Tweede Blad beboerende bij „Haarlem's SSagblad" van Woensdag 2 Mei 1*06. 0 &'o. 7008 Stadsnieuws DURE WAAR. j Een van onze stadgenooten bracht eea paar jongelui naar Duitschland, [waar ze zouden gaan studeeren. Te Emmerik werd de bagage gevi- jaiteerd. Bovenop in den koffer lagen vier nieuwe nachthemden. „Dafür müssen Sie bezahlenzei de be ambte. Betalen Hoeveel Dat was een moeilijkheid. De amb tenaren staken de hoofden bijeen en snuffelden in een dik boek. De trein wachtte. Eindelijk waren ze er. „Sechs Mark!" Zes mark, drie gulden zestig voor vier nachthemden, die samen negen galden gekost hadden. Onze stadge noot vond het 'kras, nam zich voor te protesteeren, maar betaalde. Nauwe lijks zat hij in den trein, of hij werd er weer uitgehaald. Men had zich vergist, 't moest 2.60 Mark wezen. De trein vertrok, bijna een halfuur I opgehouden door vier nachthemden. I Maar toen onze stadgenoot weer thuis kwam, vond hij een brief van j den Zollbeambter uit Emmerik, waarin deze hem schreef, dat de zaak toch nog niet in orde was. Daar j nieuw linnengoed wordt belast met 350 Mark de 100 kilo, moest nu nog 3.45 M. worden bijbetaald. Derhalve te zamen 3.63, ongere kend een kwartje strafport voor den I ongefrankeerden brief en 12£ ct. voor I het verzenden van den postwissel. Volgens deze berekening moet dus I voor nieuw lijfgoed 40 procent invoer- i recht in Duitschland betaald worden. De stadgenoot, dien dit koopje over- I komen is, deed ons het verzoek daar op onze lezers eens attent te maken, het zou hun óok kunnen gebeuren. Daaraan voldoende raden wij ieder die naai- 't buitenland gaat, aan geen ander dan gedragen ondergoed mee over de grenzen te nemen. Harmonie. De Muziekvereeniging ..De Har monie'' gaf Zaterdagavond in de Soc. ,,Vereeniging" een concert, dat evenals altijd veel succes had. Na de drie eerste nummers die onder de energieke leiding van den heer H. W. Hofmeester Rz., direc teur dei- vereenïging. uitstekend en I mooi van toon werden voorgedragen, kwam het grappige muzieknummer- I ije..La grève des musiciens". voor stellende een staking van de muzi kanten terwijl zij juist bezig zijn een lustig nummertje te geven. Telkens staakt er een mannetje en telkens wordt het orchest incompleter. tot op hei laatst de plaatsvervangend-direc- teur-fluitist alleen staat te blazen. Tot welke klank-onwelluidendheden I dit aanleiding geeft, laat zich begrij pen. Daarna woonden we nog een voor- i dracht va.n den heer Vrugt bij en I hoorden een liedje zingen door mej. Voget. Beinen verwierven veel ap plaus. De meeste bijval vonden echter de duetten van den heer en mej. Voget, van wie we ook een actueel duo op de Haarlemsche toestanden hoordeD waarvan we een der coupletten laten volgen De zuinigheid van ons Stadsbe stuur wordt wijd en zijd geroemd. Hij heeft nu voor haar waardigheid een hoofdbode benoemd. Een nieuw museum voor Frans Hals, daartoe werd hij genoopt En Weeshuis op het Heiligland wordt daarvoor nu gesloopt. Een nieuwe hoogere burgerschool e-n een Abattoir dat '8 sjiek, En daarbij krijgen wij nu nog een watergasfabriek Rectificatie. Abusief is boven het bericht betref fende de Ned. Maatschappij tot het 'Verrichten van Mijnbouwkundige werken te Haarlem-Heerlen in ons ■nummer van 28 April geplaatst ,,De Industrie-Bank". Binnenland HOFBERICHTEN. Zcaidag bracht dr. Roessingh uit Dan Haag zijn gebruikelijk bezoek aan H. M. de Koningin. Hei staldepartement vertrok heden te 9 uur per extratrein van Apel doorn naar Amsterdam. Do heer Clifford, opper-hofmaarschalk. ver trok eveneens naar Amsterdam. Het pantserscfrip Piet Hein zal ge durende het verblijf van H. M. de Koningin te Amsterdam ter reel-; vaai de