I y Tweede Blad behoorende bij Jaarlem's Dagblad" I Tan Donderdag 26 April 1906. Mo. 7003 Stadsnieuws oedkoope concerten, en drietal heeren en e>en dame ben het plan opgevat om concerten even voor dat gedeelte der bur- ij, dat om financieel© redenen' de /one concerten niet lean bijwo- iat een dergelijk streven hier te uiem kans van welslagen heeft, ui gen o.a. de Toyübee-avonden, die jd druk bezocht worden en steeds den smaak der aanwezigen et zal ons dan ook niet verwonde- waarneer de concerten1 van mej. a Schoon (sopraan) en de heer en on Smit (bariton), C. van der Stad ol) en Henri Berghuis (begelei- j) volle zalen zullen trekken, te >r niet, daar een zóó loffelijk voor- ien om goede muziek en zang te- een minimum toegangsprijs te >n. den steun verdient van- allen, er iets voor voeleta om wat )onheidsgenot té verschaffen aan p. die door bjun omstandigheden Ho zelden in de gelegenheid zijn om te smaken. het eerste conceit, dat Don- jtdagavond in de groote zaal van het mw ..Sint Bavo" zal gegevenwor- is een met zorg samengesteld •anima gekozen. een denkbeeld te geven van het- in te hooren wordt aangeboden, ilden we hier 't programma voor in avond Ül\. a. Arie aus „Paulus" (Sopraan). I F. Mendelssbhn. b. Panis Angelicus (Sopraan), 2 Cesar Framck. c. Herfstlied (Sopraan), Henri Berg- huis. 2. a. Ave Maria (Viool). Bach-Gou- nod. b. Frühlings Erwachen (Viool), Em. Bach. 7] 3. a. De Visschersbruid (Bariton), Jos. Beltjens. ■j b. Mailied (Bariton), Beethoven. c. Terugkomst (Bariton), Joh. Verhuist. 4. Smachtend (Sopraan en Bariton) I (Duet), Rich. Holl. 5. a. Du bist die Ruli (Bariton), Fr. Schubert. b. Hoe gaarne aan uw voeten (Bariton), B. Verhallen. e. Het Schipperinneke (Bariton), Zweers. 6. a. Lairgo (Viool), Handel. b. Blumenlied (Viool), G. Lange. 7. a. Verlangen, Joh. Verhulst. b. Ob, du micfh liebst, Paul Lincke. c. In 't Donker, Henri Berghuis. 8. Ondergang (Sopraan en Bariton), (Duet), Rich. Holl. Brongebouw. Men verzoekt ons te melden, dat de »eer Henri Wilhelmus Donderdag a.s. ial optreden met Capriccio Brillont >p. 22 Mendelssohn en Fantasie-Bal let, G. Pierné (eerste uitvoering). Bei- ie werken voor piano met orkestbe geleiding. Uit de Omstreken 'Vergadering van den Raad der gemeente Velsen. Dinsdagmorgen om kwart over tie- I nen opende de burgemeester da ver gadering afwezig waren toen met kennisgeving de heeren Wüste, Fer ft meulen en Philips. Onder de ingekomen stukken waren er nogal enkele die op vermelding aanspraak maken. Allereerst een adi'es van de afdee- llng „Kerniemerlaiid" van den Bond van Nederlandsohe Onderwijzers, waarin verzocht werd bij verordening voor de openbare lagere scholen te Velsen en IJmuiden VERPLICHTE SCHOOL VERGADERINGEN in te stellen. Een uitvoerige memorie van toelich ting vergezelde dit adres, deze zal de lezer mij echter wel willen sparen te meer wijl deze zaak 1 aiter toch nog eens in bespreking komt, nadat de Ctaderwijs-commissie er advies over aal uitbrengen. „Gedeputeerde Staten" is toch een wakker college Met steeds wakend, moederlijk oog waakt het ei- voor, om te voorkomen, dat de vroede vaderen iets doen, dat ook maar een klein beetje indiru;scht tegen de wettelijke bepalingen voorschriften. Zoo hadden onze vaders besloten, om de binnenkort te sluiten geldlee- ning van 90.000 a# te lossen in 35 jaar. Edoch De Raad wikt. De Staat beschikt. 