Weerbericht. MEDEDEELING VAN HET XONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bilt, 14 Mei 1906. Hoogste barometerstand 769.6 m.M. te Haparanda (Noordkust Zweden) laagste 753.1 m.M. te Biarritz (Zuid- Westkust Frankrijk). Verwachting (tot den avond van 15 Mei) Wind zwakke tot matigen O. tot N. wind. Gesteldheid van de luchtverander lijke bewolking, mogelijk onweer of regen. Temperatuurdezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand 's namiddags 2 uur 967.5 m.M.neiging tot achteruit gang. Vorige stand om 2 uur 762 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 65. Thermometerstand. te Haarlem. Zondag 13 Mei Hoogste gisteren .F. 66° Laagste heden nacht F. 55° Hoogste heden tot 2 uur F. 70° Maandag 14 Mei Hoogste gisteren F. TO9 Laagste heden nacht F. 56® Hoogste heden tot 2 uur. F. 68» OEFENINGEN DER LANDWEER. De samenstelling van het XXIIe bataljon landweer-infanterie, hetwelk van 14 tot en met 19 dezer oefenin gen zal houden in het Westerlijk front van de stelling van Amsterdam (SpaarndamPenningsveer—Liebrug) is als volgt Stafbataljons-commandant, en lei der der oefeningen majoor E. Luden, le luitenant-adjudant H. H. Timmer mans, le luitenant-kwartiermeester J. Haitsma Muiier, officieren van ge zondheid dr. L. Coenen en A. W. van Kleeff, adjudant-onderofficieren S. Holster en J. G. Post. le Compagnie kapitein K. de Har- togh, le luitenant Tucker, 2eluitenant •Enters 2e compagnie kapitein H. D. Emrik, le luitenant Bennewits, 2e luitenant Roos3e compagnie(zijn de de le compagnie van het XXlIIe Jandweerdistrict) kapitein S. C. Mul ler, 2e luiteenant Apol, 2e luitenant Eiserman; 4e compagnie: (zijnde de 2e compagnie van 't XXIIIe landweer- district) kapitein L. N. O. Wethmar, le luitenant Van Dijk, 2e luitenant Staudemeijer. Cursus Reform teek enen. Zaterdag 12 Mei ving de cursus in reformteekenen aan met een 20-tal deelnemers. De cursus gaat uit van de afd. Haarlem van het Ned. Ond. Genoot schap en staat onder leiding van de heeren F. T. Grabijn en J. W. Seven- huijzen. De lessen wonden gegeven in een der lokalen van de Rijksleer school met toestemming van Z. Exc. den Minister van Binnenl. Zaken. Militaire Z aken. Door den heer inspecteur van den geneeskundigen dienst der Land macht is de officier van gezondheid Dr. L. Coenen alhier, mede aangewe zen tot het keuren van lotelingen bij de indeeling op 22 en 23 Mei e. k. te Amsterdam, en op 29 dito te Haar lem. Hengelen. De commissaris der Koningin in Noord-Holland heeft bepaald, dat de opening van de visscherij in deze provincie wordt vastgesteld op 1 Juni a. s., uitgezonderd de vangst van schubbelooze en de gedeeltelijk geschubde edelkarpers van minder dan 45 centimeters lengte. Opstootje. Zondagavond omstreeks 9 uur heeft in de Hagestraat een opstootje plaats gehad. Zekere vrouw W.. al daar woonachtig, werd door een buurjongen op eenlge niet liefelijke scheldwoorden onthaald, omdat hem verboden werd bij haar in het raam kozijn te zitten. Hierover werd haar man boos en raakte handgemeen met een der buren, zekeren Van E., die partij trok voor den jongen. Over en weer vielen klappen en de vechtenden kwamen terecht door de ruiten bij een derde buur. Inmid dels was per telefoon de hulp der politie ingeroepen, die aan het op stootje een einde heeft gemaakt. Pro ces-verbaal wordt opgemaakt. Gev. Voorwerp «tl Een rol katoen, een stuk lint, een hondenhalsband, een hond, een pa- rapluie en een sportwagen. De Schouwburgplannen goed gekeurd. De door den heer Rinkema aange boden plannen