Weerbericht. MEDEDEEL ING VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. {Opgemaakt voonp. 10.50 uur). De Bilt. 7 Mei 1906. Hoogste barometerstand 771.3 m.M. te Memel (N. O. Duitschland)laagste 755.0 te Stornoway (ten O. van Schot land). Windzwakke wind. Gesteldheid van de luchttoene mende bewolking. Temperatuurwarm weer met eeni- ge kans op onweer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand 's namiddags 2 uur 767.5. Vorige stand om 2 uur 768 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keu-ze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Thermometerstand. t« Haarlem. Zondag 6 Mei Hoogste gisteren .F. 58o Laagste heden nacht F. 46° Hoogste heden tot 2 uur F. 64P Maandag 7 Mei Hoogste gisteren .F. 64° Laagste heden nacht F. 49* Hoogste heden tot 2 uur. F. 68o gereden naar Aalsmeer, de geboorte plaats vaai den verscheiden Bisschop, waar de bijzetting in het familiegraf geschiedde. Vooraf ging een zieisdienst in de Kerk, welke gedeid werd door Mgr. Gul, Aartsbisschop, geassisteerd door eenige geestelijken. Daarna had de beaarding plaat». Gesproken werd door den deken, Zijn HoogEerw. H. Dievenbach, en door Mgr. Gul, Aartsbisschop. Mestwagen. Zaterdagmorgen viel op den Gast huissingel een te hoog beladen wagen met paardenmest, toebehoorende aan den heer Voorting, om: De omwonen den werden in dit schoone morgen uur vergast op een onhoudbare stank, terwijl mopperende huismoeders niet veel succes hadden van hare pas ge schrobde straten. Arbeidsbeurs. Het aantal ingeschrevenen be draagt sinds 1 Januari 1906 425. Het aantal aanvragen van patroons 254. Het aantal geplaatsten 180. Deze week meldden zich aan 20 werklieden en 31 patroons. Ge plaatst werden 11 werklieden. H a a r 1. Machinefabriek v/h. Gebr. Figée. Aan de algemeene vergadering van aandeelhouders zal worden voorge steld over 1905 een dividend uit te keeren van 2 (over 1904 werd geen dividend uitgekeerd). Te Water. Zondagmiddag omstreeks 5 uur ge raakte bij het spelevaren de jeugdige W. S. wonende Spaarnwouderstraat, onder de St. Antoniebrug in bet wa ter. Na geruimen tijd in 't water ge legen te hebben de tegenwoordig heid van geest verliet hem niet, want zinkende hield hij zijn pet voor den mond om het binnendringen van het water te beletten werd de'knaap door inmiddels toegeschoten hulp met veel moeite gered. Een tweede jongen, die in het vaartuigje za£, miste het gebruik zijner beenen en kon daarom niets ter zijner redding aanwenden. Zondagmiddag 5 uur geraakte de 16-jarige v. d. Pol uit de Lombard- steeg met een rijwiel in het Zuider- Buitenspaarne. Beiden werden door toegeschoten voorbijgangers op het droge gebracht. De huisbewaarder van het Huis te Bennebroek de heer J. Hoekman, die ruim een maand geleden door de elec- trische tram op de Leidsche vaart werd aangereden is in het Diacones- senhuis alhier aan de gevolgen over leden. Gev. Voorwerpen. Een hond, twee portemonnaie's met geld, een zakje met sleutels, een ceintuur, een haarpen, drie leerboe ken, een vingerring, een ring met sleutels, een rijgschoen, eenige kin dermanchetten, een zakdoek, eenro- zekrans, twee paar handschoenen, een boezelaar. Pr o c e s s e n-v e r b a a 1. Het politierapport maakt, zonder meer, melding van het feit, dat pro ces-verbaal is opgemaakt wegens 't niet opvolgen van politie-bevelen. Ook is proces-verbaal opgemaakt wegens het afsluiten en versperren