35 jaar vonden Gedeputeerden wat lang, 30 jaar kon er nog mee door. De Raad pruttelde wel wat tegen, maarmoest toch bukken Lang en breed werd er gediscusseerd over liet voorstel van de Onderwijs commissie, om bet verzoek van de on derwijzers, om hun terug te betalen de premie voor het Rijks weduwen- en weezen- PENSIOENFONDS af te wijzen. B. en W. >eai de meerderheid der commissie waretni van meening, dat dit moest worden afgewezen, wijl het niet billijk is den onderwijzers een bijslag op hun salaris te geven, in tegenstelling met de andere amb tenaren. Let wel. de meerderheid der Onder wijs-Commissie was deze opvat ting toegedaanDe commissie be stond uit de heeren Bus, Schuitenma ker en Zegel, en de laatste heer was de minderheid, en kon niet met zijn collega's medegaan. Dit bleek ook bij de bespreking. Warm bestreed hij het voorstel en wikkelde zich in een hevigen woord strijd met de heeren Goedhart en Schuitenmaker, 't Leek wel wat op een Poolschen Rijksdag, 't ontbrak er nog maar aan, dat de heeren elkan der niet in de haren vlogen Onder de leuze„Lang leve de pen- sioenneering" hield de heer Zegel een gloedvolle speech, waarin hij werd bijgestaan door dein heer Boekei. Deze- laatste maakte evenwel een vermake lijke vergissing. Hij vond 't ook wen- schelijk om mede te werken, dat de onderwijzers „pension?' (geen pensi oen) voor hun weduwen en weezen krijgen. Veel (hielp het den besta-ij ders van het voorstel der Onderwijs-Commissie niet. Zoo als wij in ons vorig nummer reeds mededeelden, werd het verzoek der onderwijzers afgewezen met ne gen tegen drie stemmen. Wel jverd op voorstel van B. en W. besloten de periodieke verhoogingen van alle ambtenaren en beambten niet om de vijf, maar om de vier jaar te doen plaats hebben endaaxpro- fiteeren toch ook de onderwijzers m. De bronnen van welsprekendheid onzer vroede vaderen gingen eerst recht open bij punt vier der agenda, betreffende DEN REINIGINGSDIENST TE IJMUIDEN. Alle leden-afgezanten van IJmuiden voerden liet woord, om te toornen te gen den toestand van den vuilnisbelt aldaar. 't Blijkt daar een onhoudbare toe stand te zijn, want de afval vanvisch ligt daar te verrotten en te st kortom een allesbehalve aangenaam en nog minder gezond luchtje te ver spreiden. Dat kon volgens die heeren niet zóó blijven, de IJmuidenaarskon den niet wachten, géén dag en géén nacht Ieder was overtuigd, dat er wat gedaan moest worden, maai' wat dat wat moet zijndat wist geen hun ner Wel werden er vele middelen en middeltjes opgenoemd, maar er was er geen dat genade kon vinden in de oogen der andere edelacbtbaren. Wel bestaat bel grootsche plan om een verbrandingsoven in te richten maardat kan eerst wanneer er een gasfabriek wordt gebouwd. De Voorzitter gaf evenwel de verze kering, dat or alles gedaan zal worden om den toestand zoo dragelijk moge lijk te maken. Op den tegenwoordigen belt zullen twee man aangesteld wor den om de vischafval dadelijk onder den grond te stoppen of te verbran den. Nu de verbrandingsoven er evenwel nog niet-is, zal de reiniging in IJ muiden voorloopig op de gewone wij ze geschieden. Om evenwel niet te veel aan den tijd gebonden te zijn, werd bepaald, dat het loopende con tract slechts verlengd zal worden tot 1 Augustus a.s. In de overige gedeel ten der gemeente beeft men gelukkig geen last van' vischafval, waarom de reiniging daarvan zooals gewoonlijk zal aanbesteed worden voor drie jaren en wel 1906, 1907 en 1908. Ten slotte werden verschillende za ken zonder belangrijke discussie afge handeld. In de vorige vergadering had de heer Meeuwenoord het verzoek ge daan om artikel 1 der politie-verorde ning te wijzigen in dien zin, dat de bebouwde kom van IJmuiden wordt uitgebreid tot de Electrische Centrale der K. E. M. Dit verzoek vond genade in de oo gen van Burgemeester en Wethou ders, die den Raad thans voorstelden om in dien geest te besluiten. Het door <dön heer P. Smidit van Gelder ingezonden bouwplan voor een gedeelte grond onder Wijkeroog werd goedgekeurd. De Raad Icon er zich mede vereeni gen, dat de aangelegde weg behard wordt met grint en sintels, en