Derde Blad behooreEde bij „KsapSem'e Dagblad" van Maandag 16 April 1906. O tfe. 6996 Stadsnieuws NATIONALE REMBRANDT- HULDE. In de slecht bezochte vergadering van het Plaatselijk Comi té tot een Na tionale Rembrandt-Hulde werd mede- dee.ling gedaan door het bestuur van datgene, wat er al zoo gedaan is aanvraag .en aainikoop van proef-por tefeuilles droevig geringe steun van de commissieleden die niet aan adres sen van werkgevers hielpen, noch die persoonlijk bezochten; niet voldoen, aan het verzoek van het Hoofd-Comi-j té, om met een adres van toejuiching' zijn adres aan het gemeentebestuur van Amsterdam te ondersteunenhet zou dwaze inmenging van andermans zaken zijn geweest en blijkbaar doelloosaanvraag zelf van liet I-Iaar- lernsch Comité om steun bij het ge meentebestuur van deze- stad en toe staan van f 50.00 met verzoek om por tefeuilles voor de Openbare Lagere Scholen. Op voorstel van een van de aanwe zigen wordt dit ook uitgebreid tot de Bijzondere Scholen. Toch wordt bierbij opmerkzaam ge maakt, dat aan de besturen van die Bijzondere Scholen brieven gezonden zijn, bij ide rondzendbrieven-om-steun, zonder dat men ©enigen steun van dien kant kreeg. Slechts één van de igrpotere werkgevers voelde zich ge roepen voor z'n werkvolk een uitgave: te doen in dezende anderen zwiegen op brieven en rondzendbrieven. Gelukkig namen de werklui zelf die zaak ter hancll en kon de voorzitter een bestelling meedeelen van 42 porte feuilles voor f46.00, gedaan door werklieden van de werkplaats H. IJ. S. M. Hiermee was men aan het belang rijkste punt gekomen. Er was ge tee kend voor ruim. f 900, waarvoor men 470 portefeuiles te leveren had. Bleef over een som van bijna f450, wat misschien nog wél zou klimmen tot f 500, zoodat men na aftrek van de onkosten in staat was pLm. 175 portefeuilles te1 geven, als men bij elke 1 lijst gaf, zoo als ze in de winkels te zien zijn, Besloten werd daartoe over te gaan en de ijverige comité!eden te vra gen om namen van personen, die naar hun wijze van zien in aanmer king kwamen een te ontvangen. De uitreiking zou door midde'l van bons gebeuren, waarbij de gelegenheid zou geboden wordten het geschenk, d e s- verkiezend e, te betalen met wat on en er zelf voor over had. Daarvoor zou dan een bus geplaatst worden en zoo zou iedere begiftigde er iets toe kunnen bijdragen, dat er nog meer menscben gelukkig gemaakt werden. Voor het uitvoeren van deze maat regelen is er voorloopig nog tijd ge noeg, want de portefeuilles zullen •eerst Juli lclaar zijn, maar hét bleek dringend gcwenscht én de commissie leden èn de burgerij er aan te herin neren, dat de hestelling van portie-i feuilles moet gedaan worden vóór 25 April, terwijl die ingezetenen bij wie door een verzuim die omzendbrief niet was opgehaald, verzocht zouden wor den hem aan den secretaris te doen toekomen. Hierna werd de vergadering geslo ten. Een ongeluk te Groningen. Donderdagmiddag reed de heer Jac. Stonninga, te Bedum, met zijn schoonzoon en diens vrouw en drie kinderen in ©en rijtuig langs den Bedumertvveg, te Groningen. Het paard, schrikkende voor ©en op den weg liggend stuk papier, sloeg op hol. De heer Straatsma geraakte on der het rijtuig en brak dientenge- volge zijn linker bovenarm. De 75-jarige Stonninga, diens echt genoot© en de drie kinderen kwa men er met den schrik af. De heer S. is ter verpleging in de R.-K. ziekenverpleging opgenomen, nadat dir.. Van C'alcar hem de eerste hulp had verleend, (P. G. Ct.) Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder woonde Goeden Vrijdag in de Kloosterkerk te 's-Gravenhage ondier gehoor van ds. Zeydner de godsdienstoefening ter voorbereiding tot het H. Avondmaal bij. In de Hofkapel van het Loo had Goeden Vrijdag een godsdiensto.efe- Van de Leestafel. I. Geen literaire kritiek, geen uitge sponnen beschouwingen, geen ontra feling van romans, beloven dezieboe- kenpraatjes te zullen geven. Enkel ©en vluchtig, luchtig, d. w. z. geen wij.sgeerige betoogen opzettend, maar gemoedelijk pratend causeur wil de schrijver dezer rubriek wezen. Voor literaire kritiek zijn de Tijd schriften, voor wijsgeerige betoogen vakbladen aangewezen. Wat de krant behoeft ishet ves tigen van de aandacht op wat er be langrijks is in den grooten stroom van lectuur, die dag in. dag uit over l ons publiek wordt uitgestort. De krant moet, behalve 't nieuws van de effecten- en van de graan- en de paardenmarkt o.ok 't nieuws van de boekenmarkt brengen. Maar na tuurlijk niet in den drogen vorm van het marktbericht en evenmin in den stijven stijl der verslagen van aandeelhoudersvergaderingen. D© dingen raken en interesseeren direct slechts enkelen. Maar de boeken- j markt biedt bijna ..elck wat wils". En velen willen wel boeken knopen nis ze maar weten wrtt er is. Onze leestafel ligt vaak bedolven onder stapels drukwerk, waarvan aankondiging alleen niet voldoende' ning plaats, welke door IT. M. deKo-1 ningiTL en het gevolg werd bijge woond. Ds VV. J. Meiners, predikant te Amersfoort, leidde den dienst. Des middags woonden Z. K. H. de Prins, hot Duitsche gevolg en perso neel een afzonderlijke godsdienstoefe ning bij en gebruikte Z. K. H. tevens hiet H. Avondmaal. PINGUÏNS IN ARTIS. Onder de hoogst merkwaardige vo gels der Z. PooLzeeên, de zoogenaam de vetganzen of pinguïns, die vroeger bij duizenden de1 klippen en rotsach tige eilanden bevolkten, is door de zich. steeds meer uitbreidende scheep vaart slachting na slachting aange richt. Toen de Hollandse!)© zeilschepen voor het eerst de Z. zeeën bereikten, wemelde hét op elk eilandje van pin- guins. Daar die rnensch hun volkomen vreemd was, waren ze volstrekt niet schuw iem lieten ze zich met knuppels door de matrozen doodslaan. 't Gevolg was, dat do pinguins, na de herhaalde slachtpartijen op groot" schaal, thans zoo goed als niet meer voorkomen. Artis kan zijne bezoekers thans een gezelschap van niet minder dan tien zwartvoet pinguins uit de zeeën om.de Zuidpunt van Afrika, de ©enige soort die nog met zeer veel moeite on enor me kosten wél eens te krijgen is, la ten zien. In het ruime perk dier wa- terzwijnen, tusschea de grootc volière, ©n het postduivenstation, hebben de merkwaardige vogels een beschaduwd en passend verblijf gekregen. Daav kan men do. geheel op 't zwemmen en duiken ingeriehte vogels, wier vleugels vergroeid zijn tot lange vin nen, zien wandelen, duiken en zwem men. Een hoogst potsierlijk schouwspel geven ze te zien, a.ls het tot.aal, twee aan twee, als een tr.oapje aansprekers of weesjongens door het perk mar cheert. Die dieren zijn al goied gewend en men hoopt het pinguïn-gezelschap even lang en gezond te behouden als do van den ganzenvijver verblijvende soortgenoot. Aardig om te zien zijn ook ide in de diergaarde onlangs geboren zwarte lama en het sierlijke Molukkenihertje. In het Insectarium van Artis zijn velerlei prachtige en merkwaardige vlinders uit de poppen gekomen. Kunstmatige warmte heeft dit uit komen bij onderscheidene soorten ver vroegd. Prachtige zeegroene rnaan- vlinders met fraaie paau woog vlokken en lange, sierlijke staarten, aan de vleugels versierd, verschillende exoti sche pauwoogvlinders, kominigimiie- en koningspages, en nog vele andere kapellen vertoonen zich in hun keu rige, levende kleédij. Gouden torren, welke den heel en winter onder het zand geslapen hebben, zijn nu voor den dag gekomen; voetje, voor voetje lo open ze over de oppervlakte, zich nu en dan te goed dpende aan haar in water geweekt© kruimpjes. Hoe ver insecten het brengen in dierlijke vermomming, el oen ons zien de wandelende takken, onze inheem- sChe klimoprupsen, de wapendragers, vlinders, welke op afgebroken berke takjes lijken, en de rouwoogen uit N o ord-Amerika. VORSTELIJK VERBLIJF VERKOCHT De villa Mariënburg te Leeuwar den, bet vroegere zomerverblijf van prinses Maria Louise, is in het open baar geveild voor sleehts f 12.758. MET GEEN GOEDE