NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7011 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 5 MEI 1996 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3/«« Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA Zaterdag 5 Mei. oöstduin Courses, H uur. Blsen Voorjaarsveemarkt, ovenzaal Soc. VereenigingGeheel onthouder szang ver. Kunst Adelt Prop aganda-f eest avond, 8 uur. OM ONS HEEN CCXCVII. INSTITUUT VOOR PHYSISCHE THERAPIE. (Slot). Wanneer men de vestibule van het lbouw. de kamer van den concierge o de wachtkamer voor patiënten is oorbijgegaan, komt men in een twee- vestibule, bestemd voor hen. die waterbehandeling moeten onder- 1, want deze verdieping is be- imd voor de zoogenaamde „water- imteZij bevat een aantal lokalen lokaaltjes, waar de bezoeker niet dadelijk den weg in weet. De [meëster, een gespierde Oostenrij- en zijn assistent, een landgenoot, ie eveneens flinke handen aan 't lijf >ft, zijn er evenwel met groote wel- Jlendheid steeds op uit, de patien- >n te helpen en he'n te wijzen, waar zijn moeten. Het aantal vertrekken is daarom oo groot, omdat tal van patiënten na behandeling een tijd lang, meestal kwartier of een half uur, rust oeten nemen, zoodat bij elke afdee- ig rustkamers zijn ingericht, waar patient kalm kan liggen, niet zoo- s in de meeste Duitsche badplaat- n dus. in de waterruimte zelf. wat I aderlijk is en bovendien belemme- aid werkt op het aantal patiënten, at geholpen kan worden. Laat ik in voorbijgaan zeggen, dat in het in- tituut dagelijks 150 êt 200 patiënten eh an deling kunnen vinden. Vooreerst is er dan de doucheka- ler, een klein vertrek, maar waar «el in gebeuren kan. Niet alleen vin- en we daar drie douches, die op de ewone manier zijn ingericht, waar- nder een groote, z..g. reuzendouche, laar ook een dwarse douche en een ibdouche, die opstijgt uit een stoel. worden alle behandeld van een entraal punt uit, namelijk een mar leren tafel, vanwaar bovendien ook een waterstraal op den patient worden gericht, zoo zacht als uweel, maar ook zoo straf mogelijk. betrekkelijk hoogst eenvoudige ianier kan hier ook een afwisselend oude en warme waterstraal uit een dezelfde slang op den patient wor- en gerichteen seconde is voor de erwisseling van koud tot warm vol- oende. Een ander belangrijk vertrek is de igenlijke ruimte voor waterbehande- jng, die naar Duitsche voorbeelden ingericht en o.a. bevat het volle de half baden, stroomende zit- voetbaden, een stoomkastbad, liee- luchtkastbad en het electrisch licht- 'eetbad. Dit laatste is een merk aardig apparaat. Het bevat van bin- len tientallen electrische gloeilam- len, die een hitte verspreiden, afwis- lend van 60 tot 80 graden Celsius. Heen het hoofd van den patient jlijft er buiten en wordt voortdurend, congestie te voorkomen, met een men muts natgehouden. Als men ;aat, dat een mensch in een ge en waterbad geen grooter hitte dan 45 graden Celsius 'kan verdra- Ben. is het duidelijk, dat wfë in dit i Èlectriseh lichtbad zit, meer transpi- feert in een kwartier, dan in een Pollandschen zomer in een week. In deze badmiimte zijn nog de noo- 1 ö:ge douches, waarbij zeer ingenieus B&vonden mengkranen goede diensten Rijzen en gelegenheid voor douche- Fassage en voor massage na heete- wcht-proceduren. Voor deze laatste is Ni lokaal ingericht, daarnaast een Voor stoomkamer. Zij worden beide 3°or electrische ventilatoren van fris- ||che lucht voorzien. Dan zijn er nog Vertrekken voor electrische enelect.ro- lytische baden, voor medicamenteu.se ®n zandbadendit laatste bevat ook golfbad, dat is een bad waarin plving wordt opgewekt. En ten slotte jtai ruimte voor koolzuurhoudende Paden. Met deze verdieping hebben we nu Pgedaan. We kunnen met de lift Paar boven gaan, maar voor gezonde ponen is de gemakkelijke trap vol doende. Boven is de kamer van den psturenden geneesheer, den heer