Derde Blad behoorend® fei} jHcffiHfiiR'ê dagblad" van Maandag 7 Mei 1906. 1 Uo* 7012 Stadsnieuws Afsch af ting. Aanstaanden Woensdag geeft do afd. Haarlem van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken een lichtbeeldenavond. Sto tieren. Dezer dagen ontvingen wij van den schrijver, onzen stadgenoot Dr. G. il. Mulder, een afdruk van zijn artikel Onderzoek naar hei stottergebrek ónder de schoolkinderen in Neder land, van welk artikel wij reeds vroe ger een uitvoerig uittreksel opnamen. Een Mo delinric kting. Onze stadgenoot, de architect J. van den Ban, heeft in den Haag een nieu we particuliere meisjesschool ge bouwd, waarvan het Vaderland zegt, dat zij wat localiteit en indeeling be treft een .modelinrichting mag wor den genoemd, waarin aan alle eischen der hygiène is voldaan. Aantal b aden. In het douche-badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloupen week genomen 922 baden, en in dat aan het Leidsche Plem 586. nog veertien dagen de gelegenheid is opengesteld. liet aüres oeoogt invoering ©ener verzekering tegen werkloosheid voor te bereiden dn den geest van ihet z. g. Gentische stelsel. Het verzoekt den Raad daartoe eene commissie te be noemen en deze een crediiet van/2UUU toe te staan, om daaruit bij wijze an proef subsidie te verleenen aan: de te 's-Gravenbage bestaande .ver een «gingen, ook andere dan eigenlij ke vak'vereenigingen, die de arbei- iders onder 'haar leden tegen werk loosheid verzekeren op de wijze na der bij reglement ivast te stellen en die de subsidie aan de commissie hebben aangevraagdb. aan de ar beiders deelnemers in een nader bij reglement te omschrijven spaarfonds legen werkloosheid. Het initiatief tot het bijeenbrengen van belangstellenden in de aangele genheid der werklooshe id sv erzeko ring is destijds genomen door de re dactie van ,,Het Vaderland". De commissie, welke het adres beeft geconcipieerd, stelt zich voor diligent te blijven en zoodanige stappen te doen als kunnen leiden tot spoedige invoering dezer verzeke ring te 's-Graven!hage. Examen Akte L. O. Haarlem, 4 Mei. Geëxamineerd i candidaten. Geslaagd de dames C. A. J- M. de Graaff, J. Greidanus, W. G. J. Groustra, allen alhier. Geen Zondagsrust. De kans op Zondagsrust voor de be dienden der sigarenmagazijnen is voorloopig verkeken. Eén firma toch die zich liier pas heeft gevestigd, de Groote Houtstraat, het centrum der groote winkels, weigerde te vol doen aan het haar gedaan verzoek en nu kunnen de winkeliers er om heen, die reeds toestemden, hun ge loften om te sluiten na 2 uur. als de anderen dat ook deden, niet gestand doen. Uit de Omstreken BEVERWIJK. Do herberg ,,de Hoop" onlangs dooi de gemeente aangekocht lor verbree ding van do Breestraat bij de Peper straat heeft bij verkoop ter amo tie ƒ52 opgebracht. SPAARNDAM. In den Zuid-Wij kermeerpold er is geheel afgebrand do houten bouw manswoning bewoond door D. v. S. ook de inboedel werd een prooi der vlammen; verzekering dekt de sehacïe. Do fortoefeningen met een 600 man der Landweer, onder bevel van den majoor Luden zullen 16 Mei aanvan gen. Slechts enkele manschappen wor den particulier ingekwartierdde massa houdt verblijf in de forten Spaarmlam (2), Liebrug en Pennings- veer. EEN VREEMDE HISTORIE. Onder bijzondere omstandigheden heeft dezer dagen op het Schoolholm de gerechtelijke verkoop van. een fail lieten boedel plaats gehad. Toen de- deurwaarder het huis van den gefail leerde wilde binnengaan, bleek hem dit onmogelijk. De beide buitendeu ren, toegang gevend respectievelijk tot de stucadioors werkplaats en de woning waren gesloten en bleven het, niettegenstaande herhaald geklop. De deurwaarder riep nu de hulp in van de marechaussee en in naam der wet werd nu geweld gebruikt. Door een zijraam open te scheuren zijn twee marechaussees naar binnen geklom men. Zij