BEDOELINGEN. Twee verdachte personen werden Donderdagnacht te Amsterdam aan gehouden. Zij hadden ©en groot deel der stad' op uiterst geheimzin nige wijze doorkruist. Op hen werd •een fraaie verzameling inbrekers- werktuigen gevonden,, ais35 loo- pers, een boksijzer en een electrische lantaarn VUURTJE STOKEN Door bet vuurtje stoken van jongens zijn ©enige honderdon vierkante Me ters heide en kreupelhout aan den Loosdrechlscben weg te Hilversum, toeb.ehoorende aan de Hilversumsc'he Exploratie Maatschappij te Amster dam, verbrand. Gelukkig, dat het zoo goed a.ls windstil was, daar door de aanwezige woningen en de groot e droogte, anders de gevolgen niet te overzien waren geweest. Met zand werden de Vlammen gedoofd. BRANDEN. Vrijdagmiddag woedde een zware binnenbrand ten huize van W. Koop- mans. Jacob v. Lennepstraat 102 te Amsterdam. De man oefent tin het benedenhuis een wasch- en strijk- affaire uit. Hij lag te slapen, toen lrij plotseling gewekt werd door braud- geroep. Waarschijnlijk was een stuk linnengoed in aanraking gekomen met de strijkkachel. De achterkamer brandde geheel uit en in. de alkoof werd belangrijke schade aangericht, terwijl een groot gedeelte strijkgoed van de verschillende klanten verlo ren ging. Verzekering dekt voor een is. Daar komen telkens boeken, wiaar- van we, in den goeden zin des woords, zeggen kunnen idait het volksboeken zijn. En daar komen ook series romans en verhalen van de pers, diie ternauwernood vermelding verdienen en 't koopen niet waard zijn. Wanneer ik dat nu en dan zeg gen ga, is 't best mogelijk dat een ander er gunstiger over oordeelt. Critiek is nu ©enmaal altijd subjec tief, sympathieën en anti-pathieën leiden elk oordeel, zoo niet bewust, dan onbewust. Maar voor opzettelijk subjectivisme hoop ik mijzelf iedere maal als ik me aan 't schrijven zet-, te waar schuwen. Ik zal steeds bedenken, dat vooral bij de bespreking van boeken een eerlijk uitkomen voor zijn opinie noodzakelijk is. De lezers mogen oor- deëlen of mij dit gelukt En thans begin ik, om d'e over laden boekentafel wat te ontlasten met de vermelding van een paar kleinere brochures. In de eerste plaats wacht op bespreking de bro chure Staat s-exploitat ie van Spoorwegen in Neder land. d'o.or A. N. T. I. (Uit gave Henri Coebergh, Plaar- lem). De initialen, waaronder de schrij ver dezer brochure zich verbergt, zeggen meteen zijn meening over de gedeelte de schade. Dc brand werd' gebluscht met twee stralen op de Vechtwaterleiding. Te Dalem (bij. Gorinchem) ontstond Vrijdagmiddag te 12 uur brand in een hooischelf behoorende en staan de bij de woning van W. van den Berg Rz. In tijd van een oogenblik wenden woning en hooiberg in de asoh gelegd. Van d'e op stal staande dieren vonden 7 koeien en 2 paar» den den dood in de vlammen3 koelen, alsmede e'enig huisraad, kon den nog met groote moeite worden gered. Vermoedelijk door het spelen met lucifers bij den hooiberg door kinderen, is de brand begonnen. Naar men verneemt, was het on roerende goed verzekerd. Donderdagnacht ontstond bij den winkelier B. in de Noordstraat te Tilburg brand, welke ©venwel in den ■aanvang gestuit werd, na geringe schade aangericht te hebben. Vrij dagochtend heeft de gemeentepolitie den bewoner, onder verdenking van den brand gesticht te hebben gear resteerd. Te Etter (N.-Br.) zijn Vrijdagna middag wederom een tweetal groote boerderijen met aanhoorighedeni tot den grond afgebrand. De brand ont stond bij den landbouwer Van 'de Riet en sloeg van daar over op de hofstede van J. van Aavt. Alleen het vee is geréd. Alles is ver zekerd. Vermoedens van brandstich ting zijn gerezen tegen een koewach ter. Waarschijnlijk door vonken uit de locomotief van den sneltrein van 21/4 uur, ontstond Donderdagmiddag te Steenwijkerwold brand in een dennen bosch, Door spoedig opdagende hulp wist men het vunr te beperken tot on geveer 3 H.A. Sedert Donderdag, zoo meldt men uit Rosendaal, woedt een groote boschbrand