NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7006 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 30 APRIL 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1-30 Fraaco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubticité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3!bii Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT 14 PAGINA'S. AGENDA Zondag 29 April. 'Café ,,De Kroon" Dinor-Concert. Kleine VereenigingSpecial! teiten- -vooretelling, 1\ uur. Huishoud- en Industrieschool Ten toonstelling van het werk der leer lingen, 2^—5 uur. Maandag 30 April. Soc. VereenigingHaarl. Mannen - zangrereeniging ..Crescendo" Con cert, 8 uur. Haarlemmer]iede en Spaarnwoude Vergadering van den Gemeente raad, 2 uur. OM ONS HEEN ccxcil. TERREINRIJDEN EN GYMKHANA- RACES. Als we lezen dat de Amsterdamsche Vereeniging voor Jacht- en Terrein- rijden Zondag een terreinrit houden zal in onze. omstreken, dan verwon dert ons dat allicht een beetje. Want wanneer er in dezen tijd ge sproken wordt over rijden, dan den ken we wel aan fietsen, aan motor fietsen, aan automobielen vooral, maar niet aan paardrijden. En nu is deze Amsterdamsche Vereeniging er een van amazones en ruiters, die dus het paard nog in eere hebben gehou den. Dat mag wel met een streepje aan den balkOveral om ons heen zien we, hoe de rijke menschen hun equi pages afschaffen, de paarden van de hand doen en in een auto uit rijden gaan. Tot in de hoogste kringen is het paard door den „stoomwagen" verdreven. Zelfs is de auto hoffdhig geworden. Waarom Om het genot van de snelheid, ze ker wel in de eerste plaats. Dan om de grootere veiligheid, want al klinkt het vreemd. de auto van de zen tijd, mits ze bediend wordt door een goeden chauffeur, is ongevaar lijker dan liet rijpaard uit particu liere stallen, dat door goed voer en weinig beweging schrikachtig en ze nuwachtig wordt. En ten slotte nog wel om tien an dere redenen, denk ik, waaronder deze, dat de automobiel een nieuwig heid is en de mensch van afwisseling houdt. Ik wil maar zeggen, dat een auto mobilist zijn honderd redenen kan hebben waarom hij automobilist is en dat het van ons onverstandig is. daarmee te spotten. Hoe ter wereld kan iemand, die een genoegen niet kent, dat beoordeelen Maar er is één ding, dat de auto man nog niet bereikt heeft en dat is Bevordering van de Schoon heid. Zijn verschijning is nog in boogen mate onsierlijk. Hoe de fabri kanten zich uitsloven in liet verzin nen van nieuwe modellen, nog altijd ziet de auto er uit als een equipage, waarbij het paard vergeten of weg- geloopen is. De automobilist zelf, in rijn pelsjas 's winters, herinnert aan een Noordpoolreiziger, 's zomers in zijn linnen stofjas aan een schoor steenveger op Maandag, wanneer de plunje nog schoon is. Zijn bril met de groote glazen doet hem gelijken op een reuzenvisch, die voor de veran dering de horizontale eens met de verticale houding verwisseld heeft. Van de dames in een open auto spreek ik liever maar niet. Zij zijn er het levend bewijs van, dat een vrouw zich ter wille van een aange name sport den last der onbevallig heid op de schouders laat leggen. Ik geef toe, dat de concurrentie moeilijk is. De auto heeft den strijd moeten aanbinden met het bevallig- ste dier van de schepping. Wat kan in sierlijkheid van beweging bij het paard halen? Zie in de wei bij het naderen van een spoortrein een pa aid stilstaan, met gebogen kop luisterend naar het opdreunend geraasdan, vol angst, de vlucht nemen en in wilden galop over het veld vliegen, tot het ver van 't gevreesde gevaar, tot stilstand "komt, de flanken hij gend van den snellen loop. Zelfs in de kapriolen van 't kleine veulen bij het moederpaard vinden we die bevallige houding, die sierlijke lijne* terug. Wij menschen, die altijd proberen de Natuur te verbeteren, hebben lv t paard in den circus gebracht en kunsten geleerd. Daar moet het beest zijn voorpooten leeren strekken tot den zoogenaamden Spaanschen pas, met de vier voeten op een kleine plek bij