VerbrandePapieren Tweede Blad behoorende bij „Haarlem'» Dagblad" van Yrijdag 6 April 1906. B Mo. 6986 Stadsnieuws ARMAND DUTERTRE. Récital de Poésie f rang ai se Les absents ont tort is een waar Fa'ansch spreekwoord gebleken. Inte ressant was 't, en maar weinigen in de bovenzaal der Vereeniging. Lieve Hemel, wat een lugubere gelegenheid. Eén ding was er maar niét kaal... en dat was de estrade. Daar hadden ze n.'l. een karpet op .gelegd, neen maar, «en karpet I Fi done, zoo vies en oud en uitgerafeld en... ja en kaai zoo dat dus Alles kaal was En dan met ■oo'n aardige Kroon-foyer. M. Armand Dutertre komt op I In de rokwat een typische kop 1 Niet mooi, niet fijn, maar sterk, een met lijnen en groeven. Heeft 't zelfde type als Irving, Possart, Bouwmeester, toch wel een Franschman, klein, ge drongen, bewegelijk 'n Keurig programma: Eerst de Klassieken en Romantici, "t Begon met Racine, mooi om mee te begin nen, met zijn statig deinende jamben, zijn rustige, zuivere versificatie, taet zijn breede hoogte van vloeiende, re gelmatige verzen in geregelde cae- eu-ur En nu wou "k wel direct een opmer king maken die geldt voor alle voor gedragen gedichtenM. Dutertre is vóór alles, neen, is alléén acteur, groot acteur, hij is minder diseur BitDe kunst van verzenvertolkon kan op verschillende manieren ge daan worden.- Maar verzen opzeggen is geen tooneelspelen. Je moet er nu aiet als een stijve pop bij gaan staan, maar tusschen dit en acteeren is bet aoo zuiver mogelijk staan (of zitten) opzeggen, vertolken, voordragen. Deze acteur nu, die premier sujet du Thódtre national de l'Odéon is, was en bleef acteur, en wel acteur van groote expressie kracht. En zoo vond ik dat het statige gaan van Racine's deinende verzen wat verloren ging in het stertte tooneel spelen. Prachtig was hij in 't volgende Chrysale in de 2e acte van Les Fem- mes Savantes. Ineens was hij de bourgeois, de bonhomme, geheelEn geestig waren zijn gelaat en zijn ge barende handen. Van Victor Hugo drie stukkenuit Le Roi s'amuse uitstekend van uit drukking, Après la Batadile eveneens, maar 't mooist n Le Conscience, die angstige, vervolgde Caïn, die al tijd een óóg ziet, al bouwen ze ste den of een graf om hem heen. Even, geestig, Alfred de Musset. Toen La FontaineDe Fabel van Le Chat, la Belette et le petit Lapin !En geestig i AllerleukstJe zat te lacheneen clubje jonge meisjes gierde 't uit, ah, die aandui dende gebaren, hoe de wezel die puntneus deed, en hoe 't konijn en hoe die dikke kat 't Tweede gedeelteParnassiens et Modemes. Francois Coppée La Bénédiction O, afschuwwekkend beeldde hij uit dien sergeant, die eerst meedoet twintig monniken neer te schieten en dan vertelt hoe zijn troep staat te genover één ouden witten priester voor 't altaar, die hem zegentEn ltoe één uit de troep hem schiet, hoe hij vóórtzegent 1 En wéér een schiet op hem. En stervend zegent hij ten einde. Dan een stilte, tot één schater lachend 't Amen er nó, roept Breed groot, zei M. Dutertre Le Sommei 1 du Condor van Leconte de lisle, hoe die hergenbeheerschende, aarde-overzwevende vogel, drijvend in de ijle lucht op zijn wijde vleugels dapen gaat !t Bekend© La Vase brisé van Sully Prudhomme en Mon rève familier van Paul Verlaine zei hij toch niet zoo fijn als 't kan, hiér hoefde niet zoo geacteerd Waarom moesten een paar dames hierbij zoo hinderlijk zitten schudden van ingehouden proestlach? Do spreker deelde nu mee, dat 't heem bloek dat 't programma wat kort was, waarom, als hij ons niet ver- Feuilleton. Naar het Fransch van M. MONTéGUT. 