Weerbericht. MEDEDEELING VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bilt 25 Mei 1906. Hoogste barometerstand 771.4 m.M. te Bodö (Westkust Noorwegen) laag ste 755.1 m M. te Malin Head (Noord- Ierland). Verwachting (tot den avond van 26 Me:) Windmatige Z.W. wind. Gesteldheid van do luchtbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: dezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag 2 uur 765 m.M., neiging tot vooruitgang. Vorige stand om 2 uur 758.5 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometerstand. te Haarlem. Donderdag 24 Mei Hoogste gisteren F. 64o Laagste heden nacht F. 52« Hoogste heden tot 2 uur F. 67° Vrijdag 25 Mei Hoogste gisteren .F. 67o Laagste heden nacht F. 50 Hoogste heden tot 2 uur F. 58» G ev allen. Donderdagmorgen is op de Lange Heerenvest een 17-jarige kantoorbe diende met zijn fiets tegen een vracht wagen opgereden tengevolge waarvan het rijmel "oheel vernield werd en hij zelf een dier wielen van den wagen over bedde beenen kreeg. Per traan is hij naar Amsterdam vertrokken, daar hij nog voldoende kon loopem. Vechtpartijtje. Gisteravond had er in de Groote Houtstraat na eenig gekibbel een vechtpartijtje plaats tusschen eenlge meisjes van ongeveer 20 jaar en werd er flink op Jos geslagen met de para- •pluie. Ze werden gescheiden door eenige omstander*. Uit de Omstreken OVERVEEN. Aan het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie werd aanbesteed: het bouwen van een postkantoor met di recteurswoning te O verveen. Minste inschrijver Th. v. d. Sterre, Den Hélder, voor 27.777. BLOEMENDAAL. De heer Grippeling te Haarlem, die reeds van den gemeenteraad te Haar lem concessie heeft voor een electri- sche tram naar de grens dezer ge meente. heeft nu een aanvraag in gediend bij ons gemeentebestuur, om die lijn te mogen doortrekken tot ©verveen tot aan de lijn der H. IJ. Spoor. Dan blijft nog tramloos het deel der gemeente, gelegen tusschen die spoorlijn en de baan der R N. E. T. aan de Kleverlaan. HEEMSTEDE. Raadsvergadering. (Woensdag 23 Mei). Woensdagavond vergaderde de Heemsteedsche Gemeenteraad onder voorzitterschap des heeren mr. D. E. van Lennep. De zitting werd aangevangen met het eerste punt der agenda, de vast stelling van de instructie van den nieuw to benoemen secretaris. Deze instructie werd overeenkomstig het voorstel van B. an. W. goedgekeurd. Er werd bepaald, dat zij den 16den Juni a.s. in werking zal treden. De vorige instructie dateerde van het jaar 1851 evenals de instructie voor den ontvanger, die nu eveneens door een nieuwe werd vervangen. In deze nieuwe instructie wordt voorgeschre ven, dat de ontvanger Dinsdag, Don derdag en Zaterdag van 10—1 uur ten Raadhuize zitting zal houden. Hierop werd bepaald, dat de borg tocht voor den te benoemen ontvanger eal moeten bestaan uit een 2-i pro cents inschrijving van ƒ5000 nominaal op liet Grootboek der Nationale Wer kelijke Schuld Benoemd werd vervolgens tot ge meente-secretaris in de vacature Ba ron Coilot d'Escury de heer A. A. Swolfs. secretaris der Gemeente Haar- lemmerliedo en Spaarnwoude met 8 e temmen. De heer E. Meijer, ontvanger en le ambtenaar ter secretarie te Hillegom verkeeg 3 st. In het geheel hadden 55 heeren naar deze betrekking gesolliciteerd. Voor de betrekking' van gemeente ontvanger waren 52 sollicitaties in gekomen. Benoemd werd de heer Jhr. R. W. P. F. von Mühlcn, ontvanger te Haas trecht, met 10 st. De heer H ter Cock, ambtenaar ter secretarie te Hillegom. verkreeg 1 st. De benoemingen geschiedden, na dat eerst een tijdlang in besloten zitr stuur weid mei algemeene stemmen heikozen de heer C. van der Weiden. Goedgekeurd werd vervolgens het voorstel van B. en W. om het hono rarium voor het omwerken van den ligger der wegen te verhoogen met ƒ70.