NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7013 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 8 MEI 1908 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: PER DRIE MAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement va»r Haarlem 1,A) graftsHaarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Vdbr de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gSXKirWn Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) J-^9 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing AfzonderHVe°numrners 0Q2H 50 Cts. voor 3 plaatsingln a contant. 8 8 P Posing, Geïllustreerd Zondagsblad,'voor Haarlem 0.37M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 IntercommunaalTelefoonnummerderRedacHe600enderAdministratie724, Uitgave de.- Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van AdvertehüSn en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bFaubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. Uit de Omstreken Op de lijst van -de hoogst-aamgesla- genen in de Rijks Directe belasting komen o. a. voor uit BLOEMENDAAL Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout, Jhr. L. G. Boreel, C. H. Bos, G. H. Cremers. W. Ph. van Wickefvoort Crommeiin, Mr. C. P. Donker, C. A. A. Dudok de Wit Jr.. H. C. Hintzen, J. ter Hoffsteede. P. T. v. Hoorn. J- Klever, Mr. F. Kranenburg, J. A. C. Laan, P. J. E. Lefebvre. J. Luden, C. N. J. Molteer, E. Sarphaty, Orobio de Castro, N. Kouwens, J. E. Schel- tama. A. Stoop Jhr. H. Teixeira de Mattos, G. Vas Visser, G. D. Uhlen- broek, G. J. v. d. Vliet, J. E. v. d. Vliet, Mr. J. C. de Vries, J. C. Wol- terbeek HEEMSTEDE A. v. d. Beek, A. H. "V. Wickevoori Ciommelin. A. Honig, Jhr. J. B. van Merlen, J. Mullemeisfcer, K. P. H. Sy- pestein, K. W. Sypesifcein, J. D. Waller, Jhr. H. J. D. van Lennep. VELSEN Mr. M. G. P. del Court van Krim pen, J. C. Enschedé, P. S. van Gelder, H. J. de Lanoy Meijer, F. W. C. H. baron Van Tuyl van Serooskerken. G. E. baron Van Tuyl van Serooskerken, J. R. Wüste. BENNEBROEK P. N. van Doorniinck, A. J. E. ba ron Van Ittersum, J. H. Willink, Mr. B. J. D. Zubli. ZANDVOORT Mr. J. B. Lcxman, J. A. v. Noppen. BEVERWIJK G. T. D. Slaap. Binnenland Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Ook Zaterdag heerlijk lente-we der. Een echte Meidag. Ten aanschouwe van een talrijke menigte reed H. M. de Koniaigtin- Moeder om kwartier na tienen uit, om de verschillende toegezegde bezoeken af te leggen. Heit eerst werd gereden naar het BLINDENINSTITUUT. Hier werd de Hooge bezoekster ont vangen door den voorzitter van het bestuur, mr. C. H. van Tiemiiotyen. Terwijl de Vorstin de met azalea's, spirea's en palmen smaakvol versier de vestibule betrad, spéeide het orgel het Wilhelmus. Een tienjarige blinde, eon meisje uit Cu'lemborg-, overhandigde aan II. M. I&6QT mooien ruiker van prachtige roiazen en zeidie daarbij onbevangen biet voflgencl gedicht op U. eedle vrouw, Vorstinn e-Mo ede r U brengt het blinde kind een groet, En biddend' smeekt hét d' Albehoeder Heer, 't ga der Koninginne goed!! Schenk Gij haar vreugd, schenk haar Uw zegen, Op heel haar levenspad, En plukke zij op al haar wegen, Steeds bloemen van 's voilks liefde schat. De Koningin-Moeder dankte de kleine heel hartelijk voor haar ruiker en haar wensch. H. M. werd aJleereerst geleid naar twee gymnastiekzalen met blinden, waar de directeur had doen bijeen brengen alle hulpmiddelen, die bij het onderwijs aan de blinden wor den gebruikt, of vroeger dienst deden. De Koningin toonde de