Tweede Blad behoorende bij „Haarlem's Dagblad" ▼8E Maandag 30 April 1906. B Mo. 7006 Haarlemsche Handelsvereniging Goedgek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899, De Hiaaiiemsche HaMelsvereeni- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892. heeft in den loop van den tijd wel 'baar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden, en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren. door ais lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meesr dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja. zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten ge voelen. dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Ha-ndels- vereeniging steeds opneemt. als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen. die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haven leden aan biedt. zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaarlijksche contributie van ƒ3.50," die gevraagd wordt. De Haarlemsche llanclelsvereeni- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leiden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en information voor hen in te winnen. Bovendien hebben de le den het recht het hun gratis te ver strekken advies van de rechtsgeleer de adviseurs der Vereeniging te vra gen, die ook in proceduren en fail lissementen gratis voor hen optre den, natuurlijk alleen voor zaken be- betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs de,r Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenlioltz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vastrecht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling 'der advocaten te innen. De kosten van information naar buiten die -stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie plus 5 ets. porto-vergoeding. Informatien naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld. wanneer niet 10 ct. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in 'het af- geloopen jaar gegeven. In December 1905 zijn 10 vorde ringen tot een bedrag van ƒ593.67 betaald7 vorderingen worden af betaald. 11 vorderingen zijn uitge steld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan C. Kenbeek, Volkslogement De Witstraat 30, Mejuffrouw G. Heij- selaar, Klein Heiligland 25 rood, Me juffrouw S. Demison, Leidsche Plein 30rood, zich om inlichtingen te ver voegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Zij, die lid wenscben te worden van de Haarlemsche Ha.ndelsvereeni- ging over 1906—-07, kunnen reeds"da- delijk toetreden en genieten alsdan tot 1 Mei a. s. alle voorrechten als een gewoon lid. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. HET BESTUUR. Stadsnieuws VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem op Dinsdag, 1 Mei 1906, des namiddags te 11/2 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Schrijven R. Broere eervol ontslag lid PI. Comm. van toezicht L. O. 2. Voorstel B. en W.W. af- en over schrijving begroeting huiszittende armen en stads- armen- en zieken huis, dienst 1905. Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar het Engelsch.) 14) Zij was nu overtuigd, dat zij ner gens op te hopen had, totdat haar brief hem zou hebben bereikt, daar door voelde zij zich opgewekter ge- etemd dan de vorige dagen. Zij was overtuigd, dat Mrs. Egerton haar eerste brief aan Anthony had achter gehouden. Hij was in Londen hij was daar heengegaan den dag na de voorlezing van het testament, en (had geen tijd verloren laten gaan' in zijn ijver om te werken voor (hun beicler nestje. Violet verlangde evenals Cesar naar vrede, liefde en gelukmaar terwijl het voor hem niets m,eer was dan een vaag verlangen, was het voor haar tets, waarop zij, zoo noodig, de hand kon leggen. Anthony kon voor haar alles in vervulling brengen, terwijl Cesar nog in "t geheel geen vooruit zichten had. Al wandelende overwoog Violet dit alles, en toen zij naar nuis terug keerde, nam zij zich voor de toekomst weer wat rooskleuriger te beschou wen. Nancy had haar het. een en an der van huis toegezonden, en toen zij 3. Id. id. goedkeuring rekening en verantwoording Stads-apotheek. dienst 1905. 