Weerbericht. MEDEDEELING VAN HET KOKINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10 50 uur). De Bilt. 18 Mei 1906. Hoogste barometerstand 764.9 m.M. te Horta (Azoren laagste 746.7 m.M. te Nice (Z.-Frankrijk] Verwachting (tot den avond van 19 Met) Windveranderlijke wind. Gesteldheid van de luchtverander lijke bewolking, mogelijk onweer. Temperatuuriets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand 's namiddags 2 uur 750.5 m.M.neiging tot vooruitgang. Vorige stand om 2 uur 749 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometerstand. te Haarlem. Vrijdag 18 Mei Hoogste gisteren .F. 55° Laagste heden nacht F. 49^ Hoogste heden tot 2 uur. F. 59° ken. De spreker hoopte, dat de Socië teit geen critieke perioden meer zou behoeven door te «maken, dat zij nog veie lustra in goeden welstand zou mogen vieren en dat in de gerestau reerde groote zaal den burgers van Haarlem het schoone en het genot zou aangeboden worden, zooals dat reeds j aren. het geval was. Ook deze redevoering werd met ap plaus beantwoord. Hierop werd liet muzikale gedeelte van liet programma afgewerkt. Be halve eenig goed uitgevoerde concert- nummers door de kapel, zongen mej. Wilhedmina Deval en de heer Henri Dons eeitige solo's en een duet. Mej. Deval bracht op uitnemende wijze ten gehoore La Valse de Stell-a en de aria uit Der Fraischütz. De ba ritonzanger met zijn prachtig geluid zong de proloog uit Paljas en't drink lied uit Hamlet", terwijl zij samen een duo uit de laatstgenoemde opera ten gehoore brachten. Beiden hadden zeer veel succès, vooral met het duet. Mej. Deval ont ving een bloemstuk. In do conversatiezaal werden hier op door Dr. Timmer de prijzen uitge reikt, behaald in de onderlinge wed strijden. In de pauzes was een groote kien- wedstrijd georganiseerd. Ieder der aanwezigen ontving een kaart, waar op met potlood het uitgelote num mer werd aangeteekend. De vijft;g eersten, die „Men" hadden, kregen een prijs. De dames en heeren, vooral de eersten, waren tellens ijverig be zig om de nummers, die uitgeloot werden, met haar kaart te vergelij ken. Tegen half één was de kien- partij geëindigd', doordat de prijzen alle uitgedeeld waaien. Toen begaven de meesten zich weer naar de bil jartzaal, die thans in een balzaal werd herschapen en nog lang blei'en do dames en heeren onvermoeid aan Terpsichore offeren, alles ter eerevan het gouden feest der sociëteit. Feestgave Vereeniging. Met verwijzing naar achterstaande advertentie betreffende de circulaire van de Commissie, die zich heeft ge vormd om gelden te verzamelen ter verbetering van de concertzaal der Sociëteit Vereeniging, doen wij op merken, dat zoowel grootere inschrij vingen dan ƒ50.als kleinere gaarne worden aanvaard. Alleen is in dit laatste geval natuurlijk geen rechtop vaste plaatsen voor de Bachconcerten mogelijk. Pianocursus. 1 Sept. a.s. zal aan de particuliere muziekschool, directeur de heer K. F. van Maas Jr. alhier, een pianocursua voor eerstbeginnenden en meergevor derden verbonden worden. Voor deze cursussen is de leiding opgedragen aan mej. Jacoba Wesse- tius uit Amsterdam. Genoemde dame heeft hare opleiding o.a. genoten bij den heer Koerman, die in de muzika le wereld zeer bekend is, en verder haar studiën voltooit aan het Dussel- dorfsche conservatorium. Voor nadere inlichtingen venvijzen wij naar achterstaande advertentie. Gebeten. Donderdagmorgen werd op den Kampersingel een jongen door een hond van een bewoner aldaar in het dijbeen gebeten. Door den heer Th. KÜnkspoor Jr. ass. apotheker werd de jongen in huis gehaald, waar al spoedig bleek dat de schrik het erg ste was. Na gekalmeerd te zijn kon do jon gen zijns weégs gaan. Terecht. De vermiste korporaal en huzaar alhier in garnizoen zijn weder