NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7091 Verschijnt dageiijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 24 APRIL 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 y% „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantier?. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA Dinsdag 24 April. Groote KerkOrgelbespeling, 12 u. BrongebouwWeldadigheidsuitvoe- ring voor ZeelandDe Prins van Sind, 7£ uur. VelsenVergadering van den Ge meenteraad, 10 uur. OM ONS HEEN cclxxxvii. DE SCHOUWBURGQUAESTIE IN EEN NIEUWE GEDAANTE. De Haarlemsche Schouwburgquaes- tie beeft verschillende perioden door gemaakt. Aanvankelijk bestond er een comi té, waarin tal van bekende stadgenoo- ten zitting hadden en dat het plan koesterde een geheel nieuwen schouw burg te houwen. Burgemeester en Wethouders hadden daar wel ooren naar en stelden voor, een stuk ge meentegrond daarvoor kosteloos af te staan. Op voorstel van den heer Vlan de Kamp werd in de vergadering van 7 October 1903 dat voorstel aan gehouden. In het voorjaar van 1904 volgde daarop het bekende besluit van B. en W., waarbij het verder spelen in den schouwburg aan de Jansstraat, op grond van brandgevaar, werd verboden. Wel werd daarna, onder dagteekening van 3 Mei, door B. en W. een reeks van voorschriften gege ven die werden ze uitgevoerd 1 heropening van den schouwburg mo gelijk zouden maken, maar zij wer den niet totstand gebracht, omdat inmiddels weidscher plannen waren ontstaan. De architect Van den Ban had een ontwerp gemaakt voor een algeheele verbouwing, waardoor fei telijk een nieuwe schouwburg zou verrijzen op de terreinen van den ouden. Dit gaf aanleiding tot de oprichting' van een tweede Comité. Op een oogen- blik bestonden er dus twee Commis sies naast elkaar, een voor nieuw bouw en een voor verbouw, maar het duurde niet lang of het eerste trok zich terug, zoodat alleen het Comité tot verbouw overbleef, waarvan de heercen J. J. Zeewoldt, W. Dyserinck en P. F. de Bordes, als voorzitter, secretaris en penningmeester het da- gelijksch bestuur uitmaakten. Schijnbaar stond dit Comité er met zijn plannen goed voor. Het had van den eigenaar, den heer C. W. Schon- hüth den schouwburg en het ten zuiden daarvan gelegen perceel, be nevens van een anderen eigenaar het 1 noordelijk aan den Schouwburg grenzende huis, in handen, maar een beroep op de offervaardigheid van de ingezetenen gaf zeer weinig resultaat. Er werd slechts voor f 25000.in het I benoodigde kapitaal ingeschreven, I zoodat het Comité andere wegen in- 1 sloeg en trachtte door de uitgifte van een premieleening aan, het benoodig de kapitaal te komen. Dit lukte. Een Amsterdamsche bankiersfirma ver klaarde zich bereid, de leening over te nemen en onder liet publiek te brengen, natuurlijk mits daarvoor ae wettelijke goedkeuring verkregeD werd. En hierop stuitte nu zeer on verwacht het geheele plan af. De Loterij wet was inmiddels in werking getreden en hoewel van officieele zijde aan het Comité werd verzekerd, dat op een request aan de Koningin de machtiging tot het uitschrijven van dergelijke premieleening zou kunnen volgen, kwam men later op dat advies terug en gaf te kennen, dat de vergunning alleen zou kun nen worden gegeven, wanneer de prijzen niet uit geld bestonden. Na tuurlijk werd hiermee de onmogelijk heid van de geheele leening uitge sproken, daar zoowel het Comité als de bankiersfirma begrepen, da.t de belangstelling van het publiek voor een premieleening met kunstvoorwer pen als prijzen, al heel gering wezen zou. Zoo kwam ook deze gred bedoelde P°ging, die aanvankelijk zooveel kans van slagen scheen te hebben, jammer lijk te stranden. Ook dit Comité heeft er nu het bijltje bij neergelegd; ik wil bij deze aan zijn bestuur een woord van hulde brengen voor de moeite, die het zich voor de goede zaak heeft getroost. De eerste phase, de schitterendste het plan toi den bouw van een ge heel nieuw theater, was dus al spoe dig voorbij De tweede phase, ijls eenvoudige-*, waarin