antwoordde de voorzitter, dat de af deelingen niet in liet belang van liet genootschap 'handelen door zelve kolonie-huizen te gaan exploiteer©». Bij overigens olmaak te vrijheid van beweging der afdeelingen is centra lisatie van de- verpleging zeer ge- wensc'ht. In de keuze v an terreinen zal het genootschap met de Belangen der afdeelingen rekening houden en zoo meende de voorzitter, dat het overweging zal verdienen, tusschen Leiden en Haarlem een kolonie-huis te stichten. Na eenige besprekingen werd daar na de vergadering gesloten. Sporten Wedstrijden KOEIEN. Een viertal roeiers om de Utreoht- sche studenteïwereeniging Triton op den aanstaanden studenten^roeiwed strijd1 te vertegenwoordigen, isvoor- atencxg' niet bijeen, zoodat de kans op een schijnploeg lio.e langer zoo grooter wordt. Slechts een twee is ge regeld aan het oefenen, gestuurd door den heer Loth, die het vorige jaar in de vier als boeg roeidezij bestaat uit de lieeren Mieremot (slag). Pekelharing (boeg). (Ned. Sp.) Oven' de Nereus-ploeg meldt de Ned. Sport De slag is dezelfde als verleden jaar. De 2e slag roeide het vorige jaar 2e boeg. De 2e boeg is de slag van de jonge twee van het vorige ro ei-seizoen en de boeg roeide des tijds boeg in de jonge twee. Rechtszaken AANVARING. Woensdag werd door tiet rechtbank te Rotterdam uitspraak gedaan in de zaak van de aanvaring tusschen den logger Gemdringen en dé bom „Jonge Johannes", tengevolge waarvan het laatstgenoemd schip zonk en vier der opvarenden verdronken. De re>ederij dier „Jonge Johannes", van oordeel, dat de schuld der aan varing aan de „Gendringen" was te wijten, dagvaarde deze tot schadever goeding. Do gedaagde beriep er zich op, dat het licht der „Jonge Johannes" vgor de aanvaring niet zichtbaar was ge weest voor de- „Gendringen", al stond dan vast, dat gemimen tijd vóór de aanvaring en op het oogenblik zelf der aanvaring de lichten behoorlijk ge brand haddfen. Daar de „Gendringen" derhalve voor de aanvaring de Jonge Johannes" ndet had kunnen zien. was haar geen schuld te wijten. De rechtbank overwoog, dat inder daad dóór den eischer liet bewijsn:et was geleverd, dat de lichten van de „Jonge Johannes" niet onafgebroken hadden, gebrand. Mitsdien was het bewijs der schuld van d'e „Gendrin- gen" niet ge-leverd en moest de vorde ring worden' ontzegd. deeld tot geldboete van ƒ5 of hech tenis van drie dagen, wegens overtre ding der Loterij wet 1905. De personen die in zijn sigarenwinkels voor 10 ets. sigaren kochten, mochten een sigaren zakje trekken met een papiertje erin, dat recht gaf op een prijs. In cassatie was betoogd, dat men hier niet te doen had met een loterij in den zin der wet. omdat hier alleen sprake was van verdeeling van prij zen of cadeaux en met van aanwij zing van winners. Advocaat-generaal was van oordeel, dat luJi feit, dat hier geen verliezers waren, niet in den weg siond aan de toepassing van art. 1 der Loterijwet. Trouwens zij. die kleine voorwerpen trekken, ontvangen minder waarde dan de koopprijs bedraagt en verlie zen dus feitelijk. Het betrof hier een loterij van voorwerpen beneden de 100, die toch ongeoorloofd was volgens de vroegere loterijwet, zonder de voredsóhte ver gunning. Geconcludeerd weid tot- verwerping. Uitspraak 28 Mei. In een analoge zaak van een der filiaalhouders van den heer Geerts. J. L. Albers te 's-Hertogenbosch, weid geconcludeerd tot vernietiging met vei-wijzing der zaak naar het gerechts hof te 's-Hertogenbosch. WIELLUJDEN IX DE SCHEVEN 1NGSCHE BOSCHJES. Door den kantonrechter in den Haag is mr. H. W. Q. (er S. veroor deeld tot 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis, wegens overtreding der gemeenteverordening, welke liet wiel- rijden in de Scheveningsclie boschjes verbiedt. In het vonnis overwoog de kantonrechter o.a. dat de 6 maanden, waarin de verordening door de wet van rechtswege verviel, nog niet wa ren verstreken