te recht. Zij zijn gisteren namiddag door den agent van politie Koer op straat aangehouden en naar het politiebu reau overgebracht vanwaar zij zijn afgehaald door de militaire patrouille ter beschikking van den heer Garni zoens-Command ant Straffen bij de politie. In de raadsvergadering van 18 April werden B. en W. uitgenoodigd nadere mededBeHngen te doen om trent het huidige stelsel van straffen, hetwelk bij de politie wordt toege past. Daar evenwel het hoofd der po litie de Burgemeester meerit geen nadere inlichtingen te mogen verstrekken, kan aan dit verzoek door genoemd college niet worden voldaan, zoodat het meent liet toen aangehou den voorstel wederom aanhangig te moeten maken. Het rapport van het hoofd der poli tie is geheel op dit raadsstuk afge drukt. Daarin wordt gezegd, dat een systeem voor toepassen vaar straffen en belooningen bij de politie niet be staat en dus ook mot ter kennis van den Raad kan worden gebracht. Even als bij andere takken van dienst wordt ook bij de politie, indien straf moet worden opgelegd, voor ieder afzonder lijk geval gewikt en gewogen, welke straf het meest evenredig is aan hert gepleegde vergrijp en de omstandig heden. waaronder het heeft plaats ge had. ..Geneigd den Raad zooveel moge lijk tegemoet te komen, heb ik (zoo schrijft de Burgemeester verder) over wogen. of ik dat college niet op een of ander manier een blik kon laten slaan op de wijze, waarop in het po litiekorps orde en tucht worden ge handhaafd. bijv. door overlegging van een staat, waarop vermeld staan de straffen in de laatste jaren opgelegd. Stellig zouden daaraan niet onbe langrijke voordeelen verbonden zijn. Uit zulk een staat zouden de Raad en het publiek een lieél wat gunstiger meening verkrijgen over de wijze van behandeling der agenten van politie, dan blijkens heft in de zitting van 18 April j.l. te berde gebrachte, bij som mige leden van den Raad voorzit. Ook de persoon van den commissa ris van politie zoude dan in een juis ter licht verschijnen. Zooals uw College zal inzien, zijn er dus redenen te over om het publiek maken van die gegevens voor mij aan trekkelijk te maken. Hei is don ook niet dan met oen gevoel van groot leedwezen, dat ik na langdurige overweging van dit voor- flemen heb moeten afzien en ik stel er prijs op de redenen te ontvouwen, die mij daartoe hebben gebracht." Allereerst acht de Burgemeester het bij nader inzien niet geoorloofd mede te werken, om de straffen, aan de po litieagenten opgelegd, onderwerp van debat in de raadsvergadering te ma ken. „Vooreerst bestaa.t daartegen het practische bezwaar, dat bij zulk eene beraadslaging misschien in krachtige termen opgelegde straffen zouden worden beoordeeld, wat nadeelig zou de kunnen werken voor de tucht en voor de agenten nadeeOig voor de tucht, omdat zulke redevoeringen in een College, zoo hoog geplaatst als de Gemeenteraad, allicht bij politieagen ten den indruk zouden vestigen, dat hun geen recht geschiedde en dat zij in volgende gevallen bij den Raad wel steun zouden vindennadeel'g voor de agenten, omdat zij indien op dien steun vertrouwende in herhalin gen vervielen, bedragen zouden uit komen. en toch de straf zouden moe ten ondergaan, die hun op de wette lijke wijze word opgelegd. Nog zwaarder heeft echter bij mij gewogen de overweging, dat, waarde wetgever de beoordealing van de straf fen "der politie aan den Burgemeester en niet aan den Gemeenteraad heeft opgedragen, het de plicht van den Burgemeester is. te zorgen, dat de vfet geen geweld wordt aangedaan, dat de Raad niet door zijdelingschen drang verkrijgt, wat hij met volgens de wet kan eischen. Wat bij den Raad behoort, moet niet door het Dageiijksch Bestuur ge schieden de Burgemeester heeft zich te onthouden van