tussohen Loon op Zand en Druilen. Van alle zijden is hulp komen opdagen ©n zal men ©r ini sla gen het vuur te stuiten. De brand schijnt te zij n ontstaan door het weg werpen van een brandende lucifer. Te Tubbergen is de woning met in boedel van den landbouwer *H. Hesss- link afgebrand. Een paard, eene koe en vijf biggen kwamen om. Alleen de 1 woning, eigenaar den heer Smeenk te Almelo, was verzekerd. ONGELUKKEN. Bij het schoonmaken van de open bar© lagere school aan den Neuwegte Hilversum had d'e werkman W. van Manen1 het ongeluk van zijn ladder te vallen. Met een gebroken arm en in wendig gekneusd werd hij per bran card naar liet Diaconessenhuis ver voerd. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. De Weensche correspondent derN. R. Ct. schrijft dd. 10 April Als de Haagsche conferentie in Juli bijeenkomt, dan zal. naar men mij meedeelt, het oorlogsrecht ter zee onder handen genomen worden. De igroiote zeemogendheden zullen op die vergadering d'e hoofdrol vervul len. Met 'het oorlogsrecht te land heeft zidh de eerste conferentie be zighouden en hare besluiten zijn toi den Japansch-Russisohen oorlog in vele gevallen ten uitvoer gebracht. Verder wiii men ditmaal de rech ten en plichten der onzijdige staten pogen vast te stellen en naar een juiste omschrijving van het begrip onriogscontrabande - zoeken. Voorts zal men onderzoeken 'hoe ver h.et recht gaat van leveringen door on- zij'dige staten. Op de vorige conferentie is daar omtrent geen overeenstemming be reikt en daarom wil men het gedaan zien te krijgen, dat neutrale waren door onzijdige leveranciers verzon den, ongehinderd in de landen der oorlogvoerende paartij en zullen wor den toegelaten. De ondervindingen in den laat sten oorlog opgedaan zullen eveneens stof tot bespreking geven. Zoo bijv.. of liet werpen van ontplofbare stoffen uit luchtballons geoorloofd is en eveuzoo of het recht tot het lieggen van drijvende zeemijnen niet nader omschreven moet wondt, nu deze ge bleken zijn gedurende langen tijd zoio gevaarlijk voor de onzijdige han delsschepen te zijn. Een andere zeer belangrijke kwes tie is de plaats, die het Roode Kruis -in een zee-oorlog inneemt.' Op het land heeft die instelling zeer goed gewerkt, maar op zee moet zij haar levensvatbaarheid nog bewijzen. Het zou wensChelijk zijn, dat voortaan afzonderlijke schepen voer het Roo de Kruis worden aangeworven en dat die d'e Roode Kruisvlag voeren de, ongehinderd tussChon de strijd- voerenden zouden mogen varen orn 'hulp te verleen en. Het progra,mma_voor de vredes- vraag of hij Staats-exploitatie van Spoorwegen in Nederland gevvenscht acht. Hij is er tegen (anti). Maar mij dunkt, dat de groote voorstander dier Staats-exploitatie, de oud-hoogleeraar Treub. lid der Tweede Kamer, nog wel niet volko men verslagen zal zijn door A. N. T. I. De schrijver gaat op zoodanige wijze tegen de Staats-exploitatie te keer, dat de uitwerking bij menig lezer stellig 't omgekeerde zal zijn van wa.t 'hij heeft gewild. De vior en-twintig stellingen, (titels van even zooveel hoofdstukken) die de schrij ver poneert en niet steeds even ge duldig verdedigt, spreken duidelijk genoeg. Ik haal er een paar aan I. De naasting der Ned. Spoorwe gen is in strijd niet de raison d'etre van den Nederlandschen Staat. III. De Staats-exploitatie van'- ispoorwegen is in strijd met de waar digheid der Regeering. VI. De Staats-exploitatie der Ned. spoorwegen is een vernedering voor alle onderdanen van den Staat. (Toe maar X. De exploitatie der Ned'. spoor wegen door den Staat gaat, wat het personeel betreft, met zulke moeilijk heden gepaard, dat geen enkel Mi nisterie zulk een zorgvolle taak op zich kan nemen. Deze vier zijn genoeg, om te doen zien, dat een schrijver, die tot der conferentie, dat door die Russische' regeering aan de Oostenxijksdhie overhandigd is, behelst in het alge meen de hier genoemde onderwer pen, De bekende Duitsche marinedes- kundige graaf