder onderwijs zou spreker daarom toe juichen, omdat het maximum dan nog meer verlaagd kon worden bii-v. tot 36. Spieker is er niet tegen, een - zekere speling- in 't getal te laten. bijv. van 42-48. De heer MOD O O zegt, dat de liee- ren Van Lynden en Bijvoet de zaak weer op bijpaden leiden. Men kan deze zaak nu niet weer aan B. en W. overlaten. De wethou der van onderwijs heeft het juist ge zegd De toestanden zijn zoo gë- worden. Spreker wil dan zeggen: Dan hadt ge daar tegen moeten wa ken De heer HUGENHOLTZ.sluit zich. hoewel met leedwezen, aaar bij decri- tifek op het beleid van B. en W. in take clear schoolhouw. Spreker wijst op -den voortdurenden achterstand in schoolruimte. Steeds is er ruimte te kort. geweest. Men zou de beide voor stellen van den lieer Van Lynden en dat van den heter Thiel beide kunnen aannemen. Spreker citeert uit „HaarL Onderw.", dat er 41 klas sen zijn van meer dan 45 leerlingen. De hoer VAN LIJNDEN stelt een motie voor, om B. en W. uit te noo- digen, om de klassen zulk een maxi mum te geven, ails met matige paeda- gogiischie eischeni is overeen te bren gen. Dé heer LOOSJES zegt, dof wat de heer Thiel gesproken hieeft zeer juist ia Spreker is het niet eens met den heer Kleijnenberg, die een elasticiteit van 4248 wil toelaten en ook niet met den lieer Modoo. Spreker is vóór dë aanneming van liet voorstel-Thiol. De lieer VAN DE KAMP stelt voor B. en W. uit te noodigen, het daar heen te leiden, dat liet maximum in den regel niet meer dan 42 bedraagt, daar de klassen van sommige scho len te groot zijn. De VOORZITTER zegt, dat het cijfer van 41 W-assen van 45 leerlin gen, door d'en heer Hugenholtz ge noemd, niét juist is. Dit getal is 31. De 'heer T11IEL zegt, dat het door hem aangevoerde niet is tegenge sproken. Laat men echter de zaak over aan B. en W. dan zakt men weer langs lijnen van -geleidelijkheid naar beneden. Dan krijgt men weer hoe langer hoe meer leerlingen. De heer VAN LIJNDEN trekt zijn motie in ten gunste van die van den heer Van de Kamp. De heer BIJVOET zegt, dat als men een der beide voorstellen aanneemt, men even ver is. Met dit verschil echter, dat men bij het oone zich aan banden legt en bij het andere niet. De quaestie is, dat men een uit breiding van schoolruimte moet krij gen. Met de aanneming van het voor stel-Van de Kamp ontzeilt men de moeilijkheden, welke door het voor- stel-Thiel zullen worden geschapen. Spreker betwist, dat de critiek hier op 't. beleid van B. en W. geoefend, niet helpen zal. Dat er voor 't gymnasium een ma ximum is vastgesteld, is nog geen motief om zich een knellend maxi mum op te leggen ook voor liet lager onderwijs integendeel. De heer GROOT meent, dat de re deneering des heer en Bijvoet moet leiden tot aanneming van het voor- stel-Thiel. De heer VAN DE KAMP ziet af v<tn het woord ter toelichting zijner mo tie, daar het door de andere hoeren reeds voortreffelijk gedaan is. De VOORZITTER deelt mede, dat het Dageflijksch Bestuur geen bezwaar heeft om voor de motie-Van de Kamp te stemmen. De motie-Thiel c. s. wordt verwor pen. Vóór waren de hoeren Welse- naar, Stolp. Seignette, Schram, Groot, Thiel, Loosjes, Hugenholtz,, Rinkema, Kleynenberg, Van Rossum en Modoo. Daarna wordt de motie-Van de Kamp eenparig goedgekeurd. Punt 4. Het komt B. en W. gewenscht voor een wijziging te brengen in den dienst van het bodenpersoneel ten Raadhuize. Bij de uitbreiding van de lokalen van het