allds wat aan Raad of Dageiijksch Bestuur is opgedra gen, maar evenmin mag de Raad of het 'Dageiijksch Bestuur doen wat des Burgemeesters is." Ten slotte zegt de Burgemeester, dat hij onjuist acht de redeneering. dat de Raad alles, waarvoor hij gel dein moet toestaan, moet kunnen be- oordeelen, althans voor zoover het ge vallen betreft, die door den wetgever aan 'sRaads beoordealing zijn ont trokken. Ook daaraan kan hij dus geen vrijheid ontleenen tot het ver strekken van nadere inlichtingen. Of de Raad hot voorstel van B. en W., dat wat de straffen aangaat, slechts verzachting tengevolge zou hebben, wil aannemen of verwerpen, is. naar liet den Burgemeester voor komt geheel voor de verantwoorde lijkheid van dit college. Pensioenverordening. In verband met het raadsbesluit van 28 Febr. j.l. omtrent het betalen van het pensioen van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs, is de Pen sioenverordening gewijzigd moeten worden, om daarmede in overeen stemming te worden gebracht. B. en W. stellen voor deze wijzigingen goed te keuren. Prins Hendrik in Haarlem. Prins Hendrik zal hier Zaterdag ochtend te 10.48 G. T. per gewonen trein aankomen. Na zijn aankomst gaat Prins Hen drik onmiddellijk naar de Conrad en rijdt waarschijnlijk even door het Schoterkwartier. Daarna gebruikt Z. H. de lunch bij Mr. G. van T'ehhoven. bezoek', de vergadering en neemt deel aan 't diner, om 's avonds per extra- trein van 9.48 G. T. naar Apeldoorn terug te keeren. Kol. Museum. De jaarlijksche vergadering van den Raad is vastgesteld op Zaterdag 2 Juni a.s. In het. Museum zal eene kleine ten toonstelling gehouden worden van natuurlijke producten der Ned. West- Indische eilanden. De kwestie aan de gasfa briek te Worm ervoer. Mr. Mondeis heeft namens A. Rezee, M. Kaper en C. Veken appèl aange- teekend tegen de vonnissen der Arron- dissements Rechtbank alhier, waarbij zij ieder tot eene boete van 5 zijn veroordeeld. Het O. M. kwam mede in appèl ook tegen J. Sloot en, die in hetzelfde zaak eveneens tot 5 boete is veroordeeld. H e r ij k. De herijk heeft Zaterdag 19 Mei van 8—12 en 1—3 uur plaats voor de Jans straat. Korte Jansstraat, Nieuwe Gracht en Hooimarkt. Gevonden voorwerpen: Een lederen band, twee armbanden, een sportriem, een rozenkrans, een petje en een ring met sleutels Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Door de politie te Aerdenhout is proces-verbaal opgemaakt tegen eeu zekeren W. v. d. K. uit Schoten, die, zonder daartoe gerechtigd te zijn, zich bevond in de buitenplaats van J'hr. P. Tediug van Berkhout alhier, met liet blijkbare doel om vogelnesten te zoeken. HEEMSTEDE. Aan den heer Dr. A. E. M. Droog is een verlof toegestaan van 19^Iei tot begin Juni. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Heemstede op Woensdag den 23en Mei 1906, des avonds te 71/2 uur in het Raadhuis. Agenda 1. Vaststelling van de instructie van den secretaris. 2. Idem. idem. van den ontvanger. 3 Bepaling van den aard en het bedrag van de borgtocht van den ontvanger. 4 Benoeming van den secretaris. Aanbeveling 1.A. A. Swolfs. secretaris der Ge meente Haarlemmerliede en Spaarn- woude. 2. B. Meijer, ontvanger en le amb tenaar ter secretarie der gemeente Hillegom. 5. Benoeming van den ontvanger. Aanbeveling 1. Jhr. R W. P. F. von Mühlen, ontvanger der gemeente Haastrecht. 2. H. ter Cock, ambtenaar ter se cretarie te Hillegom. 6. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens perio dieke aftreding van den heer C. van der Weiden. Voordracht 1. C. van der Weiflèn. 2 J C vsn der Eijken. 7. Voorstel van B. en W. om het honorarium van den vervaardiger van den ligger der wogen te verhoo- gen met 70. 8. Reclame van H. Schol ten over zijn aanslag in het Vergunnings recht. 