Weerbericht. MEDEDEELING VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bilt, 8 Mei 1906. Hoogste barometerstand 771.2 m.M. te Horta (Azoren) laagste 757.4 te Bodö (N. W. kust Noorwegen). Verwachting (tot den a-vond: van 9 Mei) Wind zwakke tot matige winden uit Oostelijke richting. Gesteldheid van -de luchtmeest be wolkt mogelijk regen of onweer. Temperatuuriets koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. 761 m.M. neiging tot achteruit-gang. Vorige stand om 2 uur 767 5 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometerstand. te Haarlem. Dinsdag 7 Mei Hoogste gisteren .F. 68° Laagste heden nacht F. 52® Hoogste heden tot 2 uur. F. 72o Maatsch. tot Nut van 't Al gemeen. In de Maandagavond gehouden ver gadering van het departement Haar lem" der Maatschappij tot Nut van t Algemeen werd liet verslag der com missie tot het nazien van de rekening en verantwoording van den departe mentalen penningmeester over 1904— 1905 en van de balans van liét depar tement onder dankzegging goedge keurd. Daarna werd de hegrooting van het departement over liet dienstjaar 1906 1907 vastgesteld vervolgens werden de rekening en verantwoording der volksbibliotheek over het dienstjaar 1905—1906 en de hegrooting dezer bi bliotheek voor het dienstjaar 1906 1907 goedgekeurd. In het bestuur der bibliotheek wer den herkozen de heeron J. D. Rutgers van der Loeff en J. Ratelband en ge kozen ide heeren J. W. Stoutjesdijk. C. Dvserinck Pz., L. Roelandis en J. Wentholt. De laatsten werden gekozen in de vacatures ontstaan door het bedanken then* lieeren J. Merena, A. H. Günther, F. L. van Ammeirs en D. Th. Suerhoff. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Jlir. Mr. E. H. H. Teding van Berkhout als lid van het college van commissarissen der Spaarbank werd gekozen de heer Mr. A. S. Miedema. Tot lid van het. departemeiitsbestuur werd gekozen in de vacature ontstaan door net overlijden van den heer G. C. Merens de heer J. C. Tadema. De heer D. E. L. van den Arend werd herkozen. Gevonden voorwerpen: 3 schrifteneen zoolieder, een hor logeketting. een portemonnaie met geld. F aillisse Bij vonnissen der Arrondissements- Rechtbank alhier van 8 Mei 1906 zijn failliet verklaard Gerrit Plooijer, manufaoturier te Krommenie. R echter- com miss aris Mr. J. D. Pas teur. J. Ruijter, bakker te Wijkeroog, ge meerite VeQsen. Rechter-commissaris Mr. J. D, Pas teur. Uit de Omstreken O VERVEEN. De zoo fraai gelegen buitenplaats Vaart en Duin" aan den Korten Zijlweg alhier, heeft in den laatsten tijd een zeer groote verandering on dergaan, die begonnen is met het af breken van de oude villa. Daarna hebben onder leiding van den bekwamen tuinarchitect den heer Springer in de buitenplaats vele werk zaamheden plaats gehad tot verfraai ing daarvan. Het hakhout is gerooid of gehakt en in de plaats daarvan is geplant, heesterhout, jonge dennen enz., het geheel geeft den indruk, dat de eigenaar de heer Van der Vliet van zijne buitenplaats iets moois heeft willen maken en gezegd kan worden, dat het dat ook is geworden. Ook het afsluithek en het inrijhek zal nog worden verfraaid, de groote hardsteenen palen, die reeds als zoo danig dienst hebben gedaan bij de villa va nmevrouw Visser van Ha- ze rswoude aan den Wagenweg, zijn reeds bij het inrijhek van „Vaart en Duin" gebracht om daar te worden geplaatst. Verder zal ook, naar men ons mede deelt, den Koxden Zijlweg nabij de brug over de Brouwersvaart worden verbreed en in plaats van* die oude houten brug, zal een steenen worden gebouwd. Zoowel de groote verandering der buitenplaats als de verbreeding van den weg en vernieuwing der brug. zullen veel bijdragen tot