NIEUWS^ en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6992 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 12 APRIL 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A AD VERTENTIËN: per drie maanden: ^an reSe^s Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 J/rAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland „1.65 (0W-. Wll-iJoï lö) Cts. voor plaatsingen a contant. «SSS^lad,Voir'itearten.' '.O** jMMÊK^tXé Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. AGENDA Donderdag 12 April. Groote KerkOrgelbespeling, 23 u. HiUegüm (Caié Gerritsen) bloemen tentoonstelling. OM ONS HEEN ccLxxvin. DE COKESGASFABRIEK. Aan de Directie van de Gemeente lijke Gasfabrieken te Amsterdam bad ik gewaagd, bare installatie voor water- of cokesgas eens te mogen zien, om daarover ten gerieve van mijn lezers, die er belang in" stellen omdat ook Haarlem eerlang zulk een fabriek in werking hebben zal, een en ander mede te deelen. De Directie was daartoe onmiddellijk bereid, mij de keus latende tusschen bare twee cokesgas-instaliaties, waarvan de eene aan de Haarlemmerpoort zoo genaamd blauw, of koud watergas levert, terwijl bet in de fabriek aan de Linnaeusstraat beet wordt geoar- bureerd. Daar de Haarlemsche in stallatie laatstgenoemd stelsel volgen zal, koos i'k de Linnaeusstraat en werd daar Dinsdagmiddag op de meest heuscbe manier door den heer Van Rossum du Chattel ontvangen en rondgeleid. Het zijn kloeke fabrieken, die twee gasfabrieken van Amsterdam. Wel is het terrein van die aan de Haarlem merpoort uitgestrekter, maar de car paciteit van beide is even groot. En ook hier is weer bewezen, hoe het verbruik toeneemt, wanneer de prijs daalt. Toen de Imperial in baai- laatste jaar (1897) w.as, leverde zij te gen negen cents 30 millioen kub. M., toen de stad na de overneming den prijs bracht op 7 cts. voor gas op meter en op 7£ voor de gebruikers met muntmeter, begon onmiddellijk het debiet te stijgen. Zoo was dan ook spoedig bet maximum van 42 mil lioen kub. M., dat de twee fabrieken samen konden leveren, bereikt en de oprichting van de eokesgas-installa- tie noodig, die bet mogelijk maakte in 1904 62 millioen, in 1905 67 mil lioen kub. M. te leveren. „Denkelijk zal", zoo zeide de heer Van Rossum „in 1906 bet cijfer van 73 millioen wel bereikt worden en in 1907 de pro ductie niet veel meer van de 80 mil lioen verschillen. Dan zijn we even wel weer aan ons maximum en er zal dus tegen 1908 een nieuwe fabriek gereed moeten zijn." Het blijkt dus duidelijk, welk een uitredding voor Amsterdam bij de -snelle aanwas van hare gas-clientèle de levering van cokesgas is geweest. Dit bracht mij tot de vraag, of het mogelijk zou zijn, een gemeente uit sluitend met watergas te verlichten. De heer Van Rossum beantwoordde dit bevestigend. Natuurlijk zou de aanleg van een dergelijke fabriek veel goedkooper zijn, dan die van een kolengasfabri-ek, maar daar het soortelijk gewicht van het watergas veel zwaarder is, zou de drukking veel isterker moeten -wezen en dienten gevolge een veel wijder, en dus duur der, buizennet noodig zijn. Misschien zal deze .opheldering den Haarlem sehen pruttelaar tevreden stellen, die na de rede van den heer Blom over watergas, de verzuchting slaakte „hadden we dat ma-ar eerder gewe ten, dan zou de dure kolengasf abriek in 't geheel niet zijn gebouwd." „Ja", zei de heer Van Rossum op mijn vraag, of niet cm den aanvang van de