4. Id. id. begrooting id., dienst 1907. 5. ld. id. verzoekschrift Wed. II. van Loevesijn, om onderstand. G. Nader voorstel B. en W.W. be schikbaarstelling gelden onderricht zwemmen en duiken zwem- en Bad inrichting Houtvaart. 7. Voorstel id. vaststelling jaar wedde Adjunct-Directeur van Open bare Werken. 8. Id. id. in zake voorstel-J. J. Groot, wijziging reglement voor de werklieden en daarmede gelijkgestel- d'en in dienst der gemeente. 9. ld. id. verzoekschrift C. J. Ger ritsen, om pensioen. 10. Id, Commissie tot het ontwer pen en herzien van verordeningen, te gen welker overtreding straf is be dreigd, wijziging Bouwverordening en tot het opnieuw vaststellen dier verordening. 11. ld. B. en W.W. verkoop grond Aanst. Vaart aan E. S. M. 12. Id. id. id Koninginneweg aan W. P. Woutersen. 13. Benoeming Regent St. Elis. of Groote Gasthuis - 'aftreding H. van den Berg.) STUKKEN VAN DEN RAAD. E.en pensioen aan Gerrit sen. De plantsoenarbeider C. J. Gerrit sen, aan wien B. en W. ongevraagd eervol ontslag verleend hebben (waar over in eenige raadsvergaderingen reeds druk gesproken is) richtte zioli dezer dagen tot den Raad. verzoeken de hem edn pensioen te_ verte enen overeenkomstig zijn dienstjaren in de gemeente doorgebracht. B. en W. hebben thans over dit ver zoek advies uitgebracht. Daarin zeg gen zij, dat Gerritsen thans niet in de termen va.lt voor pensioen, wijl de pensio ensverordening hem er gelen recht op geeft. Iets anders is het intusschen zoo zeggen B. en W. of er geen ter men bestaan om te overwegen, of niet een zeker recht op pensioen be hoort te worden toegekend aaar amb tenaren en werklieden, die, nagerui- men tijd bij de gemeente in dienst te zijn geweest, eervol ontslagen worden enkel omdat de gemeente het in haar belang noodzakelijk acht den band te verbreken. Kan de gemeente dat recht, om ha rerzijds den band te verbreken, niet prijs geven, daartegenover staat, dat het niet goed is bij zulk een ontslag de pensioensvooruitzichten van hen, die de gemeente lang dienden, te ver onachtzamen. B. en W. verklaren zich dan ook bereid om, na raadpleging van do betrokken Commissie van Bijstands een, voorstel in dien geest tot aanvul ling der verordening te doen, terwijl zij het niet onbillijk achten dat daar aan dan terugwerkende kracht wordt, toegekend. Ten Slotte zeggen B. en W. nog dat, ware de pensioensverordenihg n a het- werkliedenreglement tot stand geko men, dan 'zoude wellicht reeds eerder in deze leemte zijn voorzien." Thans stellen B. en W. evenwel voor aan Gerritsen te berichten, dat de bestaande pensioensverordening geen vrijheid laat tot inwilliging van zijn verzoek. Verhooging der jaarwedde. B. en W. stellen voor (gelijk zij ook reeds mondeling ctóden in de jongste raadszitting) om tie jaarwedde van den adjunct-directeur van Openbare Werken vast te stellen op ƒ2500. Zooals men weet genoot die nu eer vol ontslagen titularis de heer O. Gun ning 2000. On ge v a 11 en-v erzekering. Voor den Raad van Beroep inzake die Ongeval!en-verzekering werd Vrij dagmiddag een vrij belangrijke) zaak behandeld. Zij betrof den voerman J. Vester te Heemstede, van wien het niet den eersten keer was, dat hij voor de heeren" kwam. In het begin van 't vorige jaar kreeg de man een ongeluk, hij viel bij het lossen van een wagen achter over en bezeerde zich ernstig zoo zelfs dat hij volgens zijn beweren niet meer werken kan. Zonder deskundigen geraadpleegd te hebben besliste de Rijksverzeke ringsbank maar. dat het niet-kun- nen-werken geen gevolg was van liet omgeval en weigerde aan Vester een rente uit te betalen. Hiermede naan de man natuurlijk geen genoegen, maar, kwam in beroep bij den