Eventlow betoogt in een artikel over de tweede Haagsche conferentie, en het mijnengevaar, dat Duitschland er geen belang bij kan 'hebben, op te komen voor een beperking van het gebruik van zee- mijnen in oorlogstijd. In gevail van een oorlog met Engeland zou de Duilsc'h© koopvaardij gedeeltelijk vernietigd, gedeeltelijk met lamheid geslagen zijn en Duitschland vooral uit moeten zijn op een afdoende be scherming van zijne kusten. Zeemij nen zijn daar het aangewezen mid del v-oor. De pleitbezorgers van het interna tionale recht voeren aan dat onder alle omstandigheden dient verhin derd te worden dat. mijnen door ele mentaire invloeden van de plaats waar zij gelegd zijn, losraken.on beheerd ronddrijven en een gevaar opleveren voor schuldigen en on schuld igen. Het is ©en technische vraag, of het vrij ronddrijven van zeemijnen in water met veel stroom, bij ijsgang en slechts weer onmoge lijk gemaakt kan worden. Maar men moet bedenken, dat juist dat onbe heerd ronddrijven van het gevaarlij ke oorlogstuig een beveiliging van Duitschland zou kunnen zijn. De gevaarlijke zone zou er door uitge breid worden en het zou ondoenlijk blijken de mijnen stelselmatig op te vïssc'hen. In den uitersten nood zou Duitschland er niet voor terug moeten deinzen de Noordzee tot aan de Engelsche kust en de Oostzee mef mijnen te ..verpesten". Men zou het zelfs nuttig kunnen achten de mij nen zoo in te richten dat zij. los drijvende niet aan de oppervlakte van het water zichtbaar zijn, maar ©en tot drie meter onder water blij ven. Natuurlijk 'hebben alle mogendhe den die in zulk een oorlog onzijdig -zijn, er het grootste belang bij het gebruik van de mijnen te beperken. Maar de Duitschers moeten rekening houden met de mogelijkheid dat zij oorlogvoerende partij zijn en zich zelf weleeus de 'handen zouden kun nen banden in het belang van de in ternationale scheepvaart. Bo vend'en zou Duitschland zijne verhouding tot de onzijdigen bij voorbaat be moeilijken, indien liet zich nu voor ©en beperking van het mijnstelsel li-et vinden en latex in strijd daarmee moest handelen. DE PERZIKBLOESEMS EN DE BIJEN. Men schrijft aan de Zutph. Ct. Ik heb een stuk of wat perzik boompjes in mijn stadstuintje tegen een heining op het Oosten. Zij staan in vollen bloei. Maar de nachten zijn bij deze Oostenwinden nog koud en daarom is dekken geraden. Een vakman is daarop ingericht, ik niet. Maar om toch ons kansje op een bescheiden oogst van eigen per ziken niet te verliezen, hebben wij er kleedjes, zeilen en zakken voorgehan gen, die eiken morgen worden opge rold of weggenomen. Om de waarheid te zeggen ben ik er wel eens laat mee. Het gebeurt soms dat de zon al op-het dek schijnt wanneer ik het kom verwijderen. En wat mij daarbij trof, is het ge drag van do bijen. Zoolang de kleedjes enz. er voor hangen, vliegen ze verstoord vóór deze langs de heining. Uit hunne ge dragingen blijkt, dat ze weten, dat onder die kleeden de heerlijke ho- nigrijke rose bloempjes zitten. Maar hoe er bij te komen Ze vliegen voortdurend langs ,de kleeden heen en weer, ondernemen soms een stou ten speurtocht aan den anderen kant van de heining, in mijn buurmans tuintje, om te probeeren, of ze zóó er misscliien bij kunnen. Maar clat kan niet. Ze betrekken dus ongeduldig de wacht aan den voorkant vóór de kleeden, veront waardigd brommend, dat het - zoo lang duurt. Net jongens, die op 't opengaan van t' paardenspel of den draaimolen staan te wachten. Eindelijk kom ik, de baas van de zoet geurende perzikbloesems, voor den dag. Dan moet men ze hooren te keer gaan Hun toon is vol vei'wijten. „Is dat weer lang uitblijven Schaam je! We vliegen hier al zoo'n tijd heen en weer. Sta toch wat vroeger op 1" Vol schuldbesef ga ik de kleedjes, zeilen en zakken losmaken, en onder wijl houd ik in gedachten,- hoewel ik gelijke stellingen zijn toevlucht neemt, in elk geval zijn doel voorbij streeft. Groeten opgang heeft cTe brochure dan ook niet