men zich voorstelde il*m schouwburg op sierlijke wijze te ver bouwen, behoort nu eveneens lot de geschiedenis. We zijn nu een dorde pnase inge treden, de eenvoudigste van alle, die van verbouwing van den Schouwburg in de Jansstraat, enkel en alleen vol gens de voorschriften van B. en W., gegeven den 3den Mei 1904. Zeer kort na de afkeuring had de heer A. Rinkema een plan ontworpen, waarbij met deze voorschriften reke ning gehouden werd. Dit plan, des tijds door het denkbeeld van alge heele verbouwing op den achtergrond gekomen, is nu weer te voorschijn getreden. De lieeren Schönhuth en Van Gasteren hebben samen een over eenkomst getroffen om den schouw burg en het perceel ten zuiden daar van, No. 53. op de allereenvoudigste manier te verbouwen en de uitvoering daarvan aan den heer Rinkema op gedragen, die daartoe vandaag de plannen bij het Gemeentebestuur heeft, ingediend. De kans op goedkeuring is natuurlijk zeer groot, daar de in 1904 door B. en W. gegeven voor schriften stipt zijn gevolgd en alleen eenige wijziging door de inmiddels ingevoerde bouwverordening noodza kelijk is geworden. In het uiterlijk van den schouw burg zal deze verbouwing weinig verandering brengen. De bestaande vestiaire. links van de vestibule wordt weggesloopt evenals de direc tiekamer rechts. Daarvoor in de plaats komen trappen, die recht streeks voeren naar de loges en naar de gaanderij, zoodanig, dat iedere rang twee eigen trappen heeft. Daar voor worden in den gevel van den bestaanden schouwburg twee stel nieuwe deuren aangebracht. De bestaande vestibule blijft, zij houdt een breedte van 5| bij 91/2 M. en zal, evenals tot dusver, dienen voor toe- en uitgang van balcons, parterre en stalles. Als 't mogelijk blijkt te wezen zal de trap naar het parterre vervallen en vervangen wor den door een schuinen opgang, zon der treden. De trappen naar de bal cons zullen gemakkelijker worden ge maakt. De ruimten tusschen de rijen stoe len in stalles en parterre zullen gi-oo- ter worden gemaakt. Het tooneel zal van de zaal worden gescheiden door een brandmuur en een ijzeren brandscherm, het wordt veel grooter, daar de kleedkamers er achter worden weggebroken en zal beslaan een oppervlakte van 14.5 bij 13.7 M. Onder het tooneel zullen acht kleedkamers worden gemaakt. Er zal achter aan den schouwburg een uit bouw worden gemaakt, waarin bene den een artistenfoyer en boven twee dames-kleedkamers, zullen worden aangebracht. Alle kleedkamers heb ben uitgang op gangen, die voeren naar de Parklaan of naar de Nieuwe Gracht, zoodat ook de veiligheid van de artisten behoorlijk is verzekerd. De foyer op de eerste verdieping vervalt, zij moet een deel van haar ruimte afstaan aan de trappen naar de bovenrangen en wordt voor 't over blijvende deel ingericht voor vestiaire voor de loges. Er komt eene nieuwe foyer in het daarnaast gelegen perceel No. 55, dat thans door den heer Van Gasteren wordt bewoond. De heer Rinkema heeft op zijn teekeningen een onder pui daarvoor ontworpen. Hoewel deze foyer kleiner is dan de vorige, die 14 bij 7 M. groot was, zal zij met haar afmeting van 12.30 bij 6.40 M. ruimte genoeg opleveren voor het ge middelde schouwburgbezoek. Tus schen de vestibule en deze foyer zijn in een zijgang de noodige toiletten ingericht. Achter de nieuw ontworpen foyer is een keuken, die blijft en daarach ter wordt een stemkamer gemaakt, die voor het orkest zeer goed gelegen is. Op de eerste verdieping van het huis No. 53 wordt een kamer inge richt voor de directie, het overige zal den heer Van Gasteren tot wo ning dienen. De toegang voor de galerij in de Parklaan komt nu te vervallen, zelfs zal die deur worden dichtgemaakt. Het aanbrengen van een luik in de kap. het aanbrengen van een regen scherm. het beplakken van decoratief met asbestpa.pier, liet eJectrisch ver lichten van het tooneel, liet zelfslui- tettd maken van deuren, het aan brengen van een annihilateur (brand- bluschapparaat) en dergelijke bepa lingen, die alle in het schrijven van B en