NIEUYVS= en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7014 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen: WOENSDAG 9 MEI 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AÜÜNDA Woensdag 9 Mei. Ned, Bond voor Ziekenverpleging 's avonds 8 uur voordracht in de Kroon. OM ONS HEEN |DE OPENBARE CONCERTEN VAN ONS STEDELIJK MUZIEKKORPS. Een van mijn lezers schreef mij >n dag of wat geleden, of ik eens wat zeggen wou over de concerten van ons Haarlemsen Muziekkorps. Als bewoner van het Noordelijk ge deelte van <le stad zou hij ook daar namelijk gaarne af en toe concerten gegeven willen zien. ,,Het is", zoo schrijft hij, „voor velen zoo moeilijk, om altijd maar door naar den Hout te gaan om daar van muziek te ge nieten en de noordelijke bewoners betalen toch hun aandeel in de sub sidie van tien mille aan Haarlemse!) Muziekkorps." Eerlijk gezegd gevoel ik voor dat n.laatste argument niet bijzonder veel. Je kunt, als lid van een gemeenschap, dergelijke gemeentelijke uitgaven niet omslaan over de hoofden van de ge zamenlijke belastingschuldigen en zeggen, dat gemiddeld dus elk voor laat ons zeggen een gulden zeven en jj twintig en een halve cent recht heeft wp muziek. Bij mij in de straat komt bijvoorbeeld nooit het garnizoen voorbij en toch betaal ik jaarlijks ik weet niet hoeveel aan 't onderhoud van ons leger. Intusschen heeft de Noordelijke lezer, afgescheiden van zijn argu ment. in beginsel wel gelijk. Al de concerten, die ons Muziekkorps geeft voor de tienduizend gulden subsidie, vallen voor in den Hout. Dus buiten de stad. Dit zal wel gedaan zijn met de bedoeling om de menschen tegelij- ikertijd van muziek en van natuur schoon te laten genieten, maar bij de avondconcerten merk je daar niet veel van, want te acht uur begint het veel- jal donker te worden, wanneer 't al niet donker is en in het duister zien alle katjes grauw en alle bladeren zwart. Zelfs wil men wel eens bewe ren, dat die concerten in den donker beter niet gegeven waren in de nabij heid van duistere bosschages, waar veel banken staan. Dat is natuurlijk Zondagsmiddags een heel ander geval. Dan is de Hout algemeen e wandelplaats bij mooi ia- en komen tal va,n vreemdelin gen. te fiets of per rijtuig, er neer strijken om in 't voorbijgaan een nummertje muziek te hooren. Dan is het concert er middelpunt van en ook wel wat aanleiding tot de drukte. Dat concert te geven op de Groote Markt of in 't Kleverpark zou eenvoudig een Kamperstreek mogen heeten. want Zondagsmiddags is. met alle respect voor die buurten, de Groote Markt evenmin een aangename wandel plaats als het Kleverpark. Ik hou het dus maar voor, dat wanneer mijn lezer van den noordkant een deel van de concerten in zijn buurt hebben wil. hij het oog heeft op de Woensdag avonduitvoeringen en die van Zon dagmiddag wenscht te laten waar ze rijn. Wat ik bijzonder verstandig zou vinden, ook omdat hij die er toch niet wegkrijgt en een wijs man eenmaal niet verlangt, wat onbereikbaar is. De Zondagmiddagmuziek in den Hout is een traditie, waaraan we maar niet loeten tornen. Maar die van Woensdagavond kun nen zonder schade, eens naar een ander stadsdeel worden verplaatst. Ik heb er al eens meer op gewezen, dat een concert op de Groote Markt 'ook een heele vervroolijking in de stad zou geven, maar misschien stuit Öat weer af op de barre politiemaat- Wgelen, die bij feestelijkheden op de Groote Markt genomen schijnen te Stoeten worden. Ik wijs maar op de aubade op den Koninginnedag. Ook heb ik al hooren verluiden van be- r «waren wegens belemmering van het verkeer, alsof Haarlem Parijs was on onze goede paardentram een mon- ster van buitengewone gevaarlijk- ^Veid. Voorts zal er ook wel, wanneer het er eenmaal toe komt. een zwaar f.betoog worden opgezet over de vraag <>f het korps zou moeten spelen vóór of achter Louwtje. waarbij de topo- ge gedachtenwisseling aanleiding kan geven. Kortom, ik zie