NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7020 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 16 MEI 1906 13 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: tl per drie maanden: BllL Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor HaarlemL4U Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Biï Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 jf T>jti| L^T 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Gëfllusfreertf Zondagsblad, "voor Haarlem' I 0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. nde omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave de: Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubticité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3lbis Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws EEN BAANBLEEKSTER. Van de ongeveer 90 deelnemers aan het examen verleden week in Den Haag afgenomen door de Vereen, van Gemeente-ambtenaren, die diploma's voor gemeente-secretaris en ambte naar ter secretarie, uitreikt, slaagde o.a. mej. A. Gerritsz te Haarlem, voor het mondeling gedeelte. Zij is de eerste dame, die aan dit examen, en met goed gevolg, heeft deelgenomen. De voorzitter der examen-commis sie wees daavop in eenige welspreken de woorden, en sprak den wenschuil, dat vele vrouwen haar voorbeeld zou den volgen. Namens de commissie wei-den haar bloemen aangeboden, terwijl ook de heer Van Loenen, ge meente-secretaris van Beverwijk, die mej. Gerritsz opleidde, met eenige woorden en een palmtak gehuldigd werd. Mej. Gerritsz as benoemd tot ambte naar ter gemeente-secretarie van Zandvoort. Uit de Omstreken BEVERWIJK. Door het Hoofdbestuur der Poste rijen en Telegraphie is aanbesteed Het onderhoud van het post- en telegraafkantoor alhier tot 31 Maart 1909. Voor dit werk werd alleen inge schreven door de heeren V. P. Braun en Zn., alhier, voor f 1000. IJMUIDEN. De twintigste jaarlijksche algeanee- ne vergadering van de Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij, zal worden gehouden te IJmuiden, op Zaterdag 26 Mei. Tot de punten van beschrijving be lmoren Benoeming van vier leden van liet hoofdbestuur, ingevolge periodieke af treding van de heeren T. A. O. die Ridder, te Katwijk aan den Rijn, G. Dirkzwager Mzn.. te Maassluis, C. J. B. Mijnssen, te Amsterdam, H. J. H. Modderman te Bleiswijk. Benoeming van twee leden in liet hoofdbestuur, ingevolge overlijden van den heer G. E. V. L. van Zuijlen te 's-Gravenhage en ingevolge aftre den van den heer mr. F. .J. M. A. Reekei-s, te Amsterdam. Mededeelingen omtrent het succes van hulpstoomvermogen voor viscli- schepetn. (In te leiden door den lieer G. Dirkzwager Mzn... vice-voorzitter der vereeniging). Beschouwingen over de ontwikke ling van die haven te IJmuiden. (In te leichn door den: heer J. M. Botteman- ne te IJmuiden). Voorstel dier afdeeling Volendam De vereeniging wende zich tot de regeering met het verzoek een baken, hetzij dan een stok met korf of een opstand van rasterwerk te doen plaat sen op den hoek Van de ..Nes", bij de invaart der Gouwzee. Voorstel dier af deeding Vol en daan De vereeniging wende zich tot de regeering met het verzoek het zooge naamde .Moordenaarshoofdje", gele gen aan den zeedijk tusschen den hoek van Durgerdam en de Oranje sluizen, op te ruimen. Voorstel dei- afdeeling Volendam De vereeniging wende zioh tot de regeering een lichtboei te plaatsen op Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar bet Engelseh). Maai' dan blijft Wickham