NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6999 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 21 APRIL 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREB00M. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES. Succ., Parijs, 31bis FaubourgMontmartre. EERSTE BLAD.j OMONSHEEN CCLXXXV. NABETRACHTING VAN DEN i GEMEENTERAAD. Toen Woensdagmiddag de burge- meester de regeling der politiestraf- ■wat betreft achteruitzetting in rang, met de daaraan verbonden fi nancieels gevolgen, aan de orde stel de, vroeg aanvankelijk niemand het woord. Toch zou dit punt waarlijk niet zonder discussie afloopen. De heer Groot bond de kat de bel aan. Hij had mijn artikeltje over de zaak gelezen en was begrijpelijker wijs door het Groningsche stelsel aangelokt, waarom hij voorstelde de zaak aan te houden en B. en W. uit te noodigen, een regeling te ontwer pen in denzelfden geest. Het eerste wou de burgemeester, die van het College alleen het woord voerde, wel, het tweede ging zijns inziens te ver. De Raad wees dit denkbeeld af, maar nam, in weerwil van het verzet van den burgemeester, een motie aan van Mr. Thiel, waarbij werd verzocht om mededeeling van het ge- heele stelsel van straffen bij de politie, daar het niet mogelijk was, een gedeelte daaruit behoorlijk te be- oordeelen. Ik althans, zoo verklaar de de voorsteller, zal wanneer ik die inlichtingen niet krijg, er zeker tegen stemmen. Zal hij ze nu krijgen? De burge meester heeft zich er niet over uit gelaten, ook niet toen de Raad aan B. en W. het voorstel, ter nadere toe lichting, inderdaad teruggezonden had. Het is te hopen, dat riethoofd der politie er toe zal kunnen heslui ten en tevens, dat dan de Raad eens een grondige bespreking houden zal van het stelsel in zijn geheel, dat toch blijkbaar de aanleiding is van de eindelooze wisseling van perso neel, die we hier nu in de laatste jaren moeten zien en van de moei lijkheid, om het corps voltallig te houden. Wanneer de voorwaarden, waaronder de politieambtenaren en beambten lrier werken, zooveel te wenschen overlaten, dat wie kan een goed heenkomen zoekt, dan moet de Raad den toestand met ernst on der de oogen zien, in het belang van het corps, maar vooral in 't belang der gemeente, dat door een voortdu rende wisseling van personeel in de hoogere en in de lagere rangen niet gediend wordt. Op mij heeft het altijd den indruk gemaakt, dat het stelsel waarnaar hier het politiewezen is ingericht, lijdende is aan een kolossale vergis sing, namelijk deze, dat de automa tische politieman de beste zou zijn. De wonderlijke voorschriften over het komen en gaan van de agenten, nu eens alleen, dan weer geschaard bij tweeën; de bevelen over het houden van surveillance, zóódanig dat de raenschen op de klok af aanwezig moeten zijn op vaste punten, waar door het loopen, niet het bewaken hoofdzaak wordthet slechte systeem, waardoor een agent van politie goed heet te zijn wanneer hij maar veel overtredingen constateert dat alles wijst er op, dat het heerschende stel sel zoo weinig mogelijk aan de per soonlijkheid van den man zelf over laten, maar hem tot een surveilleer- en verbaliseer-automaat maken wil. Put a penny in the slot, gooi een stuiver in de opening en de ma chine geeft, u chocolade, of eau de cologne. Tot zoo'n automaat schijnt ook de agent van politie te moeten worden opgefokt, met dit verschil, dat hij zijn loon niet vooraf krijgt. Dat hij dit niet wezen wil, blijkt uit het verloop van 't politiepersoneel, uit de geringe liefhebberij om bij 't corps te dienen, in weerwil van de in derdaad goede bezoldiging, die wan neer de toestanden normaal waren, in de bestaande omstandigheden de sol licitanten bij twintigtallen lokken zou. Er is, dunkt mij, in deze heele aan gelegenheid ook nog een misver stand. Misschien vergis :k mij, maar ik krijg telkens wanneer er debat ontstaat over de politie, den indruk, dat de burgemeester huiverig is voor een advies, voor een wensch van den Raad. Waarom toch! De