vooreerst nog geen Woensdagavondconcerten op de Groote Markt, al kan 'ik me vergissen en zou het mogelijk kunnen wezen, dat dezen keer de Raad eens niet een kleine zaak met groote deftigheid be handelt. Wat ik hopen wil Edoch (nu ik aan 's Raads deftig heid denk kan ik niet nalaten dit woord te gebruiken) edoch er zijn nog andere windstreken dan het zoele Zuiden, dat alle stadsmuziek heeft en liet barre Noorden, dat er een stukje van vraagt, We hebben ook nog het luwe Westen en het gure Oosten. De bewoners van 't Leidschekwartier, wil ik maar zeggen, zouden óok wel graag eens een concertje op hun Leidscheplein willen hooren, evenals de Oosterlingen van onze stad in hun wijk, het Amsterdamsche kwartier. Alleen vrees ik, dat deze laatsten vooralsnog geen behoorlijke ruimte daarvoor zouden weten aan te wijzeri. Zij zullen dienen te wachten, totdat de bouwplannen buiten de Amster damsche poort wat meer gevorderd zijn en het fameuse plein totstand ge komen zal wezen, waarover de Raad zoolang met den aannemer Miezerus aan 't haikketeeren is geweest. De lezer zal hierbij misschien met verwondering opmerken, dat ik mij gedraag, alsof ik de lakens uit te ge ven had en niet de Raad. Deze schijn bare aanmatiging heeft haar goede reden, waarover ik straks iets meer zeggen zal. Vooreerst nog dit, dat de weeklacht van onze Noordelijke broe ders op dit oogeriblik naar mijn mee ning wat te vroeg komt. De overgan gen van den spoorweg bij de Jans en Kruiswegen zijn slechter dan ooit, vuil, donker en onbegaanbaar. Het zou dus niet verstandig zijn, in dezen zomer door concerten in het Klever park groote menschenmassaas daar heen te lokken. Als eenmaal de via ducten gereed zijn, is het iets anders, dan hindert de spoorlijn het vrije verkeer niet meer. Als ik dus een raad mocht geven zou het deze zijn, dat de bewoners van 't Leidschekwartier den Raad ver zochten, bij wijze van proef, bijvoor beeld eens in de maand, het gewone Woensdagavondconcert te laten ge ven op 't Leidscheplein. Mocht dit slagen, dan zou een volgend jaar ook het Kleverpark aan de beurt kunnen komen. Althans wanneer de quaestie der verlichting op eenvoudige manier kan worden opgelost. Kwam het tot een ^request aan den Raad, dan zou het zeker geen goed doen, wanneer ook de bewoners van het Amsterdam sche kwartier met een dergelijk ver zoek aankwamen, 't Zou dan, denk ik, precies gaan als bij het laatste plan tot electrische straatverlichting, waarbij B. en W. verschillende pun ten hadden voorgesteld, maar hun geheele voorstel introkken, toen van alle kanten adressen van andere buurten inkwamen, om ook in de gunst te mogen wezen. Precies als een papa, die met een van zijn zoon tjes uit roeien wil gaan. maar wan neer ook de anderen vragen of ze mee- mogen, besluit, dat ze allemaal thuis zullen blijven Veel kan zoo'n proefneming de ge meente niet kosten. Niets dan de aan leg van de verlichting en een kleine huur voor de tent op wielen, die de Vereeniging Koninginnedag voor dit doel zeker wel aan de gemeente zal wil en leenen. Wel gaat het gerucht, dat de heer Kriens zou gezegd heb ben ,,op een wagen wil ik niet spe len". maar dat kan ik niet gelooven. Onze luitenant-kapelmeester is zoo kwaad niet. En bovendien, h ij hoeft niet te spelen, dat zullen de musici wel doen. Als hij maar dirigeert J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE AANSLAGEN IN RUSLAND. Admiraal Doebassof. de gouverneur van Moskau, op wien een aan slag werd gepleegd was naar men zich zal herinneren een der leden van het bijzondere maritiem-rechts- kundig college, dat te Parijs bijeen kwam. om het zoogenaamde Doggers- bank-incident te onderzoeken. Volgens de laatste berichten zijn Doebassofs wonden volstrekt niet ern stig. Hij was zelfs in staat, zonder hulp den weg naar den ingang van zijn paleis af te leggen. Den bom-we>r- pe-r werd het hoofd van de romp ge- Even voor de ontploffing had ffraphie van