kwamen in een portaal, welks deurslot onbruikbaar was ge maakt. Met behulp van een smid werd deze deur geforceerd. Bij verder on derzoek bleek nu, dat de beide buiten deuren van binnen gebarricadeerd waren terwijl van de op de verdieping uitkomende vijf deuren alle sloten onbruikbaar waren gemaakt. Voorts bleek, dat de gefailleerde zelf te bed lag, naar hij beweerde wegens ziekte. Zijn huisgenooten, vrouw en acht kin deren, waren er niet. De tot den boe del behoorende goederen werden nu naar beneden gesjord en de verkoop had zijn gewoon verloop. De mare chaussee bleef ook na afloop van den verkoop, om de koopers tegen moge lijke onaangenaamheden van de zijde van den gefailleerde te behoeden. P. G. Grt. ,,Maar de booze heks Abrakadabra, die in liaar hol vernomen had van de reis van den prins en die hem dooden wilde, vloog achter hem aan door do lucht..." „Grootmama", weeg Ararietje, „met een bestuurbaar luchtschip" Ernstig schudde de oudo vrouw het hoofd m vertelde verder „Maar de a-eus had een spiegel, daarmee kon hij alles zien en iedereen in liet hart lezen..." „O ja 1" jubelde Frits, „Röntgen stralen „Toen hij nu in dezen spiegel de heks had gezien, leende hij uit de smederij in het tooverbosch een zeld- zarnen wagen, die de kracht bezat, om zonder paarden en zonder stoom zich pijlsnel te bewegen..." „Juist", knikte Jantje, „een electri- sche tram" 1 Grootmoeder zweeg een oogenblik, haalde diep adem en begon weer „Zoo kwamen zij behouden in het wonderland en in liet koningsslot, dat sinds lang onbewoond was. Diep- duisternis omgaf hen, miaar de reus drukte op een knop van agaatsteen en opeens was de groote zaal prach tig verlicht..." „Booglampen", meende Frits. De oude vrouw koek hem boos aan, maar beheerschte zich spoedig vertelde .Toen nam de reus afscheid viam den prins. „Ik heb ,u veilig hier ge bracht", sprak hij,, „nu is mijn tijd om, maar toch zal ik u niet in den steek laten. Zoo vaak gij oen wensdh uitspreekt, zal ik diien hooren, alben ik ook nog zooveel mijlen van u ver wijderd..." „Hoerrali", riepen de kinderen, „zij hadden telefoon". Toien zuchtte grootmoeder weemoe dig en sprak „Nu houd ik op jelui kan men geen sprookjes meer vertellen 1" VERDRONKEN. Te Zaandam is een 49-jarige ge huwde man, M. K., bij het schoonma ken van eenig vaatwerk op den wal aan een sloot te water geraakt. Toe geschoten hulp kwam te laat. Toen men den ongelukkige op het droge had gebracht, bleken de levensgeesten reeds geweken. Letteren en Kunst Binnenland EEN REUZÊNVISCH. Aan de vischmarkt te Rotterdam werd Vrijdagmiddag afgeslagen een steur, die de buitengewone lengte had van 2.46 M. en 186 K.G. zwaar was. De visch bracht op 126. UIT DEN RAAD VAN MARKELO. Aan de orde is de door Ged. Sta ten voorgestelde salaris-regeling ivan burgemeester, secretaris en ont vanger. De voorzitter Zwiers wil de ver gadering wel leiden, dan ga 'k zoo lang weg. De lieer ZwiersIej meugt er wal urn blieven. (De voorzitter vertrekt.) De heer Zwiers„Doar giet n'e otomobiele hen. Wie. Zeendam en ikke, hept de borgemeister verteld van het voorstel van den volontair, doch de road is er niet toe gemach tigd die beide baantjes van mekare te doen. Noe stelle wie oe veur boel te lo&ten zoo as 't is, en noe loat ik een ander an 't woord, b. v. Zeendam, die is ook wetholdcr. Zeendam. noe is 't oe beurte. De heer Zeendam Als de burge meister niet wil. dan kunnen wie d'r niks an doen. 