9. Adres Technisch Bureau G. L. Dahlmann omtrent levering van bui zen voor de gasfabriek. 10. Voorstel van B. en W.. om met de Eerste Ned. Elec. Tram-Mij. eene overeenkomst aan te gaan i/z. ber ging van brandbluschmateriaal enz. 11 Mededeelingen en ingekomen stukken. HAARLEMMERMEER. In het hotel van den heer J. A. La brijn, te Hoofddorp, is door verschil lende vereenigingen eene uitvoering gegeven, ten behoeve der noodlijden den door den watersnood in Zeeland, die goed geslaagd is. Voor dien avond was de zaal versierd. Op de monstering te Hoofdd rp zijn aangevoerd 22 paarden van 4 aar en ouder. Verkocht voor rekening van het buitenland 10. Prijzen wisselden van 400500. HILLEGOM. Vergadering van den raad der ge meente Hillegom op Donderdag dien 17 Mei. des voormiddags te 10 uur. Tegenwoordig 7 leden, benevens de Voorzitter. Afwezig de heerenW. Kuyk, H. A. van Waverera, R. A. v. d. Schoot en Jöhs. Guklemoaid, de laatste drie met kennisgevingde heer Guildemond we gens ziekte. Tien uur, plus het officieele kwar tiertje, werd de openbare vergadering met de gewone plichtplegingen geo pend en kreeg de secretaris nog een kleine 20 minuten voor het lezen der notulen, en toen, ja, toen stonden we om kwartier over 11 weer op de keien, of. beter gezegd, op het kiezelpad van 't Hof, want de openbare vergadering was reeds gesloten. Commentaar overbodig. De heeren bleven nog wat bijeen in comité-generaal en behandelden punt 9 en 10 der agenda, reclame en ver zoeken tot afschrijving van den Hoof- delijken Omslag en belasting op de honden; vaststelling van de kohier daarvan voor 1906. In deze drie kwartiertjes waren de overige punten onder den hamer door gegaan. waarvan de besluiten hier volgen. De ingekomen stukken, waaronder niets vermeldenswaardwerden voor kennisgeving aangenomen, liet voor stel tot liet doen van af- en over schrijvingen met algemeene stemmen goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. werd, op een verzoek van J. van Wavenen Pz. c. s. met algemeene stemmen besloten om in het voorste gedeelte van de W'lhelminalaan voorloopig een grep pel te maken, om zoodoende afwate ring te krijgen en tevens om De Groot nu reeds kennis te geven, dat hij het turfschuurtje nabij de begraafplaats tegen Maart 1907 moet ontruimen. Overeenkomstig liet advies van de gascommissie stelden B. en W. voor het salaris van den directeur der gas fabriek te verhoogen met 100 en te bremgen op 1300, benevens vrij vuur en licht, alles ingaande den lsten Juli 1906. De heer Lom nier se vroeg, of het niet beter zoude zijn. om den directeur procentegewijze in de winst te doen deelen, hetgeen de Voorzitter onge- wensoht achtte. Het voorstel van B. en W. werd daarop met algemeene stemmen aan genomen. Met algemeene stemmen werd nu besloten om „Ons Huis" to huren ad ƒ4 per week, om heit tijdens de ver bouwing der openbare Lagere School tot schoolgebouw in te richten. Een verzoek van de firma H. H. van Va veren, om de doortrekking van de straat in de „Hoedendoos" op den Stationsweg niet uit te stellen, werd van do hand gewezen. De Raad kwam dus niet terug op het genomen besluit. Met algemeene stemmen werd ook een'voorstel aangenomen wan de gas commissie, om in 't vervolg nooit meer de vergoeding van ƒ10 per per ceel uit te keeren voor den aanleg van binnengasleidingen. Eveneens conform het advies van de gascommissie besloot de Raad om in de Brouwerlaan nog een gaslan taarn te plaatsen en het gasbuizen- net in den Loosierweg III, de Beek laan en aan de Haven niet door te trekken, aangezien de uitgaven, daar aan verbonden, niet gewettigd zijn. Van de gebruikelijke rondvraag werd door geen der heeren gebruik gemaakt. SPAARNDAM. Het bekende groote „Rijnlandsche Huis" alhier zal. naar wij vernemen, worden verkocht, HALFWEG. Tot bestuurslid van den Houtrak- polder is gekozen de liieer G. van der Beek te Heemstede. Donderdag werden na monstering alhier 2 paarden voor Duitschland aangekocht: prijzen 387.50 en 500. Rechtszaken MISHANDELING. De straf van 2 maanden, opgelegd aan W .v. d. H., scheepskapitein te Rotterdam, wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge gehad hebbende, werd door liet Hof te 's-Gravenhage gewijzigd in een geld boete van 100, subsidiair 25 dagen hechtenis. AFPERSING EN HELING. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vernietigd een vonnis der Rot- terdamsche rechtbank, waarbij J. Chr. v. Z., los werkman aldaar, wegens afpersing tot 9 maanden en \V. A. I,. sigarenmaker aldaar, wegens heling tot 6 maanden gevangenisstraf wa ren veroordeeld. Het Hof verzwaarde de straf van eerstgenoemden tot 2 jaar, van laatst genoemden tot 1 jaar. VRIJSPRAAK. Door de arrondissements-rechlbank te Breda werd Donderdag het hoofd dei- school te Oosteind, gem. Ooster hout, C. G. N„ tegen wien eene ge vangenisstraf van twee jaren en voor d-li tijd van vijf jaren ontzegging van het recht om bij liet openbaar onder wijs werkzaam te zijn. werd geëischt. vrijgesproken van het hem ten laste gelegde met last tot zijne onmiddellij ke in vrijheidsstelling. („Tel.") Telegrammen HET ITALIAANSCHE KABINET. ROME, 17 Mei. (Reuter). Minister 'Sonnino zal morgen den koning ver gezellen bij de inwijding der Sim- plon-baan. Guicciardini, de minister van buï- tenlandsche zaken, deelde in de Ka mer mede, dat het ministerie ontslag had gevraagd. Men zegt, dat de koning de ontslag aanvrage van het kabinet weigert te aanvaarden, daar het ministerie niet overeen politieke quaestiegevallen is. Binnenland HOFBERICHTEN. Voor 't eerst sedert enkele dagen nam de Koningin Woensdag weer deel aan het diner met de Koninklijke hofhoudingde dagelijksche rijtoer van H. M. blijft echter sedert een viertal dagen achterwege. De lijfarts van H. M., dr. Roessdmgth, bracht de zer dagen weder een kort bezoek ten paleize Het Loo. („Avp.") CELEBES. De particuliere correspondent van 't „Hbld." te Batavia seint: „Boentoe Batoe aan drie zijden aan gevallen en daarna genomen." TWEEDE KAMER. Het zal aan een ieder, die de be raadslaging over de regeling van het Arbeidscontract ook maar ter loops volgt, wel duidelijk zijn ge worden. dat die regeling lastige kanten heeft, netelige vragen om sluit. Een paar daarvan hield de Kamer gisteren bezig. Men weet dat de Kamer was blijven steken bij het ar tikel dat het recht van den arbeider behandelt, om bewijsstukken te vor deren, waarmede hij kan aantoonen, dat hij recht had op tantièmes. De Minister had, ingevolge het debat, een nieuwe redactie voorgesteld om bij schriftelijke overeenkomst hier van afwijking toe te laten. Hij wilde dus geen dwingend recht laten be staan. Een amendement-Limburg, om juist, vooral in het belang vain de genen, die op provisie werken, het voorschrift dwingend te maken, werd verworpen met 37 tegen 22 stemmen. doch aangenomen een amendoment-Talma (ubor den heer Plate ingediend, daarna ingetrok ken, doch door den heer Talma we der opgevat) om het dwingend recht te bespreken, met dien verstande, dat het artikel niet verplichtend zal wezen, voorzoover den arbeider een deel uit de winst der onderneming toekomt. Dwingend recht dus ten aanzien van het loon, niet ten aan zien van tantièmes. Een tweede quaestie werd opgelost door de aanneming van ©en amen dement der heeren Limburg enJan- nink. Een artikel der wet laat toe, dat ten aanzien dergenen, die niet meer dan 4 per dag verdienen, be slag op het loon in geld geoorloofd zal zijn tot 1/5 van het be-drag. Bei de genoemde heeren wilden' nu ten aanzien van hen, die meer dan 