NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7013 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. dinsdag 8 mei 1906 A. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per Dp,E maanden: lyjllL Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem l.zü Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) ]:~9 Advertentiën van Vrraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing Franco per post door Nederlandl.to W U y,T 3 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers0.02H Bfr^> rev&Uigfffi jr a a- r a u A Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 5o. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3tbis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA -2 u. Dinsdag 8 Mei. Groote Kerk Orgelbespeling, 1 Paarden- en ledermarkt. Soc. VereenigingBond van Nederl. Gemeente-WerkliedenOpenbare vergadering, 8i uur. ZandvoortGemeenteraadsverkiezing. OM ONS HEEN ccxcix. MET DE AUTO UIT. Na voorzichtig door de Anthonie- straat te zijn gereden, de smalle 6traat die gebouwd schijnt te wezen om precies de groote wagens van de E S. M. te kunnen bevatten, draai den we de Lange Heerenvest op. We dat wil zeggen de auto van den heer P. van Rhijn met haar eigenaar ais bestuurder, de ondergeteekende naast hem op de voorbank en een drietal medereizigers achterin. We zouden naar Utrecht gaan. En de zon scheen zoo voluit, zoo recht hartelijk op ons neer, dat een aangenaam tochtje, in 't vooruitzicht scheen te wezen. Als je portemonnaie er niet aan dienken kan om ook maar de billijks to auto zélf aan te schaffen en je toeval lig weinig vrienden of kennissen hebt. die in andere omstandigheden verltee- ren, dan is vanzelf een tochtje met een auto een zeldzaam genoegen. En watje niet dikwijls doet, is je vreemd. ,,'t Lijkt me toch angstig", had ik dik wijls hooren zeggen. Maar toch, ang stig is het voor niet al te bangelijk uitgevallen menschen niet. De eerste gewaarwording, wanneer de bestuur der den motor inschakelt, en daarna van de laagste op de tweede en, voor zichtig op de hoogste versnelling brengt, is deze dat er onder je een beest aan 't werk wordt gezet, dat on willig tandenknarsend aan den ar beid gaat, om wanneer het eenmaal bemerkt, dat het gehoorzamen moet, zich te onderwerpen en in snelle, ge lijkmatige vaart over den weg te schuiven. Nu is het ook geheel en al tot zijn plicht gebracht en luistert on middellijk naar iedere beweging van den bestuurder. In den nauwen door gang bij de Amsteidamsche Poort is een kleine opstopping. Fluks drukt de rechter voet van den bestuurder op een veer, waardoor de gastoevoer naar den motor ophoudtonmiddel lijk vermindert onze vaart, de hand rem wordt overgehaald, we staan. Een oogenblik later is de weg vrij, de rem wordt weer teruggebracht mi langzaam draait onze wagen den hoek om, de poort door en de Ara- sterdamsche vaart op. Rustig op zijn veêren wiegend snelt hij den weg naar Amsterdam op, met een vaart van ruim dertig kilometers in 't uur. De electrische tram, die te gelijk met ons de Langebrug over reed, is nog achter ons. Frisch blaast de stijve oostewind ons in 't gezicht en doet het mij niet betreuren, dat ik. in weerwil van de Meizon, maar een warme overjas heb aangetrokken. Tal van fietsrijders laten zich voor 't windje naar Haarlem drijven. An deren, naar Amsterdam, tampen te gen de stijve bries. En 't valt me op, dat zij het doffe gebrom van den grooten auto-hoorn niet schijnen te hooren. wel het felle tenorgeluid van de koperen trompet, waarvan liet be spelen gracelijk aan mij is overgela ten. Voorzichtig schieten we de niet on gevaarlijke bochten bij de helling te Halfweg; door en verlaten bij Sloten den buitengewoon slechten straatweg om over Osdorp naar Amsterdam te rijden. De twee cylinders werken re gelmatig door. 