elkaar ronddraaien in een kring, op bevel steigeren, op drie poeter gaan, knielen, doodliggen en all en ei dingen doen, die hem niet aangebo ren zijn en die hij alleen kan doen onder de zweep en op het hoor en v-n bekende muziek. Dat is het paard in zijn onnatuur Mooier dan in den circus is het dier op de baanwel wordt de gere gelde draf en de renhouding alleen na lange oefening verkregen en is dikwijls de beste rijder niet in staat, den draver in de aangeleerde pas te houden. maar hier is hij althans dichter hij de natuur, dan in het paardenspel, waar hij des te meer wordt toegejuicht, naarmate hij min der doet wat des paards is. Natuurlijkhet wilde paard ken nen wij niet. Ook het vrijloopende dier in de wei is afgericht, van wie weet hoeveel geslachten her. Maar 't heeft althans, binnen de grens van den wil van zijn meester, zekere vrij heid van beweging. En d:e komt het beste uit, wanneer het dier op een wandelrit onder den man wordt be reden. Nu eens stappend, dan in draf dan weer in galop toont het, onder den geringsten dwang, de volheid van zijn fraaie houding en sierlijke beweging. Als ik er tijd voor kan vinden ga ik dan ook zeker kijken naar het ter reinrijden van de Amsterdamsche Vereeniging op Zondag. Onder ter reinrit wordt verstaan een gezamen lijke tocht van dames en heeren te paard. De vereeniging die ik noemde houdt er jaarlijks een in onze om streken, 's Morgens te tien uur ver trekt de cavalcade, die uit niet min der dan 34 deelnemers bestaat, van het station Vogelenzang, gaat door de duinen en rijdt langs het strand naar Zandvoort, waar men to half een denkt aan te komen. Hier wordt geluncht en daarna naar Groot Bentveld gereden waar te drie uur eenige gymkh an araces zul len worden gehouden. Dat woord vordert eenige toelich ting. Gymkhana-races zijn van En- gelsche uitvinding. De Engelschman, overal waar hij is, doet aan sport, tot aan boord toe. Hij houdt zijn ge wrichten los en zijn spieren lenig, ook in de steden van 't warme Oos ten, waar onder de neerdrukkende warmte de verveling en de whiskey- soda op hem loeren en in Cairo, waar hij den killen winter van zijn vader land ontvlucht. Gymkhana heeft dan ook een oosterschen klank en ik herinner me, er onlangs een verkla ring van te hebben gelezen, die mij door haar gezochtheid weer ontgaan is. Zooveel is zeker, dat onder gym khana-races verstaan worden fanta sie-wedstrijden te paard, per muil ezel, zittend op 'het dier, staand, des noods verkeerd om op den zadel, met allerlei grappen daarbij en hulpmid delen, die tot in 't oneindige kunnen worden gevarieerd. Zoo zal de Amsterdamsche Veree niging morgen op Groot Bentveld het volgende programma uitvoeren I. Concours d'adresse. De deelnemers moeten met een gevuld glas water een eind rijden en een hindernis nemen. Degene, die het meeste water in het glas houdt is winnaar. II. Bouquette n-r ace voor dames. Deze race is uitgeschreven, omdat er een aantal amazones mederijden. Het is een vlakke baan-race met een keerpunt. Bij dit keerpunt moet een bloemruiker in ontvangst worden genomen. III. Si g a r e 11 e n-r a c e. Eveneens een vlakke baan-race met keerpunt. Aan het keerpunt moet een sigaret worden aangestoken. Waarschijnlijk zullen daarna eeni ge maken sprongen over hindernissen maken. Dit laatste dan in plaats van het jachtrijden, dat in onze omstreken, door het ontbreken van natuurlijke hindernissen, niet kan beoefend wor den. Vóórdat ik van de paarden af scheid neem nog éen opmerking. Het zonderlinge geval doet zich voor, dat in weerwil van ijverige fok kerij en de mededinging van auto mobielen en electrische trams, de prijzen van de paarden zeer hoog zijn. Blijkbaar is hun rol dus nog lang niet uitgespeeld. Komt dat door groote inkoopen voor 't Duitsche leger in den laatsten tijd gedaan Zoker wel. Maar ook, naar een des kundige mij vertelt, door de groote vraag naar paaiden voor beroepen en bedrijven, die er vroeger niet aan dachten slagers, kruideniers, steen - koopers, ja wie al niet J. C. P. Buitenlandsch