NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7026 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 22 MEI 1906 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: PER DRIE MAANDEN: iff?, J-Syf Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Biï Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 Pm 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers0.02H j JJT n j u r a u Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Qroote Houtstraat 55. n de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave de.- Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Sacc., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. Binnenland Aftreden van Generaal van Heutsz? Naar ons met zekerheid, gemeld wordt, is generaal Van Heutsz om persoonlijke redenen als gouver neur-generaal 'van Ned. Oost-Indië afgetreden en zou aan den gouver^ neur van Suriname, den oud-minis ter van Koloniën Idenhurgh, telegra fisch de opvolging op den Buiten zorgschen troon zijn aangeboden. Het gerucht van het heengaan van generaal Van Heutsz was reeds eeni- ge dagen geleden, in verband met een betreurenswaardig vooiwaL in 's-Gravenhage verspreid en werd ook ons medegedeeld, maar wij hadden daarvan nog geen melding gemaakt, omdat de bevestiging daarvan op zich liet wachten. (Arnh. Ct.) komst in Den Haag het terrein, voor het Vredespaleis gekozen, heeft be zichtigd en naar aanleiding van dat bezoek als haar eenstemmig oordeel te kennen geeft, dat dit terrein bui tengewoon geschikt is voor het doel, terwijl zij het Bestuur der Carnegie- stichting met die keuze geluk- wenscht: CELEBES. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint Op den 12den dezer vertrok Mi- chielsen met staf naar Garoetoe. Den 13den en 14en waren bij gehou den verkenningen alle toegangswe gen naar Bontoe Batoe versperd ge vonden. Den 16den dezer werd de aanval ondernamen met vier compagnieën een sectie marinegeschut. een deta chement genietroepen en mare chaussee. te zamen 450 man. Deveiv sterkingen waren buitengemeen sterk, en étagegewijze aangelegd op een 300 meier hooge rots. De vijand verdween na bestorming van drie zijden in ongenaakbare grotten. De stellingen blijven bezet. De vijand liet achter 41 dooden en gewonden en 8 gevangenen. Onzerzijds gesneu veld of gewond 15 onderofficieren en minderen. Licht gewond de luite nants Berckenhoff en Pape en 17 man. Het blad teekent daarbij aa.n „Bij den vorigen mislukten aan val op Bontoe Batoe leden wij aan gesneuvelden en gewonden een ver lies van 2 officieren en 36 minderen, zoodat de vermeestering van deze stelling ons totaal heeft gekost 4 of ficieren gewond. '68 minderen gesneu veld en gewond. De gewonde officieren zijn de le- luitenant M. J. Berckenhoff. die ook bij de vorige bestorming van Bon toe Batoe (onbeduidend) werd gewond en de le-luitenant C. F. J. Pape. Wij vestigen er de aandacht op, dat de kapitein R. de Bruijn slechts 230 man te zijner beschikking had en daarmede échec leed. Ongeveer de dubbele sterkte aan infanterie met hulpwapens zijn voldoende gebleken om de rot9stelling Bontoe Batoe te vermeesteren. Het marinegeschut. waarvau sprake is. is vermoedelijk snelvuurgeschut van 3.7 c.M., dat reeds bij vorige gelegenheden zeer goede diensten heeft bewezen. De nietroepen zijn toegevoegd voor de behandeling der aangevraagde springmiddelen." VREDESPALEIS. Naar men verneemt heeft de jury voor de prijsvraag voor den bouw van het Vredespaleis uit eigen bewe ging aan het Bestuur der