de Groote Markt tot hu*-hij nog een courant gekocht. Men vond in zij'n zakken 200 roebed aan geld en een nagemaakt paspoort. In de buurt Riga is w|eer eens een stukje uitgéhaaftd, dat in zijn soort al niet minder brutaal is dan de aanslag op Doebassof. In den nacht van 5 op 6 dezer werd eene compagnie der militaire telegra- fie-afdeeling te Bolderaa (vlak bij Ri ga) overvallen door een bende, be staande uit veertig ge wapenden. Deze „veertig roovers" verdwenen weer «ven snel -als zij waren geko men echter met medeneming van 31 geweren. In en om Krementsjoeg, een plaats in het Zuiden van Rusland, heeft den laatstón tijd een algemeene uittocht van Israèleiten plaats. Deze ongéluk- lugen, die weezen voor nieuwe ver volgingen. vertrekken en masse naar die Vereenigde Staten of naar Palestina. ENGELAND EN TURKIJE. De Engelsche minister Grey ver klaarde in antwoord op een Maag betreffende liet ge-sdhiil met Turkije, van de Duitsche regieertng die mede- dealing te hebben ontvangen, dalt er geen grond is voor de courantenbe wering, dat het optreden van de Porie ten aanzien van de Egyptische grens eenige aanmoediging heeft ontvan gen. In 'antwoord a.an don heer Balfour bevestigde minister Grey de meded'ee- ling omtrent de Brritsche nolta en voegde er bij, dat gunstig antwoord was gevraagd aan de Porte binnen tien dagen. „Ik geloof wel te mogen zeggen, dat de regeering groot gedlulld en groote gematigdheid heeft getoond, maar de laatste Turksche eischen zouden, dien zij werden ingewilligd, Turkije in een positie brdngen, die een ern stig gevaar zou zijn voor de vrijheid van het Suezkanaal, de vrijheden van Egypte en de veiligheid van de Khe- diviale dynastie. Daarom is het van zooveel belang en is het noodzakelijk, dat wij aan dringen op een oplossing van de quaestie in den zin van het behoud der Egyptische grenslijnen, zooals die sedert jaren zonder tegenspraak zijn erkend." (Toejuichingen). In de Britsche nota wordt, naar minister Grey nog mededeelde, eischt, dat de Porte zal toestemmen in een grensafbakening door Groot- Brittannië en Turkije van die lijn van Blrafeh tot de golf vaar Akaba op den grondslag van het telegram van dien groat-vizier van 8 April 1892 en dat hangende de oplossing van het geschil de Turksche troepen van Tabalh wor den teruggetrokken. DE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. Maandagmiddag waren 578 resulta ten beleend. Gekozen werden 74 libe raal-conservatieven, 22 nationalisten, 70 progressisten, 53 Republikeinen der linkerzijde, 77 radicalen, 85 radicaal socialisten, 33 vereenigde socialisten, 10 onafhankelijke socialistener moe ten 154 herstemmingen plaats hebben. De conservatieven winnen 2 zetels, de republikeineai 8, de radicalen 5, de radicaal-socialisten 14. de vereenigde socialisten 3. De nationalisten verliezen 10 zetels, de progressisten 10, de onafhankelijke socialisten 1. DE PERS OVER DE VER KIEZINGEN. De resultaten van de verkiezingen in Frankrijk zijn voor de regeeringen het „bloc" ongedacht gunstig. De meeste bladen der oppositie geven hun nederlaag toe. De bladen van het „bloc" zijn zeer verheugd. De „Radi cal" schrijft „Het is een groot succès. De repu blikeinen, die bij de laatste gemeente raadsverkiezing te Parijs hadden her overd, hebben thans de nationalisten geheel op de vlucht geslagen." De „Aurore" zegt „De dag van gisteren beteekent oen groote republikeinsche zegepraal. Te vergeefs hebben die reactionairen, de nationalisten'en de gematigd republi keinen, die zich met dlikaaiider verbon den hadden, getracht in de laatste weken in het land een vij andiige bewe ging' uit te lokken of wantrouwen te wekken tegenover de staatkunde van democratisch en vooruitgang, die de republikeinsche partij sedert vele ja ren zoo krachtig voerde. De overwin ning zal bij de herstemmingen nog grootere beteekenis verkrijgen wegens de eendracht van alle republikeinen, die weder eens tegen