en dat de Schevening sclie bosohjes, hoewel niet deel uit makende van het ingebouwde ge deelde der gemeente, toch behooren tot de bebouwde kom der gemeente. VALSCHHE1D IN GESCHRIFTE. In zake den notaris A. te Gorin- ohem, door de rechtbank te Dordrecht veroordeeld wegens valschheid in ge schrifte tot /-even dagen gevangenis straf. eischte het openbaar ministerie bij het gerechtshof te 's-Gravenhage zes maanden, met ontzetting uit liet notarisambt. DE HOLLANDSCHE HYPOTHEEK BANK. Woensdag wees de eerste (civiele) kamer van de retohlbank te Amster dam vonnis op een incident gerezen ter terechtzitting van 10 April LI. liet proces der Hollandsche Hypo theekbank contra mr. J. A. de Ba*. Toon had namelijk de heer Wendelaar verzocht, als belanghebbende zich üi het proces te mogen voegen, aange zien hij als opkooper eigenaar van de betreffende stukken was. De rechtbank besliste, dat de heer Wendelaar in het proces als interveuiemt zou mogen op treden, en bepaalde de voortzetting der procedure op 22 dezer. UITVOERING DRANKWET Te Wageningen is voor het kanton gerecht voor de tweede maal behan deld de. zaak tegen de wed. F., pacht- ster van het Stationskoffiehuis te Rh enen. Haar werd ten laste' gelegd, dat. zij beeft toegelaten, dat in dit café met vergunning arl>eidsloon werd uitbe taald. Beklaagde beweerde, dat zij al leen meesteresse is in het buffet en overigens met de wachtkamer niets te maken heeft. De eisch tegen 'haar was ƒ20 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Beklaagde liet zich verdedigen door mr. Van Delden, die in zijn pleidooi aanvoerde, dat zonder zeggensmacht ook geen strafbaarliehl kan bestaan. Volgens liem waren hier 'de patroons de schuldigen, omdat dezen hebben toegelaten, dat hun werklieden in café's hun loon ontvingen. BRANDSTICHTING: Voor de rechtbank te Almelo heeft terecht gestaan J. P-, 28 j.. huis vrouw van H. v. d. B., uit Enter, ,gem. Wierden. beschuldigd van op zettelijk de woning van W. Sp enke link te Enterbroek in brand te heb ben gestoken. Zij had ui. den inhoud van een aschbak, waarin stukjes vuur waren tegen den licht ontvlam baren wand der .woning van Spen kelink, die uit leem en gevlochten hout bestond, aangeworpen. Hier door was die wand of wel het strooi en dak iu brand geraakt en de wo ning met het daarin aanwezige huis raad. alsmede een schuurtje met ge reedschappen. in vlammen opge gaan. Was de wind omgeslagen dan zou wellicht ook een dicht bij die woning gelegen hooiberg van Jannes Krikke verbrand zijn. Bovendien was gevaar te duchten voor het loven van W. Spenkelink en diens hoogbe jaarde moeder, welke bij hel uitbre ken van den brand om elf uur des avonds sliepen. De 74-jarige moeder van Spenke link kon slechts met moeite gered worden. Beklaagde bekende, dat zij uit wraak had gehandeld, omdat de fa milie Spenkelink het huisje nietaaai haar en haar man wilde verkoopcn. terwijl zij er nog moor voor gebodeln hadden dan anderen. De rechtbank veroordeelde haar wegens brandstidlïting. waardoor ge meen gevaar voor goederen en le vensgevaar voor een ander te duch ten was. tot een gevangenisstraf van 2 jaar. De eisoh was 3 jaar. DE LOTERIJ-WET. Bij den Hoogen Raad nam advo caat-generaal mr. 'Noyon heden con clusie in de zaak van J. Geerts, siga renfabrikant te Amsterdam, veroor- VEROORZAKEX VAN DEN DOOD DOOR SCHULD. Het gerechtshof te Arnhem heeft T. P. en M. ter B„ beiden smid te Gro ningen, wegens het door schuld ver oorzaken van den dood van een ander veroordeeld tot 14 dagen hechtenis, met vernietiging van de vrijspraak door de Groningsche rechtbank. De zaak was door den Hoogen Raad in cassatie naar dit hof verwezen. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. In zake clen notaris Andersen te Gormchem, door de Rechtbank te Dordrecht veroordeeld wegens valsch heid in geschrifte tot zeven dagen ge vangenisstraf, eischte het Openbaar Ministerie bij het Gerechtshof te 'sGra- venhage zes maanden, met ontzetting uit het notarisambt. DOODSLAG. Voor het Arrihfemsche Gerechtsliof werd Donderdagmorgen in hooger be roep behandeld de zaak van A. van den Berg. oud 53 jaar, uit Hei- en Boeicop. beschuldigd van doodslag op zijn stief schoonzoon Hendrik de Widt. Beklaagde woonde bij De WMt in en had met dezen meermalen twist- over de scheiding van den boedel en omdat De W. nimmer zijn raad inwon. Dan 20s<ten Juni ging De W. 'smor gens met deat arbeider Holt naar het hooiland, waar om 8 uur Van den Berg zich bij hen voegde. Aanvanke lijk viel er niets voor, doch toen De Widt zich naar de overzijde van een sloot begaf, onn daar zijn zeis te scher pen. volgde Van den Berg hem en bracht hem met zijn eigen zeis twee wonden toe, een onder de knie en een in de dij, waardoor een slag ader jwerd afgesneden. Hierna ging hij voort zijai slachtoffer met de punt van de zeis op verschrikkelijke wijze toe te take len, zoodat De Widt. uitriep „Vader, ge vermoordt mij 1" Holt vloog op den moordenaar toe en trok hem van zijn slachtoffer af. Thans keerde Van dien Berg zich edi tor niet een mes tegen hein. Holt slaagde er echter in hem dit ie ont wringen en ging hulp halen. Toen hij terugkwam, was De Widt reeds dood. Voor de rechtbank to Tie! werd te gen Van den Berg 15 jaar geëischt. Den 8steu Maart j.l. werd hij tot. 12 jaar veroordeeld. Voor bet Hof requlreerde thans de advocaat-generaal bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Tiiel. („Tel.") VITRIOOL. De Rotterdamsehe rechtbank ver oordeelde A. B.35 jaar, huisvrouw van G. van Es, thans wonende te 's-Gravenhage, vroeger in do Lange Franken straat .te Rotterdam, die haar man vitriool in liet gelaat geworpen heeft, waardoor hij zijn linkeroog na genoeg moet missen, tol zes maanden gevangenisstraf. BRANDSTICHTING Dondordagnnimiddag Stond voor de 4de kamer .der Rechtbank te Amster dam terecht de 48-jarige Eduard Vis- sér, slachter, wonende aldaar, thans gedetineerd. Hem is ten laste gelegd, dat hij in den avond van 22 Maart te Amster dam opzettelijk braawi heeft gesticht in perceel 121 J. M. Kemperstraat, ■welk perceel door hom en zijn gezin werd bewoond en deel uitmaakte van een aanjeöüigebouwd blok huizen, ge heel .of gedeeltelijk bewoond, terwijl tijdiens het uitbreken van dien bran tl op eon of meer woningen rood's kin deren te bed 'lagen. Hij zou, volgens de dagvaarding, zoowol in de Voorka mer als in de achterkamer kledderen, lijfgoed en andere brandbare stoffen vooraf met petroleum overgoten en daarna met vuur of licht in aanraking gebracht hebben zoodanig, dat die goederen In brand geraakten. Voorts zou hij ec-n brandende petroleumlamp op den vloer der achterkamer nabij de linnenkast -tuk gesmeten hebben. ten gevolge waarvan het vloerkleed vlam vatte en de vlammen tegen die kast aansloegen. Van den hierdoor op de eerste étage van perceel 121 ont stallen brand was gemeen gevaar voor goederen au levensgevaar te duchten. Tot dusver de dagvaarding. Beklaagde bekende. Hij bewoonde nog maar enkele dagen het huis en was voor 1500 verzekerd. De brand weer vond den In'and. die spoddigge- bluscht was, al dadelijk zeer ver dacht. daar zoowel in de voor- als in de achterkamer tegelijkertijd brand ontstond zonder eenig verband. Nadat de heer M. Brunei de ltoche- brune, van de brandweer, zijne ver klaringen had afgelegd, verscheen als getuige de 'heer G. II. van Empel, inspecteur van politie. Zoodra deze getuige binnenkwam, werd de bek!., die vooraf tocli al zeer vaag in zijn antwoorden was, schoon hij in de in structie een zeer omstandige verkla ring had afgelegd, zeer onrustig, zoo dat de veldwachters hem slechts mót moeite in bedwang koudon houden. De voorzitter mr. Meiniesz- verzocht den heer Van Empel de zaal te verla ten en vroeg tóón aan den beklaagde naar de oorzaak van zijn onrust. Be klaagde bracht