Een politie-ageni kroeg een klap met een stoel, waarvan de dader on bekend bleef. De man kon dientenge volge geen dienst meer doen en is op 1 Mei j.l. eervol ontslagen. De president van den Senaat van bei Delftscli Studentencorps de heer W. C. Korthals Altes, roept nu de hulp van de leden van bet corps in om den man eenige hulp te ver schaffen. ARTSEN-WERKSTAKING TE GOUDA. Naar aanleiding van de berichten hieromtrent wijst de beer G. Dorn- Böiffen arts, le secretaris van den Geneeskundigen Kring te Amster dam, o. m. er op, dat staking hier en in dergelijke gevallen niet en nooit beteekentophouden met arbeiden, doch niets anders dan opzeggen van een contract, losma ken van een verbintenis, nl. met de administratie van een ziekenfonds en niet met de patiënten. Wanneer bedoelde berichten waar heid bevatten, behoort het bewuste ziekenfonds, alleen reeds om de sa menstelling van zijn bestuur, tot de vicieuze, waaraan geen enkel medi cus zich moest verbinden, maar de patiënten zullen stellig van de sta king" niets bemerken, zeker geen nadeel, en aan de hun noodige raa/d of behandeling zal het hun met of zonder „staking" stellig niet ont breken. Zoo was het bij de „stakin gen" der krankenkassenarzte ;n Leip zig, München en elders, zoo is het zonder eenigen twijfel ook hier. INGESTORT. Een in aanbouw zijnd huis aan de Leidsche kade is .gedeeltelijk inge stort. Plotseling werd een hevig lawaai gehoord en bij onderzoek bleek, dat de balkenla.ag geen weer stand had kunnen bieden aan het gewicht van een stapel steenen en ■naar beneden was gekomen. Per soonlijke ongelukken zijn hierbij niet voorgevallen. De schade is ech ter nog al aanzienlijk. De aannemer werd onmiddellijk met het gebeurde in kennis gestéld. (U. D.) TEGEN HET ALCOHOLISME. Te Berlijn is eene Internationale Vereeniging tot bestrijding van het alcoholisme tot stand gekomen, waar toe een dertiental matigheidsvereeni- gingen uit Dutschland, Oostenrijk- Hongarije, Zwitserland. Frankrijk, België, Nederland, Denemarken, Noorwegen, Rusland zijn toegetre den. De Internationale Vereeniging zal door den arbeid van een permanent bureau worden voorgelicht, dat voor- loopig te Berlijn is gevestigd. In het bestuur zijn gedelegeerden uit alle genoemde staten opgenomen, 'die een comité hebben aangewezen, bestaande uit de heeren senaats-pre- aident dr. von Strauss und Tornay, voorzitterds. Gouser, secretaris; en de geheime regeeringsraad dr. Sa- cher, penningmeester, allen uit Ber lijn, en de heeren Milliet (Zwitser land), baron Prarak (Oostenrijk) Kiar (Noorwegen), en dr. Ruysch (Neder land), aan welk comité gedurende de eerstvolgende drie jaren de leiding der zaken is opgedragen. DE GOOISCHE MEENT, HAAR BEWAKERS EN 'N DOLLE HOND. Man schrijft uit Naarden d.d. 5 Mei aan de Tel. Over de Gooische meent ligt 'n kal me rust. De oppositie schijnt verbro ken al thans van opposanten tot he den geen spoor. Maar die kalme rust doet denken aan een stilte voor den storm, want onaannemelijk is 't voor ieder, die gedurende de laatste jaren de meent kwesties volgde, dat de ijverige aan hangers van de nieuwe partij er maar zoo 't bijltje bij zouden hebben neer gelegd. De rijksveldwachters-meentbewa kers vervelen zich. Zij hebben zich reeds moe gekeken naar de Gooische weiden en heiden, en geen wonder is het dus, dat hun waakzaam oog zich nu op de omgeving begint te vestigen. Een hunner had daarbij het geluk, een hond te ontdokken, welke hij meende, dat hondsdol heid-symptonen vertoonde, hetgeen hem deed beslui ten, het dier te dooden. Maai- daarmede was de zaak niet tot een einde. De eigenaar kwam voor zijn doode hond op en toen had er ten gemeentehuize alhier een lijkschouw plaats, welke