V. van 3 Mei 1904 zijn opge somd, zal in acht worden genomen. Als we op dezen datum letten, komt onwillekeurig de eenigszins droef geestig stemmende gedachte op, dat er dus twee jaar verloren is gegaan anet te constateeren, dat de Haar lemmers wel een beteren schouwburg willen hebben, maar er geen geld aan besteden. De rijke mensehen hebben zich van verre geho'uden en als van zelf komt nu de verbetering neer op de allereenvoudigste verbouwing, zon der eenige praal of zwier. Dat is jammer, maar laten we ons troosten met het bekende Fransche gezegde S i To li n'a pas c e q u'o n aim«, il fa ut aimer ce q u'o n a. Wie niet heeft wat hij wenscht, moet wenschen wat hij heeft. Te hopen is het., dat deze nieuwe plannen zich in den steun en de me dewerking van het dagelijksch be stuur en van de ambtenaren zullen mogen verheugen. De heer Van Gas teren zou namelijk gaarne met, ker mis weer laten spelen. En het is zoowel in zijn, als in ons aller be lang, dat er weer een zaal zal zijn, waar een tooneelvoorstelling op be hoorlijke wijze kan worden gegeven. Wij hebben in waarheid zoodanige gelegenheid al te lang gemist. J. C. P- Buitenlandsch Overzicht DE TOESTAND IN RUSLAND. Priester Gapon (door Gorki kort weg een politieke zwendelaar ge noemd) is naar gemeld werd eenige dagen geleden erdweneu. Niette genstaande alle door de politie inge stelde ijverige nasporingen i.s en blijft Ga.pon weg en zijn familie en vrienden beginnen te vreezen. dat hij door de revolutionairen op ge heimzinnige wijze is vermoord. Een gelukkige omstandigheid, die evenwel niet dikwijls kan plaats heb ben, redde Vrijdag graaf Keiler, dein militairen kommandant van Katto- witz, het leven. Toen hij uit de me nigte een bom naar zich zag geslin gerd worden, ring hij deze" in de handen op en voorkwam al zoo een voor hem noodlottige ontploffing. De nieuwe Russische leening maakt, naar uit Petersburg aan de Ffr. Ztg. gemeld wordt, een zeer de- primeerenden indruk in de Russi sche toonaangevende kringen, we gens de bezwarende gevolgen die zij met zich zal brengen. De Ramp te San Francisco. BETERE TIJDINGEN. De hoopvolle tijding door een Reu- ter-telegram Zatei*dag gebracht dat er hoop bestond een vierde gedeelte der stad te kunnen redden, is ge lukkig bewaarheid. Een gedeelte van San-Francisco is voor 'het alles vernielende vuur be spaard gebleiven al zal ook dit deel, het westelijke, eveneens be schadigd zijn door de aardbeving. Toch zijn daar voldoende groote ge» bouwen bespaard gebleven, die thans tot hospitalen kunnen worden inge richt. En ook enkele treinen loopen we der, wat beteekent dat eindelijk le vensmiddelen op groote schaal kun nen worden ingevoerd terwijl de waterleiding weder in staat is de dor- stigen te laven. Ja. ondernemend als de Amerika nen zijn, zijn velen reeds druk ill de weer ontwerpen te maken voor den wederopbouw der stad op het zelfde gevaarlijke punt. ..Binnen vijf jaar", moet de Cali- fomische bankier William Crocker gezegd hebben, ,,zal men een mooier en veiliger San Francisco op de oude plaats zien staan. De plek me' de haven is door de natuur nu een maal aangewezen als de hoofdplaats van den Grooten Oceaan". Ook an dere rijke lieden zijn reeds met het gemeentebestuur in overleg getreden om tot een grootsehe herrij,zing der stad uit haar asch mede te werken. HOE DE BRAND WERD BEDWONGEN. Dat de voortgang van het vuur Vrijdagmiddag kon gestuit worden, toen het ter hoogte van Octavia- street gekomen was, zal wel toege schreven moeten worden aan een verandering in de richting van den wind en ten deele ook hieraan dat de brandweer met groote moeite de beschikking had weten te verkrijgen over zeewater. Onder de aanzienlijke gebouwen, Vrijdag nog door het vuur vernield, worden genoemdhet Occidental Hotel, dat jaren lang als hoofdkwar tier voor officieren heeft dienst ge daan, het oude Lick House, door den bekenden rijk geworden goudzoeker en bouwspeculaint James Lick gezet. Old Russ House, de Nevada National Bank, het Hayward-Building. de