zenuwachtig schredgn'd uit. dat Van Empel en Bosman hem hadden geslagen. „Wanneer"?' „Alle dagen en nachten", luidde liet antwoord. „Wanneer het laatst „Acht dagen geleden De president maakte beklaagde er opmerkzaam op, dat (dat niet kon, daar hij toen in de gevangenis za.t, terwijl rechter mr. Condnck Westenberg er beklaagde op wees. dat het aiiiet hl zijn belang was als hij simuleerde. Beklaagde bleef echter onrustig, waarop de zitting voor een kwartier werd geschorst. Na heropening der terechtzitting •equiredrde mr. Van Dam, ails ambte naar van het O. M., tot schorsing van de behandeling der zaak voor ombe paalden tijd en tot bevel van een on derzoek naar beklaagde's geestvermo gens. aangezien de instructie niet vol ledig bleek te zijn geweest, gelet op de verschijnselen, wellce zich hij be klaagde hadden voorgedaan. Nadat >cLe toegevoegde verdediger, mr. C. H. Baale, zich bij dit requisi toir had aangesloten, besliste dé rechtbank dienovereenkomstig. Koloniën DIEFSTAL MET INBRAAK. Vrijdagmorgen, even na 5 uur, heeft een brutale diefstal met inbraak plaats gehad in de tent van de Ned.- Ind. Electro Bioscoop, te Djocja. Een of meer dieven zijn door den bamboewand van de tent gekropen en hebben daar een kist, die onder den planken vloer van de vrij hoog opgetrokken loge stond, weggesleept naar den uitgang van de tent. Die kist behoort toe aan den in landsehen machinist van de Bioscoop en deze sliep op genoemden planken vloer. Zoo stil mogelijk werd de 'kist öt>engebroken. wijl de machinist hier van niets heeft gehoord. Daaruit zijn ontvreemd vijftien sa rongs, ter waarde van 120, drie jas sen ter waarde van 22. een gouden ketting van ƒ110, drie dinaars (lijf sieraden van gouden munten ge maakt) ter waarde van 36, drie pandbriefjes ter waaide van ƒ7, 8 en 10, en verder nog 8 aan contanten. De machinist weid eerst wakker, toen de dief of dieven bezig waren zich door de opening in het bamboe te verwijderen. Toen bij onraad be merkte, greep hij onmiddellijk zijn kris, doch had door de duisternis nog het ongeluk van den planken vloer te vallen. Hij bezeerde zich wel niet ern stig, doch kon de 'inbreker(s) met meer te pakken krijgen. Deze inlandsche machinist is hier mede bijna alles kwijt, wat hij sinds langen tijd had gespaard. Natuurlijk werd zoo spoedig moge lijk aangifte bij de politie gedaan, maar of dit veel baten zal. is een an dere quaestie. Omdat tegenwoordig bijna dage lijks diefstallen plaats hebben in Djokja, wordt de taak van de politie om iedere zaak tot klaarheid te bren gen. voortdurend moeilijker. (M. Java) ®terk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Genemuiden ds. M. v. Grieken te Aineide en Tienboven. Aangenomen bet beroep te Ani- merstol (toez.) d.oor ds. Ph. Bege- man, rustend' pred. te 's-Graven hage. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Zevenhuizen ds. Bou- keina te Zweeloo. NED. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. In de 61ste algemeene vergadering van 'het Ned. Onderwijzersgenoot schap. die dit jaar zal gehouden worden te Venlo op 9, 10 en 11 Augustus zullen o. a. de volgende voorstellen behandeld worden Instellins van een onderzoek naar de mogelijkheid van eene assurantie voor gemis van salaris bij tijdelijke ziekte, en tegemoetkoming, zoo mo gelijk, van het geheele salaris bij ontslag wegens voortdurende onge steldheid. Betaling uit de algemeene kas aan de leden die wegens ziekte meer dan een half jaar verlof krijgen, van het halve salaris gedurende het twee de halve jaar hunner ziekte, tenzij de gemeente daarvoor zorgt, en in verband daarmede verhooging van de contributie der leden aan de alge meene kas met ten 'hoogste 50 pet. Instelling van een weorstandsfonds vaavurt kunnen ondersteund wor den fo. onderwijzers die ontslagen zijn niet op verzoek zonder dat hun betrekking is opgeheven en zonder dat aanspraak op pensioen gemaakt kan