NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e JaargaDg. No. 7019 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 15 MEI 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: per drie maanden: ?lrP*L Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 J® Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 fé/jg' 7to|||gM 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. GflSustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem lo^'Ü Redac,ie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. qS&s* Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA Dinsdag 15 MeL Groote Kerk Orgelbespeling, 1— OM ONS HEEN CCCVI. DE VERVENERIJ BIJ ILPENDAM. Met ons vieren trokken we Vrijdag morgen naar de vervenerij bij Ilpen- dam de eigenaars, de he eren H. van Breemen en M. Akkermann, een han delaar in brandstoffen uit Amsterdam en de ondergeteekende, die evenwel geen negotie maar een artikel over turfbaggeren in den zin had. Halfelf voer het bootje van de stoomtram, dat vlak voor 't station gemeerd is, naai den overkant van het IJ waar de tram ons verder op zou nemen. Zoo doende duurt dat watertochtje maar kort. Tweemaal roept, als we de lage bruggen naderen, de stem van den stuurman, eentonig geworden door het voortdurend herhalen van de zelfde formule ,,past op de hoofden" en dan duiken al de passagiers op dek naar beneden, de meesten veel lager dan noodig is. Met het trammetje stoomen we ver der Nooa-dholland in, langs de smalle spoorbaan door de landerijen heen of over den grooten weg, die ook niet bijzonder breed is. En telkens houdt het puffende dingetje stil, om men schen uit en in de kleine wagens te laten bij Buiksloot, bij Watergang en elders, totdat het op een smallen weg stilstaat en wij zelf aan het doel van onzen tocht gekomen zijn. Over een bruggetje, door een soort van smal steegje, betreden we langs het Bondshötel, het dorp Ilpendam. Ik mag niet zeggen, dat het er hijster welvarend uitziet. De waarheid moet hier aan den schijn gelijk en gelijk vormig zijn. Ilpendam is een van die plaatsjes, waar een beetje van alles wordt gedaan een beetje landbouw, een beetje handel, een beetje stroopen, op eenden en visch, waartoe de ranke bootjes, die ik hier en. daar in een Sloot zie liggen, zich wonderwel moe ten leenen. Vroeger moet er een kas teel izijn geweest, maar daarvan is niets overgebleven, dan de plek waarop het gestaan heeft. Daarheen behoeven we dus geen pelgrimstocht meer te doen. De veenderij de Nes, die we gaan bezoeken, ligt een kwartiertje van de tramhalte af. Onder weg vertelt de heer Van Breemen mij, hoe zijn va der daar door een toeval aan geko men is. Men had hem in den arm genomen om een smalle strook uit te veen en, maar toen hij er kwam kijken, vond hij dat het aangrenzende land, een oppervlakte van 80 Hectare (een h.A. is 10.000 vierk. M.) geheel en al uit zeer goeden veengrond bestond, wel een groote merkwaardigheid daar het terrein onmiddellijk grenst aan den kleibodem van de Purmer. Lang zamerhand begon hij daar nu gedeel ten van aan te koopen, totdat einde lijk het geheele oppervlak aan hem en zijn compagnon, den heer Akker mann, was overgegaan en in Maart 1904 met het vervenen kon worden be gonnen. Aan den buitenkant levert zoo'n vervening niets bijzonders te zien op. 