Van Breemen. Hier is een tweede vestibu le, waar de patiënten op hun beurt 'kunnen wachten en die dan ook zeer vaak bezet is, want het is druk in 't instituut en de heer Van Breemen heeft het zeer volhandig, hoewel hij van 's morgens acht uur dat de in richting geopend wordt, tot de slui ting 's avonds te zeven uur, er aan wezig is. O.p dezelfde verdieping is een ka mer voor zwavelbaden, wegens de on aangename geur met bijzondere zorg vuldigheid van de rest gescheiden en een inhalatorium. De nieuwe inrich ting in den Haag, die voor inhaleeren geopend werd of zal worden, Is dus volstrekt niet de eerste. Patiënten die dit voor aandoeningen van de lucht wegen noodig hebben, kunnen hier gemeenschappelijk inhaleeren of aan de daartoe bestemde toestellen zelf. Tevens is er gelegenheid tot het in ademen van zuurstof, ozon en tot het ïn- en uitademen in verdichte en verdunde lucht. Dan is erop dezelfde verdieping een zaal voor electrische behandelingen en een voor heilgymnastiek, waar we een Zweedschen heilgymnast, die zoo- als bekend is, een zeer langdurige studie moet doormaken, hebben ontmoet, .te midden van talrijke ap paraten. Daar is vooreerst een roei- apparaat, de beste sport, zegt Dr. Van Breemen, die bestaat, de asthma- stoel voor patiënten, die aan deze hinderlijke aandoening lijden, de be kende hometrainer, waarop men fiet sen kan, zonder van de plaats te ko men. De heer Van Breemen heeft hierbij een aardige nieuwigheid be dacht, die op zichzelf wel een kleinig heid as, maar het saaie trappen zeer verlevendigt, een kaart namelijk waarop de afgelegde afstand wordt aangegeven, zoodat een patiënt de opdracht krijgen kan om in een week bijvoorbeeld van Amsterdam naar Arnhem te rijden en zijn voortgang op de kaart vóór hem aangegeven ziet. Een tweetal Zander-apparaten van de nieuwste samenstelling en tal van andere toestellen'die ik hier zelfs niet kan gaan opsommen, vullen deze zaal. De bovenste verdieping is hoofdza kelijk aan de lichtbaden gewijd. Al lereerst aan 't zonnebad, dat de pa tiënten, liggende op gemakkelijke stoelen, op zich kunnen laten inwer ken. Onthoudt een -kurig klimaat ons de zonnestralen, dan zijn electrische booglampen daar om hen te bestra len. Eigenaardig past hierbij de on dervinding van fabrieksingenieurs in Wilna, die hadden opgemerkt, dat wanneer rheumatische arbeiders in de buurt, van booglampen werkten, hun toestand verbeterde. Wordt het mididen in den zomer in deze groote, glazen ruimte al te warm, dan kan de temperatuur wor den afgekoeld door water over de ruiten te laten stroomen." Door een verschuifbaar raam, waarin glas van verschillende kleur wordt gezet, kun- nen de patiënten aan de werking va.n rood- blauw of '.ander licht worden blootgesteld. Hier is dus de zooge naamde lichttherapie, waarvan Finsen de wegbereider is geweest. In deze afdeeling is ook nog een stoomkast opgesteld, heetelucht-ap- paraten uit Bunsensche branders en het apparaat van prof. Bier, tot het genezen van ankylotische aandoenin gen (verstijvingen). Van de 700 Ampère stroom, die door den electrischen kabel in het instituut worden gevoerd, zijn niet minder dan 200 voor deze afdeeling bestemd. I'k heb hiermede vluchtig een klein denkbeeld trachten te geven van wat we in deze nieuwe inrichting vinden. Het is veel en velerlei. De heer Van Breemen, die om het zoo te krijgen als hij verlangde, zoowel den werk tuigkundigen als den geneeskundigen kant van de tallooze onderdeel en heeft moeten bestudeer en, arbeidt er met een staf van 15 20 personen en wel met goede resultaten. Het eerste jaar verslag dat feitelijk loopt over een termijn van 30 Juni tot 31 December, is verschenen. Daarin wordt een over zicht gegeven van wat in dien tijd verkregen werd en een eerlijke split sing gegeven in drie rubriekenge nezen. resp. veel verbeterd, verbeterd en niet verbeterd. Ik zal dat