van den openbaren weg. ,,K uast A de it". De geheelontlmuders-zaixgvereeiii- ging van dezen naam gaf Zaterdag avond in de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging een uitvoering, of beter een propaganda-feestavond. De viool-solist, de heer C. v. a. Stad, kon wegens ver'nindering niet optreden en werd vervangen doormej. De Vries, van wie we eten paar korte 9tukjes (Handel's Largo en Andante van Glück) hoorden. Nemen we in aanmerking, datnxej. De Vries geen tijd ter voorbereiding had, dan kunnen wij haar spel zeer waardeeren. Mevr. M. Strijbos gaf een goede begeleiding. Het koor had zijn gelukkigen avond zeker niet. Van samenzang was in de stukjes die we hoorden (4—5a en b) vaak niet veel te bemerken. Dat daar door de voor schoonheid vereischte eenheid ontbrak, valt niet te verwon deren. Het beste leek ons nog het be kende liedje Vaarwel", dat evenwel nog door eenige uitspraak-vlekjes werd ontsierd. Dit wat het muzikale, gedeelte be treft. Het propagandistische bestond in een tweetal toespraken. Een der leden van het koor richtte het woord tot dc- jongeren. De heer Willemsz. uit Utrecht hield een redevoering over de geheelonthouding en ging daarbij uit van het te Genève gehouden interna tionaal congres. Uit zijn overigens interessante en opwekkende ïeddvoering willen we even aanstippen de enormiteit, dat de pers zelfs door de drankhandelaars wordt omgekocht Br. Gestolen en weergevend Tusschen Zaterdagavond 11 uren Zondagmiddag 12 uur is bij een winkelier in de Zijlstraat een rijwiel ontvreemd. De fiets is des avonds in de Damstraat "weergevonden. Insluiping. Zaterdagavond is door insluiping bij den heer Trompetter, wonende Vrouwesteeg alhier, een toonbank lade gelicht inhoudende een bedrag van 8 gulden. Een portemonnaie met 7 gulden liet men onaangeroerd lig gen. Uit de Rechtszaal DRANKELLENDE. Anders een heel goede, bekwame werkman, namelijk als hij niet dron ken is. Wanneer hij echter te veel „op" heeft zoo verklaarde de re chercheur Fetnger lieden voor de rechtbank dan is het mis. Zoo ook op 26 Maart, toen Jac. A. v. d. Mey bij zijn woning op de Lange Heerenvest zijn vrouw en eenig kindje, een jongentje van zeven jaar, mishandelde. F enger was toen te liulp gekomen, maar de woesteling verzette zich lievig tegen zijn arrestatie. Niet voor de mishandeling van vrouw en kind, maar voor het verzet tegen de poOitie moest v. d. Mey zich thans verantwoorden. Van dit verantwoorden kwam niet veel terecht, wijl de beklaagde niets anders kon verkLaren dan„Ik was dronken en weet van niets." Het Openbaar Ministerie dischte vier weken gevangenisstraf, wijzende op de ongunstige antecedenten van den beklaagde. EEN ONVERBETERLIJKE DIEF. Met deze minder vleiende woorden sprak de president den negentienjari gen Haarlemmer Albert de Jong aan. Thans stond hij weer tereolvt voor het wegnemeav van een rijmel, hetwelk even was neergezet voor een perceel in de Jansstraat, voor welk misdrijf het Openbaar Ministerie drie jaren gevangenisstraf vorderde. Dit vond de beklaagde nogal mira kel veul, te meer wijl men niets op hem kon zeggen Ssstzei toen de waarnemer van het O. M. en lichtte even be- klaagde's doopceel. In Februari 1905 veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf, wegens dief stal, op 23 Maart tot 3 maanden ge vangenisstraf wegens heling, op 13 April tot 6 maanden gevangenisstraf wegens het mededaderschap aan een