levering van 't menggas klachten waren gekomen, „er werd in 't begin wel geklaagd. Dat kwam zóo. De installatie aan den Haarlem merweg wias 't eerst ld aar. Dat pro cédé was toen nog heel nieuw, 't moest nog pokken en mazelen en zoo kwam het, dat. er in den aan vang wat klachten waren. Toen men evenwel den moeilijken tijd doorwas en ook onze installatie hier gereed kwam, hoorden we geen bezwaren meer. Een heel enkele brander is ver anderd moeten worden, anders heb ben we er niets aan gedaan. De men- schen zullen, als de heer Blom het niet zegt, n'iet eens merken wanneer ze kolen- en cokesgas gemengd be ginnen te branden. Het is gebeurd, dat in een van de Nederlandse he ge meenten de gasverbruikers twee maanden menggas brandden zonder het te weten, toen kwam er een klein ongemak en meenden ze, dat het wa tergas pas voor 't. eerst gebruikt werd De heer Van Rossum liet mij nu de installatie zelf zien. De fabriek neemt naar grove schatting een op pervlakte van niet meer dan 30 bij 15 Meter in en de geheele installatie bestaat uitde eigenlijke fabriek, de gashouder, het zuiverhuis, het meter- huis en een olietank. De fabriek heeft allereerst- een machinekamer, daar naast de eigenlijke gasinstallatie, die hoogst eenvoudig is. In den ge nerator wordt cokes gebracht en deze witgloeiend gemaakt, tot een tempe ratuur van 1000 a 1200 graden. Deze cokes wordt met een hydraulische lift naar boven gebracht (te Haarlem zal dat wel electrisch gebeuren, zei die heer Van Rossum) en boven den generator geplaatst, waarin ze auto matisch wordt uitgestort. Daarna wordt er stoom) in den generator ge bracht en het gas, dat hierdoor ont staat, gecarbureerd in het tweede apparaat, met voorverwarmd olie-re sidu, zoogenaamde Solar-olie. Voor deze olie -is de tank bestemd, die ik hierboven vermeldde. Vervolgens komt liet- gas in de con densors om af te koelen en een wei nig watergasteer achter te laten, dat nog wiel een verkoopbaar artikel is. De exhauster zuigt het vervolgens uit den gashouder naar de zuiverkisten en vandaar wordt het door den meter geleid, een reusachtig vatvormig ap paraat in een coquet geschilderd ver trekje. Nu komt het in de buisleiding en vermengt zich, ongeveer honderd meter vóór den grooten gashouder, met het steenkoolgas. In de fabriek staan drie volledige toestellen, waarmee per etmaal 60.000 kub. M. gas kunnen worden gemaakt, dat is 20.000 per toestel. De lezer weet, dat de cokesgas-fabricage twee zeer groote voordeelen heefthaar beknoptheid, waardoor de kosten van aanleg zooveel geringer zijn, dan die van de steenkoolgasfabriek en in de tweede plaats het geringe personeel, waarmee zij kan worden gedreven. Ik heb niets meer gezien, dan een glasmaker, wiens technische naam oiperato r is, diens assistent en eventueele plaatsvervanger en een machinist. Drie man derhalve voor een gasproductie, gelijk aan de hal ve capaciteit der twee fabriekenIn derdaad is dje dag waarop het cokes gas is gevonden wel een belangrijk moment voor de gasfabrioage ge weest. Het zou onvolledig zijn, wanneer ik niet even vermeldde, dat- er dagelijks, gedurende korten tijd, een grooter -aantal personen noodig is. De cokes zet namelijk in den generator sterk af, zoodat deze iederen dag noodzake lijk moet worden „geslakt". In de Amsterdamsche installatie bevat elke generator vier slakgaten, waar bij ieder twee arbeiders post vatten, zoo dat voor dit werk acht man noodig zijn. Daar