PERS-OVERZICHT Naar aanleiding van liet congres der S. D. A. P. schrijft „Het Volk" o. a. Dit congres was oen belangrijk con gres. Er zijn dingen gebeurd, wier beteekenis voor de partij haast niet kan worden overschat. Er is sinds het vorige een ommekeer gekomen in de stemming, ©en omme keer zóó groot on zóó onweerstaan baar, dat zeker wel niemand zal kun nen beweren, dat men hier alleen te doen heeft met een gelukte poging van eenige personen om boven andere personen te gaan staan, iets dat de burgerlijke pers niet nalaten zal ?n bet gebeurde te gaan zien. Er lag in deze botsing, die nu op het congres heeft plaats gehad tus- schen de groep van „De Nieuwe Tijd" c. s. en degenen, die nu eens tegen over hun meenden te moeten gaan staan, iets van den schrik van hem, die plotseling gevaarlijke dingen voor zich ziet. Het congres heeft resoluties aange nomen. die aan duidelijkheid niets te wenscnen overlaten, de vertegenwoor digers van de Nederlandsche sociaal- democrati© hebben zich voor dezen een en keer eens verplicht gezien een deel der partijgenooten tot de orde te roepen. Het is daarbij warm toegegaan, het warme bloed bruischte en kookte, de motieven van beide partijen waren op de hoogte van de zaak. Voor de eindstemming over de con clusies had de man, die in dezen als overwinnaar kon gelden, door den voorzitter laten verzoeken bij de uit slag-afkondiging geen teekenen van goed- of afkeuring te geven, en daar aan werd door allen met graagte ge volg gegeven. Dat teekent do stem ming. Ernstigen strijd over de partij belangen. doch gelukkig een diepe be hoefte elkaar te sparen, elkaar niette wonden. Want iedere wonde aan hare strijders toegebracht, verzwakt de so ciaal-democratische propaganda, die mede door de strijders wordt gedra gen. En na afloop hebben vele, wij ho pen, alle, „tegenstanders" elkaar de hand gedrukt, zich gevoelend, ook na dezen strijd, als wapenbroeders in één leger. Waarschijnlijk zullen de genomen resoluties nog vaak aanleiding geven tot beschouwingen, doch wij zijn van het congres heengegaan met één ab solute zekerheid en dat is dézede eenheid der partij is hechter gewor den, wij hebben elkaar meer loeren waar dieeren. elkaar wederzijds respect ingeboezemd, thans liggen de handen in elkaar, en anorgen staan wij weer in volle wapenrusting tegenover den vijand. Een andere warme strijd had op het i congres plaats over liet gebeurde met bet arbeidscontract. Een bijna hoog loopend geschil, in 't kort hierop neer komend De partij, aangesloten bij het agi tatie-comité in zak© arbeidscontract, had zich in dat comité, bij monde van het partijbestuur, solidair verklaard met dat komité, ook daar waar het een ontevredenheidsbetuiging uitsprak over de sociaal-democratische Kamer leden. inzonderheid tegen Troelstra en Tak, omdat een deel hunner agitatie door onze partijgenooten in het par lement was verloochend. Het was een ernstige zaak. Het be loog van Spiekman e. a. tegen onze Kamerleden maakte grooten indruk op liet congres, maar de verdediging onzer mannen, vooral die van Scha per, leek volslagen voldoende en liet congres onderstreepte ze met een ap plaus, dat duidelijk zei hoe het ge stemd was. Maar ten slotte voelde ieder wel waar het zat, waar het géhaperdhad. Aan gebrek aan overleg. Aan te wei nige voeling met elkaar en mét de medestanders buiten de partij. „Waarom hebt gij dat toen niet ge zegd „Waarom ntêt geschreven, waarom niet gesproken, waarom niet gewaar schuwd?" Dat was eigenlijk ten slotte het eeni ge verwijt. Eén ding is te veel blijven zitten om het niet op zij te zetten. Het. zou anders misverstand wekken, en door gebrek aan