meest har- Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar het Enge sch.) Dit gai hem voedsel tot nadenken; maar toch volhardde Mj bij zijn plan, om te trachten den naam van den nieuwen meester op Oakhurst ta weten te komen. Toen hij den volgenden dag op weg naar den trein was, vroeg hij aan den jongen, die zijn handkoffer droeg dezelfde, die zijn brieven den vorigen avond op de post ge daan had hoe ver Oakhurst af <was. Ik wee t er niets van, zei de jon gen onnoozel. Ivan glimlachte. Was je gisteren nog op tijd met je brieven? vroeg hij. De jongen mompelde een toestem ming en liep op een draf verder, zoo- dat er geen vragen meer tot hem ge richt konden worden. Maar Ivan wankelde niet in zijn plannen. Hij hoorde van den stationschef, een zeer beschaafd man, met wien bij heel spoedig in gesprek was, dat Oakhurst de naam was van een telijlce belangstelling. Zij stelde den heer Leuderiuk, die- Haair trachtte duidelijk te maken, hoe men de blin den; leent lazen en schrijven, gedurig vragen en sprak ook herhaaldelijk de kinderen aan die meest onbeschroomd Haar antwoordden. De onderwijzeres, mej. A. C. P. Bol land, legde H. M. uit hoe men de meisjes breien en handwerken leert. Als bewijs van het resultaat van dit onderwijs bood een 18-jarig blind meisje een mooi wit voetkussen aam, versierd met het wapen van Amster dam en het jaartal 1906; een staaltje van de handwerkkunst der meisjes. In een andere zaal werd II. M. door de kweekelingen toegezongen o.a. werd ten gehoore gebracht het „Wien Neeriandsch bloéd/" en „Vrede in God." Na een uur vertoefd te hébben» ver trok H. M. onder Wilhelm us-gezang. Van .het BMnden-Instituut werd ge reden naar het MUSEUM FODOR. De conservator, de heer C. G. 't Hooft, ontving H. M. en geleidde haar door de verschillende zaien van het museum met- zijn veelsoortige verza meling schilde i^st ukken van ,de oude re school, hier en da ai' d'e Koningin bijzonderheden van de schilderstuk ken mededeeiende. Onverwacht bracht Prins Hendrik Zaterdagochtend een bezoek aam de Marinewerf tot het bezichtigen dér in stallatie voor de DRAADLOOZE TELEGRAPHIE. Te ongeveier kwartier over elf kwam Prins Hendrik aangereden, geldleed'in kleim-temue van vice-admiraal, gelijk ook op zijn uitdrukkelijk verlangen die officieren der marine in klein-te- nue waren. Toen Z. K. H., vergezeld van den schout-bij-nacht langs liét paleis naar de seinhut kwam aangewandeld, speelde de marine-kapel op het wachtschip het „Wilhelmus", terwijl een der officieren aan dek riep,,Leve die Koninginwat door de géheede bemanning, die in liet want para-} deerde, of op het dek stond aange treden, met hoera-geroep werd beant woord. Er werd met Nieuwediep geseind en van het marine-station voor draad- looze telegraph ie aldaar kwam al spoedig het telegram: „Het station der draad'loöze telegraphie biedt zijne eerbiedige hulde aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden", waarop de Prins liet antwoorden„Ik heb met ■veel belangstelling liet station voor de draadlooze telegrapliie-i mstallati e bezichtigd dn dank u voor de hulde, mij per diaadlooze telegraphie over gebracht." Daarna maakte de Prins nog een korte wandeling over de werf en be zocht het torpedo-station, waar Hem o.a. getoond: werft een model-torpedo. Na idJilt bezoek wandelde de Prins naar helt rijtuig ear keerde kort na half twaalf naar den Dam terug. Na den lunch réden H.H. M.M. de Koningin, de Koningin-Moieder en- de Prins naar liet DIACONIE-WEESHUIS. Men had de vestibule en. trappen