Raadhuis zal ver meerdering van bet aantal boden en hulpboden niet kunnen uitblijven, waardoor de leiding van die ambte naren van meer beteekenis aal wor den. Wijl er nu toch een vacature is (door het overlijden van den heer J. Koper) stellen B. en W. voor reeds thans een hoofdbode te benoemen op een aanvangssalaris van 950. Het ligt in het voornemen van B. en W. dezen hoofdbode ook te belas ten met toezicht op enkele zaken van huishoudelijken aard, ten aanzien waarvan het toezicht thans minder volledig is. De heer MODOO is niet voor dit voorstel dn verband met het salaris. De functie van bode is niet zóó be langrijk dat er een salaris van 950 1100 behoeft gegeven te worden. Spreker acht dat het salaris niet even groot dient te zijn als dat van een lste klas onderwijzer. De heer VAN DE KAMP, is liet met de redeneering van den heer Modoo eens. De heer HUGENHOLTZ meent, dat wanneer het secretariewerk zich uit gebreid had, hij zou kunnen inzien, dat meerdere ruimte vereischt wordt. Dit is niet liet geval. De VOORZITTER zegt dat de ruim te vrij zal komen door de verplaat sing van het museum. De heer HUGENHOLTZ Dat is dus toekomstmuziek Voorstel wordt aangenomen met 13 tegen 12 stemmen. P unt 5. B. en W. stellen voor om over te gaan tot het bouwen van eene fa briek voor gecarbureerd watergas, het leggen van de fundeering voor een nieuwen gashouder van 40.000 kub. M. inhoud, het bouwen van een ketelhuis voor de gasfabriek, het plaatsen van een ketel in de salmiak- geestfabriek, het vergrooten van de smederij en van de schaftkamer voor de plaatsarbeiders, het uitbreiden van de regeneratieplaats van het zui- verliuis, alsmede tot het aanbrengen van eenige verdere verbeteringen. De kosten bedragen f 300.000. Wordt aangenomen zonder hoofde lijke stemming. De heer MODOO brengt dank aan de Vereen, voor lndustrieelen voorde tusschenkomst inzake de uiteenzet ting der zaak door den heer Blom: Dit had echter in den Raad moeten geschieden. Hieraan knoopt spreker* een woord van afkeuring óf aan het Dagelijksch Bestuur óf aan den Bur gemeester. Waar §en lid van den Raad heeft te kennen gegeven, dat hij niet voldoende van de zaak op de •hoogte was hadden B. en W. den Raad in de gelegenheid moeten stellen al de inlichtingen te krijgen, die men wenschte. Nu hebben cLe Raadsleden moeten kl&pLoopen op de welwillendheid eener particuliere vereeniging. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. aan de zaak geen deel hadden. De heer MODOO waagt den voor zitter om liet gesprokene dan als ge richt te houden tot den Burgemeester. De iieer KLEYNENBERG acht de aanval vair den heer Modoo wel on gerechtvaardigd. Spreker heeft de vraag gedaan, maar is lid van de gascommissie. De Burgemeester heeft niet voor de toekomst geweigerd zul ke vergaderingen te houden. De Bur gemeester was echter van meening, dat de publieke zaak publiek dient behandeld te worden en daarom was hij er voor om de zaak geheel in den Raad te doen behandelen. Dit achtte spreker niet doenlijk omdat de ver klaring ook zou loopen over schei kundige formulen. Het voorstel van B. en VV. wordt aangenomen zonder stemming. Punt 6. Het Plaatselijk Comité voor een Nationale Rembrandthulde heeft zich tot den Raad gewend met het verzoek om een subsidie te willen verleenen voor de kostelooze verspreiding van de Rembrandtportefeuille. B. en W. met dit streven sympathiseerende, stellen voor een tegemoetkoming van f 50 in de onkosten van 100 te geven. Wordt aangenomen. Punt 7. B. en W. stellen voor, aan de Let terlievende Vereeniging „J. J. Cre- mer" een medaille ter waarde van 60 gulden te schenken voor den binnen kort te houden tooneelwedstrijd. Wordt aangenomen. Punt 8. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan, het 2de suppletoire kohier der plaatselijke directe belas ting, opgemaakt tot een bedrag van ƒ5501. Het aantal aanslagen be draagt 385, het beschreven inkomen ƒ544,900, het belastbaar inkomen ƒ352.400 en het bedrag van den aan slag over 12 maanden ƒ14.096. Wordt aangenomen. Punt 9. B. en W. vragen machtiging om dp contracten betreffend© verplegingen van arme zieken, aangegaan met de besturen van het Diaconessenhuis, vam de Maria Stichting en van het gesticht van de broeders van Barm hartigheid van St. Joannes d'e Deo, met ingang van 1 Mei 1906 voor dien tijd van vijf jaar te verlengen. De thans loopende contracten loo pen met dien datum af, en, B. en W. achten verlenging in het belang der gemeente. Wordt aangenomen. Punt 10. De best uui'de ren der af dealing Haar lem van de vereeniging Onderling Belang" en „Vergunning" hebben zich tot den Raad gewend, met het verzoek, een zoodanige regeling te tref fen, dat bij de jaarlijks te houden Loting voor de Militie niet steeds die zelfde tapperijen gesloten moeten zijn. waardoor steeds dezelfde personen worden getroffen in hun broodwin ning. B. en W. zijn van oordeel, dat „den Doelen" wel de meest geschikte plaats is om deze loting te houden, achten geen termen aanwezig in dien geest, ■als adressanten bedoelen, maatrege len te nemen, en stelilen dan ook voor het gedaan verzoek van de hand te wijzen. De heer VAN DE KAMP stelt voor om aan de adressanten te berichten dat de lokaliteit dit jaar reeds is aangewezen, en tevens om B. en W. uit te noodigen om andere lokalitei ten aan te wijzen voor de volgende jaren. De lieer Van de Kamp zegt, dat dezen menschen elk jaar een week van hun verdiensten wordt ontnomen. De heer STOLP geeft in overweging om bedoelde vergunninghouders res- titutie van een deel der belasting te geven. De heer DE HAAN HUGENHOLTZ zegt, dat de Doelen de beste lokalen heeft. De heei' VAN DE KAMP zegt utu er even goed andere lokalen zijn te vinden, al zou het wat kosten, dat is zoo erg niet. De heer HUGENHOLTZ is drank- bestri j dei' maar wil het niet doen op de-ze manier. De heer MODOO wil geheele ophef fing van 't verbod. Wie drinken wil, gaat nu eenvoudig naar de herberg die buiten den aangeduiden kring ligt. Politietoezicht op juiste wijizezal de zaak beter maken dan de sluiting van zekere lokaliteiten. De VOORZITTER zegt, dat deze zaak bij verordening is geregeld, zoo dat het denkbeeld-Modoo niet te ver wezenlijken is, tenzij de verordening wordt ingetrokken. De heer H. D. KRUSEMAN zegt, da.t deze vergunndrjgh.auders wel on billijk worden behandeld, daartegen over staat echter, dat zij bevoordeeld worden bij de Maandagsche markt. De heer SCHRAM is eveneens tegen een onbillijkheid, maar met het ver gunningsrecht wordt daarmee gere kend. De heer STOLP zegt mee te willen werken om óf op de marnier van den heer Van de Kamp óf op cl© manier van den heer Miodoo een einde te maken aan de onbillijkheid. De heer BIJVOET zegt dat met de huurwaarde der perceelen rekening met. deze sluiting wordt gehouden. De heer VAN DE KAMP zegt, dat de belastingen toch geen rekening houden met deze