Overzicht UIT RUSLAND. Donderdag is het kantoor van den betaalmeester te Dusjet, dicht bij Ti- flis, leeggeplunderd. Twintig minuten voor den tijd, waarop de wacht wordt afgelost, kwamen 0 man in de uniform van het daar ter stede* liggende batal jon, gaven het wachtwoord en dron gen de depot-af deeling binnen. Nadat ze die daar aanwezige wachten buiten gevecht hadden gesteld, maakten ze zich meester va.n 315.000 Roebel in ge reed. gelid. Het gelukte hun te ontko men, alvorens de heusche schildwach ten! ter aflossing waren aangekomen. Doordat de telegraaf met Tiflis zoo slecht werkte, kon de regeering niet spoedig genoeg maatregelen nemen. Thans is Dusjet ingesloten door troe pen en is een strenge bewakings dienst langs den spoorweg ingesteld, ten einde te trachten de roovers ge vangen te nemen. DE RUSSISCHE GRONDW ET. De Russische Grondwet zal waar schijnlijk den 9en Mei gepubliceerd worden, den avond voor het bijeen komen van de Doema. Het ontwerp vormt thans een onderwerp van be spreking in den Rijksraad. De voornaamste bepalingen luiden als volgt Het Russische rijk is een ondeel baar Rijk. Het grootvorstendom Finland is een ondeelbaar gedeelte van het Russi- sclie rijk, dat zijn binnenlandsche aangelegenheden zelf regelt op een nader vast te stellen grondslag. De Russische taal is de officieele taal en moet gesproken worden door alle regeerings-a.mbtenairen, door al le bestuursambtenaren, in leger en Vloot. Het verlof tot het zich uitdruk ken in gewestelijke talen zal bij bij zondere wetten geregeld worden. De Tsaar is alleenheorscber. Hij benoemt den president van het mi nisterie, de ministers en d.e chefs der afdeelingen. Eveneens is aan hem opgedragen het ontslag diea' ambte naren on het vaststellen van het be drag der salarissen, pensioenen en onde r ste u ningsgelden Wat de rechten en plichten van de Russische onderdanen (betreft, be paalt de wet Iedere Russische onderdaan heeft liet vecht zelf zijn woonplaats te kie zen. Hij kan alleen wegens bepaald ■genoemde misdrijven of overtredin gen in rechten vervolgd worden. Hij miag alleen op grond van een wet tig bevel tot inhechtenisneming ge arresteerd worden. Het is den Rus- sischen onderdanen veroorloofd ver gaderingen te houden, waarin niet vijandig tegen de regeering wordt opgetreden. Den Russischen onderda nen wordt godsdienstvrijheid toege staan doch de bijzondere bepalingen omtrent 't overgaan van 't eene geloof naar het andere, worden bij nadere wet geregeld. Buitenlanders genieten in Rusland de bescherming der landswetten, be houdens de wettelijk vastgestelde be perkingen. Geen nieuwe wet is geldig zonder de goedkeuring van den Rijksraad en dc Rijksdoema. en zonder sanctie van den Tsaar. Wanneer tijdens het recès van de Rijksdoema spoedeischende belang rijke besluiten genomen moeten wor den, roept het ministerie de beslis sing in van den Tsaar. Doch dit op treden moet tegenover de Rijksdoema .verantwoord worden, en wel binnen twee maanden n9 het bijeenkomen der Doema. Rijksraad en Rijksdoema. zullen jaarlijks door den Tsaar bijeengeroe pen en gesloten worden. DE STAKING IN FRANKRIJK. De Temps" zegt, dat, de instructie, die in liet departement du Nord en Pas de Calais is geopend, tot resul taat heeft gehad do ontdekking, dat er verdachte handelingen te Parijs hebben plaats gehad in verband met de troebelen en de revólutionnaire be toogingen. Dé procureur-generaal te Douai heeft daarom naar Parijs het verzoek getelegrafeerd om verschillende huis zoekingen te doen. In den Donderdagavond gehouden ministerraad heeft minister-president Snrrien mededeeling gedaan van dit telegram en daarop werden denoodi- ge orders uitgevaardigd. In officieele kringen wordt verteld, dat uit de bij de huiszoekingen in be slag genomen documenten zou blij ken, dat royalistische of bonaparti- sche organisaties vertegenwoordigers hadden in de kringen der werklieden, voer taak het was tot staking op te hitsen en de Agitatie gaande te hou den en dat daarvoor aanzienlijke sommen waren