Tweede Blad Uit de Omstreken Binnenland Rechtszaken Sport en Wedstrijden Gemengd Nieuws Financieele berichten Vervolg Gemeenteraad. Een Verborgen Erfenis behoorecde b§ „Hitrlem'* OagbM" T*n Donderdag 3 Hei 1806. B «o. 700B I BLOEMENFEEST TE UITGEEST Was Zondag de verwachting over troffen Maandag werd de kroon op dit alles gezet, door een 20-tal ver sierde wagens. Tijd, kosten noch moeite waren gespaard de tooneel- vereeniging „Vondel" deed haar le den in een jacht van bloemen een pledaaerreisje maken, aan de eene zijde haar mannelijke leden als Jan tjes gekleed, aan de andere zijde de dames in zomertenuede Geheelont- fooudersvereeniging had een molen gebouwd waaraan een opkomende ion, met de zinspreuk ,,Het graan tot Brood in plaats tot alcohol" de heer D. Krijgsman bracht een keurige ar- reslede voor; de boeren hadden zich kranig geweerd door hun geheeüe be drijf van hooien, maaien enz. voor te stallen. De uitslag was dat van de vereeni- gingen bekwamen den len prijs de tooneelvereeniging „Vondel", 2en Bloembollenkweekers-Genootschap in loting met de GeheeJ-onthoudersver- eeniging, die daarop den 3en ver wierf. Particulierenle prijs D. Krijgsman, 2e Kabel en Kluft, 3e. L. Zonneveld eervolle vermelding Ver meulen (spaken- en wagenmakerij in werkingT. Slecht, S. van Thijn. Fietsenmej. G. Voorn (met alle punten)2e pr. Bakker eerv. vermel ding C. Rol. Kleine voertuigen C. Berghuis, H. Schenk, J. van Ligten, J. Hos. Medaille voor schoonste geheel. Holl- Bloembollenkweekers-Genoot schap. Ook nu brachten de treinen weer een groot aantal meusclien naar huis. Het feest mag werkelijk schitterend geslaagd heeten. Als een bewijs welk een drukte hier heeft geheerscht. kan dienen dat door één tol 2200 fietsrij ders de gemeente Zondag binnen kwamen. Het totaal aantal op deze beide dagen wordt op een 15.000 ge schat. bezig met het verhoogen van den zee dijk van den Hikkepolder, die ge lukkig bij den vloed geheel vrij bleef. Er is een besluit genomen door 'ngelanden om den scheidingsdijk tusschen de polders Oud-Kijkuit en Leguit, die toch geen waterkeerende kracht bezit, geheel te slechten en den afkomenden grond :e bezigen voor het verhoogen van binnendijken die wel. in tijden van nood, diensten aan het waterschap kunnen prestee- ren. per brancard naar het O. L. Vrouwe- Gasthuis gebracht. Bij aankomst al daar was hij echter reeds overleden. Vermoed wordt, dat de ongelukkige tusschen de buffers van twee wagens is geraakt, zoodat hem de borstkas is ingedrukt. DIVIDEND VAN DEN ARBEID. Het dividend van den arbeid aan de Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft over 1905 bedraagt 7.6 pc., zoo- dat de hoofdambtenaren en daarme de gelijk gestelden, die het toewij- dingscijfer 5 hebben 2 maal 7.6 p.c. van hun j aarlijksch loon ontvangen en inferieure arbeidskrachten, die met een lager toewijdingscijfer kun nen volstaan, in verhouding minder. Dit jaatr is voor de laatste maal op deze wijze de verdeeling van het arbeddsdividend geregeld. Een vol gend jaar zal zij plaats vinden naar het stelsel van anciënniteit. (Tel.) DRUK VERVOER. Het aantal passagiers der Amster- damsche Gemeentetram bedroog van 1 Januari tot 30 April dezes jaars 12.329.510, waaronder 922.450 vroeg- ritten. In tietzelfde tijdvak van 1905 bedroegen deze cijfers onderscheiden lijk 10.774.061 en 398.263. OUDE KANONSKOGEL. Te Oldenzaal heeft men bij het omspitten van een tuintje aan de markt een ijzeren kogel gevonden met een middellijn van 15 cM. en een ge wicht van 14 K.G. Men vermoedt, dat deze kogel dateert van 1626. toen Oldenzaal door de Staatsche troepen werd ingenomen. VREDE-TBNTOON STELLING. Den 27en April had in de zaal der Nederlandsche Kanier van Koophan del te Parijs eene vergadering plaats der Internationale Vereeniging Vre- detentoonstelling. De vergadering betuigde hare in stemming met het