Raad van Beroep te Haarlem. Deze koos wel medische voorlichting en beslis te dat de gedwongen werkloosheid van Vester liet gevolg was van den val van den wagen. De twee om ad vies gevraagde deskundigen ver klaarden dat de man een dijbeen- breuk had gehad, die niet normaal genezen was en nu last. veroor zaakte. Lang moest Vester op -zijn geld wachten, maar op 12 Januari van dit dat had weggeborgen, bracht' zij den avond lezende en handwerkende door. Mr. Wickham was weer verdwe nen, en dus was zij weer eens alleen. Zij verwachtte niets tot den volgen den morgen, maar terwijl zij een zaam dineerde, klonk het geluid van naderende wielen tot haar door. Het werd gevolgd door een luid bellen aan de voordeuren 'een stem in de hal. Het volgend oogenblik kwam Anthony Egèrton de kamer haastig binnen met meer bezorgdheid in zijn uiterlijk dan zij ooit van hem gezien had. HOOFDSTUK VI. Het was Zaterdagavond, toen An thony op Ryeland kwam en hij bleef er tot Maandagmorgen. In den tijd, dien hij en Violet samen doorbrach ten, werd alles opgehelderdHij had geen brief ontvangen, en had niets van haar ondervindingen gehoord, totdat hij bij toeval Cesar in Londen ontmoet bad en van hem hoorde, wat er gebeurd was. Na 't ontbijt zwierven zij samen rond. Beiden voelden zich volkomen tevreden, en geen zorg voor de toe komst verstoorde hun opgewektheid. Anthony had zijn voet reeds in den stijgbeugel, wdl is waar was het een kleine betrekking, maar liet was toch een eerste stap op de ladder, die naar het succes moest voeren. Hij was ja-ur ontving hij het toch eindelijk. ma.ar. met de boodschap dat dit de eerste en laatste uitkeering was. De controleerend-geneeskundige der Bank. Dr. Bijleveld uit Leiden, had, in combinatie met den directeur-ge neesheer van het Zander-Inst'tuut hier ter stede Dr. Steffeler, Vester nogmaals onderzocht en geen teeke- non gevonden, die een dijbeenbreuk waarschijnlijk of mogelijk maak ten. Op deze rapporten had de Bank beslist, dat Vester eigenlijk niets mankeerde en had de uitkeering der rente weer gestaakt. Maar al zeiden de geneeskundigen dat Vester genezen was, Vester zelf zei dM niet. Hij bleef klagen on be weren dat hij nog niet in staat was om te werken, 't Gevolg' was dat eenige weken geleden Dr. Bijleveld nog eens eenige uurtjes opofferde aan een onderzoek en toen constateerde, dat er werkelijk iets niet in den haak was. Wat hem zoowel als an dereu geneeshe-eren ontgaan was, bleek nu, namelijk dat het zenuwstel sel van dat lichaamsdeel niet gezond was en belangrijk geleden had dooi den val, waaruit de klachten van Vester verklaard konden worden. 't Gevolg zal dan ook wel zijn, dat de Raad van Beroep de beslissing der Rijksverzekeringsbank zal vernie tigen en Vester met ingang van 12 Januari een rente toekennen, vooral waar Dr. Bijleveld in dien geest reeds aan de Rijksverzekeringsbank heeft geadviseerd. Evenals den eersten keer. trad ook nu als raadsman van Vester op Mr. A. J. W. Merens, De Raad van Beroep zal op 18 Mei in deze zaak uitspraak doen. Crescendo. De HaarLeonsche Manneii-zapgver- eenigimg „Crescendo", directedr de heer Otto W. de Nobel, geeft een con cert op Maandag 30 April 1906,, des avonds te 8 uur, in de concertzaal der Sociëteit „Vereeniging" te Haarlem. Als solisten werken mede Mejuf frouw Joh. van der Linde, concert zangeres, Amsterdamdo lieer J. M. Orelio, concertzanger, Amsterdam de heer Willem Andriessen, begeleiding. Haarlem. Het programma bevat de volgende nummers 1. Zondag op het Meer (koor), G. A. Heinze. 2. Ingeborg's Klage (mej. v. d. Lin de). (Scène aus der Frithjof-Sa- ge). Max Bruch. 3. Die Ühr (Ballade) (de he>er Orelio) C. Löwe. 4. Les Bardos de la Meuse (Koor), Paul Lebrun. 5. a. Amour (koor), J. Massenet. b. 'tVolgend jaar (kooi*), J. B. Zerlett. 6. a. Ruhe Stissliebchen (mej. v. d. Linde), Joh. Brahms. b. Die Bekéhrte (mej. v. d. Lin de), Max Stang'e. c. Der Vogel im Walde (moj. v. d. Linde), W. Taubert. 