diefstal met braak. Er was niets op hem te zeggen Uitspraken. A. Rezee, voorman aan de gasfa briek te Wormerveer, smaad, f5 boe te of 5 dagen hechtenis. M. Kaper. J. Slooten en C. Veken. fabrieksarbeiders te Wormerveer, eenvoudige beleediging, ieder 5 boe te of 5 dagen hechtenis, met vrij spraak van het meerdere. He rij k. De herijk heeft Dinsdag 8 Mei plaats, van 812 uur voor de Ursula- straat, Korte en Lange Margaretha- straat, Zoetestraat, Nieuwe Groen markt, Krocht. Kromme Elleboogsteeg en Jacobijnestraatvan 14 uur voor de Paarlaarsteeg. Spekstraat en Kruis straat. Mishandeling op en verzet tegen de politie. Zondagavond omstreeks 9 uur werd do hulp der politie ingeroepen dooi den kapitein van het Heilsleger in de Schagchelstraat, omdat door een be zoeker de orde verstoord werd en deze weigerde te vertrekken. Toen do agent van poltie Glas dien persoon, zekeren H., aanvatte omhein uit de vergaderzaal te verwijderen, werd hij zelf op het onverwachtst door andere personen, aldaar aanwezig, aangegrepen en mishandeld, waar door hij genoodzaakt werd H. los te laten en den belhamel uit de 5 ande ren vast te grijpen, zijnde zekere Van W., wonende Nassaulaan, een jongen van 18 jaar. Deze gaf, op straat komende, ge noemden agent een slag in het aan gezicht, waarbij diens neus aan bloed sprong en zijn gezicht werd openge krabd. Ook werden door Van W. mis handeld een infanterist en de heorM. C. van Pellecom, ambtenaar terProv. Griffie dezer provincie, dei den agent te hulp waren gekomen. Nadat meer dere hulp was gekomen is hij, nog steeds onder lievig verzet, naar het politiebureau in de Smedostraat over gebracht. Proces-verbaal is opge maakt. Eigenaardig is de manier, waarop het politierapport melding maakt van dit geval. Er wordt namelijk alleen medegedeeld, dat een infanterist, die de politie Zondagavond behulpzaam was bij een arrestatie, den bajonet uit de schede werd gehaald door een burger, waarbij dan nog gevoegd wordt de mededealiug, dat dit wapen ook „ontvreemd" werd. Een oploop. Zaterdagmiddag ontstond er in'de Spaarnwouderstraat een groote op loop, die tot den avond voortduurde. De ooi-zaak was. dat een bakker Paaschbrooden aan de koopers uit deelde. Niet practiseh. Op de Nieuwe Gracht en omgeving was Zaterdag van 8 tot 12 uur de waterleiding afgesloten. Vier uur lang en dat op ZaterdagmorgenHad dat nu niet vermeden kunnen worden? Men schijnt wel erg huiverig om hei personeel een enkele maal 's nachts te laten werken, maar dat is dan toch zeker beter dan een heel stadsdeel zóóveel ongerief te bezorgen. "Kermis. De heer Van Gasteren is nu al voor de a.s. kermis gereed! Wanneer de ven-bouwing van den schouwburg in de Jansstraat in dien tijd gereed is, zal daar Nederlandsch Tooneel op treden. In 't Brongebouw zal een gezel schap onder Henri ter Hall voorstel lingen geven. Oost-West 4 1. Te Amsterdam won Zondag het Westelijk elftal van het Oostelijk elftal met 41. Beide elftallen telden invallers. Bij de Westelijke combinatie weerde zich vooral onze stadgenoot Franckecn, die twee goals voor zijn reken'ng nafh. Koloniën GOUVERNEMENTEN OP JAVA. Uit Batavia wordt d.d. 8 April ge seind -. Het „Bat. Nwsbl." verneemt, dat de heer Van Rees, die heden verwacht wordt, meebrengt een uitgewerkt pro gram voor de verdeeling van Java in drie gouvernementen en de reorgani satie der algemeene secretarie. De secretarie wordt een klein kabinet