worden ~o. onderwijzers wier salarisver- ihooging wordt ingehouden. In ver band daarmede verbooging der con tributies volgens art. 53 der wet van het Genootschap met/ 25 pet. Onwettig verklaring van liet refe rendum over het Ondersteunings fonds, Doen van stappen om de bijdrage voor het weduwenfonds te doen ko men ten laste van 'het rijk. Aandringen bij de regeering op voorschriften. welke bevorderlijk zijn aan een meer billijke school- geldheffiug voor het herhalingson- dervvijs. Aandringen bij de regeering op verplicht herhalingsonderwijs. Benoeming- van een commissie om rapport uit te brengen over de vra gen. die zich bij (het herhalingson derwijs voordoen. Aanwenden van pqgangen om de minima dei' jaarwed/den vian hoof den van scholen van 8e en 9e klas.se- geaneenten verhoogd te krijgen. Onderzoek van de wenscbeüjkheid eu mogelijkheid van het Indische be vorderingsstelsel voor Nederland. Aandringen op strafbaarstelling va.ii de werkgevers, 'die kinderen in hun dienst nemen, welke nog vallen onder de bepalingen der Leerplicht wet. Onderzoek naai- de regeling van 't bewaarschoolonderwijs in het buiten land en naai* mogelijke gemeentelij ke organisatiën van het bewaar- choolonderwija in ons land. Beantwoording der waag of en in hoeverre de vermoedelijke maat schappelijke betrekking der leerlin gen invloed moet, hebben op het ge woon 1. o. Onderzoek omtrent de vereenvou digingen, die wenschelijk zijn in de eischen in nuttige (vrouwelijke) handwerken. Recht van beroep op een scheids gerecht door een onderwijzer, die ongevraagd ontslagen wordt. Aan de orde stéllen van het pen- sioensvraagstuk in de afdeelingen. Instelling van provinciale propa- ganda-commissies. Gemengd Nieuws Het Belgisch Opleidingsschip De verantwoordelijkheid. De Antwerpsche correspondent van de Telegraaf schrijft daaromtrent nog het volgende DE ONTROERING Ge hebt geen idéé van de opschud ding. die in heel België door de schipbreuk van de „Comte de Smet de Naeyer" is teweeggebracht, al kan het u dan ook bekend zijn, dat de pers zich ternauwernood nog met iets anders bezig houdt, dan de aan komst der geredden te Brussel en te Antwerpen en zoo de onlusten heeft uitgelokt en dat al tweemaal deze ■ampvolle gebeurtenis een storm in de Kamer heeft doen opsteken. Gis teren nóg ©ens was het er bovenarms op. De liberate, afgevaardigden Buyl en Dan Damine kondigden een in terpellatie aan over het ge-val, die de minister van Arbeid zoo maar da delijk wilde beantwoorden. Doch zulks maakte de zaak niet van die •hoeren, die vooraf mededeeling- ver langden van alle 'documenten. die het gouvernement zich, betreffende het schoolschip, heeft verschaft »n nog zal dóen verschaffen. Formeele weigering van minister Francotte. om deze stukken mede te deelen en tumult dan zooveel als ge er maar wenschen kondt. Ten slotte werd de interpellatie bepaald o.p Dinsdag aanslaande. Intussehen gelooft het publiek al minder en minder van de officieele verslagen. Het zaad van wantrouwen met volle handen uitgestrooid dooi de journalisten wien men te Cux- •baven met alle geweld heeft willen haoren heeft overal zóó welig wortel geschoten., dat thans géén veronderstelling nog clwaas genoeg zijn kan om niet allerwegen geloof te vinden. Een Antwerpsch blad vraagt vanmorgen zelfs in allen ernst zich af, of de bevelhebber niet krankzinnig was geworden HET MééST WAARSCHIJNLIJKE. Van Hamburg ben ik met de schip breukelingen naar hier gekomen. Tijd genoeg heb ik dus gehad oan hen te laten vertellen, hen uit te vragen; te -ordenen te vergelijken met elkaar hun verklaringen. En nu wil ik u wel eens in drie woorden zeggen, hoe ik met al dat materiaal, het ontzettende drama terug inéén heb gezet. Waarneer - dat was den 18en April in den ochtend de bevel voerder de overtuiging had opge daan, dat zijn schip onmogelijk nog boven water was te houden, heeft hij slechts aan één ding gedachtliet vaartuig redden. Had' hij dadelijk alleman aan den arbeid gezet om de sloepen zeewaardig te maken, geen twijfel of heel de equipage ware be houden aan wal gekomen. 