aan den ingang in de TésseLschade- straat .een passende plantten- en bloe menversiering gegeven en toon Hare Majesteiten en de Prins waren uitge stapt, werden zij daar verwelkomd door eén der regenten, den lieer M. J. Beerling, en eene der regent-essen, me- juffrouw B. A. Mattbeseen der wees kinderen, de negenjarige Sophia Pe tersen, bood der Vorstinnen ruikers aan. In de gang stonden de weeskinderen in dubbele rij geschaard en strooiden, terwijl de Vorstinnen naar de regen- landgoed, dat ongeveer op wijftien mijl afstand lag. Het was onlangs verkocht aan iemand, wiens naam tien stationschef niet bekend was. Het lag ongeveer halverwege het dorp, waar Ivan toen was en Lon den. Al deze informaties bewaarde Ivan zorgvuldig tot mogelijk later ge bruik. Een uur later was Ivan terug in de City. Toten hij halfweg de reis stil hield aan het station van diet stadje Oakhurst, vroeg hij aan een van zijn medereizigers of hij den naam kende van den eigenaar van dat landgoed. Maar de reiziger was ©en vreemdeling en niemand in de coupé scheen het te weten. Toen d'e trein in Londen aankwam, was hij op dit punt nog niets ver der gekomen. Hij riep een rijtuig aan en reed naar zijn eigen huis. Het was van het grootste belang, dat er geen tijd verloren zou gaan voor hij Lambert opspoorde, maar er kon thuis iets zijn, dat zijn aandacht vroeg. Er lag een aantal brieven op hem te wachten die hij ongeopend, onver schillig terzijde wierp. Toen drukte hij op de bel en zijn vertrouweling verscheen. Het was iemand, die eens een gentleman ge weest was, maar die nu aan lager wal was gekomen. Zijn kale jas was tenkamer schreden, bloemen voor Haar voeten, terwijl het fanfarecorps van het Huis het WdUhelnmis ten ge hoore bracht. Hierna begon oen waan deling door het gebouw, diat uiltteraard slechts vluchtig kon zijn, gegeven de uitge breidheid der stichting, die niet min der daai 450 verpleegden onder zijne 'hoede hééft, waarvan ongeveer 275 als inwonendieü, on dé korte tijd, die slechts voor dit bezoek gegeven kon worden. Na hot bezoek aan deze zalen ging men naar de kerk zaal, waar onder- tusschen de verpleegden en het per soneel waren saamgekomen. Bij het binnentreden der zaal werd door een der weezen hot orgel bespeeld en werd door de weezen toegezongen het 4e vers van Psalm 121 ,,De Heer zal u steeds gadeslaan" enz. De lieer Beerling kreeg hier toen gelegenheid om Hare Majesteiten en den Prins in eene korte toespraak hartelijk dank te zeggen voor dé eer van idiit bezoek en woorden van ver knochtheid te spreken jegens Hare Majesteit dn Haar Huis, voor welke woorden de Vorstin den voorzitter-re gent met een enkel woord dankte. Terwijl van het orgel het Wilhel mus ruischte, werd nog een bezoek gebracht aan die kinderkamer, en ten slotte nog eenige oogenblikken ver- tdetfd' in de fraaie eetzaal. Hiermede eindigde dit bezoek. On dier het hoera-geroep der wee zen en het gejuich der menigte in dé straat, béstegen de- Vorstinnen en1 die Prins weider die rijtuigen om dm rijtoer door Amsterdam's straten te vervol gen. Te ongeveer kwart over drie kwam de stoet in de WILLEMSTRAAT. Hier was het uren van te voim at diuk. De tribune, halverwege de straat opgericht, was weder bezet met kinderen in het wit. mét oranje op d'e kleederen en in de haren of ter vervanging van de geliefde kleur getooid met oranjebloesem. Langs de trottoirs aan weerszijden on over de tribune stonden de kinde ren der bewoners in vele rijen, daar achter eenige vaders en moeders, maar niet zoo heel