SM'S DAGBLAD 7 Mei 190G Tweede M 1 Jaarlemsche Handelsvereeniging ioedgek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899, De Haarietmsche Handelsvereeni- jng hier ter stede, opgericht 10 Mei J92 heeft in den loop van den tijd iel'haar recht van bestaan bewezen, i zeer vele gevallen, zaken van ver killend en aard betreffende, is zij getreden, en dikwijls met groot acces. Jammer echter, dat men alge- ieen niet meer blijk geeft, dit te >aardeeren. door als lid der vereeni- ing toe te treden. Er zijn wel meer an 600 leden, maai' dat is nietvol- oende. Elk handelaar, neringdo-en- 6| ja. zelfs particulieren, moesten lid rórden, om tenminste te laten ge- oelen, dat men het werk op prijs dat de Haariemsche Haaidels- ereeniging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen. die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver- chillenden aard, .haren leden aan- liedt. zijn zeer vele en zeer groote egenover die geringe., jaarlijksche iontributie van f 3.50, die gevraagd rordt. De Haariemsche Handelsvereeni- ting bemoeit zich in de eerste plaats I er mede de belangen van hare leden te bevorderen, dooi* onwillige beta- fiers voor hen tot betaling aan te jmanen en informatiën voor hen in :te winnen. Bovendien hebben de le iden het recht het bun gratis te ver- l strekken advies van de rechtsgeleer de adviseurs der Vereeniging te vra gen, die ook in proceduren en fail lissementen gratis voor hen optre den, natuurlijk alleen voor zaken be- betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Baan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vastrecht van 5 pCt. der .vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten .van informatiën naar buiten die stad woonachtige personen 'bedragen 60 ets. per informatie plus 6 ets. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gTatis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld. wanneer niet 10 ct. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In December 1905 zijn 10 .vorde ringen tot een bedrag van f 593.67 betaald7 vorderingen worden af betaald, 11 vorderingen zijn uitge steld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan C. Kenbeek, Volkslogement De Witstraat 30, Mejuffrouw G. Heij- selaar, Klein Heiligland 25 rood, Me juffrouw S. Dernison, Leidsche Plein 90 rood, zich om inlichtingen te ver voegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Zij, die lid wenschen te worden van de Haarlemsche Handelsvereeni ging over 190607, kunnen reeds da delijk toetreden en genieten alsdan tot 1 Mei a. s. alle voorrechten als een gewoon lid. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, diat ge opend is (dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. HET BESTUUR. Stadsnieuws H O a* ij k. De herijk heeft Maandag 7 Mei plaats van 812 uur voor die Rozen- priëelstraat, LAnschotenstraat, Zo- xutervaart, Dubbele Buurt en A. L. Dyeerinckstraatvan 14 uur voorde Teijlerstraat, Haarlemmerliedestraat, Amsterdamstraat en Amstordamsche Vaart. Eigen Hulp. De verbouwing van perceel No. 3 Oude Gracht en gedeelten der percee- len Zijlstraat 56 en 58 tot de bakkerij van „Eigen Hulp" met bakkerswinkel en bovenwoning is na aanbesteding ge gund aan den laagsten inschrijver, den heer H. van 't Wout. gheid naar V( mogen. Door den penningmeester werd lie den ontvangen van N. N. 500 van W. B. G. 100. Onder vriendelijke dankzegging aan de milde gevers hoopt het Be stuur, dat dit goede voorbeeld bij vele stadgenooten navolging moge vin den G e ui e e n t e-\V e r k 1 i e d e n. A.s. Dinsdag spreekt voorden Bond van Gemeente-Werklieden alhier de heer Th. M. Ketelaar over het Scheids gerecht en N. v. Hinte. secretaris van het Hoofdbestuur, over organisatie, een actueele eisch voor de Haarlem sche Gemeente-werklieden. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Op den tweeden Pinksterdag zal te Hoofddorp .door het Heilsleger eene groote openlucht meeting plaats heb ben. Het noodige terrein is hiervoor reeds aangewezen. VELSEN. Raadsvergadering. Tegen Vrijdagmiddag 2 uur had den B. en W. een spoedeischen.de vergadering uitgeschreven. Natuur lijk zijn wij naar Velsen gedramd, om ook van de partij te zijn. Onze nieuwsgierigheid was niet weinig ge prikkeld, dóórdat de agenda ver meldde: „voorstel vanB. en W. tot (ver weer van. een tegen de gemeente in gestelde rechtsvordering". Aangezien wij niets van een proces wisten.'pij nigden wij onze hersenen met de doorgronding van dit mysterie. Aan dezen en genen vroegen wij al eens, zonder .veel wijzer te worden. De één had gehoord, dat liet niet riebtig was met den scholenbouw, terwijl de ander 't weer in verband bracht met de onte.vi edenheid van eenige inwo ners, wier perceelen door de dyna- miet-ontiploffingen bij het sloopen der voetbrug schade geleden hebben. De zuivere toedracht der zaak wist evenwel niemand, dus moesten wij onze nieuwsgierigheid op de proef stellen tot de Raadsvergadering zelf. Helaas, hier werd nog meer van ons geduld gevraagdToen wij, om tw.^p uur-de Raadzaal binnen traden, wa ren er slechts eenige. vroede .vade ren, n.'l. de heeren Goedhart, Zegel, Splimter, Mulder, benevens de beide wethouders en de 'burgemeester. De zen zaten in gezellige keuveling bij een, omdat zij wegens onvoltallig- heicl der vergadering niet konden be ginnen. 't Werd van twee uur kwart over twee, en nog kwamen er geen ande re heeren opdagen. Veel wiaren er niet te verwachten, wijl de heeren Wüste, Boekei en .v. d. Does bericht van hun verhindering gezonden had den, terwijl de heer" Fermeulen in Marokko zit en de heer Meeuwen- oord in Engeland vertoeft. Alléén konden dus komen de heeren van IJmuiden en de Velsenaar Bus. Wer kelijk kwam deze laatste om half drie en werd met gejuich ontvangen. Toch was emu nog één vroede vader te weinig om te beginnen. Do heer Bus wilde blijkbaar zijn te laat kornen vergoeden en bood aan naar IJmuiden te telephoneeren of nog eén der heeren kon komen, 'n Mooi idéé, maar 't gaf weinig, daar genoemde 'heer weer spoedig te rugkwam met de mededeeling. dat geen van allen kon komen. Wat nu te doen? Eensklaps herin nerde een der heeren zich, dat hun collega Boekei in de buurt aan 't meel-rijden was. Wanneer meai lieim koin verleiden even aan te komen, kon men wettig vergaderen. De ge- idaohte vond algemeëne instemming, zelfs bij de heeren van de Pers. Dadelijk .gingen eenige .vertegen woordigers van de koningin dier aai de er op hun stalen ro'ssen op uit, om den gezochte te vinden. Waarlijk zij slaagden en om vier uur kwam de heer Boekei in zijn molenaarspak je de Raadzaal binnen, begroet met „Daar komt de reddende engel Nu kon men vergaderen en zou on ze lang-op-de-proef-gestelde nieuws gierigheid bevredigd worden. Edoch, welk een teleurstelling't Was een zaak van niets. Zekere J. Medik te IJmuiden had voor het gebruik van een stuk gemeentegrond huur be taald en nu een rechtsvordering in gesteld om de betaalde penningen terug te krijgen. Waarom hij dit geld terugjvorder- de, werd ons niet duidelijk, want dadelijk gingen de heeren in gehei me zitting over, om na een klein 'half uurtje te beslissen (dit weer in (jnze tcgenwoordigheid( dat de gemeente zich zal verweren. 