HAARLEM'S DAGBLAD Mil 19 Hfi 19ÖG Binnenland Naar wij vernemen zijn de lie eren G. J. Sariemijn, inspecteur van het vervoer der H. IJ. S. M. te Amsterdam en Joh. F. W. Stom, architect te Haar lem, benoemd tot correspondeerende leden van het Kon. Aardrijkskundig Genootschap te Lissabon. SCHIETOEFENINGEN IN DE STELLING VAN DEN HELDER. 3de DISTRICT. Volgens medeeeling van den minis ter van oorlog, zullen in het laatste gedeelte van de maand Juli en in den loop der maand Augustus 1906 schiet oefeningen plaats hebben in de stel ling van den Helder, uit verschillen de vuurmonden, opgesteld op de ver dedigingswerken aldaar. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het betrokken fort een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der 'oefeningen, als mede gekleurde vlaggen, aangevende de richting, waarin gevuurd zal wor den. Bovendien zullen op die dagen groote waarschuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, ver meldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en nabij het Torpedo-magazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der ge kleurde vlaggen als volgt Een rood en witte vlag bet eekent Noord, zwarte vlag Oost. wit en roode vlag Zuid, witte vlag West, wit en zwarte vlag N.O., rood en zwarte vlag Z.O. zwart en witte vlag Z.W. zwart en roode vlag N.W. Indien een stoomvaartuig tot waar schuwen of sleepen aanwezig is en indien de oefeningen het toelaten, zal door dit vaartuig desgewenscht hulp worden verleend aan kleine zeilvaar- tuigen om uit den onveiligen sector te komen. EEN KUNSTENARES, DIE EEN MAN IS. In het „Nieuwsbl. v. Ned" werd de zer dagen medegedeeld, dat een beeld houwster van naam, die voor enkele jaren den prix de Rome verwierf, me juffrouw F. J„ steeds als meisje be schouwd en als zoodanig ook bij den burgerlijken stand ingeschreven, ge bleken was een man te zijn. Het verhaal kwam op het eerste ge zicht ongelooflijk voor, doch het is ons gebleken, dia;t men hier te doen heeft met een kunstenares, die blijkt een kunstenaar te zijn. De beeldhouw- ster van voor enkele weken, mejuf frouw Free JeLtsema, is iin werkelijk heid thans de beeldhouwer .Mtserna. Enkele weken geleden is de 26-jarige kunstenaar uit Nederland naar Italië vertrokken, waar hij thans werk zaam is. Free Jettsema werd te Uithuizen 'n de provincie Groningen uit eenvoud1 ge oudere geboren en op gezag van den geneesheer dier plaats bij den burgerlijken stand ingeschreven, als zijnde van het vrouwelijk geslachten werd ook aldus opgevoed. „Zij" be zocht de school, werd te Amsterdam leerlinge dei- rijksnormaalschool voor teekenonderwijzers, kwam later aan de rijksacademie van beeldende kun sten en werd spoedig een kunstenaar van naam. getuige den prix de Rome, dien zij wist te verwerven. Herhaal de malen toefde zii ter wille van de kunst in Italië en te Parijs, en woonde daar steeds op kamers. In de laatste jaren echter rees al lengs twijfel en ofschoon haar vrou welijke gelaatstrekken en dik hoofd haar ieder anders deden vermoeden, kwam ten slotte de zekerheid, dat zij tot hei „sterke" geslacht behoort. Natuurlijk zijn toen de noodige of- ficieele stappen gedaan om naai- de wel de vergissing te herstellenaan alle wettelijke formaliteiten, die vele waren, is nu voldaan en thans staat Free Jeltsema ingeschreven bij den burgerlijken stand, zoodat hij ook zonder grondwetslierziening in het kiezerscorps kan worden opgenomen. Een paai- weken geleden is de „her boren'" kunstenaar naar Italië ver trokken. Hij gevoelt zich na zijn we dergeboorte zoo gezond en