den gemeen- sohappelijken vijand eenaraohtig front zullen maken." De „Humanité" schrijft „Uit de tot dusver bekende resulta ten blijkt, dat de republiek een schit terende overwinning op do reactie heeft behaald en welk aandeel aan deze overwinning der democratie op de vijanden van het republikeinsche Frankrijk en van de beschaving op rekening is te stefllen van de socialis tische partij." De „Siècle" meent .Frankrijk heeft niet nadruk zijn wil getoond, zich niet te laten drin gen van den weg, dien het sedert- 35 jaren bewandelt. De inzet der verkie zingen was 'de schefidJihgswet met al hare gevolgen. Over die toepassing van deze wet hadden de burgers zich uit te sprekenze hebben een zoo duide lijk oordeel geveld, dat geen twist daarover verder mogelijk is." De Matin" merkt op, dat de beer, wiens ;huid men te vroeg verkocht had, met zijn klauw slagen heeft toe gebracht, waarvan enkele al zeer wreedaardige wonden hebben toege bracht Van de oppositiebladen wijst de „Éclair" er op, dat de fabel van het complot den uitvinders er van groot voordeed heeft opgeleverd. Natuurlijk spreekt het blad van het revolutionai re gevaar en het adht dien tijd geko men, dat alle goede burgers zich aan eensluiten om het socialisme en de anarchie den weg te versperren." De „Gaulois" meent, dat Frankrijk naar den afgrond gaat. Het blad schrijft „Wij hadden gemeend, dat de ge matigde republikeinen, de progressis ten, de macht hadden Frankrijk van den verkeerden weg af te houden. De gematigden zijn verslagen en wij kunnen bij liet werk dier redding niet meer op hen rekenen." De Libre Parole" had gedacht, dat er een betere toestand zon geboren warden, maar de pest was in het land gebleven. EEN COMPLOT IN BARCELONA. T-e Barcelona is een anarchistisch complot ontdekt. De politie nam 16 personen in hechtenis en nam 8 bom men in beslag. Stadsnieuws B ij k a n t o o r der P o s t e r ij e n. Ben van de Haarlemsche bladen weet mee te deelen, dat de Haarlem sche Handélsvereeniging ernstig over weegt om in, haar gebouw aan dien Jansweg e>en bijkantoor voor de post te stichten voor de bewoners van Haarlem's noorderkwartier. Zooals het daar staat is 't natuur lijk onjuist. De Haarlemsche Han- delsvereeniging hééft niet te overwe gen. of er een bijkantoor van de post zal worden ingericht. Waarheid is, dat het bestuur dier posterijen reeds dert wéken onderhandelt met het be stuur (dér II. H. V.over de vestiging van een bijkantoor in haar gebouw aan den Jansweg No. 11. Wegens onze relatie met deze vereeniging was ons dit natuurlijk zeer goed bekend^ maar hebben wij liet nog niet meegedeeld, omdat de lhe>ele zaak nog in wijde zakken is. Zelfs is het plan voor de verbouwing, die dan zou moeten plaats hebben, nog niet eens vastgesteld, nog veel minder de huurprijis bepaald en het contract, getaekend. Als dit. alles feit is geworden, zul len we'het onzen lezers wel modedee- lan. Ziekenverpleging. De hier gevestigde afdeeling van den Bond voor Ziekenverpleging vergadert Woensdagavond. Behalve dat de agenda eenige huishoudelijke zaken vermeldt kondigt zij aaneen voordracht van Dr. Bollaan. te Utrecht, over ..Lichtbehandeling bij Lupus". Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo-Kerk te Haarlem, op Donderdag 10 Mei 1906, des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. Ezerman. Programma No. 1. Toccate en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Choral-fantasie, Fr. Lux. No. 3. Sonate No. 1., Mendelssohn, a. Allegro moderato, b. Adagio, c. Ree. et Finale. No. 4. Largo. A. Dvorak. No. 5. Meditation. Aria, J. Rhein- berger. Altij d die drank Toen Maandagvond een beschonken persoon naar zijn woning in de Ba^ rendsestraat terugkeerde, had hij het ongeluk de lamp, die op tafel stond, omver te gooien. Door lvot gegil van de kinderen, die naar buiten vlogen, schoten eenige voorbij gangei's toe, die de reeds brandende gordijnen er af trokken en