36) Nu is het genoeg Dien avond was hij bij Isolin; en men bemerkte zijn droefheid en vroeg hem de oorzaak. Eenvoudig weg vertelde hij de waarheid. Clarisse gaf haar medelijden, een krachtigen handdruk, die hem zeide Wij, wij beiden, worden samen d-oor bet lot bezocht Eu de beide oude vrienden voelden *ich weer toornig en bedroefd tege lijk worden, als toen de groote ramp over Clarisse was gekomen. Dien zelfden avond kwam er op nieuw een groote verzoeking over Prosperden geheelen nacht week het beeld van de schatten, die hij bezat en die hem niets baatten, niet van hem. Hij dacht aan zijn vader, en zag hem met gebalde vuist, wilde oogen «n vertrokken gelaatstrekken door zijn verwoesten wijngaard gaan hij veelde, hij 'n paar extraatjes geven wilde, en glimlachend zed hij dat, omdat die jonge dames ddar zoo'n pret hadden gehad in de Fable van La Fontaine, hij nog twee Fables geven zou. Jonge dames blozende hoofdjes Groot applaus! Hij gaf o.a. Le Savetier et le Fi nancier, Le Loup et le Chien en ran Soulary het sonnet Les deux Cor- tèges. Vóór 't derde gedeelte een entre- acte. Mij bekroop een razende lust om een praatje te maken. Maar, Fransch spreek 'k ook niet dagelijks, en... hoe te beginnen? Ik op 1 Getikt aan zijkamer. ,,EntrezIk bevend binnenOf 'k me eens even presen teeren mocht? Alleraardigst ont vangen Maai- direct met de deur in huisJe suis de la presse Ineens op dreef. Toen, of 'k eens wat vragen mocht Waarachtig zeker, en Ik kreeg een stoel. Toen een boom opgezet over zijn wijze van voordragen, of hij dat de eenige en ware wijze vond? Och nee, maar... c'est moien dan: de menschen begrijpen je zooveel be ter. Als je zoo deftig stijf in 'n stoei gaat zitten, hij, echt acteur, zat met een deftig, stijf, gewichtig, en je ver telt dan 'n fabel van La Fontaine., och, heb U die jonge meisjes nü ge zien? „Zeker", zei ik, „en boven dien U, met uw gebaren en gelaat, u maakte er zooveel van, dat ik niet wist, dat er zooveel in zatZet dót in de krantzei hij „Best, dat was 'k toch al van plan". Toen hij, of 'k hem een exemplaar wou sturen Ik té veel eer, en dan HollandschJ 0, 'k laat 't even voor me vertalenHeb HoUandsche vrienden. Daarna ik niet veel publiekNeen (ik excusee rend de Haarlemmers) hier zoo wei nig animo voor 't onbekende. O hij kwam volgend jaar terug, hoopte dan bekend te zijn, meer publiek of ze 't allemaal snapten? Hm, 'lc had net een meisje hooren fluisteren 'k ver sta d'r geen woord van Ut verzeke rend o ja, wij Hollanders verstaan bóa' goed Fransch. Hij van gister avond in den Haagdrie honderd menschen en je kon zien, allen ver stonden. Nog wat over moderne FranschenMallarmé, Verlaine. Be grijpen de meisjes niet, zei hij. Bij 't afscheid En *k krijg uw blad, niet waar, u heeft nu m'n adres en geen slechts van me zeggen pas du malIk, dat ik 't dén niet zou dürven sturen, vervolgens be dankt voor interview ('k had nog zoo veel willen vragen Hoe hij Holland vond, en Haarlem, en wat voor 'n orde hij droeg, zeker de l'Académie? maai" och, m'n ongewoonte in Fransch Na de pauze Edmond Rostand 5e acte 5e scène van l'AiglonEn ook hier weer gaf hij 't dramatische sterk De verschrikking van 't visioen van 't slagveld en daarin de zwakke wankeling van Napoleon's weekdroo- merigen, weifelenden, ddealiseeren- den zoon. M. Armand Dutertre is een niet al leen zeer expressief, maar ook een soms groot kunstenaar, een artist die 't volgend jaar tienmaal meer hoor ders verdient. CONRAD KIKKERT. Frans Rosier. Tot aanvulling van het in ons nummer van Zaterdag jl. vermelde bericht omtrent de benoeming van deskundigen ten einde den geestes toestand van Frans Rosier te onder zoeken, dient nog 'het volgendie, zegt de N. R. Ct. Aan bedoelde deskundigen, zijnde de professoren Winkler en Jeigersma is opgedragen te verklaren of Rosier al dan niet toerekenbaar geacht kan worden voor die misdaad, te Gouda gepleegd, waarvan hij verdacht wordt de dader te zijn. Mochten de deskundigen hem nu