zelf toch nog over? Ik ga stellig. Het is zoo iets merkwaardigs, ik moet daar hdt mijne van hebben. Toen hij Curzon verlaten had, keer de Cesar langzaam in de richting van zijn kamers terug. Zijn hulpbronnen waren nu totaal uitgeput. Zijn bezit tingen waren de ééne na de andere te gelde gemaakt om zijn kamerhuur te betalen hij had niets meer, dat hem geld kon verschaffen en als hij van daag bij toeval Curzon niet ontmoet had, zou hij geen stukje etefn naar binnen gekregen 'hebben. Het was noodzakelijk, dat hij nu tot een be sluit kwam over zijn toekomst. Hij l'ep door een van de stille stra ten. terwijl alles in hem kookte on bruistehij was zoozeer met zijn eigen toestand vervuld, dat hij plot seling in botsing kwam met eene dame. Hij keerde zich om met het doel excuses te maken en t-oen ontmoetten witvon (ia haw Kr was iets „het Spijk", bij Elburg. in plaats van de daarliggende „gasboei Voorstel der afdeeling Vlaardingen (d.d. 18 Januari 1906) a. de vereeniging ter bevordering van de Nedterlandsche Visscherij be sluit in beginsel tot zoodanige wijzi gingen barer statuten en van haar reglement, dat er gelegenheid zij tot h'et vormen van afzonderlijke sectiën Voor verschillende takken of groepen van aanverwante takken van vissche rij, welke onderdeel en dei- vereeniging voornoemd blijven uitmaken b. bij aanneming van het onder a. genoemde, benoeme de vergadering eene commissie van 5 leden ter uit werking der détails en tot voorberei ding der daartoe moodige wijzigingen in statuten en reglement. Binnenland HOFBERICHTEN. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin-Moeder, ter gelegenheid van hun zilveren bruiloft, aan den vorst en de vorstin van Bentheim en Stein- furt een lichtkroon ter waarde van 6 7000 Mk. cadeau gegeven. Hierbij waren gevoegd de portretten van den oudsten prins en de oudste prinsessen van Bentheim, geschilderd door freu le Tony van Alphen, te 's-Gravenhage. Uit Apeldoorn wordt gemeld H. M. de Koningin en Prins Hen drik gingen ter kerk onder gehoor van ds. Van Rhijn. Ingevolge opdracht van de Ko ningin vervaardigde de ijzerfabriek Industrie" te Vaassen een sierlijke haardplaat voor hei Koninginnesalon met de beeltenis van stadh. Willem III, volgens den haardplaat uit 1696. H. M. de Koningin bezocht Zater dag Hoogsoeren. (Tel.) VERGIFTIGING. Uit Amersfoort meldt men Bij een ploegbaas van de werk plaatsen der H. IJ. S. M. en bij do le den van zijn gezin hebben zich ern stige verschijnselen van maagvergif tiging voorgedaan, vermoedelijk door het gebruik van ondeugdelijke worst. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De menschen zijn buiten gevaar. UIT HET PROCES-VERBAAL VAN EEN POLITIEAGENT. „En heb ik verbalisant gezien dat de man zoo luidkeels een handharmo nica bespeelde dat de nachtrust dei- omwonenden daardoor kon gestoord worden." HUMANITAIR-ANARCHI STEN. Zondag werd te Utrecht, in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen ,een vergadering gehouden, on der presidium "van dr. Louis A. Baehler van Oogterwolde, met het doel eene landelijke organisatie van humanitair-anarchisten op te rich ten. De volgende algemeene beginsel verklaring werd vastgesteld „De anarchistisch-humanitaire be weging hier te lande heeft ten doel een leven als rnensch in de hoogste beteekenis. Zij ziet de geestelijke en de stoffelijke zijde van het leven als twee factoren, die door ontwikkeling moeten vormen een eenheid. Innerlijk vreemds en onderzoek ends in haar blik. Plotseling