Tweede Blad behoorecde bg „Hacrlem's Dagblad" run Zaterdag !1 April 1906 B Ho. 6998 Uit de Omstreken LAND- EN TUINBOUW-TENTOON- STELL1NG TE BEVERWIJK. Men schrijft aan de „Tel." Alle kenteekenen zijn er, dat de al gemeen© land- en tuinbouwtentoon stelling, die dit jaar te Beverwijk zal gehouden worden, bijzonder goed zal slagen. Ten eerste omdat het nu zeker is geworden, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik de tentoon stelling met een bezoek zullen veree ren en hieraan waarschijnlijk op 29 of 30 Augustus zulten gevolg geven. Maar ook omdat de tentoonstelling bijzonder aantrekkelijk zal zijn door talrijke inzendingen op het gebied van den land- en tuinbouw. Het programma van de tentoonstel ling is thans verschenen en ziet er goed uit. In 21 afdeelingen zal mede dinging naar de uitgeloofde prijzen mogelijk zijn. Voor vee zijn zes af deelingen, waarin 6 gouden, 43 ver-: gukl zilveren, 50 zilveren en 40 bron zen medailles zijn uitgeloofd. Ook voor de afdeelingen honden, pluimvee, konijnen en bijenteelt wor den de noodige onderscheidingen be schikbaar gesteld. De afdeeling zuivelbereiding bevat 9 nummers, waarvoor het program ma 22 prijzen bevat. Voor akkerbouw, 24 nummers, staan 72 onderscheidingen aangege ven en voor knol- en wortelgewassen niet minder dan 14. Ook de afdeeling tuinbouw, met peul-, aardvruchten en knolgewassen, belooft goed te zullen worden behar tigd. Verder worden nog opgenomen vruchtenteelt; bloemisterij en bloem bollen, terwijl het programma bestuit met een zeer uitgebreide afdeeling werktuigen van ongeveer 40 num mers. Voor de verloting van voorwerpen, die op de tentoonstelling zullen wor den aangekocht, is bereids de konink lijke goedkeuring verkregen. De hoofd prijs zal bestaan uit acht koeien. Het eere-coonité .der tentoonstelling bestaat uit de heeren mr, G. van Tienhoven, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, F. W. C. H. baron v. Tuyll van Serooskerken. jhr. G. S. Boreel, J. C. A. We<erts, jhr. J. G. W. Strick va.n Linschoten, jhr. mr. H. Gevers, H. II. Deloourt, J. Haitsma Muiier. Binnenland MAATSCH. VAN NIJVERHEID. Uit de mededeelingen blijkt, dat de minister van landbouw enz. voorne mens is op de .staatsbegrooting voor 1907 een subsidie van ten 'hoogste 5000 uit te trekken voor de tentoon stelling van ambachtswerktufgen te Amsterdam. Het hoofdbestuur is nu met het bestuur van het departement Amsterdam overeengekomen om de tentoonstelling in den voorzomer van 1907 te houden. De kwestie van de wenscheTijkheid van invoering van rechtbanken van koophandel zal op de algemeen© ver gadering behandeld worden. Direc teuren ontkennen met de praeadvi- seerende commissie deze wenschelijk- heid. Wat de wijziging der Hinderwet betreft, stellen directeuren voor aan het hoofdbestuur op te dragen de conclusie der commissie, die vroeger advies heeft uitgebracht, met eenige wijziging, en in een redactie, die in overeenstemming is met den tegen- woordigen stand der kwestie, onder de oogen te brengen van den minis ter van landbouw enz., met verzoek daarmede zoo mogelijk rekening te willen houden. Een ander voorstel van het hoofd bestuur strekt om de algemeene ver gadering te doen besluiten, dat de Maatschappij hare hulp en bemidde ling aal verleenen tot liet doen on derzoeken van producten van Ned. nijverheid, wanneer hiertoe door een fabrikant het verzoek wordt gedaan en het hoofdbestuur meent, dat daar toe aanleiding is. Het departement Haarlem stelt voorlo. adhaesie te betuigen aan het door de Maatschappij ,,Arti et Amicitiae" te Amsterdam aan H. M. de Koningin ingediend adres, inhou dende verzoek om wettelijke regeling Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar het Engelseh). Zeg dan nooit dat ik je niet gewaarschuwd heb 1 zei Violet, haar