—. Inzake een reclame van den café houder H. Holten in den Haarlem merhout tegen den aanslag in het vergunningsrecht werd besloten deze reclame ai te wijzen, da ai- hij vergun ning heeft voor drie lokaliteiten en twee aangrenzende teiTeinen en hij minder betaalt dan b.v. Duinendaal en de Buüensocieteit. De heer Honing pleitte voor verla ging van den aanslag. Met den heer Honing stemden de heex-en Hoeker en Peeperkom tegen het voorste] van B- en W. tot afwij zing. Op een adres van het Technisch Bureau G. L. Dahhnann om een zeker soort buizen voor de gasleiding voor te schrijven, zal bericht worden, dat de zaak der gasfabriek nog niet in zulk een stadium is, dat reeds be sloten kan worden over de soort van de benoodigde gasbuizen. Met de E. N. E. T. zal een overeen komst worden aangegaan inzake de berging en het onderhoud van brand- blusehmat eri alen Hierna werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken en mede- deelingen. Vooraf werden eerst de bestekken voor het Raad huis besproken. De heer Van den Berg meende, dat de ambtenaren ter secretarie niet genoeg onder toezicht van den secretaris zouden zijn. Wan neer er jonge ambtenaren kwamen, zouden dezen wel grapjes kunnen gaan uithalen. De Voorzitter meende, dat de secretaris voldoende toezicht kan uitoefenen. Aart B. en W. werd opgedragen de gunning te doen aan dengene die hun geschikt voorkomt om het Raadhuis te bouwen. Voorlezing wend ten slotte gedaan van een adres van de heeren Bos c. s. te Rotterdam, waarin zij mededeeling deden dat door hen aan den Minister van Binnenlandse!*© Zaken concessie was gevraagd om de stoomtram Haarlem—Leiden te vervangen door een electrische tram. Tevens verzoch ten zij van den Raad medewerking om tot de uitvoering van dit plan te komen. Daar dit adres ongezegeld was en geen inlichtingen genoeg verschafte, werd besloten nadere informaties in te winnen. HILLEGOM. Het zoontje van den heer C. Solira- ma geraakte Woensdagmiddag ineen onbewaakt oogemblik in de HilLsgom- mer Beek. Toevallig werd de knaap opgemerkt door de echtgenoot© van d'en heer II. Berké, die juist ter plaat se een emmer water wilde scheppen. Zonder dralen begaf zij zich te wa ter en mooht het genoegen smaken den knaap van een andei-s wissen dood te redddn. Door de politie van hier zijn op heterdaad bet-rapt zekere A. C. H. en B. R.. die in een tuin aan de Leid- sche Vaart bezig waren met het af snijden van bloemen, Allo Pleno, een zeer gezochte narcissenbloem in den handel. Proces-verbaal is opgemaakt. Op Hemelvaartsdag weid van hier door de af deeding Hillegom van de Nederlanidsehe Vereenigdng tot Af schaffing van Alcoholhoudende dran ken een" boottocht ondernomen naar liet eiland Marken. De actieve afdedling kan met vol doening op dezen tocht terugzien, daar het geheel als welgeslaagd beschouwd kan worden, en er veel propaganda voor haai' beginsel onder de deelne mers is gemaakt. SANTPOORT. De dezer dagen in de gemeente Velsen (Santpoort en IJmuiden inbe grepen) gehouden collecte voor den watersnood in Zeeland heeft ruim 600 opgebracht. Door ds. W. Bax Jr. worden po gingen in het werk gesteld alhier een Zondagsschool tot stand te brengen. Op ..Rosensieyn" werd gistermid dag een meeting gehouden door de Vrije Socialisten. De opkomst was enorm groot. De toespraken wei-den zeer toegejuicht en geestdriftig klonk liet gezang. Niettegenstaande de meetanggangers nat werden tot op het hemd toe. bleef de geest er in IJMUIDEN. Ernstig ziek. De heer J. C. Bottemanne, directeur van de Rijksvisschea-ijhaven is sedert eenige dage nheel ernstig ongesteld. Ofschoon niet hopeloos, is de