NïEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Correspondent 23e Jaargang. No. 7033 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VBIJDAG 1 JUNI 19C6 AARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem^-37H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DA IJBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. gevraagd Te Zand!voort wordt voor dit Blad Ben IJVERIG Correspondent ge vraagd. Schriftelijke aanbieding wordt verzocht aan de Redactie, JGroote Houtstraat 55, Haarlem. AGENDA VRIJDAG, 1 JUNI. ConcertBuitensocieteit. OM ONS HEEN CCGXII. ■NABETRACHTING VAN DEN GE MEENTERAAD. Al heb je ook een veertien dagen vacantae genomen van redactioneele ■bezigheden, zoodra er 'n Raadsverga dering tusscihen komt, (kun je met i mogelijkheid weerstand bieden, aan de verzoeking, om daarover te schrijven. Zoo'n verrukking des oors Les geestes laat je je niet ontgaan. En het was mij daarom dan ook wel teleurstelling, toen de waarne mend voorzitter, Mr. Th. de Haan Hugenholtz, om en bij kwart vóór tweeën ons en het publiek de zaal uit joeg.. opdat de Raad rustig ,,en fa milie", zou kunnen vergaderen. In middels mochten we ons met de be- pui doering van de lijst van ingeko men stukken vermaken, uit welke vrij uitgebreide verzameling ik deze bij- izondeiheden opvisoh, dat de heer Grippeling verzodht heeft, de hem verleende concessie voor eleotrische I tramlijnen in de gemeente aan de I Holl. Spoor te mogen overdragen en dat de firma Krelage aan de gemeen te een verzameling planten heeft ge schonken., om die te plaatsen in den Hout, welke vriendelijke daad met een algemeen applaus van den Raad werd begroet. Onze Hout is tegen woordig dan ook zóó mooi, dat ik me 'begrijpen kan, dat kenners en lief- hebbers hiet 'hiunne er toe willen bij dragen, om hem nog meer te ver fraaien. Intussohe-n, we zouden van de wel sprekendheid der heeren nog volop genieten. Hoewel stadhuisautoritei ten verklaard hadden, dat de gehei me vergadering wel tot half vijf zou duren, ging te drie uur het belletje, dat ons naar de zaal terugriep. Waar het over geloopen had, kwamen we niet te weten. De voorzitter vatte da delijk het volgende punt van behan deling op, het geven van restitutie voor betaald staangeld, aan de Ne- derl. Tooneelvereeniging, die op de kermis van 1905 had moeten zien, dat toen zij voor veel geld een terrein aan de Parklaan gehuurd hiaid, nader hand, buiten de inschrijving om, nog een ander terrein beschikbaar was geste-ld, waarvoor toen Stoel en Spree (hoogste inschrijvers waren geworden. Natuurlijk had de Tooneelvereeni ging hier slechte zaken door gemaakt. Bij wijze van uitzondering speelde het collége van B. en W. voor de oom uit Amerika, met de milde hand. Andere leden van den Raad waren dezen keer zuiniger uitgevallen. Stel den B. en W. een teruggave van vier- hlonderd negentien gulden, drie en zeventig cent, benevens den onver- unijtdelijken sitadhiuiis-halveeent voor, Mr. Bijvoet wou 't met honderd vijf tig gulden dóen. De Raad nam ten slotte het voorstel van B. en W. aan. na er op 't horloge af precies één uur lang over gepraat te hebben. Gelukkig, dat er geen stenografisch verslag bestaat. Of misschien onge lukkig! Anders zouden verschillende leiden van den Raad eens voor hun Gogen zien, hoe de discussion gevoerd worden naar het volgende korte be grip. Mijnheer A. betoogt, dat hij er voor is om mee te gaan met het voor stel van