hoofd schuddend. Natuurlijk, als jij besloten bent met open oogen in je ongeluk te loopen, dan kan ik er niets aan doen. Goed hoor maar om op ons engagement terug te komen, zei de jonge man. Ik zal er dadelijk als Ik thuis kom met mijn moeder over spreken. Je begrijpt, dat zij zal wil len weten, waarom ik besloten ben haar te verlaten. Zal ik aan je va der schrijven? Ik zal het vader en moeder zelf zoggen, antwoordde zij beslist. Neen, jij behoeft niets te zeg gen ik heb een vast besluit geno men. Ik zal hen goed aan 't verstand brengen, dat ik daarop niet denk te rug te komen. Zij zullen boos zijn. Jij doet een arm huwelijk, Violet. Zij verwacht ten iets beters van jou. Niet half zoo veel aJs taaite Harriet verwachtte van jou. Wij zien er nu eenmaal allemaal goed uit, van het auteursrecht op werken van beeldende kunst2o. een verzoek schrift te richten aan de bevoegde autoriteit, waarin aangedrongen wordt op wettelijke regeling van be scherming van den eigendom van technische teekeningen en indus- trieele modellen. Het departement 's-Gravenhage wil aan de besturen der twee groote spoorwegmaatschappijen hier te lan de verzoeken, in navolging van het geen een Engelsche spoorwegmaat schappij vóór jaren deed, een van sta tion tot station reizende tentoonstel ling van emballage te houden, waar bij een ambtenaar de noodige toe lichting aan belangstellenden ver schaft. Het voornemen bestaat in de alge meene vergadering ook te behandelen het door den minister van landbouw enz. verzonden plan tot reorganisa tie der Kamers van koophandel en fabrieken, nadat de departementen daarover hun meening zullen hebben te kennen gegeven. Voorts zal behandeld worden het voorstel van het departement Dor drecht in zake verbetering der practi- sche vakopleiding. Directeuren ach ten het onderwerp nog niet rijp voor een conclusie. De volgende subsidies worden voor gesteld door het hoofdbestuur 500 aan het bureau voorhandelsinlich- tingen te Amsterdam en 100 aan de Vereeniging ter veredeling van het ambachtdoor het departement Zwolle ƒ200, benevens ƒ100 voor het waarborgfonds voor een te Zwolle te houden provincialen vakwedstrijd voor handwerkslieden met daaraan verbonden tentoonstelling. In plaats van den aftredenden di recteur dr. H. IJssel de Schepper te Gouda, draagt het hoofdbestuur voor de heeren U. G. Schijthuis Jzn., koop man te Groningen en B. P. de Waal, fabrikant te Arnhem. De rekening over 1905 geeft een voordeelig saldo van ƒ1452.18; de ontwerp begrooting voor 1907 be draagt in ontvangst en uitgaaf een som van 13242.18. Mr. GLEICHMAN. Sedert de laaitste berichten is de toestand van den minister van Staat, den heer Gleichman, niet vooruitge gaan. De patiënt blijft zwak en kan slechts korten tijd per dag het bed verlaten. EEN GUNSTIG TEEKEN De gevangenis te Heerenveen her bergt op het oogenblik slechts een paar gevangenen, waarvan nog een in preventieve hechtenis. Een gunstig teeken UIT DE DIAMANTNIJVERHEID. Naar aanleiding van het gebeurde in zake het looncontract tusschen A. N. D. B. on A. J. V. schrijft de se cretaris van den Bond, de heer van Zutphen in het Weekblad o.a. „Een aantal dagen zijn sedert de meeting van 28 Maart in het Paleis voor Volksvlijt voorbijgegaan, en eer lijk gezegd schijnt ons bijeenzijn een kalmeerenden dnvloed te hebben ge oefend. Althans het aantal woelwa ters is beslist sterk afgenomen terwijl de brieven en aanwijzingen omtrent overtreniiigen nu weer door de bonds leden zelf tot ons gericht werden. Hieruit spreekt dus gelukkig het weder opleven van den goeden geest, die in een omvangrijke organisatie als de onze onontbeerlijk is. Want alleen dan, wanneer alle leden zich als controleurs van de besluiten be schouwen, staan wij eerst sterk ge noeg om voor eene behoorlijke nale ving te kunnen