vele, vermoedelijk omdat de Zaterdag voor lien niet be paald de meest geschikte dag is. Voor de ramen de klanten van de bewoners en huurders van plaatsen en in 't midden van de straat een gol vende menigte bewoners uit de buurt en uit andere wijken, voor wie de rit door de Willemstraat een van de voor naamste gebeurtenissen bij het Ko ninklijk bezoek is. Tegen drie uur liet de politie het verkeer' door idle straat staken en schaarden de menscheen zich Langs de trottoirsals een breed wi't lint Lag de straat toen open. De Wiüemstratérs hadden zich er niet enkel toe bepaald de vlag uit te steken eai de tribune te Versierener waren er ook die hun woning had den getooid. Zoo was een gervel ver sierd met afbeeldingen van wijlen Ko ning Willetm III, de Koningin-Moeder en de Koningin in wol geborduurd. Zoowat oim kwartier over drieën werd aan het begin van de Willem - straat, bij de Klapbrug over de Lijn- baansgraclit liet teeken gegeven, dat de koninklijke stoet in aantocht was. En weldra mocht het bestuur van de Oranj e-buurfcvereenigiiiig, met dien heer Alb. van der Horst aaai het hoofd, de beide Koningiimueln en den Prins welkom heeten op den Jor- daanschen grond. Toen ging het stapvoets voorwaarts. Voor het rijtuig uit liep een troep dappere kleine soldaten in witte pak- netj.es dichtgeknoopt en zorgvuldig afgeborsteldzijn schoenen, ofschoon versleten en afgeloopen, glommen prachtig en zijn géheele uiterlijk ge tuigde van een pijnlijke zorg om het oude schip nog wat op te tuigen. Hij stond zwijgend bij de deur. Doe de deur dicht, beval Ivan, (hem doordringend aankijkende Is er Let,s gebeurd, sinds ik vertrokken ben De man uit het Zuiden kwam 'hier en zei, dat hij u moest spreken. Nu, en heb je hem gezegd, dat ik hem niet wensch te spreken? Ja. Hij zei, dat zijn vrouw ster vende was. Wat heb ik daar mee noodig? Zeg hem, dat als hij niet betaalt, hij naar de haaien gaat? Nog iets anders Een jonge mijnheer, Malin- court genaamd, liet zijn kaartje hier achter. Hier is het. Ivan nam het aan en las den naam van Cesar. Hij legde het weer op tafel. Als hij hier weer een bezoek brengt, laat hem niet binnen. Stuur hem weg op de manier, die je het geschiktst voorkomt en die hem niet beleedigt. Hij heeft hulp noodig. Nog iets anders? Vlug wat. ik heb; iets voor je te doen. Niets, behalve of de twee leege enveloppen die ik vanmorgen ont- jes, stappend op de maat van de trommelmuziek, voortgebracht door een in officiéél zwart, mét witte handschoenen gekleeden, jeugdigen tamboer. Eu die sloeg er op los of het trommelvel kapot moest. In die verte klonk, sterker en sterker het welkomstlied van de kinderen „Weest begroet met jubeltonen", dat overging in eeiv feestlied op de wijze van het Oostenrijksche volkslied, toen het vorstelijk rijtuig voor de tribune stilhield. Op hartelijke wijze gaf nu de lieer Van den- Horst uiting aan (Le groote blijdschap van het trouwe volk dezer straten, en hij was er nog niet mee klaar, of daar werd aan liet andere portier al een kleine peuter in de hoogte getild, die met twee handen een boucruet voor zich uitstak. De Ko ningin bedankte haar daar vriendelijk voor, en Zij verzocht den heer Van der Horst aan de buurtbewoners Hare er kentelijkheid over de ontvangst te willen overbrengen. Daarop kwam een tweede meisje met nog een mooien ruiker voor de Koningin-Moeder aangedragen, eai ook die toonde er zich, tot groote voldoe ning van de omstanders, erg blij mee. Toen klonk er een frisch hoezee van de kindertribune, een kreet, die