7. a. Voor die liefste (de heer Orelio), Willem Andriessen. b. Nu mocht ik liever hier van daan (Orelio), Jan Brandts Buys c. Twee Kerelen (Orelio), Peter Benoit. d. Het lied van den smid (Orelio) A. H. Amorv. 8. Post Nubila lux, N. II. Andries sen. De concertvleugel is uit het maga zijn van den heer H. P. Heemskerk. Bevordering der Bouwkunst De afdeeling Haarlem en Omstre ken van de Maatschappij tot bevorde ring der Bouwkunst, hield Vrijdag avond ini de turnzaal van liet café Brihkmann een buitengewone verga dering, ter uitreiking van de bekro ningen voor den GEVELWEDSTRIJD. De bijeenkomst werd' geopend door den voorzitter, den heer J. W. G. Dros te, die aanving met den talrijken aan wezigen een hartelijk welkom toe te roepen. Uw aller tegenwoordigheid j zoo zeidie deze heer toont, dat u be langstelt in hetgeen onze afdeeling voorstaat. Die gevelwedstrij den h ebben zoo langzamerhand een geschiedenis ge kregen. waarom ik in 't kort de oor sprong en het doel wil schetsen. De oorsprong was te wijten of te danken aan 'het niet bestaan van ge meentelijke bepalingen omtrent het uiterlijk aanzien der gehouwen be palingen, die waarschijnlijk moeilijk te maken zouden zijn en even moei lijk uit te voeren. Het doel is te trachten, dat onze ge meente verlost wordt varu de wanpro ducten van architectuurkunst, zoodat, als gevolg daan-an, de stad meer aantrekkelijkheid krijgt zoowel voor vreemdeling als stadgenoot. De eerste stap tot het orgarniseeren der gevelwedstrij den is gedaan door onzen burgemeester, deze heeft, de af deeling het denkbeeld aan de hand gedaan, 'tVond voldoende bijval om in 1901 en 1902 een wedstrijd uit te schrijven, waaraan konden deelnemen alle architecten, die daarvoor in aan- dankbaar gestemd, omdat hij nog weinig ondervinding had, zijn besluit stond vast om goed en getrouw zijn plicht te vervullen, opdat hij spoedig geschikt zou zijn voor een betere be trekking. Zijn patroon had het zóó geschikt, dat hij als familielid bij hem in huis zou wonen, en dat kon hij nu niet meer veranderen. Maar alle avonden na zes uur en iedere Zondag is voor mijzelf, zei hij tot Violet. Natuurlijk kun je hier niet blijven, dat was niet de bedoe ling van het testament. Het huis van mijn vader, Elmwood, ligt maar een half uur van Londen af en ik kan iedeien avond thuis komen. Het spijt mij, dat moeder en Laura ons enga gement niet zoo vriendelijk opnemen, als ik zou wenschen, maar zij zullen er wel in berusten als zij zien, dat het onvermijdelijk is. Je behoeft niets nuet, haar te maken te hebbenhet huis is groot genoeg, dat jij je eigen kamers kunt hebben. Bedoel je, dat ik op Elmwood zou gaan wonen? Ja, voor zoolang als 'tnoodig is; niet voor langen tijd. Ik heb -nu ook voor Christal te zorgen en een woning in Londen is heel duur. Wij zouden dat kunnen uitsparen als jij op Elm wood ging wonen, en ik zou evenveel bij je kunnen zijn dan wanneer je in Londen woonde. Op Elmwood ben je te midden van vrienden. - Vrienden vroeg Violet met een merking wenschten te komen. Toch voldeden deze wedstrijden niet geheel, wijl men inzag, dat 't wenschelijk was de zaak op publiek terrein te brengen. Dit is geschied met dezen derden wed strijd, die in 19031905 werd gehou den. Voor dit aoel vroeg men den ge meenteraad een subsidie beschikbaar te stellen, en, hoewel niet zonder strijd, dit college besloot gunstig daar op te beschikken en loofde twee gou den medailles uit. Nu werd ook het programma uit gebreid, <en de wedstrijd opengesteld voor alle architecten en bouwheeren, zonder verplichte aanmelding. Zoo is deze derde gevel wedstrijd tot stand gekomen. De uitbreiding maak te de taak der juryleden niet gemak kelijker, maar deze mannen hebben er veel voor opgeofferd icfln zijn ook gereed gekomen, met hun zeer moeilij ke en zware taak. Daarom, hulde aan deze mannen Maar niet alleen. hulde en dank aan deze heeren. ook aan alle anderen,'die ons gesteund en geholpen hebben, dus ook aan de Vereeniging voor Ver fraaiing, aan den gemeenteraad en vooral aan den Burgemeester. Moge de goede gevolgen van deze gevelwedstrijden weldra zichtbaar zijn en aantoonen, dat ons werk niet te vergeefsch is geweest zoo besloot de voorzitter zijn openingsrede ennoo- digde .Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden nit om de bekroningen uit te reiken. Deze zeide daaraan volgaarne te willen voldoen, wijl het hem een aan gename taak was. 't Is mij zoo zeide Jhr. Boreel ongeveer een taak, die mij niet moeilijk valt, wijl zij mij uit het bart:j gegrepen is. Men moet inderdaad al heel weinig kunstgevoel hebben, om dit streven der vereeniging zijn sym pathie te kunnen onthouden. Met ge noegen constateer ik dan ook, dat hier zoovele raadsleden tegenwoordig zijn, hetgeen mij een bewijs is, dat ook zij overtuigd zijn, dat het hier een Haarlemsch belang geldt. Toen ik hier het idéé van gevelwed strij den opperde liet was niet van mij oorspronkelijk, doch ik had er kennis mede gemaakt in Brussel was het mij aangenaam, dat het met zooveel warmte ontvangen werd. en voor den steun bij de uitvoering daar van dank ik u zeer. Er is in Haarlem zoovedl op dit gebied te doen, maar hetgeen thans gedaan is, is toch een stap in de goede richting." Vervolgens betreurde spreker den val van het vorige Kabinet, niet om politieke redenen, maar met het oog op de mogelijke stichting van een technicum in deze gemeente. Dit had ongetwijfeld veel bijgebracht om het kunstleven hier te verhoogen. Toch bestaat er hier een zekere ma te van kunstgevoel, hetgeen bet col lege van B. en W. dezer dagen weer eens heeft kunnen merken hij een be zoek aan de School voor Kunstnijver heid, wier bestuur zich met de hoop vleit, dat men weldra over kan gaan tot uitbreiding der stichting. Deze noodzakelijke uitbreidingis toch een duidelijk bewijs, dat er een gevoel voor kunst klopt. Wijl spreker bij vorige gelegenheden reeds over het nut der gevelwedstrii- den sprak, wilde hij dit thans niet meer doen en eindigde met den wensch uit te spreken, dat Haarlem eenmaal zijn ouden roem mocht hand haven. zijn roem als Kunststad, Haar lem weder te brengen op de hoogte, waar het vroeger op stond, zij ons ideaal. Overgaande tot de uitreiking der medailles, overhandigde Jhr. Boreel aan den architect den heer J. A. G. van der Steur, den eersten prijs voor het ontwerpen der villa aan de Baan. De medaille aan den bouwheer, den heer J. C. Joekes, kon. niet worden uitgereikt, door diens atfwezigheid. Even zoo de tweede prijs aan den architect den iheer J. London, voor het ontwerpen van het Militair Te huis aan den Jansweg ein de medaille voor bet bestuur dier vereeniging. Hierna werd nog het woord gevoerd door den. heer Cuypers uit Amster dam, en wel als voorzitter van het hoofdbestuur. Deze constateerde tot zijn vreugde, dat er eindelijk eens een gemeente is. aan wier hoofd een man staat, die den moed heeft het daarheen te stu ren, waar het heen moet. Wat u daar even gezegd heeft, mijnheer de Bur gemeester, draait het hart van ons, architecten, om. Toch kon er nog meer gedaan worden, in den geest van Brussel, waar men voor de bouw heeren (de lieden die laten bouwen) groote prijzen beschikbaar stelt, zelfs 100.000 francs. Zoo iets behoeft Haar lem niet t>e doen (gelach), maar toch iets in die richting. Moge het door u gegevenvoorbeeld navolging vinden, heit is het ten volle waardig. Daarom eindig ik met bet uitspreken van den wensch: „Lang leve Haarlem en zijn kra nige Burgemeester De heer Joh. de Breuk zeide, dat 't zijne betrekking medebracht, dat hij alle ontwerpen van bouw en verhouw in deze gemeente onder oogen krijgt. Met de Woningwet en Bouwverorde ning in de hand kan men evenwel nog zwakke poging om te lachen. Zij, die mijn brief aan