gedwongen sluiting. Het amendement van de Kamp wordt aangenomen. Vóór stemden de heeren WeJsenaar, Stolp, van Lennep, Seignettea Thiel de Braai, Loosjes, Spoor, Hugenholtz, Rinkema, Leupen, Van den Berg, v. Rossum en Van de Kamp. Punt 11. B. en W. stellen den Raad voor, aan de „Maria-Stichting" vergun ning te verleenen, om bij den bouw van een vleugel ten westen van het gesticht aan de Kamperlaan af te wij ken van het bepaalde in artikel 14 der bouwverordening. Wordt aangenomen. Punt 12. B. en W. stellen voor aan mevrouw de wed. J, D. Waokwitz te Heemstede te berichten dat de Raad niet gene gen is den door baar gehuurden grond in koop af te staan. Aldus wordt besloten. Punt. 13. B. en W. stellen den Raad voor af wijzend te beschikken op het verzoek van J. Pander, J. A. Dering en G. W. Smeenk om een gedeelte grond bij de gemeente-lichtfabrieken in huur te bekomen, ten einde daarop een tapijt- Mopperij te kunnen oprichten. Het college is van oordeel dat het wen- schelijk is, dat het terrein van de lichtfabrieken geheel blijve afgeschei den. De heer STOLP vraagt waarom de terreinen bij de gemeentereiniging niet aangewezen kunnen worden. Men moet den adressanten tegemoet trachten te komen. De heer MODOO is het hiermede eens. De heer DE BREUK zegt;, dat geen gronden beschikbaar zijn, Bovendien weet spreker niet, waarom men juist van de gemeente wil huren. De heer DE BRAAL zegt dat dit moet geschieden, omdat de terreinen daarvoor moeten aangewezen wor den. Het voorstel van B.en W. wordt aangenomen. Tegen de heeren WeJse naar, Stolp, Groot, de Braai, Bijvoet en van de Kamp. Punt 14. B. en W. stellen voor, om aan de H. IJ. S. M. voor den tijd van 5 ja ren te verhuren een stuk grond gelo gen aan het Kennemerplein. groot. 49 vierk: meter, tegen een huurprijs van ƒ19.60 per jaar. Het voorstel wordt aangenomen. Punt 15. B. e-n W. stelden voor aan de H. IJ. S. M. voor zooveel de rechten dor gemeente Haarlem betreft tot we deropzegging-s vergunning te verlee nen tot het leggen en hebben van wa terleidingsbuizen van af de hoofd huis dei' Amsterdamsche waterleiding in een gedeelte van den weg langs de Leddsch© Vaart, mits genoemde maatschappij de kosten der uitvoe ring voor haar rekening neemt en jaarlijks twee recognitiën van één gulden betaalt. De heer STOLP zegt, dat met dit voorstel te kort wordt gedaan aan het finanoieele belang der gemeente. Spr. stelt voor cl© zaak aan te houden. Aldus wordt besloten. P unt 16. B. en W. stellen voor om op het axlres van L. Sabelis behelzende het verzoek hem te herstellen in zijn rechten, in welke hij meent te zijn Ie kort gedaan door de opdracht van de levering van trottoirbanden aan een ander dan hem, terwijl hij de goedkoopste aanbieding had gedaan 1 afwijzend te beschikken. B. en W. me en en dat de adressant geenszins in zijn rechten is verkort ómdat door den Directeur van Openbare Werken in deze het financieel belang der ge meente is verbonden aan den eisch van deugdelijk materiaal, i De heer A. Rinkema stelt voor dien heer L. Sabelis te berichten, dat het dooi- hein ingezonden monster van trottoirbanden afweek van het do or de gemeent© verlangde, waarom de leve ring is opgedragen niet aan hem, maar aan. dien heer Troupin, wiens monster aan de gestelde eiscben vol deed. Dat voorts met de zinsnede van het adviefe van B. en W., „dat door den directeur in deze het financieel belang der gemeente verbonden is aan den