hoofdstad, aanwezig zijn ru der bevel van kapitein ter zee baron Mulert DE HAVENWERKEN TE SANTIAGO. Bij de aanbesteding voor de haven werken te Chili kwamen, volgens een Reuter-bericht, 3 inschrijvingen in een van een Nederlandsche fir ma, die het werk wil ondernemen voor 4,080,750 p. st.. een van Sir Jackson (limited) voor 3.560.000 p. st. en een van eeii syndicaat in Chili, voor 2.392.500 p. st. LOTERIJ-WET. Het N. v. d. D. wees er dezer da gen op, dat door de Koninklijke Ne derlandsche Posterijen open. brieven van een firma uit Hamburg worden verzonden waarin tot deelneming aan de Hamburger lotertj wordt op gewekt. Het blad herinnerde, dat de ze en dergelijke loterijen hier te lan de verboden zijn, ook "de bevordering ervan (advertenties enz.) en vroeg of dat bezorgen door de post geen ..openlijk bevoideren" en dus strafbaar is, of dat een vergissing in 't spel is. Naar aanleiding hiervan wijst de N. C. er op, dat bij de behandeling der loterij-wet door de regeerimg in haar Memorie van Antwoord op het Kamerverslag te kennen werd gege ven, dat zij een brievenbesteller, die een aandeel in een verboden loterij bezorgt of aflevert, niet strafbaar zou achten, omdat hij het feit be gaat ter uitvoering van een ambte lijk bevel, gegeven door het daartoe bevoegde gezag, en dus de strafbaar heid te zijnen aanzien wordt opgehe ven door art. 43 W. v. S. In elk 'geival acht het blad het meer dan dwaas, dat de Staat, door middel van een zijner -organen i. c. de Posterijen feiten laat plegen, die in strijd zijn met de wet ten des lands, en waarvoor de gewo ne burgers worden gestraft. DE NIEUWE COMMISSARIS IN ZEELAND. Maandagmiddag arriveerde uit 's-Gravenhage te Middelburg de nieuwbenoemde Commissaris der Ko ningin in Zeeland, de heer mr. J. H. Dijckmeester. Aan het station bevond zich om het nieuwe hoofd van het gewestelijk be stuur te verwelkomen de burgemees ter en echtgenoote, een commissie uit het Gedeputeerd college, benevens de waarnemende griffier dier Staten. De. heer Siegers, oudste lid van Gedeputeerden, sprak den Commissa ris toe, heette hem welkom, wenschte hem geluk en hoopte dat zijn be stuur van langen duur zijn zal tot heil der provincie. De burgemeester sloot zich bij die woorden .aan. De Commissaris dank te voor die hartelijke ontvangst en hoopte dat dit een gunstig voortee ken voor zijn bestuur zal wezen. Hij beval zich aan in de medewer king van Gedeputeerden en de be volking der provincie. Bij het vertrek te 's-Gravenhage waren aan het station aanwezig tot uitgeleide van den heer en mevrouw Dijckmeester de heeren Rinlk, minis ter van -binnenl. zaken de nieuwbe noemde secretaris-generaal baron Van Lijndende administrateurs Huber, mr. Kann, jhr. mr. Quarles van Ufford. de referendarissen Be- lïnfante. Royer, Sclieltus, mr. Blau- pot ten Cate. Peerbolte, chefs van verschillende afdeelingen en de hoofdcommies chef der afd. militie en schutterijen. Allen namen op de meest hartelijke wijze afscheid van den man met wien zij gedurende lan- geren of kortoren tijd aangenaam hadden saam gewerkt en drukten hem de hand tot afscheid, met den wensch dat het hem in zijn nieuw hooger ambt wel moge gaan. GEEN RETOURKAARTEN VOOR KINDEREN Van 1 Mei af zullen op de stai.vus varn de H. IJ. S. M. geen reto»;Vaar ten voor kinderen meer w.