opgewekt mogelijk. („Hbld.") tal hunner uitgehaald. Waarschijn lijk teleurgesteld door een minder gelukkige vangst (de heertjes jagen als ze 's avonds laat naar huis gaan bij voorkeur op katten) landden ze aan op de Baangracht bij de Wes terstraat aldaar, vischten uit de gracht een daar drijvende matras op, staken ze aan en wierpen dat bran dend goedje op een schuit gevuld met.vaten petroleum. Gelukkig was spoedig politie bij de hand. die een der schavuiten in rekende. De twee die ontvluchtten, vonden Donderdagochtend aan het telegraafkantoor en rechercheur, die hen meenam. KWAJONGENSSTREKEN. Onder de jongelui die aan het te legraafkantoor te Amsterdam als be stellers dienst doen, zijn zeer ondeu gende exemplaren. Een leeJijk stuk je is Woensdagnacht door een drie COLLEG1ALITEIT ONDER KELLNERS. Bij de aardbeving te San Francisco zijn ook kellners gewond, onder wie tien leden van den Genfer Verband, de Internationale Vereeniging van ho tel- en restaurant geëmployeerden. Dit heeft de Genfer vereenaging te Amsterdam aanleiding geven f 60 aan dé noodlijdende vakbroeders te San Francisco te zenden. Het bedrag is dezer dagen verzonden. Ook meldt men ons nog, dat jn alle afdeelingen van den Genfer Verband inzamelingen voor hetzelfde doel wor den gehouden. De laatste inzameling onder de leden voor een blinden kell- ner te Antwerpen heeft reeds 3000 Mark opgebracht. („Tel.") liet dept. van buitenl. zaken te Pa rijs ingewonnen, waaruit blijkt, dat hij daar „ébéniste" is geweest. Dit beroep wordt vertaald door „ivoor werker", terwijl toch bij gebreke van eigen kennis de ambtenaar van bui ten!. zaken die de Fransche mede- deeling vertaalde, uit het eerste het beste woordenboek had kunnen lee- ren, dat en wat de Franschen „ébé niste" noemen, bij ons „schrijnwer ker" of „kastenmaker" heet. Wij zijn niet voor vermeerdering der Staatsuitgaven, maar een nieu we post op de begrooting voor het aanstellen van ©en bekwaam verta ler uit het Fransch komt ons vol doende gevestigd voor en zeker in 's lands belang, zoolang het Fransch de taal der diplomatie blijft en aan ons ministerie van buitenl. zaken blijkbaar zoo weinig wordt ver staan (Hbld.) MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM Donderdagmorgen, even na h-alf- twaalf, werd de drukke Noordblaak te Rotterdam eensklaps opgeschrikt door het knallen van schoten en men ontdekte dan ook een vreemde ling. die. in den rug gedekt doorliet postkantoor, bezig was een revolver af te schieten in de richting der vestibule van de Wissel- en Effecten- bank. terwijl zijn andere hand een dolk omklemde. Het bleek al spoedig dat zijn tegenstander, die ook met een dolk was gewapend, het gebouw van de genoemde Bank was binnen gevlucht. Het gelukte aa.n de politie beide vreemdelingen, die Spanjaarden wa ren. te arresteeren. terwijl voorts aan het licht kwam, dat de schut ter zwaar gewond was door een pon- ja ardstoot achter in den hals. Bei den waren hevig twistende uit de Molensteeg gekomen, waar de een blijkbaar den dolksteek reeds had opgeloopen, terwijl de dader iai de Wissel- en Effectenbank wag ge vlucht, waar hij juist door den por tier zou worden verwijderd toen de ander met het schieten begon. Wonder boven w.onder werd nie mand geraakt. Nadat beide perso nen die op zoo geruchtmakende wij ze hun veete hadden bekoeld naar het politiebureau in de Pan wen steeg waren overgebracht, bleek de met den dolk geraakte zoo gekwetst, dat zijn opname in het ziekenhuis nood' zakelijk was. EEN LEEMTE. In de Memorie van Toelichting van het 18 April jl. de Kamer