1-Iij heeft verkozen, de steven naar liet zuid oosten te wenden liet maximum van zeil op te zetten en al maar toe te doen pompen en pompen, in de hoop nog de Fransdhe of Spaansche kust te bereiken. Deze fout heeft verschrikkelij-ke ge- vólgen gehad Vooreerst waren de sloepen lang niet klaar, toen het el te laat was om ze nog behoorlijk te kunnen uitzetten. In geen enke- e was een bete voedsel of een slok cater en als de 26 geredden in de hunne drie pond chocolade gevonden hebben, dan was 't nog. dank aan de tegenwoordigheid van geest van den cadet Halsdorff, die enkele mi nuten te voren die pakken in de I boot had geworpen. En zeggen, dat dit kranige kereltje ten slotte nog meê verdrinken moestDan liep, on der al dat zeil, 'hel zinkend wrak veel te snel, opdat liet nog mogelijk zou geweest zijn de sloepen gaaf in zee te laten. En dan hebben, beele- maal op het patste oogenblik, die zeilen nog versclieklenen der achter geblevenen onder water gehouden, die anders aangezien alleman zijn zwemgordel om had wellicht zich nog hadden kunnen rccÊfen. Wijs ware het dus vanwege den bevelhebber geweest indien hij. zoo dra zijn pómpen het instroomen/T water niet meer baas konden. het schip aan zijn lot had overgelaten, en alléén nog op de redding van de manschappen ware bedacht geweest. DE TOESTAND VAN HET SCHIP, Doch, hóe was het dan met het schoolschip gesteld, wanneer het "hier afvoer Slecht, doorslecht Reeds bij het verlaten van Vliss'n- gen trof al de cadetten der eerste reis de verandering van den gang van hun schip. Waar zij het, zelfs bij het ruwste weder in vollen Oce aan. steeds flink kop hadden zien houden tegen de baren, veegden nu in de SchelcLemonding, onder een fatsoenlijk briesje, de baren zóóver- woed zijn dek schoon van vóór tot achter, cl at het werken op het dek er bijna onmogelijk door werd Aan den bouw vaai het vaartuig was niets gewijzigd, dus moetliet hem liggen aan de wijze, waarop de lading geborgen („gestouwd" zeggen wij hier) was. Wat er van geweest zij, de „Com te de Smet de Naeyer" liep allerel lendigst en moet in die acht laatste dagen méér geileden 'hebben dan wel licht op heel haar reis Tiaar die Ar_ gontijnsohe kust. En dat de romp van dit schip al bedroevend weinig tegen rollen stooten bestand zou zijn, daartegen was reecis vóór zijn eerste reis door méér dan één deskundige gewaar schuwd. Nu verzekerden mij nog verscheiden cadetten dat, wanneer reeds het schip haltgeladen was de derde officier plaatsen ontcfèkte in het ruim. waar klinkbouten ont braken. Deze bouten ihéeft hij er na tuurlijk seffens doen inhameren, maar w i e zegt nu. dat onder de w a t e r 1 ij n ook geen zulke bouten vergoten waren in het droogdok dat reeds aan de kaai alhier 'het ce ment. niet volop bezig wa3 liet water op te slorpen, dat door de gaatjes naar binnen drong? Edoch', hier moet niet enkel ge dacht worden aan de klinkbouten. die vergeten geweest zouden zijn. doch veeleer aan clie, welke van eerst af ontbraken. Een scheepsbou wer, die stellig niet de eerste de bes te hier is, verzekerde mij gisteren, dat de platen van hol. schoolschip niet voor zij-n minst drieduizend bouten te weinig waren sa- mengeklon'ken. Is dót waar, dan laat zioh de raanp mijns erachtends, gemakkelijk ver klaren, des te méér, da.ar verschil lende cadetten mij verzekerd hebben dat liet dek zóó gebrekkig gebreeuwd was, dat het water bij stro omen tot in hun logies stortte. Een zekere hoeveelheid water is tol iu de lading cement gedrongen, ■deze heeft zich van lieverlede uitge zet en aldus, door drukking tegen den romp langs binnen, niet weinig er toe bijgedragen om de onvoldoend samengevoegde plaiten vaneen te doen wijken Of liet nu zóó gegaan is of anders, liet