doel der Interna tionale Vereeniging. De heer en L. Sanson, voorzitter der Nederlandsche Kamer van Koop handel te Parijs, en J. Stortenbeker, waren zoo bereidwillig de leiding van liet yoorloopig comité op zich te willen nemen om de stichting van een comité van Hollanders te Parijs on dei' liet Nederlandsch Nationaal Bestuur der Internationale Vereeni ging voor te bereiken. EEN GEDENKTEEKEN. Naar men verneemt heeft de afge treden burgemeester van Rotterdam besloten het bedrag, dat hem Maan dagavond door de burgerij ter be schikking is gesteld, aan te wenden tot verwezenlijking van een denk beeld dat hij reeds vele jaren heeft gehad. Uitgaande van de zeker niet ongerechtvaardigde meening, dat de bloei, waarin Rotterdam zich ver heugen mag. in hoofdzaak is te dan ken aan zijn voort reffel ij ken water weg, zou hij aan den ontwerper van dien vaarweg, den ingenieur P. Ca- land, de eer willen geven van een gedenkteeken. dat Rotterdam nog steeds mist. De commissie uit de burgerij die over het plan zal worden gehoord, zal zich daarmede ongetwijfeld ver eenigen. Het gedenkteeken zou dan verrijzen op het Prinsenhoofd dus komen te staan te midden van de drukke scheepvaartbeweging. WATERSNOOD IN ZEELAND. Men meldt uit Oud-Vossemeer De werkzaamheden aan het dich ten dei' dijkbreuken aan de geïnun deerde polders worden met kracht voortgezet en men hoopt op 't einde van deze of in het begin der volgen de week gereed te komen met de af sluiting van de groote opening in den zeedijk van den polder Slabbe- cooru. Intusschen is men ook druk DE MOORD TE WARFUM. Geheel Warfum en omgeving zijn onder den indruk van het moordtoo- neel. dat Zondagnacht in eene kleine herberg werd afgespeeld. Twee per sonen kregen in de herberg ruzie en weldra lag do een ontzield ter aarde, 't Heet dat een hartsteek den dood ver oorzaakte. Do gedoode stond er voor bekend voor geen kleintje vervaard te zijn en de verdachte moordenaar is zichzelf niet meester wanneer hij ster ken drank gebruikt heeft. Maandagavond vijf uur is de ver moedelijke dader D. naar Groningen vervoerd. D. is ruim 50 jaren oud en reist als scharenslijper om zijn brood te ver dienen. Hij staat als een uitstekend werkman bekend. 't Geschil dat tot de gruweldaad aanleiding gaf, liep over een huur contract. EEN OPLICHTER. Te Gouda is door de politie gear resteerd P. Th. G. Kraforst, hande lende onder den firmanaam „Alimen- taria". Hij wordt verdacht van het plegen van verschillende oplichtingen, zoowel te Gouda als elders gepleegd. De firma Alimentaxia. die de zaken nog al breed opvatte, zooals blijkt uit vei-schillende drukwerken, door «:1e „firma" gebruikt, is of was seen im port- en exporthaus der gesammten Lebensmittelbranche, zooals een in 't Duitsch gesteld briefhoofd vermelde. De „firma" dreef handel in IIoll. Gemüse, Kartofifel, Obst, Conserven, Fluss- en Seefisehe, Wild. Geflügel, Butter, Eier, Goudaer en Edammer Kase. Giro-ContoNiederlandische Bank, Rotterdam en Bankgeschaft Ogier en Co., Gouda. De inrichting der firma te Goudais zeer primitief en geheel in strijd met den indruk, dien do verschillende pa perassen maken. Verschillende bekend geworden han delingen van genoemden K.. doen den ken aan flesschentrekkerij. Hij schijnt ook <de eenige firmant der „firma" Alimentaria te zijn. K. werd naar Rotterdam overgebracht en ter beschikking gesteld van den offi cier van justitie. BRANDEN. Maandagavond brandde te Kesteren de geheelo. boerderij van den heer C» J. Stam af, terwijl de bewoners afwe zig waren. Assurantie dekt do schade. Te Eist (Betuwe) is Dinsdagochtend om 6 uur brand ontstaan in de groote winkelzaak niet bakkerij van den heer W. E.. firma Gebr. G., midden in het dorp gelegen. Het pand brandde ge heel uit. De belendende perceeleu kregen veel waterschade. De brand schijnt ontstaan in de bakkerij boven den oven. Van den