toe stand zeer zorgwekkend. Het overlijden van des patients va der dn het Diaconessenhuis te Haar- lem mag den zieke niet worden mede gedeeld. ZANDVOORT. In de Woensdagavond gehouden openbare Raadsvergadering, waarbij de heeren Van der Mi je en Van der Werff met kennisgeving afwezig wa ren. deelde de voorzitter mede. dat de verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen alhier, bij Koninklijk Besluit van 25 April j.l. No. 46 was goedgekeurd en dat heeren Ged. Staten goedgekeurd hadden het Raadsbesluit tot verhuur van eeni- gen grond aan den heer W. H. Drie- huijzen. Een adres in zake salarisverhoo- ging voor de ambtenaren ter Secre tarie van het bestuur der afdeeling Noord-Holland van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren, werd gesteld in handen van D- on W. om prae-advies. Daarna werd de heer II. M. Ba- Oniint rUïTc^nrv als Raadslid £©- gaaagt&sfcg- ijn».- den voorzitter de bij de wet gevor- derde eeden af, waanxa hij zitting nam. Tot wethouder werd gekozen de heer O. H. van der Mi je met 5 stem men tegen 4 stemmen, die op den heer Driehuijzen waren uitgebracht. Aan den heer P. Varekamp werd op zij.n verzoek verkocht ongeveer 192 c.A. grond, gelegen achter zijn perceel aan de Haltestraat en wel ongeveer 160 c.A. tegen 3 en onge veer 32 c.A. tegen 5 per c.A. Aan den heer G. van der Mije werd ontheffing verleend van de be taling van schoolgeld voor zijn broe der Willem. De heer Draïjer wenschte de ach teruitgang van het perceel van den heer Varekamp goed afgesloten te zien, wat als voorwaarde in de koop- acte van den grond zal worden opge nomen. De heer Van Toombergen vestigde de aandacht op de Brugstraat, die aan de zijde der reddingschuur niet voorzien was van eene leuning, wat gevaar kon opleveren 's avonds. De heer Slagveld vroeg of het knallen van de machine voor het Groote Badhuis voor de electrische vex-lichting ook gevaarlijk was, wat door den voorzitter ontkennend werd beantwooi-d. De heer Schaap deelde mede, dat in de Pakveldstraat in 14 dagen tijd 3 kinderen overreden zijn geworden door fietsrijders, en zou wenschen aldaar een bord te plaatsen ..lang zaam rijden". De heer Zwaan zou nog liever de Pakveldstraat geheel afgesloten zien om met fietsen van af de Spoor straat te berijden, wat door den voorzitter niet noodig geacht wordt. Na eenige discussiën daaromtrent werd de vergadering gesloten. Binnenland TWEEDE KAMER Een van de artikelen, van het Ar beidscontract heeft ten doel om ook de vrouw van den overleden arbeider, kinderen en ouders het recht te geven op de schadevergoeding, waarop de ar beider recht zal hebben wanneer de wei-kgever niet voldaan heeft aan de verplichtingen omtrent gevaar voor lijf, eerbaarheid en goed, gelijk die vastgesteld zijn voor de inrichting van lokalen, werktuigen enz. Tegen dit artikel was nogal veel verzet, hoewel de Minister het verde digde op grond van het gemeeno recht, dat de nakoming dier verplich tingen van den werkgever vordert. Al leen deed de Minister bij eene nadere redactie-wijziging uitkomen, dat de actie tot schadevergoeding zou worden verleend behmxdens d.e bepalingen van hoofdstuk XII der Ongevallenwet. Overmacht van den werkgever of gro ve schuld van dien arbeider deed de actie te niet. De h&er Van Wijnbergen stelde voor, dat van den werkgever bij dit artikel geen andere voorzieningen zouden ge vorderd mogen wordlen ,,als redelij kerwijze in verband met den aard van den arbeid kan gevorderd worden." Ook hiertegen bleef van de zijde van sommigen bezwaar bestaan, prac- tlsch bezwaar meest, omdat, ten plal- telande de werkplaatsen niet aan alle eischen kondien voldoen, die bij deze wet konden gesteld worden. Dit amendiement werd