Ca lifornia National Bank, de First Na tional Bank, de Canadian Bank of Commerce, de London aind S. F. Bank, de London, Paris and Ameri can Bank en de Bank of British North America, KUNSTSCHATTEN GINGEN VERLOREN. Eenige kunstschatten in de voor name huizen op Nob Hill zijn naar veilige plaatsen overgebrachtsolda ten hielpen mede aan het uitsnijden van schilderijen in Flood- en Hun tington Mansion en in bet Hopkins instituut. In de vernielde Bohemian Club in Post street. Grant avenue, werd juist een tentoonstelling ge houden de meeste schilderijen zijn gered, maar men zegt dat een ver zameling van oude meesters, waar onder werken van Rembrandt, Diaz en Murillo, verbrand as. DB VERSCHRIKKINGEN. De nood en de ellende zijn anders vreeselijk geweest, zoo verschrikke lijk dat men niet begrijpt, hoe men zoo spoedig zich van het verleden kan losmaken om zich weder tot de toekomst te wenden. Want na de schrik en de ellende door de aardbeving en den niet min der versohrikkelijken brand teweeg gebracht. vertoonden honger, wa tersnood en ziekte dreigend het vale gelaat in de voor drie vierden ver woeste stad. De dorst is zoo groot geweest, dat menschen vuile plassen op de stra ten hebben opgedronken. Honderden lijken van in de straten bezwekenen van verbrande of van uit de puinhoo- pen levenloos te voorschijn gehaalde slachtoffers liggen thans pp straat, en deze lijken gaa in 't warme weer natuurlijk tot ontbinding over. Doch ook hier treden de autoriteiten op de meest besliste en krachtdadige wijze op. Daar de soldaten ander werk te doen hebben, worden de burgers, desnoods mot de bajonet op de borst, gedwongen graven te delven, leder burger, die daartoe van een sol daat bevel ontvangt is verplicht min stens een uur lang aan dit werk te helpen en zoo kon men millionairs naast polderjongens bezig zien in het zweet huns aanschijns mede te hel pen aan liet bezweren van een ge vaarlijke en misschien toch niet ge heel te voorkomen epidemie. EEN VREESELIJKE NACHT. Aan de New-York Herald" wordt dd. Vrijdag nog geseind De daklooze bevolking bracht, een vreeselijken nacht door juist voor den dag. waarop de eerste sprank van hoop verscheen. Toen de avond viel, leken de parken en het strand wel op een stad van tenten. Over een afstand van mijlen kampeerden de ongelukkigen in tenten van de schamelste soort, een groot gedeelte daarvan bestond ril. uit niets anders dan een paar in den grond geslagen stokken met een deken of een bedde- laken er over heen. De meer geluk kigen, die een eenigszins dragelijke tent de hunne konden noemen en nog wat kleederen en dekking ha.d den kunnen redden, konden zich hoogst bevoorrecht achten. Ongeveer 100.000 personen rijk en arm dooreen, vonden een schuilplaats -'n het Golden Gate-park, 200.000 an deren werden onder dak gebracht op andere plaatsen en de duizemden. die in den slaap zelfs voor korten tijd geen vergetelheid konden vin den voor him ellende, bleven hei schouwspel aanzien, hoe de vrijwil ligers. meest, jonge mannen, onder commando van de bijna uitgeputte brandweerlieden, al het mogelijke de den om de voortwoekerende vlammen te bedwingen. Vrouwen en kinderen werden met de gekwetsten tegelijk opgeborgen. Het gekerm der gewon den en het gegil der half-krankzinni- ge geredden in doodelijke onrust over het lot hunner betrekkingen, was hartverscheurend. Steeds door groeide de menigte aan en de onder steuningscommissies deden alles, wat ze maar konden, om de dakloo- zen aan voedsel en ligging te hel pen. De vlammen wonnen hoe langer hoe meer terrein. Menschen, die ge dacht hadden dat hun huizen geen gevaar meer liepen en daarom beter vonden onder hun eigen dak den nacht door te brengen zagen dat het gevaar hoe langer hoe nader kwam en moesten eindelijk, in arren moede, er toe overgaan mei vrouw en kind de veiligheid van het park te zoeken. Daar legden ze zich neer gehuld in dekens, het kostbaarste wat ze hadden kunnen redden naast hen, terwijl soldaten over hen en hun bezittingen waakten. En