Raad heeft immers niet de bedoeling, zijn voorzitter als hoofd der politie het leven onaange naam te maken, maar integendeel om gezamenlijk met den burgemees ter te overleggen, hoe de zaak het best kan worden geregeld. Wat mter gemoedelijkheid zou den toestan 1 uitnemend te stade komen en de scherpe kanten afslijpen, die tegen woordig altijd een politiedebat Z' o pijnlijk maken. In vervolg op mijn vorig artikel over de politie kan ik nog mededee- len, dat twee Commissarissen van elders nog op mijn vragen aangaan de straffen en hooger beroep geant woord hebben. De een schreef een zeer beleefd briefje, maar met de langzamerhand klassiek wordende conclusie, dat hij bezwaar moest ma ken tegen het doen van mede de el in- gen. Van den Commissaris te Arnhem evenwel ontving ik bericht, dat het Z.E.G. op dit oogenblik niet mogelijk was, de verlangde gegevens te ver strekken, aangezien de politie aldaar gereorganiseerd wordt en vermoede lijk ook omtrent deze punten nieuwe bepalingen zullen moeten worden Dezè mededeeling is daarom niet van belang ontbloot, daar liet betreft een gemeente van gelijke grootte als Haarlem. Was om diezelfde reden de regeling te Groningen voor ons van beteekenis, het kan zeker ook zijn nut hebben te letten op wat men in Arnhem gaat wijzigen en op welke gronden. Het doet mij genoegen, dat mijn kleine enquête aldus toch niet zónder resultaat is gebleven. Ik denk, dat de meesten die liet i lazen, niet goed zullen hebben begre pen, waarom het voorstel tot goed keuring van het uitbreidingsplan be treffende gronden ten zuiden van de Amsterd.amsche vaart, nu weer in de af deelingen van den Raad zal wor den behandeld. Het geval is, dat men er meer licht door hoopt te krijgen. De toestand aan den Spaarnekant is onmogelijk goed te maken, wanneer niet een flinke weg leidt van het slachthuis naar de stad. En nu is er wel een ontworpen naar het oosten, in de richting van de Amsterdamsche vaart, maar een behoorlijke weg naar het noorden zou, meende men tot dusver, alleen verkregen kunnen worden door de verdwijning van de woningen aan de zoogenaamde Dub bele Buurt. Dit zou groote sommen vereischen. De eigenaars zitten, zoo als begrijpe lijk is, op 't vinketouw en zullen voor hun perceeltjes een hoogen prijs wil len bedingen. De Commissie van openbare, werken zou voor een zoo groote uitgaaf alleen te vinden zijn, wanneer deze verhaald kon worden op de eigenaars van bouwterreinen •in het kwartier. Is dat mogelijk? De rechtsgeleerde Commissie is uitge- noodigd, daarop een antwoord te geven, maar kwam daarmee tot dus ver niet voor den dag en inmiddels is een nieuw denkbeeld gerezen, af komstig- van den heer Leupen, om een gedeelte van het Zuider Buiten spaarne. aan den oostkant, van de Langebrug af tot aa.n de bocht, die men op die brug staande, zien kan, aan te plempen en daarop den weg aan te leggen, die voor de ontwikke ling van dit kwartier zoo hoog noo- dig is. De kosten daarvan zouden bij die van onteigening der Dubbele Buurt zeker niet halen. Het uitstel, ter bespreking van deze twee aangelegenheden, is dus niet ongewettigd, al is 't dan ook voor be langhebbenden een onaangenajne zaak. Bijvoorbeeld voor de firma Savrij, wier onaangename geuren verspreidende lakstokerij in de stad niet blijven kan en die aan 't Zuider- spaarne wel zou gaan bouwen, wan neer zij maar de noodige aanwijzin gen krijgen kon. Op dit oogenblik is dat intusschen ondoenlijk, het eene hangt te nauw met het andere sa men. De firma zal nog een tijdlang haai- ziel in lijdzaamheid moeten be zitten. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE TOESTAND IN RUSLAND. Van een merkwaardige samenloop van omstandigheden verneemt de Standard uit Petersburg: ..Op den- zelfden dag dat de overeenkomst voor een nieuwe leening geteekend is, zijn 370 Petersburgsche gevange nen. als verdacht gesignaleerd, naar Siberië gezonden." Het kluchtspel is uitgespeeldde Siborische convooien kunnen weder hun opmarsch beginnen De ministerraad heeft besloten ter stond na het bijeenkomen van de Rijksdoeana de agrarische kwestie aan de orde ie stellen. De liberale pers geeft een reeks mo ties weer, die op verschillende bij eenkomsten zijn aangenomen en die zich verklaren voor den boycot van Fransche waren. Dit moet dienst doen als straf voor het Fransche volk, 'twelk de Russische regeering weer aan geld helpt, dat tegen het Russische volk wordt gebruikt. Bij de ontsporing van een militai- /r,an trein op den Siberischen spoor weg zijn tien personen o.mgakomen, .vijftig zijn er gewondeen deel doo- delijk. Uit andere landen. De Ramp te San Francisco. Hoe meer bijzonderheden inkomen over die aardbeving en den brand te San Francisco, des te verschrikkelij ker wordt het onheil ginds in het Verre Westen aangericht. Het was in den nacht van Dinsdag op Woensdag. 13 minuten na vijven 's ochtends, dat de eerste schok werd waargenomen. Deze was zeer hevig en duurde drie minuten. Muren en diaken der steenen huizen stortten neer. De bewoners vlogen in krankzinni- gen angst nog in hunne nachtgewa- 'den gehuild, de straat op. 'Daar gen ze straten golven en liev j schokkingen terwijl de gebouwen i waggelden en met ontzaglijk gekraak on geraas neerstortten. De bewoners van ijzeren huizen j ontkwamen voorloopig aan het ge- vaar. maar waren toch eveneens ver- larnd van schrik. Als waanzinnig 'liep die menigte in de volgepropte straten dooreen. Daarbij brak op 12 plaatsen tegelijk brand uit en ver spreidden zich de vlammen met ont zaglijke snelheid. Daar alle water reservoirs vernield waren, kon de brandweer niéts uitvoeren. En in- tussohen stak een hevige bries op, waardoor de geheele handelswijk met verwoesting werd bedreigd. In hun .wanhoop begonnen de brandweeiiieden. de politie en de troepen door middel van kruit en dynamiet die gehouwen in de lucht te laten vliegen in de hoop daar door de vlammen te stuiten. De mi litie werd onder de wapens geroepen t en de staat van beleg afgekondigd, i Te kwart over achten een nieuwe schok, die weder een paniek in het leven riep, maar waardoor weinig schade werd veroorzaakt. Toen die kalmte eenigszins was teruggekeerd begon het reddingswerk in die ge deelten. welke door de aardbeving't j meest hadden geleden. Een machine- l paviljoen werd ingericht tot tijdelijk I hospitaal. Een corps van artsen-vrij- willigers behandelde de gekwetsten. De talrijke vreemdelingen in de stad vermeerderden nog de onrust. Bij honderden te gelijk vlogen ze naar liet telegraafbureau om vrienden en bloedverwanten bericht te geven van hunne redding en vonden alle tele graafkantoren op één na vernietigd. Weder was een nieuwe bron v;an gemar ontstaan, doordat de gaslei dingen Waren verwoest en het vrij gekomen gas tal van branden en ont ploffingen veroorzaakte. De blus- schers wiaron niet In sta'at iets te doen aan de kleine huizenwilden ze mog wat redden, dan moesten ze al hun krachten wijdien aan de groo te gebouwen in de handelswijk. DE OVERLEVENDEN uit de districten, waar de eerste schokken werden gevoeld, doen tref fende verhalen over de tooneelen, toen duizenden van angst krankzin- /nriige personen de straat op snelden en hopeloos heen en weer over de straat holden in hun hopeloos pogen om het gevaar te ontgaan door de Neerploffende soh oor steenen en mu ren verpletterd te worden. Een groot aantal hunner vonden op straat den dood, terwijl hunne familieleden, die ziah niet naai- buiten hadden bege ven het leven redden. Den geheel en ochtend waren de brandweerlieden a.an het werk om de vlammen te stuiten, maar vruchteloos. Reeds vroeg in den morgen woedde de brand over de geheele Markstraat. De reusachtige gebouwen van de ,,Call" en de „Examiner" en tal van andere werden een prooi der vlam men. Het Palace hotel" en het Grand1 Hot/el" werden door het vuur vernield. De ambtenaren van poste rijen en telegrafie moesten hals over kop de gebouwen verlaten, wilden ze gpen gevaar loopen levend verbrand te worden. EEN AMBTELIJK TELEGRAM VAN GENERAAL