wedstrijd Liverpool—Corinthians te London. Hij verlaat London 8.35 via Queens- borough naar Antwerpen, waar 'hij om 7 uur 's morgens arriveert. Na dien dag 's middags den Holland- Belgischen wedstrijd te hebben ge leid vertrekt hij direct, om 's Maan dags te Brighton te fungeeren. De wedstrijd te Antwerpen vangt Zondag om 21/2 uur aan. Onze Belgische vrienden verdienen voor het engageeren van dezen pri ma scheidsrechter een woord van hulde. De leiding van den wedstrijd een zoo belangrijk deel der ontmoe ting in goede handen te weten ver hoogt reeds bij ivoorbaat de verwach tingen omtrent den interessanten strijd. PAARDEN. In 'de Dinsdag plaats gehad heb bende rennen te Epsom kwamen in „the great metropolitan Stakes" als winners aan. de volgende paarden Whinbloom. Harmony hall en Alder man. Kerk en School NED. HERV. PRED1KANTEN- VEREENIGING. Te half 10 uur werd de vergade ring. die Woensdag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht plaats had, geopend door dr. Bronsveld met gebed en het lezen van een deel der H. Schrift. De openingsrede werd uitgespro ken door ds. Haspels van Rotterdam over ,,'t Zaligmakende zien" naar aanleiding' van Ps. 25 15 en Ps. 11 4, 5a, in welke rede spreker de plicht en de roeping der predikanten schetste. Ds. Leenmans van Harlingen, lid dei- Synode, besprak vervolgens de do or de Synode gedane voorstellen tot wetswijziging, waaronder er een is tot invoeging cener nieuwe tweede alinea in art. 3 van het Synodaal Reglement voor de Kerkeraden van dezen inhoud ..Het lidmaatschap van ééne der Kamers der volksvertegenwoordiging zoowel als dat van do Provinciale Staten is met lvet ambt van Evange liedienaar onvereenigbaar. Voor dienstdoende predikanten echter, dié bij het in werking treden van deze bepaling eene der bovengenoemde betrekkingen mochten bekleeden, geldt zij eerst na afloop vaar hun mandaat als zoodanig". Ds. Leenmans betreurde het even wel, diat de Synode niet in enkele gevallen dispensatie wenscht te ver teenen. Over deze inleiding ontstond een uitvoerig debat. De betoogen der de baters over bovenbedoeld voorstel kwamen in 't kort hierop neer Ds. Karros vindt het voorstel zeer onbillijk en oiuioodig. Verzuimt een predikant zijn plicht, dan berispe ham de kerkeraad. Ds. Gronemeijer verdedigt het «y- nodale voorstel, daar het predikants ambt den ganschen mensch eisóht. Ds. Talma protesteert tegen het misbruik dat van de Herv. Kerk ge maakt wordt door liberale propagan disten en tegen het synodale voor stel. Het is een zaak van kerkelijke censuur. Ds. Zoete wenscht predikanten- Kamerlid tijdelijk nonactief te stel len. Ds. Schuilei- lot Peursum meent, dat politiek verwijdering geeft tus- scheu predikant en gemeente. Ds. Slotemaker de Bruine de Ker keraad is het aangewezen orgaan de aaak te beoordeelen. Ds. Van Dis verklaart zich tegen het voorstel. Laat ieders geweten be slissen. Dr. Bronsveld prijst ds. Talma, die «het predikantsambt neerlei, welke lof door ds. Talma niet wordt aan vaard. Ds. Leenmans handhaafde zijn meen mg tegenover de sprekers. De andere synodalia worden niet behandeld. In het modieramen werden geko zen de heeren dr. Callenbach te Rot- terdam en dr. G. Vellenga te Loos- dreebt. Ter beschikking van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-In- diö kunnen worden gesteld' eenige onderwijzers en onderwijzeressen, om te worden benoemd tot onderwij zer der 3de klasse of hulponder wij- -eeres bij het openbaar Europeesch lager enderwijs daar te lande. die naar Indië zullen moeten vertrekken in 1906 of in 1907. Onderwijzers kunnen in aanmer king komen, ook wanneer zij slechts de hulpakte bezitten. Voor de onder wijzeressen zijn hoofdakte en akte voor de Fransche