voor den verbouw van den schouwburg, zijn door B. en W. goedgekeurd en heden reeds is met den verbouw een aanvang gemaakt. Op 6 Augustus hoopt men te openen met Cyrano de Bergerac. VACANT IEKOLON1 ES. Op initiatief van de aldeehng Haar lem van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers werd Zaterdagavond in het Café Brinkmann een bijeenkomst belegd om te komen tot de oplichting van een af deeling Haarlem en Om streken van het Centraal Genootschap voor Kinderhorstellings- en Vacantie- kolonies. Nadat de voorzitter van de Bonds- afdeeling, de heer E. Verwaal de ver gadering geopend had en de heer J. D. Boes, secretaris, mededeeling had gedaan van e enige ingekomen ken nisgevingen van genoodigden, die ver hinderd waren de vergadering bij be wonen, kreeg dr. L. C. Kersbergen het woord om als eei'ste spreker het onderwerp in te leiden. Na er op ge wezen te hebben, hoeveel er in de laatste jaren verbeterd is in de licha melijke opvoeding de<r jeugd, betoog de de spreker de noodzakelijkheid van overlegpleging tusschen de ver schillende personen die aan dit deel der opvoeding medewerken. Daarna besprak Dr. Kersbergen de overheidszorg te Haarlem, daarbij prijzende de genomen hesluiten om de kinderen gebruik te laten maken van de douche-baden en hen les te doen geven in het zwemmen, doch betreur de het, dat op de Haarlemsche scho len niet dn voldoende mate gymnas tiekonderwijs wordt gegeven. Verder vergeleek de spreker ons land met het buitenland, wat betreft de sanatoria voor tuberculoselijders, welke vergelijking niet in 't voordeel van ons land uitviel. Besprekende, wat er op t gebied van vaeantiekolonies gedaan is door particulieren, prees Dr. Kersbergen evenals de voorzitter het bij de ope ning reeds gedaan had het werk van mevr. Cnoop Koopmans voor het Kinderhuis te Zandvoort. Ook roemde spreker op dit gebied mevr. Meder— Roozeboom. Verder bestreed de inlei der de meening, dat een verblijf van een week geen blijvend voordeel zou gevenintegendeel staat men ver baasd hoeveel een kort verblijf uit werkt. Hierna sprak de heer A. C. Bos, lid van 't hoofdbestuur van het Centraai- Genootschap te Egmond aan Zee over de verschillende verplegingsmanieren in de Gezondheidskolonies. Oorspron kelijk vonden deze instellingen hun oorsprong in Zwitserland. In sommi ge landen slaagden zij bijzonder. Zoo zendt Kopenhagen per jaar het enor me aantal van 13.000 kinderen naar het land. Dit kan doordat allen méde- werken. De stoombootreederijen en andere verkeersmiddelen vervoeren de kinderen gratishet logies op het land is eveneens kosteloos. Londen stuurt telken jare 70.000 kinderen uit. Er bestaan drie manieren om de vacantie-kolonies in te richten. De eerste manier is uitbesteding in pensions; de tweede bestaat hierin, dat men een kolonie opricht in een gehuurd huis en de derde wijze van handelen is eigen exploitatie in een eigen gebouw. De laatste manier is de beste. Beide inleiders werden met applaus voor hun redevoeringen bedankt. Hierna werd besloten om over te gaan tot oprichting van een afdee- ling Haarlem en Omstreken. De on geveer vijftig aanwezigen gaven te kennen, dat zij als lid wenschten toe te treden. Besloten werd een zeer lage contri butie te heffen. Ten slotte werd een commissie ge kozen, die de zaak verder zal regelen. Deze commissie bestaat uit de dames mevr. W. J. S. Badon Ghijten—Huy- singa, mevr. Meder-Roozeboom, mevr. dr. J. C. Op 't Einde-Stolp, en de hee ren Dr. L. C. Kersbergen, Dr. H. Brongei'sma, G, A. Ootmar, arts, Dr. J. Timmer, mr. H. J. D. D. Ensche