zorgen. Slechts daar in en daarin alleen ligt het geheim van ons krachtig samenwerken van Nov. '94 tot nu. En verder „Wat er nu dient te gebeuren is m. i het volgende 1. Meer dwingende bepalingen, en bij overtredingen krachtige straf. (Waarmede wordt bedoeld, datb.v. zij die voor vast geld werken, niet voor eigen kosten of op garantie mo gen overgaan; terwijl met krachtig straffen o.m. verbod van werken be doeld wordt). En als men hun toeroept, „wat moeten de patroons dan croen," dan antwoordt de Bondssecretaris „Beste jongens, laten die heeren hun boontjes maar doppen. Wij zijn aan ons zelf verplicht te toonen, dat wij in staat zijn een verbintenis na te leven. En bovendien, altijd werd terwijl jij aJs de schoonheid der fa milie Anthony nam een zeer gevvenscht middel te haat om Violet den mond te snoeren en zij kibbelden voort, totdat het gelukkige meisje eindelijk aan 'het voortsnellen! vaai den tijd dacht. Wij moeten terug gaan riep zij uit. Cesar en Nancy zullen naar mij lexopen zoeken als brieschende leeu wen en tante Harriet en Laura zul len in een niet te beschrijfveu hu meur zijn. Laten wij nu dadelijk gaan Een mooi vooruitzicht voor ons, zei Anthony peinzend, terwijl zij te rugkeerden. Zou het toch niet beter zijn, 'als ik zelf maar je vader toe ging. Neen stellig niet, antwoordde zij beslist. Ik zou voor niets ter wereld willen, dat je kwam. Denk daar als jeblieft niet over. Beloof je mij te schrijven en alles te melden, wat hij zegt? Ik beloof je te schrijven maar ik zal stellig niet alles melden, wat hij zegt. Zulke dingen moeten over 't algemeen maar zoo gauw mogelijk vergeten worden. Hoe graag zou ilc je nu dadelijk met mij nemenzei de jongeman, die nu voor 't eerst een teeken van ongeduld gaf. Ja, was dat maar mogelijk openlijk door de patroons erkend, dat wij het zijn, n.l. de A. N. D. B. die alléén de macht ontwikkelen kan om de geheele linie te beheerschen. Welnu, wat wilt ge dan Indien gij het wèl meent met uw toekomst, kunt gij slechts één ant woord geven! Te weten „Wij willen onzen plicht doen tot het uiterste." EEN LADELICHTER. Woensdagavond 10.30 uur werd dooi de winkelierster mej. Van W. in den sigarenwinkel van het magazijn „De Hoop" aan de Henegouwerlaan te Rotterdam een ladelichter op heeter- daad betrapt. Zij greep hem beet, doch werd door hem mat een horstel op liet hoofd geslagen, waarop hij met een bedrag van ƒ3.50 de vlucht nam. Een schrijver bij de politie, die juist passeerde, volgde hem met eenige burgers door verscheidene straten en slaagde er in, hem in de Cronjéstraat te vatten. UITSLAANDE BRAND. Tengevolge van het vallen en breken van een fleschje naphta vlak bij een brandende kachel ontstond Donder dagmiddag omstreeks twee uur brand in de drogisterij van den heer Schip per, gevestigd ToUensstraat 113, te Amsterdam. In een oogwenk stond de winkel in lichte laaie. Dc heer Schipper, die flauw was gevallen, werd door eenige voorbijgangers uit het brandende per ceel gedragen en bij de buren bin nengebracht. Dc brandweer was inmiddels ter plaatse verschenen en tastte het vuur met een koolzuurspuit en een slang op de Vechtwaterleiding aan. Binnen een kwartiertje was de brand ge- hl uscht. De winkel en een achterver trek brandden geheel uit, terwijl de kozijnen dg ramen van de eerste en tweede verdieping werden geblakerd. De heer Schipper is voor eene som van 1000 tegen brandschade verze kerd. Politie te paard en te'voet hield de talrijke nieuwsgierigen op een af stand. POGING TOT OPLICHTING. Ten kantore van de Rotterdamsche Bank is aangehouden de 20-jarige Duitscher G. J. V. D. uit Plamburg. die een gefingeerdert wissel aanbood, groot 480 het bedrog werd dadelijk ontdekt, en de politie gewaarschuwd. VREDE DOOR RECHT. Op 17 Mei a.s. zal in de groote' feestzaal va.n