't Is een groot stuk grond, doorsne den door slooten, die overal 4.10 me ter bieed zijn en overal ruim #1/2 meter diep. Waardoor die gelijk- en gelijkvormigheid ontstaat, zullen we later zien. Laat ik even vermelden, dat de verveners den dijk waaraan hun bezit ligt, moeten onderhouden ten genoege van den Provincialen Wa terstaat, die er het oog op houdt, dat de dijk door het voortdurend uitgra ven van 't aangrenzende land niet zal verzwakken. Over dien dijk heen, zijn de zware machines gebracht moeten worden, wat een zwaar karwei zal zijn geweest. Nu nog moet de turf daarover gedragen worden naar de schuiten, die gereed liggen aan den anderen kant. Een zeer bezwaarlijk transport. Maar de eigenaars hebben er iets nieuws op verzonnen. Toen ze geen vergunning konden krijgen om een sluisje in den dijk te maken, al thans niet op aannemelijke voorwaar den, hebben zij verzonnen de turven met een soort van riem door den dijk heen te vervoeren, zoodat ze machi naal uit de schuiten binnendijks naar de vaartuigen buitendijks kunnen worden overgebracht. Welk een be sparing van tijd en arbeidsloon dit opleveren moet, kan men zich denken. De riem wordt gemaakt door de Haarlemsche Machinefabriek en zal worden gedreven door het Dowson- gas-apparaat, dat vroeger in de Schoutensteeg de eleetrische verlich ting van Café Brinkmann opwekte. Twaalf gezinnen met omstreeks ze ventig kinderen wonen bij de veen derij. Heel gemakkelijk begaanbaar is het terrein niet. De bovengrond, die afgestoken moet worden voor de veenlaag wordt bereikt, wordt hier en daar op 't land neergeworpen om drassige plekken begaanbaar te ma ken, maar de bonkige brokken zijn verre van een macadamweg. Sommige plaatsen zijn door de slooten niet te voet te bereiken, zoodat we dan ook ons bezoek aan de machine per boot gaan doen en ons daartoe verdeelen over twee tuitelige vaartuigjes, waar je voorzichtig in- en uitstappen en liefst ook maar muisstil in moet blij ven zitten. Verderop wijst eon kleine rookwolk de plek aan, waar de baggermachine gelegen is. De machinale turftrekkerïj is niet nieuw meer, ze dateert van 1879. Zoodra de bovenlaag van 't land afgestoken is en de veenlaag dus bloot ligt wordt de machine er op gebracht. Twee breede scholten (ste kers genoemd) dalen in de slappe veenlaag neer, komen weer naar bo ven, het veen meevoerende. Twee mannen maken met halten de klonten los, die neerstorten in baggeremmers, die op de manier van een baggermo len naar boven worden gebracht. Vooraf zijn de zware brokken door een pomp rijkelijk met water be sproeid. De emmers werpen het aldus ontslaan veenslijk in een lange goot, die over het. land is uitgestrekt. Vier man, die tot over de knieën in net slijk staan, zorgen er voor, dat het gelijkmatig over het land wordt ver deeld. Telkens schuift de machine een eind vooruit en baant aldus haar eigen weg, graaft haar eigen vaarwa ter. Dat is de reden, waarom de sloo ten die het terrein doorkruisen over al even breed zijn en even diep. De veenlaag, die wanneer ze door de machine wordt opgebracht nu juist geen aangenamen geur ver spreidt, is 2.8 meter diep en naar men mij verzekerde van -uitstekende qua- liteit. Dagelijks werpt de machine voor 300.000 turven veenslijk op het land. Binnen 2 maal 24 uur 'is de laag droog, dan komen de zoogenaamde trappers er op, arbeiders met plankjes aan de voeten, die naast elkander de laag wat vlakstampen. Daarna wordt met een lat met spijkers (de klauw) de maat van de turven er op afgere kend en deze met. spaden afgestoken. Nu moeten ze nog maanden drogen, maar zijn dan ook in 't najaar voor aflevering gereed. Terwijl we naar de ratelende ma chine kijken, dreunt onder onze voe ten de weeke grond. Elke hectare wordt gerekend 5 millioen turven op te leveren, zoodat de geheele op brengst van dit stuk vierhonderd mil lioen