't Is al heel moeilijk. De heer LeunkWas de burge meester niet voor splitsing? De heer Zeendam Nee. De heer Greven De ro&d is er niet veur om te verheugen. Daar bint veur de gemeente al bezwaren ge noeg. De heer NijmeijerBrengt 't rond'v-rage. dan bi'j d'r 't eerste of. Aldus besloten. Allen, behalve de heer Smit, die zich van stemming o-nthoudt. verkla ren zich tegen verhooging. De voorzitter wordt opgehaald. De heer ZwiersBorgemeister, de roOd: hef beslotten, de salarissen net zoo te laten. De voorzitter Zoo zoo DE HAVEN VAN SABANG. De „Nieuwe Courant" (ochtendblad van 2 dezer) geeft een overzicht van een artikel in de Straits-Times" van 3 April, lietwelk voor ons belangrijk is, omdat daaruit duidelijk blijkt, dat de Engelschien onze concurreerendc- haven ,op het eiland Poeloe Web niet langer als van geen betieekenis be schouwen. Dat artikel zoo zegt .ons de„N. Ct." terecht zal „ons ontluikend zelfvertrouwen sterken en ons tevens aanmoedigen op den ingeslagen weg der organisatie van liet moderne han delsverkeer in Indië voort te gaan." Het stuk in de Straits-Times" is natuurlijk niet geschreven uit be leefdheid -voor ons het is een ui ting van ongerustheid voor eigen be langen, en bewijst daarmede duidelijk dat wij met Sabang op den goeden weg zijn. „Van de ondememingskracl11 der Duitschers in de „Straits", zoo lezen wij, hebben, wij te Singapore al ge noeg gemerkt... maar den Nederlan ders op Sumatra was het voorbehou den, ons een treffend practisoh voor beeld van vèrziendheid en activiteit op handelsgebied te stellen." Dat klinkt anders dan de meening van een Indisch blad een paar jaar geleden, dat van Sabang sprak als „de gril van een gr ooit man" (Van Houtsz) en van het leiden van een deel van onzen Indiischen handel over die ha ven niet die minste verwachting koes terde Zou ook hier blijken dat Van Ileutsz beter blik had op de toekomst dan zijne, vooral in den laatsten tijd we der, talrijke bedillers? De Straits-Times" meent dat men dient op te passen, dat het „onbedui dende" Sabang het thans schijnbaar oppermachtige Singapore niet ver dringt de haven-inrichtingen van de ze plaats worden „geheel in de scha duw gesteld" door die van Sabang. „De concurrentie", zegt hot blad, wélke wij het meest hebben te duch ten is die. van de Nedorlandschc ha ven, en Sabang staat daar als een voorbeeld van den ondernemingsgeest welken Singapore heeft na te streven op straffe van zijne heerschappij als overladingshaven te verliezen". De voortreffelijke haven-inrichtingen op Poeloe Weh zijn ..een prachtige open baring van Nederlandschen onderne mingsgeest in een haven, vroeger on bekend, maar die thans do heerschap pij van Singapore bedreigt." Ons komt het voor, dat uit een en ander slechts ééne gevolgtrekking is te makenwij zijn te Sabang op den goeden weg („Hbld.") WERKLOOSHEID VERZEKERING. In een te 's-Gravenhage gehouden vergadering van belangstellenden in het vraagstuk van werkloosheid ver zekering, werd een concept-adres aan •tien Gemeenteraad, ontworpen door een daartoe door genoemde belang stellenden benoemde commissie na e enige gedachtenwisseling goedge keurd, behoudens de bevoegdheid dei- commissie om in het adres nog wij zigingen aan te brengen, naar aan leiding van opmerkingen van Be doelde belangstellenden, waartoe en ging voort KINDEREN DES TIJDS. In het „Tijdschrift voor Kinderver zorging" lezen wij nog onderstaand stukje, door genoemd blad vertaald uit het Duiitsch („Ploegende Blatter") In het schemerdonker zat groot moeder met hare kleinkinderen i een gezellig hoekje. „Ik zal jelui het sprookje vertellen' zeide zij, „van den prins in liet won derland". „Er was eens een prins, die een groote reis deed, om de wereld en de inenschen te leeren Hennen, eer hij aan de regeering kwam. Onderweg ontmoette hij een reus, dien hij in zijn dienst nano^ De reus trok zijne zevenmijlslaarzen aan en snelde "met hom door het land..." „O", riep kleine Jan, „dus in een automobiel I" Grootmoeder keek verwondend op INHOUD TIJDSCHRIFTEN. „Hollandsohe Revue". Elfde jaar gang, No. 4. Behalve de gewone ru brieken, zooaJs een beknopt overzicht der belangrijke wereldgebeurtenissen en de revue van tijdschriften, bevat dit nummer het vervolg en