deze schoonmaak dagelijks evenwel niet meer tijd vereischt dan twintig minuten a een halfuur, kan het daarvoor nooddge personeel ge makkelijk van de steenkoolgasfabriek worden geleend. Laat ik ten slotte nog doen opmer ken, dat de- fabricage van bet cokes gas niet zooals die van het steenkool- gas met gebrul van uitslaande vlam men, met -rondzwevend kolenstof en wolken damp gepaard, waaronder men naai- adem hijgt, maar hoogst eenvoudig in haar werk gaat. De toestellen zijn bovendien zoo inge richt, dat gevaar voor ontploffingen niet bestaat. Nadat de heer van Rossum mij nog de schafte amers had laten zien, de badgelegenheid, het laboratorium, dat weldra naar een ander en ruimer lokaal wordt overgebracht, benevens de vervaardiging van gloeikousjes voor eigen gebruik en voor de straat lantarens ,nam ik -afscheid na mijn vriendelijken geleider hartelijk dank te hebben gezegd voor zijn uitvoerige inlichtingen. 'worden betaald en ten tweede; dat men kriebelig was over de omstan digheid. dat nu reeds een uitbreiding aan de fabriek moet worden gegeven. Het eerste bezwaar is nu wel van de baan. Watergas is wel anders, maar niet slechter, dan steenkool- gas. En wat het laatste betreft, daar over moeten we ons verheugen. Hoe meer onze gasfabriek zich uitbreidt, des te grooter zullen de voordeelen zijn voor de gemeentekas. Dit bewijst de geschiedenis der Amsterdamsche gasfabrieken in de laatste jaren. Toen dezen voor den vrij hoogen prijs van 17 millioen gulden van de Im perial werden overgenomen, was er een debiet van 30 millioen kub. M. Thans zit er -een kapitaal van 19 a 20 millioen gulden in de fabrieken en leveren zij meer dan het dubbele Zoo zullen ook, zij het dan op klei ner schaal, -de nog geen 2 ton noo dig voor de Haarlemsche cokesgas- installati'e, ruime rente opbrengen. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Ik denk wel, dat- nu in Haarlem niemand meer zijn zal, die zich on gerust maakt over de invoering van het cokesgas. De ontstemming daar over in liet begin zal het gevolg zijn geweest van twee indrukkenten eerste dat, zooals ook de heer Blom al heeft opgemerkt, bet woord w a- t erg as aan -iets van slecht gehalte denken deed, waarvoor niettemiü de prijs van steenkoolgas zou moeten DE RUSSISCHE VERLIEZEN IN DEN OORLOG. Naar die offioieele berekening van den Russischen generalen staf zijn in den oorlog met Japan gesneuveld: 31.187 man. vermist en dus waar schijnlijk eveneens dood! 37.497 man. gewond 115.885 man. gevangen ge nomen 53.897 man. Hierbij zijn niet gerekend de officieren, en evenmin de verliezen van de troepen die de grenzen en den spoorweg bewaak ten. Het Mandsjoerije-leger verloor 174.469 manschappen, waarvan 21.183 -dooden en 27.557 gevangenen. Van de troepen in Port-Arthur sneu velden 10.000 man en vielen er 27.557 man in handen der verove raars. Het lijdt geen twijfel, dat deze cijfers zeer geflatteerd zijn naar de vroeger gedane ramingen zouden de verliezen vrijwel het dubbele bedra gen hebben. THIBET EN RUSLAND. Rusland is weder aan het coquet- tee-ren gegaan met- den Dalai Lama. De Tsaar heeft aan den priestervorst geseind „Velen mijner onderdanen die tot den Boeddhistisch en godsdienst be lmoren, hebben het geluk gehad hun grooten hoogepricster gedurende zijn verblijf in Noord-Mongolië. dat grenst aan het Russische rijk, hun hulde te gaan brengen. Daar ik mij verheug, dat mijn onderdanen den heilzonnen