verfraaiing van Overveen. BLOEMENDAAL. De Ciir. Zang vereeniging Advenao alhier, zal Donderdag a. s. hare tweede uitvoering in dit seizoen ge ven in de Ned. Herv. Kerk alhier, Uitgevoerd wordt der Ostermor- g e n, oratorium van Neukomm, een leef lijk werk voor koor, soli en or gel. Als solisten treden op> Mej. Mien Driessen. sopraan, uit Leiden de dames R. uit Haarlem, mezzo so- praai\ en alt. de heeren CarelPhlip- peau, tenor J. H. Krul van Over veen, bas, en Louis Robert, orgel. Mej. Driessen en de heer Krul zijn leerlingen van Zaisman. Dirigent is de heer C. G. J. RühJ, die met dit kleine, maar goede en zeer beschaafde koor reeds vroeger veel succes verwierf. De bewoners van Bloemendaal. en zeker ook menig inwoner van Haar lem. zullen dus wel doen. met deze uitvoering niet te verzuimen. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is vergunning ver leend aan Mevr. de Wed. Van der VlietBorski voor het bouwen van eene woning in -de zanderij nabij de buitenplaats „Duinlust" alhier en aan de Wed. J J. Roozen van Kessel voor het bouwen van eeen groote bloembollenschuur in de z.g. haver kamp nabij de Houtvaart alhier. SCHOTEN. O n d e r w ij s te S c h o t n. Door ouders van kinderen in de ge meente Schoten is een adres gezon den aan den Raad aldaar, benevens e»en aan Gedeputeerde Staten. Béide bevatten 258 handlteekeningen; er zijn bovendien nog zegels in om loop. De volgende toelichting is bij het adres gevoegd „Art. 46 liJd 4 der wet op het Lager onderwijs laat de mogelijkheid open tot het ..vaststellen eener regdLing om trent de toelating van kinderen uit de eene gemeente op de scholen der andere." Zulk een regeling 'is vroeger door de gemeente Schoten met de ge meente Haarlem getroffen. Wat de grondslag dier regeling is, blijkt uit het volgende ..De Raad der gemeente Haarlem, gezien de ingevolge opdracht door B. en W. gevoerde briefwisseling met de besturen van naburige gemeenten, tot liet in liet leven roepen eener regeling als bedoeld in art. 16 der Wet op liet Lager Onderwijsgelet op de amen dementen, enzbepaaltAls grond slag voor een .regeling naar gezegd wetsartikel, dat voor kinderen, welke in den regel te dezer stede geen nachtverblijf ho'udende, hier de scho len van openbaar lager onderwijs be zoeken, hoogstens anderhalf maal het schoolgeld moet worden betaald, ver schuldigd voor de te Haarlem inwo nende kinderen." (Raadsbesluit van 25 Maart 1891 No. 11.) De toelating van leerlingen uit an- dero gemeenten, wordt overigens door B. en W. geregeld en geschiedt zoo lang er, na plaatsing der Haarlem- schö kinderen, schoolruimte over is. Bij het treffen dezer regeling, meer dan tien jaren terug, was daartegen zeker geen bezwaar. Maar sedert is de gemeente Schoten, niet naane het Sell o ter kwartier, zeer sterk uitgebreid terwijl men in 'de gemeente Haarlem niet spoedig genoeg tot vermeerdering van liet aantal scholen is overge gaan, -zoodat men daar zijn toevlucht heeft moeten nemen tot allerlei hulp lokalen. Het kon dan ook niet uitblijven, of eerlang zouden B. en W. van Haar lem genoodzaakt zijn de kinderen uit Schoten te werenwat dan ook nu is gebeurd. Het is begrijpelijk, dat de ouders, die hun kinderen hadden laten in schrijven als leerlingen der openbare scholen te Haarlem en die geheel on verwacht eene aanschrijving ontvin gen. dat hunne kinderen niet zouden worden toegelaten, met die kinderen verlegen zitten. Eveneens is het be grijpelijk. dat menigeen wrevelig werd en zijn wrevel openlijk uitsprak. Als er gevallen zijn van kinderen, die op acht-jarigen leeftijd nog nooit een school hebben bezocht, van menschen. die drie leerplichtige kinderen reeds weken lang op