slot van de karakterschets van P. H. Eijkmam, waarin verschillende opmerkingen worden gemaakt over het te 's-Gra venhage te bouwen Vredespaleison der meer moet de ligging het ontgel den, wijl op het vlakke hoekje aan dien Scbevemngsohan Weg en die Anna Paulownastraat nooit een groo>tsch gebouw kan ven-ijzen wegens de beriepen ligging. Onder de rubriek „Belangrijke on derwerpen" worden inderdaad eeivge belangrijke onderwerpen behandeld. Ten eerste wordt besproken het ar tikel van Dr. A. Rutgers van der Loeff te Beverwijk over „Gemengde Huwe lijken", opgenomen in „Teekenen des tijds" voorts iets medegedeeld over „De oudste bewoners van ons land", over „Het nut van wereldtentoonstel lingen" en over „Vochtige huizen". Als hoek van de maand wordt be sproken „Huizo ter Aai'" van Jeanne Reyneke en Stuwe. Jeugd". Vierde jaargang, No. 5. „Naar .Amerika met een kwartje- op zak" door Mauk, „Meiliedje" vaai Ma rie Hildebrandt, „Naar buiten" door J. Daalder, benevens de gewone ru brieken „Vreemd en -eigen" (waarin de uitbarsting van den Vesuvius wordt besproken) door Jan Politiek; „Terre censie" „Slöjdwerk"„Kijkjes en len" „Onze ruilhandel" en Corres pondentie. „Tijdschrift voor Kinderverzorging", derde jaargang No. 13. Artikelen overOnderwijsresultaten, Zenuwachtigheid en Opvoeding, Kin deren des Tijds, Boekaankondiging en Schoolhygaène. „Maandblad dJetr Haariiemsche Jom- gelings Vere-eniging Pned. 12 la, 4de jaargang No. 6. Behalve de maand-agenda's en offi cieel© medede-elingen een schets uit het Vereenigingaleven, getiteld „Hoe men lid van eene j onge 1 Lng s vore eni - ging wordt", en onder de rubriek „Stemmen om oais heen" iets over „Kunst en Kunstbeoordeeling". Voor het eerst is opgenomen een rubriek „Op de leestafel". HENRI BRONDGEEST. In de Soerabajasche Crt." komt een schrijven van Henri B rond ge est voor, waaraan het volgende is ont leend Tegenover de vuilheden van dit jaar ben ik niet bestand geweestzo wer den mij te machtig, te meer daar zij mijn particulier leven binnendrongen en verwoest hebben. Zij hebben nnj alles doen verliezen wat ik had, en zorgvuldig bijeengegaard en opge kweekt gedurende tal van jaren, te veel om op té noemen, en ik beken dat mij, tot in mijn nerven beleedigd en gekrenkt in het heiligste wat 'k had, geen moed meer restte om met zulke groote Vacatures, ontstaan door sterfgeval en moedwillige contract breuk, alle risico's op mij te nemen. Geen half werk goed, of niet, geen jacht op sympathie heeft bij mij voorgezeten, ik had een doel, dat ik steeds iscberp in liet oog heb gehou den, en waarop ik recht ben afge gaan. Dat doel waskunstleven te brengen in Indië. Daarin ben ik ge slaagd. en -alles wat van af voor ver- lelden jaar uit Holland hier speelt of voordraagt, ook op muzikaal gebied, beeft direct of -indirect zijn bestaan op Java te danken aan d-o komst en het werk van het Eerste Hollandsche Tooneelgezelschap onder mijne di rectie Wie weet wat nog meer komt Ik keer nu spoedig naar Holland terug, niet verslagen, maar tijdelijk geslagen; de zaak heb ik tot op het laatst hooggehouden en hoog kunnen houden, vooral financieel, niettegen staande alle concurrentie en moeilijk heden, door uwe trouwe talrijke op- komstmet een stampvol liuis heb ik naar Holland plaats gemaakt voor anderen en als ik straks in Holland ben, dan zal uil mijn mond imaar één roep klinken over uwen groot-en kunstzin en even groote belangstelling. Nogmaals dank! hartelijk dank Vaarwdl Uwe appreciatie is heit oeiiige hel dere lichtpunt in do sombere, ver drietige tijden, die ik bijna twee jaar lang heb doorgemaakt, en die geëin digd zijn met de totale__vernietiging van een particulier en een zakelijk léven. Vaarwel P. S. Hoe dd artiesten van het gezel schap over mij persoonlijk en over mijn werk dachten, kunt gij nagaan uit onderstaande