NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7003 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 26 APRIL 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: pep drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 -i Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 fW 50 Cts. voor 3 plaatsingen i contant. Afzonderlijke nummers0.02^ BEly «ffllSiOar n a Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0137 Vi Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 5o. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA Donderdag 26 April. Groote Kerk Orgelbespeling, 23 u. BrongebouwHaaii Muziekkorps: Concert, 8 uur. Sint Bavo Dilettanten-concert, 8 uur Cafézaal De Kroon Snoek's Dames- kapel Café-concert, 7J uur. BloemendaalVergadering van den Gemeenteraad, IJ uur. Schoten Vergadering van den Ge meenteraad, 6J uur. Haarlemmermeer Vergadering van den Gemeenteraad. OM ONS HEEN cclxxxix. SLAVERNIJ IN MAROKKO. Wij in Europa verbeelden ons al licht, dat de slavernij in de wereld au wel tot het verleden behoort. Als we van slavernij hooren spreken, denken wij als vanzelf aan Harriet Beecher Stowe en haar boek de Ne gerhut; er komt een flauwe herin nering bij ons op aan den strijd tus- schen de Noordelijke en de Zuidelijke Amerikanen, die met de nederlaag van de Zuidelijken, voorstanders der slavernij, eindigde. Dus, concludee- reiï we dan, is de slavernij afge schaft- Ja, in AmerikaMaar Amerika is de wereld nietEn in Afrika is ze hier en daar nog in vollen bloei. Zelfs op de rand van de be schaafde maatschappij, in Marokko, heeft, dat de schandelijke slavenhan- een van de Engelsche tijdschriften heb ik daarover een artikel gevon den. dat een vreemd licht doet op gaan over de toestanden in dat land en misschien menigeen zal kunnen verzoenen met wat bemoeizucht scheen van de groote mogendheden. Welnu, wanneer de conferentie te Algeciras alleen maar tengevolge heeft, da tde schandelijke slavenhan del in Marokko eindigt dan is dit tie moeite van. de bespreking al waard geweest» De schrijver van liet artikel, de heer Bensusan, herinnert er aan, dat eenige eeuwen geleden de gevreesde Barbarijsche Zeeroovers zelfs in de Europeesche wateren kwamen en Europeanen als slaven meevoerden- De angst voor deze piraten drukte toen als lood op ieder, die op zee moest varen en menige sultan van Marokko kreeg een soort, van schat ting van de groote kooplieden, opdat hij hunne schepen en de bemannin; met rust laten zou. Die tijden zijn voorbij, maai' de Arabieren zijn slavenhandelaars in hun *>art en de slavernij heeft in Mar- kko bestaan, sinds de Arabieren het land aan de Berbers ontnamen. Het is nog geen menschenleven gele den, dat in alle Marokkaansche kust plaatsen slaven in het openbaar wer den gekocht en verkocht. Tegenwoor dig is dat wel verminderd, maar toch zijn er nog wed degelijk slavenmark ten in de groote steden en bij de jaarmarkten op het land. Do uitbrei ding van het Fransche gezag heeft den slavenhandel met Tripoli en Tunis zoo goed als vernietigd. Toch is er in Marokko een belangrijke sla venhandel overgebleven. In Marra- fcesl», de zuidelijke hoofdstad, telt men slaven bij honderden. Rijke Turken kunnen er koopen zooveel ze willen, oude mannen en vrouwen die niet meer werken kunnen evengoed als jongens en meisjes, die een hoogen prijs waard zijn. Het schijnt zelfs, hoewei men daarmee in Marokko uiterst geheimzinnig is, dat er in verschillende gedeelten van het land nog blanke slaven zijn, geen Circas- aiërs, maar echte Europeesche vrou wen Bensusan beweert, dat de slaven in Marokko tegenwoordig beter wor den behandeld, clan vroeger en schrijft dat aan Mahomed toe, die ge legd heeft, dat wie zijn slaven slecht behandelt, het paradijs niet binnen •zal gaan. De schrijver voegt er droog jes bij wanneer deze waarschuwing ai vergeten werd -in een tijd toen de slaven overvloedig waren, tegenwoor dig wordt er wel beter om gedacht." Waaruit volgt, dat de slaven deze betere behandeling niet aan den eer bied voor Mahomed, maar aan rede nen van practisch belang