geestelijken invloed van Uw-e Heiligheid hebben kunnen ge nieten. verzoek ik u, de uitdrukking van mijn oprechte dankbaarheid en van mijn achting voor u te willen aanvaarden." Uit ander elan den. DE JAPANSCHE MAARSCHALK OJAMA, de .opperbevelhebber in den -oorlog heeft uit eigen beweging, naar men -bew-eert ontslag genomen. I De maarschalk -is al oud en zeker is -er voor hem geen -gunstiger tijd stip om zijn verder leven in rust te gaan doorbrengen -dan nu hij het toppunt van zijn roem bereikt heeft. Port Arthur, door hem op de Ghin.ee- zen veroverd, was als het -ware lmt voorspel van diie verschrikkelijke v-eldslagen, Liao-jang, Sja-ho Moek- den, waarin Ojama zonder uitzon dering overwinnaar bleef, en waar door -hij zich -den naam van een groot veldheer en een goed vader lander heeft verworven. DE HONGAARSCHE CRISIS OPGELOST. De lceizer-koning heeft, den afge treden Hongaarschen ministers zijn oprechten dank betuigd. Baron Fe- jervary ontving een vleiend eigen handig schrijven van den grijzen monarch, de overige ministers kre gen eveneens dankbetuigingen, rid derorden of geheimraadtitels. De in den iaatsten tijd benoemde koninklijke commissarissen zijn van hun betrekking ontheven. DE AANKOMST VAN DE NIEUWE MINISTERS in de Hongaarsche hoofdstad na de eedsaflegging te Ween en werd tot een ware zegetocht. Een dichte -menigte bevond zich reeds lang vóór de aankomst van den trein op de perrons en voor 't, station. Zij zong afwisselend het volkslied en het Kossutb-lied. Toen de trein binnenkwam, moesten We- kerle en Kossuth toespraken hou den. De heer Wekerle verklaarde, dat de nieuwe regeering reeds suc ces had behaald, daar hel de goede betrekkingen tusschen koning en volk had hersteld. Ook Kossuth sprak hierover zijn voldoening uit. Bei-den verklaarden, dat de regee- ring in national en en democr-atischien geest zal arbeiden en in de eerste plaats het algemeen kiesrecht zal» invoeren. Toejuichingen volgden op die toespraken. De voor het station zich verdringende menigte wilde d:e paarden van de rijtuigen spannen om de ministers naar huis te trek ken, maar dit werd geweigerd en de geestdriftige Hongaren vergenoeg den zich toen de rijtuigen te om ringen en gedurende den rit mee te draven. De stad was met) vlaggen getooid. DE UITBARSTING VAN DEN VESUVIUS. Uit Napels wordt dato 10 April gemeld Ten gevolge van de zwaarte van ascli en zand, uitgeworpen door den Vesuvius, is het geheele marktge- bouw op het Monte Oliivetoplein in eengestort. Er zijn zeven doodien en zeventig gewonden gevonden. Men is nog bezig met bet opruimen van de puinhoopen. Te San Giuseppe zijn nog 26 lij ken onder de puinhoopen wegge haald,. in het geheel zijn er 79 lijken gevonden. Ottajano is geheel en al verwoest, een groot gedeelte der be volking is gevlucht. Het aantal om gekomenen onder de puinhoopen wordt geschat op 200; tal van ge- wondén zijn in de waggons van den Vesuvi-us-spoorweg neergelegd, maar kunnen niet vervoerd worden, geus gebrek aan middelen van ver voer. De „Tribuna" ontving uit Napels Dinsdagavond te 7 uur het bericht, dat tusschen Otajona en San Giusep pe 500 menschen het leven hebben verloren. De Vesuvius begint weder meer te werken, vooral bij Gercola. Bij de instorting van het marktge- bouw te M-onte 01 i vete kwamen 12 personen om het leven, werden er 26 ernstig en 100 licht gewond. De ..Tribune" heeft met den be kenden 'professor Addone een onder houd gehad