van den gouverneur-generaal. De over complete ambtenaren krijgen plaat sen aan de departementen. Een en an der zal bij de begrooting voorliet vol gend jaar worden in orde gebracht. De resident van de Preanger zal vermoedelijk te Batavia het interim waarnemen in afwachting van de reorganisatie. Te Bandoeng zou dein activiteit herstelde assistent-resident Van Heutsz komen. De eerste gou verneur van West-Java zou zijn de tegenwoordige resident van Semarang Vogel. Rechtszaken VALSCHE MUNTER. F. J. Heidemann van Enschedé, thans gedetineerd, die door de recht bank te Almelo wegens het maken van valsche munt is veroordeeld tot 21/2 jaar gevangenisstraf, heeft te gen dat vonnis appèl aangeteekend. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vanwege de onderafdeeling „Ken- nemerland" van den Alg. Ned. Pol. Bond, zal den 22sten a.s. eene verga dering worden gehouden te Zand voord in „Ons huis", op die vergade ring moet o.a. plaats hebben de ver kiezing van drie bestuursleden we gens periodieke aftreding van de hee- ren Frugte en Kats, en een nieuw lid wegens uitbreiding van bet be stuur. Aan de heeren J. van Keulen en L. Weezenaar zullen dan ook wor den uitgereikt de zilveren dienst-me- daille voor 20 jaren dienst bij de politie. Vóór de vergadering zal een schiet oefening worden gehouden in de dui nen onder Zandvoort. HEEMSTEDE. Communie-Zondag zijn alhier tot de eerste H. Communie toegelaten ne gen- en twintig meisjes en dertig jongens. VOGELENZANG. Zaterdag is alhier in de zanderij van Jhr. W. P. Baraaart een groote tulpenveiling gehouden. Even als de vorige week bij de hyacinthenveiling, waren ook nu weer vele koopers opge komen, tengevolge waarvan de prij zen van enkele soorten hoog waren. Zoo werd voor éen regel Parquit violacea lutea betaald f135 en voor L- Inoncence per regel f 20. Verder werden flinke prijzen betaald voor Couronne d'Or f 30 per bed, Salvator Rose f25 per bed, Bouton d'Or f 15 per bed, Striped Beauty f 10 f 12 per bed, Isabella f 10 f 13 per bed. VELSEN Bij Koninklijk besluit is na over wogen te hebben, dat bij onderzoek is gebleken, dat de gemeente door de uit gaven, tot eeh behoorlijke imichtiig van haar lager onderwijs vereischt, in verhouding tot hare middelen en andere uitgaven, onbillijk zoude wor den bezwaard aan de gemeente vol gens artikel 48 der Lager Onderwijs wet, een subsidie van f 42.550 toege kend. IJMUIDEN. Verkoop mosselzaad. De hoeveelheid mosselzaad aan de beide pieren te IJmuiden is geschat op 2500 ton en werd op last van het Rijk deze week publiek verkocht. Koop er was de heer J. de Waal Rzn te Bruinisse ad 0.65 per ton. Schuitjes uit Zeeland zijn thans bezig met mosselzaad in balen te verzame len en te vervoeren. HILLEGOM. In het alhier onlangs opgerichte plaatselijk Comité der Kath, Soc- actie is gekozen tot voorzitter N. Sluis tot secretaris G. Bulten en tot pen ningmeester F. van Gennip. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot lid van het R.K. Armbestuur alhier, den heer Joh. van Lierop Jz. Binnenland Het Koninklijk bezoek te Amsterdam GODSDIENSTOEFENING IN DE NIEUWE KERK. Zondagmorgen begaven H. M. Ko ningin Wilhelmina en Z. K. H. Prins Hendrik zich, met gevolg, te voet naai de Nieuwe Kerk. Aan den ingang werd bet Vorstelijk Echtpaar door de leden van den kerkeraad ontvangen. Reeds lang voor den aanvang van den dienst was het kerkgebouw ge heel gevuld veilen der kerkgangers waren al heel vroeg voor het gebouw geweest, ten einde een goed plaatsje te kunnen krijgen. Vóórdat de godsdienstoefening be gon, betrad ds. A. E. van der Dussen voorzitter van de kerkmeesters dei- Nieuwe Kerk, den kansel, ten einde het vriendelijke verzoek tot de aan wezigen te richten, om bij het binnen treden van H. M. de Koningin te blij ven zitten en zich gedurende Haar verblijf in het kerkgebouw te onthou den van haar aan te staren. Even nadat de voorganger van de zen dag, dr. Ph. J. Hoedemaker, den preekstoel bestegen had, verschenen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met hun gevolg. H. M. droeg een lange, lichte mantel en een hoed van wit stroo met lila garneering en witte aigrette. Prins Hendrik was in admiraals-uniform. Na het openingsgebed werd van Psalm 100, vers 1, 3 en 4 gezongen. „Juich, aarde juicht alom den Heer Dient God met blijdschap, geeft Hemoeer." Hierna volgde het gebed, waarna ds. Hoedemaker voorlezing deed, van de tekst, door hem voor zijn predi king gekozenzijnde de woorden uit den eersten zendbrief van den Apostel Paulus aan de Corintlien, Hoofdstuk I vers 24: „Maar hun, die geroepen zijn beide, Joden en Grieken, predi ken wij. Christus, de kracht Gods en de wijsheid Gods. Vóór de prediking zong de gemeen te ©erst nog Psalm 89 vers 3: „De hemel looft, o Heeruw wond'ren, dag en nacht." Toen wend gezongen het eerste vers van Psalm 150 .- „Looft God, looft Zijn Naam alom Looft Hem in zijn Heiligdom". Vervolgens werd de zegen uitge sproken, waarna, terwijl het Vorste lijk Echtpaar de kerk verliet, de Ge meente Hen, staande, toezong „Dat 's Heeren zegen op u daal'. Zijn gunst uit Zion u bestraal," Te voet werd wederom liet Konink lijk Paleis bereikt. Vermeldt dient nog te worden, dat in de Nieuwe Kerk onder de vele aan wezigen, behalve de burgemeester, mr. W. F. van Leeuwen, de Commis saris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. G. van Tienho ven, werd opgemerkt. Des middags werd HET BEZOEK AAN ARTIS gebracht. Omstreeks twee uur werd uitgere den en ging het Vorstelijk Echtpaar, met groot gevolg, door de Jodenbuurt naar „Artis". Aldaar werden H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden ontvangen door het bestuur van het Kon. Zoölogisch Genootschap „Natu- ra Artis Magistra". Zoodra het Vorstelijk Echtpaar in den tuin verscheen, speelde Zaag- man's kapel het ..Wilhelmus" en barstte liet gejuich los der wachtende Artisledendie zich langs de touwen afzetting en op tafeltjes en stoelen een geschikt plaatsje hadden gezocht. Dat gejuich zou zich telkens herha len overal waar H. M. voorbij kwam. Een omgang van bijna een uur werd gemaakt; verschillende dieren werden bewonderd. Door het bestuur uitgeleide gedaan, vertrokken de Hoog® Gasten om 3 uur weder naar het Paleis. Overal langs den weg stond eene talrijke menigte, die Koningin en Prins toejuichten. (Zie ook Tweede Blad). CONSULS VAN NOORWEGEN. De regeering van Noorwegen heeft voor Nederland de volgende consu laire vertegenwoordigers benoemd te Rotterdam tot consul-generaal den heer G. W. Burger, tot vice-consul den heer Leif Böghte Amsterdam tot consul den heer mr. R. R. W. Janssentat vice-consuls te Dordt- recht den lieer A. C. van Niever- vaartte Schiedam den heer Th. A. •J. Zoetmulderte Maassluis den heer N. M. Dirkzwagervoor Texel en Vlieland den heer G. G. Aker sloot te Harlingen den heer P. D. Matak