verklaring, die zij allen vrijwillig hebben ge teekend „Wij, ondergeteekenden, leden van het Eerste Hollandsch Too neelgezelschap in Nederl. Oost- Indië, directie Henri Brondgeest verklaren zoowel elk voor zich. als voor elkander, de in Holland voor de tournee in Nederlandsch Oost-Indië 19051907 geteekende contracten te zijn ontbonden met algemeene toestemming, op een daartoe gedaan verzoek:'van de di rectie, zonder eenige schadever goeding of dedit te eischen, dan die welke is vastgesteld met alge meene goedkeuring op de alge meene vergadering, door het ge heele gezelschap gehouden op 20 Maart 1906, zijnde een uitkeering aan het gezelschap van circa f 18.000, (waaronder inbegrepen voor elk lid de terugreis naar Hol land), en kwijtschelding van alle nog verschuldigde voorschotten na 1 April 1906 te betalen. Bovendien •afstand van do geheele recette van do laatste voorstelling op Woens dag 28 Maart; dn hot schenken van enkele gratificatiën nog bo vendien. Zij verklaren voorts gaar ne ten hoogste tevreden te zijn over de wijze, waarop die directic- deze zaak heeft afgewikkeld, en hunne belangen in do eerste plaats in 't oog heeft gehouden, waax-voor zij hunne groote erken telijkheid betuigen, terwijl zij te allen tijde vertrouwen blijven stel len in haar beleid en eerlijkheid. Soerabaja, 28 Maart 1906. (Vol gen ide handteekeningen van Nelly do Heer, H. de la Mar—Kley, Jo sephine de la Mar, Cato de J aeger Jos. Mertens, Johan Mulder, M. de la Mar, C. Lageman, R. Brouwer, AI. Coerdes, H. Stroethoff, G. Beek man, Westerman, C. Kalwy, Zent- graaf, H. Houtman, P. J. J. Kel ner). P. S. Aan mevrouw Brondgeest is haai* garderobe vrijwillig teruggege ven, op initiatief van de directie, die met een beslaglegging alleen heeft willen laten voeden de kracht van het contract, maar nooit er aan gedacht, de artietete in d'e uitoefening vanihaar functie te willen! belemmeren. Vaneen „herovering" kan dus geen sprake zijn." Leger en Vloot liet stoomschip Ophir, van de Rot- terdamscke Lioyd, Donderdaguamid dag uit Oost-lndië aan de \Y iilielmi- nakade te Rotterdam aangekomen, had aan boord een detachement re- pal rieerende troepen, sterk 4 onder officieren en 12 minderen, staand^ onder het bevel van den sergeant- majoor Schout. Deel van dit detachement maken uit twee kranige onderofficieren, en wel de sergeanten der infanterie J. A. Corie en L. tl. A. Goedhart, bei den ridder der Militaire Willemsor de 4e klasse. Sergeant Corie, te Hellevoetsluis geboren, trad in 1894 in kolonialen dienst als hoedanig hij o. m. van 18951901 deelnam aan de krijgsver richtingen in Aljeh en van 19041905 aan de exoursie in Djambi. Daarbij had hij meer gelegenheid oan vain zijn militaire deugden blijk te ge ven voor zijn moedig en beleidvol gedrag blonk hij uit bo-ven allen van daar dat hem bij Koninklijkbe^ sluit de Militaire Willemsorde 4e klasse werd toegekend. Deze onderscheiding viel hem ten deel als 'hebbende hij op den 22en Januari 1905 bij de overvalling van een bende ter hoogte van Doesom Pager Poeding in Djambi, met een 10 man sterks, hi prauwen i patrouille, een pl. m. 15 man tellen de bende, die de rivier Balang Hari wilde oversteken, moedig aangeval len, waarbij drie voorname opstan delingen onschadelijk werden ge- maakt, terwijl prauwen, wapens cn munitie werden buit gemaakt. Voorts wist sergeant Corie op den 2Gen Januari d. a. v. een vijandelij ke bende onder Pangeron Ratoe die een dag voorsprong op hem had, door hardnekkige vervolging cn oor deelkundige maatregelen te achter halen. Daarna die bende zonder aar zelen met zijn 15 man sterke pa trouille aan te vallen en door zijn beleid er in slaagde, zonder verhe zen onzerzijds, zeven vijanden neer te leggen, waaronder bet beruchte bendehoofd Ma-Adji, beuevens ook nu weder vele wapens munitie en goe deren buit te