toege zonden ontwerp van wet tot goed keuring der internationale sanitaire overenkojnst van 3 December 1903, lezen wij dat geen vertaling dier overeenkomst er bijgevoegd wordt om de volgende reden „Bij de bewerking der bedoelde vertaling aan het departement van den eerstondergeteekende toch is ge bleken. dat het leveren van eene juiste overzetting van verscheidene technische termen, woorden van col lectieve beteekenis enz., op ernstige moeilijk te overkomen bezwaren zou stuiten". Bedoeld departement is dat van buitenlandsche zaken. Dat de stel ler van den aan gehaalden volzin geen goede Nederlandsche vertaling zal kunnen leveren, blijkt reeds uit dien zin zelf, waarin germanisme en onduidelijke bastaardwoorden al te kwistig zijn gebruikt. Hij behoefde zich dus niet te dekken door een be roep op dr. Ruysch. Die verklaring van onmacht dan ook niet zonder tegenspraak ge bleven, en vluchtig doorlezen der be doelde overeenkomst heeft ook ons niet kunnen overtuigen, dat 'de Ne derlandsche taal te arm is om de daarin neergelegde begrippen v te geven. De fout moet dus schuilen bij bet dept. van buitenl. zaken, en de kans op juistheid dezer veronder stelling werd nog grooter toen wij lazen wat de minister van justitie den heer Van dei- Zwaag op diens interpellatie in zake José Vinas ant woordde De minister maakte daar bij melding van inlichtingen omtrent dien persoon door bemiddeling van EEN SLECHT HART! Men schrijft aan het Hbld. Vele adspiranten naar de betrek king van kommies bij 's Rijks belas tingen en accijnzen, waarvoor een examen te Arnhem wordt gehouden, zijn door de geneeskundigen aldaar afgekeurd. Alleen van de gemeente Schoterland zijn van de 15 adspiran ten 10 afgewezen, één wegens „een slecht hart". Deze man had zich voor af laten keuren door een geneesheer in zijn woonplaats. Na de afkeuring liet hij zich nog door een anderen medicus keuren, die constateerde „aan het hart mankeert niets". An deren werden afgekeurd wegens kromme teenen, kromme knieën, slechte landen enz. allemaal kwalen je, waarin f10 worden vermist. Zijn signalement luidtoud 25 26 jaar, flink gezet, haar blond, rood aange zicht zonder baard of knevel, gekleed met zwarte colbertjas en broek, bruin vest met witte stippels. STRAATROOF. In den nacht van Zondag op Maandag werd te Groningen een brutale straatroof gepleegd. Uit de richting van de Folkingestraat kwa men dien nacht twee personen, waar. bij zich. ook bevond een zekere B. S. Zij waren ©enigszins beschonken en liepen naar het Schoolholm. waar zij drie jongelieden ontmoetten, die ook ineer of minder aan Bacchus ge offerd hadden. Men werd handge meen en het gevolg hiervan was, dat een van het drietal zich op B. S. wierp en hem. op den grond lig gend, zijn zilveren horloge met ket ting ontrukte, De dader ging met zijn vrienden aan den Kaal. Den volgenden morgen kwam B. S. op het politiebureau aangifte Ni- den diefstal doen. Rechercheur Van der Korst toog op onderzoek uit en het gelukte dezen wakkeren politie beambte den dader te vinden. Het was zekere Hendrik S., die in dienst was bij den heer Noack, aan den Emmasingel. S. legde een volledige bekentenis af. Natuurlijk is proces verbaal tegesn hem opgemaakt. eerst op het Centraal-Station to Am sterdam een boel bekijks gehad te heb - ben. Dit gebeurde onder begeleiding van 2 rijksveldwachters en 3 militai ren. Later, in Haarlem gekomen, moest hij weder in zoo'n equipage plaats nemen, en na aankomst werd hij weder in de gevangenis in voor arrest gesteld, waar hij zal blijven totdat zijn vonnis zal zijn