dé, E. Verwaal, A. Nagtzaam en W. L. Schram Azn. Tentoonstelling van Scilla's. Aangemoedigd door het succès van de tentoonstelling van paeonia's, een vorig jaar gehouden, had de al- gemeene vereeniging voor bloembol lencultuur onlangs besloten op 14 en 21 Mei een tentoonstelling van Scil la's te organiseeren. De eerste tentoonstelling had he den plaats in de bovenzaal van de Sociëteit Vereeniging en was er een van verscheidenheden van campanu- lata en nutans ten einde de juiste opnaamsteHing daarvan te bevorde ren. Ingezonden waren 175 verschei denheden door 14 inzenders. Jubileum. Woensdag 23 dezer hoopt de heer De Zwart, ploegbaas in den schil derswinkel aan de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M., den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde Maatschappij in dienst trad. Treurige toestanden. Heden voormiddag omstreeks half elf werd in het plantsoen aan de Kennemerbrug in beschonken toe stand aangetroffen de 80-jarige H. Hij lag aldaar in het gras te slapen met een nog gevulde flesch met je never bij zich. De omstanders von den het noodig een agent van politie te waarschuwen, die hem vandaar verwijderde en naar het politiebu reau heeft medegenomen. Hij ver keerde in hoogst vervuilden toe stand. Vroeger werd hij meermalen opgenomen in het Armhuis, maar om zijn aanhoudende dronkenschap weg gezonden. Extra-diensten. Heden (Maandag) morgen zijn de manschappen der Landweer, de be zetting der forten de Liede. Pennings veer en Spaarndam, per electrische spoor van Amsterdam naar de halte Liebrug vervoerd, waarvoor de noodi- ge extra diensten reden. Wiel er- en Athl e et-we dst rij den. Deze werden Zondag door de Haar lemsche Sportvereeniging „De Kam pioen" gehouden met den volgenden uitslag: Wielerwedstrijden: Nieuwelingen 800 meter. 1. Van Vueren, 2. Sluis, 3. Beversluis. 800 M. voor elkeen open1. Tulle ken, 2. Van Goor en 3. Van Zon. 300 M. Spurtrace1. Tulleken, 2. Van Zon, 3. Schouten. Snelwandelen: 5. K.M. 1. Koop man, 2. Schroeder, 3. Waterman. Hardloopen 150 M. 1. Tulleken, 2. Jacobs. T e w a t e r. Zondagmiddag omstreeks 6 uur waren e enige jongens met een bootje in het Noorder Spaarne aan het roeien. Zooals gewoonlijk zochten de deugnieten het gevaar op door te gaan schommelen, 't Gevolg bleef niet uit, want weldra lag een hunner over boord en verdween in de diepte. Op het hulpgeroep zijner kameraden snelde de heer A. Beets te hulp, die gekleed te water sprong en het ge noegen mocht smaken de drenkeling behouden aan wal te brengen. De jongen werd hierop naar zijn woning in het Schoterkwartier ge bracht. Laten de jongens, en vooral hun ouders, uit dit gebeurde weer leering trekken Rijwieldiefstal. Zondagmiddag is een rijwiel, staande voor een barbierswinkel in de Lange Veerstraat. ontvreemd en "s avonds in het Kenaupark terugge vonden. Gouden Bruiloft. Heden vierden de heer Th. Dollé en mej. A. M. Verhulst hun gauded huwelijks feest- De omwonenden op de Hooimarkt vlagden ter eere van het gouden bruidspaar. H e r ij k. De herijk heeft Dinsdag 15 Mei plaats van 812 uur voor het Spaarne, Kaasmarkt, Korte Spaarne, Turf markt, Valkesfceeg, Zaksteeg, Kouden- horn, Houtmarkt en Beeksteeg. Landweerplichti gen naar dien Kamp. Het XXI Landiwejetodistirict, waaron der ressorteert Haarlem en Omstre ken, maakt van heden tot Zaterdag a.s. oefeningen in den kamp bij Kat wijk. Uit Haarlem vertrokken heden morgen met verschillende treinen een kleiinie 700 man, waarvan er niet min der dan 132 op de Centrale Werk