maken. Sergeant L. H. A. Goedhart, die te Nijmegen geboren werd, trad in 1886 iu militairen dienst. In 1894 en 1895 nam hij onder de bevelen van kapi tein Christan, thans generaal, deel aan de Lombok-expeditie en trok met de colonne van den luitenant kolonel Lawick van Pabst, die sneuvelde, de binnenlanden in. Later diende hij nu hier. dan daar iu den Indischeoi Ar chipel den lande met eere, o. a. op Atjeh, voor zijn moedig gedrag op 9 Augustus 1903 in het gevecht bij Doesoen Baroe verwierf hij de Mili taire Willemsorde. Daar bracht hij als groepscommandant zijn af dee ling bij het aanvalspunt, drong het eerst de zwaar versterkte en hard nekkig verdedigde kampong binnen en wist zich met de op hern volgen de manschappen in de nieuwe stel ling te handhaven togen de herhaal de klewang aanvallen van den vij and. Beide onderofficieren, ook gerech tigd tot het dragen van de expeditie medaille Atjeh of Lombok en die ver leend voor veeljarige trouwe dienst vervulling, verlaten thans 's lands dienst met gagement. Alvorens men de Ophir, die hen terugbracht, verliet. vereenigde de kapitein, commissaris van afmonstering, de heer Jonker, het geheele detachement des mid dags aan dek, waar hij de soldaten in kernachtige bewoordingen toe sprak, hen welkom heette in het va derland en in het bijzonder .vol lof sprak over de flinke militaire hoeda nigheden van dé beide genoemde on derofficieren. De muziek van het korps Koninklijke Scherpschutters ontving het detachement met de ge bruikelijke eerbewijzen. INLICHTINGEN OP ADRESSEN. Door de ministers van oorlog en van binneulandsche zaken zijn in lichtingen verstrekt naar aanleiding van het adres van A. do Heer en 10 anderen, allen officier bij de dienst doende schutterij te Amsterdam, hou dende verzoek om vergoeding van in komsten, welke zij zullen derven door de opheffing der schutterijen, en 9 andere adressen van gelijke strek king. Alet 't oog op de zeer verschillende plaatselijke omstandigheden, acht de regeering aan het eventueel ontwer pen van een wet om de gemeenten te verplichten tot het verleenen van schadeloosstelling, schier onoverko melijke moeilijkheden verbonden. De regeering spreekt het vertrou wen uit, dat de gemeenten zelf voor zieningen in het belang van de be trokkenen zullen treffen. raS-OVERZICm7" MR. J. G. GLEICHMAN. „Het Vaderland" sclirijfl o. in. nog ihet volgende „Al heeft mr. Gleichman zioh in verschillende hooge betrekkingen verdienstelijk gemaakt, iu geen en kele functie iheeft hij zicür zóó onder scheiden en zóó uitgeblonken, als in die van voorzitter der Tweede Ka mer. Toen er sprake van was, dat ihij tot voorzitter zou worden geko zen en zijn vrienden hem vroegen of 'hij eventueel een dergelijke benoe ming zou aannemen, was zijn ant woord beslistheel gaarne, want ik gevoel, dat ik die betrekking goed zal kunnen waarnemen. En de erva ring heeft geleerd, dat hij zijn krachten niet heeft overschat. De Kamer heeft misschien voorzitters gehad die 'hem evenaarden. maar een beteren voorzitter zeker niet. Alle partijen roemden om strijd niet alleen zijn onzijdigheid, maar ook zijn Ausdauer, zijn gevatheid, zijn welwillendheid, zijn kennis outdoor 'het prestige van zijn persoonlijkheid tot bekoring der debatten te dwingen. Nooit nam bij het woord om zijn voorstellen betreffende de regeling der werkzaamheden te verdedigen, om regelmaat in de discussie te brengen, om een spreker terecht te wijzen, of 'hij wist altijd het juiste, gepaste woord te vinden. Dikwijls waren zijn opmerkingen geestig, en altijd ad rem. De terecMwijzigingem wist hij te geven in een vorm. dat niemand er door gegriefd werd". De „N. Arnlt. Ct." „Alet diepen weemoed schrijven wij déze woorden. Want mr. Gleich man gekend te hebben, staat gedijk met eerbied te hebben leeren koeste ren voor zijne hoogstaande persoon- blijven