pas later, wanneer dit noodig blijkt, be straat. Eenige aan de gemeente toebehoo- rende huisjes werden wederom voor den tijd van drie jaren aan de tegen woordige bewoners verhuurdaan G. Gijzers voor ƒ45 per jaar, aan dewed. A. Limburg voor ƒ60 en aan W. de Ruyter eveneens voor 60. Op 31 December a.s. eindigt de huur welke het Rijk heeft aan een perceel aan den Stationsweg. Besloten werd dit huis wederom voor 5 jaar aaar het Rijk te verhuren tot het geven van normaallessen. De huurprijs bedraagt 400 per jaar, terwijl de gemeente moet zor gen voor meubilair, verlichting, ver warming en schoonhouden. De RONDVRAAG had weinig om 't lijf. De hoeren had den al genoeg geklpardon, ge praat Toch kon de heer Van Splun- ter het niet nalaten om nog eens op de woonwagens te wijzen, waarin hij gesteund werd door zijn buur man Bus. De heer Boekei had ook een oud thema, namelijk de verlichting van den weg nabij „Holland-op-zijn- smalst". terwijl de heer Mulder het Dagelij ksch Bestuur een stand je.wilde maken over het te laat ontvangen van de agenda met toelichting voor deze vergadering. Zooals altijd zeide de Voorzitter alle heeren een onderzoek van zijn kant toe. De vermaning van den heer Mulder accepteerde Z.E.A. evenwel niet, wijl deze heer aan 't verkeerde adres was. Niet het gemeentebestuur, maar de drukker droeg de schuld SCHOTEN. Maandagmiddag geraakte het zoon tje van den heer D, R. alhier spe lende op een hoop graszoden, opge stapeld aan de Schalkburgerkade door uitglijding te water. Twee werklieden, die in de nabijheid aan het weak waren,, mochten het genoe gen smaken de 'knaap, die reeds zin kende was, door middel van planken op het droge te brengen. BEVERWIJK. R. K. Kweekschool. Maandag werd een begin gemaakt met den bouw van een Oefenschool bij de R. K. Kweekschool te Bever wijk- Deze school zal 8 lokalen bevatten, Aan weerszijden der school worden gebouwd een woning voor den onder directeur der Kweekschool en een voor het hoofd der Oefenschool. Evenals de Kweekschool moeten de beide woningen tegen 1 Augustus ge reed zijn. De Oefenschool moet d'en len November opgeleverd worden. Deze laatste school is noodig, wijl de eenige jaren geleden geopende R. K. Bijzondere School in de Hobbe- straat te Beverwijk overvol is. terwijl nog vele R. K. kinderen moeten af gewezen worden. Bovendien is een leerschool in de onmiddellijke na bijheid van de Kweekschool natuur lijk zeer gewenscht. De school wordt, evenals de kweek school. -gebouwd onder leiding van den architect Molenschot te Amster dam. De bouw van de R. K. kweekschool vordert goedreeds is het dak met leien bedekt en siert een slanke to ren het schoone gebouw. Thans is men met het afwerken bezig. (De Tijd.) Binnenland KONINGIN EMMA IN ENGELAND. Reuter seint uit Queensborough, dat Koningin Emma daar is aange komen en de reis naar Esher heeft voortgezet. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De winkelier K. te Tilburg, hande lende in email-waren, is door de ma rechaussee aldaar gearresteerd we gens vaischheid in. geschrifte. INBRAKEN. Te Hilvarenbeek (N.-B.) is Zondag nacht op twee plaatsen ingebroken. Eerst wisten de dieven zich toegang te verschaffen tot de woning van den oud-burgemeester, dén heer V., en stonden op het punt de brandkast te ontsluiten, toen de zoon des huizes onraad bemerkte, waarop de dieven, zich ontdekt ziende, ijlings de vlucht namen. Daarna beproefden zij hun geluk bij den landbouwer D., waar zij het kabinet openbraken en zich van de zich daarin bevindende gou den en zilveren sieraden meester maakten. HALVE CENTEN. Vaak is er over geklaagd, dat bij na bij alle belastingaanslagen halve centen voorkwamen. Thans kan de Avp. echter mededeelen, dat dezem het vervolg tot het