door de volwassenen werd overgenomen, en terwijl de tamboer zijn rake taak weer begon, verliet d'e stoet stapvoets de Willem str aat In den Zandhoek was liet de Oranje- vrouw, de weduwe Vork, die de hon neurs waarnam, staauide bij den met historische afbeeldingen en nationale kleuren gesierdiem Oranjeboom. HET VERTREK DER KONINGIN MOEDER. II. M. de Koningin-Moeder vertrok Zaterdagmiddag met een trein van de Staatsspoor van.1 4.30 via Arnhem naar Burg Steinfurt, bij Gronau, om ecliigeii lijd te vertoeven bij Haar zuster, de prinses van Benrtheim> Haar werd op liet perron van liet Gentraal-station uitgeleide gedaan door den Prins dei' Nederlanden, den Commissaris der Koningin mr. G. van Tienhoven, den burgemeester en ver scheidene militaire en civtéle auto riteiten. De Vorstin nam van Z. K. H. met een kus afscheid. Toieai de toean zich in beweging zette, juichte de menigte op de perrons dé Vorstin harteüijk toe. Aan HET DINER TEN IIOVE zaten Zaterdag ongeveer 40 raadsle den aan. De prachtig met bloemen en zilver versierde tafel deze laatste kostbare versiering werd der Konin gin tor gelegenheid van haar huwe lijk door dein raad geschonken was in een der zij-zalen aangericht. Na afloop dér tafel hielden, de Koningin eat de Prins cercle in dié groote' zaal en onderh/ielllcllen zioh minzaam met hunne gasten. Om 8 uur reed het Vorstelijk Echt paar in de glazen koets met groot ge volg naar DEN STADSSCHOUWBURG, om de galavoorstelling hij te wonen. Aan dien met wit en gele draperieën versierden ingang aan de zijde van de Mamixstraat, werd het Vorstelijk Echtpaar ontvangen door een© com missi© en naar de koninklijke loge ge leid. Bij het binnentreden klonk uit de zaal plechtig het Wilhelmus op, aan geheven door het stafniuziekkorps dier schutterij. Alle aanwezigen waren van hunne plaatsen opgerezen en begroet ten het Koninklijk Echtpaar eerbie dig. Hare Majesteit was gekleed ;.n groenzijden robe met liet grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Op ving, iets beteekenden Wat. kan dat jou schelen Houd je daar buiten. Ik heb je alleen noo dig om mijn opdrachten uit te voe ren. Terwijl ik uit ben, moet je te weten komen wie onlangs het land goed Oakhurst heeft gekocht langs de spoorlijn op een afstand van vijf tien mijl ongeveer van Londen ge legen. Begrepen Ja. Ga dan. De man gehoorzaamde, sloot de deur achter zich dicht en een paar minuten later ging Ivan even dood bedaard als altijd de deur uit. HOOFDSTUK IX. Het adres, dat Ivan te weten was gekomen van den brief van Miss Ferris, was niet moeilijk te vinden. Potter's Road' bleek aan weerskan ten bebouwd te zijn met nette hui zen van rooden baksteen, blijkbaar bedoeld voor de middelklasse der maatschappij. De deur van No. 21 werd voor hem geopend door een vrouw, naar alle waarschijnlijkheid de meesteres van het huis. Mr. Smith, zoo vertelde zij hem in antwoord op zijn vraag, had haar dien morgen verlaten niet. langer dan een uur geleden was hij ver trokken. het hoofd en om den hals flonkerde het nationale huldeblijk. De Prins droeg de admiraals-uni form. Dadelijk daarop werd een aanvang gemaakt met de vertooning van Von del's „Jephta", waarin de hoofdrollen vervuld werden door Hubert la Roche (Jephta), mevr. Theo Mann—Bouw meester (Filopaie) en mevr. Holtrop Van -Gelder (Ifis). De dames Hopper en We n sm aK1 a ass ei i zegden de reien. In de pauze gebruikten die Ko ningin en de Prins in hunne loge een'ge vervevschingen. De voorstelling werd bijgewoond door een zeer talrijk