taal een vereisehte. VOOR HET BIJZONDER ONDERWIJS. Van groot belang voor het bij zo n- ider onderwijs is deze mede deeding, aan een belanghebbende verstrekt door een hoofdambtenaar van den pensioenraad. Voor de rijks bijdrage aan de schoolbesturen en voor berekening van de pensioenstorting der onder wijzers is oen staat van dienstjaren noodig, gestaafd 'door bewijzen. Voor zooverre men niet in het bezit is van stukken, die benoeming en «eervol ontslag inhouden, kan men vol staan met een verklaring van 't be trokken schoolbestuur, gewaarmerkt door drie te goeder naam en faam bekend staande personen of eene ■verklaring, geteckend door deze laatsten alleen. Aanbevolen wordt, die verklaring bij wijze van legalisa tie «door den burgemeester te laten waarmerken. („Centrum") NED. HOOGLEERAREN IN HET BUITENLAND. Men seint uit Philadelphia aamIbet N. v. d. D. „De Staatsuniversiteit van Penn sylvania kende heden (19 April) eere- doetoratiën toe aan de Nederiand- sche hoogleeraren Hugo de Vries en Lorentz." Het blad teekent 'hierbij aan De professoren Hugo de Vries en H. A. Lorentz (hoogleeraren in d'e natuurkunde te Leiden) vertoeven op het oogenblik bedden in Amerika. Zij gingen ieder met een verschillend doel derwaarts. Prof. De Vries om te voldoen aan eene nitnoodiging van de „American Philosophical So ciety", te Philadelphia* tot bijwo ning van de feesten, welke daar op het oogenblik vanwege dit lichaam in vereeniging met den staat Penn sylvania, ter herdenking van Frank lins 200-jarigen geboortedag, gegeven worden. Tevens zou prof. De Vries over eenige weken naar Cabfornië gaan, om daar. evenals twee jaren geleden, een cursus te geven aan de universiteit te Berkeley. Prof. Lorentz vertrok naar Ameri ka ingevolge eene uitaoodiging van de Columbla-universiteit te New- York, om voor de studenten van deze universiteit voordrachten te houden. Beide geleerden hadden van de Koninklijke Akademie van Weten schappen de opdracht, aanvaard om dit beha am bij de Frahklin-festivitei- ten te vertegenwoordigen, in welke qualiteit zij elkander te Philadelphia zouden ontmoeten. De staats-universiteit aldaar heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt om beide eminente mannen te hul digen. door hun eershaive den titel van „Doctor of Laws" toe te kennen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 80 Cent pir regel. 7 wakke kinderen geven veel zorg aan hunne ouders. De eenvoudigste en de zekerste weg om hen gezond, sterk en blozend te maken, is hen Scott's Emnlsion in te geven dat voor kin deren wonderen doet. Alle kinderen houden er van en het heeft aan dui- zende kinderen het f leven gered. Maar het moet de emulsion zijn volgens het Scott pro ces bereid, waarvan het handelsmerk hier is aangetoond. Het ik* j. verschijnt op sik pak- s!on v;.ct inert: kot. i "7' Tan alle Apsthekera uitmuntend geneesmiddel, gemakke lijk en zindelijk, tegen pijn, spit. steek in de zijde, bronchitis, zenuwpijnen en keelpijn. Verkrijgb. bij alle Apothe kers en Drogisten f0.75. Rechtszaken VALSCHE MUNT. De rechtbank t>e Almelo veroordeel de F. J. Heidemann te Enschedé we gens het vervaardigen en het doen uitgeven van valsche muntstukken tot eene gevangenisstraf van 21/2 jaar. De eisch was 3 jaren gevangenis straf. STUKKEN VAN OVERTUIGING. Door den keurmeester van voedings middelen L. A. van Dongen te Rotter dam werden Dinsdag in het archief van de kantongerechten gedeponeerd 2600 bokkingen, een partij kabeljauw en een kan melk, alles bedorven en door hem in beslag genomen. De stank in het gebouw was zóó verpestend, dat het er niet te houden was. De concierge ging zijn beklag in dienen bij den president der Recht bank, die zich toen van den toestand kwam