toerekenbaar verklaren voor genoemd feit, en zijn schuld daaraan bewezen worden, dan nog zal de hem daar voor op te leggen straf niet groot kunnen zijn, daar immers deNeder- landsche strafwet bepaalt, dat de gevangenisstraf, welke niet levens lang is, in geen geval den tijd van 20 jaar te boven kan gaan. In aanmerking genomen de 18 ja ren gevangenisstraf, waartoe Rosier reeds is veroordeeld, zal 'hem dus, indien hij toerekenbaar wordt ver klaard en zijn schuld zal zijn bewe zen, slechts nog eene gevangenis straf van ten hoogste 2 jaren kunnen worden opgelegd. hoorde de niet uitgesproken klachten van zijn moeder in de avondstilte, de doffe zuchten van Christine, die al leen voor zichzelf bloeide en wier jeugd als een schemering zonder zon voorbij ging. Hij zeide tot zich zelf, dat nu toch het oogenblik gekomen was om die vergeelde papieren, die stoffige pape rassen uit het niet te halen en zo met een enkele stoute daad om te zetten in den rijkdom van schitte rende goudstukken en kreukelende schoone muntbilletten die hen allen uit him ellende zouden verlossen. Dezen keer mocht hij niet meer aarzelen... hij was het aan de zijnen verschuldigd.... Maar dan antwoord de zijn geweten weder Gelooft gij. dat zij tot dien prijs gered zouden willen worden? Dan kent gij hen nog slecht t En de vrees voegde er aan toe Daarbij, gij zijt zoo onhandig 1 Je zult je laten vangen en Clarisse zal je nog meer verachten dan Hara- mont... En zoo liet hij ook ditmaal weer, met een zucht, die meer een droevi ge erkenning van eigen lafheid was, dan van gewetenswroeging, zijn on vruchtbare rijkdommen in hun ver borgen verblijf. Aan het eind der mannd zond hij drievierden van zijn salaris 150 francs naar Ber- trand Fosse. En deze simpele hulp Binnenland HOFBERICHTEN. Het bestuur der Vereeniging „Voor het Schoolkind" ontving van de Ko ningin f 50 als steun voor zijn ar beid. H. M. de Koningin bracht Dinsdag voor het eerst weder een bezoek aan Hoog-Soeren, tot groote vreugde van de bewoners, waarvan enkele vlag den. Na een rijtoer van ruim twee uur keerde H. M. op het Loo terug. WOEST RIJDEN. Men schrijft uit Zaltbommel Zaterdagmorgen had bij de markt een ernstig ongeluk plaats. De heer P. Jr., steenfabrikant, kwam in woes te vaart de stad binnenrijden, en scheen ten slotte het paard niet meer meester. Het dier vloog bij een slijterij ove<- een ijzeren hek en gaf -een daar staan- den schipper, H. Hol, uit Leeuwen, met den voorpoot zoo'n hevigen slag tegen de borst dat -eenige ribben wer den gebroken en het bloed de-n man uit den mond vloeide. Terstond werd de man in het gast huis opgenomen. Een 15-jarig meisje werd aan de hand verwond. Het paard bekwam eenige ontvellingen. De heer P. sprong uit het rijtuigje en bekwam geen letsel. VERGIFTIGING De „Tel."-correspondent te Win schoten schrijft Te Jipsinghuizen (gem, Vlachtwed- de, Gr.) werden vier personen van een gezin, nadat zij meelspijs hadden ge nuttigd, ernstig ongesteld. De genees heer. wiens hulp werd ingeroepen, schreef de ongesteldheid toe aan de olie, bij de bereiding der spijze ge bruikt. Twee der vier personen zijn nog ernstig ongesteld. VERMIST. Sinds Zondagnamiddag 3 uur wordt te Roermond vermist de 10-jarige W. Mulder. Alle nasporingen door de po litie zijn tot dusver vruchteloos. AUTOMOBIEL-STOOMSPUIT OP HOL Woensdagmorgen half tien wilde de automobiel-stoombrandspuit No. 3 op den Binnenweg te Rotterdam passee- ren tusschen een vrachtwagen en een groentenwagen -en kwam daarbij in aanraking met hel. achterwiel van den sleeperswagen. Door den schok viel de machinist- chauffeur van den bok en liep de spuit stuurloos voort met een vaart van pl.rn. 10 kilometer. Zij reed het trot toir op en vloog met een vaart in de spiegelruit van den horlogewinkel