te danken hebben. De Sole el A bee d, zooals de sla venmarkt te Marrakesh genoemd wordt begint twee uur vóór zons ondergang en eindigt zoodra de muezzin van de naaste minaret het uur van 't avondgebed aankon digt. Het is een open plein, bijna cirkelvormig en door het midden waarvan een lange arcade heenloopt. Tussehen 4 en 5 uur is er een ware optocht van rijke Mooren naar de Markt. De handel in de groote bazar- wijk van Marraskesh begint te verslap pen, want elke man van beteekenls die er tijd voor heeft, gaat de sla venmarkt bijwonen, onverschillig of hij al dan niet het plan heeft om er te koopen. Zoo doet zich dan het schouwspel voor van een reeks rijke, oude hee- ren, gewoonlijk o peen sierlijk opge tuigden muilezel gezeten en elk ver gezeld van een of twee slaven te voet. die de voorbijgangers toeroepen ruim te te maken. Bij de nauwe deur, d:e toegang tot de markt geeft, ontstaat al spoedig een groote opstopping, en luid geschreeuw van den poortwach ter, die eischt dat alle rijdieren on middellijk naar de naaste herberg zullen wo id en gebracht en van de kleine jongens, die de dieren daar heen geleiden. De deurwachter moet den toegang weigeren aan iedereen, die niet als vermoedelijke kooper kam worden be schouwd. Europeanen, van wie ieder een weet, dat zij voor den slavenhan del gezworen vijanden zijn, zouden dan ook geen toegang verkrijgen, wanneer niet de wachter, evenals elders, gevoelig was voor een goede fooi. Wie op de markt wil zitten, moet plaats nemen op de lage steenenbank onder de arcade of op Moorsche ma nier, met gekruiste beenen op den grond gaan zitten. Op éen plek van de markt, dicht bij elkaar, staat de troep slaven te wach ten en neemt nieuwsgierig de aan staande meesters op. Vooral de kin deren kijken vroolijk en onbevangen rond en wagen zich, als ze niet be straft worden, tot bij de poort. Som migen zijn afkomstig uit de hofhou ding van een groot heer, die gestor ven of in ongenade geraakt is; an deren door hun meesters uit den slavenstoet uitgeschoten om plaats te maken voor anderen. Mis schien is er een op de tien gestolen door slavenhalers, want de dagen van de groote karavanen van slaven, gestolen uit Soudan, zijn voorbij. De menschen zijn er dan ook veel gela- tener onder, dan wij ons kunnen voorstellen, zegt de schrijver van het artikel, maar hij moet erkennen, dat er een zeer smartelijke zijde aan den verkoop verbonden is, namelijk de mogelijkheid van scheiding, tussehen man en vrouw, ouder en kind, broe- ler en zuster. Even vóór den aanvang komen een twaalftal mannen de poort binnen, het zijn de verkoopers of dilals met den vertegenwoordiger van het gouvernement, aan wien zij een vol ledige lijst met beschrijving ge' van allen, die te koop zullen worden aangeboden. Zij stellen zich op in een rij, met het gezicht naar het oosten, waarna de hoofdveiler in het midden begint met een gebed, waar in hij Allah prijst, Satan vervloekt en gezondheid, voorspoed en een lang leven afsmeekt voor allen, die op de markt zullen koopen of verkoopen. De toehoorders beantwoorden dit met een eerbiedig A m e n, zonder in te zien, dat dergelijke handel kwalijk met een gebed kan strooken. Daarna zoekt elke dilal zijn waar op en is het eenige oogenblikken een onbeschrijfelijke verwarring. Heeft elk zijn slaven opgesteld, dan wan delt hij daarmee de markt rond, de koopers langs. Een van de groepen bevat vier kinderen van nog geen tien jaar, een broeder en zuster, van zes tien of zeventien, gestolen uit Sou dan, een paar stevige mannen en vrouwen en een zeer oude man, die geen werk meer doen kan. De kinderen toonen geen angst, ze verheugen zich dn de bonte kleeren die ze hebben aangekregen om hen voordeelig te doen uitkomen, do oude ren zetten een onverschillig gezicht, alleen den broer en zuster is angst voor hun toekomst, denkelijk voor scheiding vooral, op het gelaat, te lezen. Onder het gaan prijst de verkooper zijn waar in algemeene bewoordin gen aan, totdat een van de toeschou wers den prijs vraagt van een paar flinke mannen. De verkooper met zijn geheele