inboedel werd zeer weinig gered. Alles was verzekerd. BEVESTIGD. Het Gerechtshof te Amsterdam be vestigde liet vonnis der Utrechtsche Rechtbank, waarbij de 31-jarige rondreizende brillenkoopman An- dries Velleman werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf wegens diefstal bij herhaling, te Zeist ge pleegd in een woning waar hij een kind op verzoek der moeder .onder zocht". verschillend gehalte dezer beide soor ten van schuldbrieven thans meer en meer op den voorgrond treedt, en bij het publiek de overtuiging gevestigd wordt, dat wegens het speciaal ver bonden onderpand van derden, deze hypothecaire obligatiën werkelijk deugdelijker waarborgen opleveren, dan pandbrieven van hypotheekban ken. Aandeelhouders benoemden uit hun midden tot mede-onderteekening der balans en winst- en verliesrekening, Jhr. Mr. A. F. de Savomin Lobman te 's-Gravenhage. LOTERIJWET. De Rechtbank te Arnhem deed uit spraak in de zaak van ,.De Gelder lander". betreffende overtreding der Loterij-wet (het opnemen van een ad verten tie der Banque Auxiliaire te Brussel). De directeur van .De Gel derlander" werd. evenals door het Kantongerecht te Nijmegen, tot 5 boete veroordeeld. VEROORDEELD. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam eisch'te ver nietiging wat de straf betreft, van het vonnis der Amsterdamsche rechtbank, waarbij een bekend zaakwaarnemer, Timmermeister, tot een maand gevan genisstraf werd veroordeeld wegens het opmaken en innen van een valsch accept, groot f 173, en vroeg 'smans veroordeeling tot 6 maanden gevan genisstraf. Het Openbaar Ministerie bij de Rechtbank te Amsterdam eischte an derhalf jaar gevangenisstraf tegen den 22-jarigen doch reeds beruchten zakkenroller H. Emder, wegens po ging tot berooving van den heer C. Ci'oese in de N. Hoogstraat op 6 April j.l. Voor een zelfde geval zal hij Don derdag terechtstaan. SCHIETEN. Internationale schietwedstrijden der Koninklijke Weerbaarheidsver- eeniging „Claudius Civilis" te Am sterdam. Op dezen wedstrijd, welke Maan dag feestelijk gesloten werd, werden de drie prijzen in de lioofdafdeelmg behaald als volgt, lste Prijshet zilveren schenkblad, aangeboden door H. M. de Ko ningin. door den 'lieer WiLly Theis- sing te Blo emend a al. Met 18 maxi mum. 2de Prijs de zilveren beker, aan geboden door Z. K. II. Prins Hen drik der Nederlanden, door den heer C. H. v. d. Pauw te Hilversum. Met 16 maximum. 3de Prijstwee zilveren candela- bres, aangeboden door H. M. de Koning'n-Moeder, door den heer Ge rard Luykx te Amsterdam. Met 14 maximum. (Maximum 60 punten). De eerste corps-prijs werd behaald door Neerland s Burgerwacht te Am sterdam met 465 punten de tweede door Les Francs Tireurs Anversois, 464 p. de derde door Les Joyeux Ti reurs van Brussel 462 p. de vierde door de schutterij-officieren-sociëteit Vosa te Amsterdam, met 459 punten. Gelijk bekend is zal de opbrengst strekken als een toeslag voor de nog overgebleven oud-strijders van 1830/ 1831. En ofschoon het cijfer nog niet precies vastgesteld kan worden, kan toch reeds gezegd, dat. dit over de 3000 zal zijn. DE RAMP TE SAN FRANCISCO. De voorloopige plannen voor den herbouw van San Francisco worden reeds opgemaakt onder leiding van den stedelijken ingenieur Woodman. Deze stelt zich voor de straten in an dere richting aan te leggen, de ave nues te verbree«den. een aantal klei ne parken aan te leggen en de nieu we stad tot een modelstad te maken. Niettegenstaande het hier en daar nog rookt en smeult, zijn reeds aan nemers begonnen met het wegruimen van het puin en hebben architecten van eigenaars van vernielde huizen reeds weder opdracht gekregen om onmiddellijk tot bouwen over te gaan. Geen ongeluk zoo groot, of er is een gelukje bij. Zoo ook hier. Door dat de stad zoo volkomen verwoest is. heeft men nu gelegenheid ze op heel andere wijze weder op te bou