het hotel-restaurant De Twee Steden" te 's-Gravcubage, door •den bond „Vrede door Recht" eene groote bijeenkomst worden gehouden tor herdenking van de opening van die Vresdesconfcrentie. KIEVITSEIEREN. Uit Sneek schrijft men aan de N. R. Crt. Onze profetie van de vorige week, dat bij ruimen aanvoer de prijs der kievitseieren nog meer zou dalen, is bewaarheidterwijl de aanvoer om streeks 6000 bedroeg, konden de boel tjes voor hun schat niet meer dan 10 ct. bedingen, hoewel zij, die een uur vroeger ter markt waren verschenen, met 12 ct. gingen strijken. Het buitenland trekt niet op 't oogenblik. En op onze vraag, hoe dat zoo kwam, vernamen we, dat ton vo- •rigen jare nog al eens bedrog moet gepleegd zijn bij de verzending naar buiten. Wij voor ons willen dat zoo zeer geen bedrog noemen, liever een „vergissing", als men weet dat onze naburen tusschen de 'kievitseieren zoo nu en dan wel eens eentje vonden, dat in kleur er veel mee overeen kwam, maar in smaak er hemels breed mee verschilde. WATERSNOOD. Uit Philippine schrijft men aan de „Mid'b. Crt.": Vrijdag was de dag, dat men door versterking der overgebleven ringkade den Isab.eÜapolder van de zee zou af sluiten. 'tWas prachtig weder; een zacht zuidenwindje blies over den dijk, en reeds was men met 80 werklieden van af tien uren in den morgen aan da.t werk bezig. Ongeveer kwart voor drie uur in den namiddag kwam de vloed kalm opzetten en vóór het vier uren sloeg, was de ringkade zoo goed als op hoogte. De vaartuigen met vletzoden konden reeds de ringkade bereiken .en nu was alle man in de weer om deze nog meer te versterken en te verhoo- gen. Om vijf uur had het water zijn hoogste toppunt bereikt. De burge meester vain Philippine en ook de opzichter van den waterstaat, de heer Eijke van Tcrneuzen, constateerden, dat de eb was ingetreden. Schepen, die gelost waren, hadden reeds de antwoordde Violet, terwijl zij zacht met haar wang langs de mouw van zijn jas streek. Maar laten wij daar niet aan denken. Eigenlijk trek ik er mij ook niet veel van aan. Ik ben gewoon aan onaangename en harde worden en ben niet zoo gauw in de war gebracht als sommigen. Ik zal het Cesar en Nancy op weg naar huis vertellen en hen tot mijn zijde overhalen. Kijk, daar wandelt zoo waarlijk Mr. Wickham. Hubert Wickham naderde lang zaam. zijn handen in zijn zakken, izijn kin op de borst gezonken, blijk baar was hij in gedachten verdiept. Ilij zag de twee jongelui niet, vóor- dat hij vlak bij hen was. Er wordt naar u gezocht, zei hij. Ik meen. dat uw moeder naar u zoekt, mijnheer, en naar deze jon ge dame wordt gevraagd door haar broeder en zuster. Wij zijn op den terugweg, ant woordde Anthony. Heeft geen uwer plan hier te blijven om naar het geld te zoeken? Ik ben bang dat het. toovergoud voor mij niet hier te vinden is, mijn heer, zei Anthony. Waar denkt u hel dan te vin den Ik zaïl er ergens anders naar Zoeken. Waar? Anthony keek zijn ondervrager kleine vlag in top, ten teeken, dat het doel bereikt was. Doch wat gebeurt? Er komt een scheur in de ringkade, die zich gaandeweg verbreedt. „Vlucht! vlucht!" wordt geroepen. Alle werklieden haasten zich om de gevaarlijke plaats te verlaten, en onze handige visschers hebben ineen oogenblik hunne vaartuigen los. Daar stort zich de vier meter hooge vloed in den polder en alweder is het werk van dien dag vernietigd. En wonder is het, dat er geenmenschen- levens zijn te betreuren. VOOR DE NOODLIJDENDEN DOOR DE OVERSTROOMING. Van de „Schoolkinderen in Neder land" is naar men aan de „Midd. Ct." meldt aa.n het Provinciaal Wa tersnood-Comité te Middelburg over gemaakt het zeer aanzienlijk bedrag' van 25.377.03. Uit één arrondissement was voor dit doel direct 689.65 gezonden. GENEES- EN MINERAALBAD EISENACH. Wij ontvangen de volgende circu