verricht werd door twee rijks-veeartsen. Over de al of niet aanwezige symptonen van dolheid werden de heeren het evenwel niet eens en nu is het gedoode dier ter achouwing opgezonden naar de rijks- veeartsenijschool te Utrecht. VOOR DE AFSCHAFFING VAN HET TIENDRECHT. Het hoofdbestuur der Hollandseoc maatscliappij van landbouw besloot in zake de thans bij de Tweede Ka mer der Staten-Generaal ingediende wets voordracht tot geheele afschif- fing van het tiendrecht, de zuster maatschappijen voor te stellen zich gezamenlijk tot de Tweede Kamer te richten met dringende aanbeveling der voordracht en den wensen te kennen te geven dat zij spoedig tot wet mo ge worden verheven. BARBAARSCHE TOESTANDEN. Niet in Rusland, rnaar in ons eigen land, in liet jaar 1906, moet het volgende overkomen zijn, gelijk o.a de „Christen-Democraat" meedeelt, aan R. Maring en W. de Haan, te Uit huizen ,,I)at er in den tegenwoordigen tijd nog toestanden zijn, die herinneren aan den midcLeleeuwschen tijd, zal bij vele menschen groote verwondering wekken. Dit toch is het. geval. Velen zullen hebben gehoord, dat er bij een paar boerderijen de glasruiten zijn verbrijzeld en van deze werk zaamheden verdacht men de onderge- teek enden. Dat verdenken op zichzelf staat vrij, maar op welke onbeschofte, laaghar tige manier de marechaussee van Uit huizen optrad om schrijvers dezeeeen bekentenis te ontwringen, zal menig een een lagen dunk doen krijgen van de politie uit Uithuizen. Dinsdag van de vorige week kwa men twee marechaussees te Uithuizer- meeden om een der ondergeteekemden nogmaals mee te nemen naar dé ka zerne te Uithuizen, er bijvoegende: „Dit is de derde, e>n tevens de laat ste keer, diat wij jou komen halen." Ze wisten toen reëds zeker, dat wij onder de folteringen zouden bezwij ken, hetgeen zij goed iiebben gezien. Toen ondergeteekenden aankwamen in de kazerne, werden eerst hun zak ken uitgeschud, onder 't genot van een vloed scheldwoorden. Vervolgens werd ieder in een cel gestopt, met de mededeeding, dat wij daar zoolang zouden zitten, totdat wij hadden bekend. Toen ze ons inlieten, kregen wij een behoorlijken trap van de heeren in ons achterlichaamsdeel. Na een korte pauze moesten we er weer uit in verhoor en wel in den paardenstal. Of we nu genegen waren te beken nen. We zeiden van neen, wij konden niets bekennen of zeggen, want wij hadden het niet gedaan, noch gezien. Maar da.t wisten de heeren beter. Eenige vuistslagen tegen den mond. zoodat de lippen blauw en gezwollen waren, haddon niet het gewenschte resultaat, zoodat men ons weer op sloot, vergezeld van de noodige trap pen. Tien minuten later begon de pi i in ging opnieuw, maar toen hadden drie van de heeren zich gewapend meteen p 1 oert endoodereen stok en een ste vig eind touw en werd één van ons ondier handen genomen, zeker met bet doel, dat drie van hen te weinig was vooreen van ons. Weer werd gevraagd of wij wilden bekennen, waarop ont kennend geantwoord werd. Toen ech ter kwamen de slagen als hagelste nen op ons neder. Wat héb ik eerbie dig naar hen gekeken, die helden, die weerlooze slachtoffers durfden mis handelen en bloedend verwonden. Onze ruggen' zijn open gestriemd en onze beenen dito. Echter weer zonder resultaat.. Eindelijk voor de derde maal wilden de woestaards toonen, dat zij nog niet waren uitgeput. Met. de mededeelingwij zullen oen touw halen en hangen jou op. ver lieten ze ons en kwamen weldra te rug met het touw. „Als je nu bekent, dan zul je geen letsel hebben, doch zoo niet, dan weet je er alles van." Weer werd ontkend. Toen werd het touw om een van onze lichamen ge bonden en daartusschen de armen stevig vastgesjord, zoodat wij thans geheel aan de