Camegie- stichting een schriftelijke verklaring overhandigd, inhoudende dat de ju ry den eersten dag harer DE CHINEESCHE MISSIE. Men meldt uit Den Haag Omtrent de komst naar hier van de Chineesche missie, belast roet de be studeering van staatkundige, staat huishoudkundige en administratieve instelli ngen in ons land, kan nog het volgende worden medegedeeld. De missie za.l 2-7 Mei e.k. in de re sidentie aankomen in heft Hotel den Ouden Doelen. De Chineesche gezant bij ons Hof zal haar -op de grens van oms land verwelkomen. Op den dag van aan komst zal de gezant aan de 'leden der missie een diner aanbieden. Met den vroeger gemeilden Chineo- scben onder-koning en ddn minister van ©eredienst aan het hoofd, zal de missie uit vijf-en-twintóg hooggeplaat ste personen bestaan, die met een talrijk gevolg reizen. dag een krachtige actie te gaan voe ren tegen het drankgebruik in de kersenboomgaarden. Niet minder dan negen openlucht-meetingen, op geluisterd door muziek, wil zij in de middenpunten van den kersen pluk organiseeren. De heer F. U. Schmidt vain Amsterdam zal op II©- mei vaartsdag te Kapel-Avezaath. Wadenoyen. Geldermalsen. Buren en Erichem spreken. Voor den Pink ster-Maandag zijn Zoelen. Maurik, Lienden en Kesteren aan de beurt. De burgemeesters dezer plaatsen gaven reeds hun toestemming voor dit plan. ONGELUKKEN. Vrijdagavond is te Amsterdam een 8-jarig knaapje. Veldhuis ge naamd. al spelende in het Waaigat achter de Planciusstraat gevallen en in de diepte verdwenen. Een schip per heeft den knaap met een vaar- haak in bewusteloozen toestand op gehaald, maar het mocht niet geluk ken het leven weder op te wekken. DE WORSTVERGIFTIGING. Naar men ons nader uit Leimuiden meldt, was de worst geleverd dooi den siager C. van der Poel, wonen de aan liet Tolhuis onder die ge meente. In het gezin van J. Uiter- waal werden 3 personen ziek en in dat van T. Vlasman eveneens. Ruim 50 pond werd bij Uiterwaal in toeslag genomen. Met het oog op deze gevallen van vergiftiging waarschuwt ook die bur gemeester van Leiderdorp de ingeze tenen ten ernstigste tegen het ge bruik van worst, waarvan de her komst onbekend is en waarin zich allicht vergiftige bestanddeel en be vinden. (L. D.) EEN HUIS IN DE LUCHT. Niet opgeblazen, meenen we. Maar opgevijzeld. De Linnaeusstraat gaat de hoogte in, zooals men weet. En in dat geval zou de portierswoning van de Ooster-gasfabriek in de laag te blijven staan, in een putje. Dat ging niet. En de heer Joh. Gelens Czn„ aan nemer en makelaan Oosterpark 47, wist er raad. oo. Voor 'n luttel som metje heeft hij 'het huis 72 cM. opge vijzeld. Eergisterenmiddag werd begon nen. Eerst werden binnenshuis eeni ge versterkingen aangebracht om den binnenmuur voor een gede< van 't daarop rustend gewicht te ontlasten. Toen brak men op de vereischte plaatsen wat gaten in de buitenmu ren eu plaatste de vijzels. Ze werden aangeschroefd. Vervolgens werd één laag steenen weggenomen. En de woning hing op de vijzels. "t Heffen kon beginnen. Op com mando van 't fluitje ging 't. Bij ieder fluitje werden de vijzels een slag opgedraaid. Nu, een dag later, is de (2 cM. hooge leegte al haast weer toegemet- seld. En heden woont de portier in de lucht, tot tijd en wijle de bodem door de 72 cM. ophooging naar hem toekomt. (Tel.) ACTIE TEGEN DRANKGEBRUnv De af deeling Tiel van de Vereeni- ging tot afschaffing van alcohol houdende dranken is voornemens op samen-Hemelvaartsdag en Pinkster-Maan- Letteren en Kunst WERKENDE LEDEN TENTOONSTELLING VAN ARTI. 