B. en W„ op die en idie gron den. Mijnreer B. betoogt, dat hij te gen het voorstel van B. en W- is, om diverse redenen, die hij ontvouwt. Mijnheer C. vraagt eeouige inlich tingen. Mijnheer A. deelt mee, dat hij !bij Zijn meening blijft, mijnheer B., Hat hij de zijne niet opgeeft, mijn heer C. dankt voor de inlichtingen. Mijnheer D. schaart zich aan de zijde van mijrlheer A., waarop mijheer B. •hierdoor geprikkeld, verklaart, dat 'hij bij zijn meening blijft, onder her haling van de reeds tweemaal te ber de gebrachte argumenten. Mijnheer A. vindt hierin aanleiding om zijn reeds tweemaal uitgesproken mee ning voor de derde maal der vergade ring als iets fonkelnieuws voor te leg gen. Mijnheer E. dient een amende ment in, dat door mijnheer B. op de meergenoemde gronden weer bestre den wordt. En zoo gaat het door, tot- idat de Raad zelf er wee van wordt en de voorzitter van een oogenblik rust gebruik maakt om schuchter te veronderstellen, dat de heeren de zaak nu voldoende toegelicht, achten, hetgeen mijaiheer A., die de kaken reeds opengesperd hacl. om voor de vijfde maal zijn reeds overbekend standpunt te verklaren, ze weer met een verdriietLgen trek op zijn gezicht doet sluiten. Alleen door zoo'n stelsel van herhalen, om niet te zeggen lier- kauwen, van wat men zelf en van wat een ander gezegd heeft., is het mogelijk, oim over een zoo eenvoudi ge zaak een uur lang door te praten. 't Was (de wetiboude.r_van financiën, die onwillekeurig bijdroeg tot het voor de Tooneelvereenigimg gunstige Raadsbesluit. De Tooneelvereeniging had namelijk de gelegenheid gehad, naar het naderhand beschikbaar ge stelde terrein in te schrijven, maar dat niet duiven doen, omdat zij vrees de, dan meteen aan 't reeds verkre gen Parklaan-terrein gehouden te we zen. Toen zij den wethouder vroeg, of zij het nieuwe terrein hurende van het andere ontslagen zou wor den, kon de wethouder (haar dat niet beloven, omldait... de Raad dat in zijn besluit niet uitdrukkelijk had ver meld. 's Sprak nogal vanzelf, meen den een paar leden korzelig en een paar anderen meenden, dat ze er nu niet meer van tussdhen konden om schadevergoeding te geven. Maar wonderlijk was het, toen de meerder heid van den Raad verwierp een amendement van. den heer Hugen holtz, waarbij als voorwaarde voor de teruggave werd gesteld, dat de Tooneelvereeniging afstand zou doen van alle verdere vermeende of werke lijk bestaande aanspraken, een vei ligheidsklep die wel op het besluit, gezet zou zijn, wanneer iemand, die imeer het o;or van den Raad heeft, er mee was aangekomen. Er volgden eenige discussies over lbouw-aangelegenheden, die de be langstellende lezer maar in 't raads- ver-slag zelf moet nalezen en die den lieer Modoo zoo verdrietig maakten, dat hij tot ontzetting van alle j uiisten in den Raad, liever met de bouwver ordening het handje lichten, dan de aanvragers in de moeilijkheid laten wou. Tot zulke anti-wettische daden kwam het dntusschen niet, wel sloofde de Raad zich bijstor uit om voor Re genten van 'het Gereformeerde Wees huis een vorm te vinden, waaronder ze zouiden- kunnen houwen. Als een gewone particulier zijn bouwplan af gewezen ziet, laat men gewoonlijk maar aan hem zelf over, hoe hij 't veranderen moet. Tot zelfs in de ma nier van afwijzen merkte ik verschil op. In het voorstel betreffende het verzoek van den photograaf Jan P. Louws wordt kortweg gebruikt de term: bovenbedoeld verzoek te wij zen van de hand"; in dat. van Regen ten van 't Weeshuis heet het: ,.B. en ,,W. uit te noodigen, aan adressan „ten te berichten, dia^de Bouwveror- ,,'dening inwilliging van bovenbedoeld verzoek niet toelaat." 