plaats dier H. IJ. S. M. werken. Eigenaardig is het, dat die militai ren met geen gereserveerdlen trein gingen. Elk kon op zijn-edgen-houtje gaan, wanneer hij maar zorgde vóór 12 uur in den kamp te zijn. A an beste ding. Zaterdagmiddag ward door de ar chitecten gébr. v. Gendt A.Ezn., van Amsterdam, alhier aanbesteed Het bouwen van een villa te Sant poort, met bijlevering van alle mate rialen, enz. Ingeschreven werd als volgt K. Bakker en Zn., Vreeland, 20950 Gebr. v. Pelt, Helder, 19735 M. v. Ommeren, 19528 P. de Boer, Santpoort, f19500 J. J. Derr, f19300 Gebr. Degenhardt, Amsterd., f 19100 H. C. Dorlas en Zn., id., f18947 De Vlugt en Domhof, id., f 18875 D. V7. Venemans, Bloemendaal, f 16469 Gebr. Switzar. Amsterdam, f 1815-4 W. H. Neuteboom en Zn., f 17944 C. Martens en Zoon, f 17887 J. W. Vermeulen, Bloemendaal, f 17442 J. J. v. Wort, Santpoort, f 16974 C. Krüger, f 16870 H. Meeuwig, Schoten. f16840 P. Box, i<L, f 16777 H. J. Rooijers, f16700 P. Mul, f 16510 P. Rings, Santpoort, f 16437 B. Zuithoff en Zn., f 16200 P. v. Duuren. f 15987 W. Hoek, f15630 G. J. v. Slingerlands Schoten, f15575 De overige inschrijvers wonen al hier. Jubilé Soc. Vereenig4 üg. Zaterdagavond werd de reeks van feestelijkheden geopend met een bij eenkomst der leden, waarin Dr. Tim mer. voorzitter van het Societeitsbe- stuur, een welkomstrede uitspraken het gouden feest herdacht. Daarna hield men zich eienige uren aangenaam bezig met biljart-, kaart- en domino-wedstrijden. Na afloop hiervan namen een aan tal der aanwezige leden aan het sou per deel. Menige dronk werd op den voortdurenden bloei der Sociëteit uitgebracht Zondag zaten ongeveer 30 leden aan het feestdiner aan. Na eeu ope ningstoespraak van Dr. Timmer werden nog eoe. aantal redevoerin gen gehouden, o. a. door de heeren Miedema, Kleynenberg, Janssen, Droste, Dr. Harttenroth. Kleiweg Dyserinck. Zeewoldt en Van Sluys. Tre in-oponthoud. Zondagmorgen omstreeks 12 uur brak bij een sneltrein, bestemd voor Woestduin, een der koppelingen, waardoor een tiental wagens bleven staan. Daar de machinist dit be merkte. stopte hij. Men kon met een noodkoppeling de reis weder voort zetten. De trein had hierdoor een kwartier vertraging. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. In de maand Juni as. zal publiek worden geveild de bekende kapitale hofstede ,,Oud Vennep" met ruim 60 H.A. bouw- en weiland. A.s. Donderdag zullen alhier en een drietal omliggende dorpen, monste ringen worden gehouden voor den aankoop van jonge paarden voor Dujtschland. SLOTEN. Op den Haarlemmerweg is Zondag morgen een wieMjdend jongmensch uit Amsterdam, uitwijkende voor de elctrische spoor door een automobiel aangereden en ernstig vooral aan het hoofd, verwond met de auto werd hij naar het gasthuis te Amsterdam ver voerd. ZANDVOORT. Door den heer J. van Bueren, koopman te Rotterdam, is aan B. en W. alhier verlof gevraagd voor den verkoop van alcoholvrijen drank in het benedenlokaal van het perceel, staande aan de Dr, Joh. Mezger- straat no. 16. HILLEGOM. Vergadering van den gemeenteraad van HilLegom op Donderdag den 17 Mei 1906, des voormiddags tie 10 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijvingen 3. Verzoek van J. van Wave-ren Pz. c. s. tot het aanbrengen eener waterloozing in de Wühelmina- laan, en tot verplaatsing van d!e turfschuurtjes nabij de be graafplaats. 4. Regeling jaarwedde van den di recteur der gemeente gasfa briek. 