't Tweede gedeelte is geopend. Er is veel dat gebleven is. Over 't alge meen vind .'k niet, dat 't gehalte ver beterd is. Toch, deze vertooning bracht enkele verblijdingen. Op de eere-plaats Wiggers. Al was de sterke wolkschaduw ook al een aar dig stuk van die zijde van Wiggers' talentnu in 't, groote Opkomende maan" heeft hij een heel fijn gev.oe lig. 'heel mooi schilderij geleverd. De maan straalt klaar over het wijde, het naar haar zich strekkende het rpim-verre land. Van _een heuvel, met dennen op de Helling, zie je néér naar een rivier, en verder, naar lage landen. En al verder dat je hl ik zich gaat spreiden naai' den horizont, al dieper wordt de omwer king van de avondmist. (Leelijke lijst hindert! Waartoe toch die klateren de verguldsel-lijsten Is er dan niet eens een modern decoratief kunste naar, die een zinlijke, rustige, eenvoudige, mooie, vooral mooie, zij het dan. indien noodig, gouden, lijst uitdenkt? Kan men alhier aan Kunstnijverheid 't initiatief niet daartoe nemen 't Buitenla.nd heeft al allerlei soorten, en hier zie je soms ook beteren, vooral op Lucas). Een tweede verheugenis is van Fl. Ver ster (151) „Kannetjes". Het is prachigIn z'n vorig stuk vond 'k het bekoorlijke niet. Ik zag alleen de kunde, de techniek, niet de kunst, de gevoelsweergave. Maar hier, in die simpele drie tinnen kannetjes is het levende, het psychologiesche, magnifiek. Zij zijn in hun houding zeer bijzonder. Zij staan naast el kaar en toch dringen ze tegen el kaar op Zij zijn als drie pratende wijfjes, als drie dronken jongens, die ieder staan te beweren. Wat Verster tot in 't volmaakte heeft, dat is kunde. stofweerga\e. Zijn schildering, van al die kleur tjes en lichtjes en tintjes en lijntjes is om groote eerbied voor te heb ben. Onwillekeurig ga je aan 't verge lijken 't eerste en 't tweede doek. En dan valt Tholen met (144) „Kermis" me toch tegen na z'n ..Zuidzee". Er zit niets van kermis- achtig-heid* in. En zelfs, als 'k 't niet in verband met dein titel beoordeel, en „What's in a namen?" dan nog, hoewel van ruimte groot, is het van Ideur geen ding om van te genieten. Vreedenburgh heeft nu een rustiger en een goed-van-goudtoon „Grondwerk". terwijl Wenche- bach's „.Beuken" sterk van sugges tie mooi van kleurdoek heeftde zware boomen donker opstandig, staan geweldig somber vóór hetzon- belichte landschap, ets dergelijks heeft A. L. Koster met een pastel, die 'k reeds in Haarlem zag. (Apro pos van den heer Koster. Bij den heer Gunning is een allerfijnste ets naalr een Weissentoruch achter 't raam geweest, een heel mooie ets.) De catalogus doorbladerend, maak 'k de volgende opmerkingen N. Bastert (7): „Aan den dijk". Weer niet Bastert op z'n best- ~uze Robert son „Atelier". Blijft prachtig zwaar werk! Arthur Briët. 't Mooiste, dat er isHet is een allerprachtigst doek. Kan niet mooier van weer gave. J. H. Coster: „Stilleven". Mooi grijs. Jan van Essen: „Doode gels, Studie". Mooi van kleur. J. G ab r i 1 s e Hoe durft hij zoo groot en duidelijk z'n naam er op zetten Me j. Goemans: goed. frisch stilleven. A. M. Gorter: leelij'k hoor, heel leelij'k. Hart Nibbrig: Nu roet dè.t II. W. Jansen: „Aan 't strand te Katwijk a/Zee". Ook leelijk! Karsen: niet mooi, veel rronder dan eerst. Langeveld: Niet goed. geen kleur in de zee; luöht verbrokkeld. H. Luns: Bombari. Willy Martens: Figuur valt tegen de lijst' Van Mastenbroek: Mooi doek Goed van vuile winterkleur, van licht, compositie en ruimte. W a 11 y Moes: Jatmmer, altijd stijf M e