publiek, waaron der vele dames in keurige avondtoilet ten. Vooral de fauteuils d'e balcon boden een schitterenden aanblik aan. Om kwartier vóór elf was de voorstel ling afgeloopen. Naai- we nader vernemen, brengt Z. K. II. de Prins alleen een bezoek aan de Prins Ilemlrik-Stichting: oen officieel bezoek aan de Egmonden zal in den loop van dézen zomer ge bracht worden en wel door II. M. de Koningin in hoogsteigen persoon met Z. K. H. De burgemeester van Egmond ge noot op de audiëntie van de vorige week te Amsterdam de eér, datH. M. het bezoek zoo goed als zéker toe- Mén schrijft uit Apeldoorn Naaa- wij vernemen, bestaat het voornemen, dat deKoninklijke fami lie na dien terugkeer van Amsterdam op 't Looi den .vodgemdm dag voor 6 weken naar Dobbin vertrekt. TENTOONSTELLING VAN FOKPAARDEN. De minister van Buitenlarudsche Zaken brengt ter kennis van belang- hebbenden, dat te Parijs van 13 tot 17 Juni a.s. eene tentoonstelling zal worden gehouden van fokpaarden en ezels, welke tentoonstelling, blijkens mededceling van het Fransche ge zantschap, een internationaal karak ter draagt. Een programma der tentoonstel ling ligt aan het departement van Buitenlandsche Zaken voor belang hebbenden ter inzage. De inschrijvingen moeten bij het Fransche ministerie van Landbouw te Parijs (directie der stoeterijen, 2de bureau) uiterlijk 10 Mei e.k. inge diend zijn. (St.-Ct. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL Het Orgaan v. d. Ned. Vereen, v. Spoor- en Tramwegpersoneel bevat het bericht, dat de raad van toezicht op de 'spoorwegdiensten zich tot de spoorwegmaatschappijen heeft gewend met dé uitnoodiging, namens den mi nister van waterstaat a/d interim, om onderling in overleg te treden, ten einde de loonen voor gelijke betrek kingen en gelijke diensten op dezelfde hoogte te brengen. EERSTE KAMERLEDEN NAAR NOORD-HOLLAND. Deze week zullen door een aantal leden der Eerste Kamer hier endaar in onze provincie bezoeken worden afgelegd. Heden (Maandag) avond zullen de heeren, die aan het bezoek deelne men, in Amsterdam samenkomen. Dinsdagmorgen neemt de tocht een aanvang Met de salonboot ..Mercu- rius" zal men -eerst naar de Hembrug Ivan's kreet van teleurstelling en verbazing noopte haar tot deviraag, of hij een belangrijke boodschap had, waarop bij bevestigend ant woordde. Ja, zei hij, terwijl hij binnen kwam. Ik zal u maar zegjgen, dat ik Mr. Smith over familie-aangelegen heden wenschte te spreken, en het is van het grootste belang, dat ik hem zoo spoedig mogelijk te spreken krijg. Als u zoo goed wil zijn, mij 't adres te geven, dan zal ik direct naar hem toe rijden en geeai tijd verliezen. Het spijt mi}, ik kan u zijn adres geven, mijnheer. Mr. Smith heeft het niet achtergelaten. Hij betaalde alles en giiug heen. Maar hij deed dat toch zeker niet zonder u er vooraf over in te lichten Ivan was nu in een voorkamer aangeland terwijl de hospita hem volgde. Wat zijn dit mooie kamers riep hij uit. Ik dacht niet, dat er zoo iets goeds in dit gedeelte van Londen te vinden was. Een mijner kennissen vroeg mij gisteren juist, waar hij zulke kamers als deze kon krijgen, maar ik kon dat niet zeg gen. Mr. Smith verliet u dus zonder er vooruit over te spréken. Hij betaalde in plaats daarvan stoomen, om daar de artillerie-inrich tingen te bezichtigen. Van daar gaat men verder naar liet fort Zuidwijker- meer, om vervolgens naar IJmuiden te stoomen. Hier zullen eerst de aluis- werken en daarna het fort bezichtigd worden, terwijl mede een bezoek zal worden gebracht aan