troepje blijft staan en de on derhandeling begint met een wel sprekend betoog van den d i 1 a 1, tot dat de kooper een prijs noemt. Dan gaat de verkooper weer verder, uit roepende dat voor deze twee mannen zoo- en zooveel dollars is geboden en de andere liefhebbers aansporende, dat bod nog te verhoogen. Na twee maal den kring te zijn rondgewan deld, houdt hij weer stil voor den eersten bieder, en staat hem de twee mannen af. Daarna verkoopt hij den broer en zuster aan een rechter van het platteland die hierheen is gereisd en de kinderen aan rijke Mooren, die hen bestemmen tot speelkame raden van hun eigen kinderen. De heer Bensusan slaat in zijn ar tikel een bijzonder vergoelijkenden toon aan. „Onze armen", zegt hij, .hebben het minder goed. dan deze slaven bij hun meesters. Ook in Ma rokko zijn de arme vrijen slechter af, dan de slaven van rijke heeren." 't Kan wel zijn, maar toch zou geen enkele Europeesche arme in ruil voor die slavernij zijn vrijheid prijsgeven, die immer-s nog altijd tot het beste behoort wat een mensch op aarde be zitten kan Moge het te Algeciras zooveel be sproken politietoezicht in Marokko aan deze schande een einde maken J. C. P- Buitenlandsch Overzicht DE TOESTAND IN RUSLAND. WITTE's PLANNEN. Ter gelegenheid van een inter view met een correspondent van de Vossische Ztg. heeft Witte gezegd', dat wanneer "de Rijksdoema ging tor nen aan grondslagen der Russische staatsinstellingen, hij haar onver wijld naar huis zou zenden. Voor een revolutie of andere ongeregeld heden als antwoord op dezen maat regel was hij niet bevreesd, zeidede mini st er-president EEN DANKBETUIGING AAN WITTE. De Joden uit alle dealen van Rus land hebben in een adres aan mi nister Witte dezen dank gebracht voor de door hem genomen maatre gelen om gedurende het Paasohfeest anti-Semitische handelingen te voor komen. Terwijl vroeger, wanneer Rusland rustig was, de Paaschda- gen zich steeds door gewelddadighe den tegen de Joden kenmerkten is thans geen enkel geval daarvan voorgekomen. POLITIEKE GEVANGENEN BEVRIJD. Van een bijzonderen correspon dent Een aantal mannen, die zich politie-uniformen wisten te ver schaffen en valsche documenten als legitimatie-bewijzen gebruikten, heb ben uit de gevangenis tien politieke gevangenen bevrijd. De ramp te San Francisco. Met verblijdenden spoed keert liet normale leien terug in het Califor- nische gebied, dat zóó zwaar geteis terd werd door de aardbeving. In San Francisco is de brand bijna ge- bluscbt, nadat volgens ruwe schat ting drie kwart van -de to taal-opper vlakte verwoest is. Het spoorweg verkeer is hersteld eai voor de voe ding van de slachtoffers wordt vol doende gezorgd. De banken zijn, al geschiedt het dan Ln tenten, ge opend om weer zaken te doen. Een groot geluk is het, dat de of- ficieele stukken, betrekking hebben de op het grondbezit, gered werden, zoodat over deze belangrijke quaestie geen processen te wachten zijn. Wa ren deze documenten verloren ge gaan, dan zou dit zeer storend ge werkt hebben op den herbouw der stad. En deze herbouw is voor het oogenblik toch wel de gewichtigste quaestie. De uit staal opgetrokken wolkenkrabbers hebben prachtig stand gehouden tegenover de schok ken en het vuur. Ongetwijfeld zal op grond van deze ondervinding aan de staal-constructie hij den herbouw de voorkeur gegeven worden. En dan niet alleen bij huizen van buitenge wone hoogte. Ingenieurs met d staal-constructie vertrouwd. zijn reeds van New-York onderweg naar CaMfornië, waai' zij nu een ruim ar beidsveld vinden. De staal-trust heeft reeds medegedeeld, dat zij bereid is facil'teiten te verleenen. DAKLOOZEN. Generaal Funston tracht de dak- loozen te bewegen de stad te verla ten. Zij hebben vrij reizen worden in de andere steden kosteloos opge nomen -- mogen echter niet terug- keeren zonder uitdrukkelijk verlof. Door de hulp van alle kanten gebo den. wordt de uitvoering van dezen maatregel gemakkelijk gemaakt. Zoo bood de stad Pittsburg aan duizend gezinnen te onderhouden, één jaar lang om hen dan kosteloos terug te zenden. Deze tijdelijke