eisch van deugdelijk werk", geenszins bedoeld is, dat door den heer Sabelis ondeugdelijk werk geleverd zou wor den. B. en W. nemen het voorstel-Rin- kema over. De heer RINKEMA zegt. da.t de voorlaatste zin in het advies van B. en W. niet juist is. Er staat n.l., d'at hert. financieel belang wordt veree- nigd, met deugdelijk werk. De pijn lijke beteekenis, die er uit dezen zin is te halen, dat cle heer Sabelis on deugdelijk werk zou geleverd heb ben, is niet goed. Spreker wil ver klaren, dat de heer Sabelis goed werk zou geleverd! hebben. En cle firma Sabelis èn de firma Troupin hebben een monster gele verd. dat niet aan de vereischten voldeed,, dtooh dat de laatste ver klaarde banden te zullen leveren met liggende groeven. De heer Trou pin zeide tegen spreker, dia.t. wan neer hij dé levering moest doen vol gens monster, d. w. z. rondom ge zaagd, dat hij dan duizenden gul dens schade zou lijden. Dit hoefde ook niet, volgens dien directeur van openbare werken. De ©enig© fout is, dat die heer Troupin misschien den directeur heeft willen misleiden door een mooi monster in te zenden. De heer VAN DE KAMP vraagt, of de heer Rinkema de laatste qualifi- caitie zou willen terugnemen. Hij meent, dat de heer Troupin daarme de niet tevreden zal zijn. De heer Rinkema zegt. dat niette willen doen. De heer MODOO zegt. dat het niet aangaat om een monster te leveren van steen, zooals men niet van plan is te levemen. De heer Sabelis haid daarom volkomen gelijk. De zaak is niet zoo onschuldig ais zij er uit ziet. Spreker is hierom voor aanhou ding. De heer DE BREUK zegt, dat noch B. en W., noch de Directeur het doel hadden te beweren, dat de heer Sabelis ondeugdelijk werk zou leveren. Waarom de zaak aaoi te houden De levering is al gegund. Er is dus niets meer aan te doen. De heer MODOO zegt, dat bij aan houding zou kunnen blijken, dat niet gehandeld is op de juiste wijze. Ook zou kunnen blijken, dat men zich voortaan aan het monster zal heb ben te houden. Daarom dient spre ker een motie in. om. de zaak aan te houden en B. en W. te verzoeken een nader onderzoek in te stellen. De heer RINKEMA zegt, dat men misschien den heer Sabelis had kunnen ontbieden, om de zaak te bespreken. Aanhouden der zaak acht sprekei' niet gewenscht. De heer MODOO meent, .dat het een «enigszins komisch effect maakt, dat een inschrijver een mooi mon ster inzendt, terwijl hij. niet van plan is zulke steen te leveren. Er is iets niet goeds in, dat men een mooi monster geeft, waarin het gro.efleger verkeerd is en dan maar zegtja, ik zal het wel anders le veren. Spr. handhaaft zijn motie. Do heer STOLP zal voor het svoor- stel-Rinkoma stommen omdat hij overtuigd is, dat de Directeur niet de bedoeling had iets ten nadeele van de hoedanigheid van het werk van den lieer Sabelis te zeggen. De motie van den lieer Modoo, om de zaak nog aan te houden, wordt verworpen. Vóór waren de heeren Welsenaar, Schram, Groot, De Braai, Hugen holtz. Rasch, Modoo en Van de Kamp. Het voorstel-Rinkema wordt nu aangenomen. Tegen d'e heeren Welsenaar. Schram en Modoo. Punt 17. Dr. H. J. Calkoen, indertijd reeds ontheven van -zijn lesgeven aan het Gymnasium heeft thans ontslag ge nomen als leeraaT aan die stichting B. en W. stellen voor Dr. P. G. Bue- kers, (die reeds geruimen tijd Dr. Calkoen verving) voortaan in plaats van vier uur, acht uur les te doen geven, en diens salaris van ƒ450 op 900 te brengen. Wordt aangenomen. Punt 18. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op het adres van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding om waar besloten is tot verbete ring van de Openbare Speelplaats aan het Bolwerk het terrein aan de noondwestezijde te vergrooten en het ee®. rechthoekigen vorm te geven, wat kan geschieden- zonder dat het uiterlijk aanzien der omgeving ook maar eenigszins wordt geschaad. l>e heer VAN ROSSUM zegt, dat clëze zaak indertijd is aangehouden op spreker's voorstel. Sprekei' acht het een heel moeilijk geval, dat nu dé zaak bijna opgelost was, schoon heid sbezw ar en worden geopperd. Ze ker moeten d© belangen dei' kinde ren in aanmerking worden geno men. Spreker"is echter wegens d© ge opperde bezwaren teruggekomen van het denkbeeld om een voorstel in deze zaak te doen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Punt 19. Aan J. J. Bouwer wenschen B. en W. in koop af te staan een stuk grond, gelegen aan dien Raomsingel, groot ongeveer 766 vierk. meter, even eens tegen 15 gulden per vterk. meter. De heer HUGENHOLTZ is tegen. Wordt aangenomen, Punt 20. B. en W. stellen voor, aan C. Ne- derkoora en J. Machlelse in koop af te staan twee gedeelten grond, gele gen ten Oosten van den Koninginne weg, respectievelijk groot ongeveer 710 en 493 vierk. meter, tegen 15 gul den per vierk. meter. De heer HUGENHOLTZ is tegen. Wordt aangenomen. Punt 21. Door den heer M. de Braai is een motie ingediend, tot strekking heb bende. dat de Raad zich uitspreekt, dat hij meent, dat er afgeschei den van het vroeger genomen besluit thans Wel aanleiding bestaat om B. en W. uit te nooidigen voorstel len in te dienen om een voetbrug over het Spaarne hij de nieuwe spoor wegwerken, te verkrijgen overeenkomstig het schrijven van de Kamer van Koophandel. Den heer DE BRAAL spijt het, da.t het voorstel va.n B. en W. zoo is aan genomen. zonder dat men er tegen op is gekomen. Daarom hieeft spreker dleze gelegenheid' aangegrepen, om de motie in te dienen. Spreker wijst op het belang van een dergelijke brug met liet oog op de verschillende fa brieken in het Noorderkwartier. Ook het afbreken van de Hooge brug heeft geleid' tot meerder© behoeft© aan zulk een brug. Met het oog op de toekomst b.v. een electrische tram, meent spr., dat, men toch er toe zal moeten over gaan om eën brug op deze plaats te leggen. Sprekei- gelooft niet, dart. deze brug 17.000 zou kosten. Bovendien kan de II. IJ. S. M. belang hebben bij deze brug en derhalve gevraagd wor den, indien dit 't geval is, om bij te dragen in de kosten. Ten slotte zegt spreker, diat hij aan neming- der motie men zich nog' tot niets bindt, men behoort af te wach ten wat B. en W. voorstellen. De VOORZITTER meent, dat, daal de zaak reeds kort geleden is uitge maakt, zij niet, weer behandeld moet worden. De heer DE BRAAL meent, dat. de Raad nu van denkbeeld kan veran derd zijn. De heer DE BREUK zegt, da-t die commissi© van Openbare Werken de aanneming van deze motie ontraadt, evenals zij liet vroeger deed. De brug zal door twee trappen1 moeten be klommen worden. De som van ƒ17.000 acht spreker niet te hoog. Do uitbrei ding dier stad1 zal wel e:ein nieuwe brug noodig maken, maar deze voet brug zal dé kosten niet- loonien. De heer DE BRAAL zegt, dart niet zij n doel was te beweren, dart die brug op deze plaats moet komen De heer STOLP wil niet in deze zaak het woord voeren, ddar dl© Voor zitter van dei