fijne van de zaak zullen we wel te weten komen. I-Iet publiek is opgewonden om bang er van te wor den en zal vast niet tot bedaren zijn te brengen aleer elke verantwoorde lijkheid nauwkeurig is vastgesteld. Laat mij 't nog adelden, dat het princiqp van een schoolschip door dit ongeluk niet blijkt aangetast. Al de geredde cadetten hebben een ver zoekschrift aan de regeering gezon den teneinde een nieu w vaartuig te bekomen en de heeren Mechelynck, Buyl en Vaai Darnnie. afgevaardig den. gaiven reeds hun voornemen te kennen, aan de regeering een crediet daartoe te vragen van 1.200.000 frank- D© regeering besloot gisteren, een denkmaal voor de slachtoffers te plaatsen op de stedelijke begraaf plaats alhier. Antwerpen, 2 Mei 1906. GODSDIENSTWAANZIN Te Palermo heeft de 30-jarige Pao- Rizza. zelfmoord gepleegd door i.re kleederen met petroleum te be gieten en daarop in brand te ste ken. Evenals haar familieleden was /.ij zonaanbidster die den zonnegod Apollo en het vuur vereerde. Haar moeder heeft zich eenige jaren gele den te Chicago in een vlaag van godsdienstwaanzin op dezelfde wijze van bet leven beroofd, evenals haar zuster Antonietta Paola woonde samen niet een broer, die ook zonaanbidder is. UITBARSTING VAN DEN llEKLA. Uit Lerth (Schotland» wordt gemeld: Rookwolken, komende int IJsland, kondigen aan, dat de Hele la een uit barsting heeft gehad. De as cl} heeft zich tot ver in de omgeving verspreid. De uitbarsting heeft geen onrustba- renden omvang genomen. Zeven visschersschuiten zijn dooi den storm verongelukt. De beman ning is grootendeels gered. geschiedde. Verschillende dezer, der wie de kapitein Schales, ware door de branding ernstig gewond. OPZIENWEKKENDE ARRESTATIE Volgens een nader bericht, is di inhechtenisneming van graaf Beaurt gard Dinsdagmiddag om 4 uur t Nizza geschied. Hij zal naar Pari* gebracht worden. De Matin maakt liet facsimile va een bij hem gevonden lijst openbai die uitsluitsel geeft over het rninistt iie} dat na den val van de teger woord'igie regeering gevormd zouwoi den. Als min.-president en ministe van buitenl. zaken komt de hertog-vat Montehello er op voor, voor <*orloi generaal Ni el, do bevelhebber van d 3e brigade dragonders te Reims, met wien Beauregard vriendschappi 'lij'ke brieven wisselde, voor morpi vice-adniiiraal Maréchal, voor finar ciën baron Mallet, voor binnenland sche zaken de progressist de Rouvrt voor justitie Té zé nas, de vroeger verdediger van Esterhazy. Mézièr< zou onderwijs en eeredienst, Le Rou handel en nijverheid krijgen. De Matin drukt verder kwitaniit af, bewijzende dat de advocaat Brés soles, iemand die bij de onlusten ii het stakingsgebied een groote rc heeft gespeeld, in Januari van Beau regard meer dan 15.000 francs hee!ev gekregen. Te Marseille zi jn bij twee Bonapai listen en in liet kasteel Valmirand van den Bonapartistischen baroil®1 Lassus huiszoekingen gehouden. Ni HOOVERS. Een zekere Nafiz, een jongen var •goeden huize te Salonika, is daar te rug-gekomen na vier maanden in han den van roovers te hebben gezeten Hij 'is niet ontsnapt, maar losgelater nadat zijn ouders 30.000 francs los geld hebben betaald. Op uitdrukkelijk verzoek van dezen werden de rooven r niet nagezet door troepen omdat men in dit geval vreesde voor het levenrer van den gevangene. Nu woa-dt er jacht gemaakt op de schelmen, maar dezer zitten al lang in de haast ontoegan kelijke Balkan-passen. Nafiz weid 's avonds vóór het sla pen gaan gebonden en dan tusschen zijn ontvoerders neergelegd, den meesten tijd op den koud en grond in de bosschen. De jonge man was eei gemakkelijker te hanteeren slachtof for dan indertijd de vermaard gewor den Miss Stone, de geschaakte Am© rikaansche zendelinge. tel FAILLISSEMENTEN. U i t g' e s p r o k .e n- Middelburg, 30 April. P. C. Veaie 't ma, schilder Vlassi-iigen. Mr. .J. H. die van Be'l rechter-commissaris cura-vi tor mr. J. de Wit Hamer- J.