FUNSTON j aan het departement van oorlog bevestigt den omvang der ramp. De generaal seinde „San Francisco kan als verwoest worden beschouwd de troepen heb ben hun steun verleend aan de poli tie en samengewerkt met de burger lijke overheden. ,,Ge kunt geen tenten en levens middelen genoeg zenden, daar onge veer tweemaal honderdduizend per sonen (bijna de helft van alle inwo ners zonder onderdak zijn. Er h eer sell t gebrek aan voedingsmidde len. daar alle magazijnen verwoest zijiii. Alle regeeringagebouwen zijn ingestort." Generaal Funston's korte maar hui ver ingwekken de s amen vatting wordt aldus aangevuld door Reu- ter's buitengewonen dienst Gedurende dien nacht verwoestten de vlammen vele der schoonste ge bouwen en sloegen toen over naar de „woonstad" in twaalf verschillen de richtingen. Vervolgens werd! de scheep vaartwij k aangetast. De wijk ten zuiden van de Marktstraat is ge heel vernieldin de dagbladiburee- len zijn alle machinerieën onbruik baar geworden. Slechts het Munt- gebouw bleef te midden van een aan tal belendende huizenblokken ge-- spaard en ziet nu wijd in het rond neder op zwarte puinhoopen. De „Daily Ghronicle" raamt HET AANTAL SLACHTOFFERS op 3000. Toen de correspondent van dat blad Woensdag zijn bericht af zond, waren er reeds 800 lijken on der de puinhoopen weggehaald. Ver der bericht het telegram, dat de die ven reeds druk in die weer waren, en dat troepen uitrukken. De volgende telegrammen zijn Donderdag nog verzonden UIT OAKLAND EEN VOORSTAD VAN SAN FRANCTSCO DONDER DAGMORGEN 9 UUR: „De brand woedt nog steeds voort, het zal niet mogelijk zijn zijn voort gang te stuiten, voordat hij vanzelf ophoudt bij gebrek aan voedsel. De stad is ten ondergang gedoemd, of schoon de autoriteiten nog gebou wen door dynamiet laten springen in de ij dele hoop de vlammen te stuiten. De ontplofbare stoff en en de kruitvoorraad in het regeeritïgsarse- naal zijn echter uitgeput. Alle han delsgebouwen en de helft der woon wijken in de stad liggen reeds in puin." 10 UUR Er is thans geen uitzicht meer eenig deel van de stad te redden. Wie nog hoopten op succes, ook de brandweerlieden, hebben die hoop laten varen en ontvluchtten in wan hoop de vlammenzee. „Vele personen, die opgesloten wa ren in de aangetaste huizen moeten levend verbrand zijn, daar de red ders niet bij machte waren hen te bereiken." Gelukkig kan de ongerustheid over het lot van HET AMERIKAANSCHE STILLE ZEE-ESKADER worden weggenomen. Het depaate- ment van marine heeft althans een telegram ontvangen van dengezag- voerden van dit eskader, meldende dat na de aardbeving alles wel was aan boord. En wat HET LOT DER VREEMDELINGEN betreft is uit New-York het volgen de geruststellende bericht ontvan gen „In antwoord op de tallooze aan vragen omtrent de ontkomiag van Amerikanen en vreemdelingen zegt een bericht uit Saai Francisco, dat het onmogelijk is bij de heerschen de verwarring de sporen van bijzon dere personen te volgen. Daar ech ter de Engelscihen en andere vreem delingen gewoonlijk verblijf houden in de groote hotels zijn zij ongetwij feld) nog aan het gevaar ontkomen, daar de ongelukken tot dusver be perkt bleven tot die bewoners der; kleinere huizen." 11 UUR DES OCHTENDS Te oordeelen naai- den voortgang van den brand zullen hedenavond 300.000 menschen dakloos zijn. De hongersnood dreigt al reeds. De stad- had voor niet langer dan drie dagen levensmiddelen en nu de ge- heele handelswijk en alle magazij-; nen verwoest zijn, komt er gebrek aan voedingsmiddelen. De prijzen zijn reeds verdrievoudigd. De Regee-1 ring zond aan de overheid te Port- land Seattle bevel levensmiddelen te •knopen en ze in allerijl te zenden naar San Francisco. Vijf douamekot- ters zijn beschikbaar gesteld om ze over te brengen. Het meest merkwaardige verschijn-' sel bij deze ramp is DE OPMERKELIJKE KALMTE VAN HET VOLK, •dat klaarblijkelijk half versuft is door den omvang van het onheil er zeker eenige dagen noodög zal heb- hen om tot het volle besef van den