bedragen zal. Binnen 15 20 jaar zal het geheele terrein zijn uit- geveend en hopen de eigenaars den zelfden 'kleibodem te bezitten, die de welvaart uitmaakt van het aangren zende Purmerland. Waaruit 'het mierkwaardige feit volgt, dat een land dat afgeveend is, meer waard kan zijn, dan toen de veenlaag er nog op zat. De machine wordt gedreven met. 16 17 p. k., alle reservestukken zijn voorhanden, zoodat nooit gestopt be hoeft te worden voor reparatie, want de naaste machinefabriek is ver en de tijd van trekken duurt maar kort, van Maart tot en met Mei, meest tot St. Jan. Zwaar werk is het wel, maar 't wordt dan ook met 3.ƒ3.50 daags betaald en de rest van 't jaar kunnen met ander werk de menschen aan den gang blijven. We voeren nu naar de machine, die zoogenaamde persturf aflevert, hoofd zakelijk bestemd om de stelling Am sterdam .in tijd van nood van brand stof te voorzien. Hier gaat minder water bij het veen, bovendien wordt het vocht er nog uitgeperst en komt dan uit de machine in lange reepen, diie telkens in vier gelijke stukken worden gehakt, op plankjes met een riem zonder eind glijden naar jon gens, die ze er afnemen en neerzetten om te drogen. Een machine maakt er op deze manier 50.000 daags en geno men proeven hebben aangetoond, dat de turven binnen twintig dagen le verbaar waren. Zelfs kan er gewoon lichtgas uit ge stookt worden. De Imperial moet ons eens in Haarlem twee dagen van dit turfgas geleverd hebben, zondeT dat er een haan naar kraaide. Alleen 3 't licht iets rooder van kleur. Goedkoop is het natuurlijk niet. Zoo droogt deze persturf in, dat een natte turf 31/2 kilo weegt, terwijl wanneer ze droog zijn, er drie in een kilo gaan. Het schijnt moeilijk een nieuwe soort turf ,,er in" te krijgen, even goed als een nieuw fabrikaat choco lade of limonade. Ook de Ilpendam- sche turf heeft, die moeilijkheid ge kend, maar komt, ze te boven. Over 't algemeen gaat de turfhandel door de stijgende cokesprijzen (gevolg van de watergasfabrieken) en de dure an- thraciet een nieuw tijdperk van bloei tegemoet. Ik hielp dit de heeren Van Breemen en Akkermann gaarne wen- schen, toen tram en bootje ons weer ;naar Amsterdam hadden terugge bracht en ik hun dank betuigde voor de vriendelijke manier, waarop zij mij in staat hadden gesteld, een kijkje in hun bedrijf te nemen. Ingewikkeld is het, zooals men begrijpt, niet, maar energie en durf eischt de vervenerij wel, want men begint met veel geld te wagen, op 'hoop dat het in de toe komst wel terugkomen zal. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE RUSSISCHE DOEMA. De Tsaar heeft Vrijdag den presi dent der Rijkedoema, professor Moe- rowzef in audiëntie ontvangen. De indruk, die de professor van het on derhoud. dat een half uur duurde, kreeg, was zoo gunstig mogelijk. Hij werd overtuigd, dat in de hooge kringen de stemming van de Russi sche maatschappij en van de Doe-ma- leden volkomen bekend is. en dat men bereid is daaraan volkomen voldoening te geven. Terwijl de president op audiëntie was, hielden de leden der Doema een vergadering, in comité-generaal, waarin in beginsel HET ADRES VAN ANTWOORD OP DE TROONREDE werd. besproken. „Nasja Sjisn" is in istaat het ontwerp-adres mede te dee- len, door de meerderheid opge maakt. In het ontwerp wordt in de eerste plaats gewezen op de noodzakelijk heid van amnestievoorts wordt aangedrongen op de wettelijke vast stelling der burgerlijke en politieke vrijheden, en op de wegneming van den scheidsmuur tusschen den mo narch en de Doema den Rijksraad. Het blad onderschrijft die verzoe ken en zet in een artikel uiteen, hoe noodzakelijk de inwilliging er van is. Over de regeering zwijgt het ont werp geheelwant het neemt aan, dat er geen regeering is, al zijn ei enkele ambtenaren in staatsbetrek kingen, die wachten op het optreden eener uil de volksvertegenwoordi ging voortgekomen regeering. Ook 'de Boerenafgevaardigden. 