water was er toen ook nog niet en dus leden ze onder de verschrik kelijkste van alle ontberingen. de tongen kleefden aan het gehemelte en er was haast geen frissche dronk om hen te laven, want het weinige water, dat aangebracht werd, moest, met het oog op hetgeen de eerste toekomst kon brengen in de klein ste hoeveelheden en zoo schaarsch mogelijk warden verstrekt. En zelfs dat weinige water moest op een mij' af stands worden gehaald, want zoo ver was de afstand naar een van de waterreservoirs. DE VERNIELING VAN EEN HOSPITAAL. De verschrikkelijkste bijzonderheid van den brand is zeker de vernielhig van het ..Mechanies'-paviljoen dat ingericht werd voor een hospitaal voor gewonden, die met in staat wa ren te vluchten. Algemeen dacht men dat dit gebouw niet door de vlam men bereikt zou worden. Vijftig geneesheeren waakten er, zich niet bekommerend om wat er buiten gebeurde. Plotseling renden politie-agemten binnen, de tijding brengende dat binnen tien minuten de brand zou zijn overgeslagen op het paviljoen. En nauwelijks was deze treurige mare gebracht of het dak brandde reeds. De doodmoede geneesheeren en verpleegsters wil den die zieken met veriaten. Maar de politie duwde deze helden met ge weld de deur uit. Van de meer dan honderd patiënten werden er slechts tien gered. Het angstgeschreeuw van de achterblijvenden was hartver scheurend. Zelfs de politie-agenten, in dieze dagen wel aan iets hards ge wend. weenden in hun gevoel van absolute machtelooshe'd. De zware zieken, die niet loopen konden, meer dan negentig menschen, verbrand den allen. DE MUNT OVEREIND GEBLEVEN. Opmerkelijkerwijs en als door een wonder is het gebouw van de Munt overeind gebla\ enen hebben noch de schokken noch het vuur het •gebouw veel schade toegebracht. Dit feit is te merkwaardiger, wijl alle gebouwen tot ver in den omtrek in puin liggen of zijn leeggebramd. De voorraad go-ud en zilver in het Munt- gebouw ter waarde van 39.000.000 dol lars. loopt geen gevaar. De Munt is liet eenige. gebouw van verscheidene blokken in de buurt, hetwelk met vernield is. Wel zijn de ramen uit gebrand en is hier en daar aan den gevel wat steen afgesmolten. Ook is het dak gedeeltelijk verbrand. Bij het reddingswerk zijn tal van diep tragische ongelukken voorgeval len. Deernis wekt het lot van luite nant Charles C. Pullis, die bij een dynamietontploffing zeer zwaar ge wond werd. HET AANTAL OMGEKOMENEN NIET TE SCHATTEN. Hoe groot het aantal omgekome nen bij de ramp is, blijft nog steeds een raadsel. Een correspondent, die de stad heeft doorkruist, zegt dat het abso luut onmogelijk is vooralsnog zelfs bij benadering, het getal der slacht offers aan te geven. Er stond bijv. een pension aan de Zesde en de Missouri-street. Bij den eersten schok stortte het neer en iemand, die met den toestand van het huis van nabij bekend is verzekerde, dat zich daar- ii 600 personen bevonden die allen onder het puin bedolven werden. Ook de materieele schade wordt ge schat op een som tusschen 500 en 250 millioen dollar. Ter geruststelling van hen. die in ongerustheid over vrienden of be kenden. die in San Francisco ver toefden, telegraphi'sch om inlichtin gen verzochten en zonder antwoord bleven, kan het volgende telegram van Reuter uit Oakland dienen Wegens de opeenhooping van telegrammen in de kantoren is liet niet mogelijk spoedig genoeg alle telegrammen te beantwoor den van personen, die zich onge rust maken over de veiligheid van bloedverwanten of vrienden. De aanvragers behoeven vol strekt het ergste niet te dienken, wanneer het antwoord twee of drie dagen uitblijft. Bovendien is reeds gemeld, dat de meeste vreemdelingen in de groote hotels gelogeerd waren en zooals uit de reeds ingekomen berichten blijkt, zijn de bewoners daarvan er betrekkelijk goed afgekomen. HET HULPBETOON. Er wordt gelukkig veel. vorstelijk en snel gegeven. Met Amerikaanschc-n spoed en Amerikaanschen practischen geest wordt er gewerkt orn de ellende te verminderen. Alle steden wedijveren om levensmiddelen