verder den brand meteen emmer water bluschten. Eerste Tuinconcert. Zondagavond gaf Haarlemsch Mu ziekkorps zijn laatste uitvoering in de zaal. Zondag a.s. wordt het eerste avond-tumcomceti in de Bron gege ven. Het fraaie pa.rk noodigt de lief hebbers van muziek en een mooie omgeving als tot komen uit. De heer Van Gasteren heeft in de afgeloopan maanden verschillende goede concerten gegeven en vrij wat afwisseling daarin gebracht. Het pu bliek heeft dat door goede opkomst getoond te waardeeren, 't staat dus te voorzien, da: de Haarlemmers ook d> tuinconcerten druk zullen bezoeken. H e r ij k. De herijk zal Woensdag 9 Mei plaats hebben van 8—12 uur voor de Nieuwe Kruisstraat, Barteljorisstraat, Schoutensteeg en Smedestraat; van 1—4 uur voor de Groote Markt, Oude Groenmarkt. Warmoesstraat en Ri- viervischmarkt. Haarlemsch Muziekk orps. Het Haarlemsch Muziekkorps werk te Zaterdagavond mede aan de op voering van het oratorium „Jah- •reszeiten", hetwelk te Deventer plaats had ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van den aldaar ge- vestigden bekenden musicus den heer Joh. W. Wensink. De uitvoering slaagde uitstekend, waartoe (behalve een koor van 30Ó zangeressen en zangers, en eenige solisten: ook het reeds genoemde muziekkorps het zijne bijdroeg. Het „Deventer Dagblad" is hoe wel het niet zeer veel daarover schrijft vol lof over de ten gehoo- re gebrachte muziek. De zinsnede „Een woord van lof ook voor het or kest in zijn geheelvoor de deelen er van, voor de leden in het bijzon der", zegt reeds veel. Het Haarlemsch Muziekkorps was voor deze gelegenheid versterkt door eenige Deventer musici. Brutale oplichter. Sedert eenige dagen houdt zich in deze gemeente op een brutale oplichter die, misbruik makende van den goe den naam eener zeer bekende zieken verpleegster, bezoeken aflegt bij hee- ren doctoren en ziekenverpleegsters alhier woonachtig. Onder opgave van door bedoelde verpleegster te worden aanbevolen, tracht hij giften los te krijgen, hetgeen hem reeds bij enke len is gelukt, waarbij hij de leugen achtige verhalen doet dat hij zieken verpleger is geweest te Rotterdam, waar hem door een patiënt een slag was toegebracht met een hamer op het hoofd waardoor hij ongeschikt was geworden voor zijne betrekking en dat hij eene operatie had onder- gaau in den hals. Hij noemt zich Van den Brink en ook wel Verbeek. Zijn signalement isoud ongeveer 30 jaren, tamelijk lang, donker blond haar, dito snor, gezonde kleur, fat soenlijk gekleed met pet op. Men zij dus op zijn hoede. „Weldadigheid naar Ver mogen." Heden weixl door den penningmees ter ontvangen G. H. L- V. f 10W. D. H. M. f 10.—. Bij alle bestuursleden kunnen gif ten ingezonden worden. Verlof gevraagd. Door den heer P. Geuzebroek is, ingevolge artikel 34 der Drankwet, aan B. en W. vergunning gevraagd tot het verkoopen van alcoholhou dende drank anderen dan sterken drank voor het perceel Kennemer- plei-n 14. De Schouwburg. Het meubilair van den ouden schouwburg wordt daar uit gedragen en in afwachting dat B. en W. de aangeboden plannen zullen hebben goedgekeurd, zal begonnen worden het binnendcel uit fe breken. Met Augustus hoopt men gereed te zijn. Een buren twist Maandagmiddag omstreeks vier uur ontstond er op den Burgwal twist tus- schen eenige buren. Een der twisten de vrouwen beet bij het handgemeen worden haar tegenstander, een man, in den wijsvinger .zoodat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Te water. Hedenochtend reed op de Bakenes- sergracht een kar te water, bespan nen met een fraaien zwarten hond. Het arme dier raakte onder den wagen en kwam jammerlijk om. Het stikte in den modder. Akte-examens L. O. Haarlem, 7 Mei. Geëx. 8 vrouw, can didates Geslaagd de dames M. A. E. Heenk, HaarlemA. H. v. d. Weide, Leiden; M. v. Heuven, id., en H. A. A. Hiske Muller, Edam. De Watersnood in Zeeland. Het batig saldo der opvoeringen van „De Prins van Sind", groot