tijd kon het niet meer, worden uit den weg geruimd. Dat is dat agiteerenden buiten de Kamer minder verantwoordelijkheids gevoel zouden behoeven dan zij. die voor de zaak staan in de Kamer, dat beiden, meer of minder los van el kaar, zouden kunnen optreden. Deze gedachte kan geen juiste zijn, en juist deze zaak bewees hoe deze beide raderen onzer beweging in el kaar moeten passen, hoe noodzakelijk de voortdurende voeling en samen werking tusschen alle organen der partij is. Het komend jaar moet ons die verbetering in de organisatie brengen. In verschillende andere zaken nam het congres besluiten, ook de redactie van het part ij orgaan onderging ver andering. Met groote meerderheid sprak het congres zich uit voor dó collectieve redactie, een stelsel bij een aantal buitenlandsche partijbladen im zwang, en meer in overeenstemming met liet democratische karakter onzer partij. De redacteuren hopen zich het in hun gestelde vertrouwen waardig te maken. Rechtszaken EFFECTEN. Een commissionnair in effecten had in opdracht van een particulier ter Amsterdamsche Beurze gekocht Kan sas City Southern Shares. Hij bood deze stukken aan zijnen lastgever aan tegen betahng van de koopsom en provisie. Deze weigerde te betalen, waarna de commissionnair de stuk kon tegen betaling der koopsom bij deurwaardersexploot aanbood, en toen wederom niet werd betaald, liet de commissionnair de stukken ter Beurze verkoopen, en dagvaardde den lastgever tot betaling der geleden schade. De lastgever beweerde, dat overeen gekomen was, dat hij alleen het ge wone surplus zou behoeven te betalen en dat men dus met. den vollen koop prijs kon vorderen. Doch ook al ware een dergelijk beding niet gemaakt, dan toch mocht de commissionnair niet eigenmachtig de effecten verkoo pen daartoe, beweerde de lastgever, had de commissionnair een verlof van de Rechtbank noodig. De Amsterdamsche Rechtbank was van oordeel dat de commissionnair inderdaad niet mocht overgaan tot verkoop der effecten, zonder verlof der Rechtbank, tenzij de lastgever machtiging had gegeven, hetgeen hier niet had plaats gehad. Zij ont zegde derhalve den commissionnair zijne vordering. VEROORZAKEN VAN DOOD DOOR SCHULD. Voor het Arnhemsche gerechtshof werd behandeld de zaak contra T. P. en M. ter B„ beiden smid te Gronin gen. Bij vonnis der rechtbank te Gro ningen, d.d. 27 Juli 1905, zijn beide beklaagden vrijgesproken van het hun ten laste gelegdedoor schuld den dood van een ander veroorzaken. Het Hof te Leeuwarden veroordeelde in hooger beroep beide beklaagden tot 14 dagen hechtenis, waarop ae Hooge Raad de zaak in cassatie naar het Arnhemsche Hof verwees. Beklaagden hebben in hun smederij een gasmotor, waarvan het vliegwiel niet op voldoende wijze was be schermd. De inspecteur van den ar beid en een opzichter hadden beki. hierop gewezen, doch aan deze Waar schuwing werd geen gevolg gegeven. Den oen Mei 1905 trachtte een der jongens, werkzaam in de smederij, aan wien echter streng verboden was, aan de machine te komen, deze in gang te zetten. Hierbij gleed hij uit en raakte beklemd tusschen de spa ken en de fundeering der machine en kreeg hij zulke ernstige verwondin gen, dat hij na enkele oogenblikken overleed. De beklaagden ontkennen, dat hun er ooit op gewezen is, dat liet vlieg wiel van de machine niet voldoende beschermd was. De advocaat-generaal wees erop, dat de veiligheidsvoorschriften van de veiligheidswet ook gegeven zijn in "t belang van hen, die niets met de machines hebben uit te staan. Als vaststaande aannemende, dat bekl. eenige keeren gewaarschuwd zou zijn requireerde spr. veroordeeling tot 14 