1200 per jaar verdienen, een beslag toela ten tot 2/3 van het loon, want, re deneerden zij. aan een ieder, al ver dient hij ook veel, moet een be staansminimum zijn verzekerd als er op zijn loon beslag wordt gelegd. Na eenig debat werd het amende ment aldus gewijzigd, dat ..bij hoo- ger loon op het meerdere bedrag (dus op hetgeen meer dan ƒ1200 wordt verdient) beslag onbeperkt toegela ten" wordt. Dit werd met 45 tegen 18 stemmen goedgekeurd. Met een volgende quaestie kwam» men niet klaar. Een artikel der wet bepaald, dat het loon moet uitgekeerd worden in de munt. waarin gecontracteerd is. (Nederlandsch of vreemd geld.) Dit vond krachtige bestrijding op verschillende gronden. Bij de hee ren Pierson en Patijn voornamelijk, omdat zij er in de grensprovinciën een uitbreiding der circulatie van vreemde munt van vreesden, die men juist wilde tegengaan. Immers, deze heeren waren beducht, dat men zou contracteeren in de vreemde munt. omdat men daarin óf voor deel zag, óf er aan gewoon was. En het was juist dan ook op dien grond dat de heer Bolsius tegen het arti kel was. Hij wilde vrijheid laten bij de uitbetaling. Hiertegen kwam de Minister Van Raalte 'krachtig op. Hij wees er op, dat het artikel den ar beider in bescherming nam tegen nadeel. Wanneer het loon in Ned. munt was overeengekomen, doch elke 60 ct. daarvan met een Mark werd betaald, leed de arbeider scha de met die Marken kon hij geen 60 ct. schoolgeld, spoor, post, belasting enz. betalen. Men moest door dit ar tikel misbruiken tegengaanver meerdering van vreemde munt-circu- latie duchtte de Minister er niet van. Die kon trouwens op andere wijze worden tegen gegaan. Heden 11 uur voortzetting. EEN ONVERLAAT. Een kantoorbediende te Gronin gen werd Dinsdagavond om 10 uur door den 18-jarigen koemelker Jacob V.. onverhoeds in pols en hand ge stoken. Ernstig bloede ri<T werd de gewonde naar het politiebureau ge bracht, waar hij door dr. Tijmstm werd verbonden. De onverlaat, .die de wonden toe bracht, is diezelfde, die geruimentijd geleden den looper van een apothe ker met een pistool in den hals heeft geschoten. (Alk. Ct.) BRANDSTICHTING De wed. V. te Osch, wier huis in den nacht van 15 op 16 dezer tot den grond toe afbrandde, is door de po litie als verdacht den brand te heb ben gesticht, aangehouden en in bewaring gesteld. ('s-Hert. Ct.) POKKEN. Het aantal ingezetenen van Gro ningen, die zich in de laatste weken h ebben laten inenten of opnieuw in enten, werd de vorige week geraamd op 40.000. Bij de inrichting aan het Klooster zijn 9067 personen gmveest. Bij de buitengewone gedegenheden tot inenting, het hoofdbureau en de beide hulpbuerrua.'s van politie, blij ft de aan drang nog zoo groot, dat zij voor dit doel nog niet gesloten kunnen wor den. Tegenover de bewering van de Noordooster, dat het pókkengeval te Wildervank geheel op zichzelf staat, kunnen wij constate»eren, dat ook bij de in dezen tot oordealen bevoegde autoriteit de meemng vaststaat, dat de besmetting daar waarschijnlijk is overgebracht door verkeer met de Mor monen. („Prov. Gron. Crt.") 'T IS KRAS 1 Zeven, negen en tien jaren waren ze oudnauwelijks kwamen ze onder en boven hun broek uit Zoo sjouwden zij over 's heeren stra ten (Maastricht), en hadden zooals je dat soms op straat kunt hebben een zeldzaam buitenkansje Immers een van 't veelbelovend drietal vond een port ennonmaie en wel eene melt ƒ7 er in Wat daarmede gedaan Naar het politiebureau gebrachtze dach ten er niet aanEr mede naar moe der geloopenevenmin. Soms snoeperij gekochtOok niet. Neen de heeren togen er op uilt en kochten jenever! ja zeker, je-ne-vevschaf ten de bengels z'ch aan En met die kostbare wacht togen zij de stad uit, sloten zich op ach ter 't slachthuis en gingen zich zóó