-..'en af gegeven. KERMIS EN SN IJ PA RTIJ EN. Men schrijft aan de Tel. Had men aanvankelijk gehoopt dat door de strenge bestraffing van een 'drietal Zoelensche vechtersbazen het mes niet zoo gauw uit de soheede zou worden getrokken, het verloop der kermis te Zoelen heeft het te gendeel bewezen. In schier elke herberg werd Zon dag gesneden. V. D.. v. d. B. en d. B. uit Tiel werden ernstig mishan deld de eerste zal waarschijnlijk zijn oog moeten missen. TRAMON TSPORING. Men meldt uit Maastricht dito 29 April, aan de Tel. Hedenavond) sprong een lime ko mende met de tram van Glons naar Maastricht, welke om 91/2 uur hier arriveert, terwijl de tram nog een vrij groote vaart had, van den wa gen. Int haar val kwam zij op een wissel waarover de tram reeds lia'f voorbij was. greep in haar angst len wissel en trok dien over. Het gevolg bleef niet uit, eenige wagens dera'l leerden. Slechts de conducteur be zeerde zich licht. Gelukkig bemerk* 9 de machinist tijdig liet gevaar en remde met alle kracht, waardoor grooter onheil voorkomen werd. GEEN VREEMDE PASMUNT. Bij de volksstemming, die in de provincie Limburg heeft plaats ge had over de circulatie van vreemde pasmunt, hebben naar de L. K. meldt in 'het geheel 4804 personen hun oordeel kenbaar gemaakt. In de gemeenten, die geen lijsten met liandL teekeningen inzonden, hebben de ge meentebesturen hun advies uitge bracht. De overgroote meerderheid van hen. die hunne meening hebben uitgesproken, blijkt tegen de toela ting van vreemde pasmunt te zijn. De actie daartegen was 't krachtigst in Maastricht en de naaste omge ving dier stad. EEN BOLLENSORTEERMACHINE. De Leidsche correspondent van het „Hhld." schrijjft Sedert jaren gaat het verlangen dei- blo emboli eaiik weekers en -handelaren uit naai- een machine, waarmede do bloembollen gesorteerd kunnen wor den. Bollen sortoeo-en, dat is ze rang schikken naar de grootte, geschiedt thans -door de hand of door middel van zeven niet grootere en kleine ope ningen. Dit is een tijdroovende bezig heid en bovendien ongezond, daar het stof, dat zich onder deze bewerking van de bollen scheidt, een zeernadee- ligen invloed uitoefent op wie er mee in aanraking komen. Voor eenige jaren werd een machine uit Engeland in de bollenstreek aan gevoerd, die echter in de praktijk niet voldeed. Vooreerst was het toestel ie hoog en te zwaar in het gebruik, doch wat erger was, de bollen werden on der de bewerking beschadigd, wat vooral bleek een volgend jaar, toen de door <te machine gesorteerde hollen niet zoo goed als anderen in het ge was wilden komen. Thans is door de firma M. C. Schou ten Co. te Leiden zulk een machine uitgedacht, waar-bij rekening is ge houden met de gebreken en leemten in soortgelijke werktuigen van vroe ger, en blijkbaar alle bezwaren zijn ondervangen. Deze machine is betrek kelijk licht, zij kan door twee man ge makkelijk worden gedragen. Zij wordt door een jongen in beweging gebracht en de bollen worden door de bewer king in het minst niet beschadigd wat door proeven met van was vervaar digde bollen blijkt. De machine sor teert in 10 soorten zóó nauwkeurig, dat in elke mand bollen van haast geheel dezelfde grootte terecht komen, zeer weinig verschillend van die in andere manden. Daar e.r nu nog geen bloembollen zijn, worden de proeven genomen met uien, die voor dit doei zeer goed kunnen worden gebruikt. Per uur worden 12 H.L. verwerkt, waarvoor slechts een man en een jon gen noodig zijn. ZAAK-LE FèVRE DE MONTIGNY EN Jhr. DE GEER. Naar het „Hbld." met zekerheid verneemt, zal de zaak tegen J. J. Ie Fèvre de Montigny en jhr. Th. A. C. de Geer eerst na de gerechtelijke va cantia, vermoedelijk in September of October, worden behandeld. Er is eerst gedacht, dat de zaak nog vóór de va cantia zou worden berecht; doch waar die instructie zelfs nog niet gesloten is, kan daarvan bij een omvangrijk ge ding als het onderhavige, geen sprake zijn. Zoowel de malversatiën bij deHol- landsche Hypotheekbank als die bij de Maatschappij tot Zekerheidsste!