straat hebben loopen, dan is liet niet te verwonderendat er beweging is gekomen onder de be langhebbende ouders. Nu is er van B. en W. van Haarlem nader bericht gekomen, dat voor 91 kinderen nog plaats is ill die aan- vangsklasseai der koste'loaze en tus- schenschoLen. Het valt niet te ontken nen, dimt, wanneer de ouders bezwaar hebben, om van dlie open plaatsen voo r hun kinderen gebruik te maken, d>t bezwaar zeer gerechtvaardigd is. Die plaatsen zijn namelijk op 5 scholen, waarvan 4 zóó ver van het Schoter kwartier zijn verwijderd, dat het voor al voor jonge kinderen ondoenlijk is, die scholen te bezoeken. Behalve dat ze 's middags zouden moeten overblij ven, wat voor kinderen uit arbeiders gezinnen betaekent öf geen warm mid dagmaal, óf hét veroorzaken van moeite en kosten, zou de groote af stand oorzaak zijn van ongelukken (de meesten moeten spoor of tram passé eren), het uitvoeren van katte- kwaad. het te laat op school komen, schoolverzuim, enz. Er is nu een som van f 500 uitge trokken, om in den oogenblikkelijken nood te voorzien. Het is duidelijk, dat met zoo'n bedrag zoo goed als niets kan gedaan worden, als 't betreft d» inrichting van het onderwijs. Als ge zorgd moet worden voor localiteiten, voor boeken en leermiddelen, voor salaris der onderwijzers enzdan heeft bovengenoemd bedrag niet veel te beieekenen. Het eénige middel, dat helpen kan, is het'bouwen eener school in het Schoterkwartier. Blijkens bet aantal namen op de adressen, is de behoefte er aan zeer groot. Herinnerd mag worden aan art. 16 d!er wet op het Lager Onderwijs, waan'an het eérste lid luidt „In elke gemeente wordt voldoend lager onderwijs gegeven en een ge noegzaam aantal scholen, welke voor alle kinderen zonder onderscheid van godsdienstige richting toegankelijk zijn," In de gemeente Schoten kan zeker op 't oogenblik niet worden gesproken van voldoend lager onderwijs, noch van een. genoegzaam aantal scholen. Als argument tegen schoolbouv is aangevoerd, dat „de met Augustus te openen Katholieke scholen de dorps school roet zoovéél zulten ontlasten. dat er genoeg ruimte komt voo: in kinderen uit het Sohoterkwartier. Daartegen valt eerstens op te mer ken, dat het getal kinderen, waarvoor blijkens de adressen openbaar onder wijs wordt vertamgd, zóó groot is, dat er van plaatsing op de dorpsschool geen sprake kan zijn tweedlens mag worden verwezen naar de bedoeling van art, 16 der wet. o.a. blijkende uit liet volgende „Altijd moet de gelegenlteid be staan, dat kinderen, die van de open bare school willen gebruik waken, dit kunnen doen. Men zal dus het stich ten van openbare scholen niet mogen n all aten, omdat men meent, dal, ~o- dien die openbare school er niet is, de kinderen wel naar de bijzondere zul len gaan." En verder „De bedoeling is dus, dat handelin gen van bijzondere personen of ver- eenigingen niet door gemeentebestu ren," Gedeputeerde Staten of het Rijk, met de uitvoering der wet belast, als voorwendsel mogen genomen worden, om op de kosten van het openbaar onderwijs te bezuinigen." (Minister van Binnenlandsche Zaken, Handelin gen 2o K. 77/78, blz. 1172). Hieruit blijkt duidelijk, dat de gis sing, als zouden de nog op te richien Katholieke scholen de bestaande open bare zoo sterk ontlasten, geen invloed mag hebben op het voorzien in de oogenblikkelijke groote behoefte aan openbaar onderwijs. De hangende grensregeling kan al evenmin een argument zijn tegen liet stichten eener school in het Schoter kwartier. Allerduidelijkst toch is ge bleken, dat ze juist hier hoog noodig is en het kan onverschillig zijn, of het kwartier tot de gemeente Schoten da.n wel tot Haarlem behoort. Hoe de grensregeling