Fonteinte Groningen den heer P. J. L. Voste Delfzijl den heer F. Bregmante Vlissingen den heer P. F. Auer; te Ter Neuzen den heer J. A. van Rompu te Purmer- end den heer L. J. S. M. Brantjes. PROF. MR. W. VAN DER VLUGT. Naar men mededeelt luiden de be richten omtrent prof. mr. W. van der Vlugt, die in den eersten tijd in Montreux bijzonder goed vooruit ging, thans weer minder gunstig. De patiënt heeft weer meer last van zijn oude kwaal. HET VREDESPALEIS. Sedert den dag harer bijeenkomst te 's-Gravenhage, 3 Mei j.l. is de jury voor de prijsvraag inzake den bouw van het Vredespaleis, onder voorzitterschap van jhr. mr. van Karnebeek, den voorzitter van het bestuur der Carnegie-stichting. in bet Paleis aan de Kneuterdijk dage lijks werkzaam, des ochtends tu9- scheu 9 en 12 des middags tusschen 2 en 5 Wanneer de jury gereed zal zijn met haar beoordeeling, is nog niet met zekerheid te zeggen met bet oog c*p de groote omvangrijkheid van haar taak, daar n:et minder dan 15 zalen van het Pa- Ie» s gevuld zijn met de 217 ontwer pen. welke op rekken zijn geplaatst, aan de wanden gehangen of op tafels uitgespreid. De jury hoopt echter, voor het einde der volgende week in staat te zijn, haar beslissing te ne men. VREDE-TENTOONSTELLING. Barones Bertha von Suttner te Weenen, heeft het eerel'dmaatschap der Internationale Vereeniging „Vre- de-tentoonstelling" aanvaard. MARECHAUSSEES. Op voordracht van den minister van oorlog heeft de minister van justit:e besloten aan de oudste ma rechaussees, die daarvoor in aan merking kunnen komen, eene aan stelling als onbezoldigd rijksveld wachter uit te reiken. Aan den divi siecommandant is opgedragen de daarvoor geschikte manschappen voor te dragen. Zaterdag zijn er reeds twee van de brigade Zevenaar als zoodanig beëedigd. NEDERL. ORNITHOLOGISCHE VEREENIGING. Onder leiding van mr. R. baron Snouckaert van Schauburg, uit Doorn werd in Artis te Amsterdam een leden-vergadering gehouden. Het ledental bedraagt thans 160, terwijl de uitgaven in 1905 bedroegen f 159,25, de inkomsten f 207.25. zoo dat er een voordeelig saldo is van f 48. Prof. dr. J. Ritsema Bos te Wa_ ningen werd met algemeene stemmen tot lid van 't bestuur herkozen. Ingekomen was een schrijven van jhr. Rutgers van Rozenburg eige naar van het Naardermeer, dat hij gaarne wilde medewerken het uit roeien van Lepelaars, baardmannetjes enz. in dat meer te voorkomenhet schieten van vogels zal daar worden verboden. Voor deze toezegging was de ver gadering zeer -dankbaar, hoewel er nog op werd gewezen, dat vele jonge lepelaars uit de nesten worden ge nomen om die naai- bepaalde inrich tingen te doen verhuizen. Als ook dit nog kon belet worden, zou men geheel voldaan zijn. Besloten werd dit jaar geen excur sie te houden. Het voorstel van 't bestuur om toe te treden tot de „Vereeniging tot be houd van Natuurmonumenten in Nederland" werd met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens hield de voorzitter een inleiding over „De in Nederland voorkomende Zwartkopmeezen en Boomkruipers". Hierna hield de secretaris, de heer A. A. van Pelt Leohner uit Wage- ningen een voordracht over„De schaallagen der Dagroofvogeleieren". Sprekei illustreerde zijn voordracht met eenige teekeningen op 't bord en enkele praeparaten. die door het microscoop werden bekeken. De in leider kwam tot de conclusie, dat het ondoenlijk is een systeem samen te stellen op