laire uit Eisenach, die wij onveran derd plaatsen „De wijd en zijd bekende luchtge- neosplaats Eisenach, de parel van Thuringen, tredt in het begin van Juni d. j. in de reeks van Duiilsch- lands geneesbaden. Na vele zwarig heden is het gelukt de in den loop van de eeuwen bijna vergetene mi- noraalbron. de tegenwoordige Gross- herzogin-Karolinenquelle (Groother- tagin-Caroünenbron) na.ar Eisenach de Leiden. Wel werd de waarde van deze mineraalbron reeds in de 40e jaren van de vorige eeuw herkend, maar ongeluk en allerlei financiële zwarigheden lieten, zooals dikwijls, de nauwelijks begonnene onderne ming weder inslapen. Eerst in het jaar 1905 gelukte het den toenmali- gen bezitter, Heer Commerciënraad von Dreyde in gezelschap met den opperburgemeester van onze residen tiestad Heea- Schmieder d.e zaak zoo wijd te bevorderen, dat met groote geldmiddelen eene gezelschap onder dien naam „Kur- und Mineralbad Eisenach" (genees- en mineraalbad Eisenach) in het leven traad. Op grond van veelezijdige onderzo eken en langjarige proeven met het mine raalwater staat heden de aanne ming vast dat de ontsluiting van de G r ossherzogin-K arol inen quell e van wijdgaande beteekenïs is bij al lerlei soort van stofwisselingsziekten als nier- en leverziekten jicht, rheu matism e. corpulentie, zoowel als suiker- en onbepaalde vrouwenziek ten. Nevens de drinkkuur past de bron ten -gevolge van hare zoutbe- standdeelen ook voor baden van me- i nige soort. De waterverzending heft reeds begonnen. Indien men over weegt, dut Eisenach reeds van oud tijds door reconvalescenten, rustbe- hoevende en bloedarme in groot ge tal werd opgezoecht diurf men door de gelukkelige vereeniging van een geneeshad en luchtgeneesplaats bij de uitmuntend schoone landschappe lijke omgeving en ook met betrek king tot onze oude legendenomwove- ne Wartburg het jongste geneesbad von Duitschl and (frequentie 1905 99548 zomergasten) een zekeren uit slag niet ontkennen." Voor de Hollanders is deze circu laire zeer begrijpelijk, hoewel niet valt te ontkennen, d-at ze nog een Duitscih tintje heeft. Eene andere zaak is evenwel of wij Hollanders ons niet aan eenzelfde euvel schul dig maken met buitenlandsche circu laires DE SCHOOLRAAD. Woensdag yei'gaderde de Sichool- raad in zestiende algemeene verga dering in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De voorzitter, ds. Pierson. van Zet ten, opende te 10 uur de vergade ring. nadat gezongen was Ps. 95 vs. i en 4, met gebed. Hij las daar na een gedeelte van Mattlieus 4. In zijn openingswoord wees hij op de groote veranderingen op onder wijsgebied door de nieuwe schoolwet van 1905. We kunnen, zoo zegt spre ker, dankbaar zijn voor wat wever- kregen door de gunst onzes Gods, maar met ernst wijst hij ook op de meerdere ver.au twoor d el ij khe i d Het jaarverslag (15e) wordt goed gekeurd. De voorzitter deelt mee. dat ©r een verzoek bij den Schoolraad is inge komen, om zich aan te sluiten bij het Nederlandsc'h Verbond, dat ver band zoekt tusschen alle corpora- tiën en personen, die belang stellen in de opvoedkundige en zedelijke ontwikkeling van ons volk, tot be striding van zijn voortgaande ban deloosheid. De voorzitter leest het antwoord voor, dat eene weigering inhoudt, omdat de Schoolraad meent, dat voor bestrijding van tuchteloosheid een eerste eisch is, dat geestverwanten de handen ineen slaan. De raad, oenigszins verbaasd aan, maar het gelaat van Mr. Wickham sprak van iets meer dan gewone nieuwsgierig heid en hij antwoordde beleefd Ik ben van plan te zien wat ik met hard werken gedaan kan krij gen. Ik ga naar Londen. Maar als ik goed gehoord heb, vra.agt een familiegoed uw zorgen. Dat behoort aan mijn moeder en zuster zoolang zij het houden willen. Ik hoop, dat het goud, dat je vinden zult geen