NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7016 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 10 mei 1906 a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: per drie maanden: ftps* Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing Franco per post door Nederland1.65 fë/jT 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. GöÜuslreenTZomlagsblad, voor Haarlem I 0.37H jJ$S3ËÊËj&*\. Redactie «n Administratie: Groote Houtstraat 55. -de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <5^ Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. AGENDA Donderdag 10 Mei. Groote Kerk Orgelbespeling, 2—3 u. De KroonStips' KapelCafé-con cert, 1\ uur. Bloemendaal (Ned. Hervormde Kerk): Chr. Zangvereeniging Advendo Der Osterinorgen. 8 uur. OM ONS HEEN CCCL PRIJZEN VAN BLOEMBOLLEN. Het Weekblad voor Bloembollen cultuur roept kweekers en bloemis ten op tot een reeks van zoogenaam de groene'' veilingen. Alleen één Noordwijksc-he firma (kondigt zeven veilingdagen aan door de heele bol lenstreek heen te Warmond, Heem stede, s-Gravenzande, Haarlem, Poeldijk, Wassenaar en Lisse. Andere directeuren van veilingen of notaris sen roepen de koopers op dezelfde diagen voor andere veilingen op, zoo dat een vakman, die ze alle zelf zou willen bijwonen, wel drie of vier lichamen tot zijn beschikking hebben mocht. Maar uit den aard van de zaak verdeel en zich de liefhebbers. De een stelt meer belang in de hyacinthen, een ander iin de tulpen. Misschaap heeft iemand die buiten het vak staat, zich wel eens afge vraagd, waarom toch de kweekers in t voorjaar openbare veilingen hou den, die toch met niet onbelangrijke kosten bepaard gaan, terwijl zij zon der die kosten hun voorraad aan an dere kweekers of aa.n bloemisten kunnen verkoopen. Het antwoord daarop is vrij eenvoudig. Vooreerst is een dergelijke verkooping in massa voor de kweekers gemakkelijk en in de tweede plaats zijn ze zeker van hun geld. De directie van de veiling neemt de verplichting op zich, den eersten November den opbrengst der veiling af te dragen, terwijl de kwee- (ker die zelf handelt, maar moet af wachten of er tegen den betalings termijn, niet een kwade betaler onder zal blijken te wezen. Hoewel de bijzonderheden van het vak gewoonlijk onder dè beoefenaars blijven en het publiek daar weinig van hoort, is er nu wel een en ander buiten den kring der vakgenooten be- kend geworden over de hooge prijzen, die er dezer dagen op de veilingen j zijn besteed. Wel te verstaan van tulpen, die van de hyacinthen waren middelmatig. Niet zonder ophef is meegedeeld, dat de tulpen van wijlen den heer Van den Berg te Heemstede lameuse prijzen hebben opgebracht. Guldens per regel zijn daar besteed, een soort Rijzende Zon bracht het tot een gulden per plant. Sommige men sehen hebben daar speculatie in ge zien en, wie weet, misschien ai ge beefd voor een herhaling van den waanzinnigen tulpenwindhandel uit vroeger dagen. Vooral toen één enke le regel parkiettulpen van den heer Barnaart te> Vogelenzang het fantas tische cijfer opbracht van f 135. Voor roekelooze avonturen behoeft men zich intusschen niet angstig te maken. De hooge tulpenprijzen heb ben hun natuurlijke oorzaken, die mij door een man van 't vak zijn uit gelegd. De voornaamste reden van het wel slagen der veiling-Van. den Berg ligt hierin, dat wat men noemt de gehee- le voorraad werd verkocht, wat de vakman noemt de geheele kraam. Zooiets komt maar zelden voor, al leen bij sterfgeval en dan nog wan neer er geen opvolger is, die de zaak wenscht voort te zetten. Bij andere veilingen wordt alleen het zooge naamde leverbaar verkocht, de twee de qualiteit de toppers en het plantgoed houdt de kweeker natuur lijk zelf. Er is nog een tweede oorzaak voor het succes van de tulpenveiling in 't algemeen. Door de hooge invoerrech ten tn Duitschland is aan de kool telers in de Streek dn Noordholland een groot deel van hun débouché ont nomen. Zij zoeken dat te vergoeden door een proefneming met den aan plant van tulpen