't Is of de wagen glijdt langs de aardige landwegen, totdat we, den neus dichtknijpende voor de stads-grachtenstank, bij den Over toom de hoofdstad binnenkomen. Hier komen met een koel hoofd, een scherp oog en een vaste hand van pas. Broe derlijk mengen zich des heeren Van Rhijns ba.sgeluid en mijn tenorgeschet ter tot een dubbele waarschuwing, waarvoor ieder zwichten wil, uitge zonderd de pooieraar. die pas uit de herberg gekomen, het gevaar niet riet en met onzekere beenen in onze richting slingert, maar nog bijtijds ontweken wordt. Vooruit maar weer. Naast onze Haarlemsche tram snor ren we de Gedempte Rozengracht langs, achter 't Paleis om HaltDe weg is versperd. Een agent van politie wenkt, dat we de Paleis- straat niet door mogen. Even gewend en met een vaartje gaat het de N.Z. Voorburgwal op, langs het Spui naar 't Rokin, dan den Amstel langs en zoo weer de stad uit naar Abkou. Maar juist wanneer we dat landelijke plaatsje naderen, houdt de bestuur der. die al eens even zijdelings naar zijn wagen heeft gegluurd, plotseling stil. Zijn geoefend oor heeft een vreemd geluid opgevangen, een onge wone slingering waargenomen. Hij heeft terecht onraad vermoed, want de linker achterband is leeg. Nijdig laat de pink-lange nagel uit een paarden hoef zijn ijzeren kop zien. Geen noodTerwijl wij uitstappen u aan den slootkant philosopheeren over liet heldere water, de bloempjes in 't gras en 't echt Höllandsche ver gezicht, haalt de heer Van Rhijn uit een van de talrijke bergplaatsen vaD den wagen een nieuwe binnenband en de noodige ingrediënten om die er om te leggen. In plechtig stilzwijgen staart een schaar van buitenbewo ners, jong en oud, dit gebeuren aan. Onze bestuurder is zichtbaar verma gerd, niet zoozeer uit droefheid over 't ongeval, het eenige dat een auto mobilist niet voorkomen kan, maar omdat liij niet minder dan drie jas sen heeft uitgetrokken de gele wa terproof, een demisadson daaronder en zijn colbert, zoodat hij in hemds mouwen aan den arbeid staat. Hoon lachend rijden fietsers ons voorbij. ,,We zullen zeggen dat je komt!" schreeuwt er een. Maar binnen het halfuur is alles weer in orde, de on vermoeide motor snort opnieuw en door Breukelen snellen we. Slange- vecht voorbij, waar de heer Dudok de Wit. voor 't raam, ons in 't voorbij gaan begroet. Dan komen we op de rechte wegeinden en toont de wagen zijn geheele kunnen. Als een reuzen vogel scheert hij over den weg, totdat in de verte een molen oprijst, die al grooter en grooter wordt, naar mate we dichter naderen. Dat is Utrecht. En nu rijden we door de met zon overgoten straten, vol wandelaars en rijtuigen, de Ma liebaan in, getooid met haar prachtig jong groen, tot het. tijd wordt om terug te keereu, willen we vóór het eten thuis'zijn. Met een behendi ge beweging van 't stuurwiel draait de heer van Rhijn den- wagen den nauwen weg naar Hilversum in. Langs Eemnes, Laren, Soestdijk gaan we op Bussum aan, een prachtige stille streek, vol van de heerlijkste gezichten op boseh en veld, nu en dan door een prikkelenden geur van dennen. Wie is 't toch geweest, die zei dat men in een auto niets van de omgeving ziet 't Is waar, je ziet het natuurschoon niet in details, 20oals een wandelaar, maar je ziet het wel degelijk, en méér dan de wandelaar, want straks als we Bussum door zijn en