Tweede Blad behoore&de bij Haarlem's Dagblad" TUI Dinsdag 21 April 1906. Km. 7OOI Stadsnieuws Kids voor Haarlem en Om- (reken. Van dezen gids, samengesteld door Hi heer J. Craandijk, is thans na lintig jaar de vijfde druk versche en, die in menig opzicht van de in jol' verschenen 4den druk verschilt, i pa zijn „Woord vooraf" zegt de sa- insteller dit werk gaarne aan jeug- jger kracht te hebben overgelaten, heli dat hij voor den vriendelijken tmdrang van den uitgever, den heer t D. Tjeenk Willink bezweken is. 1 deze voorrede vlecht de schrijver og een pleidooi in voor het wandelen 1 de vrije, rijke natuur, op duinpad a boschpad, waar fiets en tram niet jomen kunnen. ;Het boekje (100 blz. druks) is ver leid in de volgende hoofdstukken De voornaamst© bizonderheden in Ie stad zelve te vindenII. De land- treek ten zuiden der stadIII. De andstreek ten Noorden IV. De Duin- oom (met Zandvoort). Na een geschiedkundig overzichtje o hebben gegeven, worden de lezers (oor middel van een tochtje met Ï.N. E. T., H. T. M. en E. S. M. op de joogte gesteld van hetgeen langs die ffambanen en haar omgeving valt vaar te nemen. Verder wordt een hoofdstuk gewijd »an de z.g. buitenstad, waarna de (est van het boekje wordt gevuld met nededeelingen over de omstreken, ien N. tot Assumburg en Marquette, an Z. tot Hillegom, Lisse, Keukenhof jn ten W. tot de zee. f Het geheele beschrijvend gedeelte Is op nauwkeurige wijze samenge- iteld en geeft telkens blijk van tot op den huidigen dag bijgewerkt te zijn. Een 34-tal meest mooie en duidelij ke platen sieren den tekst, j Van de ingevoegde kaarten bespra ken we reeds vroeger de ook afzon derlijk verschenen kaart van Haar lem in vogelvlucht, waarvan in dit werkje een verkleinde afdruk zijn plaats vondook den nieuwen platte grond der Gemeente, eveneens afzon derlijk verschenen, kondigden we reeds aan. I De andere kaarten wandelkaar- jten van den Hout; het Haarlemmer- ihoutpark en Zuiderhout; den Aerden- hout, Heemstede en Bennebroek (Haarlem. Overveen, Bloemendaal en (SantpoortIJmuiden, Wijk aan Zee, [Velsen en Beverwijk munten alle uit door duidelijkheid. Jammer is, dat op de vierde kaart het Kenaupark, Florapark wordt ge noemd. Onze slotindruk is, dat deze gids goede diensten zal verrichten, niet alleen voor den vreemdeling die Haar lem bezoekt, maar ook voor vele Haarlemmers zelf. Landweer-vest! ng-artil 1 er-ie. De landweer-vest.-art. uit het 20e en 21e district, resp. Naarden en Haarlem, zal in de maand Juni en die van het 41e tot en met het 48e district, resp. Breda, Tilburg, Eind hoven, 's-Hertogenbosch, Venlo, Roer mond, Sittard en Maastricht, van28 Mei tot 2 Juni, in de infanterie-ka- zerne te Haarlem onder de wapenen komen. Aanbesteding. Door de Genie te 's-Hage is aanbe steed het verven van militaire ge bouwen en werken te Leiden en Kat wijk, raming ƒ2340. Voor dit werk werd het laagst in geschreven door den heer J. Tromp te Haarlem voor ƒ2132. Uit de Omstreken BEVERWIJK. Door den architect Rozee alhier is aanbesteedhet water van een fa brieksgebouw voor marmerbewer king, dubbel woonhuis enz. aan de pijp. Ingekomen waren 17 biljetten. Het laagst werd ingeschreven door de heeren Gebr. de Graaf te Waterj graafsmeer voor ƒ69600.—. Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar het Engelseh.) Als hij maar ééns zijn nichtjes en neef ontmoet had, dan zou hij hen verre verkiezen boven de kinderen van zijn zuster, dat wist zij zeker. Zij was niet zoo stoutmoedig ge weest om persoonlijk een bezoek bij Mr. Malincourt af te leggen, zooals Mrs. Egerton, maar zij had haar echtgenoot overgehaald' hem vriend schappelijk uit te noodlgen bij hen te komen. Een kort antwoord ,wias op dien brief gevolgd, wiaarbij* door de invi tatie bedankt werd, en het volgend bericht bracht tijding van zijn dood. Cesar en zijn vader hadden de be grafenis bijgewoond, ofschoon er geen invitatie voor gezonden was, en Ivan en Anthony Egerton waren er ook geweest. De oproeping om bij hei voorlezen van het testament te genwoordig te zijn werd den dag na de begrafenis bezorgd en verwekte gTOote verbazing, en nu wachtten Mrs. Malincourt en haar echtgenoot met ongeduld op den terugkeer van HAARLEMMERMEER. Agenda voor den Raad te Haar lemmermeer den 26sten April. Punten van behandeling Ingekomen stukken; Gemeente-ver- slag 1905Verslag Armbestuur 1905 Wijziging begrooting Armbestuur 1905 en verhooging Af- en overschrij vingen; Adres mej. de wed. T. Zwart verhooging pensioenVerzoek K. Postma, ontslag onderwijzerVer zoek mej. Witte, ontslag onderwijze res Voordracht en benoeming onder wijzer 1. P. Stuurman te Aalsmeer 2. F. Reindersma, Woudrichem, 3. A. v. Vuure te AmsterdamVoordracht en benoeming onderwijzeresMej. W. M. Postma te AmsterdamMej. L. C. G. Broekmans te Amsterdam en A. G. Wijnsouw te PiershilVerzoek van R. Ewouds om ontslag als hoofd van school 9; Benoeming van een lid B. ArmbestuurVerzoek voor het plaatsen van steenen op verschillen de graven Rioleering te Hoofddorp Plan verbouwing school VIIRecla- rnen omslag (suppl. kohier). Binnenland Buskruitontplofflng te Hillegersberg TWEE DOODEN. Zaterdagmiddag 4 uur heeft inde vuurwerkfabriek van A Gall, geves tigd op een eiland in de Hillegers- bergsche plas, een buskruitontplof flng plaats gehad. De heer Gall werd gedood, zijn li chaam werd gieheel verscheurd. Een knecht is in de lucht gevlogen en vermoedelijk in de plas verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Nader meldt men nog de volgende bijzonderheden „Sinds geruimen tijd bevindt zich op een der eilandjes in den Hi 11e- gersbergschen plas een aantal kruit- huisjee van den kunstvuurwerkma ker, de firma Gall, waar reeds her haalde malen ook nog een veer tien dagen geleden ontploffingen plaats hadden. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur bevond zich de eenige firmant, de 31-jarige Henri A. GaH, met twee knechts, de gebroeders Montsroy, 20 en 22 jaar oud, op het eilandje. De heer Gall was met een der beide knechts, den 22-jarigen M.. bezig met het sorteeren van kruit z. g. sas, terwijl de 20-jarige M. op een 20 a 30 M. afstand bezig was met het vullen van slangetjes. Door welke oorzaak ook. men vermoedt .door «wrijving ontvlam de plotseling het kruiteen ontplof fing volgde. Een slag als van een kanonschot waarschuwde de bewoners aaai den straatweg, dat er een ongeval had plaats gehad. Dadelijk gingen zij met roeibootjes naar het op 200 M. afstand gelegen eilandje, waar zij den 20-jarigen Montsroy in radeloo- zen toestand1, doclx ongedeerd aan troffen. Van den heer Gall en den 22-jarigen M. was niets te bespeuren. De 20-jarige M. werd in een roei bootje opgenomen. Toen de rookwolk was opgetrokken kon men een onderzoek instellen. Er was niets te zien dan een gat in den grond. De overblijfselen van den heer Gall bleken heinde en ver verspreid; het hoofd was van den romp geschei den en stukken vleesch hingen inliet prikkeldraad, dat indertijd op last der justitie om het eiland was ge spannen om te verhindelen, dat jon gens daai- aan land gaan. Het lijk van den 22-jarigen M. werd met diepe brandwonden en ver brijzelde 'handen in den plas gevon den. De overblijfselen van de beide slachtoffers werden naar het drenke lingen huis te Hillegersberg overge bracht. De burgemeester van die plaats, de heer Lefèvre de Montigny. hield later een onderzoek ter plaatse. Men denkt dat de ontbranding ont staan is door vrij wing of door het sterke zonlicht. TWEEDE KAMER. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn thans tot her- vattting der werkzaamheden bijeen geroepen tegen Dinsdag 1 Mei, des namiddags te 2 uur. Naar men verneemt, moet de voor zitter der Tweede Kamer voornemens zijn, dan aan de centrale commissie voor te stellen den volgenden dag (Woensdag 2 Mei) een aanvang te maken met het onderzoek in <le af- deelingen van de reeds door hem in de vergadering van 6 dezer voor sec tie-onderzoek genoemde wetsontwer pen, benevens van de ontwerpen van hun kinderen. Het diner wachtte en totdat het was afgeloopen en de bedienden de eetkamer verlaten hadden, was het onmogelijk vrij met elkaar te praten. Maar Mrs. Malincourt kon zoo lang niet wachten en zij stond in de hal toen haar zoon en dochter binnen kwamen. Wel. Cesar? fluisterde zij, ter wijl zij hem apart nam op een toon, drie zij vergeefs trachtte vastheid te geven. Is er goed nieuws? Heeft on ze familie iets gekregen? Nietsantwoordde de jonge man somber. Hij was onderweg naar huis voortdurend bezig geweest om Violet hot rede te brengen, maar zij was stijfhoofdig gebleven in -baar plan om Anthony te trouwen. Zijn toon was kortaf en zijn voor hoofd gefronst, terwijl hij de hand Ivan zijn moeder wegduwde en zich omkeerde om de eetkamer binnen te gaain. Wij hebben niets gekregen eih zullen ook niets krijgen zei hij met wreedaardige duidelijkheid. Mrs Malincourt volgde haar zoon met teleurstelling in haar hart. Een blik op beider gelaat vertelde den vader de waarheid, en hij belde driftig om het middagmaal. Waar zijn je zusters? vroeg hij -op ruwen toon aan zijn zoon. Het di ner is al een heele poos uitgesteld. wet, betrekkelijkwijziging der Hin derwet verhooging van de water- staatsbegrooting voor 1906 (brug over de Gouwe), en onteigening ten behoe ve van een spoorweg van Neede naar Hellendoorn. GEEN AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den mi nister van Oorlog zal op Donderdag 26 April eerstkomende niet plaats hebben. NED. ZUID-AFR. SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Door de N. Z. A. S. M. is aan haar personeel bekend gemaakt, dat met allen, die haar volledige décharge willen geven, zal worden afgerekend, door uitbetaling van lste. Voor vergoeding van het ge mis van vrijen overtocht, naar Am sterdam de bedragen, die voor de ambtenaren, die daarop krachtens hun dienstverband volgens de boeken en aanteekeningen der Mij. aan spraak hebben, in die boeken of aan teekeningen zijn vermeld 2de. Ter voldoening van de over het dienstjaar 1899 niet uitbetaalde gratificatie. 3/4 der maandbezoldi- ging genoten op 31 Dec. 1899 3de. aan de in Nederland aange- stelden 2 maanden bezoldiging, als genoten op 24 Juni 1900 4de. aan de overige ambtenaren en beambten 1 maand bezoldiging, als op 24 Juni 1900 genoten. Hiermede voldoet de Maatschappij aan alle verplichtingen, die bij eene normale liquidatie moeten nageko men worden. UIT ZIJN AMBT ONTZET. De rechtbank te Leeuwarden heeft den notaris H. J. S., die an staat van faillissement verkeert, uit zijn ambt ontzet. Het actief bedraagt ongeveer ƒ30.000 liet passief ƒ130.000. LANDBOUW-COMITé. Het Landbouw-Weekblad maakt het volgende bekend Het dagelij ksch bestuur van het Nederl. Landbouw-comité maaJkt be kend dat de secretaris, mr. A. Ferf, een eervol ontslag heeft aangevraagd tegen 1 Juli a.s. In de eerstvolgende huishoudelijke vergadering zal dientengevolge een voordracht voor de benoeming van een opvolger worden ter tafel ge bracht. Zij, die mochten verlangen, daarbij in aanmerking te komen, gelieven zich vóór 1 Mei a.s. schriftelijk te wen den tot den voorzitter, adres Den Haag, Westeinde 5a. Het aanvangssalaris