verleden zullen be hooren. De Minister van Financiën heelt nl. bepaald, dat voortaan bij alle be rekeningen betreffende de directe be lastingen en accijnzen de breuken van een cent. indien zij 50/100 of minder bedragen, zullen worden ver waarloosd en indien zij meer bedra gen. tot een geheelen cent zullen worden opgevoerd. DE WATERSNOOD IN ZEELAND. Men meldt uit Oud-Vosseaneer Het detachement pontonniers uit Dordrecht dat onder commando van den le-lui'tenant Van Asselt sedert eenige weken in de gemeente groote diensten heeft bewezen en van alle ingezetenen den hoogsten lof ont vangt voor zijn werkzaamheid en ac tiviteit gedurende de ernstige dagen tijdens en na den watersnood, zal Vrijdagmorgen a. s. weder naar het garnizoen terugkeeren eenige man schappen, benevens een der sergean ten, zullen nog tijdelijk hier blijven om hulp te verleenen bij het ver schaffen van het noodige drinkwater aan die ingezetenen, daar. zoolang de regenwaterbakken niet in orde zijn en er geen meerdere regen valt, er behoefte blijft bestaan. Zoodra deze evenwel niet meer gevoeld wordt, zal ook de rest der manschappen terug- keerem De Petersburgsche correspondent der N. R. Ct. schrijft Op initiatief van ds. Pantekoek schenkt de Hollandsche gemeente hier ter stede 5000 roebel ten be hoeve van de slachtoffers van den watersnood in Zeeland. geu, werd daarna in het spreekge stoelte een opening gemaakt, waar door een der werklieden aldaar een onderzoek kon instellen. Wel bevond zich aldaar een graf zerk van een zekeren Sioerdt Koning, overleden 15 Martian 1597, doch de steen, waarnaar men zocht, werd niet gevonden, zoodat men, na ongeveer drie uren bezig geweest te zijn, voor loopig hot onderzoek opgaf. Het volgende moet onder meer op den grafsteen van Tjerk Hiddes de Vries gebeiteld zijn geweest De Friesclie zeevoogd komt dus na zijn dood herleven, Wiens brein vol wijsheid was en 't hart vol vuur en kracht. AI wat natuur een held bijzonders heeft gegeven, Had zij in deze borst alleen te zaam gebragt. Geen gruwelijk wangedrag deed hem den moed verliezen, Maar loonde ons den aard der adel- oude vrienden. In de kerk, die na verbouwing van 2 Mei 1773 werd ingewijd, bevindt zich nog het predikbeurten-brktje van dien datum achter glas. De portretten van dr. Piekenbroek, die bij deze plechtigheid voorganger was, alsmede van ds. Voorhoeve, die in 1873 het 100-jarig bestaan van het gebouw herdacht, bevinden zich in de kosterij. De eerste steen voor het gebouw werd gelegd door Prins Willem V. de springen, onder de wielen geraakt, waardoor hem het linkerbeen werd afgereden. Per brancard is hij naar het ziekenhuis te Rotterdam ver voerd. Maandagavond omstreeks 7 uur ia een 9-jarig jongetje, P. Rotschild ge naamd, wonende Van Diemenstraat te Utrecht, in den Ouden Rijn verdron ken. Hij zag een stok drijven en om dien te grijpen, verloor hij zijn even wicht en schoot voorover in het water. Toen men liet kind op het droge haal de, waren de levensgeesten reeds ge weken. LISSE. De Protestantsohe Kiesvereeniging heeft zich in tweeën gesplitst. Toen op de laatste huishoudelijke vergade ring door een dier leden werd voorge steld haar te veranderen in een anti revolutionaire kiesvereeniging, omdat de Vrijzinnige ook een Protestantsohe vereenigiiig was, had dit ©en tegen voorstel tengevolge, om haar voortaan Cliristelijk Historische Kiesvereeni ging te noemen, wat zij feitelijk toch ook was. Toen tot dit laatste was besloten, bedankten behalve een aantal leden ook de bestuursleden de heeren Se- gers, Steen winkel en Zaneveld. De uitgetredenen hebben nu in een vergadering in de Christelijke school opgericht een anti-revolutionaire kies vereeniging, aanvankelijk met 65 le den. De heer Steenwinkel, hoofd