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Schaap, uit Groningen, concludeerde tot vrij spraak, subsidiair ontslag van rechts vervolging. Letteren en Kunst HULDEBLIJK VOOR MEVROUW PAUWELS—VAN BIENE. Er is eene commissie gevormd, waarin zitting hebben verschillende notabelen en autoriteiten op tooneel- en kunstgebied, met het doel me vrouw Sophie Pauwels—Van Biene een huldeblijk aan te bieden. In de circulaire, waarin de commissie een beroep doet op het publiek, wordt o. a. gezegd: „Bij mevrouw Pauwels werden de zorgen er met de jaren niet minder om. Zij weet wat tegenspoed is. Om slechts één van de haar overkomen rampen te noemenzeker iemand, alom geacht en vertrouwd maar feitelijk gewetenloos en zwak. als zoovelen, had de niet onaanzienlijke spaarpenningen van den heer en mevrouw Pauwels onder zijn beheer weten te krijgen. Toen bij dezen ver trouwensman de catastrophe ltwam, bleek er van die spaarpenningen niets over te zijn.... Als zij afscheidsvoorstellingen had gegeven zouden stellig velen zich hebben vereenigd om haar een laat ste hulde te brengen. Laten die ve len dat nu óók doen. Laten allen, die in vroeger of latei' tijd genoten heb ben van haar spel, zich dat nü her inneren en samen met hen, die al leen door medegevoel met haan* leed worden geleid, door het schenken van een bijdrage een som vormen, die in elk geval zal strekken om haar zorgen kleiner te maken en daardoor de rust. die zij behoeft, grooter." Men kan vóór 30 April zijn inge vuld 'Lnteekenbiljet inzenden bij dr. M. B. Mendes da Costa, Prinsen gracht 742 of bij mr. II. A. van Nierop. Sarphatistraat 1. te Amster dam. Zij. die geen circulaire ontvingen, zullen genoemde he&ren ongetwijfeld bereid vinden er hun op aanvraag alsnog een te zenden. Koloniën AARDBEVING. Wij lezen in het „Bat. Nbld." van 22 Maart Tegen zeven uur hedenochtend, het was precies 6 u. 51 m. en eenige se conden, middelbaren tijd van Batavia deed zich een vrij zware aardschok gevoelen, uit het Zuid-Oosten komen de naar het scheen. De gewone aard bevingsverschijnselen als slingerende lampen, weigerende uurwerken, etc. bleven natuurlijk niet uit. Op het Magnetisch en Meteorolo gisch Observatorium te Parapa/ttan was op het kwikapparaat van Lepsius zeer duidelijk waar te nemen uit wel ke richting de eerste schok was geko men, namelijk uit Zuidoost ten Oos ten. Alle klokken waren blijven staan, ook die waarvan de slingers in de richting der beweging gingen. Boven dien is de slinger van het uurwerk der Ehlertsche seismograaf, die pho- tografische opnamen der beweging maakt, door den schok afgeworpen, zoodat niet met nauwkeurigheid de duur der aardschorsbeweging is aan te geven. Zou men uit de richting geneigd zijn te vermoeden, dat do Mera.pi aan het spoken was, de waarnemingen op liet observatorium deden tot het aan nemen van een meer nabijzijndie be wegingsbron besluiten. Wij wonnen inlichtingen in te Se- marangdaar had1 men evenwel van de beving niets gemerkt. Wel werd voor een dag of acht te Semarangin den avond onderaardsch gerommel waargenomen, hetgeen men aan den Kedoeschen reus toeschreef. Wonder lijk, dat de plaatselijke bladen daar over liet stilzwijgen bewaard hebben. Te Tangerang en Buitenzorg en langs de lijn der N. I. S. M. werd de aardbeving liedenochtend zeer sterk gevoeld. Een van de aardreuzen in de Preanger zal wat zwaar ademgehaald hebben. Kerk en School AFKEURINGSMOTIE. De afdeeling Opsterland van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers heeft eene motie aangenomen, houdende afkeuring van de handelin gen van B. en W. dier gemeente, die omtrent de sollicitanten voor hoofd der school te Hemrik informaties