122 in aantal, hebben een bijeenkomst gehoudenuit hetgeen daarin ge sproken werd blijkt ten duidelijkste, dat de hoeren niet voornemens zijn de reactie te steunen. Er werden heftige redevoeringen gehouden over d.e vrijheid en o ver de verdeeling van den grond. Zoo ver klaarden zij „Het land is van God en moet gegeven worden aan wie 't bewerken". Een hunner sprekers stelde don eisch, dat iedere boer zoo veel grond moet krijgen, als hij met zijn gezin kan bewerken. Eerst het land. dan de vrijheidis hunne leus. De boeren-bijeenkomst nam ten slotte een moiie aan, naar aanlei ding van de uitzetting van een aan tal werklieden, waarin gezegd wordt. „Wij, 122 afgevaardigden, zien in dezen maatregel -der administratie een uitdaging van de arbeiders, die alleen ten doel had aan den voor avond van het bijeenkomen der Doe ma een staking uit te lokken, en dan aanleiding te vinden om represaille maatregelen te nemen. We spreken onze diepe ontevredenheid uit over deze handeling &er regeering dringen bij de arbeiders aan, op de provocaties der bureaucraties niet te reageeren, 'doch te gelooven. dat wij vast besloten zijn tot het einde te strijden tegen den willekeur en voor dé volle vrijheid". Eenige kozakken-afgevaardigden verklaarden dat de kozakken genoeg hebben van het bloedvergieten en zullen aandringen op ontheffing van de bijzondere militaire diensten waartoe zij gebruikt worden. Deze woorden wekten een groote bewe ging. DE ZITTING VAN ZATERDAG. In de Zaterdag gehouden Doema- zitting werden, onder levendige toe juichingen en geroep om „amnes tie", telegrammen van politieke ge vangenen voorgelezen. Het Hujs be sloot daarop te antwoorden met een dankbetuiging namens de Doema. In de voortgezette zitting vah- de Doema werden als onder-voorzitters gekozen prins Peter Dolgoroekof met 382 stemmen en professor Gredes- koiel van Cbarkof met 372 stemmen van de 429 uitgebrachte stemmen. DE STEMMING IN RUSLAND. De stemming in Rusland is sedert Vrijdag veel opgewekter, volgens den correspondent van de Times te Pe tersburg. Men begint te gelooven, dat de ongedachte eenstemmigheid die niet alleen in de Doema heerscht, maar in het geheele land aan het licht gekomen is door de betuigin gen van hulde aan de Doema, een indruk zal maken, krachtig genoeg om voortaan ernstige botsingen te voorkomen. ENGELAND CONTRA TURKIJE. Op het allerlaatste oogenblik heeft Turkije Zaterdag er nog in toege stemd Tabah en alle andere plaatsen op Egyptisch gebied gelegen, te ont- uimen. waardoor gelukkig een bloe dige strijd is voorkomen. UIT DE 1TALIAANSCHE KAMER. In de Kamer las de president Za terdag een schrijven voor van vijf tien socialistische afgevaardigden, die hun ontslag indienden. Het ont slag werd aangenomen en hun ze tels werden dus vacant verklaard. DE BEY VAN TUNIS OVERLEDEN. Vrijdagavond is Sidi Mohammed op het paleis van Dermech, bij Car- tago. overleden. De geheele familie van den bey, de -prinsen en prinsessen, die zich den grooten hof van het paleis van Dermech ophielden, bij het steifver* trek, gaven blijken van de hevigste smart. De inhuldigingsplechtigheid van den nieuwen Bey, Mohammed el Nasr. zijn neef, had Zaterdagmid dag in het paleis van Bardo plaats, geheel volgens het