Naarden met zijn smalle doorgan gen achter ons gelaten hebben, ver schijnt weer een nieuwtafreel, de echt Noord höllandsche weg naar Am sterdam. Hier gaat het weer met volle snel heid langs de eindelooze rij van fiet sers. die op Amsterdam afstevent. Onze bestuurder is een liefhebber van de hoogste versnelling, die dan ook aangezien zij de directe overbren ging is, voor de machinerie de meest gewenschte moet heeten. Maar tevens een hoogst voorzichtig chauffeur. Nauw ziet zijn oog in de verte ook maar de kleinste mogelijkheid van gevaar, of zijn hand grijpt naar den hoorn en zijn voet drukt den gastoe voer af. Waarlijk, bangelijke men schen kunnen zich niet beter van hun angst genezen, dan door naast den chauffeur te gaan zitten. Nauwelijks hebben zij een halfuur naast hem ge zeten, of zij zullen weten, dat zelfs vóórdat hun oog onraad speurdo, zijn hand gewaarschuwd en zijn voet den gang verminderd heeft, ja dat hij als 't noodig mocht zijn, in een oog wenk den motor heeft uitgeschakeld, en met hand- en voetrem, midden in een veertig kilometers snelheid, bin nen hoogstens drie meter den wagen tot stilstand heeft gebracht. Dat kan men zelfs met een voortsukkelende huurkoets niet. Nu vallen we aan den kant van Watergraafsmeer de Zondagmiddag- drukte van het wandelend Amsterdam binnen en doorkruisen .al laveerende. de drukke stad. Thans geldt ook liet bekende verbod op schepen Spreek niet tot den man aan het stuur". Hier heeft hij al zijn aandacht noodig, nu om achter een voortloomende huur koets weg te schieten, daar om een soezende vrouw niet te overrijden, die ons, uit dank voor de waakzaam heid, een vloed van scheldwoorden achterna kogelt, ginds om een kind dat naar het gierendste trompetge schal niet luistert, te ontrijden. Ein de! ijk zijn we uit de drukte en snel len langs den rechten Amsterdam- schen weg op huis aan. De wind, sedert den morgen ge keerd, suist ons weer in het gezicht en perst ons af en toe een traan uit de oogen. 't Is nog voor halfzes als we voor ons huis uitstappen, met een woord van vriendelijken dank aan den gastheer. Bestoven Neen. In de auto krijgt men geen stof, behalve van een krui sende auto. Wel hebben we stof ge maakt. Helaas, op den weg van Utrecht naar Bussum heb ik, omkij kende, een en andermaal de wielrij ders die we pas voorbijgesneld wa ren, slechts in vagen omtrek dooreen wolk van stof heen, kunnen zien. Mogen de slachtoffers het ons kunnen vergeven. Met flinken honger en een gevoel alsof we straks als rozen zullen sla pen, zijn we aan tafel gegaan, nog frisch van buitenlucht en met het besef, dat we een geheel nieuwe ge waarwording hebben doorgemaakt, bijna alsof we ons van de aarde had den losgemaakt en in werkelijkheid gevlogen hadden. Geen wonder, dat de heer Van Rhijn succes heeft met zijn onderneming tot het verhu ren van auto's per uur en per dag. Dat is bereikbaar voor velen, die zelf geen auto kunnen of willen aan schaffen. En met een uiterst betrouw baren bestuurder, zooals ik er een naast mij had. is het een groot genot. J. C. P. Firma A. Smits, Kruisweg hoek Parklaan. Buitenlandsch Overzicht HET AFTREDEN VAN GRAAF WITTE EN DOERNOVO. De Tsaar heeft aan graaf Witte den volgenden brief gericht „Uwe door bovenmatige inspan ningen verzwakte gezondheid gaf u aanleiding, om ontheffing van den post van voorzitter van den minister raad te vragen. Toen ik u tot dezen gewicht'gen post beriep, opdat u mijne plannen voor de samenwer king ivan mijne onderdanen aam de werkzaamheden der wetgeving zoudt uitvoeren was ik overtuigd dat uwe beproefde staatsmansdeugden de verwezenlijking van de nieuwe verkozen instellingen gemakkelijker zouden maken. Dank zij uwe vol harding en uwe uitnemende be kwaamheid, zijn die instellingen nu gevestigd en zijn zij de opening na bij. 