uitgespro ken. En dan? vond. veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf, onder aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch was 1 jaar en zes maan den gevangenisstraf. POKKEN. Men schrijft uit Veendam Met het oog op het pokkengevai in de gemeente Wildervank gaan liet Pinksterfeest en de groote harddrave rij hier dit jaar niet door. Men meldt uit Groningen Op verlangen van de overheid is het festival der Christelijke muziek korpsen op Hemelvaartsdag te Pa- terswolde afgelast. De inspecteur dier volksgezondheid doet moeite het zendingsfeest te Sloch- teren op Hemelvaartsdag niet te laten doorgaan. Rechtszaken ONHEBBELIJKE WRAAKOEFENING. Een onhebbelijke wraakoefening namen dezer dagen een paaT gla- zenwasschers te Groningen Zij be gaven zich dien dag naar de Leeu warderstraat. om van een der per- „„„w i^ic t,# voa ceel en de ramen aldaar schoon te waan an zij nooit lots gemerlit had- maken Nu wUde hct toeval ze den. FRITZ WAGENAAR OVERLEDEN. Fritz Wagenaar, die in voorarrest zit in verband met verschillende mis drijven, is in 't huis van Bewaring te Amsterdam aan een borstkwaal overleden. PRETTIGE THUISKOMST. Woensdagnacht in zijn woning in de Benthemstraat thuiskomende, werd P. J. gewaar, dat heel zijn heb ben en houden, niets uitgezonderd, verdwenen was. Ook de huishoudster die dit klaarspeelde, is verdwenen. KRAS. Men meldt uit Ochten van 16 Mei Een arbeider van den heer K. v. Westreenen, hakker en landbouwer alhier, Jan v. Lavieren geheeten, viert heden zijn 82sten verjaardag en mag tevens terugzien op eene 70-ja- rige werkzaamheid op dezelfde boer derij, waar hij ook -den grootvader en den vader van den tegenwoordi- gen bewoner gediend heeft. ONGELUKKEN. Woensdagavond gebeurde voor den hoofdingang van het Vondelpark op de Stadhouderskade te Amsterdam een treurig ongeval. Een dame me vrouw Van Zutphen, op een rijwiel gezeten, wilde voor de tram uitwij ken. doch kwam daarbij in botsing met een motorfiets. De berijder van den stoomfiets be kwam slechts eenige onbeteekenende kwetsuren. Mevrouw Van Zutphen. helaas, kwam er slechter af. Ernstig aan liet hoofd gewond, werd zij bij een dokter binnengedragen, die een hulpverband aanlegde. Per rijtuig vervoerde men haar 'vervolgens naar het Wilhelmina- Gasthuis, waar zij ter verpleging werd opgenomen. Woensdagmorgen werd het vijfja rig kind van M. G„ te 's Heer-Hen drikskinderen door een boerenwagen oven-eden. Het was dadelijk een lijk. Te Stadskanaal (Gr.) is nit de z. g. Kromme Wijk, het lijk opgehaald van den 22-jarigen Schrik, sedert j.l. Zondag verdwenen, van Alteveer (Onstwedde.) (Tel.) EEN OPLICHTER. Door een bewoner van de Van Os- tadestraat te Amsterdam is aangifte gedaan dat hij Zaterdag een kamer heeft verhuurd aan een man, die voorgaf te heeten Pr ado en te zijn ingenieur bij de maatschappij „Elec- tra". De man as Dinsdag heimelijk vertrokken, terwijl tevens een gouden ring, een horlogeketting en een beurs bij een verkeerd perceel belandden en daar flink aan het spoelen gin gen. Toen het werk was afgeloopen. vroegen ze van den bewoner het geld. voor het reinigen der ramen verschuldigd, maar de bewoner was niet geneigd, vergoeding te geven. Toen pakten de glazenwassohers vuil van de straat en wierpen dit tegen de woning, die er, zooals wel te be grijpen is, in een oogenblik aller- smerigst uitzag. Tegen de glazen- wasschers is proces-verbaal opge maakt. 