verschrikkelijken toestand te komen. Tal van berichten melden dat plunderaars worden aangehoudenen doodgeschoten. Op een der onverla ten die in de bouwvallen van een ju- welierswinkel aan het graven was, werd door een matroos geschoten de man trachtte nog te ontkomen, maar de zeeman reeg hem aan zijn bajonet. Donderdagochtend werden in de straten de lijken van drie doodgeschoten dieven gevonden. NEW-YORK. 6 UUR 'S AVONDS Het vuur overschrijdt de hooge Nob Hill, de schoonste woonhuizen- wijk in San Francisco. De brand ver plaatst zich in Noordelijke rich ting. Toen men bezig was het boven staande te seinen, werden de tele grafisten door den dichten rook ge noodzaakt bij lamplicht te werken, ofschoon 'het eerst 2 uur 15 min. (Sain Franc'sco-tij'd') was. Eenigen verwachten, dat !het aan tal dooden 5000 bedraagt, en de stof felijke schade een verlies van 300,000,000 dollar 'veroorzaaktdeze cijfers zijn echter slechts geschat. EDELMOEDIGE MAATREGELEN. Algemeen worden edelmoedige maatregelen genomen tot hulp dor ongelukkigen van alle zijden ko men inschrijvingen in van burge meesters, kamers -ven koophandel, enz. Een extra trein met 100 genees- heecren vertrok uit Los Angelos naar het tooneel van de ramp. De Senaat stond een crediet toe van 1 millioen dollars, en de minis ter van financiën heeft machtiging verleend tot de telegrafische zen ding van 10 millioen dollars naar San Francisco door het agentschap van de schatkist te New-York. Lijsten met belangrijke inschrijvin gen ten bate -van de slachtoffers te San Francisco worden overal gepu bliceerd. De heer Rockefeller gaf aan zijn agenten te San Francisco volmacht om 100,000 dollar weg te •geven. DE HEVIGHEID DER AARDBE VING. De seismograaf van het weerkun dig bureau te Washington wees aan •dat de aardbeving, waardoor San Francisco zoo zwaar geteisterd is, zich uitstrekte over het geheele Ame- rikaansche vasteland. Het toestel trilde nog Woensdagmiddag, het geen bewees dat de aardbeving nog .niet was afgeloopen. In den geheel en staat Nevada werden Woensdag schokken waargenomen, alle telegra- phisclie verbindingen ten Westen van Reus zijn gestoord. De hevigheid van de aardbeving wordt wel het beste aangetoond door de vermelding van eenige waarne mingen, die op grooten afstand van ihet middelpunt van het noodlottige natuurverschijhsel, zijn gedaan. Zoo wordt uit Weenen aan de Lokal-anzeiger beriöhtHet aardbe vingsobservatorium te Ladbach seintHedennamiddag tussohen 2 uur 25 min. tot 2 uur 59 min. teelte nen de toestellen een hevige aardbe ving aan, die zich veel sterker doet gevoelen dan die van Formosa. In 'hat physiolagisch-chemisch la boratorium van Hugo Rosenberg te Berlijn werd tusschen, naar schat ting, half elf en elf uur voormid dags, gedurende 1015 seconden, een lievige trilling van verschillende voorwerpen en vloeistoffen waarge nomen. Al dadelijk werd daar ver moed, dat 'dit ongewone verschijnsel veroorzaakt werd door een hevige aardbeving ergens op den aardbol. De avondbladen bevestigden dit ver moeden. Uit Bergen (Noorwegen) werd den 18den April geseind Hot sedsmograflische toestel toonde hedenmiddag tusschen 1 en 2 uur een hevige aardbeving aan. De eigenlijke schok duurde 3 minuten. I Men is licht geneigd schrijft de ,Köln. Ztg." tusschen de jongste uitbarsting van d'en Vesuvius en de aardbeving in Californië een zeker verband te zoeken. Wol vielen deze beide natuurverschijnselen voor in die streken, die hemelsbreed zeer ver van elkaar liggen, doch zij hadden zoo kort na elkaar plaats, dat er wel aanleiding is eenig verband te veron derstellen. Volgens de meening der deskundi- gen bestaat er echter voorshands geen enkele reden een zoodanig ver- band aan te nemen. Evenmin toch als het wetenschappelijk vast staat waar- om do Vesuvius juist in deze maand zoo hevig te keer ging, bestaat er een ook maar eenigszins gegronde hypo-j these over oorzaak, tijd en plaats van' de Californische aardbeving. DE VERWOESTING IN ANDERE j PLAATSEN. Uit andere plaatsen