j. M o r e taardig Fransch- achtig. M o u 1 ij n Kracht kleur Mej. Coba Ritsema: Heel •goed van kleur met „.Bloemen' J c. Ritsema: „Morgen" ook wiel. Albert Roelofs: rijke luxe, vol weelderig, 'k Mag dat soort wel graag H. M. Savry: Herfstdag: Doet beter dan 't eerste, 'n Mooie partij links. Er komt wat in van z'n de) teekeningen. II o b b e Smith: levendig. Jac. Snoeck: Beter dan 't vo rige. Mij toch te onbelangrijk om veel van te zeggen. Mevr. Tadem a—Groenev eld: Mauve-achtig. E. van der Ven: gevoeliggras Prof Van derHaay: eigenlijk toch geen schilder. J. H. W ij smul Ier: Beter em d e Zwart: minder. Dat is Arti'k Heb ook Lucas ge zien. Daar waren er meer dan vijf honderd. 25-jarig Jubileum De le zers zulien mij wel willen toe staan, zoo'n oppervlakte linnen nóg eens te gaan zien. vóór 'k me aan oordeel waag. 'k Kan wel al zeggen dat 't een belangrijke tentoonstel ling is, waar o. a. Van Beever, Suze Bisschop, Robertson, Langeveld, Monninckendam. Coba Ritsema. Wil lem Roelofs, Therese Schwartze, Mevr. Tadama, Van der Ven enWit- sen de merkwaardigsten zijn. De vol gende week hoop 'k op Si. Lucas (geopend tot 1 Juli in 't Suasso) te rug te komen. CONRAD KIKKERT. We ontvingen van de firma Roos fc Co. uit „De Brakke Grond" te Amsterdam, den catalogus voor een belangrijke verkooping moderne schilderijen en aquarellen. Namen alsBlommers. De Bock, Bosboom, Breitner, Gabriël, Vincent van Gogh, Matthys, Jacob en Willem Maris, Anton Mauve, Toorop, Weissenbruch, Witsen. Zürcher en De Zwart, waar onder de eersten van dezen tijd, pleiten voor 't zeer interessante van deze verkooping (kijkdagen 19, 20 en 21 Mei verkoop 22 en 23 Mei.) Cd. K. Rechtszaken De Berooving in het Melksalon, Zaterdag zette de 4e kamer der Am sterdamse he Rechtbank de behande ling voort der zaak tegen den 63-jari- gen Engelschman of Amerikaan Wil liam Lambat of Lambert, beklaagd dan 63-jarigen Isaac van Duim, m vere-enigng met een of twee voorals nog onbekend gebleven personen, na bij een melksalon in de Damstraat te Amsterdam te hebben ontnomen eetn bedrag van f 4340 aan bankpapier, toe- behoorende aan den makelaar in dia mant Isaac Pront. Nadat nog enkele getuigen gehoord wareaï, kwam het O. M. aan 't woord. Mr. Van Daan deed in zijn REQUISITOIR uitkomen, dat Amsterdam af en toe op ongeregelde tijdstippen wordt be zocht door benden buitenlanders, d5e trachten hier hun slag te slaan er daarvoor geschikte personen te beroo- ven. Die buitenlanders vergenoegen zich niet als do Amsterdamsche zak kenrollers met een portemonnaie, een horloge, enz., neen, zij doen hun za ken in liet groot. Zij volgen personen, die bij bankinstellingen of op liet postkantoor geld hebben ontvangen, om, wanneer liet gesclidkte oogenhlik er is. die personen te kunneai beroo- ven. In een jaar tijdis is het nu reeds dë derde maal, diat spreker ineender- gelijke zaak optreedt en die zaken ge lijken sprekend op elkaar. Geen flinke personen worden tot slachtoffers ge kozen, maar mensohen met weinig weei-standsvermogen. Eerst was liet een 14-jarige jongen, die beroofd werd daarna een 70-jarig© man, thans een 63-jarig man. Het Amsterdamsche publiek, dat met geld omgaat, moet daarom de meest mogelijke omzichtigheid ingeprent worden. De buitenlanders kondigen zich niet aan, maar komen als een düef in den nacht. Een ieder zij dus op zijn hoede. Het spijt spreker te moeten zeggen dat getuige Van Duim niet denoodiige voorzichtigheid heeft gebruikt. Spreker betoogt daarna, dat de lie rooving