aan 't vurig vocht te buiten, dat men zo stom-ende-stomdronken vond neer liggen. op 't kantje van het bewuste- looze Zóó vèr waren ze „weg", dal men de herinnering niet meer bij hen kon opwekken, waar ze dien drank had den gekocht. Had men dat te weten gekomen, wat zou de betreffende slijter zich een leelijken buil op *t hoofd geloopen heb ben tegen de veel gesmade dr. Kuyper- Brankwet. Maar aan den anderen kant, hoe moet de dagelij ksehe omge ving van deze kinderen wel zijn Welk zevenjarig manneke ter wereld zal 't immers in zijn hersens opko men om jenever te gaan koopen als 't niet herhaaldelijk in zijn onmiddellij ke nabijheid d'aaraan personen ziet te buiten gaan („Limb. Koer.") NEDERLANDSCHE BLINDENBOND. In een der Doelezalen te Rotter dam is Donderdag de elfde algemeene vergadering gehouden van don Neder- landschen Blindenbond. Uit alle oor den van ons land waaien de blinde vrouwen en mannen in groot en getale naar deze jaarlijksche bijeenkomst opgetrokken, die te ruim elf uur geo pend werd door den voorzitter, den heer N. M. Schild, van 's-Gravenhage met een geestdriftige, warm toege juichte openingsrede. Hierna was do bonds-seóretaris, de heer G. J. van Oort van Haarlem, aan het woord tot het uitbrengen van het jaarverslag 1905. Op 1 Januari 1905 telde dJe Bond 280 gewone leden, 103 buitengewone leden en 97 donateurs, deze getallen wanen op 31 December 1.1 322 gewone leden, 143 buitengewo ne leden en 107 donateurs, een© ver mindering alzoo van 42 gewone, 40 buitengewone leden en 10 donateurs. Hot aantal eeraleden bleef stationair. Voor dó ziekenkas werd in clen loop van 1905 in het geheel 65 leden, inge schreven. met een totaal van 256 we ken ziekengeld; aan 29 leden werd een gelijk bedrag ter tegemoetkoming in de woninghuur uitgekeerd. Het tijdschrift van den Bond „Eigen Kring" verscheen 4 keer eens per drie maanden. dat gedeeltelijk in braille-schrift, gedeeltelijk in zwart schrift werd gedrukt, dit laatste voor hen, die geen braille-schrift kunnen lezen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Y. E. van Tienen van Deeft, Week, dat de totale inkomsten over 1905 bedra gen 6200.231/2, waaronder aan bui tengewone giften en legaten ƒ4468.66. De totale uitgaven beliepen de som van 2755.451/2er is aldus een voor- deelig saldo van 3444.78, makende met het voordeelig overschot over 1904 een totaal van 4499.78. Het ka- p'taal der vereeniging was op 1 Ja nuari ƒ12.750 groot. Op advies van den bondsraad werd de rekening en verantwoording goed gekeurd. Onder applaus der vergadering deel de de voorzitter hierna mede, dat bij hem van den beer M. Mie es te Rotter dam een gift was ingekomen van /450 vo'or die instellingen van den bond. Op voorstel van den voorzitter wer den tot ledien van den bondsraad be noemd mr. J. Lee van 's-Gravenhage en M. A. Huender van Deventer, ter vervanging van de heenetti J. M. Clans van Zevenaar en mr. C. A. Marchiant van Velp. Onder luide toejuichingen werden hierna tot eereleden van den bond be noemd mevr. R. G. van Waardt van Haarlem en mej. C. Schippers van Breiukelen, nadat de voorzitter vooraf de verdiensten van beid© dames voor d© vereeniging in den breede luad uit eengezet. Het lid van den bondsraad, de heer W. van Tienen, dat aan de beurt van aftreding was, werd bij acclamafe herkozen. Van d© hlindenstichting deelde de voorzitter mede, dat deze instelling thans zeven jaar bestaat en ongeveer 54.000 gulden bezit. Van de rente van dit kapitaal ontvangen nu 45 blinden een vaste jaarlijksche uitkeering. Het Tehuis vo'or alleenstaande blin den mag zich ook in voortdlurendm bloei verheugen. Begonnen in October 1904 met ƒ138, teilde de kas vaat dleize stichting op 1 Mei 1.1. ruim ƒ14.000. Besloten werd d© volgende alge meene vergadering te 's-Gravenhage te houden. Met de beste wensclten voor den toe- komstigen bloei van den Nederland- schen Blindenbond werd hierna de jaarvergadering door den voorzitter gesloten. EEN LIEFDESTREURSPEL. Daar in de Rietlanden, achter het gewirwar van de honderden spoorweg- riggels, bij 't diepe water van het Bassin waar de Zuid-Amerika booten aanleggendaar is gistermiddag heel wat gevraagd en verhaald door hen, die de lijken hebben gezien. 