de visschersha- ven en de afslagmarkt. Na afloop van dit bezoek vertrekt men naar Velsen, om een kijkje te nemen bij de pont. De bezoeken aan de ka naaiwerken te IJmuiden en Velsen zullen geschie den onder geleide van den hoofdin genieur-directeur van eren Rijkswa terstaat, den heer P. II. Kemper, en den ingenieur le klasse, den heer II. Wortman. Van Velsen zal het gezelschap per Hollandsche Spoor naar Alkmaar ver trekken, waar het aankomt om 9.23 (Gr.t.) en zijn intrek zal nemen in hotel ,,D© Toelast", om den volgenden dag den tocht voort te zetten. GASONTPLOFFING. Te Zierikzee had Zaterdagmorgen een hevige gasontploffing plaats in de keuken van den lieer J. -J. Matthijsse. Toen liet 10-jarig dochtertje een luci fer ontstak, ontplofte plotseling liet blijkbaar aldaar aanwezige gas, waardoor groote verwoestingen wer den aangericht en het meisje in het gelaat verwond werd. Zelfs in de voor kamer sprongen de glasruiten. Toege snelde hulp mocht een begin van brand stuiten. De oorzaak is waar schijnlijk een lek in de leiding. (Tel.) SPOORWEGDIEFSTAL. Aan het adres van den horlogema ker Sterkenian te Arnhem werd reeds den 7 April j.l. door den heer Elias te Amsterdam per Staatsspoor verzon den een pakje, inhoudende twaalf horloges, ter gezamenlijke waarde van ongeveer f 120. Dit pakje is niet aan het bedoelde adres bezorgd en wordt door de spoorwegmaatschappij tot heden vermist. DE INSTORTING IN DE HEULSTRAAT. Het rapport nopens de instorting van Ln aanbouw zijnde huizen aan de Heulstraai te Den Haag, uitge bracht door den directeur der ge meentewerken, den heer J. A. Lindo. en den inspecteur der bouwpolitie, den heer W. de Vrind, is thans ge publiceerd. Het omgeval" is naar het rapport zegt zooaJs met volkomen zeker head Is aan te nemen, veroorzaakt doordat het metselwerk van cement- betonsteen in de fundecring onder den, vóór den middenscheidingsmuur der huizen staanden pijler, verbrij zeld is. Genoemde ambtenaren komen tot de conclusie, dat het ongeval is .voortgekomen door het gebruik van voor het beoogde doel ongeschikt materiaal, dat uiterlijk een voldoen de good aanzien had, doch mogelijk te versch verwerkt werd en hier bo vendien. door blootgesteld te zijn geweest aan veel water-opname en aan vorst, aan drukvastheid heeft verloren. DRAMA TE GENDRINGEN. Uit Gendringen schrijft nier, dato 4 Mei aan de TeL: Dr. Rupert bezocht Vrijdagmiddag een zijner patiënten, den loodgieter een week huur extra, mijnheer. Zijn besluit om te vertrekken scheen plotseling oip te komen. Wel kreeg hij vanmorgen een brief en onmid dellijk daarop pakte hij alles in en verdween. Misschien is hij naar zijn-vrien den gegaan. Zeker kwam hem toch wel eens iemand opzoeken? Terwijl hij hier was, nooit. Denkt u dat uw vriend deze kamers nemen zal mijnheer Ik zou ze graag weer verhuren. Iv.an veinsde de kamers eerst goed te willen zien en intusschen traohtte hij van cle hospita nog het een en ander te weten te komen,maar met weinig succes. Mr. Smith had daar maar zes weken gewoond en maar enkele brieven geschreven, die hij zelf naar de post had gebracht hij had een heel kalm leven geleid eu niemand bij zich ontvangen. Dat was alles, wat hij te weten kon komen. Toen hij op 't punt was heen te gaan. voegde zij er echter nog wat aan toe. Mr. Smith was aan meer weel de gewoon dan hij hier zag. zei ze. Hij was stellig de rechterhand ged weest van een of ander deftig heer. en had heel veel gereisd. (WertR verruigd.)

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5