willekeur van onze beu len waren overgeleverd. Een half uur hebben de beulen toen noodig gehad om ons lichaam zoodanig te bewer ken, dat ons eindelijk het woord,.ja" over de lippen kwam. om ons van on ze beulen te verlossen. Waar zoo een bekentenis van kracht Ls, die door mishandeling en vermin king verkregen wordt, daar zijn we voor goed naar de middeleeuwen te ruggezonken. Doch wij schrijven dit neder, zooals het is gebeurd, opdat de publieke opinie in Nederland een oor deel kan. vellen over zulk barbaarsch optreden, en ieder, die verzocht of ge last wordt op het bureau in de ka zerne te komen, weet door dezen, wat hem te doen staait." EEN EXPEDITIE NAAR BALI. Wat sedert geruimen tijd werd ge vreesd en men met alle moeite heeft trachten te voorkomen, is thans ze ker, schrijft „de Nieuwe Courant". Een militaire expeditie om de orde en het gezag op Bali te herstellen is noodig geworden en volgens het tele gram van onzen Bataviaschen cor respondent vertrekken eerstdaags drie bataljons daarheen. Vroeger "hebben wij reeds uitvoe rig uiteengezet, welke de redenen waren van het ontstaan eener ge spannen verhouding tusschen de In dische regeering en Badoeng, eender v'er staatjes waarin het niet onder ons direct bestuur staand gedeelte van Bali verdeeld is. In 't kort zij daarom vermeld, dat in Mei 1904 op de Oostkust van genoemd staatje Badoeng een op Europeesche wijze getuigde schoener, die aan den Chi nees toebehoorde, strandde. Het in- landsch bestuur weigerde of was on bekwaam de noodige hulp te iverlee- nen en 's nachts, bij hoog water, werd het schip door een groote me nigte Baliërs van een deel der la ding en van bijna al het aanwezige geld beroofd. Gevolg gevende aan de door den Chinees ingebrachte klacht, eischte het Nederlandsch bestuur van den radja, die krachtens het met zijn rijkje gesloten contract ver plicht is hulp bij schipbreuk £e ver- leenen en strandroof tegen te gaan, de betaling eener schadeloosstelling. De radja (of liever de radja's, want Badoeng bezit er drie) weigerden en wilde de zaak ter berechting aan zijn eigen inlandsche rechtbank over dragen, hetgeen de regeering, om begrijpelijke redenen, niet meende le kunnen toestaan De onderhande lingen. door den toenmaligen resi dent Éschbach en den controleur Schwartz gevoerd, diepen op niets uitevenmin leverden zij iets op, toen het lid in den Raad van Indië, Liefrink, de bekende Bali-specialiteit die taak overnam. Inmiddels had de regeering het dwangmiddel eener blokkade beproefd, welke echter geen resultaat opleverde, aangezien de in- en uitvoer zich naar de naburige staatjes verplaatste en de handel verder over land met Badoeng door ging. De regeering. die blijkbaar weinig lust gevoelde het op Bali op haren en snaren te zetten, berustte tijdelijk in den toestanddo.ch het een en ander veroorzaakte onder de inland sche staatjes van (het eiland zekere gisting. In Bangli en Kloengkoemg, twee andere rijkjes, begon het on rustig te wordeneerstgenoemd staatje ging aan het oprakelen van allerhande oude geschillen en einde Maart verstoutte het rich zoover om een vijandigen inval in Karang Asem dat gouvernements-gebied is en door een stedehouder wordt bestuurd, te doen. Omtrent dit laatste feit is ons nog niets naders bekend, noch weten wij in hoeverre het in verband met de Badoengsche quaestie is te bren gen. Dat de regeering het als zeer ernstig beschouwde, kan blijken uit de spoedig daarop gevolgde uitzen ding van een stafofficier naar het eiland. En het thans genomen, be sluit van het uitzenden eener expe ditie is er, oogenschijnlijk, een meer of minder direct gevolg van. POKKEN. Zondag is te Weesp een geval van pokken geconstateerd bij een meisje