overtuigen en gelastte dat on middellijk alles uit het gebouwmoest verwijderd worden. POGING TOT MOORD. Het gerechtshof te 's-Bosch vernie tigde het vonnis van de Roermond- sche rechtbank contra L. R„ land bouwer te Thorn, thans in hechte nis, beschuldigd van poging tot moord op Peter Doelemans te Ratin gen en veroordeelde beklaagde tot twee jaar en zes maanden gevange nisstraf met. aftrek van het voor arrest. HOLL. HYPOTHEEKBANK. De zaak van de Hollandsche Hypo theekbank contra een etffectenliouder werd Dinsdag voor antwoord 4 weken uitgesteld. DE LOTERIJ-WET IN PRACTIJK. Voor den Hoogen Raad' werd ge pleit in de zaak van J. G., sigaren fabrikant te Amsterdam door de rechtbank aldaar veroordeeld tot een geldboete van 5 of een hechte nis van 3 dagen, wegens het houden van een verboden loterij. De perso nen die in zijn sigarenwinkels voor tien cents sigaren kochten, mochten een sigarenzakje trekken met een pa piertje er in, dat recht gaf op een «der prijzen die zich in de winkels be vonden (doosjes Zweedsche lucifers, rijwielen, enz.). De bedoelde fabrikant had een groot aantal van dergelijke depóts, over het geheede land verspreid. Z. i. vielen deze feiten niet on dei- de Loterij wet 1905. omdat de ver hee ling van de sigarenzakjes en prijzen over de verschillende winkels g&- schtedde volgens een op 23 Juni 1905 vastgesteld plan door bekl. getee- kerud. Bekl, meende dan ook volgens art. 10 der Lotcrijwet (overgangsbepa: ling) niet strafbaar- te zijn, daar'hij deze „loterij" reeds voor 1 Juli 1905 had aangelegd maar ook deze verde diging werd verworpen. Het feit dat hier geen kans op verlies was. deed volgens de rechtbank niet af tot het karakter van loterij. Wat het beroep op art. 10 der Loterijwet betreft, dat ging niet op omdat, «daai'gelaten dat de acte waarop bek'l. zich had be roepen geheel eenzijdig was en hem tot niets bond. bovendien art. 10 slechts betrekking had op een loterij voor een bepaalden duur, waarvan een gedeelte reeds vóór 1 Juli was aangevangen. Maar in elk geval achtte de rechtbank deze loterij geen wettelijk aangelegde loterij in den zin van art. 10 der Loterijwet 1905, doch in tegendeel een loterij, welke ook volgens de vroegere Loterijwet niet geoorloofd was, al kon zij ook toen niet vervolgd worden, bij het ontbreken eener strafbepaling. Mr. Elias, advocaat te Amsterdam, voerde tegen dit vonnis aan schen ding of verkeerde toepassing der ar tikelen 1, 2,. 6 en 10 der Loterijwet. Pleiter wees er op dat liet den heer Geerts was gelukt, door groot en ijver zijn zaak tot bloei te brengen, en in 1889 een industrie te vestigen in Zaandam, die ook wat arbeids voorwaarden betreft, tot voorbeeld kan strekken. PI. betoogde vervolgens dat hier geen sprake is van loterij in den zin der wet, omdat hier alleen sprake is van verdeeling van prijzen tusschen de verschillende deelnemers en niet van aanwijzing van winners. Ieder een is hier winner elk krijgt een cadeau, waarvan de meeste van vol komen gelijke waarde zijn. Maar in elk geval aohtte pleiter art. 10 wel .'degelijk hier van toe passing, met het oog op het verdee- hngsplan door zijn cliënt overgelegd dat geregistreerd was op 23 Juni 1905. Daaraan moest de heer G. voor af laten gaan het aankoopen van een groot aantal cadeaus, om deze beschikbaar te stellen voor zijn 37 depóts, ovar het geheele land ver spreid. De raquirant heeft dus wel dege lijk uitvoering gegeven aan zijnver- deelingsplan. En de regeering heeft aangenomen dat vóór deze wet een gratis-verdeeüing van cadeaus of prijzen door winkeliers niet -viel on der de Loterijwet van 1814. Welnu, hier werden zoo betoogde pleiter inderdaad gratis cadeaus gege ven. bij de gekochte sigaren. Het gold hier voor