ontvolking van San Francisco geschiedt natuurlijk ook met het oog np den gezondheidstoe stand. De stad moet grondiig schoon gemaakt worden, voor de honderd duizenden haar weer kunnen bewo nen. Een groot gevaar schuilt in de vernieling van alle riolen en het ont breken van water ter spoeling. Er is geen gebrek aan geneesliee- ren, ook door de toevallige omstan digheid dat kort voor de aardbeving een congres van artsen gehouden werd te San Francisco. Alle vluchte lingen worden ingeënt. Er zijn na melijk vijftig lijder^ aan pokken, tij dens de aardbeving uit het zieken huis gevlucht en nog niet gevonden. In de verschillende hospitalen lig gen 5000 zieke vrouwen. Er werden vijftig kinderen geboren. Zoo snel worden de dakloozen ge huisvest dat er thans nog maar 20,000 menschen zijn in het Golden- Gate park tegen 200,000 enkele dagen geleden. VERLIES VAN KUNSTSCHATTEN. Reeds is gewezen op het verlies van kunst-schatten van groote waar de. Zoo is het geheele Huntington- museum vernietigd, een museum ge sticht door den overledenen spoor weg-magnaat Huntington en door hem vermaakt aan het Metropolitan- museum in Nevv-York. Eveneens is de beroemde Sutro- bibliotheek vernield, die 225,000 boek deelen bevatte waaronder vele oude manuscripten uit Beiersche kloos ters, een complete collectie van Ska- kespeare-folio's. Guttenberg- en Cax- ton-drukken. oude Hebreïsche rollen, jaargangen van Duitsche, Engelsche en Fransche kranten uit de achtien- de eeuw. Natuurlijk ontbreekt het komische element niet. Zondag hielden in de veld-laagers geestelijken godsdienst oefeningen voor geïmproviseerde al taren. Een grijze priester hield een aandoenlijke pneek Toen kwa men vele geëngageerde paartjes zich aanmelden om getrouwd te worden. En deze trouw-plechtigheden in d;er haast, hadden iets komisch in al die droefheid. Gevraagd naar hun woon plaats, antwoordden alle paartjes ..veldlaager in die of die straat". HET LEVEN IN DE CONCEN TRATIE-KAMPEN. De bijzondere berichtgever van de Daily Chronicle seinde over het le ven in de groote „concentratie-kam pen". die bijl-oorbeeld in Golden- Gate park alle open plekken beslaan. Vrouwen, in kostbare mantels ge huld, zitten om kleine vuren gehurkt te huiveren, terwijl hun mannen in den omtrek bezig zijn met naar brandhout te zoeken, of in de lange rij hun beu:" staan af te wachten voor de bn .bedeeling. Het meest verbazingwekkende is, zegt de correspondent-, de stemming onder deze dakloozen. Ze maken or een grap van. Een man is er in ge slaagd een kleine ouderwetsche pia no te redden niemand begrijpt hoe hij die in liet park heeft kunnen krijgen. Op een beschuitkist gezeten, geeft hij nu en dan een uitvoering, allerlei dwaze stukken spelende, ook: „Home, sweet home", en duizenden dakloozen komen er om lieen staan en schijnen dien galgenhumor zeer op prijs te stellen. In Stanigan-street heeft een vrouw een tent opgericht bestaande uit iler stokken en een damast tafel kleed. Het meubilair van dezo wo ning bestaat uit verscheidene rollen lijfgoed, in een laken saamgebonden en e-en kanarie in zijn kooi Boven den ingang is een bord opgehangen met: ..Hier kunt gij u laten waar zeggen". Een eind verder heeft een man zich een afdak gebouwd van sparretakken en dergelijkehij zit daarbinnen met een hoogen hoed op den eenigen in heel het park, be weert hij en een banjo met ge broken snaren in zijn hand. Drie da gen geleden had die man een gerie felijk huis waar hij met zijn vrouw- woonde. Nu bakt hij ham boven een vuurtje en eet die met zijn ringers. Als hij zijn vrouw maar kan terug vinden. zal zijn geluk volmaakt zijn. Twee, mannen, die veel op de wed rennen gezien werden, ontmoeten el kaar. Hé Bill waar hang jij nu uit?" vraagt de een. Zie je dien boom daar. dien dikken?" zegt de ander. „Als je daar in klimt, zal je mijn kamer vinden op -den dorden tak links." En de twee vrienden gaan lachende uiteen. De laatste telegrammen van 24 deger uit San Francisco komen nog mededeelen, dat DE TOESTAND VAN DE STAD en hare bewoners \erbetert. daar men thans bij de uitdeeling