gestort. UIT DE BELGISCHE KAMER. In de Belgische Kamer hebben Vrij dagnamiddag heftige tooneélen plaats gehad, naar aanleiding van het vergaan van het opleidingsschip. De heer Buyl. liberaal afgevaardigde voor Oostende, eischte1 dat de regee ring een onderzoek naar die ramp zou instellen en de resultaten daarvan aan de Kamer mededeelen. De minister van nijverheid ant woordde, dat. zoodra de regeering de oorzaak van de ramp zal kennen, ze er over zal beraadslagen otf er grond bestaat tot een speciaal onderzoek. Dit antwoord lokte heftige protes ten van de linkerzijde uit. De heer Buyl bracht in herinne ring, dat hij verleden jaar een drin gende interpellatie had willen indie nen over het opleidingsschip, maar dat do regeering en de rechterzijde zich toen hebben verzet tegen de ur gentie. De heer Van Damme, afgevaardigde en scheepsbouwmeester, beweerde dat de proportion van het schip niet goed waren, de bouw te licht en de tuigage te zwaar, en dat staatsingenieurs de waarheid niet konden zeggen. Eindelijk stelde de heer Janson, ra dicaal. een motie voor, waarin de wensch wordt te kennen gegeven naar een administratief en gerechtelijk on derzoek in zake de schipbreuk. De minister aanvaardde de motie niet en deze werd verworpende ge- heele rechterzijde stemde tegen, de linker voor. Daarop nam de Kamer, na een stemming van rechts tegen links, een motie van vertrouwen aan in de regeering. HET EGYPTISCHE GRENS GESCHIL. De toestand, ontslaan ten gevolge der Turksch-Egyptische grensquaes- tie is als zeer ernstig to beschouwen. Het. oorlogsschip Minerva" heeft bevel ontvangen zich naar de betwiste streek te begeven en een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, onder welke de wegneming der grens palen door de Turken heeft plaats ge vonden. De besprekingen tusschen Caïroen Konstantinopel zijn gestaakt, die tus schen Londen en Konstantinopel du ren nog voort. UIT DE OOSTENRIJKSCHE KAMER. De heer Gautsch, president van den ministerraad, verklaarde, in ant woord op verschillende interpellaties over de jongste gebeurtenissen in Hon garije, dat de benoeming van het nieu we Hougaarsche ministerie een zui ver Hongaarse he zaak is, waarin de Oostenrijksohe' regeering zich niet heeft te mengen. Deze heeft er alleen voor te zorgen, dat er geenerlei ver andering wordt gebracht in de ge meenschappelijke instellingen, tenna- deele van de belangen der monarchie en derhalve verklaarde de minister, dat..e>r te dien aanzien niets valt te vreezen. Stadsnieuws Prot. K i e s v e r e e n i g i n g. In de op Vrijdagavond 27 April ge houden jaarvergadering der Protes- tantsche Kiesveneeniging is de heer H. S. Loran als bestuurslid gekozen en benoemd tot voorzitter in plaats van den aftredenden en niet terstond herkiesbaren president, den heer B. F. Westeroueoi van Meeleren, de heer M. van Ommeren. Het uitvoerig verslag van den se cretaris werd met belangstelling aan gehoord. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd door een daartoe aangewezen commissie ac- coord bevonden en sloot met een voor- deelig saldo. Liberale Unie. De Kiesvereeniging .Liberale Unie" alhier houdt een vergadering op Maandag 30 dezer waarin zullen wor den uitgebracht het Jaarverslag van Penningmeester en Secretaris. Be sproken zal worden de Candidaatstel ling voor den Gemeenteraad en ten slotte een Verkiezing voor Bestuurs lid plaats hebben. Examens L. O. Haarlem, 27 April. Geëx. 6 vr. can didates Geslaagd de dames A. P. A. Timmer, Haarlem; J. Timmermans. Leiden W. Tjoelkcr, ZaandamM. A. Visser te Helder. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Wanneer „Doopsgezind Zangkoor" liet podium der concertzaal betreedt, kan men vrij zeker zijn iets goeds te hooren. Ook van de uitvoering, die Vrijdagavond in „De Vereeniging' plaats had, mag ik weer met voldoe ning melding maken. liet programma bestond voor de eer ste Helft uit geestelijke, voor de an dere uit wereldlijke liederen. Tot ope ning de gebruikelijke twee gezangen uit den Doopsgezinden Liederenbun del, gezond van klank en met passen de nuanceering gezongen, als slot van het eerste deel liet bekende .,Le Ven- dredi Saint" van Gounod. Dit laatste heeft door dit koor wel eens geluk kiger uitvoering beleefd een mooi mild piano heb ik eigenlijk niet ge hoord en ook de rhytmiek had hier en daar wat kemiger kunnen zijn maar het stuk maakte toch als altijd veel indruk. Het tweede deel bracht een viertal volksmatige Hollandsche liedéren,. Zij werden met animo en typische uit drukking voorgedragen. De heer J. de Nobel mag over zijn koor en over he' succès van den avond zeer tevreden zijn. Solisten waren mej. Joh. Bleaker (sopraan) uit Amsterdam en de heer W. H. Boekwijt, violist alhier. De eerste voldeed zeer goed in de liederen van het eerste deel (van Bach en Hildach) en iets minder in de latei- gezongen Hollandsche liederen van W. Andxiessen, Van Tetterode en Zweers. Hier was haar overigens mooi en ge lijkmatig, maar wat zwaar aanspre kend en voortdurend ©enigszins vi breer on d geluid niet steeds in harmo nie met de weêr te geven stemming. Van den anderen solist heb ik nog onlangs met lof kunnen spreken. In het Viool-concert van Mendelssohn was hij met de zuiverheid der octaven- gangen nu en dan minder gelukkig verder gaf hij goede- techniek in over vloed en zijn voordracht liet aan mu zikale warmte niets te wenschen. Zijn tweede nummer was het vroeger reeds van hem gehoorde „Rondo Ca- priccioso" van Saint-Saens. De heer Willem Andriessem deelde als begeleider en als componist in liet groote succès der solisten. PHILIP LOOTS. Aantal baden. In het Douche-badhuis aan den Koudenhom zijn in de afgeloopen week genomen 926 baden, in dat aan het Leidscheplein 453. Museum van Kunstnijve r- heid. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid is thans tentoonge steld eene reeks plaatwerken, betrek king hebbende op de Egyptische kunst. Wij zien er merkwaardige fragmen ten van, de grafkapel van Achet-Hetep- Her, die thans in het Rijks-Museum te Leiden door den welwillend en steun van Mr. A. E. H. Goedkoop in haar geheel kan worden opgesteld. Verder vaatwerken eigenaardig van vorm en versiering, verschillende de coratieve werken, die door eenvoud van opvatting, doch door krachtige werking en uitdrukking uitmunten. Deze tentoonstelling is zeer merk waardig, omdat zij aantoont, dat de decoratieve kunst reeds een paar dui zend jaren vóór onze jaartelling eene bijzondere hoogte* had bereikt. Zondag is de toegang kosteloos. J. J. Cremer. De Letterlievende Vereeniging ,,J. J. Cremer" geeft Dinsdagavond in den Schouwburg een tooneelvoor- stelling met medewerking van het Haarlemsch Muziekkorps. Opgevoerd wordt het blijspel ..Offerlam" van Oscar Walther en Leo Stein. Volksweerbaarheid. Deze vereeniging telde in het voor jaar van 1906 99 afdeelingen met 10692 leden, waarvan 337 vrouwelijke. Haarlem telde 137 mannelijke leden en 1 vrouwelijke. Een jubileum. Haarlemsch Predikbeurtenblad schrijft 1 Mei a. s. zal het 25 jaar geUe- den zijn. dat de heer H. J. Bronk- horst, alhier, als diaken bij de Ne- clerd. Geref. Gem. in functie trad. Het werkzaam aandeel, dat hij inde verzorging der armen heeft. is groot doch wordt met liefde door hem vervuld, waarvoor hem dan ook aller waardeering toekomt. Maar ook voor den algemeenen kerkoraad en het kiescollege heeft hij zich door zijne veelvuldige, keurige en nauwgezette werkzaamheid zeer ver dienstelijk gemaakt. Aan bewijzen van belangstelling van de zijde zijner vele vrienden, zal het den jubilaris op dien feest dag niet ontbreken. God spare hem nog lang en geve hem nog tal van jaren met zijnen jeugdigen ijver, werkzaam te zijn ;n het belang var. de Ned. Gerefor meerde gemeente. Teyler's Bibliotheek. Naar aanleiding van een tentoon stelling in de zalen van Artis te Am sterdam gehouden van boekwerken op het gebied van natuurlijke histo rie, deed de heer Nolthenius in de J anuari-vergadering van de afd. Haarlem der Nat. Hist. Vereeniging het voorstel oan te trachten vanwe ge de afdeeling hier ter stede