te gevoelen voor dit zeld- blijven de gevoelen voor dit zeld zaam nobele karakter, dat door po litieke vrienden en tegenstanders gelijkelijk werd geëerd. Bismark's uitspraak, dat de poli tiek het bederf is van ieder, die er mee te maken heeft, gold niet voor mr. Gleichmanhij toch bleef tot aan het einde van zijn staatkundige loopbaan, wat hij van den aanvang af was gebleken te zijn een eerlijk man, in de volle, de meest echte be teekenis. Daarom ook mochten wei nigen zich. als lrij, verheugen inliet vertrouwen van allen, die de eerge noten met hem irr aanraking te ko men daarop, meer nog dan opzijn erkende bekwaamheden, berustte de invloed welke hij gedurende een reeks van ja-ren heeft uitgeoefend' (crèches) moeten beschouwd wor den als een eisch des tijds, welke se dert de invoering van de wet op den leerplicht nog meer op den voor grond is getreden dat, blijkens de ervaring en blij kens de encprêtte. waaromtrent dc uitslag in bijgaand door de Maat schappij uitgegeven rapport is neer gelegd, het particulier initiatief on voldoende blijkt, om in de behoefte aan voorbereidend onderwijs en aait klein-kinderbevvaarplaatsen naar eisch te voorzien dat overheidszorg op dit terrein daarom dringend noodig moet wor den geacht. Het hoofdbestuur verzoekt een wetsvoorstel voor te bereideu tot regeling van klein-kinderbewaar- plaatsen. Fröbelscholen en voorbe reidende klassen. Rechtszaken EEN 110NDENDIEF. Bertus Johannes Postluima, 24 jaar, heeft een zeer zwart strafregis ter in 1898 werd hij tot twee gevan genisstraffen van 9 maanden ieder, veroordeeld, in 1900 zoowel als in 19U3 tot twee jaren en daarna tot 6 maanden gevangenisstraf telkens wegens diefstal van honden. Donder dag terwijl hij voor een honden diefstal te Rotterdam zioh in voor- loopige hechtenis bevindt, stond hij wederom, voor da 4e Kamer derAm- sterdamsche Rechtbank terecht ter zake van diefstal van een hond, een prachtigen Gordon Setter, reu. to.e- behoorende aan den heer Th. Albers, Heerengracht, aldaar. Op 12 Januari, 's morgens half ne gen. was het dier uitgelaten. Nooit was het langer dan een uur of an derhalf uur uitgebleven, thans keer de het niet terug. Den eigen morgen omstreeks 10 i 11 uur, werd het door bekl. verhandeld iu de tapperij van \Y. C. Oranje, Nassaukade. De tap per kocht den hond, volgens hem, voor 30, volgens beklaagde voor ƒ10. De laatste ontkende den hond gestolen te hebbenreeds 2 a 3 maanden vóór 12 Jan. had hij hem in zijn bezit, na hom van zekeren Jan Jansen gekocht te hebben. De hond echter droeg en draagt nog den halsband met den naam van den heer Albers er op. Het O. M„ mr. Van Dam, eischte tegen hekl., die niet anders danhon- denstelen doet. 3 jaren gevangenis straf. 15 Alei a. s. uitspraak. DIEFSTAL VAN EEN FIETS. 30 Maart vermiste de 13-jarige Carl A. Tunckler, wonende Heeren gracht. te Amsterdam., zijn rijwiel. Aangifte werd ged ami en de gesto len fiets werd spoedig opgespoord'bij den logementhouder Lucas Kroes, Pieter Jacobstraat, die ze voor 2.50 gekocht had van den 18-jarigen schoenmaker Meyer Waterman, oud- verpleegde in een Rijksopvoadings- ge sticht. Deze laatste stond voor de Recht bank te Amsterdam terecht ter zake van diefstal of voordeel trekken uit de opbrengst van gestolen goed. Aanvankelijk had beklaagde be kend zelf en alleen de fiets van lret bovenportaal te hebben weggenomen, thans, ter terechtzitting, zedde hij, dit te hebben verklaard uit vreee. In werkolijkheid had hij met Kees de Gooyer en Toon lluleber afgespro ken, dat de Gooyer de fiets vanbo ven zou halen en dat hij haar dade lijk van hem zou overnemen en bij „rooie Luc" zou gaan verkoopen. Dit gebeuixle. De opbrengst, ƒ2.50, werd onder hun drieën verdeeld. Een dienstmeisje lrad den avond van den diefstal de drie personen on der het liolit van een lantaarn in de buurt van het perceel gezien. Het O. M„ mr. Van Dam, hield bekl. aan zijn aanvankelijke opgaaf en eischte zijn veroordeeling tot 9 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. Vroesom de Haan, pleitte clementie. 