grond van de kleuren der vogeleieren. De vergadering werd hierop sloten. EEN TEGENVALLER. Wij méldden dezer dagen, dat door een kooper van een kist met oude boeken te Nijmegen daarin was gevonden een certificaat N. W. S. van f1000. Wat blijkt echter? Het gevonden document is een bruiloftsmop en de Geld. geeft den inhoud Nationale Werkelijke Rentegevende Schuld Certificaat No. 26. Houder dezes heeft de Eer gehad de Huwelijks-Ondertrouwpartij bij te wonen van den heer B. Wouters mejuffrouw C. Wijbenga. hetwelk hem meer genoegen heeft gegeven dan een Kapitaal van DUIZEND GULDENS. Aangezien le Interest van deze bei de Kapitalen de beste resultaten be looft in het Grootboek der Werkelij ke Ho-Uaoidsche Populatie op n-aam der Liefde opgerigt door Amor, Hymen en Compie, gevestigd in alle huwelijksgezin de Harten enz. enz. Een tegenvaller dus OUDEGEEST CONTRA „RECHT EN PLICHT". Maandag 7 Mei a.s. zal te Utrecht de aanklacht dienen van den sociaal- democratiscfhen voorzi-tter der Ned'er- landsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, den heer .1. Oude geest, tegen den anti-sociaal-democra- tischen Bond „Recht en Plicht". Dat de jarenlange onderlinge bestrij ding dezer beide vak-organisaties voor den rechter gebracht wordt, is wel opmerkenswaardig, te meer daar het de eerste keer is, dat de eene vak-fe deratie de andere voor de rechtbank daagt („U.D.") VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DEN WATERSNOOD. De netto opbrengst der liefdadig heidsvoorstelling door liet regiment grenadiers -on Jagers in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen tg 's-Gravenhage gegeven, ten bate van de noodlijdenden, door den waters nood in Zeeland op 18 April j.l. be draagt 4650, welk bedrag aan den Commissaris der Koningin in Zeeland is overgemaakt STUDENTEN EN BELASTING. Door eenige meerderjarige studen ten der Technische Hoogeschool. die men in den hoofdelijken omslag van Delft heeft aangeslagen, wordt eene beweging op touw gezet om te trach ten aan deze h. i. onbillijke belasting te ontkomen. Volgens hen wordt voor het geld hun door hunne ouders of voogden voor hunne studie ver strekt, door dezen reeds belasting be taald, en is dus hun aanslag zonder eenigen grond. LUSTRUMFEESTEN TE UTRECHT. De Romeinsche wagenrennen, wel- e t ke ter gelegenheid van de Lustrum- D feesten van Jiet Utrechtsche Studea- juc tencorps op 27 en 29 Juni te Utrecht plaats hebben worden gehouden optfe het zoogenaamde „Suikerterrein" bevoi stemd voor den bouw eener kazenu E aan den Leidfschen straatweg. [eg SNEEUWWITTE OSSEN. De heer Abr. M-eyer te Tiel, aaa- fV gezocht -door dé regelingscommissij Dl2 der dezen zomer te Utrecht te hou- den lustrumfeesten om 4 sneeuwwit- te Ossen voor die gelegenheid aan te r koopen, is na binnen- en buitenland te hebben doorkruist er in geslaagd601 4 pracht-exemplaran te bemachtigen, ïtj welke zeer zeker een aantrekking^ f0 punt der festiviteiten zullen uitma- ken. Het zijn zeer mooie dieren sneeuwwit, terwijl zelfs de horens J, van die kleur zijn. VROEGER EN THANS. In de „Star" staat het volgende Toen liet Holiiandsciie oorlogsschip „Admiraal Tromp" onlangs bij Kingstown binnenliep, vuurde zij sa- luut, doch ontving geen antwoord Vice-admiraal Tudor verklaarde later, K dat de batterij niet bemand was. En liet blad laat onder ditberichtS de volgende dichterlijke ontboezeming volgen Von Tromp was an Admiral