5. Huren van "het gebouw „Ons Huis", tot tijdelijk schoolge bouw. 6. Verzoek firma H. H. van Wave- rep, om de doortrekking der straat in de Hoedendoos op den Stationsweg niet uit te stellen tolt haar terrein in bouwexploi-i tattó wordt genomen. 7. Voorstel van de Gascommissie. om in liet vervolg geen vergoe ding van f10 per perceel meer uit te keeren voor den aanleg van binnengasleadingen. 8. Voorstellen van de Gascommissie in zake doortrekking gasbuizen in de Brouwerlaan, den Looster- weg III, de Beeklaan en aan de Haven. 9. Reclame en verzoeken tot af schrijving Hoofdelijke® Omslag en Belasting op de honden. 10. VaststeMing kohieren Hoofdelij- ken Omslag en belasting op de handen-, dienst 1906. Meldden wij voor een 14 dagen het goudten feest van het echtpaar Waas dorp, thans kunnen we van een ander- gouden feest melding maken, name lijk van (het echtpaar Berkhout aan die Veenenburgerlaan alhier. De man, die ais bloemistkinjefoht werkzaam is bij de firma gebr. Buddenberg, is 75 jaar oud en zijne echtgenoote, M. P. v. Bourgondië, 74 jaar. Zij genieten beiden nog een vrij goed1© gezond heid. Volgens raadsbesluit van de laatst gehouden vergadering zijn door B. en W. benoemd tot deskundigen, belast met het uitbrengen van het rapport over de al of niet wenschelijkiheid van wijziging van sommige bepalingen der verordening, regelende de Volkshuis vesting, de heeren J. Kraaij, Th. A. Adriaans© en C. Verkoren. Kerk en School OOST-INDISCHE PREDIKDIENST. Naar men ons van vertrouwbare zijde mededeelt, is het ge tail der vrijzinnige predikanten, die thans dingen naar een benoeming voor Oost-Indischen predikdienst zeer groot, wellicht grooter dan ooit te voren. Wat toch is het gevalDe vorige minister van koloniën, de heerlden- burg, gaf bij herhaling aan de com missie van voordracht ondubbelzin nig te kennen, dat zijn geweten hem verbood, ooit een vrijzinnig predi kant le benoemen. En ziet, het duurde niet lang of van uit Indië zelf werd in steeds toenemende ma te er bij de autoriteiten hier te lan de op aangedrongen om toch vrij zinnige predikanten voor te dragen en te benoemen. Intusschen is thans de nieuwe minister van koloniën wel bereid om aan die roepstem uit In dië te voldoen, doch nu is de groo- te meerderheid der commissie van voordracht weer orthodox. Men schijnt het intusschen thans om het halfje te doen, althans tot nu toe geschiedt het alzoo, want van de vier predikanten, die onze tegen woordige minister van koloniën be noemde. voor Inckischen dienst zijn er twee orthodox en twee modern. Vandaar zeker, dat -de modernen nu weer moed hebben gekregen, en, na verscheidene jaren van wachten, thans in zoo grooten getale sollici teerden, daar de kansen nu weer gunstiger voor hen staan. (,.N. R. Ct.") Uit de Arbeiderswereld BOOTWERKERS EN ELEVATORS. Men seint uit Rotterdam aan „De Tel" In een gecombineerde bestuursver gadering van bootwerkersvereeamgin- gen is besloten, niet te ondlexthi an delen met die firma Thomson, die de eleva tors huurde, en ze wil gebruiken.met uitkeering van 50 der opbrengst aan de bootwerkers. Rechtszaken ZWARE MISHANDELING TE LEEUWARDEN. De rechtbank te Leeuwarden heeft Zaterdag den 29-jarigen fabrieksar beider Jan Apeldoorn, voor poging tot onteerlng en zware mishandeling met recidive van de 22-jarige dienst bode Akke Kobus, nabij het Nieuwe Kanaal in den avond van 14 Decem ber j l. veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf. De eisch was 15 jaar. ONZEDELIJKE HANDELINGEN. Het O. M. bij de arrondissements rechtbank te Breda vorderde tegen het hoofd der school te Oosterbout (Oost- eind), wegens bet plegen van onzede