jou achterhielden Dat was alleen omdat zij dach ten op een of andere manier ons en gagement te kunnen verbreken, zeide hij maar als wij eens getrouwd zijn, zal het anders wezen. Mijn moeder houdt meer van mij dan van iemand anders ter wereld, en zij kan op den duur niet onvriendelijk zijn tegenover mijn vrouw. Zeg, dat je nu met mij trouwen wilt. Violet, en de volgende maand is er op Elmwood een eigen woning voor je ingericht. Maar zou het geen vreemde ver houding geven, als ik mij op een af stand houd van tante Harriët en Lap- ra, terwijl jij even vriendelijk tegen haar bent als vroeger vroeg Violet, met ontroerde stem. Neen, liet is be tel' voor 't oogenblik onze gedachten aan trouwen op te geven. Ik kan hier een jaar blijven en in dien tijd... - Ik vrees, dat ik zelfs dan nogi niet in slaat zal zijn, zeide Anthony op verdrietigen toon. En als je mij toestaat vqqe jou te werken, dan mag jij hier niet als een vreemdeling blijven leven. Na verloop van dit jaar zal do toekomst van Christal beslist worden, en al heb ik mij daar ver antwoordelijk voor gesteld, het zou mij niet passen dan nog rneer ter wil le van haar uit te geven. Als jij maar wilt toestemmen in mijn plan, dan zal alles terecht komen. Anthony gebruikte nog verschillen- niet veel doen, om de menschen te dwingen sierlijke gebouwen te maken. Dit hebben de architecten evenwel voor een groot deel in hun macht en vandaar, dat spreker alle architecten opriep daartoe mede te werken, op dat Haarlem een sierlijk aanzien krijgt en behoudt. Namens de Vereeniging voor Ver fraaiing sprak de heer J. J. Verwij nen, die de sympathie uitsprak met het streven der gevel wedstrijden, die medewerken tot verfraaiing der stad. Nadat de eerewijn was rondgediend werden de aanwezigen uitgenoodigd ter bezichtiging van een tentoonstel ling van ontwerpen van gebouwen van tegenwoordig werkende architec ten. Binnenland BEZOEK DER KONINGIN AAN AMSTERDAM. Naar men verneemt, zijn de muziek uitvoeringen op den Dam tijdens het bezoek der Koningin als volgt samen gesteld Woensdag 2 Mei Kon. Ned. Marino 56 uur. Donderdag 3 Mei 7e regimeni infan terie 5—6 uur. Vrijdag 4 Mei Kon. Ned. Marine. 1.30—2.30 uur. Zaterdag 5 Mei 7e regiment infan terie 1.30—2.30 uur. Zondag 6 Mei regiment Schutterij, 1.30—2.30 uur. Maandag 7 Mei 7e regiment infan terie 1.30—2.30 uur. Woensdag 2 Mei zal als comman dant der eerewacht optreden de luite nant ter zee le klasse Casteleijn, com mandant van de „Piet Hein". Bij het aanstaand bezoek aan ito hoofdstad des rijks zullen H. M. da Koningin en Z. K. II. de Prins ver gezeld zijn door: grootmeesteresseBa ronesse Van HardenJjroek van Berg ambacht, hofdames Baronesse Van Burmannia Rengers en Baronesse Sloet van Marxveld, opperkamerheer baron Van Hardenbroek van Bergam bacht chef Militaire Huis, Graaf Du Monceaugrootmeester Baron Sirte- ma van Grovestins, opper-hofmaar- schalk, Baron Bentinck ceremonie meester, Graaif Van Randwijck ad judant-kolonel Baron Van Tuyll van Serooskerkenadjudant van Z. K. II. den Prins, kapitein jhr. Vair Suclite- len van d£ Hare: adjudant en parti culier secreiai-js, luitenant ter zee le klasse Jhr. Van Geenadjudant van Z. K. II. den Prins, luitenant ter zee le klasse Jhr. Hooft Graafland ka merheer F. Loudon; adjudant luite nant ter zee le klasse Jhr. Von Müh- len ;adjudant Graaf Du Monceau or donnans officier le luitenant Jhr. Van der Wijck; ordonnans officier le lui tenant Baron Vair Heemstra. Vrijdag dineerden ten palcize „Het Loo" Baron Mollerus van Wostker- ke, Commissaris der Koningin in Gel derland Barones Mollerus van West- kerkeBaron Van Pa!landt van Ro- soridael, kamerheer in buitengewonen dienstBarones Van Pallandt van RosendaelRidder Van Rappard, ge- zantschapsraad te Berlijn. DE MINISTER VAN OORLOG OP REIS De Minister van Oorlog, vergezeld door den majoor Pop en net hoofd der afdeeling genie aan zijn departement