brave and bold, He came to our coast in days of old At the head of his mast a broom had he, And lie took for his motto, „1' 11 sweep the sea". He came to our coast with his brist ling broom, And he fired his guns with a mighty boom. No answer came, and he took hij stand On his deck, and cried „They are quite unmanned". Waarvan die vrije vertaling luidt De Hollander Tromp, man van ijza en steen, Kwam naav ons land in den tijd va voorheen, Een bezem had hij aan den mast-van het schip, Hij veiegde de zee solnoon, water ei klip, Hij kwam naar ons land, all vegend de zee, Hoe dreunde 't kanon aan de Engel scbe ree Luid drong 't geluid tot Kingstowi door... Tromp wachtte en wachtte van ant woord geen spoor. Jammer dat de commandant vai de ..Tromp" niet op het denkbeedi kwam den vice-admiraal een paai mannetjes te zenden om zijn batten; af te vuren. Hij had er den peetvaêi van zijn schip eer mee bewezen. („De Tijd" BRANDEN. TeNoordwolde (Fr.) is het pas weer gebouwde huis van B. de Vries op nieuw in vlammen opgegaan. Koeien een paard, schapen en varkens kwa men in het vuur om. ONGELUKKEN. Uit de Zuiderzee is opgehaald hei lijk van den zoon van schipper Win kel te Hoogeveen, die voor de oogec zijner ouders over boord viel env dronk. Te Leersum werd enkele dagen ge leden het dochtertje van den heer V, d. B., dat achter een paar wageni langs den weg wilde oversteken, ge grepen door een voorbijsnorrendt automobiel, met het treurig gevolg, dat het kind "binnen weinige o ogen blikken overleed. De iiuisgenooten van den heer v. E, te Amerongen, zagen Vrijdag het drie jarig zoontje van v. d. B., dat kort t< voren spelende gepasseerd was, op den weg liggen. Toen men bij hei schijnbaar slapende kind kwam, bleek het bewusteloos te zijn, terwijl bloed uit het mondje liep. Het kind werd ijlings naar binnen gebracht en kwam daar nog slecht! even tot bewustzijn, en stamelde van „een kar". Hieruit en uit 'n blauwe striem, welke over het borstje liep werd opgemaakt, dat het kind over reden was, zonder dat de bestuurder van het voertuig naar de kleine had omgezien. (Tel.) Sport en Wedstrijden COURSES TE WOESTDUIN. Zaterdag en Zondag hadden t* Woestduin .harddraverijen en wed rennen plaats. De. uitslag van Za terdag is als volgt Krit.zinger-prijs, vlakke ren voor inlandsche paarden, afstand 1300 meter, ƒ350 en f 50. 1. Fionkel (601/2) van H. Bultman (Barnes), tijd 1.29 min. Foury-prijs, recorddraverij voor Nederl. paarden. 1. Elly Rose (2050) van J. Spaant (Doeleman) in 3.48 3/5. Elly Rose verbeterde haar record met vijf seconden. Both a-prijs, verkoopsren vlakkt baan, afstand' 1900 M., voor Heer rijders. 1. L'Ocoasion (72), van jhr. C. De Pesters (eigenaar), tijd 2.18. De winner voor 1500 te koop ge steld. bleef voor f 1875 aan den eigenaar. De Wet-prijs, vlakke ren, afstand 2400 M. 1. Balancoire II (54), van R. Mo- reau (Sayce), tijd 2.521/5. De la Reij-prijs, handicapdraverij. 1. Jonge Wilkes (2500) van stal La Camarge (Doeleman) in 4.128/5. De eerstaankomende, Carmaleta werd wegens onzuiver draven gedis- qualificeerd. The von prijs, hordenren voor in landsche paarden, afstand 2700 M. 1. Helena (70) van H. Bultman Barnes), tijd 3.451/5. DE UITSLAG VAN ZONDAG. Zondag was het voor Woeetduin een ongekend schoone dag. Prachtig zomerweder, veel publiek en sport zooals wij nog nimmer zagen, kolos- de

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2