lijke handelingen met aan zijne zorg toevertrouwde schoolkind eren, een ge vangenisstraf van twee jaren en vijf jaren ontzegging van het recht bij het openbaar onderwijs werkzaam te zijn. Binnenland HOFBERICHTEN. Zaterdagmiddag is in bet vriende lijke kerkje te Hoevelaken het huwe lijk gesloten van jonkheer H. A. van Reigersberg Versluijs en A. Baro nesse Schimmelpenninck van der Oije. De plechtigheid werd nog opge luisterd door de tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins der Neder landen, die zich -met zijn adjudant jhr. Hooft Graafland in een rijtuig met vier paarden van „Het Loo" naar Hoevelaken hegeven had. Het huwelijk werd voltrokken door ds. Kijftenbelt. van Hoevelaken. Na afloop begaf de Prins zich naar den huize „Hoevelaken", van waar -hij later, weer per vierspan, naar „Het Loo" teruggekeerd is. Volgens ingekomen berichten bij de intendance zal H. M. d<e Ko ningin-Moeder den 20en Juni het paleis te Soestdijk betrekken. Het staldepartement en het gevolg van H. M. arriveeren aldaar reeds op 16 Juni. (Gooi en Eeml.). VORSTELIJKE BELANGSTELLING. Naar aanleiding van het jaarver slag, dat het bestuur der afdeeltng Kinderspeeltuinen vaai den Rottar- damschen Bond voor Lichamelijke Op voeding aan H. M. de Koningin-Moe der heeft toegezonden, schonk H. M. ƒ40 aan die» af deeling. PHARMACIE. De 55ste algeméene vergadering der Nederlandsche Maatschappij tot Be- vorelering dei- Pharmacie zal dit jaar gehouden worden d-en 24sten en25sten Juli in de Buifceneocietedt te Zwolle. Daarin zullen o.a. worden behandeld de volgende punten Het zenden van een adres tot de Regeering, waarin de volgendfe hoofd punten zullen worden behandeld lo. Over het volksbelang bij eene goede wet op de uitoefening der art- senijbereddlcunst. 2o. Over het niet of onvoldoende handhaven der tegenwoordige wet en de gevolgen van dien, 3o. Een juistere definitie omtrent bet uitoefenen der a risen ij bereidkunst en in verband daarmede een omschrij ving van het begrip „geneesmiddel". 4o. Het exploiteeren van apotheken dioor onbevoegden en hoe dit kan wor den tegengégaaai. 5o. Scheiding van artsenijbereid- kunst en geneeskunst en de wensche- Iijkheid om deze te bevorderen. 6o. Een regeling omtrent den ver koop van geneesmiddelen door onbe voegden, zoomede omtrent den ver koop van vergiften, ook in het groot.. Daarmede in verband wijziging van lijst C. lo. Maatregelen tot beteugeling der kwakzalverij en wettelijke- bepalingen betreffende aankondiging, verkoop en invoer van specialité's. 8o. Over het waarnemen van apo theken vaai afwezige zieken of overle den apothekers. 9o. Over de oor-zaken van het straf feloos overtreden dier wet op die uit oefening der artsemij bereidikunst en het middel, om daarin verandering te brengen. De algemeen e vergadering besluite de volgende prijsvraag uit te schrij ven De Nederl. Mij. enz. verlangt een geschrift, waarin de maatschappelijke positie van den Nedérlandschem apo theker en d'e oorzaken, die zoowel een goeden als kwaden invloed op deze positie hebben uitgeoefend, worden besproken. In verband met deze be spreking moeten zoo mogelijk midde len worden aangegeven, waardoor de ze positie kaai verbeteren. NAT. ARBEIDS SECRETARIAAT. Zondag werd te Utrecht, vanwege het Nat. Arbeids-Secretariaat in Ne derland een vergadering gehouden van hoofdbesturen van bonden, bestu ren van landelijke federaties en af gevaardigden van afdeeöingen, aange sloten bij het N. A. S„ besturen van zelfstandig aangesloten vereenigingen en van niet aangesloten vakorganisa