echter ten slotte aangenomen en evenzoo het ar tikel. Nu kwam men aan een artikel, lui dende: .,De werkgever is in het alge meen verplicht datgene te doen en na te laten, wat een goed werkgever gelijke omstandigheden behoort te doen en na. te laten." Dat strookte, volgens den lieer Lob man, geenszins met ons recht. Do rechter zou moeten beoordeelen, wal behoorlijk was, zonder zich te kun nen gronden op algemeen of plaatse lijk gebruik. De bedoeling was goed. Maar men deed beter aldaar te lezen, dat de werkgever verplicht zou zijxi te doen ..wat naar den aard der over eenkomst. volgens de billijkheid1, het gebruik en de wet wordt gevorderd. Neen meenden de heeren Troelstra, Drucker en de Minister, de rechter moet niet enkel oordoelen naar het bestaande, doch ook rekening kunnen houden miet gewijzigde, voortschrij dende begrippen. Het amendement werd verworpen met 31 tegen 28 stemmen. Een volgend artikel, dat over het verpbcht afgeven van een getuig schrift door"den patroon handelt, be paalde, dat de werkman een actie tot schadevergoeding zal hebben, wan neer de werkgever verkeerde inlich tingen gaf met opzet, bij nalatigheid of ..teigen beter weten1 in." Dit laatste nu wilden de heeren Tak c. s. doen vervallen, omdat het. bewijs van liet beter weten" zoo moeilijk te leveren was. De heter Drucker meende, dat het beter was te lezen „door opzet of schuld" en de Minister naan dit over. Maar beiden waren tegen liet amen dement-Tak, dat verworpen werd met 27 tegen *24 stemmen. Dinsdag 11 uur voortzetting. HET KAMERLID ROODHUIJZEN. De Gemeenteraad van Enkhuizen heeft het verzoek van den heer A. Roodhuijzen, lid der Tweede Kamer, om verlenging van verlof als leeraar aan de H. B. S- zoolang deze Kamer zitting duurt, niet toegestaan, maar hem tegen 1 September eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. bewaker, alléén den grootan omtrek van dit weiland in surveillance heb bende, toen bij van het hek, waar door de paarden op de weide wer den gebracht, zich eenigen tijd ver wijderde om op andere gedeelten te surveilleeren, bij zijn terugkeer die afsluiting verbroken vond. de be wuste paarden reeds op 't weiland en van de daders geen spoor. Wie weet liet zeker? Te bewijzen valt er niets. Dit schijnt echter zeker, hetgeen trou wens ook voor de hand -ligt. dat de drie paarden beboeren aan erfgooi- ers der nieuwe partij en naar men zegt aan Bussummers. Dat de beesten echter door Stad en Lande zóó maar, d. w. z. ongebrand, op het genoemde gedeelte der meen ten niet zouden worden gelaten, be grijpt ieder. Woensdagmiddag dan om twee uur bevonden zich op dit weiland de beide meentmeesters der Naarden- sche meent met hunne helpers en de secretaris van Stad en Lande, wethouder Maas, terwijl op den Laarderweg rijkspolitie en gemeen tepolitie zich vertoonden. De drie paarden werden opgevan gen en het hek uitgejaagd, den Laar- derstraatweg op. alzoo nu onbeheerd rondloopende. De aanwezige politie stelde toen den burgèmeester van Naarden met 't onbeheerd loopen der dieren in kennis, waarop deze last gaf de beesten te schutten. Twee hiervan had men direct weder te pakken, doch met het derde had men eenige moeite, zeker schichtig gewoiden door 't voortdurend opja gen. Eindelijk had men ze alle drie en nu ging het in. optocht naar de plaats, waai' de dieren voorloopig ondergebracht zouden worden. Voor op de paarden, drie mooie, jonge die ren. met hun geleiders, daarachter politie en weder daarachter het steeds aanwezige publiek, wraaron- dei' ook schrijver dezer regelen. Een in de buurt aanwezig draaiorgel, de „Carmen" mishandelend, zette den droeven stoet eenigen luister bij. Ik noem den stoet alleen daarom droe vig, wijl