en 'drijven zoodoen de, zij het dan ook onwillekeurig, de prijzen omhoog. Schijnbaar heeft het geen zin, dat bijvoorbeeld de dubbele vroege Murülo op de veiling wordt verkocht voor vier a zes gulden de honderd bollen, terwijl de buiten- landsche handelaar er in Engeland niet meer dan ƒ2.50, hoogstens ƒ2.75- voor bedingen kan, maai1 de zaak wordt duidelijker als men weet, dat die op 'de veiling gekochte bollen voor verdere teelt moeten dienen en dus feitelijk het kapitaal vormen, dat de kweeker in zijn- zaak steekt. Dat er ƒ135.is betaald voor een regel violette parkiet-tulpen heeft een zeer bijzondere aanleiding. De heer Preijde te Heemstede had deze varië teit door verloop gekregen, dat wil zeggen door de plotselinge kleurver andering, die bij tulpen en hyacin then wel meer voorkomt. Hij had daarvan een bol verkocht aan den heer Barnaart en toen deze nu onder anderen ook deze variëteit in veiling bracht, kocht hij den regel weer te rug. Om handelsmotieven moet hij er meer belang bij gehad hebben, dan ieder ander. Ik maakte van de gelegenheid ge bruik om eens te vragen, hoe het nu toch stond met de klachten vaaide kweekers en bloemisten over het vak en de daarmee tegenstrijdige bijzon der hooge prijzen van de bollengron- den. Hij noemde dat een moeilijke vraag. De klachten waren naar zijn meening niet ongegrond. Er wordt over 't algemeen in het vak niet vol doende verdiend. Een van de oorza ken daarvan is wel dit, dat de bui- tenlandsche handelaars hun reizigers al op reis zenden, voordat ze weten wat ze hebben en kunnen leveren, zoodat ook al wegens de 'concur rentie dikwijls tot veel lager prij zen wordt geleverd, dan noodig of mogelijk is. Toch zijn de land prijzen hoog. Vooreerst omdat het terrein betrekke lijk klein is en dus het beste land schaars. Bovendien is de cultuur van bloembollen er een, die zich vanzelf uitbreidt en dus telkens meer land noodig maakt en in de derde plaats is het vak niet zóo slecht of de kwee ker kan allijidi wel de rente en aflos sing betalen van de hypotheek, «cfie hij op zijn landaankoop sluit. Er is dan ook van de hypotheekbanken be trekkelijk gemakkelijk geld te krij gen op bollengrond. Een gemakkelijk vak is in ieder geval de bloembollencultuur niet. Be halve de bezwaren en gevaren, die aan de kweek zelf verbonden zijn, is er de moeilijkheid om de waar aan den man te brengen. Door heel Euro pa, Engeland, Duitschland, Hongarije tot zelfs in Rusland, dan in Amerika, tot dn Japan, reizen de handelaars en hun reizigers rond om hunne bollen te verkoopen. En dan komt ten slotte nog de vraag, of ze wel aan hun geld zullen komen. Vooral in landen als Rusland en Italië is dat wel eens twij felachtig en de Bond van Bloembol- Lenhandelaars heeft dan ook een goed werk gedaan, toen hij zijn informatie bureau oprichtte, waardoor de vele slechte betalers worden gesignaleerd. Naar mate deze en andere landen betere reehts-mstellingen zullen be zitten, zal het mogelijk wonden met beter succes daarheen te leveren. In het nummer van gisteren van het Weekblad voor Bloembollencultuur komt juist een advertentie voor be treffende de soliditeit van twee Rus sische firma's. Nu ik een en ander heb gezegd over hoofdlijnen van het vak, mag ik met een wel de aandacht vestigen op een zaak van détail. Het nationaal bu reau voor vrouwenarbeid heeft aan de beoefenaars van 't vak een circulaire rondgezonden, waarin verbetering wordt gevraagd voor de positie van de gehuwde bollenschoonmaaksters. Die toestand zou, meent de direc trice van 't bureau, Mej. Marie Jun- gius, verbeterd worden wanneer de vrouwen 's moigens niet behoefden te komen, voordat de kinderen naar school zijn en tusschen den middag tijd hadden om behoorlijk voor het eten te kunnen zorgenwanneer zij afzonderlijk in de schuren konden werken of, desnoods, onder toezicht van een opzichtereswanneer het loon iets hooger kon zijn (25 30 cts. per mand) en wanneer een einde werd gemaakt aan den zoo onhygiënischen huisarbeid. Vooral de quaestie van de werkuren acht mej. Jungius van groote beteeke- nis. Zij deelt mede, dat een groot werkgever zijn arbeidsters steeds te half negen laat beginnen en te half twaalf eindigen dat zij daarna wer ken van een uur tot halfzeven zeven uur en dat hij zeer tevreden was~öVêr hoedanigheid en hoeveelheid van het werk, terwijl een goed loon verdiend wordt. Misschien kan de kweeker dus door een kleine verbetering aan deze arme vrouwen een voor haar groot voordeel verschaffen. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht POLITIEKE MOORDEN IN RUSLAND. De vooravond van de opening van de Do erna schijnt te moeten ingeluid worden met eenige politieke moorden van 'beteekenis. Na den gouverneur- generaal van Katerinoslaff die ge dood, na den gouverneur-generaal van Moskou, die aan hoofd1 en voe ten zwaar gewond werd, is het thans de gouverneur >van Kieff, graaf Igna- tieff, d'e als offer scheen te moeten ■vallen. In hoeverre weder aan een politie leen moord moet worden gedacht, is nog niet te zeggen daar alle bijzon derheden ontbreken. DE INWIJDING VAN HET DOEMA-GEBOUW. De Petersburgsche Telegraaf-agen tuur meldt, dat het Rijksdoemar gebouw Dinsdag, in tegenwoordig heid: van leden van den Rijksraad en van afgevaardigden ter Doeona plechtig is ingewijd. RUSSISCHE GENERAALS. Volgens de „Daily Telegraph" ko men de generaals Stössel en Linje- witsj voor een krijgsraad, laatstge noemde op beschuldiging van laks heid bij het onderdrukken van den opstand. Hij verontschuldigde zich idoor te zeggen, dat 'hij telegrammen had ontvangen^ meldende den val der autocratische regeering en dat hij dus beleefd m'oest zijn jegens de revolutionairen. DE RUSSISCHE VLOOT. Een der eerste uitkomsten van de Russische leening is een decreet ivan den Tsaar, strekkende tot we deropbouw van de Russische vloot. ALWEER EENE PLUNDERING. Vijftien gewapende mannen heb ben het station Schick bij Toekoem geplunderd na vijf personen, o. a. het hoofd van den postdienst, te hebben gedood. DE VERKIEZING IN FRANKRIJK. De berichten uit de koloniën lui den minder vreedzaam dan die uit het binnenland (Carmaux en een plaatsje bij Rijssel uitgezonderd, waar twee dood en vielen). In het kl'eine stukje Indië, dat. Frankrijk aan de kust van Coro- m au del bezit zijn 3 dooden en we le gewonden gevallen en uit Basse terre (Guadeloupe) komt een treurig verhaal van onverdraagzaamheid bij de stembus. Ben candidaat voor den Algemeen en raad Boisneuf moet met een geweer uit zijn venster twee so cialisten doodgeschoten en een doua ne-beambte gewond hebben. Daarop plunderde het gepeupel zijn woning en verschillende huizen van zijn vrienden. De Petit Parisien" geeft de vol gende verkiezingsstatistiek. die dui delijk in cijfers de verschuiving naar links toont. Op radicalen en radicaal-socialis ten werden uitgebracht 3.100.000 stemmen op republikeinen 850.000 socialisten 160.000vereenigde so cialisten 960.000progressisten 1.170.000; liberalen 1.240.000; conser vatieven 900.000nationalisten 360.000 stemmen. In vergelijking met 1902 hebben de radicalen en republikeinen 250.000, de socialisten 270.000 stemmen ge wonnen. Ook de reclitsche partijen gingen belangrijk in stemmental vooruit (400.000), de progressisten moesten het gelag betalen zij verlo ren 270.000 stemmen. In het geheel zijn 8.900.000 stem men uitgebracht, dat is 800,000 meer dan in 1902. DE PERS OVBR DB VERKIEZINGEN. De Parijsche bladen juichen de overwinning der linksche partijen toe of betreuren haar, al naarmate hun politieke kleur isde pers der overwinnende partijen is het hierin eens, dat al het geld, waarover de tegenpartij ditmaal meer dan an ders de beschikking schijnt gehad te hebben, beslist onvoldoende geble ken is de weifelende kiezers naar hun kamp over te brengen, daar zij er de links-republikeinsche gevoelens niet te minder om trouw bleven. De verslagens partijbladen geven alle min of meer de nederlaag toe, al verschillen zij ook natuurlijk in de redenen waaraan deze overwin ning der Regeerimgs-partijen is toe te