- llng zullen hoogstwaarschijnlijk als één zaak behandeld worden. GEVAARLIJK. Een bewoner van Nijkerk geraakte Zondag te Amsterdam ten gevolge van het verkeerd uitstappen, onder een tramwagen, waardoor zijn rech ten*- dij been brak. ORCHIDEEëN. De tentoonstelling van bloeiende or chideeën, georganiseerd door de Or- chidophilen-cJub te Amsterdam, is, evenals haar twee voorgangsters, uit stekend geslaagd. Wel waren er thans niet zoovele planten," doch wat was ingezonden, was wederom van supérieure qualiteit. Een elftal orchideeën-liefhebbers en -kweekers hadden zooveel materiaal gezonden, dat de kleine restauratie zaal van „Artis" goed en keurig ge vuld was. De beide bekende kweekers uit Aerdeniiout, de heeren Van No- derhasselt en Van Vloten, hadden ieder keurige planten ingezonden. Vooral de inzending van den heer van Nederhasselt trok de aandacht, omdat zij bestond uit een 20-tal varië teiten van Odontoglossum Chrispum, waaronder een donkere, roode varië teit van zeer hooge waarde, als zijn de nog niet voorgekomen. De heer Van Vloten had een mooi exemplaar van Dendrobium thyrsiflorum met 12 stengels. Bijzonder trok de aandacht de kleurige kruising van Cypripedium Argus met Cattleya, van mr. Hacke uit Baarntrouwens de geheele col lectie van mr. Haoke was zeer mooi. Buiten mededinging had de heer Hornsveld, te Baarn, de winner van de nieuwe pioen-dahlia's, eenige lieve plantjes ingezonden van Odontoglos sum Rossi majus. Wie niet veel geld wil uitgeven en toch in de huiskamer genieten wil van orchideeën, welke niet te veel plaats innemen, kunnen wij deze keurige Rossi's wel aanbeve len. (N. v. d. 'O.) CELEBES. De correspondent van de N. R. Crt. te Batavia seint ,,Bij Boentoe Batoe is een colonne van het 6e bataljon onder kapitein de Bruijn gestooten op een sterke borg stelling, die kort geleden geslecht, doch daarna hersteld was. De stelling was sterker dan Kautoe. Eene bestorming in den nacht van 24 op 25 April was vruchteloos. De aanvoerdei' van den vijand was vermoedelijk de Pabitjaran van En rekang. Bergartillerie en springmiddelen zijn aangevraagd. Gesneuveld of gewond zijn 33 min deren van den troep, die uit 230 ba jonetten bestond. Luitenant van Mourik werd zwaai en luitenant Berckenhoff licht ge wond. De aanval zal spoedig krachtig her vat worden." Het blad teekent daarbij het volgen de aan ,,Den 20en Maart werd uit Welte vreden aan de Sumatra Post geseind, dat in Enrekang krachtig optreden noodig was. De marechaussee en een Timoreesche compagnie werden in verband hiermede derwaarts gezon den, terwijl de gewestelijk-militaire commandant (overste Michielsen) en de chef van den staf mede naar En rekang vertrokken. Dit telegram werd bevestigd door een op den-zelfden datum aan de re geering gericht telegram, waarin nog vermeld stond, dat de compagnie van het 6e bataljon tot dusverre te Sa- wieto gelegerd, naar Enrekang was vertrokken. Over deze actie handelt het tele gram van onzen correspondent te Ba tavia, dat hierboven is vermeld. He laas bevat dit bericht de tijding om trent een door onze troepen geleden echec, dat wij twijfelen er niet aan spoedig door een overwinning ge wroken zal worden. Boentoe Batoe ligt op den weg KalosiBontoe Ba toeTolimi BanganBoegiTjampa (W. helling van het Latimodjong ge bergte). Bontoe Batoe werd in Octo ber van het -vorige jaar door de le compagnie van het 6e bataljon be zocht. Wij zijn trouwens in Enrekang nog lang niet waar we wezen moeten, daar in een correspondentie uit Ma kassar, gedateerd 27 Maart en opge nomen in de Loco-motief te lezen staat dat in Enrekang tal van bentings in de bergen zijn aangelegd. Den naam Kautoe zal men zich herinneren uit het in ons 2e blad B van 26 Februari j.l. opgenomen In disch telegram. De Pabitjaran