wen. ONGELUKKEN. Dinsdagochtend ongeveer 7 uur werd d.e assistent van de Staats spoor J. Verburg, in bewusteloozen toestand op bet rangeerterrein van de Staatsspoor aan de Doklaan te Amsterdam gevonden. De man werd AMSTERDAMSCHE HYPOTHEEK- WAARBORG MIJ. In de op lieden gehouden algemee- ne vergadering van aandeelhouders werd verslag uitgebracht over het af- geloopen boekjaar, waaruit bleek, dat door bemiddeling der Maatschappij aan hypothecaire vorderingen werd afgesloten 3.005.000. Het batig saldo der rente, verzekering en administva- tierekening bedraagt f 44.197.025 en de onkostearekentng 12.372.025, waar door de winst- en verliesrekening een creditsaldo aanwijst van 31.825. Balans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd, en besloten, na aJgéheele afschrijving der post op richtingskosten ad 5000 100 per aandeel uit te keeren. Do heer A. H. Gijsberis, als com missaris aan de beurt van aftreden, werd als zoodanig hei-benoemd. Door den voorzitter werd nog mede gedeeld, dat losbare of uitgelote pand brieven van verschillende hypotheek banken ten kantore der Maatschappij werden aangeboden, om te worden geremplaceerd tegen gewaarborgde hypothecaire obligatiën door bemidde ling der Maatschappij uitgegeven. waaruit mag worden afgeleid, dat t HET GEHEIMZINNIGE GEVAL MET HET OPLEIDINGSSCHIP. De Brusselsche correspondent van 't Hbld. schrijft o. m. „Het verhaal omtrent de eerste ontmoeting met de gewezen beman ning van ons opleidingsschip werpt een zonderling licht op deze zaak, die naai- aller overtuiging met opzet in het duister wordt gehouden. Tot heden is de ware oorzaak der ramp niet eens bekend, hoezeer ook de af gevaardigde der Belgische regeering naar Brussel seinde, dat het schip, op e-en wijze die niet verklaard wordt oen lek gekregen heeft. Dit tele gram. waarin de zeewaardigheid van het schoolschip boven verdenking wordt gesteld, heeft de regeering zonder eenig bezwaar aan de pers medegedeeld doch een uitvoerig rapport, vier duizend woorden lang, dat dezelfde afgevaardigde uit Ham burg per draad naai- Brussel heeft overgemaakt, zorgvuldig geheim ge houden en de journalisten, die er op aandrongen om ook hiervan in ken nis te worden gesteld, werden ge zonden van Pontius naar Pilatus. Niet dit beknopte telegram kan de openbare denkwijze bevredigen, niet die gebaren en korte antwoorden, welke de cadeitten. ondanks de con signe, loslieten volle licht eischt de natie, mededeeling van al de offi- cieele stukken. Er is iets in deze be droevende zaak dat de regeering ver bergt. wat het is weet men tot heden nietdoch het staat te voorzien dat de natie met liet muilbanden der schipbreukelingen geen vrede zal ne men, en dat zij. bij monde van haar afgevaardigden, het al te discrete ministerie zal weten te dwingen tot het eerbiedigen van hare rechten en dit laatste tot spreken weten te bren gen. Intusschen wordt nog aangekon digd, dat. waar de regeering werke loos bleef om het gezonken vaartuig op te sporen, particulieren dit gou vernementeel verzuim zullen tracht ten te herstellen. De maatschappij Cockerill te Seraing, wier booten va ren tusschen Antwerpen en Noord- Spanje. zal thans op de Westkust van Frankrijk een onderzoek instel len een besluit dat haar eer aan doet, en nu juisc niet tot lof strekt van onze regeering, die in een zoo gewichtige zaak mei de openbare denkwijze absoluut geen rekening schijnt te willen houden." Punt 1. Medegedeeld wordt a. dat Z. Exc. de Minister van Bin- nenlandsche Zaken aan den Burge meester verlof heeft verleend voor twee maanden, ingaande 5 Mei a.s., b. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies lo. de rekening en verantwoording over 1905 en de begrooting voor 1907 van het St. Elisabeths- of Groote Gast huis; 2o. een adres van J. P. Louws, om het bouwplan van een atelier achter het perceel aan de Gedempte Oude Gracht No. 111 goed te keuren c. dat zijn ingekomen lo. een voorstel van den lieer A. Rinkema tot aanvulling van art. 41 der Bouwverordening 2o. zeven processen-verbaal betref fende afkeuring van vleesch als onge schikt voor de consumtie d. dat op 19 April j.l. aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden, bij gele- genheid van Hoogstdeszeifs verjaar dag, een telegram van gelukwensch is gezonden, voor welk telegram na mens Zijne Koninklijke Hoogheid dank is betuigd e. dat door den Commissaris dei- Koningin in do provincie Noord-Hol land aan den eervol ontslagen plant soenarbeider C. J. Gerritsen, eervol ontslag is verleend als buitengewoon gemeente-veldwachter f. dat het gemeenteverslag over 1905 is ingekomen en ter perse is g. dat door B. en W. onder dank betuiging voor de gemeente is aan vaard eendoor den heer J. J, Thoolen voor den Hout en de plantsoenen aan geboden partij planten; Deze mededeeling wordt door de le den met applaus begroet. De VOORZITTER zegt, dat deze planten zeker den Hout zullen versie ren. h. dat aan C. E. de Zwaan, wedu we van C. Pel, in leven werkman der gemeente-lichtfabrieken, een pen- len is verleend van 340 per jaar dat door B. en W. met ingang van 16 Mei e.k. tot hoofdbode ter ge meente-secretarie is benoemd W. H. Bouwmeester alhier. Punt 6. Toen in de raadsvergadering van 18 April het voorstel van B. en W. be sproken werd, om aan de leerlingen der hoogste klassen van scholen in de zweminrichting aan de Houtvaart kosteloos onderwijs in het zwemmen te doen geven, gaf de heer Van de Kamp aan B. en W. in overweging, dit voorstel uit te breiden. Het ge meentebestuur heeft zich daarom ver staan met den lieer A. A. Sprenger, den eigenaar der inrichting, die zich bereid verklaard heeft tegen een ver goeding van 800 per jaar aan alle personen van 12 tot 16 jaar, die zich daartoe aanmelden, zwemonderwijs te laten geven. B. en W. stellen den Raad thans voor op dit voorstel in te gaan, en bij wijze van proef, het aanbod voor drie jaar te aanvaarden. De vorige regeling zou /275 per jaar kosten. (Gedrukt stuk No. 153.) De heer HUGENHOLTZ spreekt zijn groote voldoening uit over de indie ning van dit voorstel en vooral over de indiening van het tweede voorstel op initiatief van den heer Van de Kamp. Het voorstel wordt zonder stem ming aangenomen. Punt 7. B. en W. stellen voor (gelijk zij ook reeds mondeling deden in de jongste raadszitting) om de jaarwedde van den adjunct-directeur van Openbare Werken vast te stellen; op ƒ2500. De nu eervol ontslagen titularis do heer O. Gunning, genoot een jaar wedde van ƒ2000. Gedrukt stuk No. 151). De hoer HUGENHOLTZ zegt, dat in de stukken van den Directeur van Openbare Werken gemist wordt de verklaring van het feit, dat debetrek king van ingenieur niet niet minder dan ƒ2500 kan bezoldigd worden. De leden van de Rechterlijke Macht verdienen niet allen zooveel. Spreker vermoedt, dat men zal krij gen een jong ingenieur uit Deflft. Voor zulk een persoon is ƒ2000 vol doende. De heer RINKEMA zou gedeeltelijk met het betoog van den heer Hugen- holtz mee kunnen gaan. Doch men moet hier hebben een man, die zijn sporen reeds op dit gebied verdiend heeftiemand dus, die dadelijk in de plaats van den lieer Gunning zal kun nen treden. De VOORZITTER zegt het met den lieer Rinkema eens te zijn. De lieer Gunning heeft zich buitengewoon spoedig in de zaken ingewerkt. Daar om is een woord van hulde aan den lieer Gunning van do bestuurstafel niet ongepast. Een jong ingenieur, die nog opgeleid moet wordeai, past niet voor een gemeente, die zich zoozeer ontwikkelt als Haarlem. De lieer STOLP zal na de gehoorde besprekingen voor deze salarisverhoo- ging stemmen, maar spreker zou niet gaarne zien, dat men een nog hooger salaris uitkeerde. De lieer HUGENHOLTZ heeft door de woorden van den Voorzitter een ander inzicht