werkzaam op de Koninkl. Cacaofa briek C. J. van Houten en Zn. Nader meldt men daarover aan 't Hbld. Osver het constateeren van pokken te Weesp kan nog worden gemeld, dat de lijderes een veertien dagen vertoefde te Groningen en daar een pokkenlijdier, die dezer dagen over leed, heeft verpleegd. Zij was een 5- tal dagen weder te Weesp, toen rij zich onder geneeskundige behande ling stelde, doch verzweeg, dat zij met een pokkenpatiënt in aanraking was geweest. Zondag constateerde dr. A. A. Knaap na het meisje, Dirkje Stuitje genaamd, een paar dagen behandeld te hebben, de ziekte Onmiddellijk zijn pogingen aangewend haar tn het Burger Ziekenhuis te Amsterdam geplaatst te krijgen, doch zonder succes. Ten huize van de wed. Krom waar het meisje thuis is, zijn nog 4 kostmeisjes. allen ook werkzaam bij de firma C. J.. van Houten en Zn., doch dezen vertoefden te Amsterdam toen de ziekte zich openbaarde. De zen meisjes is bij haar terugkomst aangezegd, niet in het kosthuis te rug te keeren en zich onder behande ling van de geneeöhieeren der fa briek te stellen. Een wacht ls voor de woning geplaatst. Zondagavond is te Groningen een nieuw geval v,an pokken geconsta teerd bij den 22-jarigen Mormonen- zendeling Gould, die twaalf dagen geleden aan het ziekbed van zijn col lega had gebeden voor het behoud van den lijder, die het eerst aan de riekte is bezweken. DE PERSONEELE BELASTING. Een aanhangige wetsvoordracht tot wijziging der personeele belas ting strekt in hoofdzaak tot ophef fing van den grondslag haardsteden die tot tal van moeilijkheden aan leiding geeft, en aanvulling van het dan wegvallend bedrag door verhoo ging van den aanslag wegens mobi lair met de helft. ARME VISSCHERS. Voor de haringvisschers langs de :Friesohe kuststreek Zurich—St. Ja- cobi Parochie is bij het comité ƒ9734 ingekomen, voldoende om de door den storm geleden schade aan de visscbers te vergoeden. BOTERWET. De kantonrechter te Leiden veroor deelde Maandag Pleun van der )Kooy, boterhandelaar te Schiedam, wegens botervervalsching, tot een boete van f 100 of 40 dagen "hechte nis. ONGELUKKEN. Te Lobith viel Zaterdag van het vaartuig „Rhein" schipper Schnei der de knecht Ludwig Schoner olver iboord en verdronk. De ongelukkige, die te Ludwigshafen thuis behoorde, verdween onmiddellijk in de diepte. Het schip heeft de reis naar Rotter dam voortgezet. BRANDEN. Een hevige brand vernielde Zon dagnacht een tiental woningenAch- ter de Muren te Oldenzaal. De bewo ners konden zich met rüoeite red den. Een en ander is gedeeltelijk erzekerd. Door vuurtje stoken van jongens zijn Zondag ongeveer duizend vier kante meter heide, aan den Laarder- weg te Hilversum verband. Te Engeland, gem. Ruinen, is de woning van den heer Hk. Lubbinge afgebrand. Er werd weinig gered. Alles was verzekerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cent per Regel. Een xachia blanke huid, MOOIE HELDERE TINT verkrijgt men; UITSLAG, PUISTJES enz. ver dwijnen, als men zich wascht met DOERING'S ZEEP MET DEN UIL, die nu wederom verbeterd is door de bijvoeging der gepatenteerde BLOE- MENMELK BELLATIN en ondanks deze belangrijke verbetering overal h 25 cents verkrijgbaar blijft. Uit de Arbeiderswereld BOOTWERKERS. In een openbare vergadering van „Recht en Plicht". Zondag te Am sterdam gehouden, werd in zake de staking op de ikolenbooten, wélke met bakken moeten worden gelost, be sloten het bestuur te machtigen on derhandelingen over het hangende geschil met de Vereeniging van Werkgevers op Scheepvaartgebied te .voeren. Het bestuur kreeg het recht die maatregelen te nemen, welke het noodig acht. Koloniën ATJEH-TELEGRAMMEN. 