ik mij verplaats in den ge moedstoestand. der drie paarden, die van de groene, sappige, zonnige wei de wederom gekerkerd weerden in een muffen. duisteren, stal. De groote paardenoog'en keken heusch droe vig; ik kan het mij niet v e r- beeld hebben. Eindelijk arriveerde men aan den eindpaal n.l. bij de schuur van den koffiehuishouder H. Streefkea-k in de Huizerpoortstraat te Naarden, waar de drie beesten ondergebracht wer den. Met het verdwijnen in het som bere scbuurduister van den laatsten paarde-staart was wederom een scè ne in de Erfgooiersquaestie, dienst 1906, afgespeeld. De ..Ondersloot" zal in 't vervolg door rijksveldwachters worden be waakt. Tot wanneer??". Men meldt uit Hilversum Deed het feit, dlalt veel vee van aan- h angers der nieuwe partij van de erf- gooiers niet aan het branden door Stad en Landle ondierworpen werd, met grond Verwachten, dat actie te duchten viel, deze verwachting is :n den afgeloopen nanacht juist geble ken. In tegenwoordigheid van den lieer Fl. Vos, voorzitter, enmr. Schook secretaris van het hoofdbestuur der gerechtigden, is getracht ruim vijftig koeien op de meent te Blaricuim te brengen. Bedoeld vee liep in weiland onder Eenmes. De politie scheen ge waarschuwd^ want zij was sterk ver tegenwoordigd. Zij werkt© met zoek- lioht en alle pogingen werden dau ook verijdeld. Krachtdadig trad de sterke hand op, joeg het vee terug, dat op een weiland kwam naast de Meent gelegen. Inmiddels was versterking opge daagd in den vorm ook van tal van inwoners van Blaricum en de pogin gen om het vee over de sloot op de, Meent te jagen, slaagden evenmin. Daar er meer actie nog te wachten staat, is het te begrijpen, dat de ster ke politiebewaking voortduurt. Mr. W. C. J. J. CREMERS. Te Arnhem is Donderdagmorgen in dJen ouderdom van 88 jaar overleden mr. W. C. J. J. Cramers, cud-vice- president van liet gerechtshof aldaar, oud-lid van den gemeenteraad van Arnhem, van de Tweede Kamer em van de Eerste Kamer der Stat en-Generaal. DE ERFGOOIERSQUAESTIE. De Hbld.-correspondent schrijft „Woensdagmiddag speelde zich in de nabijheid van Naarden wederom een tooneel af, zooals reeds zoovaak in de Erfgooiers-quaestie is voorge komen, wel een bewijs hoe weinig men inderdaad in de reeds meerma len beschreven a. s. verzoening tus schen de beide partijen is vooruitge gaan. Zooals reeds Dinsdag j-k werd ge meld, waren door onbekenden in den nacht van Maandag op Dinsdag eenige paarden gebracht op het wei land genaamd „Ondersloot" en ge logen langs den Laarderstraatweg bij de gemeente Naarden. door de af sluiting te verbreken. De een zegt, dat de burgerbewa- «au au a.i coinw ker. bij dit vveilen o.p post gezet, m strijd. Welke moeite men ook deed EEN MERKWAARDIGE CHICANEGESCHIEDENIS. De Amsterdamsche correspondent van de N. Ct. meldt De volgende historie heeft zich af gespeeld. Een weduwe bezat hier op goeden stand een huis, in het bene dendeel waarvan café met vergun ning .werd gehouden. De huurder be taalde ongeveer 40 per week, ter wijl de vergunning stond op naam der verhuurster. Ruim een jaar geleden kwam er van de politie een bemerking, dat zij (de weduwe) de vergunning, welke op haar naam stond, zelf niet uitoefen de. Dientengevolge werden er maat regelen beraamd om beide partijen voor schade en intrekking der ver gunning te vrijwaren. Huurder en verhuurster kwamen nu overeen een z. g. dienstcontract aan te gaan, waarbij huurder voor den tijd van een jaar bediende van verhuurster zou worden. Er werd door een advocaat een contract duplo opgemaakt en deze zond. zijn bediende naar partijen ter teekening. Eerst teekende de weduwe het in duplo, opgemaakte contract en gaf het terstond den bediende mede te rug, om