ook uitvalt, die groote behoefte blijft bestaan. Mocht eenmaal het Schoteric war tier tot Haarlem gaan bahooren, dan is het niet aan be nemen, dat deze ge meente bezwaar zou maken tegen de overneming van een schoolgebouw, waar zoo klaar is gebleken, dat geen betere plaats voor een openbare school kon worden uitgezocht. Het is dan ook te hopen, dat zoo spoedig mogelijk een beslissing volgt in dien zin, dat tot het bouwen van eene openbare, lagere1 school in het Schoterkwartier zal worden overge gaan." HAARLEMMERMEER. Het zachte, milde weder, met voovaf gaand en regen, heeft een wel- dadigen invloed uitgeoefend op de gewassen en weilanden in Haar lemmermeer. Ofschoon vele gewas sen, ten gevolge der late nachtvor sten hadden geleden, begint nu reeds alles zich weder te herstellen. Alleen de karwei schijnt op misge was uit te loopen. De meeste land bouwers hebben het vee, niet van het vele gras in de weide, maar ten ge volge van de ledige hooibergen, in de weide gebracht. Nog enkele zul ke dagen en er is voldoende gras. VELSEN. Met het opruimen van de pijler der oude voetbrug, gaat het niet voor den wind, niettegenstaande daarbij springladingen wonden gebruikt, die volgens velen wel eens wat al te sterk zijn. De pijler moet opgeruimd tot 12.50 M. N. A. P. en nu zit er 'nog een meter of 5 in. Van hlauwtellen der vingers van de premie van 250 per dag, voor vroe ger gereed zijn, zal voor de aanne mers wel niet veel sprake wezen, ook al, door het eenige weken geleden inzakken van den kistdam van dé nieuwe ponthaven. IJMUIDEN. De Staatscourant bevat de statu ten van de naamlooze vennootschap „Maatschappij Sleepboot Visschers- haven te IJmuiden". De vennootsoliap stelt zich ten doel de exploitatie van de schroef- stoomsleepboot, genaamd - „Vis- schershaven". en is aangegaan voor den tijd van 30 jaren. Het kapitaal is bepaald op ƒ5000. verdeeld in 50 aandeelen. elk groot 100, waarvan 20 aandeelen zijn ge plaatst. Voor het eerst treden als directeu ren op, de heeren N. Boon, D. Boon en P. v. d. Wiele Wzn. Z ANDVOORT. Tot tijdelijk onderwijzer plaatsver vangend hoofd aan School B alhier is benoemd de heer G. van dier Kooi, en tot 2e-ambtenaar ter Secretarie met ingang van 14 Mei a.s, is benoemd mej. A. W. Gerritsz, wonende te Haar lem. Rechtszaken UIT CONCURRENTIE. De rechtbank te Leeuwarden heeft, naar de L. Grt. verneemt, instructie geopend tegen den smidsknecht D. Z. te Garijp. Toen de dorpssmid Van der Laan aldaar onlangs de schuif in den vuur haard van zijn smidse wilde reinigen, bemerkte hij tot zijn niet geringe ont steltenis, dat zich in die schuif een zakje bevond, bevattende een ons bus kruit. Terstond viel zijn verdenking op zijn vroegeren knecht, den ge noemden D. Z. De justitie bemoeide zich met h'et geval en de smidsknecht heeft bekend, dat hij in het laatst van 1904 het kruit, dat hij te Leeuwarden had gekocht, uit concurrentienijd en om wraak op zijn baas te nemen, on der den vuurhaard had geplaatst, met de bedoeling, dat het kruit door de neervallende vonken tot ontploffing zou komen en de smidse zou vernie len. Door het verschuiven van het zakje werd dit booze opzet, dat zulke nood lottige gevolgen had kunnen hebben verijdeld. Verk en School BENOEMD. Benoemd tot directeur der Gemeeai- telijke Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursus te Zutpheca dr. J. W. Lem. teeraar te Leiden Binnenland HET KONINKLIJK BEZOEK TE AMSTERDAM. (Vervolg van het 2de blad.) Aan het einde der voorstelling in den Stadsschouwburg gaf Hare Ma jesteit het sein tot applaustoen stond de Vorstin op, boog vriende lijk het publiek ten groet en verliet de loge. na den heer Wijnmalen dank te hebben