toovergoucl is, zei Violet. Dat verdwijnt immers altijd plotseling Het geld van Mr. Malincourtis wel degelijk tastbaar, ging Mr. Wickham voort. Die het vindt, be hoeft heelemaal niet meer te zoeken. Dat laat ik aan andere men seden Oiver. zei Anthony. Mijn doel is werken. Mr. Wickham wendde zich tol Violet. En is u ook niet van plan te blijven vroeg hij. Uw nichtje zal zich in uw gezelschap verheugen. Zij zal hier een eenzamen tijd door brengen. Daarmee toont u, dat u Chris tel in 't geheel niet -kent. antwoord de Violet lachend. O, zij blijft veel liever alleen. Dus u beiden hebt heelemaal 't idéé opgegeven om naar het gold te daarbij gegeven, om een congres voor ditzelfde onderwerp te organi- seeren, schijnt afgeslagen, althans daarop is geen antwoord ontvan gen. Het eerste 'deel van een bloemle zing uit Nederlandsche sclmj ers, aJ lang begeerd is ter perse, bewerkt door dr. v. d. Valk, te Rotterdam. Tot onze vreugde, zegt de voorzitter, hebben zelfs tegenstanders niets dan lof voor het geleverde werk en mo gen we iets goeds verwachten. De voorzitter memoreert het ge beurde en de veroordeeling van den lieer Leysen met het bekende reken sommetje. Spreker meent dat deze zaak allen aangaat, en stelt voor, die 100 uit de kas van den Schoolraad te vergoeden. Na eenige discussie goedgekeurd. Uit de mededeelingen van den se cretaris blijkt, dat in 1905 130 scho len zich bij den Schoolraad hebben aangesloten. Het aantal aangesloten scholen was op 1 Januari 1906 tot 555 ge klommen, waarvan 230 ook bij Chr. Nat. waren aangesloten. De opbrengst van de collectekaar- ten, netto 1541.15. is in de sc'hool- kassen gevloeid. De Schoolraad heeft besloten in 1906 en 1907 nog een colieclekaart af te geven na 1907 alleen voorsc'hool- bonw. Door de groote onkosten van deel I en II van het leerplan van den heer Langkamp kon het derde deel nog niet gereed komen. Van de Wenken voor Schoolbe sturen" zijn nog 50 exemplaren be schikbaar. HONDEN-VECHTPARTIJ. 't Waren twee groote sterke honden en ze konden het best met elkaar vinden, ze zouden geen kind kwaad doen, echte lobbesen Maar toen kwam de derde er bij en daar had. je 'tgaande: telkens kleine vechtpartijtjes, en gisterenavond de groote. De baas er tusschen Doch van el kaar halen, ho maar 't Werd erger, de baas over den grond, de honden hadden hem beet en in dien donkeren hoek zag je niets dan een verward kluwen, waaruit nu en dan d.e gekromde rug van een der honden opdook, even verlicht door een lantaarn in de buurt. Een paar kin deren, die uit het venster hingen, be gonnen te schreeuwen „Vadertje, vadertje, kom toch bo ven O, o, kom tochen daar tus schen het, zuchten en steunen van bonden en man, nu en dan een knauw en een schreeuw. Vrouwlief gooide aanhoudend emmers water over de beesten, maar scheen te vergeten, dat haar man daaronder lag en alles op z'n pakkie kreeg. De omstanders von den, dat er toch wat aan gedaan moest worden, maar als de honden eens dol werden, of als ze eens be ten't waren geen schoothondjes De man begon te kennen 't werd nu toch al te bar, de toeschouwers, van wie enkelen zich mogelijk een vroeger geval herinnerden, trokken hun messen, en riepen elkaar toe, de beesten dood te stekende kinde ren krijschten hartverscheurend, moe- der-de-vrouw gooide er nog maai' eens een emmertje water over Gelukkig, daar kwam een politie agent. Geroep van „steek ze dood, vooruit dan toch. trek je gummistok, ze maken dien man kapot", men zou gedacht hebben, 'dat er een troep leeu wen losgebroken was. Inderdaad was de toestand van den man in 'tgeheel niet zonder gevaar; de honden hadden hem te pakken of ze hem beten, doodbeten soms, men kon het niet zien en. liet was even moeilijk de 'honden uit elkaar te ja gen, omdat dat alleen met geweld ging en men dan even. goed