3 OCTOBER TE LEIDEN. In. de Woensdagavond gehouden algemeene ledenvergadering der 3 October Vereeniging werd op voor stel van het bestuur besloten Lei den's ontzet dit jaar te vieren door een optocht te water, voorstellende den intocht der Geuzen na het ont zet, in navolging ©ener feestviering reeds in 1577 gehouden en in 1887 voor 't eerst herhaald. DIE 'T KLEINE NIET EERT. In een sigarenwinkel in de Wak- kerstraat te Watergraafsmeer be merkte de winkelier kort na het be zoek van een Huizer vischboer. dat hij een zijner koperen gewichten miste. Toen de politie den verdachte, Van Gooien genaamd, opgespoord had, werd het gewicht op hem be vonden en erkende hij ook het te hebben weggenomen. ROEKELOOS. Te Terborg waren Woensdagmid dag eenige jongens aan het spelen met een flobert geweer. De één dreig de den ander to zullen doodschieten, haalde den haan over en schoot, al tijd spelenderwijze, op zijn makker. De kogel drong den jongen in het hoofd. Daar liet tot nu toe niet gelukt is dien te verwijderen, zal de jongen naar Arnhem worden overgebracht. ZAAK-NOeLS VAN WAGENINGEN. Woensdag wees de eerste kamer der rechtbank te Amsterdam vonnis in de zaak van den kantoorbediende Zijlstra tegen Noöls van Wagenin- gen, om de betaling van achterstallig loon. De heer Zijlstra was ongeveer een jaar in dienst geweest en het be twiste punt in dezen rechtsstrijd was, of deze dienstbetrekking berustte op 'n persoonlijke verhouding van par tijen, dan wel of Z. ambtenaar was van de Emissie-bank, een van de vele linancieeie instituten, welke op de faillietenlijst een roemloos einde von den. In deze zaak werd voor den eischer geoccupeerd door mr. Modderman, en voor gedaagde door mr. B. E. As scher. Uit de boeken der bank zou ge bleken zijn, dat Z. niet tot hare be ambten behoorde. De rechtbank besliste, dat de eisch van den bediende voor 'n deel voor toewijzing vatbaar was, en veroor deelde Noëls van Wageningen tot de betaling van een som groot f 145.25 met de rente vijf procent van den dag af der dagvaarding en de kos ten. (Tel.) In MILITAIR RECHT, het „Volksdagblad" lezen Wij 30 April j.l. werd een milicien we gens niet-salueeren voor een korpo raal der vesting-artillerie Tr„ te Am sterdam aangehouden. Een milicien van bovengenoemden korporaal, wien dit ter oore kwam, zei tot den korpo raal op de kaimer, dat, wanneer hij rapport durfde te maken, hij dan wel een pak slaag kon krijgen. Deze mi licien zag er niets kwaads in, dit te zeggen, daar deze korporaal zich al tijd nogal vrij inflict met zijn minde ren. Ja, zich zelfs vaak met dezen handtastelijk inliet. Maar wegens dit vrij onschuldig gezegde werd den mi licien onmiddellijk voorloopig arrest opgelegd. Na reeds 8 dagen in voorarrest te hebben doorgebracht, werd de schul dige met vrijen overtocht (per cel wagen), als ware hij die grootste mis dadiger en boef, naar de strafgevan genis te Haart ean overgebracht, na HOLLANDSCHE HYPOTHEEKBANK. Spoedig nadat de bekende malver satiën bij de Hollandsche Hypo theekbank zichtbaar werden, wend de de firma J. van Marie. Co., com missionairs in effecten te Amster dam. zich tot de directie van die Bank met verzoek om afgifte 1 een nieuw couponblad voor een haar bezit zijnde pandbrief. Aan dat verzoek werd door de directie niet voldaan, omdat de bedoelde pand brief tot de z. g. gesignaleerde be hoorde. De firma Van Marie dag vaardde nu de Holl. Hypotheekbank voor de Rechtbank te Amsterdam, opdat deze worde veroordeeld tot af gifte van het gevorderd couponblad. Die vordering werd door de Bank be streden en reconventioneel eischt zij de afgifte van den pandbrief, op grond dat die haar zoude ontvreemd zijn, en bij gebrek van afgifte scha devergoeding. In