Weerbericht. MEDEDEEL1NG VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. {Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bilt, 31 Mei. Hoogste barometerstand 765.7 m.M- te Horta (Azoren)laagste 749.2 te Stornoway (Noordwestkust Schot land). Verwachting (tot den avond van 1 Juni) Wind eerst zwakke veranderlijke, daarna matige Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regen Temperatuurdezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. gang. Vorige stand om 2 uur 761.5 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometerstand, te Haarlem. Donderdag 31 Mei Hoogste gisteren .F. 58° Laagste heden nacht F. 52 Hoogste heden tot 2 uur F. 62« Uit de Rechtszaal WAT IS EEN DRONKEN MAN?! Wanneer de wijn is in don man, Dan is de wijdheid in de kan. Dit rijmpje, ons door voorvaderen nagelaten, wordt nog steeds op de reahte waard© geschat. Het bevat idan ook een 'gezonde kern van waarheid, wat mij hedenmorgen weer eens voor den zoo- en zooveelsten keer bleek. De Heerlemrnermeerder Benschop, was op Zondag 22 April aardig aan den rol geweest en was 's avonds zóó dronken als... ja een vergelijking is ndet aan ie duiden. Verbeeldt u, hij beeft er niets van gezien, dat iemand •rijn geldzakje udt zijn broekzak en aijn horloge uit zijn vest haalde, 't Mooiste is evenwel, dat deze amateur (zakkenroller het geledigde geldzakje weer met kiezelsteentjes gevuld, en weer in den zak van den bestolene gestopt heeft!... Zonderlinge ontnuchtering toen de man 's Maandagsmongens na zijn iroes tot de ontdekking kwam, dat ex- kiezelsteentjes in plaats van geld in zijn geldzakje zaten!... Gelukkig hadden eenige personen den roof gezien, wat tengevolge had, dat J J. Pecht, heden in het beklaag denbankje stond, beschuldigd van diefstal. Het Openhaar Ministerie vond. dat de beklaagde nog al humoristisch ge stemd moet zijn geweest, wat niet belet-, dat hij ook brutaal is opgetre den. Dit laatste ,is geen wonder, want Peaht is recidivist. In 1891 is hij ver oordeeld tot 14 dagen, in 1895 tot 2 jaar. in 1898 tot 5 jaren en in 1904 tot 6 maanden, terwijl hij, wanneer de Recihtbang althans met den eisch accoord gaat, negen m/aanden achter de tralies gaat. De verdediger, Mr. Manger Cats, pleitte clementie op grond van een openhartige bekentenis. EEN SLACHTOFFER VAN AMOR! Waarom werd niet opgehelderd, maar op Tweeden Paaschdag kregen eenige jongelieden in de Groote Hout straat twist over een ,,sdhatje" een aardig keukenprinsesje! Ze vlogen elkaar in de haren bij welke gelegenheid A. Westhof zijn concurrent naar de genegenheid van 't liefje, een slag met een mes of boks beugel op het hoofd gaf, waardoor een wonde ontstond. [Daarom moest Westthof voor de redhtibank verschijnen, en mocht het 2iefje thans in haar blauwkaioentje tegen zich hooren getuigen. Het Openbaar Ministerie eisch te 10 dagen gevangenisstraf, in aanmer king: nemende, dat de beklaagde on gunstig bekend staat en dat er bloed heeft gevloeid VERZET TEGEN DE POLITIE. Daarvoor hadden de Haarlemmers J. van Zeist en A. J. Kramer zich te verantwoorden. Zij hebben zich verzet tegen een arrestatie van eenige dron gen lieden in .de Cornelissteeg. 't Is er nogal hevig toegegaan, er zijn mes een en sabels getrokken en bedreigin gen geuit, zooals: ,,Ik zal je pot-hier- en-daar het mes door je dit-en-dat halen!" Eisch 14 dagen gevangenisstraf. UITSPRAKEN. J. L. van der Kroft, winkelbediende 93 Haarlem, verduistering, 5 maan den gev.straf. Civiele eisoh van den benadeelde a ƒ150 toegewezen. J. van Veen, timmerman te Bever wijk. diefstal, 15 boete of 12 dagen hechtenis. 2. de Graaf zonder beroep te Zaan dam, diefstal, 10 boete of een week plaatsing in een tuchtschool. P. J. Turk, werkman te Haarlem, ■diefstal, drie weken gevangenisstraf. "•••copman, zonder vaste woonplaats, wederspaunigheid, drie weken gev.straf. A. van Vliet, veekoopman te Assen delft, wedterspamnigheid, f 20 boete of 10 dagen hecht. S. Brouwer, landbouwer te Beem- ster, eenvoudige beleediging, 10 boe te ©f 7 dagen hecSutenis. N. Kors, koopman te Spaamdam, H. Th. v. d. Broek, koopman te Haar lem, diefstal 2 personen, de lste vrij gesproken, die 2e een maand gevan genisstraf. W. van Braam, J. Slop, B. van Braam, arb&ders, M. J. Honing, schil der, allen te Puim-erend, wederspan-' nighedd