over de uitbarsting van ■clen Vesuvius. De geleerde verklaar de. dat deze uitbarsting een van de hevigste was, die tot dusver zijn voorgekomen. Volgen-s zijn meaning komen de hevige uitbarstingen geVeer om de 34 ja-ar voor en hoe langer de rust heeft geduurd, -des te heviger is het ontwaken, zooals ook is gebleken bij den Mont Pelé. De lavastroom, die zich voortbe woog in de richting van Pompeji. is tot stilstand gekomen maar uit be zorgdheid, dat hij een nieuwe uit barsting de onschatbare oudheden van de opgegraven stad te loor zou den gaan, hebben de troepen be schermende dijken opgeworpen. De hoofdkrater van den Vesuvius heeft 250 M. van zijn hoogte verlo ren, zoodat de vorm van den berg geheel en al ig veranderd. DE MIJNWERKERSSTAKING IN FRANKRIJK. Te Lens is het nog alles behalve rustig. Maandag waren het de wou wen der mijnwerkers, die ontevre den over den weinigen voortgang in de ontruiming der mijnen en over de haars inziens te geringe toelage die haar is toegekend, betoogden, en slechte -met moeite konden ze door de aanwezige militairen en gendarmen in toom worden gehouden. UIT DE FRANSCHE KAMER. De Kamer nam met al gem eene stemmen een wetsontwerp aan, waarbij wordt bepaald, dat in geval van algemeene mobilisatie van het leger tijdelijk geen -invoerrechte®, zullen worden geheven van de nood zakelijkste levensbehoeften. UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Het wetsontwerp o,p de toekenning van schadevergoeding aan werklie den is in tweede lezing aangeno men. UIT DE BELGISCHE KAMER. De Kamer heeft -met 51 stommen tegen 20 en 14 onthoudingen, die wet aangenomen, waarbij het onderzoek naar het vaderschap wordt toege staan. EEN HERNIEUWDE BOKSER BEWEGING. Uit Peking wordt bericht, dat het genootschap van het „groote mes", een soort overblijfsel uit den tijd van de bokserbeweging, ernstige rust verstoringen heeft veroorzaakt. Een aantal steden in Zuidelijk Honan en Westelijk Sjangtoeng, werden ge plunderd. Naar het heet, is de bewo ging voornamelijk gericiht tegen het plan' van hervorming van het onder wijs en de Roomsch-Kafholieken. Stadsnieuws Haarlemsche Bankvereeniging, In de op 10 dezer gehouden alge meene vergadering van Commandi taire Vennooten in de Haarlemsche Bankvereeniging firma Tedi-ng van Berkhout Dë Clercq, werd doorbe- heerende vennooten verslag uitge bracht over de verrichtingen gedu rende het boekjaar 1905. De verkregen winst veroorlooft een uitkeering van 8 Pet. Balans en Winst- en Verliesreke ning werden door do vergadering goedgekeurd. Na afloop dezer vergadering wer den in een buitengewone algemeene vergadering de beide voorstellen van be-heerendë vennooten, namelijk uit breiding van het maatschappelijk ka pitaal van 1.500 000, tot f 3.000.000, verdeeld in tien seriën van 300.000. en uitgifte van twee nieuwe seriën, met algemeene stemmen goedge keurd, het laatste voorstel nadat de op de kapitaalsuitbreiding betrek king hebbende statutenwijzigingen w ar en aangenomen AAN HET VERSLAG over 1905 ontleenen we nog het volgende „De zaken hebben zich weder ge leidelijk ontwikkeld en de einduit komsten voor het bedrijf zijn we derom iets gunstiger geweest dan het voorgaande jaar. De interest-rekening heeft dit jaar tot die betere uitkomsten niet bijge dragen het eindcijfer dezer reke ning is zelfs iets lager dan in 1904 nl 83.668.121/2 tegen f 85.869.