staatje hier niet afdrukken, maar alleen op merken, dat het voor verschillende aandoeningen. vooral functioneel© zenuwziekten, ischias, rheumatische en jichtige aandoeningen, vetzucht, aandoeningen der ademhalingswegen enz., zeer gunstige cijfers geeft. Voor den sympathieken leider van de inrichting is dat, na al zijn studie en arbeid, een groote voldoening. En voor de lijdende menschheid een ze gen J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE TOESTAND IN RUSLAND. Uit Moskou komt bericht, dat in de gouvernementen Samora eoi Sa- raitof onder de landelijke bevolking onlusten zijn uitgebroken. In het district Atkoust werden verschillen de adellijke riddergoederen door boeren verbrand. Vooral in Samora bereikte de opstand een groote hoogte en werden vele huizen in asch gelegdden bewoners werd echter geen haar gekrenkt De gouverneur van Samora heeft aan graaf Witte geseind, dat hij alle verantwoordelijkheid voor het hand haven der orde in zijn gouverne ment van zich schuift, .wanneer d'e Rijksdoema uiteengejaagd of tegen den wil der afgevaardigden ontbon den worden mocht. Of Witte zich daar -véél van aal aantrekken, 'valt te betwijfelen. Hij gaat heen en is reeds met zijn ver huizing uit het Winter-paleis ge reed. Zeer waarschijnlijk gaat Witte zich in het 'buitenland vestigen, ten einde een zoo volslagen mogelijke rust te genieten. Want hoewel als officieele reden van het ontslag werd opgegeven de gezondheidstoe stand van Witte, hetgeen echter geenszins natuurlijk de werkelijke oorzaak is, voelt Witte, hetgeen geen wonder is. dat hem een groote rust poos zeer goed zal doen. In zijn ontslag-aanvraag zet graaf Witte uiteen, dat 'hij onder de te genwoordige omstandigheden niet in staat is de staatszaken verder te lei den, omdat gewichtige bevelen bui ten hem om worden gegeven en door Doernovo worden uitgevoerd. SLECHTE BEHANDELING VAN GEVANGENEN. Te Petersburg is onder de bevol king eien groote verontwaardiging ontstaan over de behandeling waar aan de politieke gevangenen onder worpen zijn. In de gevangenis Krost heeft, onlangs een algemeene mis handeling van de gevangenen plaats gehad, ten gevolge waarvan vele ge wond werden. Twee politieke gevan genen in de Peter en Paulvesting zijn krankzinnig geworden en zijn naar een gesticht overgebracht. De ongelukkigen schreeuwen aldoor van angst. ïn de meening dat een onein dig aantal ratten op hen aanvallen, hetgeen een gevolg is van hun op sluiting in een cel waar het vtan dit ongedierte wemelt. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De Rijksdag beraadslaagde Don derdag over de interpellatie van de sociaal-democraten over de uitzet ting van oen Russisch en onderda an uit Berlijn. Namens den Rijkskanse lier weigerde minister Von Posa- dowsky het materieele antwoord op deze interpellatie, daar de in de Rijks-grondwet voorgeschreven con trole van het Rijk over de vreemd e- lingen-polltie de rec'hteh en bevoegd heden der Bond's-staten op geen enkele wijze beperkt en ook het nieu we Duitsch-Russische handelsver drag geen enkele bepaling bevat te gen de uitzetting van vreemdelingen die zich lastig hebben getoond. In den loop van het debat richtte de afgevaardigde Bebel een scher pen aanval op de Pruisische politie. Verder spraken de conservatieven hun vertrouwen in en hun dank aan de Pruisische autoriteiten uit. De vrijzinnigen bestreden de handha ving van de bepalingen ten aanzien van vreemdelingen als een nadeel voor heel Duitschland. De afgevaardigde Spalin (centrum) legde den .nadruk op het recht van den Rijksdag inlichtingen teeischen betreffende het optreden tegenover vreemdelingen. Do nation aal-liberale afgevaardig de Bassermann verlangde een Rijks wet tot regeling van de uitzettingen. Te kwart, voor één werd de verga dering gesloten. EEN REDE VAN MINISTER CLéMENCEAU. In een verkiezingsredevoering te Lyon herinnerde