bedraagt ƒ2200. De tegenwoordige titularis geniet 3000. HOOFDVERPLEGER. De Minister van Rinnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belang hebbenden. dat aan hel Rijkskrank zinnigengesticht te Medemblik te vervullen is een betrekking van hoofdverpleger, waaraan aan vankelijk een jaarwedde van ƒ600 is verbonden, met genot van vrije huisvesting, voeding en ver pleging, vuur en licht. Ongehuwde personen, in het bezit v.an een diploma als krankzinnigen- verpleger. die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, behaoren zich daartoe Vóór 6 Mei e. k. te wenden tot den geneesheer- directeur dier inrichting. (St.-Ct.) DE LOTERIJWET. In Friesland circuleert een adres aan d'en Minister om de verlotingen op St. Nicolaasavond voortaan weer toe te laten. Het ondervindt bij de neringdoenden veel steun. NOG EEN BOOS RAADSLID. Naai- aanleiding van de rectorsbe noeming te Doeünchem heeft thans ook de heer N. R. de Kempenaer, lid van den Raad en wethouder be dankt. EEN WILD ZWIJN DOODGESCHOTEN. Men meldt ons uit Beetsterzwaag, d.d. 20 April In de vorige week werd wederom een klopjacht gehouden op lvet wilde zwijn, dat zich toen in de bosschen te Bakkeveen ophield. Een der jagers wist het met een kogel te treffen, doch het bleek, da.t dit niet een do o del ijk echot was, want hedenmiddag werd1 eeai spoor van het dier wederom gevonden ach ter „Loiuxwold" alhier. Een drietal jagers ging hedenmid- en zij beihooren ons nu niet langer te laten wachten Wij moeten onze hoeden toch afzetten, zei Violet, die op diatoogen- blik met Nancy binnenkwam. Als haar hart beefde bij de gedachte aan hetgeen haar te wachten stond, dam was er toch niets van in haai* stem te hooren. Het diner scheen oneindig lang te duren. Er heerschte een stilte. die niemand durfde verbreken. De heer des huizes wierp nu en dan een donkeren blik om zich heen, terwijl Mrs. Malincourt nauwelijks scheen te bemerken, wat zij at. Cesar, die werkelijk van Violet hield, maakte zich ongerust over haai' plannen. De délinquent zelf scheen de kalmste mn allen te zijn. Toen de bedienden eindelijk ver trokken waren, keek Mr. Malincourt zijn zoon aam. Ik heb al begrepen, zei hij>, dat je boodschap van heden al even vruchteloos was als de meeste van je vroegere ondernemingen. Ik moet bekennen, dat het mij ternauwer nood verbaast. Als jij je met iets bemoeit, dan schijnt het altijd wel verkeerd te gaan. Het kan ditmaal toch moeilijk mijn sohuld genoemd worden, zei de jonge man. Ik heb niets met het ma ken van het testament te doen ge had. dag zijn spoor volgen, en weldra vond men zijn leger. De jager Hemminga alhier wist 't met een kogel doodelijk te treffen. Het werd hedenavond in het ho tel ,,De Herder" ter bezichtiging ge steld. Volgens raming moet het plm. 70 K.G. zwaar zijn. De kop is ruim 40 c.M. lang. Het dier zal naar „Artis", te Am sterdam worden opgezonden. (Lw. Ct) DE WATERSNOOD IN ZEELAND. Men meldt uit Hontenisse De monsters grond, die alhier uit de overstroomde landen genomen zijn. zullen niet te Wageningeoi, maar op het Rijks proefstation te Goes onderzocht worden. Het onderzoek zal hoofdzakelijk dienen om te weten, hoeveel zoutdee- len de verschillende gronden hebben opgenomen. Enkede landbouwers hebben hier deze week haver gezaaid. Op de minst overstroomde landen zullen beetwortelen verbouwd worden. Daartoe worden met de suikerfabri kanten nieuwe contracten afgeslo ten. FRISSCHE LUCHT IN SPOORWAGENS. Door den „Nederlandschen Vegeta- riérsbond" is aan de directies van den Holl. IJzeren Spoorweg en den Staats spoorweg eèn schrijven verzonden, waarin wordt verzocht aan de onver kwikkelijke „open raampjes"-quaestie een einde te maken. „Adressanten weten