NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7007 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 1 MEI 1906 H3 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1-65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. AGENDA Dinsdag 1 Mei. -jSiatenzaa] Vergadering van den Ge- meentera ad. uur. HGroote Kerk Orgelbespeling. 1—2 u. OM ONS HEEN 3 ccxciii. ONZE HAARLEMSCHE STAAL- 3 WATERBRON. Morgen, den eersten Mei. worcrt de JDrinkhal van onze Haarlemsche Staal- Éwaterbron weer geopend, j Als alles nu eens anders géloopen dan het gegaan is, wanneer het iad Haarlem de aandacht had >kken van vreemdeling en land- danja dan zou er mor- iochtend bij de opening van de nkhal, een groote menigte tegen- zijn geweest, om het leven gevende water uit de kraan in 't glin sterende glas op te vangen. Helaas, t ift niet zoo mogen zijnEn ik voorzie Dinsdagmorgen geen gedrang jin 't Frederikspark. J Maar toch. in weerwil daarvan, wil ik wel eens van de gelegenheid gebruik maken om te wijzen op de merkwaardigheid van deze bron. HAAr schuld is het niet, dat Haarlem tot nu toe geen badplaats werd. Se dert zij in 1854 voor 't eerst werd waar genomen, heeft zij haar taak van ge- zondmaakster getrouwelijk vervuld. Eerst jegens den boer en zijn gezin, die op de hoeve dTJserinck woonden. Zelfs jegens diens vee, dat de wer king van het ijzer moet hebben ge voeld tot in zijn redeloos" inge wand. Naderhand, toen de roep van de bron tot in Haarlem doorgedron gen was, ook daar en elders, hetheele land, ja heel Europa door. Wij Haarlemmers, die weten dat het Staalbad Haarlem als financieele onderneming een mislukking is ge weest en als ideaal onbereikbaar is ge bleken te zijn, vergeten maar al te l'cht, dat de bron in de Haarlemmer meer daarom niet minder een genees krachtig water is van groote beteeke- nis. Ik heb het boekje eens opgezocht, dat Dr. C. E. Daniels indertijd over de Bron heeft geschreven en waaruit blijkt, dat het Haarlemsche Staalwa- ter grooter ijzergehalte bezit dan een van de zeven andere bronnen, die daarnaast worden opgesomd, de Bakoczy, Maxbrunnen en Pandur te Kissingen, de Elisabethquelle en de Hauptbrunnen te Münster am Stein, de Stahlbrunnen te Pyrmont en de Luisenbrunnen te Homburg. De eeni- ge bron, d!e ons Haarlemsche staal- water daarin overtreft, is de Pouhon te Spa. Toch ligt niet daarin alleen de voor treffelijkheid van ons Haarlemsche Staalwater. De hoofdzaak is, zoo zegt Dr. Daniëls in zijn beschrijving, dat het toegediende ijzerpraeparaat ge makkelijk door de maag worde gere- sorbeerd, de spijsverteringsfunctie niet alleen niet verstore, doch zoo mogelijk zelfs bevordere. Het voor deel voor den zieike is dus niet gele gen in de absolute hoeveelheid ijzer, die in de maag wondt gebracht, doch in den toestand waarin het ijzer dit orgaan binnentreedt. Geeft nu het water uit de WilheJmi- nabron ons het ijzer in een vorm. waarvan men met recht kan verwach ten, dat het door bloedarmen en bleekzuchtigen zal worden verdragen? Het antwoord hierop kan niet an ders dan bevestigend zijn, en wel wegens de hoeveelheid keukenzout. <üe het Haarlemsche Staalwater be vat, niet minder namelijk dan 3.24 gram per liter. En de schrijver con cludeert. ,.Het is dan ook inderdaad een gelukkige samenstelling te noe men, waardoor het water uit de Wil- helminabron zich onderscheidt, daar het voor de hand ligt, welke groote voordeelen die samenvoeging van een belangrijke hoeveelheid keukenzout en ijzercarbonaat, uit een physiolo- glsch therapeutisch oogpunt, moet opleveren. Ziehier dus de theorie. Nu de prak tijk. Omstreeks 1892 werd het Haar- temsche Staalwater aan tal van ge neeskundigen op proef gezonden. Tien Nederlandsche professoren, met den beroemden Stokvis aan het hoofd, vonden van 1893 tot 1895 vrijheid, het water op do meest besliste wijze aan ie bevelen. .