schrijven. Maujan noemt den uitslag in den „Radical" een ramp voor de kerke lijke partijen, <Jie door het alg. kies- reoht meedoogenloos verslagen zijn. In de „Siècle" spreekt Cornély de verwachting uit, dat de Paus zich thans haasten zal, de Fransohe ka tholieken uit te noodigen tot 'hetor- ganiseeren van vereenigingen van openbaren ©eredienst om een eerlij ke proef te nemen met de scheiding. De „Petit Parisien" schrijft, sier lijk „het algemeen stemrecht is zichzelf trouw gebleven. Het hart van Frankrijk ligt aan de linker zijde". De conservatieve afgevaardigde Denys Cochin noemde tegenover een journalist den toestand zeer beden kelijk het bloc zegeviert, de socia listen zijn zeer versterkt huilstem men zullen zich langzamerhand in zeer bedenkelijke mate doên gelden. Men zal, zeide hij, spoedig ziein, dat het gevaar niet varï~~ rechts maar uitsluitend van links dreigt. Ook de pers buiten Parijs houdt nabetrachtingen. Van de buitenlandsche bladen zijn het de Belgische die uit den uit slag der Fransche verkiezingen mee- nen te mogen afleiden, welke hoofd lijnen de aanstaande Belgische ver kiezingen zullen volgen. Bovendien leggen zij allen met ingenomenheid er den nadruk op, hoe de verkiezin gen kalm en zonder eenige stoornis of bloedvergieten afliepen. De Daily News verklaart kort en bondig, dat de 'kiezers den dood van Jhet nationalisme luide hebben ver kondigd. en acht dit het meest in het oog springend resultaat der ver kiezingen. De Times ziet in den uitslag een goedkeuring van de Regeeringspoli- ti'ek, ten opzichte van Engeland ge volgd, en acht het gelukkig dat Frankrijk, nu de meerderheid die 't Kabinet steunt niet verdwenen, noch geslonken is, in de Fransch- EngeLsctoe ..entente" lean blijven vol harden. De Tribuna meent, dat de Fran sche Regeering een overwinning be haalde, zoo groot als sedert lang geen Fransch Kabinet deelachtig werd. Daarbij verhoogt de val van verschillende partij-hoofden der op positie nog de waarde dezer over winning. EEN WAARSCHUWEND WOORD. In de Belgische Kamerzitting van Dinsdag vroeg de afgevaardigde van Dendennonde, de scheepsbouwer yan Damme, aan de regeering inlichtin gen over het vertrek van het oplei dingsschip voor scheepsjongens diat heden zou plaats hebben. Spr. meen de, dat dit schip, dat vandaag een kruistocht zal beginnen, verouderd was. daar het dertig jaren geleden was gebouwd. Hij vroeg of de regee ring de verantwoordelijkheid voor de reis op zich durfde nemen. Spr. had zijn plicht gedaan door op den toestand van het schip de aandacht te vestigen. De minister antwoordde, dat de be voegde autoriteiten het schip heb ben onderzocht en een gunstig rap port hebben uitgebracht. ENGELAND CONTRA TURKIJE. Reuter seint uit Athene, dat er op 't oogenblik 14 Engelsche oorlogs schepen in de baai van Phaleron liggen. De kruisers Arrogant en Amethyst, van het Atlantische eskader, die te Gibraltar liggen, hebben bevel ge>- kregen, zich onverwijld bij het es kader van de Middellandsche Zee te voegen. Volgens den correspondent van de Times te Konstantinapel loopt daar het gerucht („dat op eenigen grond schijnt te berusten", zegt de corres pondent), dat de Turksche regee ring belangrijke versterkingen, waaronder artillerie, naar Tabah en Akabah zendt. KEIZER WILHELM IN OOSTENRIJK. De Duitsche Keizer zal Keizer Franz Josef komen bezoekenbij zal te Weenen 6 Juni in den ochtend aankomen en vertrekt den volgenden dag weder. Een groote revue zal plaats hebben. De bladen hechten aan dit vezoek groot belang. PRINS VON BüLOW. De president van den Rijksdag deelde in het Huis mede, dat hij Dinsdag bij den Rijkskanselier was genoodigd. Hij vertoefde ruim een half uur bij den kanselier, die hem zijn dank betuigde voor de deelne ming van den Rijksdag in zijn ziek te. De president had den kanselier in volkomen geestelijke en lichame lijke kracht aangetroffen; er was geen verschil met vroeger te bemer ken. (Luide toejuichingen.) Stadsnieuws GEMEENTEWERKLIEDEN Dinsdagavond werd in de boven zaal der