ceremonieel, acht genomen bij het inhuldigen van Sidi Mohammed el Hadj. op 12 Juni. 1902. Na de inhuldiging begaf deze zich naar de groote troonzaal, waar hij de felicitaties van dp qhefs der ver schillende Fransche besturen, - en die van zijn onderdanen in ontvangst nam. Stadsnieuws Haarl. Machinefabriek v.h. Gebr. Pigee te Haarlem. In de Zaterdag gehouden algemee- ne vergadering van aa/ndeelhouders werden de balans en de winst- en ver liesrekening over 1905 goedgekeurd, en werd besloten na ruime afschrij vingen eeli dividend van ƒ20 per aan deel uit te keeren. De netto winst bedroeg 38.846. De commissaris, de heer J h r. F. Te- ding van Berkhout werd herkozen. De toestand der fabriek kan gunstig genoemd worden. Op den 1st on Ja nuari van dit jaar met een groote hole veelheid werk overgaande, werden gedurende de eerste vier maanden be langrijke orders voor het binnen- en buitenland geboekt. Men schrijft ons Woensdag den 16en Mei, des mor gens te 9 uur wordt in de R. K. Kerk van O. L. Vrouw aan het Spaarne een gezongen H. Mis opgedragen voor de jeugdige leden van het Ge nootschap der H. Kindsheid, waaron der Processie en Collecte voor de missiën in China. Diegenen, die de laatste jaren deze H. Mis bijwoon den. behoeven geen aansporing ook dit jaar weder kerkwaarts te gaan. Wij vragen echter een milde gave voor de te houden collecte, met het oog op het doel waartoe de verza melde penningen worden besteed, n.l. ondersteuning van de zendelin gen, die in China werkzaam zijn tot verbreiding van den Katholieken Godsdienst en het opvoeden van ver laten en verstooten kinderen en wee- zen. Door het bestuur, is van den heer Roodenburg, district-schoolop ziener, (wegens afwezigheid van den heer Arr. schoolopziener) vergunning verkregen voor alle R. K. kinderen, zoowel van de bijzondere als van de openbare scholen, om dien morgen de school te mogen verzuimen. BOND VAN ORDE. Zondagmiddag werd in liet Bron gebouw te Haarlem de 7de Bondsver gadering gelteuden van den Bond van Orde van personeel in dienst der H. IJ. S. M. Te één uur opende de voorzitter, cLe heer G. A. Spit, de vergadering en gaf het woord aan den voorzitter van de afdeeling Haarlem, die een wel komstrede uitsprak. Hierna hield de heer Spit een rede voering ter opening der vergadering. Hij sprak hierin zijn blijdschap uit, de leden uit alle deeLen van heiland hier te Haarlem vereenigd te zien, te Haarkam, de stad van de bloemen, die wijd en zijd om zijn schoone omstre ken beroemd is. De prachtige lente dag met zijn weldoende warmte zou, naar spreker hoopte, een teeken zijn van het welslagen der bijeenkomst. Nadat hij ook den afgevaardigden der zustervereenigingen had verwel komd, huldigde de voorzitter de ver diensten van den afgetreden secreta ris en bracht in herinnering hoe do adviseur van den Bond zijn krachten voor de zaak der vereeniging ten beste geeft. Na de vaststelling der notulon word medegedeeld dat 76 personen aamve- waren, die 12 van de 14 aldee- lingen vertegenwoordigden. De afdee lingen Zaandam en Winterswijk had den geen afgevaardigden gezonden. Uit de verslagen van den secretaris en den penningmeester bleek, dat de Bond thans 14 afdeelingen met 1350 leden telt en dat de rekening in ont vangst en uitgaaf een bedrug aanwijst van ƒ3789.20. Het voordeeflig saldo be draagt 26.63. Beide verslagen werden goedge keurd. Tot leden van het hoofdbestuur wer den herkozen de heeren Th. J. Dik- mans, te Amsterdam, K. Heertjes te Haarlem. J. P. de Klerk te Haarlem, en H. J. Venings te Haarlem. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer C. Bouman werd gekozen de heer P. Krispijn, te Umui den. Als leden der klachten-commissie werden' herkozen cle heeren T>ikrn ans en Venings, en gekozen de heer Heer tjes in de vacature-Bouman. Ms leden der propaganda-commis- sie werd hei-kozen de heer Venings en gekozen in de vacature-De Klerk de heer D. J. v. cl. Bos te Utrecht. Tot leden der Commissie tot na zien der financieele bescheiden wer den gekozen de heeren C. Pijl. te Hoorn, Visser te Zaandam en Van dei- Drift te Winterswijk. Op voorstel van het hoofdbestuur wercl vervolgens besloten om op te richten a. een fonds, dat aan de deelnemen de leden bij het overlijden der vrouw of van een der kinderen, een zeker be drag uitkeert ter tegemoetkoming de te maken, onkosten, door de begra fenis, enz,, veroorzaakt. Elke deelne mer zal bij bet overlijden van die echt- ge noote van een der andere deelne mers 10 cts. betalen en bij het over lijden van een kind 5 cts., dit laatste op voorstel van de afdeeling IJmui- den. b. Een fonds, dat aan de deelne mers een zeker bedrag (ƒ50, ƒ100, 150, 200 of hooger) uitkeert op den dag, dat hij 25 jaar in dienst van de spoorwegen is, of, indien bij verlating van don dienst de vereischte 25 jaar verstreken zijn. Als plaats waar de 8ste Bondsverga dering zal plaats hebben werd Amers foort aangewezen. Vervolgens werd overgegaan tot wij ziging der statuten. O. m. werd besloten, dat de contri butie 25 cts. per 2 maanden zal be dragen. Een voorste] der afdeeling Hoorn om de heffing naar draag kracht te regelen, werd verworpen. Bepaald werd voorts, dat den leden van het hoofdbestuur een bezoldiging kan toegelegd worden door die Bonds vergadering, op voorstel van het hoofdbestuur. Aan den penningmeester zal een minimum saters van ƒ60 worden ge geven-. Van de geïnde contributie zat den afdeetongen elk jaar een 3de wor den teruggegeven. Deze som bedraagt minstens 25 en hoogstens 75 (voor afdeelingen met meor dan 200 hoogstens ƒ100). Nadat de afdeelingen IJmuiden, Haarlem en Hilversum waren aange wezen uit wier midden een hoofdbe stuurder zal aftreden bij de volgende periodieke aftreding, sloot cle voorzit ter de vergadering( waarin hij den aanwezigen afgevaardigden dankzeg de voor hun tegenwoordigheid enten slotte nog hulde bracht aan de afdee ling Amsterdam, die aan de Bondskas een gift van 80 heeft geschonken. SOIRéE MUSICALE. Jammer genoeg voor de concertge vers heeft -de „Soirée Musicale" van de dames Annie Müllemeister, Hermi- ne den Hollander en den heer Jan C. Manifarges niet die belangstelling mogen ondervinden in "net vertrouwen waarop men gewoonlijk tot het geven van dergelijke muziekavonden be sluit. Of liever gezegd, de hoeveelheid belangstelling op zichzelf was zeer voldoende, maar zij liep over te weinig schijven'tmoest alles van dat handje-vol menschen komen. Nu, die hebben 't zij tot hun eer gezegd zich dan ook dapper geweerd ze wa len onvermoeid in toejuichingen en spaarden hand noch handschoen om aan hunne voldoening op de meest stormachtige wijze uiting te geven. Ook aan stoffelijke huldebetuigin gen, in den vorm v.an bloemstukken, heeft hot den optredenden niet ont broken. In zooverre dais kunnen deze laatsten over hun succès tevreden zijn. Maar toch, het ware was hot niet. Men zet geen concertavond in elkaar om zich uitsluitend voor vrienden en bekenden te doen hooien daarom zou he»t, dunkt mij, aanbeveling verdie nen d-at men passende maatregelen nam om zich bij zijn uitvoering van een eenigszins talrijk, liefst betalend, maai- desnoods niet-betalend audito rium te