er de handteekening van de andere partij op te verkrijgen. Toen echter de bediende van den ad vocaat bij den huurder kwam om het contract-in-duplo te laten teeke nen. hem er één van te laten behou den en het andere exemplaar dan de verhuurster uit te reiken, zei de huurder het contract gaarne nog eens op zijn gemak te willen nale zen en het dan spoedig den advo caat geteekend te zullen terugzen den. Waartegen de bediende niet vermoedende wat schurkenstreek de huurder daarmee voor had geen bezwaar maakte. Van dit tijdstip af echter begon de gen, niets mocht baten. Ten slotte wendde men zich tot den kanton rechter met verzoek hem, als huur der. het perceel te doen ontruimen, temeer waar hij (de pseudo-bediende) van af de in bezitneming der stuk ken geen cent huur meer betaalde Doch, de man had den „moed" voor den kantonrechter den eed af te leg gen dat hij geen huurder maar al leen bediende was. En voor geen klein geruchtje vervaard, diende hij nadat het spelletje zonder huurbe taling zoo een jaar had geduurd bij de weduwe bovendien een reke ning in van ongeveer ƒ2000 wegens tekort in" de administratie, welk bedrag hij. pseudo-bediende, be weerde te hebben bijgepastNadat ze hem een groot deel dezer som had betaald, om langdurig proced.ee- ren te voorkomen, 'heeft de huurder eindelijk het perceel ontruimd, na langer dan een jaar geen cent te heb ben verwoond. De weduwe bleef na deze plukpar- tij waarbij de pseudo-bediende werd „bijgestaan" door een der be ruchtste advocaten en een der idem zaakwaarnemers van Amsterdam niets anders over dan haar huis, dat met hypotheek was bezwaard, tever- koopen. Voor enkele dagen is 't pu bliek geveild. De weduwe moet in- tusschen vrijwel geruïneerd zijn. De ons bekende namen enz. der dramatis personae hebben we on vermeld gelaten. Alleen zij aange stipt, dat de hoofdrol in handen was van een dier beruchte sujetten, wel ke zonder verdere overwegingen uit alles trachtten geld te slaan. Helaas, is 't hier wonder wel gelukt. De man maakte ook vroeger zaken met 'n „knip". Overigens lijkt ons de publicatie der intrige van waarde ter waar schuwing van de massa, die met- zul ke of soortgelijke zaken van doen heeft. DE POKKEN TE GRONINGEN In den tijd, dat de pokken te Gro ningen sporadisch voorkomen, clat is vandaag jv-ist twee maanden, zijn er, het geval van Dinsdag meegeteld, pre cies 8 lijders aan de ziekte in de ba rakken van het Academisch Zieken huis opgenomen, van wie er sedert 4 zijn overleden. Erg verontrustend treedt de ziekte dus niet op. Acht ge vallen op een getal van 72.000 inwo ners in twee maanden tijd. kan toch geenaanleiding geven tot de veron derstelling, dat onze stad een broei nest van1 pokken! ij ders is. En toch schijnt dae meenïng alom indien lande te bestaan. Onze stad wordt door hen, die ler anders zoud'en zijn gekomen, gemeden alsof de pest er in hevige mate heerscht, de inwoners worden geschuwd alsof de minste aanraking met ben gevaarlijk is. De beste faana- liën 'krijgen op hun aanvragen om pension in badplaatsen en zomerver blijven niet eens antwoord. Vele be woners uit de omliggende dorpen ko men óf niet óf zoo weinig' mogelijk naar de stad, om hun wekelijksche in- kootpen op Dinsdag te doen Verschil lende overeenkom sten tot levering van goederen naar plaatsen in andere pro vinciën worden gewoonweg afgeschre ven, ja-, een der grootste theehande laren van Groningen moet van het tentoonstellingscomité te Leeuwarden den wenk gekregen hebben, om maa- stilletjes in Groningen te blijven, om dat er voor hem toch niets te ver dienen zou zijn. Enorme schade lij den dan ook onze neringdoenden en algemeen wendt er door den winkel stand geklaagd over slechte