deze industrie een levensquaestie. Een eerzaam koopman zou tot den x-and van den afgrond gebracht zijn door die plot selinge inwerkingtreding der Loterij wet, indien inderdaad de artikelen dier wet op hem toepasselijk wa ren. PI. concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Conclusie O. M. 30 April. DIE DAMES Die damesdie dames l ze worden zoo brutaal als sommige heeren, in spoorweg-zaken. D'er was '11 dame, die 'n kaartje tweede klas had gekocht. Ze stapte in 'n „gemengden" waggon, be staande uit eerste en tweede 'klas compartimenten. De dame ging in een éérste klas-afdeel'ing zitten, met d'r kaartje twééde-klas. De conduc teur kwam wilde knippen. „Dameu heeft 'n tweede klas- kaartje". „O! neem me niet kwalijk!" „Ja, maar u zit in 'n eerste klas afdeeding." „O !n zéér verlegen. Nu heeft de wet niet gerekend op „gemengde" waggons. En de kan tonrechter sprak de dame vrij. om dat z. i. lvet zich bevinden in een eerste klas coupé niet bewijst het stappen in een eerste klas r ij t u i g. Mr. Besier, de officier van justitie, vond deze opvatting in strijd met den gezonden zin der wet. Spr. wees op verschillende wets-artikelen, waar in het woord „rijtuig" voorkomt in de beteekenis van afdeeling". Eisch f2 boete. "(Tel.) Koloniën BLIJ-EINDEND TREURSPEL. 't Stuk speelt te Pangkalan Bran- dan, nog geen twee weken geleden. De eigenaar v an het hotel, dat den aan weidscher inrichting herinneren den naam Krasnapolsky draagt, zit 's avonds met den stuurman vaneen boot, die buiten bij Poeloe Sembilan ligt. Ongeveer 11 uur zal de stuurman opkrassen. Of J. zoo heet de Bran- dansche Krasnapolsky mee gaat naar boord Nee, zegt J., als ik weg ben, wie zorgt er voor m'n zaak Ik moet min stens morgenochtend weer present zijn. Da's niets, meent de ander. Mor genochtend vroeg komt er een steam- launch aan de boot, die je naar Brandan terugbrengen zal. Om half negen ben je thuis. J. laat zich niet langer nooden en gaat mee. Z'n bedienden sluiten het hotel en gaan slapen. De baas vertelt hun niets, ze weten dus niet beter of morgenochtend zal hij er als ge woonlijk zijn. Maar de morgen 'komt en J. blijft weg. De steanilaunch, die hem zou afhalen, laat zich wachten en de gast kan niet van boord, 't Is er goed. daar niet van, maar de verbinding met den wal laat te wenschen. De geheele dag gaat voorbij met 'n droogje en 'n natje, doch wat er ■komt, geen steamlaunch. In Brandan groote consternatie. De eigenaar van Krasnapolsky spoorloos verdwenen. Niemand wist, dat hij met den stuurman was meegegaan, ook de bedienden niet. Men waarschuwt den waarnemend aspirant-controleur, die den geheelen dag door oppassers laat zoeken. Alle inrichtingen van elk allooi worden nagezocht geen J. Volgenden morgen opnieuw gezoek en «geïnformeer, echter zonder resul taat. J. is en blijft verdwenen. Om twee uur des namiddags besluit de waarnemend aspirant-controleur het verlaten hotel te sluiten en te verze gelen. Iedereen denkt, dat J. een on geluk heeft gekregen. Den ochtend van den volgenden dag wordt een steamlaunch aan den horizon zichtbaar. J„ twee nachten en een dag onder zeil geweest, duikt als een Aphrodite uit het golfge- schuim. Hij begeeft zich naar z'n kasteel, vindt de deur gesloten. Stam pend van woede waagt hij 't de of ficieel© zegels te verbreken. Dien dag was het druk in hotel Krasnapolsky. En de rechtsgeleerden van Bran dan zitten ijverig in hun wetboeken na te snorren, of 't gepermitteerd is, binnen nog geen tweemaal 24 uur een hotel te verzegelen als de eigenaar spoorloos is verdwenen. CDeli Ct.) EEN BRUTALE TIJGER. Des nachts is in helt woonhuis van plantage Zorg en Hoop, terwijl de bewoners sliepen, een tijger die ga lerij binnengedrongen, om