ties. enz. De vergadering was druk bezocht. Vertegenwoordigd waren 106 organi saties. In behandeling werd genomen het punt „De propaganda voor de onafhan kelijke vakorganisatie en die stelling, welke zal worden ingenomen tegen over die moderne vakorganisatie, als vertegenwoordiger der reactie." Langdurige besprekingen werden hierover gevoerd. Ten slotte werd de volgende resolutie aangenomen De vergadering, emz., gehoord die eigen besprekingen en het advies, gegeven door de afgevaar digden dletr plaatselijke arbeids-secre- tariaten, bestuurdersbonden, vakco- mité's, veheendgiingen van vrije socia listen en vrijheidlievende communis ten; is van meening, dat de zoogenaam de scheur-circulaire, door het bestuur van het N. A. S. in 1904 verspreid, noodig was en haar uitwerking niet heeft gemist, en juicht toe, dat liet vooruitstrevende élement in dei Neder landsche vakorganisatie zich heeft los gemaakt van de reactie; is overtuigd, dat het proces uitge werkt heeft, zoodat de onafhankelijke vakorganisatie, vertegenwoordigd in het N. A. S„ zich in werkelijkheid kan stellen op het standpunt van dear klassenstrijd, en kan vooropstellen, dat „de verlossing van den arbeid uit dei knellende banden van het kapita lisme het werk moet zijn van de ar beiders zelve"; constateert echter, dat bij del scheu ring in de vakorganisatie de meer derheid zich, zooals te verwachten was, heeft geschaard aan de zijde van de reactie, zoodat de minderheid in haar strijd bemoeilijkt wordt en een krachtige samenwerking van alle revolutionaire elementen noodig is, om front te maken tegen de reactie; besluit voort te gaan op den ingeslagen weg en mede ten koste van de „mo derne" vakorganisaties (vertegenwoor digende de reactie) de onafhankelijke vakorganisatie te versterken; verzoekt aan alle organisaties, wel ke ach stellen op het standpunt van de onafhankelijke vakorganisaties, als mede aan de personen, die hiermede sympathiseeren, de vakorganisaties, aangesloten bij het N. A. S., behulp zaam te zijn in haar pogingen, om door middel van de propaganda ha gelederen te versterken en mede werken, om het weekblad „De Arbei als officieel orgaan van het N. A. voortdurend meer ingang te doen vi den bij de arbeiders spreekt verder als haar meening u: dat verkorting van den arbeidstijd) meest revolutionnaare eisch is, a aai orde van den dag, besluit hiervoor een gemeenscha palij'lc© actie op touw te zetten in h land. Hierna werd besproken „Hoe eoï< welke wijze zal door het N. A. S. w vertrouwbaren grondslag verkregi worden voor den fkrancieelen steu bij werkstakingen en uitsluitingen, i dien zin, diat de steun verstrekt won uit eigen organisatie." DIRECTEUR VAN PUBLIEKE WERKEN. De directeur van Publieke Werkt te Amsterdam, dé heer J. van Iia seit, heeft als zoodanig eervol on slag aangevraagd. WERKWIJZE DER TWEEDE KAMER. Men schrijft ons uit Den Haag Naar ik dezer dagen uit goed bron vernam, wordt er door d voormannen der verschillende pa- tijen hard gewerkt om het regiemei van orde der Tweede Kamer aa een grondige herziening te onde: werpen. In geen geval zal bij evei tueele reglementswijziging de tegei woordïge werkwijze, waarover, en ti recht, door mannen van allerii richting in de laatste maanden zo is geklaagd, behouden blijven. Inderdaad een hoopvol voort® ken, de eenige manier om nu eer, voorgoed uit het moeras van de vee cuderde werkwijze te geraken. (Tijd.) WAT 'N VLEGEL Toen Vrijdagmiddag omstreeks uur de eerw. pater W. over de R( zengracht te Amsterdam liep, wer hem door een