van H. J. Smalbroek Binnenweg 13. Het voorgedeelte drong diep naar binnen en veroorzaakte een ontzetten de schade in de winkelkast, waarin honderden horloges waren uitgestald. Ook de spuit werd beschadigd, doch het pomp- en rijwerk niet. De zware zuigbuis werd geheel doorgesneden. De machinist-chauffeur kwam met den schrik vrij. EEN PAASCHVUURTJE. Dinsdag stookten eenige jongens le Meppel een Paaschvuur. Het 2-jarig dochtertje van J. van den Bosch viel" of werd gestooten in de vlammen, met liet droevig gevolg, dat het hevige brandwonden bekwam en ter verple ging in het ziekenhuis is opgenomen. DIEFSTAL VAN IJZERWAREN. Een bekende firma in ijzerwaren te Amsterdam vermiste reeds langen tijd uit haar magazijn koperen rin gen, messen enz. en had vermoeden op een looper. Geen aangifte werd gé-daan omdat men geen zekerheid had. Dinsdagmorgen kwam die loo per echter zijn chef waarschuwen dat eerstgenoemde op heeterdaad had betrapt een werkman. Deze bekende den diefstal en uit armoede alles te hebben verkocht. HET VERLIEZEN VAN DIAMANT Door de politie is de hand gelegd op een diamantslijper, die van ver schillende werkgevers diamant ter be werking onder zich had. Van terug bezorgen kwam niets, hoewel hem verschillende malen daarom was ge vraagd, Zijn verdediging dat hij in dronken toestand zijn portefeuille met verschillende partijtjes diamant had verloren, vond geen geloof en zoo werd hij ter beschikking der justitie gesteld. EENE AANVARING. Woensdagvoormiddag had op het IJ een aanvaring plaats van de Ge- meentestoompont No. 1 en den van Haarlem naar Zoutkamp bestemden schelpenzuiger „Opposant", schipper Munninksma, waardoor de zijde van da „Opposant" werd ingedrukt. De stoompont had geen averij. kwam nog te laatbinnen veertien dagen had de tragische ontknooping van het drama plaats gehad al thans voor een der slachtoffers. Het gebeurde', zooals Prosper liet voorspeld had met een oproerig, weerspannig hart, vol wanhoop, had Engene Thibault zijn ongeluk ont vangen. Eerst wilde hij het niet ge- looven. Het was onmogelijk... er kon den toch geen insecten gemaakt wor den, alleen om de menschen ongeluk kig te maken.... Maar eindelijk moest hij het wel zien een onbe kende gast, verschrikkelijk in zijn verwoesting, was zijn wijngaard binnengekomen. Toch hield hij zich flink, dwong zich kalm te blij'ven, en besloot den vijand te bestrijden. Maar al wat hij deed, bleef vruch teloos en als om zijn wanhoop te voleindigen kwamen er van alle kan ten, van al zijn buren berichten, die alle even ramspoedig warengeen enkel middel baatte tegen het hel- sche insect, dat over het geheele land zijn verwoestingen aanrichtte. Eiken morgen ging Thibault, blootsvoets zooals hij uit het bed was gesprongen, zijn wijngaard na zien; en eiken morgen zag hij den voortgang, -dien het insect gemaakt had eiken morgen was het of een nieuwe rij ranken door het vuur verteerd was en of den volgenden nacht de volgende aan de beurt was. DE WATERSNOOD IN ZEELAND. Uit Tholen meldt men In, de laatste dagen is in den water stand van den dorpspolder te Oud- Vossemeer belangrijke wijziging ge komen, doordat in werking is geko men de sluis, die ligt tusschen de pol ders Kerke en Hikke, door de laatste moet gesneerd worden en zulke aan zienlijke hoeveelheden water gaan nu weg: dai duidelijk in den dorpspolder de val merkbaar is en wel zoo, dat sommige gedeelten reeds droog val len. Andere gedeelten hebben even wel nog moer dan een meter water, vooral buiten het dorp en het laat zich begrijpen, dat zoo'n massa maarniet in één dag verdwijnt. Een en ander heeft tot gevolg, dat er reeds velen zijn, die hunne wonin gen gaan betrekken, om droog te sto ken, worden nu de verdere voor schriften van d& gezondheidscommis sie enz. maar