•Ik aarzel niet", zegt Prof. Stokvis, „dit water als een uitnemend Staal- -.water te qualificeeren. dat zonder ,,eenige quaestie met andere bekende „Staalbronnen op gelijke lijn staat, „ja haar in sommige opzichten over- treft." Prof. Pel: dat het „tot de beste ijzerhoudende „minerale wateren behoort, die te genwoordig bekend zijn." Prof. Rosenstein „Gaarne getuig; ik bij dezen, dat „ik aan daarvoor geschikte lijders „herhaaldelijk het Staalwater der Wilhelminabronheb aanbevolen en „dat het gebruik daarvan zeer gun- „stig heeft gewerkt." Aan Prof. van der Meij heeft het water bijzonder voldaanProf. No- len noemt het een der beste Staalwa- teren, Prof. Doyer is overtuigd, dat het water een uitstekenden en heilza- men -invloed uitoefentProf. Talma, dat het water tot de beste ijzerprae- paraten kan worden gerekendProf. Halbertsma, dat hij van het gebruik herhaaldelijk gunstige resultaten heeft gezien en Prof. Kooijker, dat het Staalwater hem steeds voortref felijke diensten heeft bewezen. Mij dunkt, de meeniag van tien professoren heeft iets te beteekenen. Het boekje bevat bovendien nog ze ven en veertig attesten van genees kundigen in ons la.nd en in 't buiten land Frankrijk, België en Italië. Vooral de Italianen zijn talrijk ver tegenwoordigd. Er is een hoogleeraar onder, Prof. Enrico Sciamarra te Londen en Dr. Quirice, geneesheer aan het Hof van den Koning en de verklaringen, waaronder ze hun wel luidende Italiaansche namen schrij ven, komen allen hierin overeen, dat het Haarlemsche Staalwater uitmun tend werkt in geval van bloedarmoe de en bij herstellenden, dat het de spijsvertering niet belemmert en geen verstopping veroorzaakt. Deze twee laatste voordeelen^zijn van niet geringe bet eekenis. Amlere ijzerpraeparaten hebben namelijk die ongunstige eigenschappen- wel. Als we dat alles nu weten, is het dan niet verkeerd om met weinig leering te spreken van het Staalwater, allee?A omdat tot dusver het Staalbad. als onderneming, niet geslaagd is? Maar 't kan zijn, dat ongeloovigo Thomassen (want die zijn overal, dus ook in Haarlem) weinig waarde hech ten aan testimonia van zoover weg en van zoolang geleden. Welnu, voor hen heb ik een reeks verklaringen van Haarlemsche medici, uit den al- lerlaatsten tijd, versch als de spinazie en de jonge bloemkool. De heer Bückmann, arts, heeft het Haarlemsche Staalwater in zeer veel gevallen gebruikt en steeds met het beste resultaat. Vooral bij maag lijders, bij wie het gebruik van staal soms is aangeweeen, liet het hem nooit in den steek. Dr. Goedkoop verklaart gaarne, dat het Staalwater hem steeds goede diensten bewees. De heer Van Linden Tol, arts, heeft in vele gevallen de uitmunten de werking waargenomen. De heer Jessurun, arts, is er steeds zeer tevreden over geweest. Dr. IJpma zag in vele gevallen uitmuntend succes. De heer Waller Zeper, arts, was over de werking zeer tevreden. De heer Adrian, arts, verklaart het met gunstig gevolg in de praktijk te hebben