'n weerwil van de belemmerin gen van revolutionaire zijde, tegen welke gij de geestkracht en vastbe radenheid die_u eigen zijn, getoond hebt Tegelijkertijd bent u. door uwe ervaring in financieele vraag stukken werkzaam geweest aan de opening van hulpbronnen voor den staat, door het slagen van de nieu we leening te verzekeren. Terwijl ik u het gevraagde ontslag verleen voel ik de hartelijke behoefte, u mijne oprechte erkentelijkheid voor uwe talrijke verdiensten te betuigen, verblijf ik uw u onveranderlijk wel gezinde en oprecht dankbare Niko- ïaas." Ook de aftredende minister van binnenlamdsche zaken heeft een be dankbrief van den Tsaar gekregen. De krachtige en offervaardige werk zaamheid van Doerno,wo heeft, zegt de Keizer, bij de bedaring van do ge moederen meegewerkt en de uitvoe ring van de verkiezingen voor de Doema e.n den Rijksraad verzekerd. Na de uitvoering van de hem door de jongste gebeurtenissen opgelegde taak heeft Doernowo om ontheffing van zijn post gevraagd, welke de Keizer hem ook met -oprechte dank baarheid voor zijnen vruohtdragen- den vaderlandslievenden arbeid met benoeming tot staatssecretaris, handhaving als lid van den Rijks raad en verleening van de waardig heid van senator, verleent. De brief eindigt met de woorden Ik blijf onveranderlijk welgezind. zal waarschijnlijk niet in het Tauri- sche paleis, 'hejt parlementsgebouw, maar in het Winterpaleis plaats hebben. Voor de pers worden 34 of 36 plaatsen gereserveerd, waarvan ten minste 12 voor vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers. De Rus sische pers klaagt sterk over achter uitzetting in 't bijzonder de Mosko-u- sohe, die maar drie plaatsen krijgt. HET ENGELSCH TURKSCHE GESCHIL. Engeland heeft de Porte een ulti matum gesteld. Het -verwacht, zoo als in de aan de Turksche reg. over handigde nota wordt medegedeeld, dat Turkije binnen tien dagen de ten onrechte bezette posten op het schier eiland Sinaï zal doen ontruimen. Uit Londen wordt in verband hiermede gemeld In diplomatieke kringen is men overtuigd, dat de tegenstand der Porte zeer spoedig zal gebroken zijn In den Turksdhen ministerraad drongen de ministers er krachtig op aan bij den Sultan, om zijn tegen stand vol te houden. Maar de ge beurtenissen der laatste dagen heb ben den heerschei- verontrust. Duitschland heeft te kennen gege ven. dat Turkije op geen hulp kan rekenen en aangeraden het grensin cident te beëindigen. En daarom helt de Sultan er toe over, de troepen te rug te trekken en de grensquaestie aan arbitrage te onderwerpen. Uit Kaïro woTdt gemeld, dat die toestand in Tabah aldus is: Een Turk sche troepeuaf deeling is gelegerd 11/2 kilometer westelijk van de grens, en heeft elf Egyptische grens palen weg genomen en door Turk sche grenspalen vervangen. Aan de Turksche grens zijn nog meer troe pen gelegerdhun houding is drei gend. De commandant deelde aan de Bedouinen in de omstreken van El Arish mede. dat zij zich op ernstige gebeurtenissen moesten voorberei den. De „Standard" laat zich als volgt uit De rechtvaardigheid van onzen eisch is zoo duidelijk, dat in ons ge schil met Turkije wij het voorrecht hebben den steun te genieten van Frankrijk en Rusland. Wij gelooven dus niet, dat de Engelsohe regeering de uiterste middelen te baat zal moe ten nemen om bij den Sultan de overtuiging te vestigen, dat Europa het niet ons eens is. En de Daily Chronicle" Wij hopen, dat het zal gelukken spoedig tot een bevredigende oplos sing te komen. Maar tevens meenen we er op te moeten wijzen, dat de Sultan veel gevoeliger is voor da den dan voor woorden en dat hij dikwijls eerst toegeeft, wanneer de op hem uitgeoefende druk zeer dui delijk voelbaar is. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. De havenarbeiders te Duinkerken hebben met 3000 van de 3500 stem men besloten den arbeid te hervat ten. De bakkerspatroons te Marseil le hebben toegegeven aan de eischeai der werklieden. Zij geven een ver hoogd loon van 25 centiemen per dag. De uitslag werd met vreugde begroet en gevolgd door eene mani festatie. die zonder ongeregeldheden afliep. De ..Matin" ontving uit Brest het bericht, dat verechOTende patroons aldaar dreigbrieven van de revolu- tioimairen hebben ontvangen en de regeering daarom heeft Besloten han delend op te treden. Met een talrijke politiemacht werd de arbeidsbeurs omsingeld, daarop begaven zich een paar commissarissen in het gebouw, waar zij het bestuur en eenige ande re oproerkraaiers gevangen namen Er had een huiszoeking in de ar beidsbeurs plaats, waarbij, naar het schijnt zeer interessante ontdekkin gen zijn gedaan. De muren in de verschillende zalen waren beschreven met allerlei op schriften als..Dood aan de politie" ..Clemenceau is bloedzuiger" „Het is beter te stelen dan te bede len", ..Weg met het leger" enz. en prijkten met tal van anti-militairis- tische teekeningen. De arbeidsbeurs is gesloten. Bij een aantal bekende anarchisten zijn vervolgens nog huis zoekingen gedaan. en de ministers, bij gelegenheid van de opening der Rijdsdoema op 10 Mei. Striiga was naar Vincennes ge gaan om de helsche machines die in zijn bezit waren, te verbergen. Nooit heeft een revolutionaire Rus een bom willen werpen in Frankrijk, waar zij in vrijheid en naar omstan digheden gelukkig, leven. Stadsnieuws Uitvaart Mgr, C. J. RINKEL. JUBILEUM Ds. R. MULDER. Zondag werd liet jubileum van Ds. R. Mulder de 25-jarige ambtsbedie ning aan de Gereformeerde Kerk A kerkelijk herdacht. Des morgens trad als feestredenaar op de oudste zoon van den jubilaris, Ds. A. J. Mulder van Klundert. Deze wees. aan de hand van Exodus 35 eerste gedeölte van verts 34, op de heerlijke roeping van den door God geroepen prediker, en hield een warm pleidooi voor de uitverkiezing der die naren Gods. Na afloop der godsdienstoefening werd nog door enkele sprekers het woord gevoerd. Namens den kerke- raad sprak de ouderling de heer T. van Egmond, terwijl do kerkeraadder zusterkerk aan het Heiligland (Kerk B) vertegenwoordigd was door den diaken den heer B. Ratsma en de kerk in de Ridderstraat (kerk C) door den ouderling den hear A. Foeset. Al deze sprekers complimenteerden den jubilaris, en spraken de beste wenschen voor hem uit. Ook nu werd nogmaals gezinspeeld op een vereeni ging der drie kerken, zoodat het ker- kedijk Alphabet (het A, B en C) zal ko men te vervallen. Des avonds trad Ds. Mulder zelf op om een gedachtenisrede te lioud'en. Naar aanleiding van Psalm 48, die waarschijnlijk doelt op de historische gebeurtenis, wijdde spreker uit over de geschiedenis van den godvrucht i- gen koning Josephat, die, toen de vij and in grooten getale tegen de gods stad Jeruzalem oprukte, zich met zijn volk in den tempel \ereenigde, om van God redding en verlossing te smeeken. Toen de smeekbeden ver hoord waren en de vijand afgetrokken was, verednigde zich wederom het volk om „de weldaden Gods te her denken In