'fe Fijne van de zaak weten wij dus nog niet. Enfindit zullen wij wel hooren als dé zaak Vrijdag a. s. voor den Kantonrechter te Haarlem behandeld wordt. Tot zoolang dus maai* geduld ge oefend Binnenland Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Vrijdagmorgen even na Haar aankomst te Amsterdam, waaman in o,ns vorig nummer onder de laat ste berichten' melding werd gemaakt, reed II. M. de Koningin-Moeder, be- gele'd door een kiemen hofstoet en voorafgegaan door den burgemees ter, naar ARTI ET AMICITIA. Zij 'vvercl daar ontvangen door den o.o rz ill er van 'het bestuur prof. Bart •san Ho.ve, die zijn medebestuursle den. de heeren A. M. Gorter. John F. Hulk. C. G. 't Hooft en J. van Oort voorstelde. Onder geleide van den heer Bart van Iiove bezichtigde H. M. .de ten toon gestelde werken, daarbij her haaldelijk blijk gevende van haar 'belangstelling voor en haar ingeno menheid met de Nederlandsche schil derkunst. Het bezoek duurde een vol half uur. Het bestuur leidde II M. uit en zegde Haar dank voor het hernieuwd bewijs van Haar belangstelling in de Maatschappij. Van Arti reed de Vorstin langs Rokin en Warmoesstraat naar het BUREAU VOOR HANDELS INLICHTINGEN aan de Oudebrugsteeg. Daar werd zij ontvangen door den voorzitter van het bestuur, den heer prof. J. J. M. de Groot, die aan H. M. de Koningin-Moeder voorstelde .de overige bestuursleden de heeren G. S. de' Clercq, mr. A. J. Moll Schnitzler, jhr. G. C. Quarles van Ufford en C. M. van Rijn. II. M. bezocht eerst de beneden zaal, waar Haar oog dadelijk werd ■getrokken door. een zeer smaakvolle tulpenfv er siering om H. M.'s crayon portret, waarin uitblonk de nieuwe variëteit „Generaal de Wet" getrok ken door de firma Van Waveren An. te Hillegam en te Londen be kroond. Deze prachtige tulpsoort met zijn oranjekleur en mooie overgangen van donker naar licht, vatte het vriendelijk gelaat der Vorstin ineen smaakvolle omlijsting. Onder deze versiering leest men de woorden eenmaal door H. M. bij het nederleggen van het regent schap als vermaning en als wensch tot ons volk gesproken: „Het Nederlandsche volk zij groot in alles, waarin ook een klein volk groot kan zijn." In rondgang H. M. begeleid door den ondervoorzitter den heer G. S. de Clercq werden daarop de ingezonden monsters bezichtigd die der Nederlandsche nijverheid alle eer aan doen. Zoo was er eene keurige inzending landbouwproducten en veevoederar- tikelen. voorts monsters van cacao, gecondenseerde melk, verf, ohemica- liën, koffie, deze laatste in verschil lende soorten ruwe boonen zoo ge rangschikt dat gevormd werd een legkaart van Java met de residen- tiëm in de koloniale afdeeling waar idr. Greshoff geregeld elke week kos teloos inlichtingen geeft, beschouw de H. M. met belangstelling de ge wone inzending van waren vai^ 'het koloniaal museum. Daarbij was geplaatst een heel be langrijke inzending ontvangen van den consul-generaal te Londen, den lieer Maas. Voor het front der koloniale ai de el ing werd de aandacht getrokken door een keurig model van een stoomtrawler door de Ned. Scheeps bouwmaatschappij gebouwdde overzijde van de zaal was weder bezet met monsters van Nederland sche waren. Aan het eind van dezen rondgang betuigde de ondervoorzitter uit naam van den Raad van Bijstand H. M. dank voOr hare belangstelling, welke zij ongevraagd bad verleend. Hij wees er op. hoe goed deze be langstelling ook in het buitenland heeft gewerkt. H. M., die met groote aandacht de ten toon gestelde waren had bezich tigd, vroeg den heer De