dei- Christelijke school alhier, heeft op die vergadering de beteekenis en het doel van de anti-revolutionaire partij uit eengezet. In een volgende vergadering zal men een bestuur kiezen eoi de statu ten vaststellen. Vermoedelijk zal deze schduring den kerkelijken partijen in deze gemeente niet ten goede komen. („N. R. Grt. IETS NIEUWS. Men meldt uit Maastricht Als nieuwste op liet gebied van re clame, hier ter stede, ontvingen de kiezers voor de verkiezing voor den gemeenteraad, een prentbriefkaart, houdende het portret van een der can- didaten, zoomede een aanwijzing, hoe het stembiljet moet ingevuld worden. ACHTER HET NET GEVISCHT. Aan den Leidschen weg te Utrecht kregen de vorige week twee briga diers van politie achterdocht tegen twee mannen, waarvan ©en hunner een kist op den rug droeg. Zij wer den medegenomen naai- den naastbij- zijnden politiepost ein aldaar bleek, dat zij ruim 30 levende merels in hei bezit hadden. Verder kwam aan het licht, dat bei den aan het buurtstation afgestapt zijn, zoodat de veronderstelling gewet tigd is. dat de diertjes ergens op de Axoersfoortscbe heide gevangen zijn. Merels behooren tot de door de wet beschermde vogels en dus kon tegen onze vogelaars proces-verbaal worden opgemaakt. D© gevangen dieren zijn op het Vreeburg losgelaten en bevol ken thans misschien onze plantsoe nen en zingen hun hoogste lentelied. („U. D.") EEN KLACHT! Wij ontvangen de volgende klacht van een Veluwnaar. schrijft het Hbld." Acht, m'nheer, as je dat nog 'rees in de krant wouen zetten, as dat ze tegeswoordig zoo mirakel veul voe- gels vange. Vrogger, as 'k heel in de vrogte opstung ©n de zon pas deur de boomen sjeen, dan was 't, 'n zingen van li esters en vinken, heel sjuw Van als kanten zatte ze in 't greun. En kom noe's. 'tls morgens zoo stil as 'nmuus. 'tls niks geen woender. Bie vief- zes- zeuve tegelielc woive de zwarte en graauwe liesters. de>e nog wel zoo alderakelikst mooi kunnen fluiten, weg 'evange. D'r mos watsjar- per op toe 'ezien worre, want 't is toch moar woar, as das ze veur de boerenstand heel wat weerd binne. 'n Enkele mag er ees oen der sjulen, dee zoo noe en dan 's'nzoadje pikt, de meeste lussen greig wurme en aar gediert. Toe m'nheer, dat mos je noe nog 'sin de krant zette, dat ze do ar op lette motte, want gerust, zoo goat 't vast verkeerd. VOOR DE VEILIGHEID OP DE BEURS. Ter beurze te Amsterdam lag Dins dagmiddag in den suikerhoek een adres aan B. en W. ter teekening, waarin verzocht wordt in de plaats van dé verwijdende tourniquets drie stellen doorslaande zware deuren te willen plaatsen, die bij een eventueel© paniek geen bezwaar opleveren voor tijdig naar buiten komen. EEN DAKLOOS BURGEMEESTER. Men meldt uit Schoterland Onze nieuwbenoemde burgemeester, de heer H. Hebbes, thans burgemees ter te Delfzijl, die met 1 Mei a.s. zijn ambt aanvaardt kan in de hoofdplaats (Heerenveen) geen woning verkrijgen. Er is geen enkel huis disponibel, zelfs geen burgerwoning. HET GRAF VAN TJERK HIDDES DE VRIES. Men schrijft uit Harlingen aan „De Tel." Maandagmiddag werd in de Ned. Herv. Kerk ©en onderzoek ingesteld naar den grafsteen van den Frieschen zeeheld Tjerk Hiddes de Vries. In tegenwoordigheid van burge meester en wethouders, kerkvoogden en and©re autoriteiten werd, onder leiding van den gemeente-architect, een gedeelte van de bevloering bin nen het hek, dat den predikstoel om ringt, weggebroken, doch zonder sue- cès. Daar volgens de overleveringen cle steen onder den predikstoel moest lig- BRANDEN. T© Hoeven (N.