is een van de rijks- grooteu in Enrekang. De in het telegram genoemde offi cieren zijn de kapitein R. de Bruijn, d:e den kapitein jhr. Goldman eerst onlangs verving, de le luitenant M. J. Berckenhoff en de 2e luitenant R. M. van Mourik, alien officieren, die eerst kort geleden naar de expeditio naire troepenmacht in Celebes wer den overgeplaatst. Zoowel het aanvragen van bergar tillerie en springmiddelen als het on gewoon groote verliescijfer aan on zen kant wijst er op, dat wij hier met een bijzonder sterke stelling te doen hebben, waarvan de verdedigers be sloten zijn zich hardnekkig te verde digen. Met de springmiddelen zal wel in hoofdzaak bedoeld worden dyna- miet-patronon (bamboe-kokertjes mei dynamietladingj, die achter de borst wering worden geworpen en reeds vaak (o.a. in de Gajoelanden) een uit stekend hulpmiddel zijn gebleken. De artillerie moet dienen om de taak voor de infanterie te verlichten. De majoor R. B. M. de Wijs is civie«l en militair gezaghebber in de Masen- poeloe en Sawietto met Enrekang tot standplaats. Reeds in iiet Stadsgedeelte van ons vorig nummer geplaatst. ONGELUKKEN. Omstreeks 2 uur Zondagnacht hoordie een waker aan boord van het stoomschip Flora, liggende aan de Nassaukade te Rotterdam, een plons in het water. De politie werd ge waarschuwd. men ging aan het dreg gen en een half uur later werd opge haald het lijk van den 20-jarigen leerling-machinist der Staatssoo )r- wegen G. j. H., wonende ;ii da Oranjeboomstraat aldaar. BRANDEN Te Breda is Zondag de bliksem ge slagen in de houtloods van. den heer J. J. Koopmans. De loods is verzekerd maar de zich daarin bevindende ge reedschappen niet. Letteren en Kunst REMBRANDT-FEESTEN TE AMSTERDAM. De „Standaard" schrijft ,,Het Comité voor de Rembrand t- feesten schijnt ons niet zeer gelukkig in zijn werk. Toen het zijn Rembrandt-album de wereld inzond, kwamen daar de man nen van de kunst tegen op zóó mocht men Rembrandt niet „huldigen". Misschien was er tegen deze critoek wel -iets steekhoudends in te brengen. Doch als men het feestprogram, zoo als het voorloopig werd goedgekeurd, beziet, zou men waarlijk zeggen, dat heel de opvatting van het Comité op zijn minst genomen zeer zonder ling is. Daarin doet nu niets u aan Item- brandt denken zelfs niet aan de Hol land sche schilderkunst in het alge meen. Niets dan een reeks ordinaire pretjes, die even goed of even slecht bij iedere gelegenheid kunnen wor den vertoond. En wat niet minder ergerlijk is, en ons in de hoogste mate stuit, die ganscjie reeks van nietszeggende pretjes is ontworpen voor Zondag 15 Juliwaardoor we eën Zondagsont- heiliglng zullen zien in Amsterdam op zóó groote schaal, als wij zelfs luier niet gewend zijn. Of bij dit ontwerp met de Zon dagswet is rekening gehouden, be hoeft men zelfs niet te vragen ern stig hopen wij, dat de bevoegde auto riteit do vergunning tot het maken van al dat spektakel op Zondag ni e t verleenen zal. Ook deze Zondagsontheiliging doet weer zien, hoe weinig deze feesten met Rembrandt hebben uit te staan. Reeds de aanhef van de Zondags wet had het Comité kunnen leeren. dat men op deze wijze allerminst Rembrandt en zijn tijd huldigt. Heel ons Christelijk Volksdeel wordt op deze wijze met die feesten zeer ernstig gegriefdonze sympa- tie met deze ..huldiging" wordt, zoo als het nu gaat, tot nul terugge bracht»" Het Algemeen Handelsblad" ant woord daarop „De Standaard", zich begevende op een terrein, waarop het blad aller minst thuis is, trekt te velde tegen „het comité voor de Rembrandt-fees ten", dat niet gelukkig is in zijn werk, zooals blijkt uit het Rem- brandt-album en uit de feesten die op het programma staan, „nietszeggen de pretjes", die