Clercq of de Nederlandsche consuls in den vreem de tijdens hun verloven hier te lan de ook het bureau bezoeken. Zij acht te zulk een bezoek voor deze ambte naren hoogst nuttig. Vervolgen? begaf TL M. zich naar de bovenverdieping, waar de Direc teur van het Bureau, de heer O. Ka- merlingh Onnes, Haar ontving. Deze liet H. M. zien de bijzondere afdeelmg voor Zuid-Afrika, de afdee- iing voor statistiek en die voor adres boeken. Daar vond de directeur gele genheid H. M. onder voorlegging van verschillende bescheiden, inlichtingen to verschaffen omtrent hét doel en de werkwijze' van het. Bureau. Het doel der instelling is de Neder landsche belangen voor handel, nij verheid, landbouw. visscEerif on scheepvaart met betrekking tot het buitenland te bevorderen. De inlichtingen van de'n directeur boezemden klaarblijkelijk H. M. veel belang in. Herhaaldelijk vroeg zij na dere toelichting. Zoo sMdo zij den heer Onnes de vraag of het bureau niet veel werk deed dat gerekend zou kunnen worden te vallen binnen het gebied van cle NederlandscfÖe" Regee- rthg. De heer Onnes 'kon in zijn antwoord H. M. er op wijzen, dat de régeeriug zeer zeker nipt, als het bureau, op vragen, om inlichtingen Eet hóofcDkan stooten en legde den nadruk op de wenschelijkhleid om dien Zuid-Afri- kaansohen tak van liet bureau tó steunen, welke wenschelijkheid door H. M. werd beaamd. De Vorstin werd door het bestuur en den directeur uitgeleid, na de ver zekering te hebben gegeven, dat het bezoek Haar veel genoegen had ver schaft. Onder de toejuichingen van liet saamgeloopen volk reecl zij langs den koristen weg naar het Paleis terug. Op liet gewone uur werd de EEREWACHT voor het Paleis betrokken door een de tachement mariniers onder bevel van den kapitein J. van der Kop, bij wien zijn ingedeeld de luitenants J. C. de Koek van Leeuwen en J. C. J. Roms- winkel. Het publiek, dat mlet belangstelling dit militaire schouwspel gadesloeg, verdween ditmaal niet na do aflos sing, doch bleef om de muziekuitvoe ring van de kapel eter marine aan te hooren en H. M. en dien Prins toe te juichen bij het vertrek voor eten 'RIJTOER Te half clrie was liet op den Dam aardig vol. Om het breede open vak stonden kijklustigen rijen dik, de bal kons van Zeeman shoop en die Groote Club Avaren dicht bezet, in de«K alver- straat stonden de menschen op de trottoirs gedrongen. Precies op het aangegeven uur stap ten H. M. en Z. K. H. in hét gereed staande rijtuig onder de tonen van het Wilhelmus en eten luiden jubel van het publiek. Stapvoets reed de stoet voor het monument langs dé Kalverstraat in. ONTVANGST VAN MINISTER KRAUS IN CHILI. Men schrijft, uit Valparaiso aan "t Hhld. Zoodra het bekend werd. dat de ■heer J. Kraus. minister van Water staat, met het stoomschip Panama" van de Pacific Steamship navigation company de reis naar Chili aan vaard had, benoemde het Chileen- sche gouvernement een commissie om hern officieel aan de grens der Republiek te ontvangen. De ..Panama" had den lsten Maart de reis van Liverpool naar Zuid- Amerika aanvaard en den 3den d. a. 'v. embarkeerde de heer Kraus te La Pallice. N aeen voorspoedige reis bereikte de stoom er den 24sten Maart Monte Video, van waar cle reis via Buenos-Aaires en per tran san dine spoor naar Chili werd! vervolgd*. Deze spoorlijn is bestemd om de verbinding tussdhen Chili en Argen tinië te bespoedigen; waar een tien tal jaren .geleden nog ongeveer 12 dagen noodig waren .voor de reis van Buenos-Aires naar Valparaiso, zijn nu slechts 40 uren voldoende en zal men na de voltooiing der spoorlijn het traject in 30 uren kunnen afleg gen. De tocht over den bergpas die ongeveer 4000 meter hoog ligt. moet nu nog per rijtuig of per muilezel gedaan worden daar de spoorlijn tot aan weerskanten der Andesketen gereed is. Aan den 3000 meter lan gen tunnel, waarvan de uiteinden door zigzagbanen met de tegenwoor dige eindstations verbonden worden, wordt gewerkt en deze zal na onge veer 3 jaren gereed komen Het eindstation aan de Chileen- sche zijde is Juncal. 