2 AprilT. Oebet Samalanga Toe- nong overgeloopen met medeneming zijner beide vrouwen. Als reden opge geven hand zesjarige dochter T. Tji Samalanga hem door dezen gewei gerd. 7 AprilMarechaussee sergeant Ka merman (37445) doodde 24 Februari nabij Goempang (Alasland) zeven man. Buit tien voorladers. Marechaussee sergeant Hencrauw 50702) velde 4 dezer in Sniweuë (Pi- dlë) vier kwaadwilligen. Buit een beaumont. een revolver. 12 AprilIn Pidië neergelegd 6 kwaadwilligen. Buit een revolver. een donderbus. Onbeduidend gewond inl. fuselier Sarpan (57651'. HET SNEUVELEN VAN CONTROLEUR KNAPPERT. Het ,,Batav. Nieuwsblad" schrijft Toen het eerste bericht ontvangen werd van het sneuvelen van contro leur Knappert bij het tegenhouden in Barabei van een aantal kwaadwil ligen, die van de Oostkust waren ge komen, vroegen wij of de pradjoerits- patrouille wel haar plicht had ge daan. Waar toch alléén de controleur sneuvelde en verder zelfs van gewon den niet gesproken werd, daar mocht inen veronderstellen, dat de patrouil le zich zelfs niet in den strijd ge mengd had1... Het later verschenen verslag van den resident der Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo heeft te dezen opzichte geen zekerheid gegeven en uit d© particuliere berichten bleek al leen, dat de bende geen vuurwapens droeg, terwijl de gewapende politie beschikte over Beau mo nt-karabi j nen Gaf dit laatste al veel te denken, wij ontvangen nu een schrijven, dat op de zaak een heel ander licht doet vallen, en waaruit blijkt dat de prad- joerits-patrouilie zich eenvoudig bui ten schot heeft gehouden. Ziehier wat in den brief daarom trent geschreven wordt Controleur Knappert is gevallen, niet alleen als offer van zijn diepge- voelden plicht, maar vooral als offer van de ellendige lafhartigheid der pradjoerits, of beter van den instruc teur, een Europeaan en nog wel iemand afkomstig uit het leger. ,,Die man, zekere Dassen, heeft niet alleen zijn plicht niet gedaan, maar hij draagt feitelijk de schuld van het sneuvelen van den controleur. „Uit een vroeger gehouden onder zoek is gebleken, dat die man met zijn pradjoerits absoluut niets gedaan heeft om den controleur te bescher men. Later las ik zelfs in een parti culier schrijven uit Barabei, dat een der opstandelingen, in volle confessie zijnde, gezegd heeft zelf gezien te hebben dat Dassen geretireerd is en met zijn tien man zich in een sloot langs den weg heeft verborgen, ter wijl controleur Knappert in gevecht gewikkeld was. ,,In het „In Memoriam" (in een vorig Bat. Nbl. opgenomen) is sprake van een salvo dat op den troep af gegeven zou zijn. Dat is een onjuist heid. De instructeur noch zijn prad joerits hebben ook maar éen schot gelost en hun marechaussee-sabels zijn niet uit de scheeden geweest. Gewapend als zij waren met Beau- mont-karabijnen, hadden zij gemak kelijk den „vijand", die zonder vuur wapenen was, onschadelijk kunnen maken. „Die instructeur Dassen is uit den dienst weggejaagdmaar is deze straf wel dn evenredigheid met zijn meer dan lafhartig gedrag?" In dit schr ven wordt onze veron derstelling bewaarheidde pradjoe rits hebben niet één enkele poging gedaan om den controleur bij te staan, nog minder te beschermen. En te recht treft daarvoor den aan voerder, een Europeaan, scherp ver wijt; en men vraagt of het onher stelbaar verlies dat hier geleden is, geen zwaardere straf dan een smade lijk ontslag zooals hem gegeven is noodig maakt. Doch het zou onbillijk zijn dien in structeur alléén voor het gebeurde aansprakelijk te stellen. Hij had het voorbeeld moeten geven, zeker, en dit verzuim blijve hem aangerekend maar van welk gehalte was de troep waarover hij beschikte. Een sa mengeraapt zoodje! Wij hebben indertijd de geschiede nis dezer „gewapende