betuigd voor het geen te zien en te hooren was ge geven. Onder het gejuich der op straat verzamelde menigte, keerde Hare Majesteit langs een korten omweg naar het Paleis terug, waar Zij te ongeveer half vijf terug was. Toen Hare Majesteit was heenge gaan heeft de voorzitter van het Co mité. de heer Wijnmalen, op het tooneel aan al degenèn, die tot het welslagen der voorstelling mede werkten. namens de Vorstin dank betuigd voor hetgeen men te zien ■had gegeven en allen ook namens het Comité hulde bracht voor het geen zij in het belang der door den watersnood getroffen Zeeuwen had den willen doen. Hedenmorgen te 10.12 vertrok het Koninklijk Echtpaar naar het Loo, door eene enthousiaste menigte uit geleide gedaan. HET GEBEURDE TE GENDRINGEN. Naar wij mot genoegen vernemen is de toestand van dr. Rupert, die door een patiënt te Geoidringen ern stig werd mishandeld, gunstiger dan het zich na de eerste beihandeling liet aanzien. De doctoren in het zie kenhuis te Arnhem, waar de heer R. thans verpleegd wordt, hebben zich er over verwonderd, dat de schedel ten gevolge van de zware hamerslagen niet gebroken is en de hersenen geen letsel hebben bekomen ofschoon 'de schedel toch op v.ele plaatsen ingedeukt is. Er heeft zich tot dusver geen noemenswaardige temperaxuursverhooging voorgedaan, en hoewel de lijder ten gevolge van net vele bloedverlies zeer Irerzwakt is, hoopt men, wanneer zich geen complicaties voordoen, op een ge lukkig herstel. Dat de heer R. zich niet voldoende tegen den aanvaller heeft kunnen verweren wordt verklaard door de «nstandigheid. dat de dader hem, na ongemerkt de deur van het ver trek gesloten te hebben, onverwacht een hamerslag op het achterhoofd gaf, die den dokter ter aarde deed storten. Een volgenden slag brak een der beenderen van de linker hand, waarmede de aangevallene vermoedelijk het hoofd heeft willen beschermen. Na een herige worste ling. waarbij de aanvaller zijn slachtoffer nog circa- 30 slagen met den hamer heeft toegebracht, bleef de heer R. machteloos liggen. Als door een wonder heeft hij toen de kracht weten te vinden om kruipen de te ontkomen ineen oogenblik dat de dader, ;die voornemens was zijn slachtoffer met een scheermes af te maken, zich even verwijderde. De sleutel stak gelukkig nog in het slot. Op de straat .gekomen, stortte de dok ter dadelijk 'bewusteloos neder en werd in dien toestand door den juist aankomenden veldwachter ge vonden. De heer Rupert is nog een jong arts; hij heeft pas sedert een jaar zijn studie aan onze universiteit vol tooid. Hij is sedert kort te Gende- ringen gevestigd, waar hij een druk ke praktijk heeft, en bij zijn patiën ten in hoog aanzien staat. (Hbld.) DE ONTVLUCHTE KORPORAAL. De ontvluchte korporaal-tamboer N.. van de Kon. Mil. Academie, te Breda, heeft zich weder aangemeld in burgerkleeding. Hij was naar Antwerpen geweest, maar moest noodgedrongen terugkeeren. Hij is nu veiliger opgeborgen. EEN DESERTEUR. Uit de kazerne te Witmarsum is verdwenen de maréchaussée H. Hij had te voren met een karrijder zijn kleeding aan zijn moeder te Almelo verzonden. OVERSCHIE IN REP EN ROER. Men meldt uit OverscMe Het was gisteren de eerste Zondag in Mei en volgens de onlangs gewij zigde verordening moesten ale her bergen alsmede de theetuin ..Land en Sohiezicht" om acht uur sluiten. Dat dit niet naar den zin was van het groote publiek was algemeen be kend en na achten geraakte het ge- heele dorp in opwinding. Ee-n groote troep manifestanten trok zingend en onder luidruchtige betoogingen dooi de straten. Bij het raadslid Mast 'werd een groote spiegelruit inge worpen en ook bij andere raadsle den had men het op de ruiten ge munt, doch de politie, door eenige rijksveldwachters versterkt, heeft door haar flink optreden de ongere geldheden weten te beteugelen. Het huis van het raadslid Adrs. J- van Dam. waarop men iiet bijzonder voorzien had, is door de politie tot des nachts één uur bewaakt om een bombardement te voorkomen. EEN STUMPER. 