wel, dat tie reiziger, die dit wenscht, recht heeft op één open raampje aan de niet- wind-zijde, maar tevens, dat het door den dikwerf actieven tegenstand der mede-reizigers in veie gevallen onmo gelijk is dit voorschrift dóór te voeren en de hygiënische reiziger aldus ge doemd is dikwijls urén lang de be dorven vergiftige uitademingen en uitwasemingen van zijn minder hy giënisch ontwikkelden medereiziger tot schade van gezondheid en humeur, in te ademen. „Om nu aan dit euvel een einde te maken, verzoeken zij. dat. steeds op dezelfde plaats, voor in eiken trein, minstens een coupé 2e en 3e klasse voorzien worden van een bordje „Fris- sohe Lucht". „Mochten deze coupés, naar wij ver wachten. spoedig te klein zijn, om de adspiranten voor „frissche lucht" te bevatten, dan is er geen bezwaar liet aantal uit te breiden, waardoor voor velen het reizen wat minder onaange naam zal worden dan het thans dik werf is." GALGEN-HUMOR. In een Friesch blad leest men de volgende advertentie Getrouwd: WIEBE HOFSTRA en EMILIA LUBITZ. N.B. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te blijven1. 'T ROULETTEKE. Uit zeer goede bron verneemt de „Limb. Koer.", dat een der Valken- burgsche ingezetenen namens meer deren den eerstvolgende*!! keer ter au diëntie bij den Min. van Justitie zal gaan, om liem te verzoeken strenge maatregelen to nemen tegen liet her openen van de „Agrément". De vorige keer heeft eeA dergelijk bezoek wonderen verricht. Thans ver wachten wij niet minder, zegt het blad. PROEVE VAN ZUIVER NEDER- LANDSCH. Als curiositeit zendt men ons een briefkaart, waarvan het adres en de inhoud letterlijk luiden als volgt (Adres). Aan „De Komiedant ma joor van het NeeGende reeteimenit in van) trie te Leeuwarden." (Inhoud)19 April. ,,U, edele Wort be,rigt. Dat mijn zoon Sietse feiv feiv en seeventige per post wissel te goede is Gekoomen Wat hom Wel past U Wort Ge Groet," („Leeuw. Ct.") GENERAAL VAN HEUTSZ-FONDS. Te Amsterdam in ..Krasnapolsky" hield de Vereeniging ..Het Generaal Van Heutsz-fonds" Vrijdagmiddagte twee uur hare eerste algemeene ver gadering. De voorzitter, de heer J. H. Sol- kesz, opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij de aanwezige na mens commissarissen en hoofdbe stuur welkom heette en dank bracht voor den steun door hen verzekerd. „Onbekend maakt onbemind"., zegt het spreekwoord, zoo vervolgde spr. „reden waarom het doei en de ar beid dezer Vereeniging zoowel hier te Lande als in Indië meer moet wor den bekend gemaakt, zal ze aan spraak maken op de liefde en steun, die ze van elk Nederlander ver dient. ..Wij nemen daarvoor die vrijheid, Aan wie is het geld toegewe zen? vroeg zijn vader met een boos handgebaar. Cesar vertelde het hem in zoo wei nig mogelijk woorden. Zijn ouders luisterden begeerig. en toen hij uit gesproken had, liet Mr. Malincourt een kreet van verbaring hooren. Ik heb nooit meer van zoo'n on mogelijk testament gehoord riep hij uit. Kwam niemand daar tegen op? Deedt jij niets terwijl je vader, moe der en zusters gekort werden in hun rechten? Heb jij geen woord inge bracht tegen zoo'n brutale oplich terij De notaris, Mr. Bentley, ver klaarde. dat het testament volkomen in orde was en gemaakt door mijn oom, -terwijl 'hij nog in 't volle bezit van zijn geestvermogens was. Er te gen te prostesteeren zou dwaasheid zijn. Wie protesteerde er tégen Wie was het, die den notaris noodzaakte zijn opinie daarover te uiten Tante Harriët zei iets over loet ongeldig verklaren van het testa ment Dat had ik vooruit wel kun nen zeggen Ik dacht wel. dat jij weer een ander het eerst aan de beurt zoudt laten. Tegen beter weten in, heb ik je -vandaag toestemming gegeven alleen te gaan. Du? Harriët