politie' ver haald. Het bestuur der Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo had be slist te kennen gegeven voor het be schikbaar gestelde geld geen betrouw bare menschen zoover dat gaat in het gewest zelf te kunnen aanwer ven. Maar in stede van aan deze me dedeeling het verlangde gevolg te ge ven verhooging der fondsen, wist men te Batavia beter, men zou hier wel de noodige manschappen wer ven. En zoo kreeg het bestuur in Bor neo een verzameling van weggeloo- pen kebons, onbruikbare toekang aer's, te zamen vormende een macht, die het pacificatiewerk van het leger moest overnemen, waarop men in ae plaats van soldaten moest kunnen vertrouwen en nog méér. Het is weer de gewone geschiedenis van de zuinigheid, die de wijsheid be driegt Maar met de erkenning hiervan brengt men geen plichtvol ambte naar tot het leven terug; hergeeft men een weduwe haar echtgenoot niet DE VERBANNING VAN LAPAWAWOOI De verbanning van Lapawawooi blijkt reeds te dateeren van 23 Maart; wegens ongesteldheid van den chef van het persbureau werd daaraan officieel nog geen openbaarheid ge geven. La Pawawooi Kraeng Segerie is vervallen verklaard van zijn waar digheid van leenvorst van Boni en uit het bestuur over dat landschap ont zet. In overeenstemming met den raad van Indië is, krachtens artikel 47 van 'het regeeringsreglement aan 1. La Pawawooi Kraeng Segerie, oud naar gissing 71 jaren, 2. Andi Mapagaoe Aroe Sidjaling, oud naar gissing 25 jaren. 3. Mohamad Tahir Patta Sara, oud naar gissing 25 jaren. 4. I Mapyara Aroe Baringang. oud naar gissing 23 jaren. 5. I Paranrangi, oud naar gissing lö jaren. 6, Mohamad Sidji, oud naar gissing 9 jaren, In het belang der openbare rust en orde in het gouvernement Celebes en onderhoorigheden, de hoofdplaats Bandoeng tot verblijf aangewezen. (i'B. N."| DE RADJA VAN BONI. De Radja van Boni is vervallen,ver klaard van zijn waardigheid. Als bal lingsoord is hem Bandoeng aangewe zen. DE TOESTAND OP CERAM. Van Ceram seint de resident, dat de Alfoersclie bergbewoners 70 geweren hebben ingeleverd. Thans zijn de om standigheden daar gunstig voor liet oprukken naar Roem&h Saol. VAN CELEBES. Overste Michielsen keerde op 4 April te Makasser terug. Op 28 Maart zijn onder diens leiding de zwaar versterk te bergstellingen bij Iioeto genomen, op 31 Maart werden die te Rangas van twee kanten genaderd, doch ver laten bevonden. De versterking werd daarna door de bevolking geslecht. Het verzet in Enrekang is gebroken. Bij Koeto zijn den vijand zware verliezen toegebracht. Onzerzijds zijn gesneuveld 12 minderen en gewand twintig. Een cavalerist verdronk op 4 April bij het overtrekken der Maros-rivier. EEN HEVIG GEVECHT. In het dwamgarbeidierskwartier te Glodok is een hevig gevecht geleverd tusschen Atjehers, Djambiërs en Chi- neezen. De Europeesche wacht loste drie scherpschoten, alvorens de vech terij eindigde. Acht lieden zijn zwaar gewond naar het Stadsverband ge bracht. PERS-OVERZICHT DE SAMENSTELLING DER EERSTE KAMER. „De Vaderlandei-" behandelt de plannen tot reorganisatie der. Eerste Kamer, gelijk besloten in hét Grond- wetsherzieningsvoorstel der vrijzin nig-democraten en in het Unie-rap port der heeren Rink, De Kanter en Patijn, en merkt dan op ,,Als wij de zaak zoo inrichten als de vrijzinnig-democraten willen, krij gen wij een Eerste Kamer, die niets andere dan een cop ie zal wezen van de Tweede, doen wij het zooals het Liberale Unierapport liet wil, dan krijgen wij zeer zeker een anders sa mengestelde Eerste Kamer, maar ton koste van een getrapte verkiezing. En dat niet graag. „Hoe hier een uitweg te vinden? „Dat dunkt ons zeer eenvoudig. Zoo eenvoudig, dat wij bijna aarzelen het neer te