trof liet hem. dat hij haar vroeger nog eens ergens gezien had. maar niet vóór dat zij al eein heel eind verder was herinnerde li ij zich, waar dat geweest was. Haar houding en loopen en het glinsteren van heur haar herkende hij aJs toe- belioorende aan de dame, die hij 'li het logement van Mrs. Warner had ontmoet op den avond, waarop Violet en hij hun ouderlijk huis den rug hadden toegekeerd. Bij die herinnering herleefden alle vage verlangens, die hij toen had gG- voeld. met dubbele kracht. Scherp en bitter bracht hij zich te binnen, dat hij niets bezait, geen geld, geen vrien den, geen tehuis en niets in de toe komst. Alle middelen om geld te krijgen waren uitgeput; hij was wan hopig. Plotseling kwam hij tot een be sluit. Hij zou doen wat hem tot nu toe als onmogelijk was voorgekomen hij zou schrijven en zichzelf aan bieden voor de betrekking, die va cant was bij Bertram Curzon. Hij twijfelde niet of Curzon zou hem wel aannemen als hij er toe kon komen hem te bekennen, dat 'hij op den rand van den afgrond stond. Anders mocht hij eens liever de betrekking toestaan aan iemand van lager maatschappelijke positie. Ofschoon pitreuliik niemand er treurisrer aan religieus, strevend naar een leven van naastenliefde, treedt zij naar buiten op als een anarchistische wereldbe schouwing, geen hooger gezag erken nend dan dat van eigen heilige over tuiging. De daartoe aan te wenden midde len zijn lo. de propaganda door woord en geschrift 2o. het steunen en zoo mogelijk op richten van productieve associaties 3o. het afzonderlijk of in vereeni ging met anderen steunen van de ar beidersbeweging en van den mate- rieelen strijd der arbeiders tegen het kapitalisme en de gevolgen daarvan, voor zoover dit in overeenstemming is met het beginsel der organisatie 4o. bestrijding van militarisme, al coholisme en in het algemeen van alles wat de ontwikkeling van waar achtige broederschap tegenhoudt of belemmert. Vervolgens werd de inwendige or ganisatie. alsmede het uitgeven van een propaganda-blad besproken. Staande de vergadering traden 24 personen als lid toe. De voorloopige centrale commissie bestaat uit de heerenS. van den Berg, Rotterdam, voorzitter Joh. van Hengel, Overveen, Secretaris, en C. L. Treffers, Arnhem, penningmeester. PANIEK IN EEN KERK. Omstreeks half twaalf Zondagoch tend heeft er gedurende een kort o ogenblik een groote opschudding plaats gehad in de St.* Rosaliakerk in de Leeuwenstraat te Rotterdam. Een zware en breede lijst van gips en kalkrrtegen den muur boven het orgel aangebracht, had plotseling losgela ten en was met een geweldigen slag op liet orgel terecht gekomen. Een deel der kei'kgangers, in de meening dat een muur zich begeven, had, koos ijlings, onder groot gelamenteer, het hazenpad om zoo spoedig mogelijk de straat te bereiken, elkander duwende en dringende. Bij nader onderzoek bleek het ge- gebeurde van geringe beteekenis en kon de kerkdienst als gewoon'worden voortgezet. Voor zoover bekend is. kreeg niemand noemenswaardig let sel. MOEILIJK AAN TE VOLDOEN. Door den Min. van Justitie is eeu staat van inlichtingen vastgesteld omtrent jeugdige personen, wier plaatsing is bevolen in een tucht school. Met de beantwoording daar van worden de burgemeesters na tuurlijk weer opgescheept. Dezer da gen ontving de burgemeester eener gemeente een dergelijke staat ter be antwoording en werden daarin in lichtingen gevraagd omtrent1. Den vader, 2. De moeder, 3. Zijn de vader en de moeder gehuwd Datum