den loop van dit geding conclu deerde de Holl. Hypotheekbank, dat de leden van do eischende firma op vraagpunten zouden worden ver hoord, voornamelijk om te doen uit komen, dai zij den iitigieuse pand brief van één der voormalige direc teuren van de Bank of van beider in beleening had genomen. De firma Van Marle achtte evenwel de ge stelde vraagpunten niet ter zake die nende en drong tevens aan op af doening der zaak zelve, dus toewij zing der door haar ingestelde vorde ring en niet-ontvankelijkverklarmg van den eisch in reconventie. In dezen stand van de zaak wer den Woensdag de pleidooien gehou den. Voor de firma Van Maile werd ge pleit door mr. J. P. A. N. Caroli, en voor de Bank door mr. Hazelhoff Roelfzoma. ONGEPASTE HANDELINGEN. De Arr. Rechtbank te Zutphen heeft den handelsreiziger E. Jacobs aldaar, beschuldigd van het plegen van ongepaste handelingen tegen over eene dame, met wie hij zich tusschen Amsterdam en Uitgeest al leen in een coupé van den trein be MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP De rechtbank te Almelo veroordeel de J. t. D. te Enschedé, thans gede tineerd. wegens mishandeling met doodelijken afloop, gepleegd op zijn tante en pleegmoeder Gerrltdina Voortman echtgenoote van J. As- sink, tot een gevangenisstraf van 2 jaar. De eisch was 3 jaar. De rechtbank te Assen veroor deelde den Duitschen ingénieur H. H„ die van de .artillerie-marine te Bremerhaven naar ons land gedeser teerd was en te Hooghalen een fiets stal tot 3 maanden gevangenisstraf; en J. de V. en J. B„ te Ruinen, die H Knik aldaar 29 sneden met een mes toebrachten, waardoor hij 13 maal verwond werd, iedea* tot 1 jaar gevangenisstraf. DE SCHOOL MET DE FLESCH. De Kantonrechter te Rotterdam wees Woensdag vonnis in de zaak van den „onderwijzer", die zijn leer lingen voor het betaalde schoolgeld borreltjes tapte. Hij besliste dat. of schoon beklaagde zich als bierhuis houder had laten afschrijven, hij toch' als zoodanig moet aangemerkt wor den. Zijn schoolmeesterschap is dan ook niets anders dan een poging om de verordening te ontduiken Hij werd veroordeeld tot f 15 boete subs. 5 da gen hechtenis. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Donderdag uitspraak gedaan in de bekende zaak van den notaris H. A. te Gorinchem. door de Dor- drechtsche rechtbank wegens valscti- heid >n geschrifte veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Het Hof heeft dit vonnis bevestigd. De adv.-generaal had tegen den be klaagde 6 maanden gevangenisstraf ontzetting uit zijn ambt ge- eischt). OVERTREDING DER BOTERWET. De kantonrechter te Nijmegen heeft v. d. B„ handelaar aldaar, wegens het doen rondventen van margarine, zonder dat op de verpakking het woord ..margarine" was aangebracht, we gens overtreding van de Boterwet, veroordeeld tot een boete van 600, subs, vier maanden hechtenis, met be vel tot openbaarmaking van den zake lijker! inhoud van het vonnis in de plaatselijke dagbladen. Leger en Vloot LANDWEER. De „St.-Ct.No. 112 bevat een Kon. besluit van den 9den Mei (Stbl. No. 111), houdende regelen betrekke lijk het toekennen van de vergoeding bedoeld in artike 115bis der Land- weerwet („Staatsblad" No. 160 van 1901). gewijzigd bij de wet van den 27slen April 1906 („Staatsblad" No. 73). Sport en Wedstrijden CRICKET. Het programma van den Nederland- schen Cricketbond vermeldt voor Zondag o.m. de volgende competitie wedstrijden Eerste klasse afdeeling Ajax Rood en Wit, ie Leiden R. C. C.