schrijven. Er zijn toch zoo veel menschen, die alles wat niet erg ingewikkeld is op kiesgebied, haast niet de moeite waard vinden om er naar te luisteren. „Wij stelden in het begin vast, dat de Eerste Kamer moet zijn hét beza digde lichaam, dat tegen overijlde besLuiten moet waken. Is bezadigd heid per se aan rijkdom verbonden, aan ©en hooge betrekking of aan het lidmaatschap van eemig bestuurscol lege? Immers neen. „Bezadigdheid komt met de jaren. En daarom zouden wij zeggen, .laat de waarborg voor een doeltreffende samenstelling van de Eerste Kamer enkel gevonden' worden in den leeftijd van kiezer en gekozene. Laat de Eerste Kamer niet langer andere eischen voor verkiesbaar stellen dan de Twee de, dan ten opzichte van den leeftijd. „Als men voor dat lichaam eeret verkiesbaar werd op zijn 45e en kiezer op zijn 35e jaar. zou. naai* onze be scheiden meening, alle waarborg ge-i vonden zijn, dat ze geen afspiegeling werd van de Tweede. „Dit ..eitje van Columbus" wordt onzen lezers wél met eenigen schroom maar niet geheel zonder vertrouwen aangeboden." Letteren en Kunst INHOUD WEEKBLADEN EN TIJDSCHRIFTEN. „Nationaal Weekblad Hoilandia Regenerata" (A. E. v. d. Heide, Haarlem) 1ste jaargang no. 18 Ons formeel Recht, IVVeredeling van Volksvermaken Kolonisatie Naar de(n) Oost; Aluminium-papier; De Zingende BooglampVaderlands liefde en Wereldburgerschap„Wo ningtoestanden in Nederland" „Uit Lichaamsoefening" Gedécoreerd Een enkele historische anecdote. „De Kampioen", orgaan van den A. N. W. B„ 23e jaargang no. 18: De Bondsfeesten te Dordrecht Reisindrukken Aanleiding tot uit stapjes; Wielrijdersvereeniging „Am sterdam" Het BondsinsigneDoor tocht te Harmelen gestremdOp richting van de nieuwe Amsterdam- sche WielrijdersvereenigingMotor- rijwielwetVragenhusAutomobilis me ToernieuwsHandel en Indus trie Nieuws der VereenigingenOf ficieel Ingezonden. „Algemeen Ned. Exportblad" 13de jaargang no. 618 O Nederlandlet op u saeck Offi- cieele berichten Verpakkingen van goederen naar Overzeesche landen Handel van Nederland met Egypte in 1906KoffieberichtVrachten- markt Londensche BrievenHan delsverbindingen met den vreemde Zakenrelaties met EngelandLagos Agricultural ShowConsulaatwezen; enz. „Eigen Haard", 32ste jaargang No. 18: Levens van ellende, door Sc'huur- sma„Bosc'hiust", rustooi'd voor vrouwen en meisjes te Soest, door G. P., met afbeeldingen; De Oratorium- Vereeniging naar Parijs, door D. K., met portret en afbeeldingenDe Am- sterdamsche Oratorium-Vereeniging voor het gebouw der Groote Operate ParijsBotercontróle, door Dr. H. van Gulik. met afbeeldingenMe vrouw Betty HoltropVan Gelder in de rol van Ifis, in Vondel's treur spel „Jephta of Offerbelofte, met por tret Uit de herinneringen van een PostambtenaarDroomland, door K., VI; Feuilleton: Het gescheal naar het Fransch. van Maxin A udouin. „Het Leven" (Schwartz en Co Amsterdam). Eerste jaargang fti 11. Dit nog jeugdige tijdschrift won geregeld nóg mooier en nóg actua Ier. Dit nummer is althans zeer aj tueel. Wij vinden er eenige aardig foto's in betreffende het bezoek vai het Koninklijk Echtpaar aan (j Hoofdstad, een artikel (met portret over den dezer dagen ontslapen mi nister van Staat, Mr. J. G. Gleict man, eenige kiekjes met bij schril van de hondententoonstelling in A» sterdam, alsook van het nieuwe Ren tielangebouw in de Rotterdamsch Diergaarde, eenige schetsen, verba len enz. Ook uit typografisch oogpunt is dl een zeer keurig en net afgewerkt tijó schrift. „De Middenstandsbond", orgaa van den Bond van Vereeniginga van den Handeldrijvenden en In dus trieeden. Middenstand. Derde jaargang No. 18 De verkoop en detail; Algemeen Winkeliersvereeniging Amsterdam Vereeniging