't Is dan ook een in-treurig iets, de resten van tv^e jong© levens, in knel lende omarming, sa omgebonden, drij vend aan de oppervlakte van hei door zooveel stoormbootschroeven gegeesel- de water. Omstreeks drie uur 's middags was 't, toen men de lijken bemerkte, dicht bij den lioogen steilen kademuur. Een jonge man van ongeveer acht end win tig jaar misschien, goed ge kleed. en hét lijk van een naar schat ting twee-en-twintigjarig meisje wer den op den wal gehaald. Zijn bretels waren nog bevestigd aan de achterste knoopen en tevens gebonden om haar middel, om den nig vastgeknoopt. Zij had nog de armen om zijn hals gekneldhij omvatte haar middel. Reeds e enige weken moeten de lij ken in liet water hebben doorgebracht; de toestand waarin ze verkeerden wettigt dit vermoeden. Vooral het overschot van liet meisje wees hierop. Bij 't aan wal halen kwam bloederig water uit neus en oonen tevoorschijn en de handen warm dik opgezwol len. Welk drama is hier afgespeeld? Men tast nog in 't duister. Ziehier eenige gegevens. De maai heeft rossig baar. was goed. gekleed en droeg een horloge ketting, zonder horloge, van vestzak tot vestzak. Aan den ketting hingen twee medaillons met de portretten der beide verongelukten. Zij was blond, vrij gezet eat even eens net gekleed, met mantel. Ze droe gen gouden ringen. Behalve eenige papieren hadden ze bij zich spoorkaartjes Amsterdam Haarlem. Op het meisje werd een zak doek gevonden, gemerkt A. H. Een kastelein in de Czaar Peter straat heeft ons verzekerd, dat de jon ge man een varensgezel is, die veel malen zijn lokaal heeft bezocht Naam en adres zijn hem echter onbekend. En van 't meisje meent men te we ten, dat zij afkomstig is van Alkmaar of omstreken. De overblijfselen zijn in manden overgebracht naar het lijkenkuisje van de Ooster-begraafplaats. Voortoe gang dient men zich te vervoegen aan den politiepost Muiderpoort. Een bootwerker meent zich te herin neren, dat hij bedoelde personen Zon dag vóór drie weken op het terrein achter deta spoorwegovergang bij de Rietlanden heeft gezien. („T©1.") ONGELUKKEN. Voor een paar dagen viel op dien N.Z. Voorburgwal bij Palais Royal te Amsterdam een werkman, toen hij in de verkeerde richting van d© ©Lefc- triscbe tram afstapte, zoodanig op die straat, dat hij den zwaren wagen te gen de borst kreeg. Hij werd per brancard naar het Binnen-Gasthu'a vervoerd, en is daar nu aan de ge volgen van zijn ongeluk overleden. De man laat een vrouw met iter kinde ren onverzorgd, achter. De visscber A. B. te Schardam 's, bij het i hl talon van ansjovisnetteai, uit de roeiboot gevallen en verdron ken in de Zuiderzee. Op den hook van die Stadhouders kade en Hobbemastraat te Amster dam is eene vrouw aangereden door een tweewielige motor. Hare opnam© in het gasthuis was noodig. Tegen den wielrijder zal proces-verbaal wor den opgemaakt, aangezien hij, vol gens ooggetuigen, woest reed. CHARITé „Charité" heet een speelhol te Am sterdam. Of de eigenaar bekend is met art. 456 lo. van het Wetboek van Strafrecht, zoodat hij weet er niet minder strafbaar om te zijn, ook al etelt hij den toegarur afhankelijk van eenige voorwaarde of van de inacht neming van eenigen vorm, is niet ze ker. maar vast ataat in ieder geval,

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2