toegepast. De heer O o t m a r, arts, heeft het in veel gevallen met uitstekend ge volg bij kinderen toegepast. De heer Gel o u d e m ans, arts, heeft het met gunstig gevolg in de praktijk toegepast. Dr. Kersbergen verklaart, dat het in alle gevallen waarin het door hem is -aangewend, steeds aan zijn verwachting heeft voldaan. Dr. Hu et verklaart, het met succes in de praktijk te hebben toegepast. De heer We ster veld, arts, kan het ten zeerste aanbevelen, daar het water hem in alle gevallen waarin hij het heeft toegepast, goede dien sten heeft bewezen. De heer Peereboom, arts, is hij het toepassen van 't water bij zwakte toestanden, steeds over het succes te vreden geweest. Ik zal ze niet alle opsommen. Er zijn nog meer verklaringen, van de heeren Lodewijks, Dr. Mulder, Dr. Facee Schaeffer, Dr. Coeneu, H. van den Berg. Mevr. Op 't EvndeStolp. Beter bewijs dat het Haarlemsche Staalwater zijn goeden naam hand haaft, kan niet gegeven worden. Dat mag óns vervuilen met hoop voor de toekomst, waarin we wellicht nog eens een nieuw Staalbad Haar lem zullen zien venijzen. Het is morgen juist een jaar gele den. dat ik deze rubriek begon met een artikel over het Werkliedenre glement. Ik maak van deze gelegenheid ge bruik om een woord van dank te bren gen aan mijn lezers. Het zou niet mogelijk zijn geweest, eiken dag een Om Ons Heen te schrijven, wanneer mij niet gebleken i de vriendelijke belangstelling van de geabonneerden voor deze ru briek, een belangstelling die zich o.a. uitte in het opgeven van onderwer pen, die zij voor behandeling ge schikt achtten. Meermalen heb ik van dergelijke wenken gebruik gemaakt, ik hoop dat ze in den vervolge niet zullen ont breken. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE DOEMA-VERKIEZING IN RUSLAND. Het getal afgevaardigden in de Russische Rijks doem a bedraagt zonder die van den Kaukasus 462. Het Peter sburgsche blad „Nasja Sjisnj" berekent nu, volgens die tot dusver bekende verkiezingsuitslagen, dat zelfs wanneer de nog te houden verkiezingen slechts rechtsche leden brengen, wat natuurlijk zeer on waarschijnlijk is, de linksche opposi tie in de Doema toch nog een be langrijke meerderheid zou vormen. De> samenstelling van de linkerzij de zou naar alle waarschijnlijkheid de volgende zijn Soc.-Dam10 Soc.-Revol Boerenbond 50 Partijlooze Soc20 Poolsche Democr33 .Toodsdhe partij 10 Litausche Volkspartij 5 Constit. Democr140 Partij der Dem. Hervorm5 Gezamenlijke oppositie 275 Rechtsche partijen 87 Partijlooze boeren 100 187 DE STAKING IN FRANKRIJK. Het bestuur der Fransche socialis tische partij richt zich tot de arbei ders met een oproeping om den lsten Meidag te vieren. Minder dan ooit mogen de arbei ders thans verruimen, mee te doen aan de viering, „nu de sabels en ge^ weren van het nationale leger ge richt zijn op de borst der stakende mijnwerkers"nu de slachting te Courrières de meest onbekommer- den er aan herinnert, met hoe/veel bloed en hoeveel moorden de divi denden worden gekweekt, door de roofzuchtige aandeelhouders van de arbeiders gekaapt." „Op het ©ogen blik, dat aan de arbeiders en de be ambten van den staat, de postbeamb ten en de onderwijzers, het recht ontzegd wordt, vakvereenigingen op te richten om hun bestaan en hun brood te verdedigen." Als een bewijs, dat in Frankrijke hoofdstad onrust lveerscht over het geen de eerste Mei misschien zal brengen, kan gelden, dat allen, die