Egerton was er zelfZij deed ver u namens commissarissen en hoofd bestuur tevens uit te noodigeu. de aan u bekende circulaire die hier in groote getale bij den secretaris verkrijgbaar rijn, onder uwe vrien den en bekenden te willen versprei den. „Opdat deze jonge Vereeniging in kracht en bloei toeneme en haar doel wijd en zijd bekend worde. „In Indië leven honderden verla ten, verweesde en verstooten kinde ren van onze militairen. „Deze kinderen die de namen dra gen vaai de zonen van ons land, ..waaronder kinderen van hen die hun leven lieten op het veld van eer in den dienst van Koningin en Va derland" strekken smeekend de han den uit om hulp. „Waar onze Koninginnen zijn voorgegaan waar thans weer Z. K. Hoogheid den Prins der Nederlanden •van Zijne welwillende gezindheid voor het goede doel blijken gaf, door het Beschermheerschap onzer Veree niging te aanvaarden, en H. E. de Ministers van Koloniën. Oorlog en Marine onzen arbeid aanbevelen, om in dezen toestand te vorzien. daar roepen wij een ieder op tot mede werking. Nederland toone, dat het is een Moederland, de voogdesse van het schoone Indië. „En gij militairen zonder onder scheid van rang en stand toont dat het woord kameraadschap geen ijde- le klank bij u isen gij nog weet te zorgen voor de kinderen van uwe gesneuvelde kameraden. „Met deze vereende krachten zul len we. naar wij hopen, tot een ze genrijk werk geraken, medewerken tot oplossing van het pauperisme- vraagstuk, het zedelijk peil vam ons Indisch leger verhoogen. en eem na tionale schuld vereffenen tegenover- het Indo Europeesche kind. Door in deze richting te arbeiden, zullen wij tevens krachtig steun verleen en tot verbetering van het volksonderwijs en zoodoende Indië meer productief maken aan het Moederland. Met deze woorden verklaarde spr. de vergadering voor geopend. GEMEENTE-AMBTENAREN. Het door eene commissie uit den Nederlandschen bond van gemeente ambtenaren samengestelde rapport omtrent wenschelijke wijzigingen in de gemeentewet is door alle bondsaf- deelingen onderzocht. Hare Versla gen zullen door de commissie worden overwogen. Het bondsbestuur is voornemens voor de behandeling de zer zaak eene buitengewone vergade ring uit te schrijven. De afdeeling Noord-Holland heeft op spoedige be handeling aangedrongen. Het bondsbestuur heeft naar aan leiding van de herziening der jaar wedden van de burgemeesters en se cretarissen dér Friesche gemeenten besloten de regeering te verzoeken', te bevorderen dat ook in de overi ge provincies dergelijke regeling worde gemaakt. Een voorstel van de afdeeling Gelderland om de alge meene vergadering de wenschelijk- 'heid te doen uitspreken, dat de bonds leden zich zooveel mogelijk er van zullen onthouden gebruik te maken van -vreemde woorden, vond bij het bondsbestuur geen bestrijdingen kele leden waarschuwden tegen over drijving, ook op dit gebied. STURIST EN STAL. iu een onzer dagbladen stelde on langs een inzender voor, een chauf feur voortaan sturist te noemen. Hij had het woord uit kindermond opgevangen. Volkomen Nederlandsch klinkt de naain niet, maar men heeft toch ook bloemist, fluitist, enz. Als de menschen er nu slechts aan willen, dan zijn wij van chauffeur •af. „Bestuurder" en het oude „koet sier" zijn overigens ook aan bod. In de „Kampioen", Jiet weekblad van den A. N. W„ 'Toeristenbond 'voor Nederland, begroet iemand! 