gemaakt. Jaarboekje voor do On gevallen-verzekering, Uitg. Tjeenk Willink, Haar- lem. Dit boekje geeft een zeer volledige opgave van alles wat betrekking heeft op de uitvoering van de Onge vallenwet namen en function van ambachten inrichting der bureaux vau de Bank, van den Centralen Raad en van de gewone Raden van Beroep, bepalingen omtrent benoem baarheid der leden van die Colleges, een lijst van postkantoren, ©ene re geling van 't personeel der Rijks verzekeringsbank, verschillende Ko ninklijke besluiten, enz. Het publiek vindt hier alles in een handig boekje bijeen vooral grooten werkgevers kan het te pas komen. De ambtenaren der Bank. voor wie 't boekje wel onmisbaar zal blijken, zullen denkelijk een naamregister zeer missen. Misschien kunnen de samenstellers er dat een volgend jaar bij voegen. De Wereldbol. Ie jaargang No. 1. Uitg. Drukkerij en Uit gevers-Maats. „Voorburg". De Wereldbol is een nieuw geen bijenhouder ben, tot mijn klei ne aanklagers een speech a la Mae terlinck „Werkzame en verstandige vrienden, jelui weet dat zoo niet, maar heusch er nemen een boel menschen verkeerde gewoonten aan, omdat de eischen van het leven nu eenmaal niet anders zijn. 's Avonds heb ik vergaderingen bij te wonen, stapels couranten te verslinden, rap porten, brochures, boeken te lezen en na te slaan. Wat er 's avonds zco al te doen is, daar kun jelui je geen begrip van vormen. Jelui bent dan al sinds zonsondergang in den dut in je korf, en je hebt al meer dan dc helft van je portie slaap heet. wan neer ik in becl kruip Maar ik geloof niet, dat ze veel luisteren naar «rijn verdediging. Ze gonzen nijdig om me heen, „Vooruit dan, luilak Vlug dan wat, langsla per 1" Een dikke ruige hommel vliegt me zelfs vlak in mijn gezicht en een door 't schrale winteixlieet vermagerde werkbij loopt met driftige bewegin gen over mijn éêne hand heen En nauwelijks is de roze bloem en- schat onthuld, of boem, daar vallen ze neer iu de geopende kroontjes, alsof ze van te voren hun keuze reeds hadden bepaald. Ze buitelen en schar relen met onzekere bewegingen tus- schen de roozeroode bloemblaadjes rond, duikelen diep in liet kelkje weg. Maar van mij nemen ze niets geen notitie meer, behalve de dikke hom mel clie nog éénmaal, om me te tergen, dicht langs mijn gezicht vliegt en mij nijdig toebromtLangslagerl Hommels zijn onhebbelijke bees ten. Ze insinueeren de werkzamen en voeren zelf niets uit. De bijen intusschen hebben bet veel te druk om nog op mij te schel den. Ik besta voor hen slechts als de man die hun 's morgens... te laat de poort opent van de bloeiende honig- gaarde. HULDE AAN DEN IIEER SCHOLTEN. Het vóór drie maanden den heer J. F. Schotten, voorzitter van het co mité en commissaris-generaal der Ne der! amdscbe af dealing van de Luiksclie tentoonstelling, aangeboden liulde- blijk, bestaande iu een portret, ge schilderd door Th. Molkenboer, werd in het Hotel des Indes te 's-Graven- hage overgedragen. Het portret stelt den heer Schotten voor in zijn cos- tuum als lid der Eerste Kamer en is levensgroot, bijna ten vo'ete uit. Het treft door zijne gelijkenis en vlotte houding. Aan een déjeuner, dat de heer Schol- ten daarna, aanbood aan de commis sie, die dit souvenir heelft voorbereid, werd hulde gebracht aan den schil der on in hartelijke bewoordingen af scheid genomen van den sympathie-, ken voorzitter van het Luiksclie comi- j té, die zoo veel deed om Nederland te Luik waardig te representeeren. LANDAANWINNING. De P. G. Ct. schrijft over het be richt der KÖln. Ztg., in ons vorig nummer opgenomen, het volgende Als wij dit bericht goed begrijpen, zou dus bij de Duitsche regceriug 't plan bestaan, een stuk kwelder, dat ligt aan de oostkust van den Dollard en grenzende - aan den Nieuwen Ka- naalpoldor (Duitsc'h gebied) binnen kort geheel in te dijken, terwijl de Nederlandsche regeering dit voorne men zou- koesteren met eenzelfde strook aam de westkust, liggende ter hoogte van Termunterzijl