bij het k rui denier sa" ak betrokken zijn handen te kort komen om alle bestel lingen uit te voeren. Er zijn kruideniers te Parijs, die twintig wagens meer dan anders in dienst hebben, om hun klanten te bedienen en die toch 3 dagen achter op zijn met hun bestellingen. Defti ge dames en heeren komen zelf aan de toonbank voorraden koopen en meenemen. Heeren huren rijtuigen, laden die vol met winkelwaren cn trekken met den buit naar huis. Vooral blikjes en hammen worden gevraagd. Parijs doet zooveel eten en drinken op, dat met 1 Mei ieder voorzien zal zijn en de bedienden van de kruidenierswinkels, al had den ze er in 't geheel geen plan op, wel gedwongen zullen zijn te staken bij gebrek aan werk. Ook de politie en het leger werken hard tegen 1 Mei. Het wil wat zeg gen 28,000 man meer onder dak te brengen in Parijs en elke groep zijn taak aan te wijzen. Lépine. de poli- tieprefect van Parijs, wordt opperbe velhebber over alle rustbewaarders, hetzij van huis uit bij de politie of tot het leger behoorende. Alle m en scholingen zullen 1 Mei verbo den zijn. Als men de berichten 1< krijgt men den indruk, dat het 1 Mei veiliger zal zijn te Parijs dan ooit. Wat de werkstaking in het Noor den van Frankrijk betreft, blijft de toestand ongeveer gelijk. In hgt bek ken van An zin en het Noorderbekken blijft de staking beslist afnemen, maar in Pas-de-Calais, het voor naamste bekken blijven de mijnwer kers volharden. Daar telt men nog 39,000 stakers tegen ruim 15,000 die werken. Tal van vakvereenigingen houden dezer dagen vergaderingen om af te spreken, wat men met" 1 Mei zal doen. Het ziet er wel naar uit dat 1 Mei vrij algemeen zal worden ge vierd en dat het dien dag moeélijk zal zijn te Parijs eetwaren aan huis te laten bestellen, dat mag men ge rust aannemen. HET VERONGELUKTE BELGISCHE SCHOOLSCHIP. Do Duinkerken met de 26 overleven den van het schoolschip ..Comie de Smet de Naeijer" kwam Zaterdag om 2 uur te Cuxhaven aan. De overle venden werden dadelijk ontscheept en vertrokken naar Hamburg. De bij- zondore correspondent van ,,De Cou rant" meldt nog „Ik voer met een sleepboot de ..Dunkerque" tegemoet, ondervroeg de cadetten en matrozen. De verte genwoordiger van het Belgisch gou vernement belette hun te spreken. Toch vernam ik. dat het schip niet omgeslagen was. ook niet aangeva ren werd, maar plotseling vol water liep en toen zonk. Het blijkt duide lijk. dat de regeering alles doet om de ware oorzaak te verbergen. De overlevenden zagen commandant Fourcault en anderen verdrinken en zwalkten nog een geheelen dag rond. Mijns inziens werden de geredden op do „Dunkerque'' gehouden, opdat d'e regeering den tijd zou hebben een officieel relaas te maken. Nader seint de bijzondere corres pondent „Ik kon zooeven den eersten offi cier van het schoolschip ondervra gen. Hij ook beweert, de oorzaak niet te kennen van het lek. De lading ce ment zoog het indringend water op. De pompen werkten niet. De booten vielen uit de davids. Twee en twin tig man redden zich in de groote sloep, en vischten nog vier man op, die de boot achterna zwommen de anderen gingen met het schip naar de diepte. Van de 12 nieuwe cadet ten werden slechts 4 gered. De ove rigen waren te zeeziek om in de boot te" springen. De commandant Four- cauli bleef en drukte alle heengaan- den de hand. De overlevenden loven den helden moed. waarmede alle streden tegen den dood. Ge>en kreet