vaststaat. Beklaagde heeft nog een oogenhlik getracht zich ie verwijderen, maar gevoelende, dat hi stevig werd vastgehouden, heeft hi, die poging onmiddellijk laten varen. Hij is toen geworden de lijdelijkheid zelf. Hij ontkende aanvankelijk ineen bankinstelling te zijn geweest, doch la ter gaf hij liet toe ten aanzien van een bankinstelling. Hij verliet die, om dat hij duizelig werd. Die duizelig heid bleek volkomen onwaar te zijn. Ook is hij er niet in geslaagd weg te werken, dat hij in gezelschap met an dere personen is geweest. Volgens de barhoudster leed het geen twijfel, of de personen hoorden bij elkaar. En uit de verklaringen van den hotelhou der Filbach blijkt die verstandhou ding eveneens. Spr. acht de modeda dei-schap wettig en overtuigend be wezen. Wat den persoon van beklaagde be treft, men kan gerust met zekerheid aannemen, dat beklaagde niet Lam bert heet, alleen maar een naam waar mee hij op het continent verschijnt. Dank zij het Bertillonage-systeem is beklaagde te Londen herkend als Ro bert Filton, die redds tal van malen is veroordeeld en nog kort geleden te Liverpool tot een zeer gestrenge ge vangenisstraf. Hij kan echter niet uit geleverd worden, omdat de bewijzen tegen hem niet afdoende zijn. Voorts is bekend geworden, dat beklaagde m Februari van dit jaar tot twee malen toe is gezien in een bankinstelling te Brussel, waar hij ook zonder ©enig doel zich bevond. Spreker eisebt ten slotte 4 JAREN GEVANGENISSTRAF, wegens diefstal door twee of meer vereenigde personen gepleegd. Mr. Sölner, beklaagde als verdedi ger toegevoegd, betoogt in zijn PLEIDOOI. dat de diefstal niet vaststaat, even min als liet mededaderschap van be klaagde. Ook van de verstandhouding tusschen den eenen vreemdeling en den anderen, die in het melksalon zaten, is niets gebleken. In den bree- de trachtte pleiter aan te toon.en, dat de beklaagde niets met de anderen te maken heeft. Er staat vast. dat het geld is kwijt geraakt, maar hoe, is niet bekend. Deze zaak hangt hier af van signalementen, maar op signale menten heeft pleitor geen vertrouwen, bij do wetenschap die hij heeft, op welke wijze ze in de wereld komen. Er zijn in deze zaak 12 of 13 signalemen ten, die goed bezien geen van alle met elkaar kloppen. Ook kunnen de af wijkend© verklaringen, die beklaagde bij de politie en den rechter-comimis- sarls aflegde, geen gewicht in de schaal leggen. De officier zegt, dat beklaagde Fil ton heet. maar dat staat niet vast. Beklaagde is door de vrouw van den hotelhouder Fi'Lbach niet herkend op het portret, diat voor de Londenschie politie voldoende was om in beklaag de d en groot en bankdief te herken nen. Pleiter concludeert tot vrijspraak wegens gebrek aan eenag bewijs. Ook hij vraagt beklaagdo's onmiddellijke i «vrijheid sstell Ing. Nadat beklaagde zijn onschuld had volgehouden, ging de Rechtbank in raadkamer. De Rechtbank vond geen termen den beklaagde op vrije voeten te stellen. 31 Mei ö.s. uitspraak. STRAATROOF. De koopman Chr. Blankesteijn en de rietdekker G. W'oudlenberg uit Nij- kerkerveen, die 27 Januari j.l. op den Amersfoortschen straatweg den vee koopman G. Landman overvielen en van zijn portefeuille, inhoudende on geveer f 1400, beroofden, zijn door de Rechtbank te Zwolle veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. KRUIDENIER EN DRANK- VERKOOPER. Voor de Rechtbank te Groningen werd Donderdag in hooger beroep be handeld de zaak van den heer Jacob Wildervanck, een van de voornaam ste kruideniers uit genoemde stad, die onlangs door den. kantonrechter was veroordeeld tot een boete van 1 we gens overtreding van art. 43 al. 1 der drankwet, welk artikel verbiedt kin deren beneden den leeftijd van 16 ja ren anders dan in gezelschap van meerderjarigen toe te laten in loka len waarvoor door B. en \V vergun ning is verleend tot het verkoopen van sterken drank Door dit artikel is dus feitelijk on mogelijk. zooals de verdediger op- Feuilleton. Eeo Verborgen Erfenis (Naar het Engelsefa). 