het midden Zijns tempels." Ook spreker wilde de weldaden Gods aan hern en de gemeente geschonken, herdenken in het midden der gemeen te, om God te verheerlijken. Daarbij deed hij uitkomen, dat de gemeente bij zijn komst slechts even 400 zielen telde, waaronder een 70 catechisan ten van acht jaar af, terwijl thans het zielental tot 1200 is geklommen en dat dier catechisanten tot 200, waarvan er geen een beneden 11 jaar is. Ook het kerkgebouw zelf is tot driemaaJ toe vergroot ew thans nauwelijks meer groot genoeg. Nagaande wat er in die 25 jaren is geschied, dankte spreker de verschil lende kerkeraadsHeden, waaraan hij veel steun gehad heeft bij zijn moei lijke en hoogst verantwoordelijke taak. Tevens dankte hij allen, die hem bij zijn jubelfeest mët blijken van be langstelling vereerd hebbendit hem een bemoediging en aansporing om, onder biddend opzien tot God, op den ingeslagen weg \oort te gaan. Na de godsdienstoefening zong de gemeente haar leeraar nog staande toe Psalm 131 4, ,,Dat 's Heeren ze gen op u daal'enz. Zoowdl des morgens als 's avonds was het kerkgebouw overvol. In de avond-samenkomst sprak Ds. Mulder nog enkele woorden van af scheid tot den naar het buitenland vertrekkenden ouderling M. van der Heyde, dankte dezen voor het vele. dat hij in het belang der kerk gedaan heeft en hoopte, dat het hem in Ame rika wel mocht gaan. De gemeente zong hem tot afscheid toe het laatste vers van Psalm 121 ..De Heer zal u steeds gadeslaan" enz. DE OPENING RIJKSDOEMA VAN DE DE RUSSISCHE ANARCHISTEN TE PARIJS. De Gil Bias heeft een brief ont vangen van een aantal Russische studenten, waarin bevestigd wordt, dat de bommen, die Strlga dToeg, bestemd waren om in Rusland ge bruikt te worden, en niet in Frank rijk. Striga vervolgt de brief maakte deel uiit van het revolutio naire uitvoerende comité van Pe teraburg dat besloten had een aan slag te doen plegen tegen den Tsaar Wie z ij n d e eigenaars? Aan het hoofdkantoor der Posterijen te 's-Gravemhage zijn voor de recht matige eigenaars vier parapluies te rug te bekomen, die hier in het post kantoor zijn achtergelaten. Hon denk ar re n. Hoe gevaarlijk liet is dat bestuur ders van hondenkarren in de stad op hunne wagens blijven zitten (wemee nen dat het bij politie-verordening is verboden) bleek Zaterdagmorgen weer. Een met twee honden bespannen wagen, waarin de geleider zat, reed in de Kleine Houtstraat een heer aan, die echter bijtijds door iemand werd gegrepen en teruggetrokken. Hoewel dit ongeval goed afliep dient er toch ernstig op te worden gewezen, vooral voor kinderen, die onmogelijk voor deze trekdieren met hunne eigen aardige nukken kunnen uitwijken. De geleiders moeten trouwens uit zich zelf zoo vijs zijn. Zondagavond werden in de Kerk der Oud-Katliolieken die plechtigheden aangevangen bij de uitvaart vau Monseigneur Caspar us Joh annus Rin kel, in leven Bisscliop van Haarlem dier Oud-Bisschoppol ij ke Clerezy. Het zeer vriendelijke kerkzaaltje welker aanwezigheid in de Koksteeg achter de pastorie op de Bakenesser- gracht men met zoo dadelijk zou ver moeden, was vrij goed gevuld. Het altaar met omhoog de branden de kaarsen en de hooge Bisschopszetel waren met rouwdoek zwart met zilver afgezet omfloerst, terwijl het nog instroomende zonlicht door witte gordijnen getemperd werd en het lo kaal een vredige nairuddagstemmmg gaf. Na eenige oeremonieele plechtighe den, alls gebeden en gezangen, sprak de leidende geestelijke pastoor N. Prins, gekleed in liet gewaad zijner priesterlijke waardigheid, met veel liefde en in dankbare