werd gehoord. Om 7 uur 's morgens zonk het schip, gepaard gaande met een hevige ont- ploff'ng door den luchtdruk. Om 4 uur in den namiddag kwam het schip „Dunkerque" in zicht. Om 6 uur werden de schipbreukelingen op gemerkt en om 7 uur aan boord op genomen. De aalmoezenier hoorde tot het laatst de biecht. Do officier beweert, dat alle man te Dover aan boord zijn gebleven uit erkentelijkheid voor de redders van de „Dunkerque" en in de hoop over morgen al te Hamburg te zijn. Ik schrijf d't telegram in het Rath- haus. waar de Senaat de geredden ontvangt." DE VERKIEZINGEN IN PORTUGAL. Het bijna zekere resultaat der ver kiezingen is, dat gekozen zijn 110 ministerieele candidaten en 43 leden der oppositie. ENGELAND EN TURKIJE. Het stoomschip „City of Athens" is te Malta aangekomen en heeft 878 officieren en manschappen van de First Lancashire Fusiliers aan boord genomen. Het schip zal vermoedelijk naar Alexandrië vertrekken. STUKKEN VAN DEN RAAD. Zwemonderwijs. Toen in de raadsvergadering van 18 April het voorstel van B. en W. be sproken werd, om aan de leerlingen der hoogste klassen van scholen in de zweminrichting aan de Houtvaart kosteloos onderwijs in het zwemmen te doen geven, achtten vele leden liet gewenscht, dit voorstel uit te breiden. Het gemeentebestuur heeft zich daar om verstaan met den heer A. A. Spren gen den eigenaar der inrichting, die zich bereid verklaard heeft tegen een vergoeding van ƒ800 per jaar aan alle personen van 12 tot 16 jaar, die zich daartoe aanmelden, zwemonderwijs te laten geven. B. en W. stellen den Raad thans voor op dit voorstel in te gaan, en bij wijze van proef, het aanbod voor drie jaar te aanvaarden. De vorige regeling zou ƒ275 per jaar kosten. Teyler's Bibliotheek. In aansluiting aan ons bericht over het plan. om de leden der afdeeling Haarlem der Nat. Hist. Vei'eeniging in de gelegenheid te stellen, eens nauwkeuriger kennis te maken met do prachtige en kostbave werken op dit gebied in <le bibliotheek van Tey- ler, zij nog liet volgende bericht Het ligt in de bedoeling de leden der vereeniging in groepen te verdee- len, en dan telkens iets te laten zien, Zaterdagmiddag werd de eerste be schouwing van prachtwerken gehou den. De Voorzitter der afid., de heerLuij- ten, bracht vooraf den dank der af deeling aan den heer J. J. Verwijnen en heeren Directeuren over. "De vrij gevigheid van heeren Directeuren, aklus zeide spr., is overbekend groo te belangrijke, wetenschappelijke be langen kunnen steeds op den krachti- gen steun van „Teyler" rekenen. De groote kijker in het Museum indertijd door de stichting aangekocht voor de zonsverduistering te Mauritius is daarvan een blijvend monument. Onder leiding van den bibliotheca- s werden vervolgens belangrijke schoone werken uit ouderen en nieu- weren tijd aandachtig bekeken, o.a. Buffa, Linnaeus, het prachtige werk Mammats of Great Britaing Gould Birds of Europe, Sander Reichenbo- chiano.. eenige schoone stalen uit de zoo rijke bibliotheek. Stadsnieuws 40-J a r i g jubileum. De lieer W. II. C. Schmölling, mu ziekleeraar aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers alhier, herdenkt morgen, 1 Men. zijne 40-jarige ambts vervulling. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris zal aan de herdenking geen feestelijk karakter gegeven worden. Niettegenstaande dien wensch zal liet den nog volijverigen musicus zeker niet aan belangstelling ontbreken. Gedurende eenige jaren was de heer Schmölling directeur van „Zang Vriendschap" en is behalve leeraar aan de Rijkskweekschool thans nog organist in de Kinderkerk, directeur der Bachvereeniging en directeur van het kwartet ..Loreley". Op de voordracht Op de voordracht voor hoofd der meisjes-leerschool, verbonden aan cü Gemeenlekweekschool voor onderwij zeressen te Groningen, zijn geplaatst de dames Mossel te Leiden. Lunsingti Meyer te Apeldoorn en Lugten te Haarlem. Zander-Institu u t. Zaterdagmiddag werd m liet ge bouw van het Haarbermsche Medico- Mochanisch Zander- en Röntgen-Inst'"- tuut de jaarlijksche algemeene verga dering van aandeelhouders gehouden. Door den geneesheer-directeur, den heer M. Steffelaar, werd liet jaarver slag over 1905 uitgebracht, waaruit in liet algemeen bleek, dat, hoewel het Instituut in dit jaar geen financieel voordeel liad behaald, toch op voor uitgang kon worden gewezen, wat be treft het aantal behandelde patiënten in de tweede helft van 'het jaar. Voorts werd verslag uitgebracht van het onderzoek der balans en der winst en verliies-nekening, welke daarna door de vergadering werden goedge keurd. Mededeeling wordt gedaan, dat de behandeling met Röntgenstralen se dert Juli 1905 verricht wordit door den geneesheer-directeur en sinds Januari 1906 geschiedt in liet gebouw van liet Instituut. Aan deti lieer Dr. Huët, aan wien te voren deze behandeling was opgedra gen, en die met Juli 1905 deze betrek king had neergelegd, werd door den voorzitter welgomeenden dank ge bracht voor de goede zorgen, daaraan besteed. Ten slotte werd een obligatie No. 8 van ƒ500 uitgeloot van de in 1903 ge sloten leaning. ..Haarlemsche Nijverheid" De firma Heringa Wüthrioh al hier heeft van de gemeente Iloogeveen de opdracht ontvangen de indertijd door deze firma geleverde acetyleen- gasfabriek uit te breiden. Dit werk zal bestaan uit het bij plaatsen van twee groote gasontwik kelaars (de grootste hier te lande), een koelapparaat, een reinigingstoe stel, benevens een groote gashouder. De capaciteit dezer gemeentelijke gasfabriek zal daarmede nagenoeg verdubbeld zijn, wel een sprekend be wijs voor de voortreffelijkheid er goedkoopte van het acetyleengas. Het buizennet der gemeente, het welk thans tien kilometer lang is, zaJ ook eenige uitbreiding ondergaan, o.a. door liet bijmaken van een drie- duims Zinker onder de Drentsolie- Hoofdvaart door. J ubiIé. Heden herdenkt de heer P. de Raadt den dag. waarop hij 25 jaar geleden tot bode van de HaarLemsclie maai- nenzangvereeniging ..Croscendo" werd aangesteld. HET UITGEESTER BL0EMENFEEST i. „Van Endegeest tot Uitgeest bloeit de beroemde Hollandsche bloembol lenteeltZóó leeren de school boeken. En 't was of Uitgeest 't er Zondag op gezet had, om eens dui delijk te latein uitkomen, dat het ter dege bij deze reeks behoort. Zondag was het 11.1. de eerste dag van het iweedaagsche bloemenfeast, dat door het initiatief van de Uit- geester afdeelfng van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur op touw was gezet. Aanvankelijk lag het niet in het voornemen om zulk een grootsch feest te organiseeren. Een bescheiden tentoonstellinkje van bolgewassen, had de vereeniging genieend maar toen was ineens de heer G. Klomp met het 'plan gekomen, om het feest een weidscher karakter te geven. Dat sloeg in. Ben groot feest zou men geven, waar heel Noord-Hol land van gewagen zou. Dat