der le vensmiddelen en het verschaffen van onderdak stelselmatiger en methodi- icher te werk gaat. Duizenden vinden werk bij het op ruimen der straten, waggelende mu ren worden door middel van dyna miet nedergeworpen, d'e gebroken Waterleidingsbuizen worden door nieuwe vervangen. Vele kooplieden maken reeds toe bereidselen voor het wegruimen der ingestorte gebouwen, om, zoodra de noodige werkkrachten aanwezig zui len zijn, met den herbouw te kunnen beginnen. Na alle gegevens te hebben nage gaan. schatte de ..coroner" het aan tal der omgekomenen bij de ramp op duizend, terwijl hij het mogelijk achtte, dat het cijfer nog hooger zou kunnen zijn. Het Congres heeft, nog anderhalf millioen dollars voor de noodlijden den beschikbaar gesteld, gelijk pre sident Roosevelt gevraagd had. De soldaten, die gedurende eenige dagen zoo'n zwaren en zenuwschok- kenden dienst hebben moeten ver richten, zullen thans worden afge lost en vervangen door de«Hnari se happen van het Stille-Zee-eskader. De arme kerels hebben werkelijk na hun inspannenden dienst wol eeni ge rust verdiend. HET BELGISCHE OPLEIDINGS SCHIP. De namen der geredde officieren, matrozen en leerlingen van het op leidingsschip „De Smet de Naeyer" zijn gepubliceerd. Onder dezen be vinden zich twee tweede-luitenants, twee leeraren, een geneesheer 12 leerlingen van de 30 die aan boord waren en 9 matrozen. Het Belgische opleidingsschip verging 19 April on geveer op 47 ga*. 12' N.Br. en 4 gr. 30' W. L. van Greenwich. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. De in den nacht van Maandag op Dinsdag bewerkstelligde arrestaties in Pas de Calais hebben een dtepsn indruk op de bevolking gemaakt, te meer daar gebleken is. wat meen op het eerste oogenblik nog niet wi9t, dat ook eenige leiders der beweging in hechtenis zijn genomen. Het be stuur van den mijnwerkersbond ita Lens heeft dadelijk een proclamatie uitgevaardigd, waarbij het, wijzend op het gewelddadig optreden der re geering. den mijhiwerkers aanraadt eensgezind en vooral kalm te blijven. Te Loriënt houden de stakers zich betrekkelijk kalm. Maar toch ver trekken de postwagens slechts onder militaire bedekking en moeten de drukkerijen eveneens door de solda ten beschermd worden. Het stakingscomité aldaar heeft per brief bij den burgemeester geprotes teerd tegen dp gevangenhouding van vier stakeïs. Het comité werpt alle verantwoordelijkheid van zich af ■voor hetgeen daaruit zal voortsprui ten en geeft te kennen, dat het ge val wel eens bloedige gevolgen kon hebben, zoowel voor de soldaten als voor de werklieden. IntussChen worden steeds meer troepen bijeengetrokken in de woeli ge streken. Zesduizend werklieden in het ju weliers- en goudsmidsvak te Parijs hebben tot staking besloten. De sta king zou heden beginnen. Zij' verlangen den achtuurswerkdag en hetzelfde loon als nu voor t;en uur werk betaald wordt, UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De Rijksdag kwam Dinsdag weder bijeen. Voordat tot de agenda werd overgegaan nam de president het woord om op de gebeurtenissen te wijzen, die gedurende de vacantie voorvielen. Hij wees er op, dat het met ons verbonden koninkrijk Italië, met welks volk zoowel oude histori sche herinneringen als nieuwe ban den van sympathie ons ten nauwste ver eenigen door een ongewoon hef tige uitbarsting van don Vesuvius geteisterd werd. Nog ernstiger is de ramp die het hartelijk met ons bevriende, stam verwante volk der Vereenigde Staten van Noord-Amerika trof. Het Duit sche volk neemt hartelijk en innig deel aan deze zware beproevingen (bravo Ik ben er van overtuigd namens alle vertegenwoordigers van het Duitsohe volle to spreken, als ik van deze plaats die gevoelens uit spreek. (Levendige toejuiching.) HET OOSTENRIJKSCHE HUIS. Het Huis kwam Dinsdag weer bij een het besloot den president te machtigen namens het Huis diep leedwezen te betuigen aan de regee ringen van Italië en de Vereenigde Staten, wegens de groote rampen door de uitbarsting van den Vesur vius en de aardbeving te San Fran cisco veroorzaakt. ITALIë EN HET