in wonnen aangaande hunne politieke en godsdienstige gezindheid. „GEREF. SCHOOLVERBAND." In de Donderdag te Utrecht onder leiding van prof. M. Noordzij gehou den constitueerende vergadering van het „Gereformeerd Schoolverband" werd goedgekeurd de overeenkomst met de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs, welke o.m. in houdt, dat de schoolverenigingen, in het verband opgenomen, zich voe gen onder de inspectie van Chr. Na tionaal, en dat diezelfde verenigin gen zich ook bij Chr. Nationaal zul len aansluiten. Na uitvoerige discussie werden de statuten vastgesteld, waarbij bepaald wordt dat het verband districtsgewij- ze, provinciaal en nationaal zich zal openbaren. Aan het comité, dat zich met het ontwerpen van een en ander had be ziggehouden, gedelegeerden van de Ver. voor Geref. Schoolonderwijs en voor Chr. Nat. Onderwijs, werd de taak opgedragen van de commissie van uitvoering tot de e.k. vergade ring, in de Kerstweek aldaar te hou den, waar een definitieve commissie zal worden gekozen. Door de totstandkoming van dit „verband", waar staande de vergade ring 55 schoolbesturen zich toevoeg den, zal de Ver. voor Geref. School onderwijs worden opgeheven. Land en Tuinbouw UIT MAAS EN WAAL schrijft men „Door den gunstigen waterstand op de beide rivieren, welke onzen polder omarmen, zijn wij buiten ver wachting snel van het overtollige water bevrijd. Staarden we vooreen dag of tien nog op een barre zee, thans ontrolt zich voor liet oog al om een groen grastapijt. De lagere polders hebben voor et telijke dagen hunne stoomgemalen aan het werk moeten stellen, terwijl de hooger gelegene hun waterover vloed door het openen der sluizen, dus zonder kosten, konden kwijt ra ken. In enkele weiden, die dloorliaar hooge ligging niet onder water ge staan hebben, graast reeds het melk vee. De boeren van Maas en Waal kunnen dus d>t jaar wijlen „Oom Paul" wel nazeggen „Alles kom reóh". De talrijke boomgaarden staan al lerprachtigst. De vroegelingen onder de fruitboomen. de Engelsche kro zen. perziken en abrikozen hebben rijkelijk gebloeidde vruchtjes zijn reeds gezet en beloven een opbrengst van duizenden guldiens. De volgers, idle reineclaudes, pruimen, kersen en lieren staan in vollen en veelbelo- venden bloei. Van de nakomers on der de bloeiers, de appels valt nog niet veel te zeggen. Bij enkele soor ten kan men echter al nagaan, dat de opbrengst niet groot zal zijnbij de bellefleuren b. v„ doch deze heb ben het 't vorige jaar ook wel goed gemaakt voor twee keeren." GOEDKOOPE BLOEMBOLLEN VEILINGEN. Het is bekend, dat in de laatste jaren door de bloembollenkweekers beproefd wordt, het veilen van bloem bollen op goedkoopore wijze te doen geschieden dan tot heden gebruike lijk is. In 't algemeen zijn de onkos ten tegenwoordig 10, 12 tot 17 en 18 Tegen die hooge percentage wordt nu krachtig geageerd en het verzet neemt toe, naarmate het Höllandsch Bloembollenkweelcers-Genootschap in ledental wint, dat thans reeds 1100 bedraagt. Door het doortastend optreden van 't hoofdbestuur van dit Genootschap worden de veilingen op anderen voet georganiseerd en bedragen de on kosten niet meer dan 5 van u?e koopsombovendien behoeven er geen borgen meer gesteld te worden, tenzij daarvoor, volgens het oordeel der veilingmeesters, later redenen mochten rijn. Langzaam maar zeker verdwijnen de oude gebruiken, die aan de kweekers veel geld kosten. Voor April en Mei zijn vele van die goedkoope veilingen aangekondigd. Sport en Wedstrijden AUTOMOBILISME. Onder het motto „Mooie toestanden in HarmeienDe eenige verbindings weg tusschen Utrecht en Leiden afge sloten schrijft de „Auto" „Volgens mededeeling van den ver tegenwoordiger der N- A. C. voor de provincie Utrecht, is in het dorp Harmeien de steenen brug over den Rijn aan weerskanten afgezet met eene schutting alleen toegang geven de voor voetgangerser was een be gin gemaakt met afbraak, door de bovenlaag steenen te verwijderen. Even voor de schutting, die den rijksweg voor voertuigen afsluit, staat een vierkant bord, met opschrift „passage voor voertuigen, behalve automobielen, langs den Haanwijker- weg." De Haanwijkenveg is een smalle grindweg, die naast den Rijn loopt, evenwijdig met den afgesloten rijks weg. Hij is met een driehoekig bordje afgesloten voor motorrijtuigen. De rijksweg van Utrecht naar Lei den is dus voor motorrijtuigen afge sloten. Wie zich niet wil laten be keuren, moet over Amsterdam, Haar lem naar Leiden. Bij de brug over het kanaal bij Utrecht staat een vier kant bord met de waarschuwing, dat te Harmeien de passage is gestemd voor automobielen. Dit belet niet, dat de automobilis ten dit bord ongezien voorbijrijden en in Harmeien in de fuik loopen. Er zit aldaar niets anders op dan den verboden weg te nemen en eene be keuring op te loopen. De rijksveld wachter ,die op dien weg geposteerd is, moet bekeuren, en heeft reeds vele slachtoffers gemaakt. Deze onaangename toestand kan wel drie maanden duren, en zou ont staan zijn doordat het rijk bevel heeft gegeven, tot herstel der brug, zonder te zorgen voor een noodbrug." DAMMEN. Bij gelegenheid van de uitreiking dor zilveren medaille behaald in den competitiewedstrijd „Edam, Haarlem Amsterdam", heeft de damvereeni- ging „Amsterdam" gevestigd in café „de Kroon" Rembrandtplein gemeend hieraan een gezeliligen avond te ver binden. Op hare uitnoodiging heeft de heer C. H. Broekkamp, redacteur van de Damrubriek in het Weekblad de Amsterdammer, zich welwillend beschikbaar gesteld, dien avond een lezing te houden over de geschiedenis en ontwikkeling van het Damspel. Zij die belangstellen in de geschie denis, voortplanting en ontwikkeling van het eeuwenoude damspel, dat in de 18e eeuw belangrijk is gewijzigd, en in dezen vorm meer en meer op den voorgrond treedt zullen zeker gaarne profiteeren van de gelegenheid om nader hiermede bekend te worden. De goede naam dien de spreker van dien avond bezit, waarborgt volko men het interessante van de lezing. De kennis van den heer Broekkamp van het damspel en zijn geschiedenis is bekend, en nog dezen winter ge bleken bij het houden van cursussen in verschillende damvereeni gingen hier te lande Ook in het buitenland werd de heer Broekkamp meermalen vereerd met de hoogste onderschei ding oa in 1900 te Amiens en in 1905 te Marseille, waar hem tevens de titel van meester werd toegekend PAARDEN. De ook hier te lande bekend© „Bonnie Wee Thing" behaalde een overwinning in den Handicap des Vétérans, ƒ2000. afstand 1600 M.. Vrijdag te Forest geloopen. Het paard, stond 6/1 genoteerd en werd gereden door den jockey Garrard. Goede paarden als „Forest", „But ter Mart", „Submissive", „Rinaldo" en „Flying Footstep" werden in de zen course door „Bonnie Wee Thing" geslagen, die op liet laatste oogen- blik in een rush naar voren werd gebracht. WEDRENNEN. De Amsterdiamsche harddraverij- vereeniging Oud Roosenburch zal een tweedaagsche meeting geven op Zaterdag 26 en Zondag 27 Mei. De Utrechtsche Vereeniging voor Paardensport had. wedstrijden uitge- sclireven tegen 14 Juni, die nu ech ter, naar de Ned. Sport bericht, zijn uitgesteld tot Zaterdag 30 Juni. Deze datum valt in de Lustrumfeesten van het Utrechtsche studentencorps en de hoofdpersoon der maskerade iieeft toezegging gedaan met zijn