een hond te pakken. Een vervolging ontstond in de galerij, door 't geraas waar van de bewoners gewekt werden. Eer men beneden kon komen, vluchtte de tij gei- de trap af, met den jankenden hond in zijn muil. Inmiddels was ook de „wachter" waklier geworden, die zoo kordaat was den tijger in het voorbijgaan een Hinken stokslag te geven, zoodat het roofdier zijn prooi in den steek liet en in de naburige savanah verdween. Toen de hond den volgenden dag- te voorschijn kwam, bleek hij aam den nek gewond,doch oogenschijn lijk niet gevaarlijk. De tijger 'heeft in den volgenden nacht opnieuw de galerij bezocht. De hond was echter opgesloten. Volgens de gevonden sporen, moet de tijger een bijzonder groot exem plaar zijn göweest. Ook op plaatsen »n den omtrek heeft men in den laatsten tijd last van tijgers gehad. DE BEKENDE TIJGERJAGER FLORIS is te Bodjonegoro overleden. Hij heeft in zijn lang jagersleven heel wat tijgers neergeveld en daardoor, begrijpelijk, tal vam bewonderaars gevonden. CELEBES. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seint De overdracht van de heffing «dier rechten in Boeton is geteekend. Een bedenktijd is gevraagd ton aamzien van het opiumdebiet. De gouverneur acht thans machtsvertoon onnoodig. Het blad teekent daarbij aan Dit telegram is een vervolg op dat, hetwelk werd opgenomen in ons Eer ste blad D van Zondag 22 April, waar in werd medegedeeld, dat de Sultan van Boeton liet Celebes-contract toe kende en de heffing van rechten op den in- en uitvoer en op het opium debiet erkende, maar halsstarrig wei gerde de overdracht tó teekenen. DE VALSCHE WISSELZAAK TE SOERABAJA. Het vonnis van den raad van jus titie te Soorabaja van 21 December 1905, waarbij Gustaaf de la Rapar- lier, mevrouw Agatha ten Cate gebo ren Van der- Pol en Willem Frede- rik Karei van der Pol zijn schuldig verklaard aan valschbieid1 in ge schriften van koophandel, driemaal gepleegd en het desbewust gebruik maken daarvan en deswege veroor deeld le beklaagde tot vijf jaren gevangenis en betaling van vijf geld boeten elk 'groot 502e beklaagde tot vier jaren gevangenis en beta ling- van twee geldboeten elk groot 50 3e beklaagde tot zes jaren tucht huis en betaling van zes geldboeten elk groot 50 is bij arrest van het hooggerechtshof van 21 dezer vernie tigd rnet terugwijzing van de zaak naar dien raad ten einde die, met in achtneming van 's hofs arrest. op nieuw te behandelen. Uit de Arbeiderswereld STAKING TE WAGENINGEN. Met de stoomboot „Goncordia" ar riveerden Woensdagmorgen te Wage- ningen 4 werklieden uit Arnhem, die door den heer Gideonse aangenomen waren om de twee voor zijn fabriek liggende schepen met steenen te la den. Onmiddellijk begaven de sta kers zich naar het jaagpad langs den Rijn om de mensehen tot heem gaan te bewegen. Als vergoeding werd hun /2.50 per persoon aangebo den. Dezen weigerden echter, daar zij volgens hun zeggen f 5 per dag ver dienden. Het laden geschiedt thans onder bescherming van marechaus see en gemeente-politie. De stakers betvinden zich voortdurend op het tusschen den los wal en de tasplaats gelegen jaagpad., vvaardoo'v zij de werkenden geregeld kuxünen toespre ken. Zoolang de schepen voor den wal liggen kam het laden met 4 man geregeld voortgaan. Zijn ze ech ter 'half vol. dan wordt de diepgang grooter zoodat ze voor de kribbe moeten worden gebracht. In gewone omstandigheden werkt dam voor ieder schip een ploeg -van 9 man. Het laden zal thans dus geruimen tijd aanhouden. De Arn'hemsche werklie den zullen op de fabriek slapen. Letteren en Kunst MONUMENT RICHARD HOL. Het uitvoerend comité tot oprichting van een gedenkteekem voor wijlen d.en componist Richard Hol bestaat uit de heeren mr. J. G. Patijn, Commissa ris der Koningin voor Zuid-Holland, eere-voorzitterjhr. mr. J. F. Hum al- da van Eijsinga, voorzitterjhr. J. W. C. Quarles van Ufford, Jan Nassau- straat 78. 