2300 meter hoog, rtegen de helling van het hoogge bergte dei- Andes gelegen, en dat sta tion was der commissie aangewezen om den N'ederlandschen minister te ontvangen. Den 28sten Maart vereenigden zich aldaar de secretarissen-generaal van bimienlandseh bestuur en van pu blieke werken, nog eenige Chileen- sche autoriteiten, de luitenant ter zee P. C. Coops en de Nederland sche ingenieurs J. Meyjes. G. van Maurik Broekman, II. L. van Hooff en P. F. Bliek. Des namiddags zag men het convooit van den pas neder dalen en grijs -wan liet stof kwamen de reizigers van de hellingen der Andes. Aan het station Juncal liad de be groeiing plaats en kort daarop werd de reis naar Santiago per extra- trein aanvaard. De tocht bij ondergaande zon tus- schen de hemelhooge rotsgevaarten was indrukwekkend schoon cn te vlug ging de reis naar de hoog vlakte, waar Santiago gelegen is. In het station Llai-llai halverwege Santiago, was een diner gereed; ge maakt, waarbij den heer Kraus nog maals namens het Chileensoli gou vernement in hartelijke bewoordin gen werd' welkom goh eet en door den secretaris-generaal van binnen- landsch bestuur. De luitenant ter zee Coops had opdracht hem namens de Cbileensche marine te verwelkomen. Kort na aankomst van den heer Kraus werd door het Cbileensche gouvernement de commissie be noemd, die onder leiding van den heer Kraus van advies moet dienen bij de in te zenden inschrijvingen voor de havenwerken te Valparaiso, waarvoor de plannen in 1904 door de commissie-Rraus werden gemaakt. Uit tal van artikelen die in de hoofdbladen van Chili kort na aan komst van den heer Kraus versche nen, bleek ten duidelijkste de groote naam. die onze landgenoot in die Zuid-Amerikaansche Republiek -ge niet, een .naam die het Hollandsche element in Chili zeer ten goede komt. GRONDWETSHERZIENING EN VROUWEN. Vrijdagmiddag is door het hoofdbe stuur der Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht aan den minister van bin- nenlandsclie zaken het rapport der commissie uit die Vereeniging- over handigd, waarin zijn aangegeven de wijzigingen in de Grondwet, welke de commissie noodig acht. Mevrouw dr. Aletta Jacobs bood dit rapport met de volgende woorden aan Excellentie Namens de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht zeggen wij Uwe Exc. dank. u persoonlijk het rapport te mogen overhandigen, dat door onze vereeniging is opgesteld als bevat tende de wenschen der Nederlandsche vrouwen met het oog op de door Uwe Exc. aanhangig gemaakte grondwets herziening. ij doen dit reeds thans, zonder de voorstellen af te wachten, die door de commissie tot voorbereiding der grondwetsherziening zullen worden geformuleerd, omdat wij hopen dat reeds bij de regeeringsvoorstellen in ruime mate zal blijken, hoezeer de Ned. Regeering rekening heeft gehou den met de rechtmatige wenschen der Nederlandsche vrouw. Dat de nieuwe Grondwet ons vrou wen althans een min of meer beperkt kiesrecht zaJ brengen, meen en wij te mogen opmaken uit de onmiskenbare stroomiing in die richting, welke wij waarnemen in allo politieke partijen en bij het ernstig-denkende en recht