— 's-Grav. C. C-, ie Schiedam en A. C. C. Victoria te Haarlem. Men deelt aan de N. R. Cri. mede, dat R. C. C., van daar. geen deel zal nemen aan de eerste klasse-competi tie van den Nederlandschen Cricket bond. VOETBAL. Naar de Sport-Kroniek" meldt, zul len er met toestemming van den Mi nister van Oorlog op 25, 26 en 27 Sep tember te Breda seriewedstrijden voor militairen worden gehouden, waaraan elftallen van land- en zeemacht en van leerlingen van militaire onder wijsinrichtingen zullen deelnemen. AUTOMOBILISME. Uit Milaan wordt bericht, dat er Woensdag, den derden dag van den automobielwedstrijd om do coppa Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar het Engelsch), 31) Haar kwijnende hoop was her leefd door de woorden van den jon gen Thompson, en zij was besloten de geheele kerk te doorzoeken, hoe veel tijd: haar dat ook mocht kosten. ZooaJs hij gezegd had. de tijd ging snel en in October zou alle kans voorbij zijn. Zij voelde, dat als het haai' niet gelukte, zij m een eind aan haai- bestaan zou maken, óf haar verstand verliezen. Niets zou haar kunnen bewegen naar Elmwood te rug ie keeren. Met die gedachte sloop zij verder, zonder oog voor de schoonheid om haar heen, totdat zij de kerk bereik te, die niet ver van het huis af was maar achter een boschje van lau rier- en ypeboomen verborgen stond. De deur was gesloten en zij wist geen middel, om er op andere wijze binnen te komen. Toen zij zich omkeerde, om den koster te gaan opzoeken ontstelde zij op hei gezicht van den jongen Thompson, die vlak achter haar stond. Hij had een vuurrooden kleur en hij scheen hoogst verlegen. Vergeef mij, stamelde hij, in antwoord op Christal's verbaasden, hooghartagen blik. Maar ik dacht dat wil zeggen, ik had een idéé dat u dat ilc liever zelf de oude kerk moest doorzoeken, en ik haal de de sleutels van den koster hij woont hier een Keel eind af, moet u weten. Ik weet van niets zei Christ al, de sleutels van hem aannemende. Als ik op die wijze .gevolgd word, dan zal ik noodzakelijk mijn maat regelen moeten nemen om daaraan een einde te maken. Wat kan het u schelen, waar Mr. Malincourt ge woon was te wandelen, of vie zijn geld vindt? Niets volstrekt niets zei de jonge man droevig. Laat mij de deur voor u openen. Miss Egerton het slot gaat niet gemakkelijk. Hij greep naar den sleutel dien Christal in het slot gestoken had, maar met een woedenden blik, draai de zij hem zonder zijn hulp om en ging de kerk binnen. U behoeft- rpet_ te wachten zei ze tot hem, terwijl 'zij de deur voor zijn neus dicht deed en den sleutel buiten in liet zitten. Toen 7.ij alleen was. wachtte zij even en keek rond. De kerk was hoogst eenvoudig, klein en ongezel lig. 1-let avondlicht scheen naar bin nen door gewone glazen vensters op de versleten en verlepte kussens der zitplaatsen, en op de vuile stof, waarmee de preekstoel was bekleed. Er scheen geen plekje te zijn, waar in met mogelijkheid iets verborgen kon worden. Zij ging naar de kerkekamer. het geen een klein vertrekje was, waar het ambtsgewaad van den geestelij ke hing. Een klein kastje bevatte de beinoo- digdheden voor den dienst, maar ook niets meer, en er was niets in. da.t aan geheime bergplaatsen deed denken. Van uit het portaal leidde een wenteltrap van steen naar den klok- ketoren. Toen zij boven aan de trap stond, keek zij naar de stoffige ruim te vol spinnewebben, waar de klok hing, die nu slechts onduidelijk zichtbaar was in de' steeds donker der wordende chemering. Zoo ergens, dan moest zij hier zoe ken. Mr. Malincourt had zijn geld gewisseld in banknoten, waarvan de nummers waren opgeschreven in bet gezegelde pakje, dat Mr. Wickham