tot de noor delijke grens van deii Reiderwolder- polder, zoodat de Dollard bij uitvoe ring van beide plannen aanmerkelijk versmald zou worden. Bij informatie naar die mogelijk heid! van dit bericht, is ons gebleken dat van liet voornemen der Neder landsche regeering bij enkele autori teiten, die onmiddellijk bij de zaak zijn betrokken, niets bekend is. Zooals men weet, is het gewoon lijk niet in de eerste plaats de regee- ring die zich bezig houdt met het. inpolderen van grond maar wordt dit aan het initiatief van particulieren overgelaten. Tot dusver was indij king van gronden aan d'en Dollard voor de polderbesturen en particulie ren niet erg rendabel, zoodat het niet te denken is >dat opnieuw daar toe pogingen zullen gedaaai worden, vooral ook omdat aan de westkust van den Dollard weinig kwelderlan den liggen. Bij liet bestuur van den Johannes Kerckhovenpolder, die aan de west kust van den Dollard ligt en dus di rect belanghebbende zou zijn was absoluut niets van het plan bekend. maandblad „voor reizen en ontdek kingen, land- en volkenkunde", on der redactie van den op dit gebied al meermalen thuis gebleken compi lator J- Hendrik van Balen. Het ziet er goed uit, is met flinke letter ge drukt, aan de cliché's schijnt nogal I zorg besteed. De inhoudkorte stuk jes. nogal afwisseling, verhaaltrant 'wat droog. De cLiohé's zijn niet alle maal nieuw, 't geheel doet denken aan De Aarde enhare Volken. Voor 't oogenblik kan ik er niet' meer van zeggen, later misschien... Pro e xi Contra (Ho m o e- o p a t h i e). Uitg. Hollandia-j Drukkerij, Baarn. De uitgave Pro en Contra wil het V o o r en Tegen van belangrij ke vraagstukken door deskundigen doen bespreken. Dit denkbeeld is niet kwaad. 1-Iet is zoo iets als het debat van oen openbare vergadering op schrift, met dit onderscheid, wat een voordeel is. dat het geschrevene veel beter, uitvoeriger en degelijker kan zijn dan hetgeen a 1 improviste op een vergadering wordt gezegd, rnet dit nadeel, dat er geen gelegen heid is voor een repliek en een du pliek, en met déze overeenkomst, dat vóór- noch tegenstanders elkaar overtuigen, terwijl het aantal van hen, die. het Pro en Contra gehoord een eigen oordeel kunnen vormen, wel bijster gering is. Gemengd Nieuws DE VESUVIUS. (Zie ook Tweede Blad). Een nationale ramp heeft de Koning van Italië de uitbarsting van den Ve suvius genoemd in zijn verzoek aan het bestuur der wereldtentoonstelling te Milaan, om cle opening van deze uit te stellen. Tot dat uitstel is be sloten. En, dat liet inderdaad een vreeselijko ramp is, welke do schoon© omgeving van Napels opnieuw heeft getroffen, blijkt, sterker uit. ieder nieuw bericht. De toestand is ver schrikkelijk. Een Franschman, die over zco was aangekomen, plaatst bo ven zijn verslag de woorden„Waar is de Vesuvius Onmiddellijk na de ontscheping zoo meldt hij ben ik er op uit ge gaan, ik ben den berg zoo dicht mo gelijk genaderd, totdat, ik vreesde te stikken, maar gezien heb ik hem niet. Waar is de Vesuvius? Hij is overal en hij is nergens. Ik kom torug, met ascli overdekt, en ik héb niets of bij na niets gezien. Maar wel heb ik be grepen, gevoeld hoe het volk van Her- kulanum en Pompeji twee duizend jaar geleden is gestorven. Napels is een-en-al angst en vrees. Het staart beurtelings naar den gerond die beeft cn naar de lucht, d'ie haar de aschregens zendt. Was het nacht of was het dag? Ik woet het niet; er is geen verschil, maar te midden der duisternis heeft het volk een schrik- kclijken schok gevoeld. Toen is het geijld de straten uit, naar de groote pleinen, waar geen huizen de men schen konden begraven. En op de plei nen is liet bevreesd geweest in dc aar de een graf te vinden en het is in dichte drommen toch weer naar de ge- bouwen geloopco: naar de kerken. Daar zijn de menschen nedergeknield en hebben kaarsen ontstoken en pro cessies hebben zich gevormd en de vrouwen ontvlochten de haren ten teekeu van rouw en hieven