DRIEVOUDIG VERBOND In den Senaat verklaarde minister Guicciardini in antwoord op een der regeering gestelde vraag, dat de afloop van de conferentie te Algeci ras alle mogendheden bevredigde. Italië trad verzoenend op, de inter nationale toestand is ongewijzigd. Er is geen enkele reden om wijzi ging te brengen in een staatkunde, die bevorderlijk was aan de belan gen van Italië. Het evenwicht in Europa is niet verbroken, de ban den door het Drievoudig Verbond ge legd zijn niet losser geworden. Het Drievoudig Verbond blijft de grond- -slag van de Italiaansche staatkunde Het waarborgt de belangen van Ita lië in den Balkan en het Middeliand- sche Zee-gebied, zonder een nauwe re aansluiting met Engeland of toe nadering tot Frankrijk te beletten, en het blijft het element voor den vrede in Europa. (Toejuichingen.) UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Het Huis kwam voor het eerst Dinsdag weder bijoen na dePaasch- dagen. De heer Morley, minister voor Indië, zeidö dat hij niet had kunnen ontdekken, dat er eenige bijzondere gevoeligheid onder de mlandscho troepen in Indlië was opgewekt door de platanen van Lord Kitchener. De onderkoning had, hem verzekerd, dat de inlichtingen, die hij had ingewon nen, de juistheid van de mededeelin® die hij in Februari jl. had gedaan, hadden bevestigd, dat nl. de geest onder de inlandsche troepen uitste kend was. Beweringen, als zou er reden zijn om wantrouwen te koeste ren omtrent de getrouwheid van de ze troepen schijnen wolkomen onge grond te zijn. Stadsnieuws Korthalsfonds. Hedenmiddag had de ui u-ei king plaats van de prijzen uit het Kort halsfonds. Dit fonds, gesticht door de erfge namen van wijlen Dr. P. W. Kort hals, die den 7den Februari 1892 al hier overleed, stelt elk jaar een som van 300 beschikbaar om prijzen uit te reiken aan leerlingen dier koste- looze Openbare scholen of hen te steunen bij de voortzetting van het onderwijs na het 'verlaten der school. De prijzen werden ditmaal toege kend aan de volgende jongens en meisjes School A. Leonard Germeraad, geboren 10 Fe bruari 1893, in staat gesteld tot het ontvangen van privaatlessen ten eind» geplaatst te worden op eene inrichting tot opleiding voor onderwijzer. Laurentia Semeins, geboren 23 Mei 1893, in staat gesteld tot het ontvan gen van privaatlessen, ten einde ge plaatst te worden op eene inrichting tot opleiding voor onderwijzeres. School B. Heintje Brandon, geboren 23 Janu ari 1893 in staat gesteld tot het vol gen van een cursus voor costuum- naaister gedurende drie jaren. Martinus Biemans, geboren 30 Ja nuari 1892, Ln staat gesteld tot het bezoeken van de Burger-Avondschool alhier, gedurende drie jaren, met ge not van leermiddelen. Dirk van der Weide, geboren 13 Au gustus 1892, in staat gesteld tot het bezoeken van de Ambachtsschool al hier, gedurende drie jaar. School C. Geertruid a Heytveld, geboren 7 Mrt. -393, in staat gestold tot het bekomen van een uitzet als dienstmeisje. Lodewijk Wilhelm Logmans, gebo ren 14 Juni 1892, in staat gesteld tot het bezoeken van den winteravond cursus aan do School voor Kunstnij verheid alhier, gedurende twee jaar. Simon Jacobus Heeres. geboren 2 Mei 1892, in staat gesteld tot het beko men van herhal ingsonderwijs gedu rende twee jaren en in eene bijdrage tot aanschaffing van een werkpak. School D. Hendrik Martinus Jansen, geboren 21 Juni 1891, in staat gesteld tot het bezoeken van de Ambachtsschool al hier, gedurende drie jaar. Anna Al id a Haverkorn, geboren 5 April 1893, in staat gesteld tot het bezoeken der Huishoud- en Industrie school alhier, gedurende twee jaar. Abraham de Ridder, geboren 27 Oc tober 1891, in staat gesteld tot het be zoeken der Burger-Avondschool alhier gedurende vier jaren. Akte-examens L. O. Haarlem, 24 April. Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Afgewezen geen. Geslaagd de heeren W. A. J. Bre mer Jr., HaarlemC. W. van Brussel. Haarlem H. van Calsem. Haarlem T. C. J. Copray, Hoorn; A. Helling, Wormerveeren II. N. Klooster. Alk maar. L

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1