voldoende in het oog gehouden, dan is dit betrekken nog niet zoo erg, maar ernstiger wordt het met het oog op het uitbreken van ziekten, wanneer men onvoldoende voorbereid weer maar gaat wonen als vóór de-n vloed. Een detachement van circa veertig pontonniers bewijst op het oogenblik de diensten, die tot heden visscherslui en rijksveldwachters deden en op het eerste bevel van het hoofd' der gemeen te gaat mén over tol het zuiveren van woningen, privaten, straten, enz. enz. Nog dagelijks komen honderden in de gemeente uit nieuwsgierigheid om de verschillende toestanden op te ne men, en het medelijden is groot', want erkend moet worddn, hoewel op het oog aan de woningen zelf weinig schade is toegebracht, inwendig ver bazend veel is verwoest, te meer waar overijld vertrek het voldoende bergen van goederen onmogelijk maakte. Met het dichten van enkele doorbraken in de binnendijken ismen druk in de weer én- half deze week hoopt men daarmede gereed te zijn, wanneer geen buitengewone vloed wee)- komt bederven, wat tot heden met moeite werd tot stand ge-bracht. De dijtkbreuken in den zeedijk van Slabbecoom zijn nog geheel gelijk aan den toestand na 12 Maart en, eerst dan zal met deze herstel li rig worden aangevangen, wanneer de bovenbe doelde binnendijk aan de hoeve De Kamemelkspot totaal is in orde ge maakt. Dat de vrees voor nieuwe overstroo ming niet, geheel is weggenomen, zoo lang dit herstel niet. heeft plaats ge had, is begrijpelijk, terwijl ook vrees voor de binnendijken, die toch niet be stand bleken, ook alleszins gewet tigd is. Voor den landbouwenden stand is de toekomst aller bedroevendst en men vraagt zich af. wat deze zomer zal baren voor hen, die enkel van het landbouwbedrijf moeten leven. Het getal hoeven, dat niets geleden heeft, bedraagt 9, dat der getroffenen even wel meer dan het dubbele, eenige landbouwers zijn totaal geruïneerd. OPLICHTERIJ. in Friesland reist tegenwoordig iemand rond met witte staafjes, om de petroleum te zuiveren. Als dit staafje m de tamp gelegd wordt, krijgt men zegt hij wit licht. Elk staafje kost 10 ct. Bij onderzoek is gebleken, dat het staafje uit krijt bestaat NEDERL. BOND TOT BESTRIJ DING DER VIVISECTIE. Onder voorzitterschap van den heer H. Nolthenius werd te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van den Ned. Bond tot bestrijding der vivisectie. Aan het verslag ©ver het afgeloopen vereenigingsjaar is het volgende ontleend Aan het einde van het afgeloopen vereenigingsjaar telde de Bond in 't geheel 831 leden (462 algemeene le den, afid. Amsterdam 187, afd. Haar lem 48 en afd. Utrecht 96 leden, 22 leden in het buitenland en 16 begun stigers). Te Giethoorn werd een cor respondentschap gevestigd. Het or gaan kwam geregeld uit en hield de leden op de hoogte van alles wat er op het gebied der vivisectie hier te lande en elders voorvalt. Het werd kosteloos en vrachtvrij gezonden, o. a. aan eenige onderwijzers en on derwijzeressen. die daartoe op het herhaald! verzoek van den Bond dien aangaande hun wensch te kennen gaven, en aan de redacties van 23 bladen. De heer H. Nolthenius zal den Bond vertegenwoordigen op een con ga-es, dat van 2 tot 4 Augustus te Helsingborg in Zweden gehouden zal worden door den Weltbund zum Schutze der Tiere und gegen die Vi visection. De heeren jhr. Ort en H. Nolthe nius werden als leden van het hoofd bestuur herkozen, terwijl als vast lid in- het hoofdbestuur werd be noemd de heor W. v. d. Heuvel, die tot nu toe zitting had in het hoofd bestuur voor de afd. Utrecht. Als afgevaardigde naar de jaarver gadering van den Nationalen Vrou- Daar knarste Thibault, het hoofd in de handen, op zijn tanden. Van dien tijd af begon zijn geest te dwalen hij weigerde op 't etens uur binnen te komen en aan tafel plaats