water, kleeren, tenten te zenden. Lange extra-trei nen brengen voorraden. En in de stad zelve zorgt een commissie voor l doelmatige verdeeling. Op die ma nier alléén kunnen de natuurlijk in uiterste opwinding verkeeirende ge moederen tot. eenige kalmte gebracht worden, het allereerst- noodige om werkelijk verbetering te brengen. Den geh eel en dag door staan vluchtelingen in lange rijen dood stil te wachten op hun beurt voor voedsel-verstrekking. In het Golden Gate Park, waar duizenden vluchte lingen zijn. is een groot station ge bouwd voor het uitdeelen van le vensmiddelen Duizenden zijn verza meld op de pleinen langs de zeekust. GROOTE GELDSOMMEN VLOEIEN TOE. Van alle zijden vloeien groote som- men toe. iets. wat in het rijke Ame rika ook niet anders verwacht kan worden. De burgerij van New-York heeft voor 380,000 dollar ingeschreven. Te Chicago .wil men een ^millioen bij eenbrengen. Uit Baltimore vertrekt een trein vol mondbehoeften. De steden in het zuiden van CaJifornië zenden 100,000 dollar. Uit San Pedro, Stockton en andere plaatsen komen volgeladen booten. Treinen vol le vensmiddelen en geneesmiddelen, met doktoren en verpleegsters ko men telkens aan. De Hamburg-Amerika-lijn heeft 100.000 mk. voor de slachtoffers van San Francisco gegeven en zich aan het hoofd van een commissie voor het inzamelen van giften gesteld. Ook uit andere Duitsche steden komt bei-icht van de oprichting van co- mité's. Maar ook van regeeringswege blijft men niet achter. Een Reut er-telegram deelt daaromtrent het volgende mede President Roosevelt heeft in een Boodschap aan het Congres aanbevo len de aanneming van een nieuw crediet van 1.500.000 dollars voor het yerleenen van steun aan de slacht offers te San Francisco. Aan de Boodschap is toegevoegd een rap port van den minister van handel en nijverheid waarin wordt aange toond, dat deze ramp de ver schrikkelijkste is. die ooit i il de geschiedenis van Ame rika is voorgekomen. De Opstand in Noord-Frankrijk De toestand in het Noorden van Frankrijk wordt hoe langer hoe ern stiger. In verschillende plaatsen had den ongeregeldheden plaats en wer den woningen geplunderd. Te Es- caudin zijn alle bakkerswinkels leeg geroofd. Te Sallaumines kwamen de stakers in botsing met een patrouil le, die van de wapens gebruik maakte. Drie gendarmen werden licht gewond. Uit LORIENT werd Zaterdag gemeld De toestand is hier erger gewor den. De slagers en arbeiders in de 1 abrieken van verduurzaamde le vensmiddelen sloten zich aan bij de staking. De trams konden niet rij den. Jagers uit Pontivy en dragon ders uit Nantes zijn aangekomen, alsook gendarmen. Alle winkels zijn gesloten en het is onmogelijk zich te voorzien van levensbehoeften. Ook de kleermaaksters staakten het werk. aangezien de stakers in de werkplaatsen drongen, om haar het werk te doen stilleggen. De ba zaars, de kruidenierswinkels en de groote magazijnen werden gedwon gen je sluiten. De patroons werden uitgejouwd en een hunner geslagen. Zij hebben de hulp van den burge meester ingeroepen. Marinetroepen en voetvolk. dra gonders en gendarmen hebben stra ten en pleinen bezet. Er hebben botsingen plaats gehad tussclien dragonders en stakers. De officieren lieten een charge maken tegen de stakers deze ontvingen de dragonders met steenworpen; 6 per sonen werden in hechtenis genomen. Vrijdagmiddag waren talrijke sta kers uit LIéVIN uitgetrokken. Vrouwen met de roode vlag liepen aan het hoofd van den optocht. Toen zij I.ens binnenkwa men. werd hun de weg door voet volk en ruiterij versperd. De stakers werden teruggedreven. maar zij wierpen de gaslantaarns en tele graafpalen om en legden die over den weg. Ook spanden zij ijzeren draden om de ruiters het voortgaan te beletten. VervoLgens wierpen de stakers een barrikade op waarop zij de roode vlag plantten. Van achter j die barrikade en de afsluithekken van den overweg van liet spoor wierpen zij de soldaten met een ha- cel van steenen.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1