—De lage geldkoers 'die in 1905 bij voort during geheerscht heeft moet als de oorzaak van deze vermindering aan gemerkt worden. Het minder goede resultaat der Interest-rekening werd ruimschoots vergoed door de betere uitkomsten der Provisie-rekening, -die een bate heeft opgeleverd van 82.55261 te gen ƒ76.864.62 in 1904. Gok de provisie, genoten voor ad ministratie van vermogens enz., en het bewaarloon, waaronder loket ten-huur begrepen vermeerderden wederom flink. Het aantal geïnkasseerde wissels op Haarlem en omliggende gemeen ten steeg nog iets, n.l. van 76681 in 1904 tot 76866 in 1905. maar het ge- inkasseerde bedrag daalde van 7.459.088.771/2 in 1904 tot ƒ7.227.476.22 in 1905. Het middencijfer van aan Reke ning-Cour anthoud ers voorgesCh o ten gelden was slechts ongeveer ƒ100.000 hooger d'an in 1904het is dan ook eerst in het laatste kwartaal van 1905 dat het cijfer der debet-sal-di in Rekening-Courant zoodanig is toege nomen de Balans toont een cijfer aan van 2.870.398.29 tegen ƒ2.530.764.20 in 1904 dat wij daar in aanleiding vonden tot U te komen met het voorstel van kapitaals-uit breiding waarover onze circulaire van 9 Maart jl. handelt. (Reeds door ons vermeld. Red. H. D.). Het bedrag der Algemeene kosten was ƒ57.499.308 1/2 tegen ƒ52.976.89 in 1904, een vermeerdering dius van ƒ4.522.41 1/2. die tot een bedrag van bijna 4000.veroorzaakt is door verlioog.ing van salarissen en door uitbreiding van het personeel. De vertegenwoordiging te IJmui- den leverde dit jaar. na reserveering van ƒ4000.voor dubieuse posten, een ba.te van 4.907.20 op tegen ƒ3.491.04 1/2 in 1904. De door onze bemiddeling uitbe taalde koopsonimen van de te IJmui- den aangebrachte en aan den Rijks- visch afslag verkochte visch bedroe gen ƒ4.072.000 tegen ƒ3.561.000 in 1904. De bijkantoren te Hiillego-m en Lisse mochten zich weer over een flinken vooruitgang in den omvang hunner zaken verheugen. Het in Lisse door ons gehuurde perceel werd door aankoop voor een som van ƒ6.697.50 ons eigendom. De reserve voor pensioen en on dersteuning aan het personeel werd voor het eerst aangesproken, en wel voor een bedrag van 322-60, om in twee gevallen van ernstige onge steldheid een tegemoetkoming in de kosten van verpleging te verstrek ken. De reserve van dit fonds is ge stegen van ƒ42.391.43 tot 48.437.87. Het geheele bedrag der reserve® en afschrijving, de reserve van 4000.— op de IJmuider-rekening inbegrepen, bedraagt dit jaar 14.801.62 1/2. Van de netto-winst die ter verdeer ling overblijft 'hebben wij in overleg met Commissarissen besloten een ïïtkeering aan Commanditaire Ven nooten te doen van 40.per aan deel van ƒ1.000.waarop 500.— gestort. Hierdoor komt een bedrag van 811.321/2 ter beschikking van Commissarissen en -gaat een onver deeld saldo van ƒ519.80 op nieuwe rekening over. De balans op 31 December 1905) wijst aan een eindcijfer van 5.551.875.69. De Winst- en Verliesrekening over het jaar 1905. sluit met een bedrag van 172.032.05 1/2. STUIVERS-SPAARBANK. In de laatste vergadering van com missarissen der Stuivers-Spaarbank van de afdeeling Haarlem van den Volksbond, werd verslag uitgebracht over den toestand der Spaarbank over het jaar 1905, die alleszins gunstig kon worden genoemd. De Spaarbank blijft geheel aan het doel der oprichters beantwoorden. Er werden ingebracht 7258 posten (563 .meer dan in 1904) tot een bedrag van 'ƒ10.694.08 (ƒ340.45 minder dan in 1904); terugbetaald werden 840 posten (31 meen- dan in 1904 tot een bedrag van