vaardigheid-willende deel van ons volk. Tijdens liet van kracht zijïr 'der nieuwe Grondwket. waaraan de naam van Uwe Exc. verbonden zal zijn, mogen de vrouwen dus verwachten voor hare belangen zelve te 'kunnen waken, maar bij de samenstelling dier Grondwet zijn zij nog uitgeslo ten, daarom A'eroorloven wij ons de samenvatting en toelichting der wen schen van de naar Staatsburgerlijke ontvoogding strevende Nederlandsche vrouw in Uwer Excell.'s welwillende overweging aan te bevelen. De voorstellen in het rapport der commissie neergelegd, zijn de vol gende I. In art. 5. na al. 1 in te voegen Met Nederlander wordt hier en in de volgende artikelen bedoeld zoowel vrouw als man. II. a. Den aanhef van art. 80 aldus te lezen De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de ingezetenen, mannen en vrouwen, te vens Nederlanders. die. b. Den aanhef van art. 84 aldus te lezen Om lid der Tweede Kamer te kunnen zijn wordt alleen vereischt dat men Nederlander zij c. Den aanhef van art. 127 aldus te lezen De leden der Provinciale Sta ten worden rechtstreeks gekozen dooi de ingezetenen der provincie, mannen vrouwen, tevens Nederlanders, die Den aanhef van al. 4 van dit arti kel aldus te lezen Om lid der Pro vinciale Staten te kunnen zijn wordt vereischt dat men Nederlander en in gezeten der provincie zij...... d. Den aanhef van art. 143 aldus te lezen Aan liet hoofd der gemeente staat een raad, welks leden recht streeks worden gekozen door de inge zetenen dor gemeente, mannen en vrouwen, tevens Nederlanders, die... Den aanhef van al. 3 van dit arti kel aldus te lezen Om lid van den raad te kunnen zijn wordt vereischt dat men Nederlander en ingezeten der gemeente zij subsidiair: De wer genoemde arti kelen 80, 8*4. 127, 143. te vervangen door een nieuw artikel, luidendeDe wet bepaalt, welke mannen en vrou wen kiesbevoegd en verkiesbaar zijn voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraden, en op wel ke wijze de verkiezing zal plaats heb ben III. Den aanhef van art. lol aldus te lezen: Niemand kan van zijn eigen dom worden ontzet, en aan niemand kan door iiet openbaar gezag eenige arbeid door welken li ij (zij) geheel of gedeeltelijk in zijn (haar) levensonder houd voorziet voortdurend of tij'delijk verboden worden, dan na vooraf gaande verklaring bij de wet dat het algemeen belang de onteigening of het verbod vordert subsidiairArt.. 151 onveranderd latend, een nieuw artikel in te voe gen, luidende Aan niemand kan door het openbaar gezag eenige arbeid door welken hij (zij) geheel of gedeel telijk in zijn (haar) levensonderhoud voorziet voortdurend of tijdelijk ver boden worden, dan tegen vooraf ge noten of vooraf verzekerde schade loosstelling. een en ander volgens de voorschriften van eene algemeene wet. IV. Den aanhef van art. 153 aldus te lezenAlle twistgedingen over eigen dom of daaruit voortspruitende rech ten. over schadeloosstelling wegens arbeidsverbod V. Den aaniief van al. 2 art. 180 aldus te lezen: Ook aan ingezetenen, man nen en vrouwen, die geen Nederlan ders zijn Uit Den Haag meldt men nader, dat de dames door den Minister zeer vriendelijk ontvangen werden Minister Rink antwoordde, dat de dames juist op tijd kwamen. daar de werkzaamheden voor Grondwets herziening juist een aanvang zouden nemendat hare verwachting niet te hoog gespannen moest zijn. In de toespraak van dr. Jacobs werd reeds geqproken van een kiesrecht voor vrouwen in de Grondwet vast gesteld en de Minister wilde een blanco-artikel met wegneming van de belemmering tot invoering van vrouwenkiesrecht. De dames wezen hem