te nemen steeds de oogen op zijn wijngaard gericht, bleef hij op den drempel zitten. Dan zei hij Waarom zou ik? Waarom zal ik eten als ik toch binnen een maand van honger moet omkomen? Is het niet veel beter er nu maar dadelijk een einde aan te maken? Een anderen keer kon hij, rustig en kalm in zijn halve zinneloosheid, groote gesprekken met zijne vrouw houden, waarbij hij haar dingen zei de. die hij haar vroeger met zijn ruwe liefde en zijn gezond' verstand zeker bespaard zou hebben. Luister men moet in de toe komst weten te zien.... Weet je hoe alles eens zal eindigen Neen Kom dan, ik zal het je vertellen, ik 1 Dat land daar is nu alleen goed genoeg meer om er gras op te laten groeien 'toot de koeienen dan zal het nog slecht zijn en runhet huls zal ver kocht worden door onze schuld- eischers en wij zullen gaan. ik weet niet waarheen en bedelen langs den weg. Wij zijn oud en dan zullen ze ons in een hospitaal stoppen. Chris tine is mooi. gelukkig voor haar, dat zal haar misschien helpen. En wanneer dan Martha, in weer- wanraad werd aangewezen mej. E. M. C. van Laer. Besloten werd op voorstel van het hoofdbestuur de uitgave van het or gaan voort te zetten. Het voorstel van de afd. Amster dam om zich tot de regeering te wen den met een adres, waarin voorloo- pige beperking der vivisectie wordt gevraagd, behoefde niet in behande ling te worden genomen, om reden het voornemen daartoe door het hoofdbestuur reeds zoo goed als ver wezenlijkt ie. WON1NGOPZICHTERESSEN. Vrijdag werd in Den Haag de der de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging van Woningopzichteres- sen, gevestigd te Amsterdam. Op voorstel van een der leden werd besloten, dat de Vereeniging, ten einde de aanstelling van woning- opzichteressen te bevorderen. zal trachten zich doorloopend op de hoog te te stellen van den bouw van ar beiderswoningen. door vereenigingen of particulieren in het belang der volkshuisvesting ondernomen, en zoo noodig de aandacht dier vereenigin gen of particulieren op de instelling van het opzichteresschap to vestigen. Tien van de veertien leden der Vereeniging zijn thans werkzaam als opzichteres. en wel vijf te Am sterdam, twee te 's-Gravenhage, één te Rotterdam, één te Haarlem en één te Amersfoort. In de plaats van de aftredende be stuursleden, mej. E. A. Pijnappel en mej. M. Nijgh, werden gekozen mej. A. C. van Harreveld (Haarlem) en mej. E. Middelburg (Amersfoort). Be halve die beiden hebben zitting in het bestuur mej. Joh. ter Meülen, presidente mej. A. Scheltema. en mej. W. C. van der Hoeven secre taresse. BRANDEN. Te Wijmeer, bij Nieuweschans (Gr.) ontstond een hevig uitslaande brand in de boerderij „Fehnhaus", eigenaar de heer Wirtjes. Twee koeien, drie varkens en 1 geit kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. In het verbrande gedeelte van de brouwerij „De Valk" te Amsterdam is het vuur weder een oogenblik aan gewakkerd. De brandweer bluschte het met twee slangen op de Vecbt- leidlng. ONGELUKKEN. Eene 21-jarige dienstbode is op de Keizersgracht te Amsterdam uit een raam der 2e verdieping op straat ge vallen. Zij is naar het Binnengast huis vervoerd, alwaar enkele oogen- blikken na aankomst de dood is in getreden. Men meldt uit Oud-Voesemeer Een beurtschipper is Dinsdagnacht bijna verdronken doordat hij ineen welput viel achter zijne woning in den overstroomden Vogelzangpolder. Een tweetal bewakers zijn op zijn hulpgeschrei toegeschoten, nadat hij bijna een uur zich boven had weten te houden. Zijn toestand was aan vankelijk zorgwekkend. Uit de Arbeiderswereld Ned. Verbond van Vakvereenigingen. In de Dinsdagmorgen heropende vergadering leidde de heer H. Spiek man uit Rotterdam de besprekingen in omtrent de verbetering en uitbrei ding der Ongevallenwet. Spreker