't Komt op hetzelfde neer, maar mij dunkt, dat twee verzoekers, die pre cies hetzelfde vragen, van het ge meentebestuur, precies hetzelfde ant woord behoor en te ontvangen. Op voorstel van den heer Modoo is besloten, een commissie te benoemen, die zal nagaan, of, en zoo ja, wat er in het werkliedenreglement behoort te worden gewijzigd. De verkiezing van de vijf leden zelf moest evenwel tot de volgende vergadering wachten, omdat ze dezen keer (ach, die forma liteiten!) niet op de agenda stond. Deze oomimaésie zal natuurlijk ook hebben te oordeelen o.ver het voorstel- Van de Kamp c.s. tot instelling van Toen kwam, kwartier voor zessen, de rondvraag. Van den heer Kleijnen- fberg een kladlit, over het zwemmen van jongens vóór. niet in, de zwem school aan de Houtvaart, wat hinder lijk is en in strijd met het behoorlijk gebruik van de zwemschool, 't Geval bleek weer op een formaliteit vast te zitten. De Bloemendaalsche gemeen tepolitie moet er surveilleeren. maar doet het niet. Ze denkt waarschijn lijk en dat is zoo mal nog niet: ,,Laat Haarlem maar op zijn eigen zwem school passen!" Al is 't toevallig Bloe- mendaals gemeentegrond, rle school is Haarüemsch. de zwemmers zijn Haarlemsch, kortom 't is een Haar- lemsch belang. Niet een Bloemen- daalsdh! 't Is daarom te hopen, dat ons gemeentebestuur over de infor maliteit heenstappen en er een politie agent, die tevens onbezoldigd rijks veldwachter is, posteeren zal. De heer Thijssen wou geen bestek ken meer ontvangen. ,,Heel makkelijk," zei de voorzitter. „Schrijft u maai- een briefje aan den voorzitter, dan is u er af." Toen nog een opmaking van den heer Modoo over 't lang uitblijven van een advies 'der rechtsgeleerde commissie en daarna was 't einde lijk uit! De atmosfeer in de zaal was niet om te zeggen zoo slecht. Als de ge- zonidilieadscoimmissie eens een advies over onze Raadszaal uitbracht, zou er niet veel goeds aan overblijven. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht LIT DE RUSSISCHE RIJKS- DOEMA. In de zitting van de Rijksdoema van 29 Mei kwam in bespreking de m- terpëJlatie over cle houding, door de plaatselijke autoriteiten aangenomen tijdens eten hongersnood, In deze in terpellatie werd er op gewezen, dat de autoriteiten in de plaatsen, die door hongersnood werden geteisterd, aan de particuliere liefdadigheid moeilijk heden in den weg hadden gelegd. Vooral werd het besluit der regee- i ing, om aan de boeren, die deel had den genomdn aan de boerenopstanden geen ondersteuning te doen toekomen, aan een scherpe cuitlek onderworpen. I-Iet debat werd hoe langer hoe scher per, vooral na de redevoering van den kozakkenvertegenwoordiger Sedelnikof d/ie verklaarde, dat alle interpellaties nutteloos waren, zoolang dit ministe rie aan het bewind bleef. De socialistische arbeiden- Michailis- jenko' was nog heftiger, hij betoogde, dat de eemige schuldige aan de boe renopstanden de regeer ing was, en dat ze in staat van beschuldiging ge steld moest worden. ,,De Doema", zeide hij, „is machte loos, dat moet ltet geheel e land we ten Er ontstond een lievig tumult, zoo dat ten slotte de zitting voor een uur werd verdaagd. Na de heropening ging men van de interpellatie over den hongersnood over