in de zaak gekregen. Maar. vraagt spreker nu, na gehoord te heb ben, dat de heer Gunning zoo ge schikt was voor zijn betrekking, heeft men ernstige pogingen aangewend, om den heer Gunning ie behouden vo:r deze betrekking. Dat was toch beter, dan een nieuwe functionaris te kiezen. De lieer VAN DE KAMP steunt de vraag van den heer Hugenholtz. Spr. had er gaarne 500 voor over, om den heer Gunning to behouden. De VOORZITTER zegt, dat geen po gingen zijn aangewend om den heer Gunning te behouden voor dieze be trekking. Genoemde heer hee»ft aan B. en W. kennis gegeven, dat hij in een. particuliere betrekking overging en daarom ontslag vroeg. Toen heeft men geen stappen gedaan als de heer Hugenholtz bedoelde. De heer VAN DE KAMP dient een voorstel in om B. en W. uit te noodi- gen den heer Gunning te behouden als gemeente-ambtenaar, met Ter- hooging van salaris. Spreker zegt dit voorstel gedaan te hebben, na cle huldebetuiging door den Voorzitter geuit. De heer KI.EYNENBERG zegt, dat hij aan den heer Gunning gevraagd heeft of liet mogelijk was hem voor de gemeente te behouden. Hij ant woordde echter, dat dit moeilijk zou gaan, nu hij een betrekking aangeno men had met een veel hooger sala ris. Daarom meent spreker, dat men niet zal slagen om den heer Gunning te behouden. Was dit voorstel vroeger gedaan, dan zou men misschien kans van slagen gehad hebben. De heer MODOO geeft in overwe ging, om liet voorstel van B. en W. ;och aan te nemen, onafhankelijk van dat van den heer Van de Kamp. De heer VAN DE KAMP antwoordt den heer Kleynenberg, dat de Raad dit ontslag pas in April kende. Het voorstel-Van cle Kamp wordt verworpen met 7 stemmen vóór, 15 stemmen tegen en 2 leden buiten stemming. Het voorstel van B. en W. wordt nu aangenomen. Punt 8. De heer J. J. Groot, lid van den Raad stelt voor, aan het 1ste lid van par. 27 van het Werkliedenreglement, luidende Wordt aan een werkman eervol ontslag verleend, zonder dat hij dit heeft gevraagd, dan geldt een opzeg gingstermijn van minstens 4 weken voor vaste werklieden en voor tijde lijke een termijn van minstens 14 da gen", nog toe te voegen de woorden „...gedurende welken tijd zij, desver- langd, in beroep kunnen komen bij den Raad." De heer Groot heeft dit voorstel ge daan naar aanleiding van de zaak- Gerritsen. B. en W. ontraden de aanneming van het voorgestelde, daar deze wij ziging naar hun meening in strijd is met het stelsel van benoemen en ont slaan van Gemeentewerklieden in dat reglement gehuldigd. Tevens deelen zij mede. dat de stukken betreffende iiet ontslag van Gerritsen voor de Raadsleden ter le zing liggen. (Gedrukt stuk No. 147). De heer GROOT licht, nader toe, waarom hij het ontslag van Gerrit sen onrechtvaardig noemde. Spr. gaat na. welke feiten zijn voorgeval len en bespreekt de quaestie van het niet op tijd komen van Gerritsen, toen deze ontboden was. Hij pro testeert zeer tegen de houding' van den heer Springer, die Gerritsen ten laste legde beleedigende uitdrukkin gen tegen 11. M. de Koningin geuit te hebben, terwijl dat deze hoofdamb tenaar dat alleen van hooren zeggen kon weten. Waarom Gerritsen niet gehoord Hij ontkent de praatjes beslist. Men heeft G. gevonnist op praatjes. Men schermt met „bewaken van gezag", het „heilig huisje" van B. enW. Uit het onderzoek van B. en W. blijkt echter, dat allen tevreden wa ren. 7 der gehoorde personen wa ren onzijdig in de zaak6 waren hem vijandig8 waren hem niet onge zind. Toch waren zij tevreden. B. en W. verwisselen oorzaak en gevolg met betrekking tot 't vragen van Gerritsen om een lokaal voorde kern. Het gebouw in de Herten kamp was te gehoorig. Toen heeft Baard,so bevolen, dat de vergadering moest gehouden worden. Dat kwam niet te pasbovendien was Baardse partij in deze. quaestie. Spreker heeft twee verklaringen in zijn zak, dat Baardse wel de woorden geuit