stelde aan het slot zijner voordracht de volgende RESOLUTIE voor .,Dc algemeene vergadering van het Nederlandsch Verbond van Vakveree nigingen, enz. van oordeel, dat het belang der Ne- derlandsche arbeidersklasse dringend eisclit, dat de Ongevallenwet op vele punten worde herzien; acte nemende van de verklaring der regeering aan de Staten-Generaal, dat regelingen voor de ongevallenverzeke ring voor landarbeiders, zeelieden en visschers, in voorbereiding zijn, waar door het waarschijnlijk wordt, dat binnenkort aan deze al te lang door de arbeiderswetgeving verwaarloosde groepen mede-arbeiders eenig recht zal worden gedaan is van meening, dat, als de meest dringend wenschelijke aanvulling van de Ongevallenwet beschouwd moet wordenuitbreiding of ruimere for- muleering van art. 10 der Ongevallen wet, in dier voege, dat ook verzekerd zullen worden a. de duizenden art>eid©rs(sters) die in bedrijven ten behoeve van handels ondernemingen hun brood verdienen met dikwijls zeer gevaarlijken ar- beid wil van haar zachtheid, hem bestraf te over zulke woorden dan ging hij voort Wat zou het ook Dan vindt ze nog wel een man... Langzamerhand werd hij echter stiller en antwoordde niet meer op de vragen die men hem deed en bemoeide zich niet meer met het da- gel ijksch leven. Hij dwaalde rond tusschen de voren, door zijn ver nielden wijngaard, onsamenhangen de zinnen mompelend hij werd zicht baar magerder en zijn wilde oogen voorspelden weinig goeds. De buren gaven Martha den raad een dokter te raadplegenzij was liet ook reeds van plan. toen het gebeurde. Op een nacht werd ze wakker maar Thibault was er niet meer. Eerst verwonderde zij zich, maar terstond werd zij ongerust en riep in de duisternis Eugene. Eugene Niemand gaf antwoord. In het ka mertje er naast hoorde zij de regel matige ademhaling van Christine in diepen slaap. Zij sprong het bed uit. stak een kaors aan en zag om zich heen. Ze zag niets. Maar een koude wind. komende van de trap wees haar, waar ze zoeken moest. Thibault was uitgegaan en had de deur open la ten staan. b. handelsreizigers c. dienstboden; d. arbeiders (sters) in bedrijven, waarin geen krachtwerktuigen wen den gebezigd, wijl de producten door handenarbeid worden vervaardigd 2e. dat, verder, art. 22 zoodanig be hoort te worden gewijzigd, datdeuit- keerlng moet worden toegekend naar mate van ongeschiktheid voor hunm- vakken, on rekening houdende met omstandigheid, dat een invalide ook voor minder loon moeilijk werk kan vinden, en lnet eerst in aanmerking komt voor ontslag: 3e. dat het Koninklijk besluit, be doeld bij art. 7, sub III der wet, van 2 Februari 1903, waarbij de loonbe- I dragen voor de seizoenbedrijven zijn vastgesteld, dringend behoort te wor den herzien, wijl in sommige dezer bedrijven een volkomen onjuiste bere kening wordt gevolgd, waardoor den arbeiders belangrijk te kort wordt ge daan 4e. dat werklieden, die bij het ver vullen van publieken veiligheidsdienst en brandweer, indien deze diensten als verzekeringsplichtig opgenomen zijn, een ongeval krijgen, uitkeermg ontvangen, berekend naar het dagloon in het bedrijf, of in de bedrijven 'welke zij gewoonlijk uitoefenen: 5e. dat óók beslissingen der rijks verzekeringsbank in zake tijdelijke uitkeeringen, dat zijn die, welke kor ter dan 43 dagen duren, beroep be hoort open te staan; 6e. dat de mogelijkheid, om het ri sico op particuliere verzekeringsmnat schappijen over te dragen, den onder nemers, door hun financieele aaneen sluiting, een voorsprong geeft boven de arbeiders, reeds groepen van ar beiders daardoor aan de wet zijn onttrokken, en de rechtvaardigheid eischt, dat alle ondernemers verplicht worden, zich bij dé R. V. B. aan te sluiten koant ten sterkste in verzet, en roept alle arbeiders