'het nieuwe woord sturist met vreugde. „Maai- zou er nu ook nog geen Hol- Jandsdh woord voor garage gevon den kunnen worden", vraagt hij. „De letterlijke vertaling 'er van is „wijk plaats", zegt cle schrijver (de betee- kenis is oorspronkelijk anders hij sla er Littré maar eens op na)hij vindt echter beter het ojver te zetten met „bergplaats" „men spreekt ook reeds van ..bergplaats voor rijwie len" merkt hij op. Zou 't niet eenvoudiger wezen van stal te spreken? Dat is niet alleen 'korter, maar komt met het spraak gebruik meer overeen. De automo biel vervangt het rijtuig. Een rijtuig nu stalt men ergens. Een ruimte; waar men zijn rijtuigen stalt is een stal of stalling. Er is dan niefs te gen om te zeggen Ik heb mijn auto gestald' bij Die-en-die. Zoo kon iemand békend maken, dat er bij hem stalling is voor auto'sdat hij heeft een automobielstal. Het vreem de, dat misschien voor sommigen nog in deze samenvoeging gelegen is jgaat er door de gewoonte gauw ge noeg af... standiger dan dien melkmuil van een zoon van 'haar te zenden om de zaken af te handelen. Zij bedacht dat het hem niet zou kunnen schelen hoe de zaken liepen en of zijn moe der en zusters voorbij gegaan wer den. Uw tante zal nu de geldigheid van het testament betwisten en zich toeéigenen, wat er nog te halen is. Ik had wel kunnen .weten, hoe het gaan zou Cesar stond op hét punt een haas tig antwoord te geven, maar Nancy's voet stootte 'hem onder tafel aan, en met haar oogen waarschuwde Nancy hem dringend te zwijgen. Het was veel voorzichtiger te luisteren totdat de drift van hun vader wat bedaard was. De oogen van Violet schoten vuur en zij drukte haar handen v.ast inéén, maar zij was ook bij machte zich in te honden. ten minste voor 't oogenbli'k. Mrs. Malincourt stortte warn hoops tranen. En ik had zooveel verwachting van dezen dag! zuchtte zij. Ik was zoo goed als zeker, dat wij een groot legaat zouden krijgen en dat ik een huis in Londen zou kunnen nemen en Violet en Nancy in de wereld introdheeeren. opdat rij een goed huwelijk zouden kunnen doen en niet zoo behoefden te worden als ik afgetobd en worstelend mijn ge heele leven door, alleen bezoeken Welke automobiel-handelaar geef: nu eens het voorbeeld en laat den schilder komen om zijn „garage" ui: te vlakken en er met fiksche letters automobielstal" of korter nog „auto stal" voor in de plaats te zetten (Neerlandia.) LENIGING VAN DEN NOOD. De corespondent der „N. R. Ct." te Konstantinopel schrijft: „Ook de Nederlanders te Konstau- tinopel hebben zoo goed zij konden hun penningske bijgebracht tot Lear ging van den nood dor door de jong ste overstroomingen zoo zwaar getroi- fen bevolking in eenige streken van het vaderland. Op initiatief van den wakkeren voor zitter van de sedert October 1902 hier bestaande afdeeling van het Algemeen Nederlandsche Verbond is er onder hen een iaizaméling gehouden, welke, in aanmei-king genomen, dat daaraan alleen de kolonie alzoo niet het personeel van gezantschap en consu laat heeft bijgedragen, eene san. heeft opgebracht, die verre de ver wachtingen heeft overtroffen. Dat geld is i-eeds de betrokken commissie in patria toegezonden." VEREENIGING VAN VOORZITTERS EN SECRETARISSEN VAN- KAMERS VAN ARBEID. Binnenkort zal tot voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland eene oproeping worden gericht, om zich uit ie spreken over de wenschelijkheid van eene vereeni ging als hierboven genoemd. De oproep wordt onderteekend dooi de beide voorzitters en den secretaris van de Kamer van Arbeid voor de con fectiebedrijven te Rotterdam (van wie in dezen het initiatief uitging);bouw- bedrijven, Amsterdam voedings- en genotmiddelen, Schiedamtabaks-iai- dustrie, Utrecht; confectiebedrijven. Groningen, en voedings- en genotmid delen, Delft. In het te richten rondschrijven zal worden gewezen op het nuttige en nood:ge van eene onderlinge samen werking der Kamers; zoo bij da be handeling der sociale vraagstukken, nauw verwant aan den werkkring dei- Kamers. als bij eene herziening dei- wet op de Kamers van Arbeid,die