minister Clémen- cea.u aan de groote moeilijkheden, die liet ministerie bij zijn optreden heeft ontmoetde conferentie te Al- geciras. de inventarisatie en de groo te stakingsbewegingen, die m het verborgen door reactionnairen zijn uitgelokt. Door den verkeerden in vloed »van slechte raadgevers op de stakers was hij verplicht de hulp der troepen in te roepen, wier zelfver loochening b ew on de r en s w aard i g as. Verder protesteerde de minister te gen de beschuldiging, dat hij de vrij heid van staken zou hebben aange tast. Men moet den werklieden de waarheid weten te zeggen. Hij be klaagde zich over de houding der vereenigde socialisten, die door ra dicalen en (radioaal-socialisten te bestrijden in de kaart der reactie spelen. Toch zullen de verkiezingen een triomf voor de republiek zijn. MINISTER BRIAND EN ZIJN KIEZER^. De minister va/n~T3hderwijs, Briand, richt eene proclamatie tot zijn kiezers in het le kiesdistrict van St. Etienne, welke aldus eindigt „Mijn denkbeelden zijn niet veran derd mijn program blijft hetzelfde. Zooals ik mij vier jaar geleden aan u voorstelde ben ik nog hedenSocia- listisch-republïkednen, ik doe een be roep op alle socialisten en alle demo craten. Dat zij zich uitspreken over mijn daden van vroeger en over de waarborgen, d'ie zij hun geven voor de toekomst. Bewust mijn plicht trouw en met toewijding te hebben vervuld, wacht ik met volkomen vertrouwen hun souvereine uitspraak. Leve de so ciale republiek DB KEIZER EN PRINS VON BüLOW. De Keizer bracht Donderdag den Rijkskanselier ter gelegenheid van diens verjaardag een bezoek, dat on geveer een 'half 'üuT duurde. Stadsnieuws Aanbesteding. Door het bestuur der Coöperatieve Bouwvereeniging Onder Ons" uit de Maerten v. Heemskerkstraat, is aanbesteed het schilderwerk der voor gevels van 28 woningen. Ingeschreven werd doorVan Bommel, Kapteijn. Hagen, Sclhenk. Rijs, Kaerstner. Steen en v. d. Meij, resp. voor: 378. 378. ƒ364. ƒ308, 302, ƒ301.80, 275. Het werk is aan Steen en v. d. Meij als laagste inschrijvers, gegund. R e s e r v e-o f f i c i e r. Bij Koninklijk besluit van 1 Mei 1906 no. 38 is de termijn van benoe ming van den reserve-off'cier van gezondheid der 2de klasse, dr. A. N. Dinger, met ingang van 16 Mei 1906. voor den tijd van ten minste vijfja ren verlengd. Benoemd tot Ridder. Thans vermeldt de Staatscourant, dat bij Koninklijk besluit van 30 April 1906 no. 77 is benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau de heer N. M. Keukenmeester, thans oud-directeur van het Rijksteïegraaf- kantoor alhier Extra-trara s. Hedenavond zullen na afloop van het Toonkunst-concert extra-trams gereed staan voor beide richtingen. Examens Akte Lager O n- derwijs. Haarlem, 3 Mei. Geëxamineerd 8 candidaten, toegelaten 8, n.ï. de da mes H. Bosman, M. C. Samson, H. v. cl. Graaf. A. IJzerdraat. allen van Haarlem J. J. Egginlc, A. M. Schim, d. Loeff beiden van Leiden; J. M. F. von Glahn J. G. van Goeverden, beiden van Santpoort. ZWERVEND. Zwervend is Woensdagnacht in de Boompjes te Rotterdam aangetroffen de 13-jarige J. van N.. uit Haarlem. De jongen had daar eenige kwitan ties 'voor zijn patroon geïnd en was met het geld en een kameraad van denzelfden leeftijd naar Rotterdam gegaan. Die kameraad is deg nachts op 'het politiebureau aan de Galerij aangehouden. Beide jongens zijn naar hier gebracht. Huishoud- en Industrie school. Het diploma voor dienstbode is uit gereikt (na afloop van den 3-jarigen cursus) aan M. Hardenberg, M. Hille en E. Martin. Het bewijs van trouw schoolbezoek na 1 jaar v. d. 3-jarigen cursus is uitgereikt aan M. Vogel, M. Hey- man en Ca.th. de Geer. Gev. Voor w. Twee handschoenenT^êen lorgnet en twee matten. Doopsgezind Zangkoor. Het gewone j aarlij ksche zomer uit stap je van ..Doopsgezind Zangkoor" zal dit jaar zijn een boottocht naar Muiden en Wormerveer op Zondag 17 Juni