denman kon treffen. Met behulp van den poli tieagent, die er met zijn sabel, en een der buren, die er met een dikken stok op los ranselde, gelukte dit laatste toch eindelijk. De man was dood-op, maar kon toch nog opstaan, en na nog wat moeite en veel stokslagen, ge lukte bet de buren een der honden, den eigenlijken onruststoker, op te sluiten. En zoo eindigde de kloppartij. Publiek trok af, de agent staptó nog een paar maal op en neer, de buren maakten nog een praatje, waarbij zelfs van een interpellatie in den Raad werd gemompeld. We zouden echter den eigenaar der honden aanraden, zulke dieren van een flinken muilkorf te voorzien ze zouden misschien geen kind kwaad doei! maar na bovenstaand ver haal (dat volstrekt niet overdreven is) schijnen ze wel degelijk gevaarlijktc zijn, niet het minst voor hem zelf. (Dordr. Ct.") j VEREENIGING VAN HOOFDEN VAN SCHOLEN IN NEDERLAND. Deze vereeniging hield dezer dagen in „Believue" te Amsterdam, haar acht ste algemeene vergadering, onder leiding van den heer C. F. A. Zer- nike. De voorzitter stond in zijn ope- zoeken Ik. ben het heelemaal niet van ■plan geweest, antwoordde Violet. En ik heb geen tijd, zei An thony. Ik heb nu al te veel tijd ver spild. O, daar zijn Cesar en Nancy De eerste was blijkbaar in een niet heel goed'humeur; hij keek zijn zuster boos aan. Waar ter wereld ben je toch geweest? vroeg hij. Wij hebben over al naar je gezocht. Als je nog langer wacht, dan zullen wij den laatsten trein missen. Ik ben volstrekt niet van plan nog langer te wachten, zei Violet opgewekt. Kom mee, Nancy, over twee minuten zijn wij klaar De twee meisjes snelden weg, en .de jonge mannen wandelden samen naar het huis terug. Ik hoop toch dat jij en Vioflet samen geen nonsens besproken heb ben, zei Cesar kortaf. Jo weet dat vader en moeder verwachtten, dat izij een goed huwelijk zal doen en zij zullen nooit hun toestemming ge ven voor iets anders. En verwacht je, dat zij. wat jij noemt een goed huwelijk, zal doen? vroeg Anthony kalm. Je weet heel goed. dat Violet en ik al van onze kinderjaren af van plan geweest zijn samen te trouwen. En zijn jelui het nu samen eens gewordenriep Cesar, terwijl ningsrodo stil bij .hetgeen dit jaar op onderwijsgebied is voorgevallen, en wees naar aanleiding van de ge wijzigde wet op het L. er op, dat het nu zaak zal zijn den invloed na te gaan welken de nieuwe wetsbepa lingen hebben een taak waartoe de hoofden der scholen het best instaat zijn. Als een verblijdend teeken ver meldde spr. de aanneming der pen sioenwetten. Spr. herinnerde er aan dat de aanhef der beginselverklaring luidt .De O. L. S. is een instituut, dooi de overheid ingesteld en moet dus dragen een nationaal karakter. Het onderwijs, op die school gegeven, moet versterken den nationalen, va- derlandschen zin". Waar de openbare school zoowel ter linker- als ter rechterzijde haar vijanden heeft, zal een opvatting als in de beginselverklaring neergelegd, der O. L. S. ten goede komen. Het ledental is in 1905 toegenomen met 150 leden. De rekening en verantwoording over '1905 werd goedgekeurd. De in komsten bedroegen ƒ3805, de uitga ven 2537het batig saldo is 278. Met 45 tegen 30 stemmen, die zich voor Amsterdam uitspraken werd Utrecht aangewezen als de plaats waar in 1907 do algemeene vergade ring zal gehouden worden. Aan de orde was daarna de bespre king over een voorstel van het hoofd bestuur tot wijziging der contributie regeling in verband met eon wijzi ging van het reglement voor het Hulpfonds. Bij de voorgestelde con tributie-regeling, berustende op den pensioensgrondslag, is uitgegaan van het gronddenkbeeld dat de laag ste grens der contributie 1.50 moet zijn. De hoogste contributie is volgons het hoof dbestuurs voorstel 5. Met groote meerderheid werd dit voorstel