't Was 'n stumper, zooals hij zich daar kwam aanmelden bij de Gro ninger firma Botje en Ensingh, het jongetje van bijna 14 jaar, dat. ha veloos gekleed, dezer dagen op goed avontuur (van Sappemeer naar Gro ningen was komen loopen. Hij was door zijn ontaarde ouders, die hei melijk naar Duitschland waren ver trokken. onverzorgd achtergelaten juist toen hij hun hulp het meest noodig had. Hij was broodeloos en door een brand in een fabriek, waar hij 'n kleinigheid had verdiend, ook werkeloos. En ten einde raad had hij den weg naar de groote stad in geslagen, waar onder al die men schen wel één zou zijn met een me delijdend hart Hij trof 't. De heer B„ die bekend was met de „Vereeniging tot bevor dering der opvoeding en ter beharti ging der belangen van verwaarloos de kinderen zond hem met een brief- j je naar den penningmeester, den i heer E. Wieling. Eenmaal daar aangeland was hij in de haven. Men deed hem een reinigingskuur ondergaan, gaf hem betere kleeding en bracht hem bij flinke menschen onder dak. Een nader onderzoek wordt nu ingesteld en blijkt zijn ver haal juist, dan zal de vereeniging trachten een flink werkman van hem te maken. Op de werf der firma B. en E. zal hij verder het bedrijf leeren en ook ai iets verdienen a.l is dat bedrag nog niet voldoende voor zijn levens onderhoud. Voor het ontbrekende heeft de vereeniging de zorg op zich genomen in de vaste hoop. da.t er wel menschenvrienden gevonden zul len worden, die haar daarin willen steunen. Men weet dat het adres van den penningmeester isden heer E. Wieling O. Boteringestraai. (N. v. 't N.) BEVENDE HUIZEN TE DEN HAAG. Verschenen is het verslag van de commissie, belast met het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de beving in sommige perceelen in de gemeente 's-Gravenhage,-en liet aan de hand doen van middelen tot liet doan ophouden van die beving, bestaande uit de heeren H.S. deBruyn en I. A. Linde, beiden te 's-Gravenha ge en den heer C. P. Holst Gzn. te Delft. De commissie verrit tie een aantal grondboringen en kwa ii tot de con clusie, dat er geen gro-'d bestond tot hét aanvankelijk vent 'eden, dat de zandniassa waarop zich het verschijn sel voordoet, in haar y elieel liggend op een diepliggende min of meerwee- ke kleilaag, door de bew ring der ma chines van de Schevening ehe Electri se he Centrale in trilling werd ge bracht. De oorzaak is buiite twijfel ge legen in de werking (dier g sroachimes van de Eiec'trisclie Central De beweging wordt roorzaakt door het ongebalanceérd z n van de machines, welke aanleiding geven tot horizontale bewegingen va den bo- diem, welke op haar beurt eer verti cale bewegingen veroorza' n, geken schetst als"stuwr i mpe 1 s Het geheele „beefgebie beweegt zich evenwijdig aan do hting der zuigbeweging van de ma Lines. De roden waarom beweging slechts aan sommige 1 .izen waar neembaar is, moet gezo< it worden in het feit, dat die huizen ior bouw en belasting zich toevallig .