op DE AGRARISCHE QUAESTIE. De Poolsche afgevaardigde Skir- munt, ofschoon erkennende,dat ver betering noodig is, wijst op het groote daaraan verbonden gevaar en zegt „Gesteld, dat we dien boeren lande rijen 'toestaan, dan is daarmede de quaestie nog niet opgelost. Er zijn tallooze arbeiders in de steden, die geen land' zullen krijgen en die daar om huizen en fabrieken van ons vor deren. En wij zullen dan niet het recht hebben hun dat te weigeren." Defee uitlating verwekte stormachti ge tegenspraak bij de linkerzijde. Maar de spreker stoorde zich niet aan het rumoer en vervolgde Rusland heeft zwaar geleden onder het Japansche avontuur en onder den door de regeering veroorzaakten binnenlandschdn strijd. Wil de Doe ma het land in een nieuw economisch sociaal en veel gevaarlijker avontuur wikkelen?" (Rumoer en gesis). De president stond op en verklaarde dat hij het geven van teekenen van afkeuring niet kan toelaten. Het ge zag van de Doema berust immers juist op het feit, dat allë meeningen in deze vergadering vrije uiting kon den vinden. Deze woorden vonden den bijval der vergadering. De boeren afgevaardigde Pawl of ver klaarde, dat men aan; die verzekering der regeering, dat landontedgening onmogelijk is. geen geloof behoeft te hechten. „Wij weten", zoo vervolgde de spre ker, „dat de Tsaar ons land zal ge ven, als wij hem er om verzoeken, en ik stel derhalve voor, diait cle Doema tot den Tsaar het verzoek zal richten dien boeren land te verstrekken." DE CRISIS IN OOSTENRIJK. In de Woensdag gehouden Kamer zitting diende de afgevaardigde uit hot centrum Kafhrein eene urgente motie in namens de leiders van het grootste deel der partijen in de Ka mer. Die motie betoogt, dat de ver schillende partijen in het Parlement zich moeten vereenigen op het oogen- blik, dat Hongarije tracht, zonder toe stemming van Itet Oostenrijksche par lement, de gemeenschappelijke in stellingen aan het wankelen te bren gen of te cloen verdwijnen. Hij be groette deze urgente motie aJs een eersten stap op den weg v.an de ge meenschappelijke verdediging dei-par tijen in de Kamer, die ook in de toe komst vereenig'd moeten blijven, om de rechten en de belangen van Oosten rijk te beschermen. Zoowel de voorzitter a.ls Ivathrein werden toegejuicht. De Kamer nam .met 240 tegen 8 ©temmen deze motie aan. ENGELSCH SLAGSCHIP AAN DEN GROND. Bij de Engelsche admiraliteit is be richt ontvangen van het aan den grond varen van het Engelsclio slag schip ...Montagu" in het kanaal Bristol. Volgens een Lloyds-berieht verioor de „Montagu" beide schroeven: het toestel voor draadlooze telegraphic sloeg over boordin den bodem be vindt zich een gat. zoodat verschillen de compartimenten vol water staan de machine-kamers, de ketelruimen en de stookplaatsen liepen onder. Het schip heeft door die watermassa he vige slagzij aan stuurboord. Een aantal sleepbooteu werden uit gezonden om hulp te bieden. Er hangt een dikke mist in het kanaal. FRANKRIJK EN MAROKKO. De ministerraad besloot een oor logsschip naar Tanger te zen den, om voldoening te eischen voor den moord op een Fransoliman gepleegd. .Bedoeld is hier de moord op den Franschen ingezetene van Tanger, Charles Char bonnier, beambte aan de Société Algerienne, die bij een rit te paarcl op twee kilometer van de stad weid aangevallen en gedood. Toen zijn lijlc gevonden en naar het Fran- sche hospitaal te Tanger vervoerd was bleek dat e'en kogel hem het