gevolg de wedstrijden te bezoeken. Uit de Arbeiderswereld HOEPELINDUSTRIE. Men schrijft uit SLiedrecht Zaterdag vertrokken van hier weer vele werklieden naar Rusland, waar het werk tusschen Petersburg en Kroonstad door dien heer Van der Hoe ven alhier aangenomen is, dat ©eni gen tijd stil gelegen had. Ook hebben zoovelen van hier werk gevonden in Zeeland bij de dijkdoorbaken, dat de hoepelindustrie in den laatsten tijd gebrek heeft aan arbeidskrachten en de loonen dientengevolge door ver schillende werkgevers zijn verhoogd moeten worden. Financieele berichten MIJNBOUWKUNDIGE WERKEN. Uitgifte van de 2e serie van het maatschappelijk kapitaal groot hon derd-vijf tig-duizend gulden, overeen komstig besluit der algemeen© verga dering van aandeelhouders van 10 Maart 1906 der „Nederlandsche Maat schappij tot het verrichten van Mijn- bouwkundige Werken". Aan aandeelhouders en houders van winstbewijzen wordt bekendgemaakt, dat de gelegenheid tot deelneming krachtens art. 5 der 6tatuten, tot den koers, welke door bovengenoemde ver gadering werd bepaald, is opeaige- steld van af heden tot 25 April e. k. ten kantore der vennootschap, Haar lem, alwaar houders van aandeelen en winstbewijzen ter uitoefening van hun recht van voorkeur hun stukken kunnen deponeerem Houders van aandeelen kunnen voor elke twee aandeelen der 1ste serie in schrijven voor één nieuw aandeel houders van minstens vier winstbewij zen kunnen inschrijven voor één nieuw aandeel, terwijl het bezit van zestien winstbewijzen rechtigt tot in schrijving op vijf nieuwe aandeelent DE NIEUWE RUSSISCHE LEENING Aangaande de deelname door Oos tenrijk aan de m'euwe Russische lee ning, wordt nog uit Weenen o.m. gemeld De Ooslenrijksch© banken namen 75.000.000 francs vast en 90.000.000 francs in optie over, doch worden de gezamenlijke 165.000.000 francs ter inschrijving aangeboden. De Russi sche regeering heeft aan de Oosten- rij ksche banken de belangrijke toe zegging gedaan, dat, zoolang de Oos- tenrijksche stukken niet te Parijs le verbaar zijn de helft van de op brengst uit het Oostenrijksche deel in Oostenrijk zal blijven. Het prospec tus zal Zondag a.s. verschijnen. Gemengd Nieuws VREESELIJKE MOORD TE PARIJS. Tegen zes uur in den avond be vond zich Woensdag een tiental be zoekers in de Caves minervoises", een bar in de rue Faubourg-Saint- Martin, te Parijs, waaronder een jonge vrouw, die* "gebogen over een tafel een brief schreef. Plotseling drongen drie mannen 't café binneneen van hen hield stil voor de vrouw, haalde een keuken mes uit zijn zak en stak haar dit zander een woord te zeggen twee maal in den rug. Het slachtoffer had den moed zich te verheffen, maar onmiddellijk viel ze neer en riep met een zwakke stem „OLouis, je hebt me pijn ge daan niet nog eens, niet nog eens Ze zakte als een massa ineen en het bloed golfde haar uit den mond. De an diere bezoekers wierpen zich op den moordenaar, die geen weer stand bood, een gaven hem aan de politie over. De getroffene werd in een naburi ge apotheek binnengedragen, waar zij na eenige minuten den geest gaf. Voor het politieposthuis trachtte de moordenaar zich in een wanhoops crisis met zijn zakdoek te wurgeai. Hij verkl aarde, dat het slachtoffer zijn eigen vrouw was. „Ik heb haar vermoord, omdat ze zich slecht gedraagt", zeide hij, „en omdat ze mij verlaten heeft." Hij is een kok, Louis Denat. oud een-en-dertig jaar. FAMILIEDRAMA. Te Chivasso, in Piemont, is een af schuwelijk familiedrama gebeurd. De geachte en veel gelezen schrijver Lui- gi Barberis is daar door zijn half- blinden zoon met een revolver dood geschoten. De moordenaar doodde daarna zijne moeder