bewaarde. Papieren geld nam niet veel plaats in en alg zij in een of ander trommeltje gelegd waren, dan waren zij ook veilig tegen vocht. Christal was bijna zeker, dat er niets verstopt was in de tuinen en bosschen van Ryelands. Uitgezonderd de vertrekken van Mr. Wickham, die gelijkvloers ach ter aan het huis waren, en die zij van plan was bij de eerste, de beste gelegenheid te doorzoeken, had zij systematisch iedere kamer in huis doorzocht. Toen zij opkeek in den somberen klokketoren rees er een vage, wildé hoop en haar hiart. dat. zij eindelijk misschien het geluk zou hebben haar doel te bereiken. Een wankelende houten ladder liep van het platform, waarop zij toen stond naar een opening in den muur daartegenover en ©en tweede laddertje, even oud, liep van dat plekje naar een ander gat hooger op. Het zag er hoogst gevaarlijk uit om dat trapje op te gaan. maar Christal was al te ver heen om daarover nog te denken. Zij zette haar voet op de eerste sport en ging naar boven. Toen zij dat deed zwaaide en kraakte alles om haar heen en zij had een gevoel alsof zij ieder oogenblik naar bene don zou kunnen stortentoch hield zij vol totdat zij de eerste opening bereikte, waarin het eind van de ladder stond. Zij had spijt, dat ze haar lantaren niet had meegebracht, maar het was nu te laat. Zij leunde voorover en stak vlug haar hand in de donkere opening. Op dat oogenblik kraakte de lad- der, boog door en gleed uit en vóór zij iets kon grijpen om haar val te breken, viel zij op dien vloer met al haar gewicht op den linkervoet, die dubbel gevouwen onder haar lag. Zij schreeuwde van pijn, maar het was niet alleen lichaamspijn die haar kwelde. Zij wist, dat haar enkel gebroken of hevig gekneusd was, en dat haar onderzoekingen eenige weken ge staakt zouden moeten worden. Bij die gedachte alleen kon zij 't wel uitschreeuwen. Br wa$ n0& ®en andere bittere druppel in haar lijdensbeker. Zij had haar onderzoekingen gedaan op tijden, dat zij zichzelf onbespied waande, en de gedachte dat zij nu gezocht en gevonden zou worden, hinderde haar onuitsprekelijk. Nu zou zij h«er den heelen nacht hulpe loos en vol pijn blijven liggen of misschien nog langer, en als men haar eindelijk vond, dan zou er ver moed worden waarom zij naar de kerk was gegaan en iedereen zou er over babbelen. Kon zij maar in de duisternis naar huis kruipen, dan zou het nog zoo erg niet zijn. Zij zou dan wel een of andere verontschuldiging voor haar toestand bedenken iets om te verbergen wat haar overko men was. Zij trachtte de trap af te gaan, maar de pijn was te grootZij klaagde en zuchtte luid van angst over haai' hulpeloosheid. Het was af schuwelijk te moeten denken, dat zij daar moest blijven liggen met zoo veel pijn, de geheele wereld zou nu haar geheim te weten komen. Dat stond haar te wachten. HOOFDSTUK XIII. Christal kon nooit vertellen, hoe lang zij gekweld door lichaams- en zielapijn in den toren van de oude kerk gelegen had. Zij 6cheen daar ai uren doorgebracht te hebben toen het geluid van de kerkdeur die ge opend werd haar attentie opwekte, en zij kwam overeind om beter te luisteren en zoo mogelijk te ontdek ken, wie de indringer was. Het kon de koster zijn, die, toen hij zijn sleu tels miste, gekomen was om de kerk te sluiten en ze mee te nemen in welk geval zij zich voornam om sUI te blijven liggen en maar te verdra gen. wat haar ook le wachten stond. Maar het openen van de deur werd gevolgd door de voetstappen van iemand. d*e de kerk binnenkwam. (Wordt vervolg.!.)

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5