op Zondag 15 Juli zullen worden gehouden Zondags heiliging dus. Het schijnt dus noodig te zijn Do Standaard mede te deelen dat er drie Rembrandt-commissiën bestaan De Algemeen© Commissie ter her denking van Rembrandt's 300-jarigen geboortedag, waarvan de burgemees ter van Amsterdam eere-voorzitter en prof. Quak voorzitter is een Centraal-Comité voor een Na tionale Rembrandt-hulde, dat uitslui tend ten doel heeft de verspreiding van het bekende Rembrandt-album. een Centraal-Comité van Amster- damsche Vereendgingen voor de Rem- brandtf eesten. Het is dit laatste comité, dat een aantal feestelijkheden, concerten, op- tochten, feestvoorstellingen enz, wil gemaakt waren, bevonden zich in een anderen vleugel van het huis dan die voor Cesar, Ivan en An thony. Ivan ging op de hem eigene, kal me manier naar beneden, alles waar hij langs kwam. goed opnemend. Do stilte die voor Violet zoo iets druk kends had gehad heerschfce nog steeds in het huis. De onafgebroken kalmte maakte indruk op Ivan en hij glimlachte te gen zichzelf. Het idéé om zulke stel selmatige nasporingen naar het gehl te doen als Christ al kwam nier in hem op. Toen hij de kamers doorgeloopen had, die hij reeds kende de bi bliotheek en de eetkaoner toen wendde hij zijn schreden in de rich ting van nog onbekende oorden, en stond even later in een lange gale rij, die blijkbaar voor schilderijen be stemd was geweest. Die galerij was bijna leeg, want Mr. Malincourt. was zoo spoedig na zijn terugkeer in En geland gestorven, diat hij geen tijd had gehad om kunstschatten te ver zamelen, Verscheidene deuren kwa men hierop uit. bijna alle bedekt door zware gordijnen, en het vertrek zelf. dat van vreemden, onregelma- tigen vorm was. had een gedeelte, dat. bij het binnenkomen niet te zien was en dat er verlatener uitzag dan eenig ander deel van het huis houden op Zondag 15 Juli, en dö beide volgende dagen. Maar de herdenking gaat in hoofd zaak uit van het eerste comité. En dit zal den Standaard niet de minste reden tot ergernis geven. Terwijl de viering te Leiden, de onthulling van het borstbeeld, de opening der ten toonstelling enz. op Zaterdag 14 Juli zal plaats hebben, zal de herdenking te Amsterdam op Maandag 16 ge schieden. En waarschijnlijk zal dan 's mor gens de onthulling van den gedenk steen in de Westerkerk plaats heb ben; des middags de opening van de nieuwe ,.Nachtwacht"-zaal. waarbij H. M. de Koningin. Koningin Emma en de prins der Nederlanden tegen woordig zullen zijn des avonds voor stelling in den schouwburg en illumi natie van het Rijksmuseum. Voor deze illuminatie bestaat een aardig planmen hoopt op de nieuwe Rem- brandt-zaal zeven zoeklichten te plaatsen, die alle naar boven waai- ersgewijze hun stralen zullen uitzen den. zoodat men komende van de Spiegelstraat het- museum zal zien uitkomen tegen een zee van licht. En ook wordt overwogen in de voorhal, achter de gekleurde glazen, zwak electrisch licht aan te brengen, zoo dat het museum zelf in zachten glans zal stralen. Deze herdenking nu gaat uit van de algemeen© commissie, die tevens aan Jan Veth de opdracht gaf zijn boek te schrijven die ook de uitgaaf van dr. Hofstede cle Groot's Rem- brandt-bijbel mogelijk maakt en een gedenkpenning doet slaan. Dat de sympathie met ,,de Rem- brandtfeesten". ook bij hen die den ken als De Standaard niet ,,tot nul" behoeft te worden ..teruggebracht", zal na het bovenstaande wel duide lijk zijn." DE NACHTWACHT. Vrijdag zijn de leden van „De Nachtwachf'-commissie in het Rijks- Museum nog eens saamgekomen. Hoewel de commissie na het uitbren gen van het bekende rapport, dat tot den bouw van de Rembrandtzaal leidde, hare taak had volbracht, had zij