-enen tot liet volgen van de trillingen in den bodem opgewekt. Overwogen werden verschillende middelen om de trillin te doen op houden. De meeste wer n opgegeven om de zeer hooge kot on of wegens gemis aan ruimte. Het eenig uitvoer bare werd geachthet verkleinen of opheffen van die vrije, beweging ver oorzakende krachten, gepaard aan een kleine vermindering van de snelheid der machines. Het is toe te passen door liet aan brengen van een roteereud gewicht aan die krukarmen der machine-as sen. De S. E. M. is bereid deze gewich ten aan haar machines aan te bren gen. Zij is, kennis dragende vian deze uitkomsten, reeds overgegaan tot het aanwenden van liet aanbevolen mid del, waarom de commissie, in haar verslag aan B. en W., die meening te kennen geeft, dat er géén aanleiding zal bestaan een toepassing van art. 17 der Hinderwet in overweging te ne- ROOKEN VERBODEN. Tegen den heer L„ geref. predikant te Nieuwe Pekela, is proces-verbaal opgemaakt wegens het rooken in een spoorwegcoupé 2e klasse en het los schroeven en wegwerpen der beide bordjes „niet rooken" uit die coupé. (N. C.) JUSTITIEEL ONDERZOEK. Maandagochtend kwamen te Har- lingen van Leeuwarden aan de offi cier van justitie, de rechter-commis- saris en een geneesheer, teneinde een onderzoek in te stellen naar het al daar 1.1. Donderdag voorgevallen on geluk met het vervoer van een der De Gruyter's verhuiswagens, waarbij de persoon G. T. gedood werd. Het lijk werd van het woonhuis der overledene vervoerd naar het verple- glngsgesticht alwaar de gerechtelijke schouwing plaats vond. Des middags werd toestemming ver leend om het lijk te begraven. ZAKKENROLLEN. Zaterdagavond zijn in dé omgeving van Leidsclieplein en Lea'dschestraat te Amsterdam volgens aangifte drie horloges gerold. Zondag zijn 2 horloges gerold. Een dezer horloges kwam echter weder in het bezit van den eigenaar, doordien de persoon, die het van den dief over nam. het horloge liet vallen. Deze medeplichtige een bekend zakken roller werd gearresteerd. GEARRESTEERD. Gisterennamiddag is de vroegere notaris H. J. S. te Leeuwarden, die kort geleden in staat van faillissement werd verklaard, uit zijn ambt werd ontzet en tegen wien rechtsingang was verleend wegens gepleegde onre gelmatigheden in zijn beheer, naar het huis van bewaring te Leeuwarden gebracht om aldaar in preventieve hechtenis gesteld te worden. (L. C.) DE OVERSTROOMING IN ZEELAND. Men schrijft uit Walsoorden Na goedkeuring van Gedeputeerde Staten is het stichten van het gat in den zeedijk bij den Wil hel mu spolder gegund aan de firma Van Haaften te Zalt-Bommel voor de som van /67.990. Het gat moet binnen den tijd van zes weken dicht zijn en alsdan zal de Wilhelmuspolder, waarin de hofste den van de heeren J. J. van Aront- hals en L. Stallaert liggen, watervrij zijn. Meer dan twee maanden zal dan die polder bij iedere vloed over stroomd zijn. Het land, dat tot het Kroondomein behoort, za! voorzeker veel in waarde verloren hebben. Bo vendien zijn op enkele plaatsen heele stukken weggeslagen. OPONTHOUD. De Duitsciie trein, die om 12.38 van Arnhem vertrekt, .had eene reis met hindernissen. Op eenigen afstand van het station Ede stond hij plotseling stil. Bij on derzoek bleek dat een Russische land verhuizer zonder reden den noodrem in werking had gesteld. Na een mi nuut of zes kon de reis worden voort gezet. Tusschen Driebeigen en Utrecht stopte de trein weer, en wederom school de oorzaak in een der met landverhuizers bevrachte coupés. Na tuurlijk ontstond er opnieuw vertra ging. BRANDEN. Men meldt aan de N. R. Ct. Zondagmiddag tegen drie uur ont stond er te Raamsdonksveer aan de kade der rivier de Donge, tegenover het station Geertruidenberg, zulk een felle brand, dat men het loeien der breede .vlammenzee te Geertruiden berg duidelijk kon hooren. In ee^ paar uur tijds had het woedende ele ment den ontzaglijken voorraad riet, 'hoepels en matten, behoorende hoofdzakelijk aan de heeren M. C. Z. en S. Z., benevens de liooipers van den heer de R.. de nieuwge bouwde schuur, tot den nok gevuld met vele