Soc. „Vereeniging" eene vergadering gehouden, belegd door het Hoofdbestuur van den Bond van Neder!andsche Gemeente-werklieden. Er hadden een groot aantal Ge meente-werklieden gehoor gegeven aan den oproep ter vergadering, waardoor de zaal goed gevuld was. Mede waren aanwezig de Raadsle den de heeren Sneltjes. Schram, Kleynenberg, Modoo, mr. Thïel, Rinkema en mr. Bijvoet. De heeren Hugenholtz en Groot hadden kennis gegeven verhinderd te zijn de verga dering bij te wonen, de laatste we gens ernstige ongesteldheid. Om kwart vóór negenen opende de •voorzitter van het hoofdbestuur, de heer V. König de bijeenkomst met een toespraak, waarin hij mededeel de, dat de aandacht van het hoofd bestuur van den Bond reeds lang op Haarlem gevestigd was. Twee jaren geleden had spreker feeds hier ter stede het woord gevoerd er wa ren toen slechts 14 Gemeente-werk lieden tegenwoordig geweest en had toen de kern, die hier toen maals stond ingevoerd, te worden afgekeurd. Uit de feiten uit den laatsten tijd. leidde de voorzitter af. dat hij toen goed gezien had. Het hoofdbe stuur "had aanvankelijk geschroomd om hier te komen, daar het meende eerst eens te moeten afwachten wat de vereeniging „De Goede Verwach ting" en de Christelijke vakvereni gingen zouden doen, o. a. in zake het ontslag aan de beide plantsoen wachters gegeven. Daar deze veree nigingen niets deden, heeft het hoofdbestuur gemeend niet langer te ■mogen aarzelen en was er toe over gegaan deze vergadering te beleg gen. Hierop gaf de voorzitter het woord aan dén eersten spreker, den heer N. VAN HINTE uit Rotterdam, secretaris van het hoofdbestuur, die zijn toespraak aan ving met zijn leedwezen uit te spre ken over het feit, dat de Gemeente- werklieden hier ter stede niet soli dair genoeg waren geweest om als één man front te maken tegen liet ontslag, gegeven aan de plantsoen- wachters Van der Werff en Ger ritsen. De spreker ging hierbij het laat ste ontslagsge\al uitvoerig na. Daar de heer Van Hinte niets me dedeelde, dat onze lezers niet reeds uit ons blad hebben kunnen nagaan, volstaan wij enkel met te vermelden, dat de spreker de voornaamste oor zaak van dit .ontslag zocht in het feit, dat Gerritsen een z. g. lastige jongen was, iemand, die telkens voor het recht opkwam, en dat de heer Van Hinte het optreden van B. en W. en van den opzichter B aardse in deze zeer laakte. Vervolgens behandelde de spreker een twaalftal grieven tegen het Werkliedenreglement, ook met het oog op het voorstel door den heer Modoo bij den Raad ingediend, om een Commissie te benoemen ter her ziening en aanvulling van hetWerk- 1 iedenreglement. Deze grieven waren de volgende lo. De werkliedenorganisaties wor den niet erkend. In dergelijke regle menten te Zaandam, Alkmaar. Delft. Amsterdam enz., ds deze erkenning wèl opgenomen, te Amsterdam ook voor de vaststelling van de afzon derlijke reglementen voor de ver schillende takken van dienst. 2o. Door de bepaling, dat de werk lieden, wanneer het noodig is, moe ten invallen bij andere takken van dienst, worden de werklieden tot on derkruipen genoodzaakt. 3o. Beklag moet niet alleen kun nen worden ingediend door een enkel persoon, maar ook door het bestuur eener vakvereeniging. 4o. De bepaling, dat de werklieden in hun vrijen tijd niet mogen arbei den voor anderen, geldt niet voorde chefs en is dus onrechtvaardig. 5o. De tien-uiige arbeidsdag moet veranderd worden in een negen urendag. 6o. De overuren moeten met 100 verhooging worden betaald. 7o. De bepalingen omtrent de uit- keering van ziekengeld, geven aan, dat men vreest voor simulatie van de zijde van den werkman. 8o. Bij een ziektegeval moet niet alleen de Gemeente-geneesheer, maar ook de huisdokter geraadpleegd worden. 9o. De bepaling, dat een werkman, die ziek wordt, door een of andere buitensporigheid, geen ziekengeld krijgt, is ook weer alleen voor den werkman en niet voor de chefs ge- ma-kt. lUo. Een ontslag, eervol of niet eervol verleend, moet aan een scheidsgerecht worden onderworpen. llo. Bij elk ontslag moeten de re denen worden vermeld, die tot het geven van ontslag geleid hebben. 