-Br.) is de boerderij met schuur en stal van den landbou wer Joch eins geheel afgebrand. Een paard en eenige varkens zijn omgekomen. Alles was verzekerd. Te Putte (N. Br.) is de woning van den arbeider Van der Poel met den inboedel, zoomede een daarnaast ge legen ledige woning tot den grond afgebrand. Een der brandweerlieden heeft daarbij het ongeluk gehad een omvallende muur op zich te krijgen waarbij hij inwendig zwaar gekneusd werd. GESTIKT. Dinsdagochtend, toen de heer Rijn- ders, bediende van den heer Kroon, kruidenier in de Liebergerstraat te Hilversum, zich aan zijn winkel ver voegde, werd hem op herhaald schel len niet open gedaan. Eindelijk, na lang wachten, verschafte hij zich met geweld toegang en bij onderzoek bleek dat de heer Kroon, zijn vrouw en zijn kindje van 8 maanden als dood in bed lagen. Door toegeschoten buren en voorbijgangers werd dadelijk lucht toegevoerd en politie en dokter ge waarschuwd. Dezen moesten bij de vrouw en het kindje den dood door verstikking con- stateeren. De man was slechts bewus teloos. Deze laatste werd per brancard naar de R.-K. Ziekenverpleging ver voerd. Zijn toestand is echter zeer zorgwekkend. Men meent dit treurige geval met zekerheid te kunnen toeschrijven aan kolendamp, daar in de kamer naast de slaapkamer, waarvan door eene openstaande deur gescheiden, zich een brandende kachel bevond, die niet in orde scheen. Reeds meer had men stank" daarbij waargenomen. DE MEENT-QUAESTIE. De toegang tot de Huizer Meent is door vijftien hekken afgesloten. Der tig wakers zijn aangesteld. ONGELUKKEN. Dinsdagmorgen 9 uur is de rijwiel handelaar Dy vis,, die te Delfshaven op de stoomtram naar Schiedam wil- HET DEPARTEMENT VAN OORLOG. Naar verluidt, wil de minister Staal ook het departement van Oor log reorganise eren. En wel zoo, dat o.a. de inspecteurs van wapens hoofd ambtenaren aan dit departement worden, "zoodat het niet meer kan voorkomen, dat het uitgebracht ad vies van zoo'n inspecteur weer door een kapitein van het departement wordt te niet gedaan. Nu, bi'oodnood:g is de laatste maatregel in elk geval. Als de inspecteurs, dikwijls na maandenlange correspondentie met andere inspecteurs eindelijk met een voorstel aan den minister gereed zijn, z'et men niet zelden, dat „Oor log" nog eens met bezwaren aankomt tegen bepaalde personen, die men daar niet wil, en zelf personen noemt die men daar wèl wil. Feitelijk wordt elke voordracht van een inspecteur aan Oorlog nog eens getoetst door een hoofdofficier of een kapitein, van het departement, die den minister op hunne wijze nog eens opnieuw in lichten, en dikwerf meer feitelijken invloed hebben dan al de Jegerauto- riteiten, die de zaak al vooraf heb ben behandeld. Bij voordrachten voor bevordering en het toekennen van onderscheidin gen gaat het evenzoo. D© inspecteurs worden niet gehoord door den mi nister, dan om 't zoo eens uit te drukken met de ooren van het de- partements-personeel. Dat hierdoor menigmaal wrevel ontstaat, ligt voor de hand. Officieren in den kapi teins- en zelfs pas in den luitenants rang krijgen hierdoor een invloed, buiten alle verhouding tot hun subal terne positie. Zij worden ontzien en gevlijd door allerlei „Streber", die wat worden of iets hebben willen. Bovendien gaat door die wijze van zaïken doen dikwijls schromelijk veel tijd verloren en wordt het toch al zoo uitvoerige schrijfwerk nog maar ver meerderd. „Oorlog" bestaat nu uit 9 af deelin gen, die elk op zichzelf een ministerie vormendie met elkaar schriftelijk van gedachten wisselenoveral volop den tijd voor nemenen steeds jaar in, jaar uit neiging tot uitbreiding toonen, zonder dat, naar 't schijnt, ooit een minister daar baas over is kunnen worden. Als minister Staal in een reorgani satie van het departement slaagt, die het parasietendom tot een derde of een vierde van zijn tegenwoordige ge talsterkte terugbrengt, verdient hij stellig den dank der natie. We zullen afwachten, al zijn we niet zonder vreeze, dat dit werk grootere talenten eischt dan waar over de tegenwoordige titularis be schikt. (Tel.) Sport en Wedstrijden KEGELEN. Het bestuur van den Amsterdam- schen Kegelbond heeft gemeend, dat de Nederlandsche kegelaars niet ach terwege mogen blijven om iets voor het droeve lot van hun Zeeuwsche broeders te doen, en wil een alge- meene nationale kegelaarsbijdrage tot stand brengen. Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar het Engelse h.) 11) Jij kunt ook in het huis van Oom Peter terecht, antwoordde zijn zuster, hem hartelijk toeknikkend, met de merkbare bedoeling liem op te vroo- lijken. Maar Cesar was in een slecht hu meur an had geen lust op haar po gingen in te gaan. Zijn hart werd ge kweld door angst over haar zoowel als over zichzelf, en haar opgewektheid kwam h.em bijna als een beleediging voor. Ook hinderde liet hem, diat Nan cy zoo was achtergebleven. Hij was in een wanhopige gemoeds stemming, toen eindelijk het rijtuig stil hield voor het groote, ouderwet- sche huis, dat als herberg dienst deed in het dorp, het dichtst bij hun va ders landgoed gelegen. Wil u en Miss Violet hier blij ven, mijnheer? zei de koetsier, ter wijl hij met zijn gezicht voor het por tier kwam. Ik geloof niet, dat er van hier uit nog een trein vertrekt. Dan moeten wij hier blijven. Neem mijn koïfer er even uit, William en ben jij van plan den geheelen nacht in 'het rijtuig te blijven, Violet? Neen, dat is mijn plan niet, zei ze, terwijl zij uit het rijtuig sprong en zich naar bet huis haastte. Haar broeder bleef achter om uit zijn slecht gevuld© beurs nog een fooitje voor den koetsier te zoeken en om hem zenuwachtig vaarwel te zeggendaarna richtte hij in ©en al lesbehalve opgewekte stemming zijn schreden naar het huis. De waardin, ©en vrouw van middel baren leeftijd, stond in de hal met een glimlach van verwelkoming op haar breed gelaat. Wat een regen, -mijnheer riep zij opgewekt uit, toen Cesar binnen kwam. Kom binnen kom binnen Miss Malincourt is in de ontvangka mer. Hij volgde haar in wat zij de ont vangkamer noemde een lage, ruime kamer, met -dikke gordijnen en karpet en ouderwetsch gemeubileerd. Een groot houtvuur brandde inden haard en vlak daarnaast stond ©en tafeltje en een stoel, alsof er pas iemand was opgestaan. Een stuk bor duurwerk hing over een elegant werk mandje op tafeL Heeft u andere gasten? vroeg Cesar, even stilstaande en naar het werktafeltje kijkend. Neen o neen, mijnheer i ant woordde de waardin ©enigszins ver legen, en haastig het tafeltje wegzet tend. Dat wil zeggen, er is hier een jonge dame, maar zij is nu juist geen gast. Zij zal met u niet in aanraking komen, mijnheer, en alles wat u noo dig mocht hebben, zal ik u direct be zorgen. Ik heb niets noodig, zei Cesar, dicht bij het A-uur komend en in de duistere diepten starend. Mijn zuster heeft natuurlijk wel iets noodig, maar ik heb nergens behoefte aan. Ik ook niet, zei Violet. Wij heb ben pas gegeten, Mrs. Wamen en wij moeten morgenochtend vroeg op reis, daarom ben ik van plan dadelijk naar bed te gaan, als dat kan. Natuurlijk, natuurlijk zeide de waardin- Wil u mij maar volgen, Miss Malincourt, dan zal ik u den weg wijzen. Violet ging naai* Cesar toe om hem „Goedennacht" te zeggen en hem te verzekeren, dat alles hem morgen ochtend gemakkelijker zou toeschij nen, toen volgde zij haar geleidster. Toen zij in de slaapkamer kwamen herinnerde zij zich plotseling, voor 't eerst, dat zij heengegaan was zonder eenige bagage, wat dan ook. Zij lachte en stelde de waardin met het feit in kennis. Maar kindlief, wat zullen wij nu doen riep de waardin ontsteld uit. En alles wat ik heb is veel en veel te groot voor u, juffrouw, behalve nog dat het door zulke dames als u niet