aangenomen zoodat de ingediende amendementen der afdeelingen ver vielen. De door het Hoofdbestuur voorge stelde wijzigingen in het reglement voor het Hulpfonds werden goedge keurd. waarna werd gepauseerd. Na behandeling van nog eenige huishoudelijke aangelegenheden werd het vraagpunt onderwijs aan achter lijke kinderen aan de orde gesteld. Het werd ingeleid door den heer A. J. Schreuder. directeur van het medisch-paedagogisoh instituut „Hui ze Klein Wams'born" bij Arnhem. De heer Schreuder vatte zijn rede samen in acht stellingen, die in hoofdzaak hierop neerkomen Er bestaat voor het lager onderwijs dringende behoefte aan afzonderlijke scholen voor kinderen van beneden- norma-le begaafdheid. De oprichting dezer scholen behoort voor de achterlijke kinderen der openbare scholen te geschieden door die .gemeentenvoor die der bijzon dere scholen zou ze kunnen geschie den door de gezamenlijke schoolbe sturen eener gemeente. Tevens behooren van rijkswege of met rijks-subsidie internaten inge richt te worden voor de kinderen uit kleinere plaatsen, waar het aantal achterlijke kinderen te klein is, om een speciale klasse in te richten, en voor hen. die dringend aan de hui selijke omgeving moeten onttrokken wonden. De klassen dezer scholen mogen niet meer dan 16 a 20 leerlingen tel len. De instelling van een nieuwe acte van bevoegdheid is ongewenscht. De instelling van een lectoraat in heilpaedagogiek aan een onzer uni versiteiten is gewenscht. Nadat nog verscheidene leden der vergadering naar aanleiding van de rede van den heer A. J. Schran der. betwoord 'hadden gevoerd werd het vraagpuntGehuwde onderwijze ressen in de school aan de orde ge steld. De heer I. Schreuder, uit Rotter dam leidde dit onderwerp in 't kort in, waarna hij namens het, bestuur, de volgende motie voorstelde „De algemeene vergadering enz. spreekt de wenschelijkheid uit, dat hij eene eventueel e herziening van de wet op het lager onderwijs eene bepaling worde opgenomen, inhou dende, dat onderwijzeressen hij het openbaar lager onderwijs bij het aangaan van een huwelijk, van rechtswege ontslagen zijn. De be voegdheid van gemeentebesturen, om gehuwde onderwijzeressen opnieuw aan te stellen blijft daarbij onver kort." Deze motie werd aangenomen. De vergadering was daarmede af- geloopen. ONVERWACHTE GENEZING. De correspondent te Arnhem van „De Ned." schrijft, dat hij een per soonlijk bezoek bracht aan de familie L. en door wat hij gezien en gehoord heeft zijn eerste bericht in hoofdzaak kan bevestigen. M'©j. L. is '27 jaar oud, was 11 jaar ziek en kon gedurende de laatste zes hij plotseling stil bleef staan en zijn neef doordringend aankeek. Geraden. Verwachtte je iels ■anders De jonge man gaf zijn hart lucht in een half gesmoorde kreet en ver volgde zijn weg. Wel, jelui bezitten te zamen geen roode duitbarstte hij ten slot te uit. Als een van je beiden een er fenis te wachten had,, dan zou er nog eenige reden toe zijn. Ik zal je maar dadelijk zeggen, Anthony, dat noch mijn vader, noch mijn moeder er een enkel woord over zullen wil len hooren. Jo doet veel verstandiger het plan maar dadelijk op te geven; liet is dwaasheid er met een woord over te spreken. Als het jezelf betrof en je kreeg zoo'n raad als je mij nu geeft, zou je er naar luisteren? Ik zou nooit tot zoo iets over gaan geen meisje is dat waard. Bovendien, men moet er geld voor hebben: liefde in een hutje en wat daarbij behoort, daarbij houdt oen man het niet lang uit. En Violet is een meisje van dc wereld zij houdt er van uit te gaan en zich goed te Ideeden. Hoe lang denk je, dat zij er mee tevreden zal zijn zichzelf met een persoon op te sluiten zondergeld om iets te koopen? Je kent haar niet zooals ik. (Wordt vervolgd.) Ui.'

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5