zaken. Bijna iedereen gevoelt de schade, die het niet doorgaan van de kermis, de harddraverijen, de wielerwedstrijden, enz., enz., met zich meesleepen, die geleden wordt door den overdreven angst waarmee Groningen en de C ningers worden gemeden. De „P-rov. G-ron. Ct." heeft zich daarom tot den heer G. Oosterbaan, inspecteur der volksgezondheid te Zwolle, gewend met de vraag, of rle dn Nederland hier en daar blijkbaar bestaande vrees voor besmetting uit Groningen en de afkeer om een be zoek aan onze stad te brengen, met het oog op de pokziekte, gerechtvaar digd waren. De inspecteur oordeelde die vrees en dien afkeer vreeselijk overdreven. Natuurlijk zoo ongeveer zeide hij ons bestaat er wel een mogelijk heid, dat er zich nog enkele gevallen van de ziekte hier zouden openbaren. Doch hij zag in die mogelijkheid1 geen groot, gevaar, indien men in Gronin gen krachtige maatregelen blijft ne men, gelijk rnen tot nu toe gedaan heeft. („Hbld.") DRIE VLIEGEN IN EEN KLAP. Een niet onvermakelijke gebeurte nis had deze week te Almelo paats. Door de vereent ging Almelo Vooruit is, om de zangvogels te beschermen, sedert eenigen tijd een jager aange-- steld om de kraaien, wanneer deze 's avonds naar hun nesten in het bosch van den huize Almelo terug- keeren, dood te schieten. Hij onder bond daarbij nog al last van een bende jongens, die geregeld 's avonds present was. Om daaraan een einde te maken werd de marechaussee ge waarschuwd. De wachtmeester begaf zich op een avond naar het jacht terrein en van de jongens had onze jager nu geen last meermaar na dat het eerste schot gevallen was, vroeg de wachtmeester om de schrif telijke vergunning te mogen inzien, die de jager noodig had van den eigenaar van het bosch. om daar op kraaien te mogen schieten. Een schriftelijke vergunning had de jager niet, maar hij verklaarde, dat de rentmeester van huize Alme lo er alles van wist. Met deze verklaring nam de wacht meester genoegen, maar toen het tweede schot gevallen was, vroeg hij den jager om de buiengewone mach tiging, die men noodig heeft om op schadelijk wild te jagen. Toen de jager verklaarde die niet te hebben, zeide de wachtmeester, dat hij dan verplicht was proces-verbaal tegen hem op te maken. De wachtmeester begaf zich daarop naar de in het bosch gelegen uitspanning. Het was inmiddels donker geworden. Daar kwam een boer aanrijden zonder licht. Deze kreeg proces-verbaal we gens het rijden zonder licht. De dienstbode van den vergun- >T,rrh/vi,,iA7. Viparlit. daaroD aan den knecht van den boer. die op den wa gen was blijven zitten, een borrel tje. De kastelein kreeg daarop pro ces-verbaal wegens het toedienen van sterken drank op den openbaren "T zonder vergunning. GEARRESTEERD. Dezer dagen is te Arnhem op last der rechtbank gearresteerd zekere S, Hij is na verhoor naar het Huis van bewaring overgebracht. Deze arresta tie moet in verband staan met S.'s faillissement, en is geschied op ver zoek van den curator in dit faillisse ment. (A. C.) REMBRANDTFEESTEN TE AMSTERDAM. Op verzoek van ,,Artd et Amicitiae" is door Bern. Zweers een feestcantate getoondicht. die door de liedertafel „Apollo" onder leiding van den heer Fred. J. Roeske op het Rembrandt- plein te Amsterdam ten gehoor© zal worden gebracht den avond, dat de leden van „Arti" den optocht naar het standbeeld van Rembrandt zullen houden. EEN WANHOPIGE DUIVENLIEFHEBBER. Een duivenliefhebber uit de Kei zer Karelstraat te Brussel, wanhope omdat hij drie van zijne beste dui ven verloren had, was zinneloos worden, en heeft zich in het handels dok verdronken. (H. v. Antw.) ERNSTIG ONGELUK MET EEN HEISTELLING TE ROTTERDAM Woensdagmorgen te halfnegeoi wa •ren eenige heiei's bezig een