gedragen wordt. Zij zweeg even en toen scheen haar iets in te vallen. Wacht even, Miss Malincourt zei ze opgewekt. Ik weet al raad Zij snelde weg en keerde even later met al het noodige terug, alles keu rig in orde en goed passend. Ik denk, dat u nu alles heeft, wat noodig is, miss, zei ze. een kleine eenvoudige toiletdoos op de tafel zet tend en nu zeg ik u goedennacht Zij sloot de deur achter zich, Violet alleen latend met de vraag, die zij vreesde, op de lippen. Vol nieuwsgierigheid nam Violet de toiletdoos in de hand, om haar van alle kanten te bekijken. Een zilveren „G" alleen versierde het deksel. Toen herinnerde zij zich den ledigen stoel bij het vuur, het tafeltje mét het werkmandje, en meer teekenen dat er pas iemand in de benedenkamer ge weest was en törwijl zij zich lang zaam uitkleedde, vond zij in weerwil van andere meer dringende gedach ten, tijd zich ejf te vragen, wie de derde gast was onder liet dak, waar zij een onderkomen gevonden had den. De twee jongelui die zoo zonder dak in de wereld stonden, met heel wei nig geld in hun zak, dachten er niet over zich den volgenden dag ook maar ©enigszins te bekrimpen aan het ontbijt Beiden lieten zich de goede dingen, die door Mrs. Warner hun met zoo milde hand werd voorgezet. goed smaken, ofschoon Cesar nog somber gestemd was. Zij betaalden hun rekening zonder op de détails te letten, en toen zij aan het loket van het station stonden, nam Cesar zelfs kaartjes 1ste klasse voor beiden en bracht zijn zuster naar het huis van wijlen zijn Oom, ofschoon hij daar door steeds verdér van Londen kwam, waar hij vaag hoopte aan het werk te kunnen komen. Nu de onaangenaam heden van thuis hem niet meer hin derden en na het gebruik van een goed ontbijt, terwijl het weer ook al meewerkte, voelde hij zich opgewekter cn terwijl zij in den trein zaten wist Violet hem langzamerhand tot een gesprek te krijgen. Zij vertelde hem van de toiletdoos en haar vermoeden, dat er een geheimzinnige gast in de herberg was geweest. Ik zag haar gisterenavond, toen ik naar boven ging, zei Gesar. Zij kwam uit een kamer en liep meteen kaars in de hand door de gang, maar ik kreeg niets aaiders dan haar rug te zien. Ik zou wel eens willen weten, wie zij is. Maar kom, Cesar, je hebt dan bepaald meer gezien, dan je nu zegt. Zeg mij alleen maar, was zij jong of oud, deftig of burgerlijk? Voor zoover ik er over kon oor- deelen scheen zij jong te zijn. en zij had een of ander lang, zwart ding aan. biechtte Cesar op, met een goed geveinsden geeuw, terwijl hij de cou rant openvouwde. De waarheid was, dat hij het niet noodig vond, dat Violet wist, dat hij ook zijn best had gedaan wat van het meisje te weten te komen. Haar slanke figuur in de halve duisternis voor hem uit zwevend, had iets roman tisch en geheimzinnigs voor hem ge had. Zij was snel en zonder gerucht te maken uit zijn gezicht verdwenen. Een slanke maar vaste hand be schermde de vlam van de kaars, en de stralen hadden baar golvend, goud bruin haar doen schitteren. Hij was blijven staan om haar na te kijken tot zij uit het gezicht verdwenen was. en ging toen naar zijn eigen kamer te rug'met een nieuwe gewaarwording in 't hart. Hij zou voor geen geld ter wereld willen, dat Violet vermoeden kreeg van zijn zwakheid en hij ver diepte zich plotseling in het nieuws van den dag. opdat hij niets meer over dat onderwerp zou behoeven té zeggen. Violet van haar kant werd ernstiger en ietwat zenuwachtig naarmate zij het station, waar zij zouden uitstap pen, naderden. Zij vroeg zich af hoe Mr. Wickham haar zou ontvangen, en of het mogelijk zou zijn daar te blijven en zoo niet. of Gesax er dan in zou toestemmen haar mee te ne men naar Londen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5