verzekeren. Hierop verder in te gaan behoort niet tot mijn taak. Deze bepaalt zich tot de bespreking van het concert zelf. En nu moet k beginnen te erkennen dat ik, met den besten wil. het niet tot dien graad van geestdrift heb kunnen brengen als waarvan het me eren deel der aanwezi gen blijk gaf. Wel besef ik levendig, dat er talent en heel wat degelijke studie noodig is om b.v. viool te spe len zóó als de lieer Manifarges dat deedmaar om de door hem gekozen bravourstukken geheel bevredigend voor te dragen, daarvoor is toch nog heel wat meer studie noodig. In de zwaarste gedeelten van- Vieuxtomps' „Fantasia Apassionata" en Sarasate's Zigounorvvoisen" moest men wel eens niet den w>l voor de daad genoegen nemen. Toch gaf de heer Manifarges in deze nummers ook menig gelukkeg staaltje van achtenswaardig technisch kunnen. Zijn muzikaliteit toonde hij bovendien in een goede voordracht van Beethovtoi's G-dur „Romance" en in een nog betere van het ..And-an te" uit hot Vioolconcert van Mendels sohn. De pianiste, mej. Hermine den Hol lander, maakte met haar eer-ste num mer. oen kleine „Prélude" van Chopin een zeer goeden indruk. Maai* waar om nu verder uitsluitend werk geko zen, dat in elk opzicht haar kracht te boven gaatIk hoop deze pianiste spoedig eens weêr te hooren en dan te mogen getuigen van het muzikaal ta lent., waarvan de aanwezigheid zich nu, tussdhen al die krachttoeren door, meer deed vermoeden dan gevoelen. Ilot artistiek-hoogst te staan leken mij de voordrachten van mej. Annie MiiMomeister. Ofschoon de stem van deze dame weinig kracht of glans heeft en bovendien vooral in 't be gin erg beefde, ontwikkelde de zan geres zoo goede eigenschappen van zang- en spre-ektechniek en was haar voordracht zoo muzikaal en karakte ristiek. dat zij voortdurend de aan dacht geboeid hield. Zij zong Fran sche Liederen van Tremisot en Saint- Saëns, een Italiaansch gezang van Paolo Tosti, Duifeche liederen van Materna en Arnold Spoel en Holland- sclie liederen van Kor Kuiler en Cath. van Hennes. Het allerbest was wel „Ridonami la calma" van Tosti, waar van vooral het slot bepaald veel in druk maakte. Het zou onbillijk zijn te sluiten, zonder een paar woorden van grooten lof aan het adres der dame, die ofschoon op 't programma niet ge noemd door haar hoogst verdien stelijke begeleiding der zang- en vioolnunimers een zeer belangrijk aandeed nam in de werkzaamheden van diezen avoncl. PHILIP LOOTS. Aanvraag om verlof. Door J. Klinkenberg is bij B. en W. het verzoek ingediend om hem inge volge artikel 37 der Drankwet verlof te verleenen tot hot verkoopen yau alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor de gelagkamer van het perceel Begijnhof 7. Beschonken.' Zondagavond omstreeks half negen haddon een tweetal agenten en een inspecteur .heel wat moeite om een beschonken jongeling van de straat te verwijderen. De jongen werd door hen in den Hout bij den kleinen Houtweg zoo dronken gevonden dat loopen onmogelijk was. Half dragend half sleepend werd hij door do poli tiedienaars naar zijn woning in het Rozenprieel gebracht, om daar door zijn vader (die zelf ook politieagent is) hartelijk ontvangen to worden. Een en ander had veel belangstel ling van voorbijgangers. Eenige op geschoten jongens namen, zooals het geregeld gebeurt, een dreigende hou ding aan tegenover de politieagenten. Gepromoveerd. Heden promoveerde te Amsterdam tot doctor in de geneeskunde onze stadgenoot de heer W. E. Merens, op eene dissertatie over het bedrijf der koepokinenting.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1