zich het recht voorbehouden aan deel te hebben in de inwendige stof feering van het nieuwe gebouw. Nu de uitbouw aan het Museum da voltooiing nadert, was voor de com missie het tijdstip gekomen het in» wenclige te bezichtigen. Voor dit doel was „do Nachtwacht" van de tijdelij ke plaats in de Regentenzaal overge bracht naar liet nieuwe gebouw op de plaats, waar het stuk na de plech tige opening van het gebouw op 16 Juli zal prijken. De- commissie heeft aldus heden kunnen oordeelen over de toekomsti ge opstelling onder de, doe*' iiaar gewen scli te wijze van verlichting. Tegelijk werden eenige voorloopigo proeven gedaan ten aanzien van da stoffeering van de nieuwe zaal met behulp van oude meubels en tapijten In afwachting van de definitieve plaatsing zal „De Nachtwacht" nu tijdelijk weer naar de Regentenzaal verhuizen. Heden is aan den achtergevel van het nieuwe gebouw liet groote relief zichtbaar geworden, dat een voorstel ling geeft van Rembrandt te midden zijner leerlingen, overeenkomende met het tegeltableau dat thans van buiten niet meer zichtbaar is. (N. v. d. D.) DE DUITSCHE KEIZER EN DB TOONEELSPEELKUNST. De keizer van Duitschland, die d« opvoering van ..Zar Feodor Ioanno- witsch" in het Moskou-theater te Wiesbaden heeft bijgewoond, was zoo verrukt over hetgeen hij gezien had, dat hij Stanislawski en Nemiro- witsch-Dantschenko. de le;diers, bij zich ontbood en hun de roode Ade laarsorde 4e klasse verleende. Vier der hoofd-acteurs werden ook iu zijn loge ontvangen en kregen kost bare geschenken. Het. „Berliner Tageblatt" merkt daar heel juist bij op, dat geen mensch den Russen deze vreugde zal misgunnen. Maar, wanneer vreem delingen door een dergelijke keizer lijke onderscheiding gehuldigd wor den, dan komt als vanzelf de vraag op Wat heel't de Keizer van Duitsch land voor zijne Duitsche kunstenaars over? Weet hij niet. dat er in de hoofdstad yagi het rijk tooneelspelers zijn. die de hesten van het Russische ensemble ter zijde streven? Wanneer hij dat niet weet, dan moet hem dit door zijne raadgevers worden mee- gedeeld. Want wij kunnen niet go- en .slechts ten deel|e gemeubileerd was. Er stonden twee oude cobinet- ten en blijkbaar bestemd voor curio siteiten, die den indruk gaven als stonden zij daar totdat er ergems an ders een passende plaats voor hen gevonden was. Toen hij de kamer was doorgeloo pen, bleef Ivan aan het eind staan en keek aandachtig om zich heen. Een merkwaardig en mooi bewerkt tochtscherm trok zijn aandacht. Hij ging er heen om het te bekijken en terwijl hij dat deed, klonk hei gelindf. van het sluiten van een deur tot hem door. Heel zacht ging hij binnen- het scherm .staan en trachtte te weten te komen wie de indringer was. Het ruischen van een japon vertelde hem dat er een vrouw naderde, en hij was overtuigd, dat het Christel Egerton zou zijn. die naar de schat zocht. Boven aan het scherm was een kleine opening, waardoor hij zijn waarnemingen kon doen. en hij hoopte dat te doen zonder opgemerkt te worden. Hij hield zich stil en wachtte. (Wöfit verrt»!gd.) Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar het Enge/sc h.) 16) Violet had geleerd hem graag te mogen lijden en zij had een gewaar wording van veiligheid en bescher ming, toen hij in de coupé tegenover fiaar ging zitten. Toen zij in Londen aankwamen, keek zij vol verlangen mt naar Anthony. Hij stond op haar f® wachten en in de vreugde van het Weerzien vergat zij Mr. Wickham voor t oogenblik. Toen 'zij om zich heen Keek, was hij verdwenen. Hij is heel vriendelijk voor mij geweest, Anthony, zei ze, met teleur stelling in haar blik. a ~~i P zal hem miin geheele leven dankbaar zijn, antwoordde Anthony; en jou