hoofd had doorboord. BOOTONGELUK. Het aantal omgekomenen bij het omslaan van het stoomschip ..Vilma" bedraagt vermoedelijk 15 personen DE SPAANSCHE HUWELIJKS FEESTEN. Twee smaldeelen van de Fransclie vloot, onder bevel van de admiraals Barnaud en Touchard, zijn te Palma aangekomen, ter gedegenheid van de feesten bij het huwelijk van koning Alfonso. Te Madrid zijn nu 80.000 bezoeker aangekomen'. De overheid neemt maat regelen tot het bewaren van de orde op straat. UIT SERVIë. De officieren (betrokken bij den koningsmoord), die bij besluit van den koning van Servië op non-activi teit gesteld worden, zijn de kolonels Damian Popovits, en Alexander Mas- jïn, de luitenant-kolonels Misjits Lazarevits en majoor Loebomir Kas- tits. DE OPSTAND IN NATAL. Uit N'Kandhla (Zoeloeland) wordt dato 29 Mei gemeld „Kolonel Mackenzie viel lieden met een sterke macht de opstandelingen aan in de vallei van de Insuzi-rivier hij dreef heat het. woud in, waarbij' 40 inlanders gedood wenden. Aan Brit- scbe zijde sneuvelde één soldaat." rd en train - Haarlemsche Pa weg-Maa(schappij. Woensdagmiddag werd in het Bron gebouw de jaarlijksche vergadering gehouden van bovengenoemde maat schappij. Behalve de commissarissen (vertegenwoordigende 24 aandeelen met 20 stemmen) waren geen aandeel houders aanwezig. Daarom werd het jaarverslag waaraan wij gisteren reeds een en ander ontleenden niet voorgelezen. Besloten werd de bestuursvoorstel len goed te keuren en liet saldo der rekening geheel af te schrijven en dus geen dividend uit te koeren. Als commissaris werd herkozen de heer J. J. S. van Hamel, die zich de benoeming liet Velgevallen. Ten slotte bracht cte president-com missaris mr. W. Jager Gerlings, een wooixl van dank aan den directeur, den heer Van Oven. Lang bestaat onz< Maatschappij niet meer zoo zeidt genoemde 'lieer maar toch hopen wij, dat wij mijnheer Van Oyen ge durende dien tijd als directeur behou den. en dat hij zich mot dezelfde lief- dó en ijver als tot nu toe aan die taak mag blijven wijden. Hierna, werd die vergadering geslo ten. Stadsnieuws Examencommissies Hoofd- acte L. O. Bij beschikking van den Minister van Binnorulandsche Zaken van 29 Mei is bepaald dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwij zer- of hoofdonderwijzeres voor het jaaa* 1906 zal plaats hebben op 28 Juni 1906; diat de mondelinge examens zullen aanvangen op 18 Juli 1906, en dat de commissiên, met liet af nemen van deze examens belast, zit ting zullen houden te 's Hertogenbosch Arnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam, Zwolle en Groningen. In deze examen-commissies hebben verschillende Haarlemmers zitting. De schoolopziener in dit arrondisse ment, de heer K. J. Razelius, alsook de heer M. L. van Gemert, hoofd eener bijzondere scliool, en de heer H. Busse- maker, directeur der bijzondere kweekschool voor onderwijzeressen, zijn benoemd .tot leden der commissie te Rotterdam. De lieer P. II. v. d. Ley, directeur dér Rijkskweekschool voor onderwij zers, J. W. Sevenhuysen, hoofd der Rijksleerschool en A. Sa.oijs, hoofd eener openbare lagere schóól zijn be noemd tot leden der commissie te Am sterdam. Besmett. Ziekten. Gedurende de week van Woensdag 23 tot en met Dinsdag 29 Mei zijn te Haarlem voorgekomen 2 gevallen van Roodvonk en twee gevallen van Diph- theritis. Te Hillegom 1 geval van Diphthë- ritis. Organisatie van R. K. Mili ciens, Verlofgangers en Landweer mannen. Dinsdag 