en verdeed ten slotte ook zichzelf. JUWEELEN-DIEFSTAL. Op geheimzinnige wijze zijn vroe ger van prins Frederik van Schaum- burg-Lippe, toen hij in het paleis te Oldenburg verblijf hield, juwee'len ter waarde van 40.000 gulden verdwenen. De diefstal werd gepleegd terwijl der koning van Denemarken daar ook op bezoek was. Na lang zoeken heeft men nu den dief in handen gekregen. Zekere Julius Leicht, een jonge man, die al oneer op zijn kerfstok heeft, is dezer dagen bij een inbraak te Zürich op lieeterdaad betrapt en daarna aan de Hongaa.rsche overheid uitgeleverd. Zijn medeplichtige bleek een koffiehuisbediende Vigvari of Weiss te Pest te zijn. Deze laatste be kende bij zijn verhoor, dat hij inder tijd de juweelen uit hét paleis te Ol denburg lia.d gestolen, maar weigert hardnekkig de plaats in den omtrek vaai Oldenburg, te noemen, waai' hij den buit begraven heeft. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 80 Cent per regel. Iffa elke ernstige ziekte hebben men- scben die verzwakt zijn een ver sterkend middel noodig. Het beste versterkende middel dat de wereld tot nu toe beeft opgeleverd is Scott's Emulsion, de eenige Emulsion van levertraan welke smakelijk en verteer baar is en welke in elk beschaafd land de meeste genezingen beeft teweeggebracht. Om fuwe kracht terug te krijgen neemt Scott's Emulsion, hetgeen gij doen kunt door te let ten op bet hier aan getoonde handelsmerk Ebch kitijddeEmoi- dat op elk pakket te slon nut dit merk: vinden is. V«n alle Apothekers. Onbestelbaar. Lijst der onbestelbare brieven over de le helft der maand April. Binnenland. Brieven: A. Schaap, W 5036, J. Conle Hagen. J. Peel, B. Marienus, H. Bydemast. H. C. Louwerse, Juus de Boér, allen Amsterdammevr. J. Postma, Aldriri- ga Wichers, beiden Arnhem De Brui ne, Bussum; mevr. Sandberg, Dor drecht Anne Vermeer, Rubensstraat 31. v. d. Horst-Braber, allen 's-Gra- venhage mej. Tilda Warmer, J. Oos- terbaan, beiden Haarlemmej. Kruse- man, Haarlemmermeer; Jan Nu is, HeemstedeW. Overbeek, Den Helder; mej. T. Haringa, LissePraager, Oos- térhoutH. v. d. Hoek, Rotterdam M. Engel. ZaandamSpoor, Zaan dam J. C. Verkerk, Sloterweggest. Uitg. Amst, Wed. J. van Dijk, Am sterdam. Briefkaarten: C. van Brussel, Alkmaar; Nora Wesseling, ideonJ. P. van Eyk, H. J. de Jong Schouwenburg, J. Jack,.Bugst Mej. Breems, J. van Amstel, mej. Hobbemakade 155, H. Bleekeroode, al len Amsterdam H. Philipse, Gouda B. Condelaar en G. H. van Noordt. 's-Gravenhagemej. J. Booms. Jon kergouw, beiden HaarlemBosch- en vaartstraat, HeemstedeC. de Waard, Maassluis; T. Hendriks©, OegstgeestC. Pieters, Klein Rijswijk, J. J. Fransen, mej. N. van Vliet, bei den Rotterdam. Buitenland. Brie ven H. Sliger, Duitschland of Rusland A. H. van Eik. Duisburg; J. Berg- stein, FirenzeVan Soolen Islitas Alice Adolphi Königsberg; Röm. Kath. Pastor. KudenseeFrank Krutzky, Weenem. v. Wenen Bertels, Anvers; H L. Schutte, Tolnco (los Angelo Koch. San Remu. Briefkaarten: L. Greser, Badenweiler; G. Coin (2 stuks), W. Merschade, tenauProf. Nauseter, Napels. Wisboom AhrwpilerTelba GladibachH. Lorbach, Holste V. d. Kieft, New-YorkMr. J. man, ParisJ. G. Berink. Pr« Officieele berichte KENNISGEVING. De Burgemeester van Haa brengt bij deze ter kennis van c gezetenen dezer Gemeente, dat den zeventienden April j.l. exec verklaarde (kohieren No. 6 en 7 IV le ged, op de Personeele l ting dezer gemeente, dienst 190i heden aan den ontvanger der di belastingen zijn ter hand gestel Wordende de ingezetenen t< herinnerd, dat de belastingsct gen verplicht zijn hunnen aansla den bij de wet bepaalden voc voldoen. B Haarlem, 20 April 1906. De Burgemeester voorno BOREEL. Stoomvaartberichte Het st. Ardjoeno, van Rotter - naar Java, passeerde 20 April E Carvoeiro. Het st. MaJang, van Rotter naar Java, passeerde 20 April Tai Het st. Gedé, van Java naar terdam, vertrok 20 April van Pad; 8 Het st. Ceram, van Amster naar Batavia, passeerde 20 A Perim. Het st. Soembawa vertrok 21 A van Amsterdam naar Batavia. 