33) Na haar alleen gelaten te hebben, zond hij de huishoudster om haar te helpenmaar toen hij naar zijn eigen kamers terugkeerde, lag ©reen eigenaardige glimlach om zijn lip pen. Hubert Wickliam was bekend met veel omtrent Christal, waarvan zij nooit droomde. Zooals haai- meester haar bevolen had, bracht de huidhoudster hem be richt van 'hetgeen de doctor gezegd had. Er was een klein beentje broken en de patiënt moest eenige weken volkomen rast houden. De huishoudster zei er bij, dat volgens haai- meening de patiënt ziclh onmo gelijk rustig kon houden, en dat als zij zoo voortging als op het oogen hlik, zij morgenodhteinT een flinke koorts zou hebben. Mr. Wickliam luisterde zwijgend toe. en bepaalde toen, dat er iemand bij haar zou waken en dat er alle mogelijke zorg aan haar besteed zou worden. Toen zij zoo ver heen was dat zij naar de rustbank in haar zitkamer gebracht kon worden, ging hij haar bezoeken, en bemerkte, dat zij een andere rol vervulde. Zij hield zich zoo uiterst rustig en bedaard, dat haar voet alle kans had gauw beter te worden. Zij was magerder dan ooit en er lag een vreemde, ruste- looze blik in haar oogen. Zoo spoedig als de doctor het toe stond, kreeg zij krukken en toen strompelde zij zoo nu en dan door de kamers in 't bijzonder in de schil derijengalerij, waar zij uren achter een bleef. Toen de doctor haar fris- sclie lucht aanraadde, reed zij uit in een laag ponywagentje, er in- en uit stappend zonder met iemand een enkel woord te wisselen. Er werd een zitplaats naast het huis voor haar in orde gebracht, iederen middag strompelde zij na haar wandelritje daarheen. Zij nam geen notitie van de schoonheid van den zomer om haar heen, maar zat daar lusteloos en werkeloos ter neer. Eens op een middag, nadat zij eenigen tijd alleen had gezeten, werd haar aandacht getrokken door het ritselen van een boom vlak bij haar. en toen zij haar blik daarheen wend de. zag zij iemand tusschen de tak ken. Dadelijk kwam er iemand naar beneden, die John Thompson bleek te zijn. Christal wendde dadelijk haar oogen van hem af. Zijn groote be langstelling voor hel geld had een geheele ommekeer in haar gevoelens jegens hem teweeggebracht. U wenscht mij liever niet te ont moeten. Miss Egerton, zei hij nader bij komende, maar ik wilde alleen maar iets zeggen, dat u misschien een beetje zal geruststellen. Ik heb al zoo lang op een gelegenheid ge wacht. U ziet er slechter uit dan ooit, wil u mij even een paar woor den toestaan? Ik verzoek u vriendelijk heen te gaanzei Christal ijskoud. Ik ver lang u niet meer te zien en ook geen opmerkingen van u te hooren. Maar luister alleen nog even hiernaar, zei de jonge man smee- kend. Ik ben zoo vrij geweest, mij met de zaak te bemoeien, omdat u rust moest houden en niet in staat was iets te doen. Ik heb de kerk ge heel doorzocht, niet minder goed dan uzelf liet gedaan zoudt hebben, cn ik wilde u alleen maar zeggen, dat ik volkomen zeker ben. dat het geld er niet is. Als u denkt er iets bij te zul len winnen als gij 't