er op. dat in het rapport een hianco-artikel met vastlegging van vrouwenkiesrecht is geformuleerd en spraken als hare meaning uit. dat een dus geformu leerd blanco-artikel bij de Volksver tegenwoordiging meer kans van sla gen zou hebben. Na met den Minister over het voor en tegen van vrouwenkiesrecht ge- ruimen tijd gesproken te hebben, vroeg hij toezending van geschriften waarin hij het oordeel van bevoegde autoriteiten omtrent de werking van vrouwenkiesrecht kon vinden enein- digde hij mei te zeggen, dat hij het Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar het Enge sch.) 20) Dat weet ik, antwoordde de jon gen, maai' ik breng altijd zelf mijn brief op de post. Een man behoort zelf zijn werk te doen en het niet aan een ander over te laten, niet waar Wat 'een grappige jongen ben jij! zei Ivan, die deed alsof 't geval hem vermaakte. Maar als de bee- nen van den man niet lang genoeg zijn om bijtijds te komen, id'an moet 'hij een langen jongen gebruiken om 'hem te helpen. Hij wachtte tot de kans schoon wastoen trok hij handig den brief uit de handen van den boodschap per en wilde er mee naar het post kantoor rennen. Als de jongen zich niet zoo om'er- wacht heftig verweerd had, dan zon hij den brief hebben geopend en ge lezen. Nu was alles, wat hij kon doen het adres lezen. Ik moet hem zelf op de post brengenriep de jongen hem aan den arm grijpend om zijn prcmi te (ontrukken. Zij zeide, dat ik hem niet uit het oog mocht verliezen, totdat hij goed en wel in het postkantoor was en mijn baantje staat er bij op 't spel, als ik hem aan een ander geef. Hier dan zei Ivan, bleef staan en gaf den brief terug. Neem dan den mijnen en doe hem gelijk met dien van jou op de post. Ik hoop, dat je stijfhoofdigheid niet ten ge volge'heeft, dat zij te Iaat komen. De jongen keek naar den brief, dien ïvan hem teruggaf. Mr. G. Smith, las hij, 21. Pot ter's Road. Bow. London. Ja, het i9 in orde Hij draafde weg en was spoedig in de schemering verdwenen. Hij droeg de brieven van Ivan louter enveloppen geadresseerd aan zijn assistent bij zijn zaken in Londen. Alleen gelaten, haalde Ivan een potlood voor den dag en schreef het adres op. Hoeveel zou daar mis schien van afhangen, en hoe goed zijn geheugen ook was, hij wilde er nu toch niet op vertrouwen. Hij had nu nog meer ontdekt, de man die Lambert genoemd werd, woonde in Londen onder een val- schen naam. Er moest een of andere belangrijke reden zijn. waarom hij niet voor den dag mocht komen en terwijl Ivan naar de herberg terug wandelde. dacht hij er diep en ern stig over na, wat die reden zou kun nen zijn. Hij zou dienzelfden avond wel naar Londen hebben willen gaan om er achter te komen wie Lambert of Smith was en zijn ge schiedenis te weten te komen, maar hij vreesde daardoor te veel de aan dacht op zich te doen vestigen. Hij had tot Mrs. Wamer gezegd, dat hij minstens tot Maandag zou blijven, en als Miss Ferris bij toe val hoorde, dat lidj h'aar boodschap per li'ad aangehouden, haar brief gezien en daarna op reis gegaan wais naar Londen zonder naar de herberg terug te keeren om zijn ba gage te halen, dan zou zij zich on gerust maken over de veiligheid Man haar geheim. Hij kwam tot het besluit, dat Mr. Wickham en dit meisje op een of andere manier te weten waren ge komen, wat het gezegelde pakje be vatte. dat Mr. Wickham wias toever trouwd, en dat zij hun eigen voor deel beoogden d-oor hun medeplichti ge of vertrouweling Lambert verborgen te houden, totdat dit jaar voorbij was Hij twijfelde er niet aan, of het .was een belangrijke samenzwering, alleen