van het huwelijk, 4, Verwantschap van vader en moe Ier, 5. Hoeveel kinde ren hebben zij gehad 6. Hoeveel kinderen zijn daarvan gestorvwi Waaraan 7/14. Is iets bekend van zenuwziekte, krankzinnigheid, tuber culose, syphilis, andere ziekten voor het kind van belang, dronkenschap, zelfmoord, misdrijven, bij de ouders, de grootouders, ooms, tantes, broe ders of zusters 15. Zijn de ouders toe kan zijn dan ik. mompelde Ce- sar in zich zelf. Daar hij nog een paar stuivers in zijn zak had, bewaard voor een of andere wanhoopsdaad, ging hij in een boekwinkel en schreef een brief aan Curzon waarbij hij zichzelf aanbood voor de vacante betrekking op het salaris door Curzon genoemd. Na zijn ondervindingen van den laatsten tijd kwam zooiets hem als overvloed voor. Zijn vriend had hem een adres in Londen opgegeven, waar hij van plan was een paar da gen te blijven en Cesar wandelde daarheen en bezorgde zelf den brief. Hij haastte zich die zaak in orde te brengen, want hij voelde, dat na denken gevaarlijk was, dan zou hij misschien weer lust krijgen op zijn besluit terug te komen. Hij gaf den boekwinkel op als het adres, waar heen Curzon zijn antwoord kon zenden. De brief werd Bertram gegeven, toen hij enkele minuten later juist op het punt, stond uit te gaan, en hij stak hem in zijn zak zonder hem te lezen. Hij had een briefje gekregen van Miss Wickham, waarin stond dat zij hem gaarne zon ontmoeten aaneen adres door haar opgegeven. Het verhaal, dat Cesar hem ver teld had, had zijn levendige belang- stellins- ons-ewekt in de zaken der fa- beide of een van beide ontheven of ontzet van de ouderlijke macht of van de voogdijzoo ja, bij welke uit spraak en op grond waarvan en hoe is daarna in de verzorging van het kind voorzien? 16. Het hoeveelste kind is de verpleegde 17. Hadden zwangerschap en geboorte normaal verloop 18. Was het een borstkind? Leed het aan stuipen in de eerste le vensjaren 20. Hoe oud kreeg hei tanden 21. Hoe oud leerde het spre ken 22. I-Ioe oud leerde het loopen 23. Leed het aan Engelsche ziekte?24. Heeft het aan eenige ziekte geleden, zoo ja en aan welk? 25. Leed het aan toevallen? 26. Bestonden er andere afwijkingen in het zenuwleven? 27. Hoe oud was het zindelijk 28. Was het achterlijk? (lichamelijk, geeste lijk), 29. Hoe is het karakter? (valsch of eerlijk, ondeugend of ge hoorzaam, plaagziek of vriendelijk), 30. Hoe is het temperament (driftig of kalm), 31. Had het liefhebberijen, welke En zoo kwamen er op het formu lier nog een 60-tal andere vragen voor. Een prachtig onderzoek voor een burgemeester om te weten te komen óf een tante van een jeugdigen ver oordeelde misschien aan een der ge noemde ziekten heeft geleden. Hoe krijgt men het toch in zijn hoofd. Hoe moet toch in Gods naam een burge meester aan de wetenschap komen, wanneer het kind zindelijk is gewor den Dit is nog wat anders dan het door mr. Van Leeuwen bedoelde „kruiers werk" der burgemeesters. (N.-Br.) GRONDWETSHERZIENING. Het bestuur van den Bond van Technici, betuigde adhaesie met het door het Bondsbestuur van „Mercu- rius'' te Rotterdam gezonden adres, aan de commissie voor Grondwets herziening te 's-Hage, inzake liet uit breiden der bevoegdheid van het lee- ■kenelement bij de rechtspraak. ZAKKENROLLERS. In verband met de ontrolling van een gouden horloge met ketting op den Dam te Amsterdam tijdens het bezoek van de Koningin, zijn twee personen gearresteerdhij, die het horloge rolde en hij die het opkocht en in wiens bezit de ketting werd ge vonden. GEHEELONTHOUDERS. De Nationale Christen-Geheelont houders-vereeniging viert 18 Mei a.s. haar 25-jarig bestaan. 