29 Mei hield bovengenoem de vorecnïging in St. Bavo een huis houdelijke vergadering ter bespreking van de nieuwe statuten, zooals die bij het. a.s. congres den 15 Juli te 's-Gra- venhage zullen behandeld worden. Besloten werd 3 candidaten te stel len voor het dagelijksch bestuur van het Centraal Bureau en wel de heer Haazevoet, thans secretaris van het Centraal Bureau, als voorzitter, de lieer Kroon, propagandist voor Noord- Holland. als secretaris, en de heer v. Lingen, thans penningmeester van bet centraal Bureau, voor de functie die hij op dit oogenblik bekleedt. Als afgevaardigden voor het con gres werden gekozen de heeren .1. v. Segge 1 en en A. .T. Lips. De moordaanslag. Heden werden de getuigenverhoo- ren in deze zaak ten Paleize van Justitie voortgezet. Een aantal Schoolsteegbewoners werd door den Rechter-Commissaris gehoord. De toestand van den verwonde Swallenberg, verpleegd wordende in het St. Elisabeth's Gasthuis, was he den nog zeer ernstig. Vooral de toe gebrachte verwondingen aan den hals worden het gevaarlijkst geacht. De nacht werd vrij rustig doorge bracht. Een eigenaardige wedstrijd. Naar wij vernemen is de persoon, die een wedstrijd -hield met een snel trein (zie ons nummer van gisteren) een bekend Haarlemsche autohande laar geweest, met een „Mors" van slechts 24 paardenkrachten. NEDERLANDSCHE WEERBAAR HEIDS VEREENIGING. Tof afdeseliings-comni'anda.nt der af- deeling Haarlem van bovengenoemde vereeuiging is door den corps-com mandant benoemd de heer II. Stinis. sergeant bij liet korps. BOEK- EN STEENDRUKKERS PATROONS. De „Staatscourant' vermeldt, de Koninklijk goedgekeurde statuten van de vereenigïng van boek- en steend rukkerspatroons, gevestigd te Haarlem. Deze vereeuiging stelt zicih ten doel, de bevordering der belangen van het vak en van hare leden. Zij tra.clit dit doel te bereiken door: het in het leven roepen van bepa lingen, regelende de verhouding der leden onderling en die ten opzichte van hunne werklieden; het bespreken en oplossen van ge schillen, zoowel onderling als tegen over derden; het in omloop brengen van bladen, tijdschriften en boekwerken op het vak betrekking hebbend; het houden van bijeenkomsten, waarin onderwerpen op het gebied van boek-, steendrukkunst en aanver wante vakken worden besproken. Kaderoefeningen. Onder leiding van den comman dant van het 10e regiment infante rie, kolonel Neeteson, worden tot 2 Juni hier in den omtrek kaderoefo ningen gehouden, waaraan deel ne men bijna alle kapiteins van het re giment hier in garnizoen, benevens de majoors Hennus en Huisken, rit meester baron van Oldeneel en de ka pitein der artillerie Preuyt uit Amers foort. I>E CHINEESCUE MISSIE. Hedenmorgen om 10 uur kwamen te Haarlem met den trein, uit Den Haag negen leden der Chineesche missie aam In de wachtkamer werden de hee ren verwelkomd door do heeren A. van Rossum, C. N. J. Molizer J.Ezn., G. S. de Clercq en P. Smidt van Gel der, leden van het hoofdbestuur van de Maatschappij van Nijverheid. Dadelijk na cle begroeting steeg liet gezelschap, waarbij ook aanwezig was de heer mr. J. C.