12o. De kern moet vervangen wor den door een scheidsgerecht, daar uit de feiten, die te Haar lem hebben plaats gehad, geconsta teerd kan worden, dat de huidige groepsvertegenwoordiging mislukt is. In het einde van zijn betoog drong de spreker er op aan, dat de werk lieden in Gemeente-dienst zich zou den organiseeren in een vakvereeni ging, hun aanradende niet met dik ke woorden te schermen maar in overleg te treden met de autoritei ten en de meerderen, en zoo dit laat ste niet hielp, door middel van ver zoekschriften en adressen de zaken publiek te maken. De rede van den heer Van Hinte vond veel bijval. Daarna verkreeg de lieer TH. M. KETELAAR, lid der Tweede Kamer, het woord over de instelling van een scheidsr gerecht. De heer Ketelaar vond het, vreemd, dat te Haarlem het scheidsgerecht nog niet is ingevoerd, vreemd om dat (het hier geldt een stad onder den rook van Amsterdam, waar het scheidsgerecht reeds zijn koperen feest achter den rug heeft. In de eerste plaats wil spreker de vraag 'beantwoorden Moet men nu maar zonder meer berusten, wan neer een straf wordt uitgedeeld? Aan de hand van een artikel van den lieer Van Putten in de Politie- Bode beantwoordde de heer Ketelaar deze vraag ontkennend. De heer Van Putten wijst er o. m. in het zooeven aangeduide artikel op, dat meestal een straf wordt opgelegd door een 1 ageren beambte, die vlak boven den overtreder staat, daar hij immers rapport opmaakt en de chef vaak geen getuigen hoort. Bovendien wordt er wel met twee maten geme ten, daar men straft met aanzien dog persoon-s. Nu liet spreker in 't midden of een scheidsgerecht voor de politie mogelijk is uit een wettelijk oogpunt, maar voor de Gemeente werklieden is zulk een instelling zeer gewenübht, daar dan beide par tijen worden gehoord. Achtereenvolgens ging de heer Ke telaar nu na welke bezwaren tegen een scheidsgerecht worden inge bracht. Het zal de tucht ondermij nen meent men, wanneer een meer dere in 't ongelijk wordt gesteld. Dit achtte spreker onjuist daar immers de verhouding niet beter zal zijn in dien de chef die ongelijk heeft in 't gelijk blijft gesteld. Ook meent men dat de ambtenaren niet meer zullen straffen, wanneer ze eenige malen in het ongelijk gesteld zijn. De heer Ke telaar meende, dat zulk een ambte naar dan geen goed ambtenaar zou zijn. Misschien zal het scheidsgerecht dit bewerken, dat de ambtenaren eerst nauwkeuriger gaan overwegen voor zij straffen. De heer Treub die jarenlang als wethouder van Amsterdam met een scheidsgerecht in aanraking kwam, oordeelde dan ook, dat zulk een in stelling niet schadelijk is voor orde en tucht, doch integendeel nuttig werkt in het voordeel der Gemeente. Verder besprak de heer Ketelaar eenige regelen door den Bond van Nederlandsche Gemeente-werklieden aangegeven. De Bond wil aan het oordeel van het scheidsgerecht onderworpen zien: a. disciplinaire straffenb. ontslag uit den dienstc. niet-gevraagd eer vol ontslag. Het laatste geval noemde de spre ker een nieuwe methode van ont slaan, waardoor de werkgever ieder een aan den dijk kan zetten, dien hij wil. Wordt het niet-gevraagd eervol ontslag aan de bevoegdheid van het scheidsgerecht onttrokken, dan acht te de heer Ketelaar de geheele instel ling een wassen neus. De Bond stelt tevens den regel, dat de beslissingen van het scheidsge recht van 'kracht zullen zijn. Omtrent de samenstelling van het scheidsgerecht is men het nog niet volkomen eens. Voorop staat, dat de leden onpartijdige en onafhankelijke mannen moeten zijn die rechtvaardig zijn in hun oordeelvellingen. Over de al of nie<t deskundigheid der leden is men het echter nog niet eens- Spreker meende, dat het beste waa twee leden te doen kiezen door de«i Raad of door B. en W„ twee leden te doen benoemen door de werklie den, en een vijfde lid te doen kiezen door de vier eersten. Het scheidsgerecht te Amsterdam

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1