's-Gravenhage, eerste secre taris M. H. van 't Kruijs, Celebes- straat 31, 's-Hage, tweede secretaris J. G. Gijsberti Hodenpijl van Hoden- pijl. Nassauplein 40, 's-Hage. eerste penningmeester; M. J. H.Kessels, Kon. Ned. Fabriek van Muziekinstru menten te Tilburg, tweede penning meester. Het comité (hield dezer dagen eene vergadering. Dankbaar wend hier er kend, dat de bijdragen algemeen wa ren en van alle oorden des lands in gekomen, zoodat er een passend ge- denkteeken kan opgericht worden. Ne- derlandsche beeldhouwers zullen inde gelegenheid gesteld worden schetsen en ontwerpen voor het monument in te dienen, waarna eene algemeen,e vergadering zal worden uitgeschre ven van het geheele comité en allen, die geldelijk hebben bijgedragen. Alsdan zal besloten worden omtrent de keuze der ingekomen ontwerpen en de plaats, waar het gedenkteeken zal worden opgericht. Alhoewel do bijdragen algemeen ge noemd kunnen worden, zijn er nog toonkunstenaren, muziekonderwijzers, muziek- en zangvereenigingen, die tot heden nog achterwege bleven hunne inzendingen te doen. (De gezelschap pen zonden door elkaar een bijdrage van ongeveer f 5 of van 10 ets. per lid). Daar evenwel nog vele bijdra gen zijn toegezegd, heeft het uitvoe rend comité de lijst nog niet geslo ten. Gemengd Nieuws DE VISCHVERGIFTIGING TE MA1NZ. De vischvergiftiging to Mainz, waar aan Guthmann, directeur van een bank, zijn vrouw en een dochter zijn bezweken, moet veroorzaakt zijn door zalm uit blik. De justitie heeft hef overschot in beslag laten nemen en last gegeven, om de lijken te onder zoeken. Het staat vast, dat het blik een paar dagen van te voren gekocht en waarschijnlijk ook geopend is, wat natuurlijk altijd, een groote onvoor zichtigheid is. NOG EEN ONRUSTIGE VULKAAN. Ook op Sawaiï is in de laatste we ken een sterkere vulcanische werk zaamheid waargenomen. Sedert Augustus werkte daar reeds de vul- caan, maar de uitbarsting wordt thans ernstiger. Een lavastroom heeft reeds de kust bereikt. Tot dusver zijn vier dorpen geheel en al door de lava verwoest. Menschenleveus zijn niet verloren gegaan, maar vele gezinnen zijn dakloos. De regeering heeft reeds maatregelen genomen om den van alles beroofden hulp te verleenen, en waarschijnlijk zullen in de aanstaan de zitting van den Rijksdag de noo- dige credieten voor landaankoop en kolonisatie der door de ramp getrof fenen worden aangevraagd. ZUIVERE MELK. Ter gelegenheid van de hygiënische tentoonstelling te Milaan heeft die Ko ning 4000 Mk. uitgeloofd voor het beste ontwerp tot verschaffing van zuivere melk in de steden en 8000 Mk. voor het beste model eener voor het klimaat van Italië geschikte kazerne woning. EEN STAATSJAARGELD AAN MEVR. CURIE. De ministerraad heeft besloten aan de kamers een wet voor te stellen om aan mevr. Curie en haar kinderen een staatsjaargeld toe te kennen. NIEUWE OVERSTROOMINGEN IN BELGIë. Men meldt uit Bouchoute Een der 'herstelde dijken is nog eens doorgespoeld. Van de schepen welke men bij de vroegere doorbraak had laten zinken, is geen spoor te ruggevonden. Alles is door het wa ter medegesleept. DE ONGEREGELDHEDEN TE LENS EN TE LIéVIN. De instructie, die te Lens en te Lié- vin gevoerd is, om vast te stellen w;e hoofdzakelijk voor het daar voorge vallene aansprakelijk gestéld behoo- ren te worden, is Maandagavond be ëindigd. Er werden dertig bevelen tot inhechtenisneming uitgevaardigd, die nog denzelfden nacht door gendar men met behulp van infanterie en cavalerie werdPh ten uitvoer gelegd. De in' hechtenis genomen personen werden