de handen ten hemel. Toen is er een markt in gestort, vernietigd; wat daar nog overeind staat, wordt overeind gehou den door den wil van de Heilige Maagd, zoo is de vaste volksovertiv- giug- De aschregen is afschuwelijk. Deze aschstof is vier maal zwaarder dan fijn zand. Overal dringt dit lichte goed door en weegt weldra zwaar a.ls lood. Te Napels veegt men, drijft men de hoopen op en bijeen, maar de boo- pen werden bergen en nog vnlt ge staag de ascli. Men kan er niets tegen doen. Iedereen draagt dezelfde Mee ding ascliMeeding. De menschen schijnen boelden, uit gesneden uit asch. Te Herkulanum en te Resina is niemand meer. Waar zijn nu de wijnbergen, waar de vrucht bare dreven, waar de vroolijke, prach tige weg? Het aantal dooden is niet groo t, do menschen hebben in lij ds kunnen vluchten, maar dé schade "is ontzettend. Een Engelsch berichtgever vertelt van een 'vreemd verschijnsel in den trein, waarmede hij 's morgens om negen uur Napels had verlaten, op weg naar Rome. Nauwelijks twee mi nuten buiten de stad, kwam de trein in de meest volstrekte duisternis. Tien minuten duurde dat. Toen ontstond aan den horizont een cirkel van blauw licht, dat, schijnende over de velden, bedekt met het ui tbraaksël van. den berg, dezen een helscTi aanzien gaf. Het water in de golf zag er uit, of er een erge storm woedde. Professor Matteucci heeft uit het observatorium geseind, dagen en. nachten te hebben doorleefd aJs in een hel. Honderden malen waren zijn le ven en die zijner metgezellen in ge vaar geweest. Vele instrumenten zijn gebroken, maar niettemin is ©r veel wetenschappelijks vergaderd. Zaterdag heeft de hoogloeraar waar genomen. dat de .middenkrater hoo- ger was geworden, later was de top van den berg véél lager. Do schouwburgen te Napels zijn gesloten. De Koning .heeft zich door zijn bezoek en zijn moedige belang stelling zeer bemind gemaakt. De her tog van Aoste is voorzitter van het comité van hulpV©rschaffing dat. reeds meer dan 500,000 lire bijeen heeft. TEGEN DE TERING. Een Japansohe geneesheer, dr. Is- jigami, heeft op een mediscth congres in Japan verklaard, da.t hij een mid del had gevonden, dat bij teringlij ders. die niet in een vergevorderd stadium der ziekte zijn, genezing oj in elk geval verbetering van den toe stand kan teweegbrengen. Het mid'- del dat geen temperatuursverhoo- ging schijnt te veroorzaken, is iu twintig Japansdhe hospitalen endoor hooggeplaatste officieren van gezond heid beproefd en gaf reden tot groote tevredenheid. Bij een derde deel der behandelde gevallen werd genezing verkregen. Dr. Isjigami schijnt ©en zeer be kwaam bacterioloog te zijn. Intus schen zal men deze berichten na tuurlijk onder alle reserve hebben te aanvaarden. Pro en Contra wordt blijkbaar zóó samengesteld j A schrijft een stuk vóór, B een idem tégen, zonder dat A iets van B en B iets van A en zijn argumenten weet.Zoo kan het gebeuren, dat de maSmeo. die 't saam aan den stok heeten te hebben, met den rug naar elkaar toe staan en schermen tegen een denkbeeld geen vijand vóór zich. Dan wordt natuurlijk een lezer ook niet veel wijzer. Ik zal mij dan ook wel wachten in 't onderhavige geval uit te maken wie 't bij 't rechte eind heeft. Het nummer over Homoeopa thic bewijst wat ik straks zei dc schrijvers slaan langs elkaar heen. Want terwijl de voorstander, Dr. A. C. A. Hoffman, van Gouda (die eens hier te Haarlem een lezing hield waarvan veel in zijn artikel terug te vinden is) op enthousiaste wij:ze zijn geneeswijze .als een bepaalde op vatting van een wetenschap", die eerbiediging, rechtsgelijkheid en -teun" behoeft, verdedigt, trekt zijn tegenstander, Dr. H. Pinkhof, arts te Amsterdam, voornamelijk van leer tegen de homoeopathische doc toren in t algemeen en tegen Dr. Voorhoeve in 't bijzonder dien hij .<elfs van laster beschuldigt. Op zoo'n wijze is er van een débat weinig vrucht te verwachten. DRIESTAR.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 9