't Was op'den 18en Mei 1881, dat zij in „Eensgezindheid" werd opge richt door zeventien mannen, onder andere de pioniers der drankbestrij dersbeweging, die reeds in 1862 er 1863 het reuzenwerk hadden aange vangen, de heeren ds. Adama van Scheltema én prof. Valeton. Het werd tijd, volgens het oordeel dier mannen, dat van de bestrijding der drinkgewoonten een volkszaak werd gemaakt. Welnu, dat was het doel van die zeventien mannen, die op den ge noemden dag de Nationale Christen- Geheelonthoudersvereeniging- hebben milie Malincourt, en hij was zeer verheugd aan het verzoek van Miss Wickham gevolg te kunnen geven. :n de hoop, dat hij daardoor beter van die zaak op de hoogte zou •komen. Hij reed naar het adres, door haar opgegeven, een klein huis in een afgelegen wijk van de stad. men bracht hem in een kamer en zei, dat de dame zelf spoedig bij hem zou komen. Bijna onmiddellijk daar op kwam zij zelf binnen en groette hem vriendschappelijk. Ofschoon bleaker dan toen hij haar het laatst gezien had, was zij mooier dan ooit. Ik logeer hier bij een oude vriendin, zei ze, toen beiden waren gaan zitten, en toen ik u vandaag zag voorbijrijden, waagde ik het u te vragen mij een bezoek te komen brengen, omdat ik anders geen kans zag u te spreken te krijgen. Ik heb u een verzoek te doen. Ik hoop. dat u het mij niet kwalijk zal nemen. Ik wou dat u wist hoe verrukt ik was, toen ik uw briefje kreeg, zei Curzon warm. Als u eens wist, hoe ik mij verveel. Miss Wickham dan zou u begrijpen, waarom ik zoo dankbaar ben. Ik wil graag eens wat over u zéli hooren antwoordde zij. Maar eerst moet mijn verzoek mij maar van 't hart. Zou het te veel van u gevergd zijn als ik u verzoek een gesticht. Sloot in 1882 de eerste af deeling zich aan. in het begin van 1890, het jaar der reorganisatie, wa ren er twaalf, in September 1905 150 en heden, op den vijf-en-twintigsten verjaardag der vereeniging, telt ze ruim 160 afdeelingen. (Tel.) WINKELSLUITING TE AMSTERDAM. De Commissie voor de Strafverorde ningen heeft een ontwerp-verordening op de winkelsluiting ontworpen naar aanleiding van liet rapport der Com missie, door den Raad benoemd. De verordeningen-commissie beeft het standpunt ingenomen, dat de dwang der verordening niet verder moet gaan dan hoog noodig is en zij zooveel mogelijk moet blijven aan den milden kant. Zoo is, terwijl de Commissie ad hoe een later sluitingsuur dan voor ande re winkels wenschte voor de banket bakkers en de winkels in visch en fruit, in het ontwerp de uitzondering uitgestrekt tot alle winkels, waar uit sluitend eet- of drinkwaren worden verkocht. De vraag, of hot voorschrift van Zondagssluiting vereenigbaar is met de Zondagswet, heeft bij de Commis sie een punt van nauwgezet onder zoek uitgemaakt. Zij is van oordeel, dat deze wet geen beletsel bevat voor eene gemeentelijke verordening als de onderwerpelijke. Zoowel de strekking dier wet ter'viering der dagen aan den openbaren Christelijken gods dienst gewijd", als de inhoud barer voorschriften, gaat om buiten het on derwerp dezer ontwerp-verordening. die handelt over het open hebben van winkels voor den verkoop. De eenige uitdrukking der Zondagswet, die tot twijfel aanleiding geeft, is het voor schrift, dat winkeliers hun waren niet zullenmogen uitstallen noch met open deuren verkoopen. De wet laat dus het verkoopen toe, mits de deuren