bezochten Vrijdag de militaire gebou wen van het Koloniaal Worfdepöt te Harderwijk. DE SCHEURENDE BEURS TE AMSTERDAM. Eergisteravond ongeveer 7 uur is van de tweede galerij uit een der ho gen een steen, van pl.m. 5 kilo naar beneden gevallen. Gelukkig dat 'het niet onder beurs- tijd geschied is, daar er zeker een pandek zou zijn ontstaan, aangezien ■de plaats, waar de steen is neergeko men, een drukke standplaats is. Stutten zijn aangebracht. EEN BELANGRIJK LEGAAT. De dezer dagen te 's-Gravenhage overleden baronesse Sirtema van Gro vestins heeft haar vermogen van e.en millioen gulden, na aftrek van de helft voor legaten, vermaakt aan de ge meente 's-Gravenhage voor de oprich ting van een Sirtema van Grovestins- stichting, met het doel uit de rente behoeftige gezinnen, noodlijdende ker ken en liefdadigheidsinstellingen ie ondersteunen. TELEGRAFEEREN OP ZEE. Behalve het gewone systeem van draadlooze telegrafie is 't. stoomschip „Nieuw--Amsterdam" dor Holland Amerika Lijn, ook ivoorzien van het zoogenaamde „long distaaxce"-sy- steem. Gedurende de gansche reis blijft liet stoomschip daardoor in telegrafische gemeenschap met den •vasten wail en worden dagelijks nieuwsberichten ont vangen, die in een' courant aanboord worden gedrukt en verspreid. ^^Op^dcjKTS^mtrri^ do andere argumenten, om Violet tot zijn zienswijze over te halen, en ein delijk stemde zij er in toe. Toch stelde 'deze beslissing haar niet gerust, veeleer bekroop haar het voorgevoel van een naderend onheil. Anthony had haar wel de hoop gela ten, dat hij over een jaar in staat zou zijn haar een eigen tehni.^Je ge ven, maar zij vreesde zoo, dat7even als nu zijn moeder dn Laura dat ver hinderden, later Christal weer iets in den weg zou leggen. Violet bepaalde, dat Nancy noch Cesar in kennis gesteld zouden wor den van hun besluit. Anthony zou maatregelen nemen voor het huwe lijk in Londen en op een bepaalden Zaterdag zou Violet zich daar bij hem voegen, het huwelijk zou dan plaats hebben en als bet. gesloten was, zou den zij er hun vrienden van in ken nis stellen. Violet zou dan een paar dagen in Londen blijven, totdat de ka mers op Elmwood voor haar in orde gemaakt waren,on dan zouden zij er samen gaan wonen. Op één punt was Violet zeer be slist. Nu Gesar en Nancy niets zouden we ten van haar naderend huwelijk, zou het ook voor de bloedverwanten van Anthony verzwegen blijven. Op dat punt werden zij het ook eens. Op weg naar huis ging zij langs het laantje, waar zij den vorigc-n keer Mr, Wickham ontmoef Hadden. Aan heeft dit. systeem bewezen niet alleen veel bij te dragen tot veraangena ming der reis, maar ook groote waar de te bezitten. De maatschappij zelvo ontving eiken dag een telegrafisch rapport van het schip. Een der pas sagiers (bankier; ontving op 'net mui- den der re's, dat is op 1000 mijlen van den wal. een telegram met een hoogst gewichtige financieele mede- deeling, terwijl "een ander binnen en kele uren antwoord ontving op een door hem telegrafisch naar Europa verzonden vraag. („Scheepvaart S. D. A. P. In plaats van de heeren Wibaut Wijnkoop en Loopuil. die zich voor de functie van dagelijksch bestuur der der S. D. A. P. niet herkiesbaar wenschten t.e stellen, zijn Donderdag avond in de vergadering van de fe deratie Amsterdam (le volgende dub beltallen gesteld Voor de functie van partijvoorzit ter de heeren II. Vliegen en F. de Roode. Voor de beide plaatsen van bijzittende dagelij ksche bestuurders respectievelijk de heeren J. Sleof en G. Mannoury en F. U Schmidt en J. G. v. Kuykhof. NACHTVORSTEN De vorst van de afgeloopen nachten heeft in het Westland aanmerkelij ke schade aan de tuinbouwers ver oorzaakt, De natuin-aardbeien wor den voor een goed deel als verloren beschouwd de natuurdruiven. die begonnen uit ie loopen hebben even eens sterk geleden, de aardappelen voor zoo ver zij reeds boven den grond stonden vroren geheel af "zelfs in de koude ka'ssen 'bevroren heel wat. dvuiveloten, vooral in do serres. Ook voor den bloei van prui men en andere vruohtboomen maakt men zich ernstig bezorgd. Uit Wijk bij Duurstede schrijft men De nachtvorsten dor laatste dagen hebben meer schade aangericht dan men aanvankelijk meende. De jonge bloesems schijnen niet.te gen die felle koude bestand (e zijn geweest en al blijven de bloesems fleurig en wit. van zeer vele bloemp jes ziet het vruchtbeginsel zwart en is dus alle hoop op vruchtvorming uitgesloten. De bessen en de kersen schijnen't meest geleden te hebben. DE POKKEN TE GRONINGEN. De „Pr. Gron. Ct." schrijft nog: De laatste gevallen zijn waargeno men in de Fivelstraat, in de Van Sijsenstraat eat in 'de Jonkerstraat, dus in drie (verschillende gedeelten van de stad, Het geval in de Jonker straat betreft e'en bewoner van een volkslogTomont. Er zijn, in verband met deze nieuwe gevallen, de gebrui kelijke maatregelen genomen. Het gèbeele politiekorps is inge ënt of opnieuw ingeënt. Door het geval in het volksloge ment is hei vermoeden versterkt, dat de verspreiding van uit het zieken huis lieeft plaats gehad. Deze per soon namelijk heeft in den laatslen tijd eenige keeren bij een patient op zaal I bezoeken afgelegd. De besmet ting van de patiënten aan het Ged. Katteiuliep (de Anierikaansche zende ling), in de Fivelstraat en de Van Sijsenstras: heeft men nog niet kun nen nagaan. Voor zoover men de zekerheid heeft dat de huisgenooten van de aange tasten hunne woning niet zullen ver laten. blijven ze thuis, ook omdat do wet niet de bevoegdheid geeft, deze personen te dwingen, in een observa tie-inrichting te worden opgenomen. Voor zoover men dde zekerheid niet heeft, worden do 'Imisgonooten van aangetasten opgenomen in het leeg staande huis op den hoek van Mun- nekeholm en Schuitemaikersstraat, dat, zo o a Is men weet, door de ge meente aan het rijk is aangeboden van den bouw van het nieuwe post en telegraafkantoor. In allerijl is dit perceel, dat tot nu toe werd ge bruikt voor de behandeling van fa- vuspatiënten ingericht voor het her bergen van laatstbc-doelde personen. Om te beginnen hebben de 15 overi ge. gasten van bovengenoemd volks- Sogement in den loop van den na middag hun intrek in het observa tiegebouw genomen. Zij krijgen daar een bad. andere kleoren, voeding, verpleging, enz. enz. In het ziekenhuis zijn alle patiën ten en het geheele personeel gevac cineerd. Het is natuurlijk niet onwaar schijnlijk. dat de kermis niet zal kunnen doorgaan. WATERSNOOD. Men schrijft aan de N. R. Ct. Bij den jon gaten watersnood in Zeeuwse 11- V1 a an doren li er in nerden zich enkele personen, dat hunne grootouders hun wel eens verteld hadden, dat in 1808 de zeedijk ook was 'doorgebroken en het Land van één kant stonden zware' boomen en groeide dicht kreupelhout, en plotse ling bledf Violet staan, haar blik bleef rusten op oen donkere plek :n het. lage gewas. Hebben wij de laatste vijf minu ten iets bijzonders gezegd, Anthony vroeg zij fluisterend. Want wij wor den daar beluisterd. Ik geloof, dat je gelijk hebt, ant woordde hij. Wacht even, ik moet eens zien wie bet is. Hij liep in de richting vanwaar hot ritselen kwam. en toen hij dat deed haastte iemand zich voort. De bosch- jes waren zóó dicht, dat hij er niet dadelijk doorheen kon zien, en toen hij de takken wat op zij had geduwd, was de onbesche'dene verdwenen. Hij ging weer naar Violet toe mot een peinzende uitdrukking op het gelaat. Ik kon niet goed zien, wie het was. Maar toch wel een beetje, lachte Violet. Kom, beken nu maar, dat het je zuster Christal was Ik meende dat ook. maar ik ben er niet zeker van. Nu, ik dan welOf zij luisterde ons gesprek af. öf zij zocht naar het geld van Oom Peter. Wat het ook was. wij behoeven ons er niets van aan te trekken. Anthony keek peinzend voor zich. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5