terstond in een gereedstaan- den trein naar de gevangenis te Be- itihune vervoerd. Alles ging zoo vlug, dat het onmogelijk kon worden ver hinderd. Onder de gevangenen bevinden zich twee geheele families. Allen hebben deelgenomen aan de onlusten en mee gedaan aan het plunderen en het ver nielen van monumenten en inrichtin gen van algemeen nut, doch het' zijn slechts meeloopersde eigenlijke lei ders zijn nog niet gearresteerd. Velen van de gearresteerden ver klaren tot staken te zijn gedwongen. Des morgens om vier uur waren zij door de stakers uit hun bed gehaald en met de bedreiging dat men hun huis in brand zou steken, waren ze gedwongen mee te doen. Op deze wij ze zijn duizenden tot staken ge bracht. Den afgevaardigde Basly werd een aantal protesten tegen deze arresta^ ties toegezonden, die deze aan dej rechterlijke autoriteiten te Bethune deed toekomen. De berichten, die uit het stakings- gehied komen, zijn voor het overige nog steeds weinig geruststellend. T«e Lens is een brug van den mijnspoor- weg door de stakers vernield. In Montigny wisten de troepen het vernielen van een voetbrug door een charge te voorkomen. Tegen den bur gemeester van Montigny en zijne vrouw is een instructie geopend, we gens het deelnemen aa.n een optocht van manifestanten. Te Ostrïcourt werd des nachts een dynamietbom op de spoorbaan gelegd, die ontplofte en groote verwoestingen aanrichtte. Het groote aantal troepen, dat in deze streken is bijeengebracht, blijkt dus wel noodig' te zijn. DE RAMP TE SAN FRANCISCO. De brand uitgebroken in de steen- kolenpakhuizcn ten noorden van het groote veerhuis, die zich gevaarlijk liet aanzien, zoodat zelfs gevreesd werd voor het behoud der dokken, schijnt gestuit te zijn. De natuur heeft nu eindelijk geholpen; want aan de zware regens die er vielen, moet het wijken van het gevaar worden toe geschreven. Eén kwade zijde heeft deze regen toch gehad. De geneesheeren vreezen dat er, ten gevolge van het omslaan van het weer na drooge warmte een natte kou vele menschen longont steking zullen krijgen. De tenten bie den natuurlijk onvoldoende bescher ming tegen zulk weer. En algemeen wordt dan ook getracht de dakloozen te huisvesten in kerken, schuren en groote huizen. Majoor Kraukof, die optreedt als chef van den uitdeelingsdienst van voedsefl en water, heeft verklaard, dat de voorraden zoo groot zijn, dat de regeering niet méér behoeft te zenden. De chef van den gezondheidsdienst heeft te kennen gegeven, dat er in San Francisco genoeg dokteren zijn. Meer heeft hij er niet noodig. Zij zou den slechts sta-ïn-den-weg's zijn. Om enkele bewijzen te geven, dat het leven weer normaal wordtDe ge rechtshoven zouden Woensdag de zit tingen hervatten. De kooplieden en winkeliers, wier huizen niet veel te lijden hadden, heropenen langzamer hand hunne zaken. Do heer Shaw, minister van finan ciën, heeft medegedeeld, dat hij on middellijk 15.000.000 dollars tor be schikking zal stellen van de nationale banken van San Francisco en omlig, gende steden. Het Huis van Afgevaardigden heel: zich vereenigd met het voorstel var den Senaat, om 300.000 pond sterling te geven ten behoeve der slachtoffers In de lande is voor het ondersten ningsfonds reeds 14 millioen dollar gegeven. In de kerken van Washing ton en New-York werd Zondag 100.0$ dollar gecollecteerd. De regeering heeft besloten dit jaaj in San Francisco geen belastingen t< heffen en de leerplicht-wet buiten wer king te stellen, ook voor een jaar. Burgemeester Schmitz heeft een op roep gedaan, waarbij architecten, tee kenaars en arbeiders in het bouwval gevraagd worden dadelijk naai' Sas Francisco te komen. DE VESUVIUS-SPOORWEG HEROPEND. Maandag is de spoorweg op dei Vesuvius, die naai' het observato riurn voert, opnieuw geopend. In dei eersten trein zaten de hertog en dt hertogin van Aosta met hun broers en de leden eener wetenschappelijk! espeditie. De Vesuvius is thans geheel to' rust gekomen. Officieele berichten HINDERWET. Burgemeester en Wethouders vai Haarlem. Gelet op art. 6 der Hinderwet Doen te weten, dat van heden oj alle werkdagen, van dies voormiddag! 