1 Het st. Prinses Sophie vertroi j April van Amsterdam naar Bata Het st. Pahud, van Rotterdam c Java, arriveerde 21 April te Pada Het st. Rhipeus, van Liverpool n Japan, arriveerde 19 April ie Pi Said. Het st. Rijndam vertrok 21 A n.m. van Rotterdam naar New-Yc Het. st. Potsdam, van New-Yi naar Rotterdam, passeerde 20 A] Lizard. Het st. Salak, van Rotterdam li; Java. arriveerde 21 April te Pads. Kerknieuws KATHEDRALE KERK ST. BAVO Deze week de H.H. Missen te 7, li 8, 8 uur en half 10 en zal de H. CoJ munie voor en na elke H. Mis wort uitgereikt in de Sacramentskapel. Deze week gelegenheid om te'bie 1 ten van 6 tot 8 uur. A.s. Zaterdag van 4 tot half 10. Zaterdagavond 7 uur Rozenhoe* in die Maria-kapel, KERK VAN HET ALLERHEILIGS1 HART, KLEVERPARKWEG. Dinsdag half 8 gedongen H. Mis ti eere van den H. Antonius. 's Avonds te 7 uur Lof. Vrijdag te half 8 gezongen H. ter eere van het H. Hart. 's Avonds te 7 uur Lof. Zaterdagmorgen tot 10 uur an d avonds van 5 uur af gelegenheid o te biechten. Zondag a.s. de H.H. Missen ie uur en half 11. Te 4 uur Lof. Dagelijks te 12 uur de Catechisma PAROCHIEKERK VAN DE H. ELIS BETH EN BARBARA. Dinsdagavond half 8 Lof ter ee van den H. Antonius. Donderdag plechtige Hoogmis <x 8 uur, ter gelegenheid der Eerste 3 Communie der kindórenom 3 m plechtig Lof met de gebruikelijk plechtigheden. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN, AMSTERDAMSTRAAT. Dinsdag, plechtige toelating de kinderen tot de eerste H. Communie Des morgens om 8 uur de H. Mis e des namiddags 3 uur hót Lof. Woensdagmorgen 10 uur H. Mi met „Vemi Creator" voor een bruids paar met trouwplechtigheid. Donderdagavond: half 8 het Lof te eere van het H. Sacrament. Zaterdagnaim. gelegenheid om t biechten van 4 tot half 10. De H.H. Misseh in de week half en 9 uur. lederen avond in deze week, beha ve Dinsdagavond, gelegenheid om 1 biechten van 7—9 uur. PAROCHIEKERK VAN DEN H. JOSEPH. Donderdag te 7 uur Lof van het Hj Sacrament. Zaterdag te kwart over 8deH. Mis voor de bekeering der zondaars. Vai 4 tot 10 uur gelegenheid om te biech ten. Te 6 uur het Lof van O. L. Vr. In deze week de H.H. Missen en di Catechismus op d'e gewone uren. PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVI VROUW. Woensd agavond om 7 uur Lof. De geheelc week 's avonds van 7—9 uur gelegenheid om te biechten. Dinsdag geen H. Mis om half 8. PAROCHIEKERK VAN DEN H. ANTONIUS VAN PADUA. Dinsdag, 2e Dinsdag der Novene, te 8 uur gezongen II. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua 's Avonds te 7 uur Lof en Vergade ring der Broederschap, waaronder de gebeden der Novene. Dien dag 's morgens te 7 uur eenej M. Mis voor mej. Petroneüla Maria Geijer, als Lid der Broederschap van den H. Antonius. Woensdag, feestdag van den H. Evangelist Marcus. Te 7 uur de H. Mis voor Margareta van Dam. aJsLid der Broederschap van den II. Anto nius. Voor de H. Mis van half 10 zal die Litanie van Alle Heiligen gebeden worden voor de vruchten dier aai'de. Vrijdag te 8 uur ge-zongen H. Mis. 's Avonds te 7 uur Lof en Oefening van den H. Kruisweg. Gedurende deze week de eerste H. Mis te 7 uur. Gelegenheid om .te biechten, 's morgens van 7 tot 10 uur en "s avonds van 6 tot 8 uur. („N. H. Crt.") 1

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6