Commissie van Open bare Werken dirt reeds op uitstëkënde wijze gedaan beeft. De heer HUGENHOLTZ meent, dat niet in d'en geest der motie ligt, dat juist een voetbrug moert komen. De VOORZITTER meent van wel, Dë motie-De Braai wordt verwor pen Voor waren de heeren De Braai en Winkler. Punt 22. B. en W. stellen voor. de rekening en verantwoording over 1905 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken (saldo ƒ18.98) goed te keuren. Wordt aangenomen. Punt 23. B. en W. bieden ter goedkeuring aan den Raad aan de rekening van inkom'sten en uitgaven van de voor malige corporatiën van neringen, ambachten en bedrijven, alhier over 1905 met een voordeelig saldo van 1157.41^. Wordt aangenomen Punt 24. B. en W. stellen voor, de rekening en verantwoording van 1905 en de begrooting van 1906 van het 2e Dou chebadhuis goed te keuren. Wondt aangenomen. Punt 25. B. en W. stellen voor, om in ver band met verschillende adressen te bepalen, dat met het oog op den overgang dea' dienstdoende schutte rij in een rustende schutterij. de jaarwedde van den auditeur bij den Schuttersraad tot de opheffing der Schutterij blijft gehandhaafd op ƒ150 evenals van den secretaris op ƒ50, van den bode op 18.75 en van de tamboers op 65. Voorts om aan de na te noemen titularissen tot ophef fing der schutterij de volgende ver goedingen per jaar uit te betalen II. E. van der Steur, le-lnit.-adj en waarnemend 'kwartiermeejster. ƒ600, P. W. Peereboom officier va,n ge zondheid 75, J. Hamilton of Silver- tonhiM, adj.-onderofficier, ƒ125, C, Fortgens, serg.-tamb.-titulair 150. W. J. Reiningh. H. van Bantzig, A. Wensing en A. J. E. Paulen. elk f 50, als serg.-majoor, en J. C. Klok, P. J. van der Zon, H- W. van Turn hout en J. L. Huilsenboom. elk f 10 als fourier. De uitbetaling wordt ingehouden bij vertrek naar elders en ook bij overgang in militairen dienst (Land weer inbegrepen). Om aan A. J. E. Paulen 50 gulden te blijven betalen als instructeur der Schermvereeniging, vinden B. en W. geen termen, wijl deze werkzaam heid niet. voortvloeit uit wettelijke voorschriften. Ingekomen ds een adres van J. van 't Hof, bod© bij den Schuttersraad, om hem, behalve zijn vaste bezoldi ging tot aan de opheffing dei' schutte rijen, ook te waarborgen zoodanig bedrag als gemiddeld over de laatste drie jaren genoten in den vorm van door bekeurden en veroordeelden aan hem betaalde gerechtskosten. De VOORZITTER deelt mede, dat B. enW. bereid zijn om nadere voor stellen t© doem Dë heer STOLP vraagt, of het ver zoek van den heer Paulen piet gelijk is aan diat van dezen bode. De heer RASCH meent, dal heicle verzoeken niet gelijk zijn. De heer BIJVOET stelt voor om B. en W. uit te noodigen den Raad van praeadvies te willen dienen. De heer RASCH wil daaraan de zinsnede verbinden, dat het desbe treffend gedeelte van het voorstel wordt aangehouden. De heer H. D. KRUSEMAN dringt aan op afhandeling der zaak met het oog op het vervallen van t kwartaal met April. Het voorstel van B. en W. wordt nu aangenomen met uitzondering van het gedeelte betreffende den bode. De heer Groot is tegen. De heer VAN DE KAMP vraagt of nu den lieer Paulen de uitkeering is geweigerd, aan den heer Van der Steur voor twee functiën moet wor den betaald. De heer H. D. KRUSEMAN zegt, dart de toelagen van de heeren Pau len en Van der Steur op dit punt' geheel uiteenloopen, daar de Raad niet te maken heeft met de sciiomn- vereeniging'. Punt 