9 tot «des namiddags 2 uur, tot 8 Me e.k., 's namiddags te 1 uur, ter ge meente-secretarte (?e afdeeiing) te inzage zijn nedergelegd de ingekomei verzoekschriften met de bijlagen van W. T. van Gasteren, om vergunnini tot oprichting van eene rookerij ij het perceel aan de Kleine Houtstraa No. 121, Kad. Sectie D No. 449 H. Velthuijsen, om vergunning to oprichting van eene inlichting voo: machinale houtbewerking, waarbij al: beweegkracht een gasmotor van tïei paardekrachten zal worden gebezigd in het perceel aan de Spaamwouder straat No. 43, Kad. Sectie DNos. 5871 en 6975 ged. e«n dat op tien veertien dien dag nt heden, zijnde 8 Mei e.k., en wel da namiddags te 1 uur, op liet Raadhui! dei' gemeente cle gelegenheid zalwor den gegeven, om ten overstaan vai het Gemeentebestuur of een of mea zijner leden, bezwaren tegen het op richten der inrichting in te bren gen. Haarlem, 24 April 1906. Burgemeester en Wethouders voor noemd, BOREEL. De Secretaris. PIJNAC.KER. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders vaa Haarlem, Gelet op art. 8 der Hinderwet Doen te weten, dat hij hunne be schikking van 19 April j.l. aan hel bestuur van het district Haarlem ei Omstreken van de vereeniging „Eigen Hulp" vergunning- is verleend tot op richting van «eene bakkerij in de t( vereenigen achtergedeelten der per ceelen aan de Zijlstraat Nos. 56 ei 58, kad. Sectie C Nos. 5472 en 5522 ei aan de Gedempte Oude Gracht No. 3, kad. Sectie C No. 5471. Haarlem, 24 April 1906. Burgemeester en Wethouders voor noemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de op den twintigsten April j.l. execu toir verklaarde kohieren No. 8 en 9, Afd. IV 2e ged. V op de Personeele belasting dezer gemeente, dienst 1906, op beden aan den ontvanger der di recte belastingen zijn ter hand ge steld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldi gen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. Haarlem, '25 April 1906. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Stoomvaartberichten Hiet st. Prinses Sophie, van Am sterdam naar Java, passeerde 26 April Ouessant. Het st. Ixion arriveerde 21 April van Amsterdam te Batavia. Het st. Nieuw Amsterdam Yertrol 25 April van New-York naai- Rotter dam. Het st. Koning Willem I, van Am sterdam naar Batavia, vertrok '25 April van Suez. Het st. Koning Willem II, van. Am sterdam naar Batavia, arriveerde'2i April te Sabang. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Arnhem 19 April. H. W. R. Rein- tjes van Veerssen. te Nijmegen. Mr. P. F. A. Cremers. rechter-commissa ris cui'ator mr. J. F. van den Broek- Utrecht 11 April. B. W. Tap. schil- dersknecht te Utrecht. Mr. C. J. H Schepel, re elite r-commi ss ari s cura tor mr. A. N. L. Otten. Amsterdam, 20 April. H. Ellemau, van beroep timmerman, te Amster dam. Mr. P. J. Bijleveld, rechter commissaris curator mr. C. M. d« Kuyper. P. Buiq slagersknecht te Am sterdam. Mr. P. J. Bijleveld,recb- ter-commi'ssarLscurator mr. C. M de Kuyper. 18 April. F. H. F. Niemann, vafl beroep loodgieter en gasfitter, te Am sterdam. Mr. P. J. Bijleveld rechter commissaris curator mr. Th. Mul ler Massis. 19 April. F. II. König. van be roep handelsagent, te Amsterdam Mr. P. J, Bijleveld, rechter-commis- saris curator mr. Th. Muller Mas sis. (Stof.)

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6