Handelsbelang Middei burgHandelsbelangen GoesBri» ven uit den AchterhoekBrieven ut den Zuid-Oosthoek; Bons; De Zon dagsrust in Engeland; Nijverheidi organisatieBrieven uit Berlijn Iets oyer Winkelzonneschermen; Be handeling van spiegels en glaspla ten in étadagekastenCredietfonds. „De Visscherij-Courant Het eerste nummer dezer 14-daa# sche Courant ia heden verschenen bi; den uitgever A. v. Egmond te Eink- huizen. In haar voorwoord zegt d« redactie „Wat het doel ie van deze Cou rant? De visschers nader tot elkaar b brengen, hun gelegenheid te geven hunne denkbeelden omtrent het vis schersbedrijf en wat daarmee in ver band staat te publiceeren en tea slotte de belangen van de visschers te behartigen. Dit laatste is voorze ker onze krachtigste drijfveer." DE NATIONALE OPERA. In een te Rotterdam gehoudei vergadering van koristen van de Na tionale Opera, directie C. van dei Linden, is besloten dat het kooi niet langer zal medewerken aan d? voorstellingen der Nat. Opera Staande de vergadering werd door allen, óók door den 'koorrepetitor P. N. Muus, een aan den heer Van der Linden geadresseerd stuk geteekend. waarin van het besluit tot ontslag wordt kennis gegeven. ORATORIUM-VEREENIGING. Het bestuur der Oratoriumvereeni- ging is op audiëntie geweest bij H. M. de Koningin. H. M. had het bestuur opgedragen Haar hartelijken dank te betuigen voor hetgeen het koor te Parijs had verricht. H. M. had alles in de couranten gevolgd en heeft bij herhaling verzekerd, dat ze het koor dankte, dat het de eer van het vader land in den vreemde had hooggehou den. Rechtszaken Door den Hoogen Raad werd afge wezen het revisieverzoek van C. v. D., arbeider, te Amstelveen, door het ge rechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wa gens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, van den carousselhouder W. H. Xhaflaire, dien hij omver geworpen had op da straatsteenen en geslagen. Sport en Wedstrijden PAARDEN. De Grand Prix van Brussel. De groote jaarlijksche paaraen- ren de „Grand Prix de Bruxelles" ter waarde van 50.000 francs, werd Zondag te Boisfort verreden. Winner werd Gaineion II, 4/6. gere den door Hardy, eig. graaf de Molt- ke Huitveld. Tweede was Dave, 7/4, Miller, edg. Brugmann, derde LeKo- nak, 50/1. Elles, eig. de Foret. Ef liepen 7 paarden. WIELRIJDEN. De bondsfeesten en de algemeene vergadering va.n dén Neder! andischen Wielrijdersbotnd zufllen dat jaar op20, 21 en 22 Juli te Dordrecht worden ge houden. Op 't programma staan o.a. vermakelijkheden in Kunstmin, een boottocht en een gezamenlijke riiwiel- tocht van Dordrecht naar Gorinchem. Kerk en School TECHNISCHE HOOGESCHOOL De propaedeutisch© examens zuilen aan de Technische Hoogeschool op 7 Mei a.s. aanvangen. Tot. deelname hebben zich aangemeld 312 candida- ten, van wie voor civiel-ingenieur 97, bouwkundig ingenieur 13, werktuig-, kundig ingenieur 9, eelectroteclmisch ingenieur 29, scheikundig ingenieur! 58 en mijnen-ingenieur 24. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Amsterdam, 3 Mei. W. Bergkamp, aldaar. Mr. Ch. van der Zweep, rech ter-commissaris rar, G. M. Vroe3om dé Haan. P. Verschuren, bierhuishouder, al daar. Mr. Gh. van der Zweep, rech- ter-corrunissariscurator mr. August Kuimders. Arnhem, 30 April. I. H. Meijer Hzn., landbouwer, te Didam (GreffeLkamp). s Mr, P. F. A. Cremers, rechter-com- missarlscurator, mr. A. I. van Wal-1 sem. 3 Mei. H. Soer, timmerman, aldaar. Rechter-commissaris als voren; cu-! rator mr. D. Spanjaard. G eë nd gd H. M. Busscher. vroeger te Vage-j ningen. thans te Utrecht. D Visser, stoombootkapitein te Dragten. Bolderdijk. te Oudewater. („St.-Ct.rt J

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6