in California komen de volgende berichten De stad Oakland, aan den andere* kant van de haai gelegen, heeft veel geleden. TaJrïjke gebouwen zijn inge stort, andere staan ini brand. De zee heeft de kaden van. de Southern Pa cific overstroomd. De spoorweg ie ingestort over een afstand: van 2400 M. niet ver van een reizigerstrein, die gevaar liep onder het water te ver dwijnen. Te Sal vin as zijn er geen slachtof fers, maai- de schade wordt op 21/2 millioen dollars geschat. Te Watson- fields is de academie van More land vernield. Verscheidene andere gebou wen zijn ingestort. Men meldt uit San-José, dat daar een 40-tal personen zijn omgekomen^ waaronder S Italianen, verplettert! onder de puihen van een hotel. De hoofdkerk te San-José is insgelijks ver nield. Reizigers uit alle steden va* Californië melden, dat do ramp ook Santa Oruz, Montoray, Gilroy en 01- lester heeft getroffen. Te Santa Crue spreekt men van 200 dooden. Te Santa Roca zijn 10.000 menschen zonder on derkomen, geen enkel gebouw van die handelswijk zou ongeschonden zijn. SCHEEPSRAMP. Uit Brussel wordt gemeld dato 19 dezer „Gedurende d'en storm, die op de Noordzee woedde, kon een visschers- pink de haven van Nieuport (zuide lijk van Ostende) niet bereiken. Het scheepje sloeg door den wind om. Hulp kon niet geboden worden. De vier zeelieden verdronken." 'DE OPSTAND IN NATAL Van officieels zijde wordt medege deeld, dat de gouverneur van Natal liet aanbod van den bekenden Boe ren commandant Cherry Emmett, die zich bereid verklaard had een com mando van 250 Boeren uit het dis trict Vrijheid bijeen te brengen, ox* die Zoeloe's te bevechten, heeft aan genomen. i PROF. CURIE. Prof. Pierre Curie, de benoemde ont dekker van het Radium, is Donder dagmiddag te Parijs door een kar overreden en dadelijk dood gebte- Stadsnieuws I J. H. K e r s t e n. 1 Hedenmorgen te vijf uw is na ee» langdurig ziekbed overleden de heer J. H. Kersten, in den ouderdom va* ruim 74 jaar. De heer Kersten is de stichter van een groote en in. de bolleauvereld zee» gunstig bekende firma van bloembol lenteelt. Vooral in de hyacinthencul- tuur was hij een der eersten. Zij* zaak, aanvankelijk in Haarlem geves tigd, werd later naar Heemstede over gebracht sedert jaren hadden twee van zijn zoons hem daarin opge volgd. Tal van nieuwe soorten werden door hem gekweekt, wij noemen daarvan slechts enk-el rood King of the Reda, enkel wit Correggio, enkel blauw The Sultan en Electra, enkel geel City of Haarlem en dubbel rood Prin ses Louise en Venus de Medicis. In het vereenigingsleven der bloe misten en kweekers was de heer Ker sten een bekende figuur. Jarenlang fungeerde hij als tweede voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor i Bloembollencultuur en als voorzitter der afdeeling Haarlem van die ver eeniging, die hem bij zijn aftreden als zoodanig tot eere-voorzitter benoem de. Tevens was hij voorzitter van het Hendrik CornOlis-Kruseman-fonds, ge sticht tot ondersteuning van werklie den in het bollenvak en van die Com missie van Spijsuitdeeling aanbehoef- tigen, in de Jacobstraat. Gedurende tal van jaren was de heer Kersten lid en tweede voorzitter va* die Kamer van Koophandel. De ter aarde bestelling zal plaats hebben Maandag a.s„ te 12 uur, op de begraafplaats aan den S-choter- weg. Uit den wagen gevallen. Donderdagavond om 7 uur viel ee* boer uit een open wagentje, waarme de hij op woeste wijze door de Dub bele Buurt reed. De man kreeg ee* wond aan het hoofd en zijn bande* werden ontveld. Door zijn kameraads werd hij met een zakdoek verixmde» en in den wagen gelegd, waarop het stelletje zijn reis voortzette. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 24 April 1906, des namiddags van 1—2 uur, door den heer W- Ezerman. 1. Concertfantasie, A. Hesse. 2. Choralvorspiel und Fuge, Joh. Brahms. 3. Fantasie op: ..Jesus, meine Zuver- sicht", W. Rudnick. 4. Marche religieuse, Gigout. 5. Die Ehre Gottes, Beethoven.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1