-A. Everwijn, hoofd commies aan de afdeeling Nijverheid en Handel van het desbetreffend Re- geeriugs-départemeriL in rijtuigen en werd naar het Koloniaal Museum ge reden Zoowel op het Stationsplein als op het perron waren velen aanwe zig. die de Chineesche bezoekers ;n hun eigenaardige kleederdracht gade sloegen. Op het Paviljoen werden de gasten ontvangen door de heeren F. M. Baron van Lynden, voorzitter van de Com missie voor het Museum van Kunst nijverheid. en E. A. von Saber, direc teur van dit museum. Deze heeren lichtten de bezoekers voor bij den rondgang door liet. gebouw. Daarna werd het Koloniaal Museum bezocht, waar zij ontvangen werden door de heeren J. Müllemeister, voor zitter van de Commissie van Toezicht op dit museum. Dr. M. Greslioff, di recteur, en J. Jeswiet, conservator. In een der zalen was den gasten een eigenaardige hulde bereid. .Daar was een Chinee&ch huisaltaar Opgericht, waarop reukwerk brandde te midden der aangestoken kaarsen. Bij den ingang was een wel komst- groei aangebracht, ontworpen door den bekenden Sinoloog W. P. Groene- velt, te 's-Gravenhcuro. Op een rood veld: rood is cte feestkleur der Ghi- ncrizen stonden' tien Chineesche woorden, welke de volgende spreuk van dien wijsgeer Confucius vermeld den „Wanneer er vrienden zijn, die uit verre landen zijn gekomen, moet men zich dan daarover naet verheu gen Boven dit papier prijkte een takje van de bij de Chineezen zeer gelief koosde perzikbloesem. 't Geheel werd bekroond door een Budhabeeldje. Verder was in de zaal een voorstel ling van den Gliineeschen God van don rijkdom en de welvaart. Boven dien prijkten nog eenige roodc versie ringen aan de wanden, terwijl opeen tafel eenige Chineesche boeken waren neergelegd. De bezoekers toomden zich zeer ge troffen door deze sympathieke hulde betuiging in den vreemde. Ook hier bezichtigden de leden der missie mot liolangstolliin^ alles, wat hun getoond werd. evenals boven in -het kunstnijverheids-museum en later in de school van kunstnijverheid. Verder werd een bezoek gebracht aan Teylers Museum. Hier werden de bezoekers ontvangen door mr. W. A. Thöno en Dr. E. van der Ven. Zij schonken zeer de aandacht aan de electrische machines, de versteenin gen, de schilderijen en teekeningefl. In het Hótel Fünkler, waar de Chineesche vlag uithing, werd om één uur in de Oud-Hollandsche zaal een lunch gebruikt. Des middlags werd een bezoek ge bracht aan de Werf Conrad, da Cruquius. terwijl ten slotte een re ceptie werd gehouden in het Go- bouw der Holl. Mij. van Wetenschap pen. Ongeschikt verklaard. Door Gedep. Staten te Haarlem zijn Woensdag weder 61 lotelingen, ingevolge Art. 100 der Militiewet on geschikt verklaard, die daarna door den provincialen adjudant uit den dienst werden ontslagen en naar hunne woonplaats terug gezonden. Te water. Woensdagmiddag omstreeks 6 uur had op den Kou den hom een ongeval plaats, dat gelukkig vrij goed af liep. Eenige jongens waren op een vlot aan hert varen met het ongeluk kig gevolg, dat twee hunner te wa ter vielen. Een der jongens, ge naamd Roelofs. wonende Vrouwe- steeg, werd er door den agent Kra mer uitgehaald. De tweede jongen, genaamd Schui temaker, wonende Ravesteeg, werd ook met groote moeite op het droge gebracht. De knaap was al zinken de, toen hij door denzelfden agent en zekeren Antonissen, wonende Kou- denhom gered werd. De agent verspeelde zijn sabel met' 't ongeval. Alle hulde aan de dappere redders! Arbeidsinspectie. De Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid heeft bepaald, dat te re kenen van 1 Juni 1906, bevoegd zal zijn in de 6de inspectie, de opzichter van den arbeid W. de Vries, wicn als standplaats wordt aangewezen do ge meente Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1