werd nu wel niet openl k gezegd, doch 'fe scheen wel of iedereen in het dorp die gedachte koesterde. Een vergade ring werd belegd, een comité werd gevormd, inteekenlijsten gingen rond. buurtcammissies werden sa mengesteld. Toen toog men aan hel werkde meisjes maakten bloemen- slingers, de mannen richtten masten in de straten op en behingen deze met de feestelijke bloemguirlandes. Om de bloemenakkers in do plaats zelf te sparen voor do groote dagen, liet men zooveel mogelijk de tulpen, narcissen en het groen vain bulten af komen. Waggons vol mot groen kwamen uit Zeist aan. waggons ook met tul pen en narcissen kwamen uit de .Wijk" en typisch was het te zien, hoe de jeugd onder vroolijk gezang de wagens van het station het dorp introkken. Het meeste werk werd in de laag ste drie dagen gedaan, vertelde men ons, en natuurlijk in de laatst» oogenblikken gebeurde het meest. Zóó was Zondagmorgen de geheel» Meldijk reeds om half vier in rep en roer en trotseerden de bewoners van dezen dijk de onaangename hagel buien om te zorgen, dat. wanneer aanstonds de dag kwam. men met het werk gereed was. Zóó was dan Zondagmorgen hel gaheele dorp. dat met de aanhoorig- iieid Marken-Bimien 3600 inwoners telt. in feestgewaad getooid om de duizenden bezoekers op een waardi ge wijze te ontvangen. Nu. het be zoek overtrof de stoutste verwach tingen van de dorpelingen. Elke trein uit de richtingen Amsterdam, Haar lem en Alkmaar, zette houderden bij honderden op het Uitgeest er sta tion af. Daarbij kwamen de groot» massa's fietsrijders, wandelaars en menschen, die een tochtje per rij tuig naar het bloemenfeest verkozen boven dat met een ander vervoer middel. Wie van den kant van het station het dorp binnenkwam, werd' reeda dadelijk aangenaam aangedaan door de mooie eerepoort van groen en tulpen, door het stationspersoneel opgericht ter verwelkoming van de vreemdelingen. Een vliegend wiel van gele bloemen tooide de poort als het symbool der spoorwegmannen. Van dit punt uit den weg naar het dorp opwandelend, die ongeveer een kwartier gaans lang is, zag men nog een zestal poorten, alle met elkander wedijverend in mooiheid van kleur en sierlijkheid van lijn. Links en rechts van den weg zijn de huizen met aardige gevelversierin gen opgemaakt en in de voortuinen ziet men mooi-aangelegde perken. Een eigenaardige hulde is die van den heer W. Schoehuys Jz. aan den heer Klomp. Hij heeft in een rebus vorm met letters en afbeeldingen van tuinkers °P oen groot bord hel volgende vermeld„Eere aan het door Klomp's opzweepen bloemen- feest 1" Vele voorbijgangers maakten echter uit de klomp en- de zweepen op, dat dit iets ongunstigs moest be teekenen, maar daar was niets van aan. zei de oude heer Schoehuys ons: „Als Klomp er niet geweest was, was er niks van terecht gekomen", voegde hij er b Do heer J. Schoe huys Wz. heeft een prachtig veld van tulpen aangelegd, waarin de bloe men in allerlei teere kleurnuanceo- ringen prijken. Jammer, dat het on dervlak van dit perk de kale grond is. Elke luin bijna prijkt met een meer of minder mooi perkje. Bovendien hebben oen aantal win keliers een étalageversiering go- maakt. Een der mooiste punten van het dorp is de reeds genoemde Mel dijk. die geheel met bloemguirlandes is getooid. Hier ziet men ook een prachtig perk. aangelegd door het Hollandsch Bloemkweekers Genoot schap.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1