15 Mei a. s. uitspraak. Kerk en School PREDIKANTEN-EXAMEN. Na gehouden examen zijn tot de Evangeliebediening Lu de Ned. Herv. kerk door het Prov. kea-kbestuur van Gelderland toegelaten de heefen F. van der Brug en G. J. Koldewijn, van de rijksuniversiteit te Utrecht, en S. J. Ch. Hoest, van die te Leiden. GEREF. KERKEN. Aangenomen het beroep te Urk door ds. G. H. A. van der Vegte te Dirks- hom. Bedankt voor het beroep te Schoon- dijke door ds. R. van der Kamp te Axel. VOORBEREIDEND ONDERWIJS. In overeenstemming met het rap port der geineatgde commissie voor onderwijsbelangen, in zake het on derzoek naar den toestand van het voorbereidend onderwijs en van de klein-kinderbowaarplaatsen^ in ons land, met aanwijzing van de midde len tot verbetering van die toestan den, aan te wenden door den wetge ver, de overheid en particulieren, niet name door de Maatschappij' tot Nut van 't Algemeen, heeft het •hoofdbestuur der Maatschappij een adres tot de regeering gericht, waar in wordt gezegd dat goed ingericht Fröbelonder wijs. 'gegeven hetzij in afzonderlijke Fröbelscholen, hetzij in (voorberei dende klassen, verbonden aan de la gere scholen, een .dringende eisch des tijds is dat, niettegenstaande de vele be moeiingen van de Maatschappij op dit gebied, op tal van plaatsen in ons lajrd bewaarscholen zijn, die zeer onvoldoende zijn ingericht, terwijl deze scholen in tal van ande re plaatsen geheel ontbreken dat het onderwijs in vele dezer bewaarscholen wordt gegeven door onbevoegde en onbekwame leer krachten. terwijl de bezoldiging van deze leerkrachten 'veolal te laag is dat in vele bewaarscholen deleer middelen ve-|l te wenschen laten dat ook bewaarplaatsen GEEN OVERiMACHT DOOR STAKING. Dokamloanrochtea* te Rottendam deed uitspraak in de zaak vaai een schip per, die een bevrachter had gedag vaard tot betaling van overiigdagen wegens niet tijdige belading. Hij besliste dat liet beroep op over macht door gedaagde aangevoerd, we gens de staking door meters en wre- gers, niet ter zake dienende is,omdat dat werk door iederen werkman kan verricht worden, en de wet nergens voorschrijft, dat meters en wegers beëedigd moeten zijn. Gedaagde werd dus veroordeeld tot betaling van hot gevorderde bedrag met rente en kosten. Financieele berichten BRITSCHE ASSURANTIE MAAT SCHAPPIJEN EN DE RAMP TE SAN FRANCISCO. Woensdag is te Londen eene verga- deiing gehouden van vertegenwoordi gers van allo Britsche assurantie maatschappijen, die bij de ramp van San Francisco betrokken zijn. Met algemeen» stemmen werd be sloten een telegram naar Oakland to zenden, waarin wordt medegedeeld, dat de Engelsche maatschappijen in geen geval betalen zullen voor schade, veroorzaakt door aardbeving, niet ge volgd door brand; evenmin voor brand in reeds ingestorte of gedeelte lijk ingestorte (huizen en ook niet voor gebouwen, die op last dier auto riteiten van San Francisco verwoest zijn. Aan liet plaatselijk comité te Oakland wordt door do bedoelde maat schappijen opgedragen onmiddellijk door deskundigen te laten onderzoe ken, welke schade door de aardbe ving veroorzaakt is. Drie maatschappijen de Alliance Commercial Union en Norwich Union die in hare polissen alle aanspra kelijkheid voor brandschade, die di rect of indirect door aardbeving ver oorzaakt is, uitgesloten hebben, zon den bovendien afzonderlijke telegram men, waarop die voorwaarde nog maals onder de aandacht hunner agenten gebracht wordt. „The Times", waaraan liet boven staande ontleend is, voegt daaraan nog toe, dart. sedert 1901 die assurantie-

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 9