ƒ9974.60 909.731/2 minder dan in 1904). Het gemiddelde bedrag der inleg- posten was 1.441/2 tegen 1.64 het vorige jaar. Op 31 December 1905 was de Spaar- bank verschuldigd aan 1353 inbren- I gers 19,343,76 1/2. In 1905 zijn afgegeven 294 nieuwe boekjes, 28 meer dan in 1904. Het kapitaal der Spaarbank be draagt 20.416.521/2het. reserve fonds ƒ1072.76. j Het bestuur der Stuivers-Spaarbank bestaat uit de heer-en A. v. -d. Voort i.Az., eerevoorzitter A. C. de Koek, Ivoorzitter. P. van Thiol J.Jzn., onder voorzitter, J. ,1. Vroom, secretaris, S. (Th. Suerlioff, penningmeester. G. Smits, lid financieele commissie, G. v. Citeert Pz., eerecommrissaris, H. j. v. Egihond. F. Sipkes. A. Meyer, j. Drost,, C. de Beer, A. M. J. Sar let, p. J. Vermeulen, M. C. van Pellecom, j. C. GeyJ. J. E. A. R. van Holden, H. C. F. Kerkhoff. J. Layer, C. J. Lust, p. A. v. d. Most van Spijk, J. J. Göppin- ;gcr, J. W. van Santé, J. P. Hagen, J. Mooy Jr., P. van Cittert Jr., H. M. E. van Dobben, p. L. M. Ketting, H. jJ, Gey! Jr. j Haarlemsche dienstb oden. De Haarlemsche correspondent van het Volksdagblad schrijft: j De onlangs opgerichte dienstboden- I vereeniging, staande op het stand- i punt. der onafhankelijke vakorgani- I satie, gaat in ledental goed voor- 1 uit. Ofschoon het doel is de econo- 1 mische toestand der dienstboden j door gezamenlijk krachtig optreden 1 te verbeteren streeft deze vereeniging ook naar meerdere ontwikkeling on der de leden. Daartoe zullen ercur- sussen worden georganiseerd, ter on derlinge bespreking van verschillen de onderwerpen. De meisjes die iets voor dit prijzenswaardig streven ge voelen, sluiten zich bij deze vereeni ging aan, om in de eerste plaats ver- eenigd te kunnen optreden voor lots verbetering en in de tweede plaats kennis te nemen van verschillende nuttige wetenschappen. Voortgezet Handelsonder wijs. Dinsdagavond hield Dr. M. Gres- hoff, directeur van het Koloniaal Museum alhier, de laatste (twaalfde) van zijn serie voordrachten over Warenkunde. deel uitmakende van den cursus voor voortgezet handels onderwijs. georganiseerd door de vereeniging van dien naam. De voórdraohten rijn dezen win ter in het Nutsgebouw te Amsterdam gehouden en mochten rich verheugen in klimmende belangstelling. Geen wonder. De heer Greshoff beschikt over een sdhat van oi.derwijs-mate- riaal. een ook huiten Nederland er kende geleerdheid en daarbij geest drift voor zijne taak; 't doen kennen en waardeeren -van de koloniën door cms Nederlanders. Aan 't eind van zijn voordracht dankte de heer GreShoff zijne hel pers, de heeren Bloemendaal en Jes- wiet. voor de door hen verleende as sistentie. Opening. Volgens achterstaande advertentie opent de heer H. J. J. Stwaalf in het perceel Verwulft 4 hedenavond een magazijn in goud en zilverwerken, horloges, klokken enz. De winkel 1-ioht blauw met donker eikenhout, ziet er met zijne nette koperen gaskronen en fraaie dichte etalagekast met koperen standaards keurig uit. De heer H. J. J. Swaalf, die hekend staat als een kundig vak man e® reeds 18 jaar in het vak werkzaam is, heeft aan zijn maga zijn eene Teparatie-inriohting ver bonden. Des avonds wordt het magazijn schitterend verlicht. Militaire zaken. De sergeant O. J. Keijser, instruc teur bij de militaire wielrijders van het 10e regiment infanterie alhier, zal op 15 April a.s. den dienst met- paspoort verlaten.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1