heeft: De kern lap ik aan mijn zool. Spreker protesteert er tegen, da* men de werklieden gaat zoeken op feiten, die niets met de zaak te ma ken hebben. Nooit heeft zooals in het rapport gezegd wordt de werk man Boogaardt oen artikel in een der bladen geplaatst tegen een op zichter en dat met een anders naam onderteekend. De heer HUGENHOLTZ bespreekt de oorzaak van het ontslag. Daar over is men het niet eens. In de be sloten vergadering is aan den Bur gemeester gevraagd of 't waar was, dat het ontslag gegeven werd naar aanleiding van do uitdrukking van Gerritsen Ik hoop, dat ze nu geen strooplikkers in de kern kiezen. Do heer Springer is echter in zijn voorstel tot ontslag tegenstrijdig. De waarheid zal wel in 't midden lig gen. De woorden zullen wel d© drup pel zijn geweest, die de beker deed overloopeu. Waar deze uitdrukking zoo streng wordt genomen, begrijpt spreker niet, hoe de lieer Springer Feuilleton. (Naar het Enge sch.) 17) Langzaam naderde een vrouw, en Ivan Tras verbaasd te zien. dat daar in plaats van de stijve en weinig aantrekkelijke Clirislal Egerton een slanke vrouw naderde met een mooie gestalte en liefelijk maar zwaarmoe dig gelaat. Haar goudbruin haar, dat vonken scheen te schieten, wanneer hier en daar het licht uit do onregelmatig verspreide vensters er op viol, was eenvoudig opgemaakt, haar breed voorhoofd getuigde van verstand haai- regelmatig besneden trekken de den denken aan een mooi standbeeld. Zij liep langzaam met haar oogen tiaar den grond gericht. Haar zwarte hoogst eenvoudige japon viel in plooien om haar heen. Ivan, die voor ieder oppervlakkig beschouwer, een hoogst prozaïsch mensch leek had inwendig een na tuur, die hij jaloersch voor de we reld verborg. Ofschoon hij leefde op zulk eenvou- aigen voet dat de weinigen die hem kenden, zich er over verbaasden. hield hij veel van weelde en bewon derde schoonheid met de hartstocht van een gevoelige natuur. Een ge woon. knap gezichtje, gezond en le venslustig had voor hem geen beko ring. Hij vroeg naar ziel, hersens, ernst en adel. Terwijl hij keek naar de vrouw tegenover hem. zei hij tot zichzelf, dat hij had gevonden, wat hij begeerde. Zij was misschien omstreeks drie of vier-en-twintig jaar oud. Het was een bevallige verschijning, die reeds geheel tot vrouw gerijpt was. Haar mooi gevormde handen hield zij in- ééngevouwen voor zich. en zij scheen verdiept in een of andere ernstige, ja. zefis bezorgde herinnering. Zij bleef staan, toen zij liet tocht scherm bereikte en zij stond zoo dicht bij hem, dat hij iedere lijn vaai haar gestalte, iederen trek van haar gelaat zien kon. Als hij zijn hand zou hebben uitgestrekt, zou hij haar heb ben kunnen aanraken. Hoe volmaakt en onbewust vaneen toeschouwer was de rust van haar houding. Even later liep zij voort, ging zitten voor een der oude schrijf tafels. waarop schrijfbehoeften wa ren neergelegd en begon te schrij ven. Haar rug was naar hem toege keerd, en hij kon zijn oogen niet af houden van de schoone lijnen van haar gestalte en den moeien glans van heur goudbruin haar. Na een kort. briefje geschreven te hebben, vouwde zij het dubbel, stak het in een couvert en schreef er het adres op. Zij stond op en haar oogen op slaande, keek zij recht naar de plaats waar hij stond. Toen wandelde zij langzaam de galerij door. Die oogeu zou hij ooit weer vergeten Zij waren blauw en geheimzinnig als de zee, hun uitdrukking sprak van een droe vig geheim dat waard was door een man opgelost te worden. Ivan dacht er niet over of zij hem gezien kon hebben hij vergat alles voor die oogen. Dagen lang was hij er van vervuld, nu zag hij haar heengaan en even later zei de het sluiten van een deur hem, dat zij verdwenen was. Toen sloop hij uit zijn schuilplaats. Eerst zocht hij nu die deur, waar door zij verdwenen was. Ea* was er maar één aan dien 'kant en er hing een