straatbengel moedwil lig een steen tegen 't hoofd gegooi* De steenengooier maakte terstoni kennis met paters parapluie, welk dientengevolge defect geraakte. Een ooggetuige van 't geval d heer P.. gaf mede den stra afjon gei een gevoeligen klap om zijn ooren wat echter door eenige getuigen vat 't gebeurde niet werd goedgekeurd. Vooral een juffrouw en een mai trokken op hoogen toon partij voo den bengel, tegen den heer P. Laatst genoemde trok zich echter, van het geen hij links en rechts met d< ooren opving, niet veel aan, over tuigd goed gehandeld te hebben. Zouden de juffrouw en de mam die 't voor den steenensmijter zoi ongevraagd opnamen, wel gaarni „dom en onverstandig" genoemi worden En toch (De Tijd.) GEARRESTEERD. Naar Hilversum is Zaterdagochteiu getransporteerd de werkman J. H. 0. die verdacht wordt van een aldaar ge pleegden diefstal met braak. Hij wen op het politiebureau in de Pauwen steeg te Rotterdam aangehouden, al gesignaleerd in het Algemeen Politie blad. Bovendien moet hij 13 dagei gevangenisstraf ondergaan, waart® dé rechtbanken te Amsterdam en A melo hem wegen» strooperij en jacht wetovertredingen veroordeelden VEEL DRUKTE om f i. Eenigen tijd geleden werd dooi den kantonrechter te Schoonhoven een man veroordeeld tot 1 boet* subs. 1 dag techtenis. De veroordeel de werd in het „Politieblad" gesig naleerd en te Harderwijk aangehou den. De aangehoudene ontkende oor te Schoonhoven dronken te zijn ge weest, veel minder veroordeeld, of schoon naam, voornaam, ouderdom enz. juist waren. Na 's nachts te Har derwijk in bewaring te zijn ge weest, werd hij Vrijdagochtend on der geleide van een rijksveldwach ter naar Rotterdam gebracht. Ooi daar ontkende hij aan den ambt© naar van het O. M.. dat hij de ver oordeelde was. Daarop werd de rijks veldwachter te Schoonhoven per te legram gelast onmiddellijk te Rot terdam te komen. Toen deze Vrij. dagavond arriveerde en den arreS' tant zag. verklaarde hij, dat dez* niet de persoon was, dien hij had geverbaliseerd. Deze ging toen we der op rijk's kosten naar Harderwiji terug, maar den -dag had hij tecli beet. PAKHUIS INGESTORT. Vrijdagavond, omstreeks tien uur, is op den Kinderdijk, te Middel burg, het onlangs nieuw-gebouwde pakhuis van de firma A. Jerondmus en Co. gedeeltelijk ingestort. De drie zolders, waarop erwten, boonen en tarwe, gedeeltelijk in zakken, gedeeltelijk gestort gebor gen waren, zijn bezweken, en met don-derend gei-aas vielen balken, planken en een deel van den bin nenmuur naar beneden, met de gra nen en peulvruchten een waren chaos vormend. Het pakhuis zelf heeft ook geleden; de muren zijn op verschillende plaatsen gescheurd en ontzet. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. Persoonlijke ongelukken hadden thet plaats. DE MISHANDELING TE UITHUIZEN. Het „Wbl. v. n. R." schrijft De dagbladen ontleenen aan den „Christen-Democraat" een bericht over een mishandeling van twee verdachten door marechaussees t< Uithuizermeedeu. Het bericht klinkt zeer onwaarschijnlijk het ig bijna ongelooflijk. Toch is het begrijpelijk dat de heer Schaper daaromtrent een vraag heeft willen stellen aan de Ministers -van Oorlog en Justitie. Het is wenschelijk, dat het al dan met ware van dergelijke verhalen zoo spoedig mogelijk worde vastge steld e-n dat de resultaten van een ingesteld onderzoek ten spoedigste worden openbaar gemaakt. Wij schrijven ..zoo spoedig mogelijk" en „ten spoedigste". Intusschen de in terpellatie van den heer Schaper zal

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2