herinnering van hetgeen de overleden Bisschop ge weest was en wat hij in zijn werk zaam leven gedaan had. In gedachten voerde hij zijn gehoor terug naar den vorigen Zondagmor gendienst, toen Mgr. Rinkel ddn aan wezigen nog zijn zegen gaf en besprak daarna hoe ontroerd men was, toen avonds dé Bisschoppelijke zetel ledig bleef. De geheele week heeft men nog hoop gehad op herstel en de Bisschop zelf deelde die hoop nog en gedacht aan de woorden van den H. Martinus: Ik behoef niet te weigeren om tester ven, al behoef ik niet te weigeren om te leven. Aangrijpend en aandoenlijk was liet oogenblik, waarop den Bis schop door den Aartsbisschop het Hei lige Oliesel werd toegediend en hij uitriep: ..Heer, wat zijt Gij goed!" Ook toen had hij nog hoop op de toekomst. Op den sterfdag gewaagden de ge- neesheeron wederom van herstel; nau welijks wareai de woorden echter ge uit, of de ziekteverschijnselen kwa men met vernieuwde hevigheid terug, de strijd duurde tot den avond, toen ontsliep Monseigneur, na in zijn laat ste oogenblikken zijn gemeente te hebben gezegend met die heldere stem, waarmede hij zoo vaak in de Kerk zijn gemeente den zegen had toege zongen. En op dat oogenblik voer een ziel naar den Hemel, die de Kerk en zijn dienaren heeft liefgehad. Daarop herdacht de priester den overledene als pastoor. In zijn dertig jarige werkzaamheid als zoodanig toonde hij een werkzame geest en een kloek, krachtig aanpakken. Mgr. Rin kel was een man die zijn gemeentena ren in moeielijke omstandigheden met raad en daad bijstond. Bejaard priester als hij was, hield hij zich toch nog gaarne mdt de jeugd bezig, het onderwijs der jeugd: stond dan ook bovenaan op de lijst zijner herderlijke plichten. Na den overledene geschetst te hebben als een vriendelijk man voor do geestelijkheid', die gemeenzaam met hem omging, wees pastoor Prins op het leven hierna en op het woord van Christus„Alzoo hebt gij nu wel droefheid maar gij zult Mij weder zien Voorts deelde hij nog mede, dat in het testament den wensch staat uit gedrukt. dat er veel voor den Bisschop zal gebeden worden en wekte allen op den overledene tot voorbeeld te ne men, daar hij een mail was vast van overtuiging, wanneer hij wist de waarheid ten grondslag te hebben, doch niet schroomde ongelijk te be kennen, indien hij dwaalde, een man wel bedaagd van jaren, doch jeugdig van geest. Ten slotte eindigde de geestelijke me4 clen Heer der Kerk te smeeken óm hem, die trouw was op aarde en tot het einde zijn Bisschoppedijken plicht heeft vervuld, in den Hemel teloonen. niet de eeuwige rust, die zaligheid, die God zijn dienaren beloofd mdt da woorden: „Omdat gij getrouw zijt ge weest over weinigen, zal Ik u getrouw zijn over velen." Welaan, ga in tot den vrede uws HeerenHij ruste in vrede 1 Door don priester, het zangkoor en de gemoentenaron werd nu e>en gebed gezongen voor dé zielsrust van den ontslapene. Daarna werd oen rondgang ge maakt rondom de gesloten lijkkist met het zilveren crucifix, die in een vertrek achter do kerkzaal was ge plaatst. Do plechtigheid werd o. m. bijgjo- woond door den ZoorEerw. heer H. P. Dievenbach. doken te Enkhuizen en do leden van liet Kork- em Armbestuur. Hedenmorgen om acht uur ging het eerste gedeelte van den rouwstoet op weg ter begraafplaats. Deze stoet bestond uit tie met bloem stukken en kransen getooide lijk koets en drie volgrijtuigen. Om negen uur vertrok het verdere gedeelte van den stoet, dat gevormd werd door de volgkoetsen. Over Heemstede en Hoofddorp werd

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1