ook, lieveling, omdat jo zoo dapper en goed bent. Ga mee alles is klaar ien over een poosje zul je 10Jl71 eigen, lief vrouwtje zijn. Terwijl zij naar de kerk reden, die ▼oor de plechtigheid was uitgekozen, stortte Anthony zijn hart voor Violet zij was bijna volkomen goluk- Het was een eenvoudig kerkje waar. toen zij binnenkwamen, niemand was dan de geestelijke en de koster, maar toen zij hun plaatsen tegenover den geestelijke innamen, zag Violet een lange, donkere gestalte achter in de kerk staan. Zij keerde zich om en ontmoette den blik van Mr. Wickham. Hij zag er uit, alsotf getuige bij een 'huwelijk zijn de natuurlijkste zaak van de wereld was, en zonder een spier op zijn gelaat te vertrekken zag hij de verheugde <en verrast© uitdruk king in de oogen van Violet. Toch was zijn tegenwoordigheid Violet zeer welkom, en zijn flink „Ik", in antwoord op de vraag: „Wie geeft deze vrouw ten huwelijk aan dien man?" was een niet te zeggen verlichting voor haar. Ik kan je niet zeggen, hoe blij •ik was, toen ik hem" daar zag. zei Violet, toen zij en Anthony weer m de cab zaten, die op hen gewacht had. Nu heb ik in werkelijkheid af gedaan met mijn vroeger leven Anthony's verzekeringen over het geen hij doen zou om hen beiden liet nieuwe leven aangenaam te maken, was zeer geruststellend voor zijn jonge bruid, en toen zij hun kamers bereikten was haar gevoel van een zaamheid verdwenen. Nu wachtte hen de taak om aan de families van weerskanten te schrij ven en Violet stond er op, dat dit da delijk zou gebeuren. Zij schreef zelf aan Nancy en Cesar en nadat An thony aan de ouders van zijn vrouw geschreven had, begon hij met den brief aan zijn moeder. Dat vond hij moeilijker; en Violet die de kamers eens in oogenschouw genomen had, vond hem nog aan zijn brief bezig, toen zij terugkeerde. Ik sta er op, dat je hem nu af maakt zei ze vroolijk. over zijn schouder leunende. Wat kun je nog anders te zeggen hebben dan dat wij getrouwd zijn, en vandaag overeen week kamers wenschen te betrekken op Elmwood? Ik zou wat graag hier blijven, maar dat is immers onmo gelijk. Ja, lieveling, zei Anthony be slist. Het is wel hard, dat wij niet doen kunnen, wat wij zouden wil len. HOOFDSTUK VII. Mr. Wickham en Violet hadden juist Ryelands verlaten, toen daar een gast aankwam. Ivan Malincourt reed rustig en za kelijk tot, voor de deur en vroeg naar Mr. Wickham. Toen de huisknecht hem berichtte, dat Mr. Wickham niet thuis was, en dat het onzeker was of hij dien dag zou terugkomen, vroeg hij of er an dere bezoekers op Ryelands waren. Zijn er dames of andere van mijn bloedverwanten, mformeerde hij. Ik zal hier blijven tot Mr. Wick ham terugkomt. Mijn nichtje, Miss Christal Egerton is hier. dat weetik. De jonge dame wil niemand zien, mijnheer. Miss Violet Malin court is hier langer dan een maand geweest, en zij hebben elkaar totaal niet ontmoet. Langer dan een maandIs zij hier nog? Zij is vanmorgen vertrokken. Zij nam alles met zich mee en is niet van plan terug te komen. Zoo Reisden Mr. Wickham en zij met elkaar Neon, mijnheer mijn mees ter ging eerder op reis dan de jonge dame hij ging voor zaken uit. Uw kamers zijn klaar. Zal ik ze u wij zen, en wil u mij uw orders geven a oor hetgeen u noodig heeft. Dus er is hier niemand dan Miss Christal Egerton? Is Miss Wick ham niet gekomen? Niet, dat ik weetHoe laat wenscht u te lunchen, mijnheer? Om twee uur. Ik zal mij intus- schen wel amuseeren. De man wees hem zijn kamers en verdween. Na zijn kamers goed opgenomen te hebben ging de nieuw-aangekome- ne naar beneden. De kamers die voor Violet en Nancy Malincourt en voor Christal en Laura Egerton in orde

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5