gordijn overheen. Hij trok het op zijde en opende de deur. Daar achter was een trap naar beneden. Hij luisterde een oogenblik en liep toen de trap af. Onderaan was een tamelijk ruime hal. vanwaar een glazen deur naar buiten leidde. Een of twee andere deuren bewe zen. dat er hier verschillende ver trekken waren, maar hij waagde het niet er één te openen. Met veel stof tot allerlei gedachten liep hij nu de trap weer op en kwam weer in de galerij. Toen hij de schrijftafel langsging kwam er een idéé bij hem op. Hij bukte zich en onderzocht de vellen vloeipapier. Hij bloosde en zijn oogen schitterden, terwijl hij dat deed. Hij verzamelde die welke de onbekende zooeven gebruikt had. vouwde ze op en stak ze in zijn zakboekje. Zijn verlangen tot verdere inspec tie v an het huis scheen nu niet groot meer tc zijn, want hij ging naar zijn eigen kamers, en ging toen uit. om vóór de lunch weer terug te keeren. Hij was m een goed humeur. en na de lunch vertelde hij den huis knecht, dat hij aan zijn meester moest zeggen dat hij genoodzaakt was naar Londen terug te keeren zonder hem ontmoet te hebben, maar dat hij heel spoedig weer op Rye- lands zou komen. Aan het station nam hij een kaart je voor het dorp dichtbij het huis van zijm oom Percival gelegen en hier kostte het hem geen moeite de goede waardin van de herberg. Mrs. Warner, te bewegen hem tot Maan dagmorgen buisvesting te verleenen. U is zeker van plan een bezoek te brengen bij den heer en mevrouw Malincourt. mijnheer? zei ze. Men zegt. dat zij er zeer onder gebukt gaan. dat Mr. Cesar en Miss Violet voor goed zijn heengegaan. Arme jonge bloedjes, ik had medelijden met hen. toen zij hier kwamen zon der eenige bagage, plotseling door hun ouders op straat gezetDe jonge mijnheer had ten minste nog een handkoffer, maar Miss Violet had niets en natuurlijk kon ik haar niet aanbieden, wat ik gewoonlijk draag. Ivan Malincourt had zich nooit veel over de zaken van zijn bloed verwanten bekommerd maar nu won hij dadelijk het hart van Mrs. War ner door zijne warme sympathie voor het ongeluk van zijn jonge fa milieleden. -- Daar heb ilt niets van gehoord, zei hij, en het verbaasd mij bijzon der. U moet weten, Mrs. Warner, dat mijn oom een eigenaardig man is en mijn nichten en neef geven zich natuurlijk de moeite niet te schrij ven. Het spijt mij voor Miss Violei, maar ik ben overtuigd dat u in staat was haai- te helpen, en dat zij al het noodige had zoolang zij hier verblijf hield. Er logeerde hier een jongeda me, mijnheer, die haar alles gaf, wat zij noodig had. antwoordde Mrs. Warner. Alles was volkomen in orde- en ik maakte het 't arme ding zoo aangenaam mogelijk. Zij gingen den volgenden morgen weg en ik li eb sinds d'en dag niets meer van hen gehoord. Mag ik zoo vrij zijn te vra gen, wat or van hen geworden is. mijnheer Zij zijn beiden in Londen ge loof ik. Het is een droevige kwestie. Het moet hun aangenaam geweest zijn. hier oen vriendin te ontmoeten, die Miss Malincourt in haar eenzaam heid kon troosten. O neen, zij hebben de jongedame in 't geheel niet gezien, antwoordde Mrs. Warner plotseling" met iets te rughoudends. Ileeft u alles, wat u noodig heeft, mijnheer? Alles, -dunk u. Ik hoop, dat ik uw eenige gast ben, Mrs. Warner, zoodat u extra veel zorg aan mij besteden kan, want ik heb een ,paar dagen volkomen rust noodig. Het maakt geen onderscheid, mijnheer, wio hier is. Ik zal mijn zorgen geheel aan u wijden, ant woordde de waardin, terwijl zij heen ging. Zij glimlachte intusschen voor zich heen. Hij stelde het bezoek aan zijn oom uit tot den volgenden dagon na tafel ging hij in een boek zitten lezen tot heeJ laat in den avond. Toch was hij den volgenden morgen vroeg op en al lang vóór het ontbijt de deur uit. ofschoon hij z:ch niet heel ver van het huis verwijderde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5