-Gz. Amsterdam, 30 April. Mej. L. Basel, in dames-modes. Mr. F. -A. lig gers ree liter-commissariscurator mr. J. J. C. Eschanzier. Arnhem. 30 April. J. E. Hay tink Mr. P. F. A. Crooners rechter-cammis sariscurator mr. W. L. Troost. 's-Gravenhage, 1 M'ei. A. J. Rijnbacli. winkelier in manufacturen aldaar. Mr. J. F. van der Lek d« Clercq rechter-commissariseuratoi mr. F. L. Kleyn. W. ter Reehorst, kunstschilder h Scheven in gen. Mr. R. H. A. M. Rom- rne vechter-commissarismr. J. wj van der Jagt curator. Geëindigd N, Piket, winkelier in 'manufactu ren te 's-Gravenhage. („St.-Cvt. Uitlotingen WITTE KRUIS-LOTEN. Nog gedeeltelijk niet aangeboden uitgelote seriën' 12 27 40 41 238" 409 432 435 580 586 643 661 827 843 844 858 1063 1089 1107 112; 69 80 124 23Ö 474 481 498 577 783^ 786 790 793 900 918 981 10:12 1155 1178 1191 1205 GROOTE BRANDEN. Op het kasteel van den bekenden „Dreschgraf" Piickler heeft een groo te brand gewoed, waarbij o.a. de cos tumes verbrand zijn, waarin hij en zijn volgers gestoken werden bij de ruiterfeesten, die hij dikwijls geeft. Het groote Kurhaus van de zeebad plaats Binz, op liet Oostzee-eüand Riigen, is totaal afgebrand. De gebou wen waren voor 400.000 mark verze kerd. GEZONKEN. Hef Engelsche plezier hoorn schip Courier is niet ver van 't eiland Sark Sn 't kanaal gezonken. Acht personen zijn bij deze ramp omgekomen. Het schip stootte, midden op den dag, bij volkomen helder weer, op de onder- zeesche Terrieres-klip, westelijk van Sark, ©n ;zonk binnen de vier minu ten. Aan boord waren 20 passagiers en negen koppen, van de bemanning. Bij de -pogingen tot redding in de kleinere booten sloegen drie dezer om, zoodra zij te water gelaten werden. Een alleen, xlie natuurlijk veel te zwaar geladen was. raakte vlot. Zij dreigde te zinken, toen de stoomboot Vixen" uit Guernsey te hulpekwam. Dit zelfde schip redde de rest der be manning en passagiers, die op eene kleine klip gevlucht waren in de na bijheid van de plaats waar het onheil 1216 1269 1303 1332 1352 1400 1426 1436 1438 1480 1493 1549 1600 1602 160o 1635 1724 1736 1756 1802 1821 1838 1839 1842 1877 1909 1960 2047 2061 2077 2123 2137 2205 2227 2233 2262 2269 2272 2416 2419 2440 2509 2568 2606 2629 2665 2770 2777 2874 2893 2900 2972 2983 3014 3046 3217 3305 3345 3370 3418 3537 3775 3830 3874 3909 3912 3925 3958 4029 4051 4140 4174 4219 1266 4270 1327 4332 4342 4397 4426 4486 4518 4601 1644 4659 4702 4733 47.' 4741 4742 4785 4804 4884 4916 4965 4979 4994 5013 5054 5168 5174 5218 5246 5263 5305 5310 5332 5367 5419 5452 5540 5588 5598 5655 5715 5754 5795 5800 5804 5845 5921 5926 5948 6037 6058 6130 6201 6216 6233 0312 6327 ,6431 6472 6626 6644 67 6806 6824 6826 0896 6956 6978 6993 Verjaard zijn die voögmde Seriën: 8 59 218 321 456 464 502 530 573 591 600 699 723 773 834 1330 1487 1588 1652 1778 1942 2054 2117 2131 22-73 2312 2320 2442 2522 2595 2608 2630 2775 2782 2785 2843 3213 3269 3536 3784 4042 4096 -4229 4377 4378 4393 4453 4496 4501 4708 4926 4938 4969 5047 5160 5165 5169 5188 5207 5253 5363 5407 5648 5689 5733 206 6272 6334 6486 6597 6718 6765 Stoomvaartberichten Het st. Wilis, van Rotterdam naar, Java, arriveerde 2 Mei te Padang. Het st. Ardjoeno, van Rotterdam] naai' Java, passeerde 3 Mei Suez. Het st. Besoeki, van Java naar Rot terdam, passeerde 3 Mei Suez. Het st. Oph'ir arriveerde 3 Mei van Java te Rotterdam. Het .st. Prins Fr ede rik Hendrik ar riveerde 3 Mei van ParamariVi Amsterdam. Het st. Nieuw-Amsterdani, van New York naar Rotterdam passeerde 3 Mei voormididags 8 uur 10 min. Lizard. Het st. Bali, van BattfVia naar Am sterdam, passeerde 2 Mei Pantellaria. Het st. Nieuw-Amsterdam, vat) Newyork naar Rotterdam, passeerdfl 3 Mei voorin. 11.30 Prawlepoint. Het st. Osiris arriveerde 2 Mei van Port Said to Brindisi met de mail ex st. Marmora, van Australië.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6