26. Met het oog op de openbare rein heid en zedelijkheid vinden B. en W. het noodig, dat er in dén Hout vier urinoirs geplaatst worden, en tusschen den Hertenkamp en Parii- joenslaan een gebouwtje met gemak- en waschkamers. De kosten daarvan worden ge raamd op ƒ2985. Wordt aangehouden op voorstel van demi lieer MODOO. Punt 27. B. en W. stellen voor weder aan den heer I-I. van Breemen Ilzn. ia huur af te staan een strook grond 78.58 vierk. M. groot gelegen bij de Friesche Varkenmarkt, kad. Sectie B no. 2492, voor ƒ31.43. Wordt aangenomen. Punt 28. B .en W. stellen voor in te trekken een besluit van 13 Dec. 1.1., waarii de huur van eenige gemeente-eigen dommen wordt gegund, wegens het niet aanvaarden dooi' de huurders. Wordt aangenomen. Punt 29. B. en W. stellen voor a an G. van Tubergen vergunning te verleenen, om bij den bouw van een bollen schuur op 'het terrein aan den Ko ninginneweg af te wijken van het be paald© bij artikel 7 der Bouwveror dening. De heer HUGENHOLTZ vraagt om in de voorwaarden op te nemen de bepaling, dat de heer Tubergen bin nen 6 maanden de schuren moet af breken, indien d© gronden voor straat bestemd worden De heer DE BREUK zegt., dat men nu afgaat op iiet goed vertrouwen van den heer v. Tubergen, die beloofd heeft de schuren in dot geval binnen 6 maanden te zullen afbreken. De heer HUGENHOLTZ meent, dat het niet. aangaat op goed vertrouwen af te gaan. Men mag niet afgaan op een enkele belofte en m©n moet alle burgers gelijk behandelen, Be VOORZITTER zegt, dat men geen voorwaarden behoeft, te stellen. De heer SPOOR is .het eens met d©n heer Hugenholtz, ook met het oog op een mogelijk overlijden des heeren Tubergen. De heer HUGENHOLTZ stelt voor de zaak aan te houden. De lieer RASCH meent, dat men in den considerans kan doen uitko men dat ide huurder gehouden is aan de bepaling omtrent het afbreken ge volg te geven. De lieer BIJVOET is ook voor liet stellen van die door dien heer Hugen holtz gesteld© voorwaarden. Het amendement van den heer Hu genholtz om de bepaling in te las sohen, wordt aangenomen, daarna liet voorstel zeilf. Punt 30. B. en W. stellen voor. te bepalen, dat voortaan de kermis zal worden gehouden op de Groote Markt ten Oosten van de trambaan-, op de Ge dempte Oude Gracht van de Zijl straat tot aan 'het Verwulft. op de Botermarkt op het meest Oostelijke gedeelte van het Verwulft. op de Gedempte Oudé Gracht van <3e Groo te Houtstraat tot het Spaarne, op eea gedeelte 'van de Turfmarkt, ip eea gedeelte van de Turfmarkt, op een gemeenteschool aan het ©inde van de Parklaan bij dé Hooimarki. in de Kruisstraat voor het hofje van Oir- sahot, en zoo noodiig op de Nieuw© Groenmarkt, en op een gedeelte van de Nassaulaan bij de Zijlstraat. Dit voorstel doen B. en W. naar aanleiding van besprekingen in de Raadsvergadering van 12 Juli 1905. Op voorstel van den heer VAN DB KAMP wordt achter lid twee omtrent de palingwagens gevoegd „en derge lijke". Het voorstel wordt ten slotte aange nomen. RONDVRAAG. De heer VAN DE KAMP vraagt om met het oog op den komenden bloem- bollentijd toezicht te willen laten hou den op de plaatsing der rijtuigen in den Hout, die daar zeer onordelijk staan. Verder verzoekt spreker om voortaan als dat noodig is de kachel in de Raadszaal beter te laten stoken. Om half zes wordt daarop d© open bare vergadering veranderd in eea met gesloten deuren.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6