dicht zijn wat dé ontwerp-verordening verbiedt, gelijk het best uitkomt in art. 13. En de wet verbiedt-het uitstallen, wat dit ont werp niet behandelt. Wel echter zijn bepalingen omtrent liet venten op Zondag weggelaten, daar dit onder werp is geregeld in de Zondagswet. De Zondagssluiting stelde ook de vraag, hoe te handelen ten opzichte van de vele Israëlietische winkeliers. die op Zaterdag plegen te sluiten. De godsdienstvrijheid brengt mede, hun daarin geheel vrij te laten, dus (ana loog aan de Arbeidswet) hun de keus te laten in stede van Zondag te slui ten op Zaterdag. De vraag, of evenals den avond, aan den Zondag voorafgaande, een later sluitingsuur geldt, ook hetzelfde moest gelden voor den avond aan den Sabbathdag voorafgaande, is ontken nend beantwoord. De Sabbath begint toch reeds Vrijdag tegen den avond. De Vrijdag neemt hier dus de plaats in die de Zaterdagavond inneemt ten opzichte van den Zondag. Bedenkt men voorts, dat Israëlietische winke liers gerechtigd zijn. Zaterdagavond geopend te hebben, even laat als de anderen, dan meent do Commissie, dat verdere uitzondering op bevoor rechting zou uitloopen. De verordening nu bepaalt Het is verboden een winkel geopend te hebben op gewone werkdagen tus schen 's avonds 9 en 's morgens 6 uur. Deze bepaling is niet van toepas sing op een winkel, waar geen andere artikelen worden verkocht dan eet- en drinkwaren. Het is verboden oen zoodanigen win kel geopend te hebben op gewone werkdagen, tusschen 's avonds 10 en 's morgens 6 uur. Het is verboden een winkel geopend lijd lang te vergeten, dat ik Miss Wickham ben en mij Miss Ferris te noemen Ik kan op 't oogenblik de reden daarvoor niet verklaren, maar ik beloof u het later te zullen doen. en dit mag ik u wel zeggen dat het is mei het doel anderen een wel daad te bewijzen, zoowel als ommij- zelfswille, dat ik besloten ben een poosje den naam van mijn moeder aan te nemen. Ik zal doen. wat u vraagt, zei Bertram glimlachend. Het zal mij heel aangenaam zijn Miss Ferris als een nieuwe vriendin te behandelen. Moet ik ook vergeten, dat ik u vroe ger gekend heb Heeft Miss Wick ham voor de buitenwereld niets te maken met Miss Ferris? Totaal niets. Als wij elkaar na vandaag toevallig ontmoeten, dan verzoek ik u niet te spreken over vroegero tijden. Als ik u alles ver klaar dan zal u begrijpen waarom. Dat is dus afgesproken. Dank u zeer voor uw vertrouwen dat ik hoop te verdienen. Ik vertrouw dat geen domheid' van mijn kant u te eeniger tijd zal verraden. Daar ben ik ook niet bang voor. Mijn geheim is bij u veilig, dat weet ik. Vertel mij nu eens wat van uzelf. Niet vóór dat ik iets gezegd heb over dat merkwaardige testa ment, waarbij u schijnt betrokken te zijn. Ik ontmoette toevallig Cesar te hebben op Zondag, uitgezonderd den Zondag, aan St. Nicolaas vooraf gaande, Deze bepaling is niet van toepas sing op a. een barbiers- of kapperswinkel b. een winkel, waar geen andere ar tikelen worden verkocht dan eet- en drinkwaren of tabak en sigaren. Het is verboden een zoodanigen win kel geopend te hebben op Zondag na half twaalf voormiddag. Onverminderd de bepalingen op het venten in de Algemeene Politieveror dening opgenomen, is het venten op den openbaren weg, behalve met drukwerken, dranken ear kleine eet waren, verboden op de uren, waarop winkels moeten gesloten zijn. GEVOLGEN VAN DEN WATERS- xoni). Men meldt uit Oud-Vossemeer aan het „Hbld." d.d. 12 Mei Het dichten der dijkbreuken s thans zoover gevorderd, dat