e. k. VOORBEREIDEND MILITAIR ONDERRICHT. Een woord van waarschuwing aan Ouders en Voogden van aan staande Lotelingon. Men verzoekt ons het volgende op te nemen Na indeeling .der militie worden de militaire autoriteiten herhaaldelijk lastig gevallen met verzoeken van ouders of voogden van miliciens, om overplaatsing van huin zoon of pupil naar een ander garnizoen. Die verzoeken worden in den regel geweigerd op grond v-an de omstan digheid, dat. ieder loteling lidt tegen woordig in eigen hand heeft het gar nizoen te kiezen waar hij zijn dienst tijd wenscht te vervullen. Maar hij kan nog uit zijn oog punt beschouwd een grooter voor deel deelachtig worden. Hij kan zijn eersten oefentijd bij de infanterie en vesting-artillerie zien bekorten tot 4 maanden (in plaats van 81/2 maand). Om deze voorrechten te erlangen behoeft 'de aanstaande loteling slechts twee jaren te hebben deelgenomen aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, die jaarlijks in de gar nizoensplaatsen en gemeenten, waar zich minstens 20 liefhebbers hebben aangemeld, in de winter-avonden twee maal per week gedurende pl.m. ander half uur worden gehouden. Behalve 'dat het deelnemen aan die oefeningen dus later gedurende dien diensttijd groote voord'eellen geeft, vor men zij al dadelijk een aangename en nuttige afwisseling na afloop van de dikwijls eentonige dagtaak. Lichamelijk wordt men onder toe zicht van officieren ontwikkeld door onderofficieren van het leger of de reserve en men oefent zich in gymnas tiek en schieten, zonder dat zulks den deelnemers een cent kost. Men ziet het, heit legerbestuur doet alles wat het kan om het den aan staanden loteling zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk te maken. Profiteert deze nu niet van liet mi litaire vooronderriclit, da.n zal hij het zich zeiven later hebben te wijten, in dien hij kameraden voordeelen ziet genieten, die hij zelf in dienst zal moeten derven. Ook voor hen die een verbintenis bij het Rreserve-kader zouden wenschen aan te gaan, bieden de vrijwillige wa penoefeningen een welkome gelegen heid om zich voor hdt. toelatings-exa- men te bekwamen. Ook in den a.s. winter zullen de nijwillige wapenoefeaiirugeri weder in Haarlem en omliggende gemeenten plaats hebben. Het eenige wat tot deel name aan die oefeningen dient ver richt te .worden is zich op te geven ten bureele van den commandeeren den officier van het 10e regiment in fanterie te Haarlem of in gemeen ten waar geen garnizoen aanwezig is bij den burgemeester. Ten slotte worde nog vermeld dat aan het onder richt kunnen deelnemen alle jonge lieden van 16 tot 24 jaar. Zondagsrust. In de j.l. gehouden vergadering der slagersgezellenvereeniging .,Ons Be lang" van Woensdag 2 Mei werd met algemeene stemmen aangenomen den heeren patroons te verzoeken, den Zondagsarbeid gedurende de zomer maanden te verkorten, door hun win kels des Zondagmorgens om 10 uur te sluiten. Maatsch'. van N ij v e rh e i d. De vergadering van het departement Haarlem op Maandag 7 dezer te hou den, is uitgesteld tot Maandag 14 de zer te zelfder plaats en uur. Ter aarde bestelling. Het stoffelijk overschot van wijlen Mgr. C. .1. Rinkel. Bisschop der Oud- Bisschoppelijke Clerezy, zal volgens den wensch des overledenen, ter aar de worden besteld op het Oud-Katho lieke kerkhof te Aalsmeer. Maandagmorgen om acht uur ver trekt de rouwstoet van het sterfhuis op de Bakenessergracht, om over Heemstede en Hoofddorp naar Aals meer te rijden. Om 11 uur wordt al daar een zieldienst voor den over ledene gehouden, waarna het stoffe lijk overschot in de eigen grafkelder wordt bijgezet. Onpleizierdge ont moeting. Onder dit opschrift vermeldden wij voor eenige dagen, dat er te Leiden iemand op verzoek van het O. M. al hier was aangehouden, terwijl later was gebleken, dat hij zijn straf reeds had uitgezeten, doch dat men verge ten had hem