heistel ling gereed te maken aan den Hii ledijk nabij Rotterdam. De stellm- stond op een open stuk grond b« nedendijkser was een staaldraa schuin over den dijk heen vastgezei tusschen enkele huisjes in. Verschillende wagens waren reed onder dien staaldraad doorgereden doch een giroote wagen met overkaj ping van de margarinefabrikante J. M. Verschure Zn. en bestuur door den koetsier D. van der Beet stootte tegen den staaldraad, bood wel weerstand, doch de beii tuitouwen en de tuipalen, die de tegenovergestelde zijde van de dijk bevestigd -waren, werden do< den schok van den met twee -paa den bespannen wagen uit dan groi gerukt, -met het gevolg, dat de meter hooge stelling voorover stortti Boven in de stelling bij hetkatn zaten -de beide beiers L. Starrei burg, oud 30 jaar, en S. J. Hagen oud 27 jaar. Tot ontzetting der bewoners voorbijgangers werden de bei) mannen .met de stelling door lucht geslingerd en aan gene zijd v-an den dijk tusschen de w-oningf neergeworpen, terwijl de stellingp len boven op den kap van den gen vielen en claar diep in doorg drongen. Een man. naast den koetsier Vi der Beek gezeten-, wist te ontkomt maar Van der Beek zelf werd a-fgr .selijk verminkt opgenomen en p brancard- naar het Diakonessenhn gebracht. De heier Sterrenburg werd metg broken schedel en ledematen opg nomen en overleed bijna oogenbli kei ijk.. De heier Hagers had been gebroken en ernstige kwets ren aan de schouders "Bekomen. Hij werd per brancard naar ziekenhuis vervoerd, terwijl het van Starrenburg naar het politie! reau aan de Nassaukade werd o.vf -gebracht. Van de heistelling zijn al de len doorgebroken. Het ongeval verwekte een groi paniek te Hillesluis. POGING TOT MOORD. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbos deed uitspraak in de zaak van J. v Siteenpaal en P. Luykx, tegen v» door liet O. M. gevangenisstraf» respectievelijk van 12 en 15 jaxl werd geëischt wegens poging moord door hen gepleegd op Cathaj ne Jongeneel, weduwe Dekkers, te zendaal. Van Steenpaal werd tot Luykx tot 10 jaar veroordeeld. DIENSTVOORWAARDEN GEMEENTE-AMBTENARE De minister van waterstaat he aan de commissarissen der Koninj medegedeeld, dat met de gevraag verordeningen, regelende de dien voorwaarden van gemeente-amhtei ren, beambten en werklieden, niet doeld worden instructiën voor tarissen, ontvangers of secretai ambtenaren, doch uitsluitend de al j meen werkende of voor een of nu groepen van gemeente-dienaren dende verordeningen tot regeling hi ner dienstvoorwaarden, zooals b.v. werkliedenreglementen, welke sed eenigen tijd in onderscheidene meenten des lands in werking z getreden. BLOEMBOLLEN. In het „Weekblad voor Bloembol! cultuur" is opgenomen een overzi van de cijfers van in- en uitvoer t bloembollen en bloemknolgewassen Nederland gedurende het jaar 1905 De totale invoer heeft bédragen 1905 794.300 kilo bruto gew.. in 1 781.369 kilo id. id., in 1903 837. kilo id. id., in 1902 641.420 kilo id.: in 1901 555.044 kilo id. id. Uit de cijfers van uitvoer uit vrije verkeer over 1905, vergelel met de cijfers van 1901. 1902. 1903 1904 blijkt, dat de uitvoer heeft bed gen in 1905 11.651.700 kilo bruto wicht, in 1904 9.808.793 kil. id. id., 1903 9.778.440 kilo bruto gew.. in 10.302.959 kilo bruto gew. 10.057.049 kilo id. id. 1 ONVOORZICHTIGE FIETSRIJDEI Hoe dikwijls fietsrijders ook waarschuwd worden, niet naast tram te rijden, alleen uit lust om tram „bij te houden", toch word herhaaldelijk ïiog personen slacht fers van deze gevaarlijke wedstrijd* Gisteren I Iomedv aai-Lsd ag) reed zei re L. uit Amsterdam met edn p8 kameraden naast de in volle va zijnde Gooische stoomtram. Door v

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2