Lambert vormde het zwakke punt er in. Toen "hij de heiberg be reikt had. was Ivan Malincourt even vast besloten om Lambert te ontdek ken als Wickham en Miss Ferris om hem te verbergen. Er was nog een ander punt. dat noodzakelijk zijn aandacht easchte. Wie was die Curzon waarvan zij ge sproken hadden, die teruggekomen was en zich gevestigd had? Hij moest hem vrinden en trachten te we ten te komen in welke betrekking hij tot Wickham stond. Een vage herin nering, dat hij dienzelfden dag nog gehoord had, dat iemand! thuis geko men was. kwacm bij hem op. 's Morgens had 'hij Mass Ferris ge sproken, maar hij wist zeker dat zij er niet over gesproken had. Toen had hij een bezoek gebracht bij zijn tante en Nancy. Plotseling herinner de hij zich. dat Mrs. Malincourt ge zegd had, dat er op Oakhurst een nieuwe eigenaar kwam. die zoo knap van uiterlijk was, dat Violet als zij thuis was, stellig Anthony vergeten en met hem trouwen zou. Hij stond op en trok aan de bel toen deze ge dachte bij hem opkwam. Vraag Mrs. Warner, of ik haar even kan spreken, zei hij tot de dienstbode, die op zijn bellen bin nenkwam. De waardin gaf dadelijk aan zijn verzoek gehoor, maar scheen niet geneigd te zijn. om gebruik te ma ken van den stoel, dien haar gast voor haar klaar zette. Dank u mijnheer, maar ik heb niet lang hïjd, ik moet dadelijk na:ar de avondkerk. Kan ik iets voor u doen? Ik wilde u alleen maar zeggen, dat ik morgenochtend terug moet naar Londen. Ik heb hier aangeuar me dagen doorgebracht en het heeft mij goed gedaan. Zal ik zorgen, dat het ontbijt vroeg klaar is voor u, zoodat umet den eersten trein kunt vertrekken? Alstublieft. O ja, ik wilde U ook nog vertellen, dat ik vanmorgen een bezoek bij mijn oom heb gebracht en dat ik de familie diep bedroefd aan trof. Zij hadden judst een brief van Mr. Anthony Egerton ontvangen waarin stond, dat hij en mijn nicht je Violet gisteren in Londen ge trouwd waren. Mrs. Warner scheen buiten haar zelf van verrassing bij dit nieuws. Miss Violet getrouwd riep zij uit. En met Mr. Egerton Och. ik heb altijd igedacht, .dat het er van moest komen, maar Ik dacht met, dat het zoo spoedig gebeuren zou. Zij was een lieve, mooie, jonge da^- me, en zij heeft een goeden echtge noot gekregen. Ik wensch haar alles goeds toe. Mr. Egerton mag een beste, brave man zijn. maar u en ik, Mrs. Warner, weten allebei, dat mijn oom rijkdom en geen goedheid voor zijn dochters wenscht. Hij had een an der op 't oog voor mijn nichtje. Hij sprak over den nieuwen eigenaar van Oakhurst. Wie kan dat zijn Is hij een inboorling of een iüeuw- koopje Ja. wat zal ik u zeggen, dat weet ik niet. mijnheer, antwoordde Mrs. Warner, wier, terughoudend heid' in dubbele mate terug kwam bij deze vraag. Ik heb wel gehoord', dat er een jonge eigenaar voor Oak hurst kwam, maar als ik zijn naam al gehoord heb, dan ben ik hem nu toch vergeten. Het is haast kerktijd, geloof ik. Neen nog ill et, antwoordde Ivan, zijn horloge voor den dag ha- lende om te laten zien. dat het nog maar even over vijf was. Waar ügt Oakhurst Mrs, Warner? Is het hier dichtbij Ik kan niet precies zeggen, hoe ver het van hier is. mijnheer, afstanden kennen is mijn zwak niet. Och, het -doet er ook niet toe Mijn nichtje Violet Mrs. Egerton moeten wij haar nu noemen heeft alle kans verbeurd om daar ooit meesteres te zijn. Hij bemerkte, dat het onbegonnen werk was te trachten Mrs. Warner uit te hooren, en onwillekeurig kwam hij tot de conclusie, dat iets haar bewoog tegenover hem op haar hoede te zijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5