van Nederland op, het Vakvereenigingsverbond in dat verzet langs wettigen weg bij te staan, tegen het plan, hetwelk de Minister van landbouw. Handel en Nijverheid blijkt te hébben, om een regeling te ontwerpen, waarbij de eerste 6 weken na een ongeval de getroffen werkman geen uitkeermg meer zou ontvangen krachtens de Ongevallenwet, maar van ;eenc nog Ln te voeren Ziekte verzekering, waarvoor hij dan twee derde der premie zélf zou betalen spreekt de verwachting uit, dat het parlement niet bereid gevonden zal worden, om aan dit verlangen der on dernemersklasse te voldoen, en neemt zich voor, oan tegen deze poging, om de Ongevallenwet belangrijk sléchter to maken, zoowel als vóór het aanbren gen van de straks genoemde, en meer dere, verbeteringen in de Ongevallen wet. een krachtige beweging in hei leven te roepen." Nog kwam in behandeling een voorstel van den Bond-Kleedingin- dustrie houdende ..Door het Verbond wordt tot de Regeering het verznek gericht tot het spoedig instellen eener enquête naar den aard en den omvang der huis industrie in Nederland". De afgevaardigde van den Bond zeide in zijn toelichting dat er in den laatsten tijd herhaaldelijk gewezen wordt op de verkeerde en treurige toesbanden ontstaan door de huis industrie. Spr. meende dat de Regee ring niet in zou grijpen zonder dat men bij haar er op aandrong. Ook uit een gezondheidsoogpuni achtte spr. zulks zeer wenschelijk. De voorzitter betuigde gaarne adbaesie aan het voorstel. Hij meen de echter dat het moeilijk zal zijn toestemming van de regeering te ver krijgen. Herinnerende aan vroegere enquêtes betwijfelde spr. echter of een dergelijke enquête wel practi- sche resultaten zou afwerpen. Hij meende dan ook, dat ingeval he: voorstel zou worden aangenomen, men er stilzwijgend de bepaling aan toé behoorde te voegen, dat het Ver bond, aan de hand dier enquête, la ter pogingen zou aanwenden tot het verkrijgen 'van een wet, die verbete ring zou moeten brengen in die treurige toestanden, die thans in ons land' wat de huisindustrie betreft, heerschen. De heer J. Oudegeest sloot zich aan bij hetgeen do heer Polak had gezegd. Spr. zou gaarne zierl dat de groote Pers geregeld het publiek op de hoogte hield van de treurige huie- industrietoestanden. Het voorstel werd aangenomen. Het laatste voorstel van den Tim- merliedenbond De algemeene vergadering draagt het bestuur op, pogingen te doen tot hot verkrijgen van gunstiger bepa lingen in de voorwaarden der week abonnementen voor werklieden op de spoorwegen en vooral artt. 3 en 7 dier voorwaarden gewijzigd te krij gen", werd na. eenige discussie aan genomen. Na eenige huishoudelijke bespre kingen, sloot de voorzitter hierop de vergadering. Uitgegaan op dit uur... drie uur in den nacht met dit koude weder, bijna niet gekleed Nu was hij zeker beeJemaal gek geworden Terwijl zij overwoog wat te doen en honderd gedachten tegelijk haar hoofd doorkruisten, hoorde zij bui ten een wonderlijke muziekde viool van een waanzinnige, weenend en klagend, dan weer snerpend en woest !in de stille duisternis. Zij beefde, maar aarzelde nu niet lan ger. Christine 1 Christine 1 Het schoone meisje was met een sprong het bed uit. wreef zich de oogen Moeder, moeder wat ia er dan? Kom gauw, kleed je aan I In der haast aangekleed, verlieten moeder en dochter het huis. De maan scheen helder in den verlaten wijn gaard. Duidelijk zagen ze opeens den armen waanzinnige dansen en springen tusschen en over de voren tusschen de verdroogde plantjes door, met de woeste beweging van een waanzinnige strijkend en strij kend over zijn viool.... Door een zelfden schrik bevangen, grepen de beide vrouwen elkaar bij de hand en liepen op hem toe. Eugene Vader (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5