vindt, zei Christal op nog kouder toon. laat mij u dan zeggen, dat Mr. Malin- court voorzichtig genoeg was om de nummers van de verborgen bank biljetten te noteeren, zoodat het da delijk ontdekt zou worden, als er vermist werden. --- En denkt u werkelijk, dat ikze voor mijzelf wil hebben riep hij uit op een toon vol verbazing en ver ontwaardiging. Zoo iets is nooit bij mij opgekomen. Alleen voor u deed ik het omdat u was gevallen en het zelf niet doen kon Er was geen twijfel mogelijk aan de oprechtheid van zijn bedoelingen en Christal toonde voor 't eerst sinds h»ar ongeluk belaaigstelling De jonge man ging voort op een toon van verlichting. Natuurlijk, als dat waar was, dan zou ik mij er hoe eer hoe beter niet meer mee moeten bemoeien Maar ik ben anders opgevoed dan u schijnt te denken, Miss Egerton Mijn vader is een man, die altijd zijn plicht heeft gedaan en zijn kin deren geleerd heeft eerlijk te zijn. en mijn moeder was de beste vrouw, die ooit op de wereld is geweest. Neen. neen, ik vroeg u alleen dien avond of u iets gevonden had, om. dat ik van plan was voort te gaan met het onderzoek, totdat uw voet weer in orde was, en sinds uw onge- j luk. ben ik daar iederen avond mee voortgegaan. Christal keek hem nu vol belang- stelling aan. Zij was van zijn recht- >ehapenheid overtuigd. 1 Waar heeft u gezocht? vroeg zij. Vertel er mij eens wat van vlug Overal, antwoordde hij meteen lach van voldoening. Er is geen vier kante meter van de kerk, die ik ver geten heb. Ik maakte de ladder weer in orde en klom er op tot bij de klok. maar vond niets, nam een lantaarn mee om de donkere hoeken te verlichten. Ik doorzocht alle kussens. Ik keek onder de kar petten op den vloer, en beklopte de muren van het kastje in de kerke- kamers. maar alles zonder resul taat. Waar het geld van Mr MaJin- court ook verborgen mag zijn. het is niet in de kerk. Christal zonk met een trek van te leurstelling op haar gelaat achter uit in haar stoel. Hoe gaat het nu met uw voet vroeg de jonge man. Bn is er ook nog iets. dat ik doen kan, om u te helpen bij het onderzoek Het is nu heel lang licht, en Lk heb niets meer te doen. nadat de winkel om zeven uur sluit. Ik weet niets, dat u zou kun nen doen, zei ze vermoeid. Ik heb overal gezocht, uitgezonderd op één plaats, en dat is in het huis. Als mijn voet beter is, zal ik daar zoe ken. Als ik daar ook niet verder kom, kan ik niets meer doen. Als ik het geld niet vind, ga ik sterven voegde Christal er fluisterend bij. JO neen riep 'hij bewogen uit. Zoo moet u niet spreken. Miss Eger ton Wat kan ik anders doen riep zij uit. Ik zal nooit naar huis te- rugkeeren. Mijn broer is getrouwd en er is daar voor mij geen plaats. Er is niemand in de wereld naar wien ik zou willen of kunnen gaan. 's Nachts kan ik niet slapenaf schuwelijke gedachten komen in mijn brein op en ik heb de vreemd ste vizioenen. Soms schreeuw ik het bijna uitmaar als ik dat deed, dan zouden zij denken, dat ik ziek was en dan zou ik hier vandaan gehaald worden. O, die afschuwelijke nach ten Geen wonder, dat ik er slecht uitzie Zij sprak fluisterend met holle oogen op den blauwen zomerhemel gevestigd, die glimlachend op hen neerzag alsof er geen wanhoop en onbevredigd verlangen op de wereld bestond, Weinig aantrekkelijk en bijna leelijk als zij was, was er toch iets onuitsprekelijk tragisch in haar verschijning, zooals zij daar neder zet, doof en blind voor allee, uitge zonderd haar eigen ellende. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5