in het Politieblad af te schrijven. Men verzoekt ons mede te deelen, dat dit laatste onjuist is. De gesigna leerde was reeds lang afgeschreven, zoodat het abuis wellicht alleen te wijten is aan het onnauwkeurig le zen van het Politieblad door den veld wachter, die de aanhouding deed. Remonstrant sc he Gemeente. In de algemeene vergadering dezer Gemeente waren Donderdagavond zes en vijftig leden aanwezig. Het jaarverslag van den secretaris wees op een gunstigen toestandhet ledental is flink vooruitgegaan. Ook herinnert liet verslag aan dequaestie Di". Haentjens en constateert ten slotte, dat thans van strijd niets meer te bespeuren valt. Het verslag van den penningmees ter maakte melding van den gunsti gen financieel en toestand. Was er in 1904 een klein tekort, in 1905 was een flink saldo verkregen. Na de jaarlijksche uitloting van een lot van de rentelooze geldleening, werden tot bestuursleden herkozen de heeren H. A. van Klaveren en W. N. Roozeboom, eLk met 51 stemmen. De heeren R. Du yin en J. W. Koop man verkregen elk 3 st. Mr. H. Ph, t Hooft werd aangewe zen voor de boekhouding van het Pensioenfonds. De heer 't Hooft had deze functie reeds vele jaren bekleed, toen hij nog deel uitmaakte van het oude bestuur. Verder werd besloten de quaestie van het houden van godsdienstoefe ningen in de maand Augustus het geen in de laatste jaren niet geschied de te onderwerpen aan een stem ming van de leden. Nadat ten slotte nog eenige mede- deelingen gedaan waren, werd de vergadering gesloten. Cursus boekhouden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat aan de Nederlandsche Vereeni ging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden, afdeeling Haarlem de cursussen zijn opengesteld in de vakken boekhouden, talen en steno grafie. Door bekwame Leeraren zal snel en degelijk onderricht worde» gegeven, terwijl de cursussen door geen zomervacantie zullen worden on derbroken en niet eerder zullen eindi gen alvorens de leerlingen genoegza me kennis hebben verkregen. Onder Ons. Het tweede concert van liet Ge mengd Koor Onder Ons" is bepaald! op Vrijdag 11 Mei e.k., in dó Sociëteit Vereeniging. Als solisten werken medé mej. Denise Beaufre, zang, van Pa rijs de heer H. W. Boekwyt, viool, en mejuffrouw Betsy Pielage, bege leiding, van hier. Het koor zal ten gehoore brengen liederen van Duitsche minnezangers uit de 12de eeuw. oud-HoUandsche lie deren, Duitsche liederen van nieuwere componisten en op verzoek ..De Winter" van Philip Loots. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem op Dinsdag 8 Mei 1906 des na middags van 1—2 uur door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga No. 3. Mendelssohn. 2. Méditation, G. Guilmant. 3. Sonate No. 5, J. Rheinberger. a. Grave. b. Adagio non troppo. c. Finale. 4. Andante funèbre. J. Svendsen. 5. Duet uit Stabnt. Mater, Rossini. Uit de Omstreken BLOEM END AAL. De heer Jac. P. Thijsse gaf Don derdagavond een herhaling van de voordracht over „Vogels in de Na tuur" in café „Welgelegen". Na de beschrijving in dit blad van den eersten avond, door den heer Thijsse te Haarlem gehouden, kunnen wij volstaan met mdde te deelem dat de talrijke aanwezigen de prachtige lichtbeelden, voorstellende Levensge meenschappen en natuur-tafereelen, met zeer veel belangstelling gadesloe gen. Evenals te .Haarlem wist ook hier de heer Thijsse zij'n gehoor meF zijn interessante opmerkingen over het vo gel-leven zeer te boeien. Wij gölooven 'dan ook, dat de aan wezigen den sympathioken natuur-Ms- toricus dankbaar zullen zijn voor den aangenomen avond, dien hij hun ver schaft heeft. BENNEBROEK. In de gisteravond alhier gehou den vergadering van den Bond voor Staatspensionneering afdeeling Ben- nebroek. werd tot afgevaardigde naar de Algemeene vergadering benoemd de heer J. v. d. Velde, alhier.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1