ƒ86.90 is afgedragen aan den Secretaris van het Haarlemsche Comité tot leniging van den Watersnood in Zeeland, den heer C. A .Sprenger. Een vergunningsquaestie In het jaai' 1898 verhuurde de heer Drenth twee herbergen met vergun ning aan twee kasteleins/fle he eren Louw en Pleetings. In het huurcon tract was bepaald, dat de vergunnin gen aan 'de perceelen gevestigd moes ten blijven, en dat zij moesten zor gen, dat wanneer zij de perceelen ver lieten, de vergunningen weer aan den verhuurder terugkwamen Niettegenstaande de bepalingen van deze contracten, hebben de genoem de huurders, toen zij met 1 Mei 1905 de perceelen verlieten, de vergunnin gen vervreemd. Tengevolge hiervan sprak de heer Drenth de heeren in rechten aan en eischte wegens mal versaties een schadevergoeding. Deze beide zaken werden onlangs reeds door de Rechtbank behandeld, en de eisch afgewezen, omdat toen de perceelen nog niet ontruimd waren en de aangesprokenen voor dien ter mijn (1 Mei 1905) nog aan hun ver plichtingen konden voldoen. Nu die termijn wel verstvcKenwas, bracht de heer Drenth de zaak weder- om voor de civiele kamer der recht bank en heden werden de pleidooien gehouden. Voor den eischer trad op Mr. Th. de Haan Hugenholtz, en voor de ge daagden Mr. F. A. Bijvoet. Mr. de Haan Hugenholtz trachtte aan te toonen, dat de gedaagden niet gerechtigd waren tot don verkoop der vergunningen, omdat zij daarmede in botsing kwamen met hun contract. Wel hebben de Drankwet van 1901 (noodwetje Marchant) en 1904 (minis- terie-Kuyper) verandering gebracht in de verhouding van de vergunning houders ten opzichte van de localen, maar niettegenstaande dit, had men het contract niet mogen breken. Mr. Bijvoet betoogde, dat men da bepalingen van het contract niet heeft kunnen nakomen, wijl de wet van 1904 aan de vergunningen een streng persoonlijk karakter heeft toe gekend. Ook hebben do gedaagden de vergunningen niet verkocht, slechts aan B. en W. een verklaring gegeven dat zij afstand hunner vergunning deden, hetgeen heel iets anders is- Wanneer de gedaagden dit niet had den gedaan waren de vergunningen toch nooit meer aan den heer DrehtK geikomen. Zij waren dan vervallen en dan had niemand er iets aan gehacL Resumeerende constateerde de heer Bijvoet, dat de gedaagden het con tract niet konden nakomen en bo vendien niet iets gedaan hebben in strijd met het contract. Daarom con cludeerde hij tot, afwijzing der vorde ringen. In zijn tweede termijn zinspeelde Mr. de Haan Hugenholtz nog op hei systeem gehuldigd in het Romeinscha recht. De gedaagden hadden z. i. om aan de billijkheid te voldoen nu zij niet aan het contract konden vol doen, de waarde der vergunningen moeten geven aan den heer Drenth, geheel of gedeeltelijk. Zij ontvingen niet minder dan f 1500. De Rechtbank bepaalde de uit spraak op heden over 4 weken. J u b i 1 Vrijdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heeren Gebr. Brinkmann hun zaak vestigden in het huis aan de Groote Markt. Zooals men weet wijst een steen in den gen-el aan, dat dit huis vroeger bewoond werd door den dichter Bil- derdijk. Militaire Zaken. De korporaals Koning en Hoog land van het 10e regiment Infanterie alhier in garnizoen, worden op 9 Met a, s. aangesteld tot korpora&l-fou- rier. De milicien-sergeanten Schreuder en Van der Sluis van het 10e regi ment Infanterie, alhier in garnizoen, worden op 9 Mei a. s. voor twee ja ren gedetacheerd bij het leger in Ned. Oost-Ind'ë. Tramplannen. Men deélt ons mede, wat wij trouwens reeds vroeger zelf meen den te hébben opgemerkt, dat bij de concessie - van den heer Grippeling voor electrische trams in deee ge meente, de Hollandsche Spoor be trokken is. Zooals men weet heeft de heer Grippeling in hoofdzaak concessie voor Station—den HoutBlauwbrug- getje. voor een lijn naar de grens van Overveen en eeu naar de grens van Schoten.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1