duizenden ter verzending gereed zijnde matten vaji de heeren S. en J. een 5-tal huizen, enz. enz., verslonden, terwijl mode twee in de buurt liggende schepen scha de kregen. De brandspuiten vaai de stadi en van het garnizoen Geertrui- denberg hebben zich krachtig ge weerd. zoodat men tegen den avond liet vuur meester was. Intussehen heeft -de buitenhandël van Raams- doiilcerveeir door deze ramp voor dit seizoen een geweldigen slag gekre gen. Van andere zijde meldt men, dat kinderen die met lucifers speel den, den brand veroorzaakt zouden hebben. Omtrent den brand te Raams. donksveer meldt het D. v. Nbr., dat er 9 woningen vernield zijn,18 hoe pel makerij en en rietmatter ij en he nevens enorme voorraad riet en hoepels. Er is ruim 200.000 schade. Het blad meldt verder Spelende kinderen van den arbei der P. waren gistermiddag kwart voor drieën met lucifers aan 't spe len en staken een paar bosjes riet in brand, met het ongelukkig gevolg dat de hoepelmakerswerkplaats van den heer M. Zijlmans vuur ivatte. De spuiten van het 8e reg. inf. en van Raamsdonk (dorp), waren spoedig ter plaatse en werkten met alle kracht. Toch werden nog verwoest door het vernielend element acht arbeidershuizen, waardoor tien ge zinnen zonder dak zijn, een hooi pers van den heer S. van Dongen, een hooipers van den heer DeRoon, negen hoepelmakerswerkplaatsen, twee matteinmakerijen en ruim veer tig hooi- en rietschelven. Eerst te gen half zeven was men den brand meester. Alles is verzekerd, uitgezonderd een arbeidersgezin. Tot zelfs in Dusen en Almkerk dre ven de vonken, stukjes riet, enz. Men meldt uit Haastrecht Maandagochtend brak er bij dei landbouwer P. Kool alhier ih di schuur brand uit. Schuur en hooi berg werden door het vuur vernield Door het flinke optreden der brand .weer, werd het woonhuis behouden Alles was verzekerd. Zondagmorgen omstreeks half zes werd de wed. Donatz in de Havik- kerwaard onder Rheden gewekt dooi het geroep barer kinderen en to ei. bemerkte zij dat hare woning in brand stond. Met veel moeite kon zij zich met de vier kinderen redden. Dt inboedel ging verlo-ren haar geldj benevens dat en de boeken 'van dt firma Geerllngs en Kroeze in eet aangrenzend kantoor konden gerei; worden. Alles was verzekerd. Te Lytshuizen bij Heeg is Zondag middag door een mankement aai den schoorsteen een boerenplaats ge heel afgebrand, bewoond door S Visser. Vijf -en twintig stuks .veeziji verbrand, zes met brandwonden ge red. De eigendommen waren verze kerd. Uit Old en zaal schreef men Maan dagmorgen Zondagnacht circa half vier uui heeft een herige brand een 6-tal wo ningen „Achter de Muren" gedegen vernield. Niets werd gered. Een ke en paard kwamen in de vlammei om. Sommige perceelen waren vei zekerd. Men is nog het vuur nie meester, bij het afzenden van W bericht. Later meldt men nog Nog zijn vier woningen verbraaé Inboedels grootendeels gered. ONGELUKKEN. In de Van Ostadestraat bij deFtf dinand Bolstraat te Amsterdam, Maandag een jongetje -van een da gevallen. Per brancard naar het O. L. Vroi we Gasthuis overgebracht, bleek bi aankomst, dat hij overleden was. MOTORONGELUK. Op den hoek .van Stadhouderskac en Ferd. Bolstraat te Amsterdiai reed Zondag een motorfiets tegc een der wagens van Iijin no. 4. I> berijder, dé heer A. Adema, werd be wusteloos weggedragen. Des avond is de heer Adema tot bewustzijn g* komen, doch wist nog niet wat hes was overkomen. Zijn toestand t zorgelijk. Koloniën KORINTJI. Bij het département van koloniën te ontvangen het volgende telegram vas den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Tndië. zioh aansluitende bij

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2