toch eerlang aan de orde zal komen. Gelijk de Kamers van Koophandel aldus wordt voortgegaan op de reorganisatie dezer lichamen veel in vloed uitoefenen door hare daartoe be noemde commissie, kan het niet an ders, of ook de Kamers van Arbeid zullen dezen moeten hebben op de wij ziging, die eerlang de wet op de Ka mers van Arbeid zal ondergaan. Gewezen wordt verder op het moge lijke van het bestaan eener vereeni ging van voorzitters en secretarissen, evengoed als die bestaat van burge meesters en secretarissen van burger lijke gemeenten. Steun wordt daarom voor het plan gevraagd, zonder dat men zich nog tot iets definitiefs verbindt. DE VUREN VAN TERSCHELLING EN SCHIERMONNIKOOG. Volgens de „Weser Ztg." is de Ne derlandsche regeering van plan, de vuren op de kusten van Terschelling en Schiermonnikoog op de volgende wijze te veranderen. Het vaste vuur van Terschelling za! veranderd worden in een electxisch licht, dat om de vijf seconden eene schittering van 0.1 seconde zal uit stralen. Het oostelijk vuur van Schiermon nikoog zal verwijderd worden, ter wijl het westelijk vuur schitter!icht zal worden, dat met tusschenruimten van 20 seconden een serie van 4 schit teringen elk van 0.38 seconden zal uitstralen. Deze flikkeringen zullen van elkaar gescheiden worden door eene verduistering gedurende 2.12 seconde en de seriën door een verduis tering van 12.12 seconde. Het vuur zal een petroleum-gaslicht worden en met een rooden sector, die ongeveer de richting maan* die boeien van de Wester-Eems bedekt, voorzien worden. Er is reeds op gewezen, of er geen bezwaren bestaan tegen de op handen zijnde verandering van het vuur op Sehiermomiikoog-West met betrekking tot den sector met 4 flik keringen van het electrische vuur op Borkum. daar het laatste nauwelijks 20 zeemijlen van Schiermonnikoog ligt verwijderd en vooral bij het ko men uit eene westelijke of noordwes telijke richting tot noodlottige vergis singen aanleiding kan geven. Door het Duitsche departement van binnenlandsche zaken is nu aan de Deutsche Nautische Verein het ver zoek gericht, om zich zoo spoedig mo gelijk uit te spreken of er ook beden kingen tegen de door de Nederland sche regeering in uitzicht gestelde veranderingen bestaan. ONGELUKKEN. Het lijk vam den lieer G. K„ telle! mond, is nabij de fabriek der heeren K. aldaar, dicht bij zijn woning in een bermsloot gevonden. Hier moet aan een ongeluk worden gedacht, ten gevolge waan'an de heerK. verdron ken is. ontvangende van tweederangs mem- schen. Toen ik trouwde verwachtte ik niet, dat ik zon moeten scheiden van de'wereld, waartoe ik behoorde, totdat mijn kinderen volwassen wa ren. Maar ik heb alles verdragen en leefde op bij de gedachte, dat die oude man ons stellig zijn fortuin zou nalaten En volgens recht en billijk heid komt "Tiet ons toe Jij bent zijn eenige broeder, Percival, en al het geld behoorde voor jou te zijn Maar het is zooals je zegt. Cesar laat de gelegenheid voorbijgaan en nu za! je zuster Harriët het krijgen. Zij zal het niet hebben riep haar echtgenoot, met zijn vuist op tafel staande. Ik zal haar iederen duim gronds betwisten Ik hen de natuurlijke erfgenaam en ik zal al les op het spel zetten om, 't geld te krijgen Hoor je dat, mijnheer zei hij, zich tot zijn zoon wendend. Jouw onbekwaamheid zal niet verhinderen dat mij gerechtigheid geschiedt Waarom zit je daar als een gek, als of je geen woord hoort van hetgeen er om je heen gebeurt? Er zal tegen het testament geprotesteerd worden Jij zult morgen de noodige stapper doen om een proces te beginnen. J" hebt toch zoo weinig te doen.hier ten minste iet« nuttigs te verrichten (Wordt vervolgd1).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5