ook zulk een tentoonstelling te organi- seeren. Om de belangrijkheid der zaak werd een commissie benoemd, om te onderzoeken in hoeverre zulks bier mogelijk zou zijn. Deze commissie kwam tot het besluit, dat er zeer groote bezwaren verbonden waren aan het houden eener dergelijke ten toonstelling en dat dit wellicht de krachten der afdeeling zou te boven gaan. Echter hadden de besprekingen alvast dit nut, dat een der commis sieleden de heer Verwynen biblio thecaris van Teyler's Museum, aan de directeureu het verzoek deed, om de leden der afdeeling Haarlem der Nat. Hist. Vereeniging in de gelegen heid te stellen, eens nauwkeuriger kennis te maken met de prachtige en kostbare werken op dit gebied ito de bibliotheek van Teyler. Directeu ren hebben met de meeste bereidwil ligheid dit verzoek toegestaan. He denmiddag hebben eenige leden der afdeeling van deze goedgunstige be schikking ©en dankbaar gebruik ge maakt, en onder de leiding van de* heer Verwynen eenig denkbeeld ge kregen van den rijkdom van Teyler's bibliotheek en een zeer leerzame* middag doorgebracht. HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL. In het gebouw in de Schneevoogt- straat heeft de Huishoud- en Industrie school thans de jaarlijksche tentoon stelling van het werk der leerlinge* georganiseerd. Het werk der leerlingen, dat in eenige lokalen is ondergebracht, geeft een getrouw beeld van het goede on derwijs, dat in deze nuttige onder- wijs-inrichting wordt gegeven. Daar heeft men b.v. in de eerste zaal de beste, die men binnentreedt, een cursus voor nog schoolgaande of pas de school verlaten hebbende meisjes in nuttige handwerken. Allerlei werkstukjes op dit gebied maken een degel ij ken indruk da* heeft' men een drie-jarigen cursus tot opleiding voor dienstbode al voor d© huishouding Van dezen cursus is van zooveel tentoongesteld, dat men een juist beeld krijgt van hetgeen de a.s. dienstboden bij het verlaten van de school zullen kunnen doen. Naaien, stoppen, poetsen, wasschen. strijken, verstellen, mutsen opmaken, knippen, tafelgoed opmaken alles wordt de* meisjes onderwezen en goed ook. Bo vendien leeren zij koken en leggen receptenschriften aan, leeren heel een voudig boekhouden, om zuinig huis te houden. Dan krijgen ze les In taal en reke* nen. We gelooven. dat dienstboden, die van deze school komen, wel haar weg zullen vinden in de wereld. Een andere cursus weer is die der industrieklasse. Deze cursus is oveneens een drie jarige. Er zijn in het begin twee pa rallel-klassen, waarvan de eene met Mei, de andere met November aan vangt, met het oog op het verschil lend eindigen van liet gewone lager onderwijs. Deze klassen omvatten beide het eerste begin van het linnennaaden. Na deze eerste klasse splitst zich het ón derwijs gedurende de twee volgende leerjaren in een costuumklasse, die het meeste aantal leerlingen trekt en een lingerieklasse. Er zijn dus twee eerste klassen, vier tweede en vier derde klassen. In de tweede lingerieklasse treedt het machinenaaien meer op den voorgrond, terwijl in de derde al het moeielijke werk wordt gemaakt. Dit onderwijs gaat gepaard aan on derwijs in teeltenen, boekhouden, taal en rekenen. In de costuumklassen worden eerst eenvoudige rokken en blouses gemaakt terwijl in het derde leerjaar zelfstan dig wordt gewerkt. Ten slotte vermelden we nog het werk van den avondcursus voor meis jes, die over dag bezigheden hebben. Deze meisjes leeren o.a. een dienst bodenjapon maken; blijven zij dever- vólgklasse volgen, dan maken zij ook een wollen japon. Al het werk der leerlingen, smaak vol op met bloemen en planten ver sierde tafels gerangschikt, getuigt van flink en degelijk onderwijs, waar om we in 't bijzonder onzen lezeres sen een bezoek aan deze tentoonstel ling wel kunnen aanbevelen. ArbeidS'nspect ie. Den 1 sten Mei a. s. zal in liet ge bouw an <len Protestantenbond aan de Nieuwe Gracht alhier, het bureau voor arbeidsinspectie, thans te Alk maar. gevestigd worden.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1