men met vletgrond de openingen gesloten heeft tot kruinshoogte en men voort kan gaan van den polder HoUare tot den polder Dalem met het verzwaren en verhoogen der zeedijken, terwijl over al een binnenberm wordt aangebracht waardoor het weerstandsvermogen der dijken zeer wordt verhoogd. Binnen de bevloeide polders ziet het er nog maar steeds treurig uit; van groei kracht, zooals in aangrenzende niet geïnundeerde polders .is geen spoor te ontdekken, slechts enkelen zijn over gegaan tot bezaaiing der gronden en geizien het hooge cijfer van het zout gehalte. moet betwijfeld worden, of de kiemkracht wel van dien aard zal zijn. dat het gezaaide ontspruit. In het verslag, naar aanleiding van het onderzoek op zoutgehalte, opgemaakt door een deskundige, wordt o. m. ge zegd „Voor al de gronden, die veertien dagen, drie weken en J anger onder water hebben gestaan, en waarvan het zoutgehalte loopt van 0.273 0.816 in de bovenste laag van 20 c.M., wordt beslist ontraden daarin dezen zoimer iets te doen. Men mag vrij zeker aannemen, dat, zoo het zaaizaad al zal ontkiemen, op deze gronden toch geen oogst te ver wachten is van eenige beteekenis, zoo dat men door te zaaien goed geld naar kwaad geld gooit. Wat men dan met deze gronden moet doen Laat ze rustig liggen, werkt er vol strekt niet in. houdt ze alleen zuiver van onkruid. Wil het weer meewer ken, zoodat door regens een gTOOt deel van het zout is uitgeloogd, dan kan men half Juli beginnen met dezen grond gereed te maken voor winter gewas." Bemoedigend voor de boeren is dit niet. want met vele woorden is gezegd dat 1906 geen oogst zal geven. De cir ca 2000 gemeten, die bevloeid zijn op 12 Maart, liggen dor en naakt en in de omgeving van het dorp begint ook het boomgewas het te begeven. Maandag 1.1 is de adsistent van den Rijkslandbouwlceraar in Zeeland, de lieer D. S. Huizinga. begonnen met de schade aan gewassen enz. van do boeren op te nemen en vol gende week begint een door het Prov. Comité aangewezen deskundige uit Goes do schade te taxeeren, welke aan de woningen en andere gebouwen door den watersnood is toegebracht. ERNSTIGE MISHANDELING. Men meldt uit Doetinchem van 13 Mei Hedenmiddag werden de mare chaussees naar hot naburige Weill ontboden. Een zoon van zekeren E. aldaar moet zijn vader zoodanig ge slagen hebben, dat men voor diens leven vreest. Malincourt oM hij heeft mij er alles van verteld. Hij en ik zijn oude academi-vTienden, moet u weten. Ja Zij keek hem ernstig aan. Mag ik er over spreken Heeft u er niets tegen Integendeel, ik wil graag alles hooren, wat u weet. Vertel rnij eens wat van dien Mr. Cesar Malincourt. Hoe beschouwt hij dat testament? Hij heeft mij enkel gezegd hoe de in houd luidde, maar hij heeft blijk baar niet het plan naar liet geld te zoeken. De arme kerel is blijkbaar in oen netelige positie, en hij scheen niet wel gedaan te willen worden. Het. zal u zeker verbazen te hooren, dat hij inderdaad bijna om komt van gebrek Gillian zei liet kalm, maar Cur zon keek verschrikt op. Wat bedoelt u vroeg hij. U weet. dat hij zijn ouderlijk huis verliet ten gevolge van een twist met zijn ouders over dat veel besproken testament. Sinds dien tijd is hij in Londen verhuizende van de eene kamer naar de andere, bij kan geen werk vinden en zinkt steeds la ger en lager. Het zou voor hem geen nut hebben naar huis te schrij ven. Wat moet hij beginnen Bertram schrok hevig van dat verontrustend bericht. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1