en beleeding ambtenaar, ieder een dag gev.straf. H. J. M, \an Loon, dienstbode te Haarlem, diefstal, f 20 boete of tien dagen1 hechtenis. A. J. Bulters, K. Jordaan, J. C. Bal- se de Vaal, F. L. van Horsen, 1, 2, 3 te Haarlem, 4 te 's-Gravenhage, mis handeling, ieder 3 weken gevangenis straf. G. H. Peters, zonder beroep te Haar lem, diefstal, ter beschikking van de Regeering gesteld. W. F. v. d. Linden, werkman te Haarlem, mishandeling, 14 dagen ge vangenisstraf. S. Wals, arbeider te Ilpendam, dief stal. 4 boete of 4 dagen hecht. J. Kat, bootwerker te Zaandam, eenvoudige beieed iging, f 3 boete of 1 dag hechtenis. J. G. Bomekamp, vletterman te LJ- muiden, diefstal, drie maanden gevan genisstraf. L. Paap, vissoher te Zandvoort, we derspaunigheid, een week gevangenis straf. W. van Zelf, arbeider te Wijk aan Zee en Duin, mishandeling, 10 dagen gev.straf. C. H. ter Haak', reiziger te Haarlem, ontuchtige handelingen plegen met iemand beneden 16 jaar, 6 maanden gev.straf. L. Verbeek, schippersknecht te Haarlemmermeer, diefstal, 2 maanden gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve hechtenis. Sociëteit ..Trou Moet Biy- cken". Conceit op Vrijdag 1 Juni 1906, 's avonds 8 uur. door het Haar- lemsch Muziekkorps, Directeur de heer C. P. W. Kriens. Programma 1. Marche de cortège de la tragé die „Déjanière". Saint-Saëns. 2. Ouverture „Ruy Bias". Men delssohn. 3. Ballet de l'opéra ,,Le CW'. Mas- a. Entre-acte. b. Andalouse. c. Aragonaise. d. Aubade, e. Madri- lène. f. Finale. 4. Grosse Fantasie aus der Oper ,,Der fliegende Hollander", Wagner. 5. Ouverture ,,Indra", Flotow. 6. „La chanson des nids", fantad- sie-polka voor 2 clarinetten, Buot. Uit te voeren door de heeren Nel en Borlée. 7. „Les Fiamjailles". valse, Welsy. 8. Bouquet Musical, Gasner. Examens vrije- en orde-oefe ningen der gymnastiek. Haarlem, 30 Mei. Geëxamineerd 4 candidaten. Geslaagd de dames J. J. Spussenburg. Enkhuizen, H. Valk, Koog aan de Zaan, M. J. A. Wijers, Leiden. De P assiespelen. Een ndet zeer groot aantal bezoekers woonde gisterenavond de eerste yer- tooning van de bioscoop-voorste lliug der Passiespelen T in het gebouw Sint Bavo. De voorstellingen, weüke alle be trekking hebben op hét lijden van Jezus, konden ons niet zeer bevallen. Bij de meeste beeldten ontbrak juist die karakteristieke kleurflonkering. die de Ooste-rsche Landen voor ons, Westerlingen zoo aantrekkelijk maakt. De fletsch gék leurde plaatjes ontna men veel aan de illusie. Bovendien zijn enkele tooneelen bepaald onsym pathiek, bijv. het sedeelte van de uit drijving der geldwisselaars uit den tempel is niet zeer stichtelijk. Ten süotte iets over de wijze derver- tooning. We meenen, dia't men goed zou doen dte beeldenreeksen achter el kaar te doen afloopen, daar het tel kens stoppen van het toestel hinder lijk is, doordat de gedachtengang ver broken wordt Aanbestedingen. Door den architect J. London werd onderhandsch aanbesteed het bouwen van een Landhuis, te Kweekduin, Genu Blo emend aal. Ingeschreven werd als volgt Gebr. Verduin te Bloemendaal. f 12200J. W. van Santé, f 12060; H. Schornagel, f 11785G. P. J. Becca- ri, f 10920P. S. Rijnierse, Amster dam, 10900; Firma P. Rijnierse Zn., Overveen, f10830; Haarl. Coöp. Bouwersbond, f 9956. Door de architecten J. London al- 'hier, en Em. Caron te 's-Gravenhage, werd. onderhandsch aanbesteed het verbouwen van de perceelen 22 eh 24 aan d® Gierstraat, voor reke ning van de Firma Randoe. Ingescki'even werd als volgt H. van Bergen Henegouwen. Den Haag 27300; C. J. Rijnierse, Am sterdam, f 27260; P. de Lugt, f 25520; H. van 't Wout 25315; Giebels Servellen 24650; J. Cornelissen, f 24450; G. P. J. Beccari. f23200; Haarl. Coöp. Bouwersbond, f22910 A. Rinkema, f 22675 J. W. van Santé f22600; H. Schoijiagel, f22530. Kol. Museum. De jaarlijksche vergadering van den Raad van het Koloniaal Museum alhier zal Zaterdag plaats hebben. Mr. J. H. Abend anon, laatstelijk Di recteur van Onderwijs, enz. in Ne- derlandsch-Indië, zal spreken over De middelen, welke van Staatswege in het werk zouden zijn te stellen, om in de inlandsche maatschappij op Java en Madura nijverheid en han del tot bloei te brengen, en daar naast ook de beoefening van kunst en kunstnijverheid te bevorderen. Gey. Voorwerpen.- een bril. twee duiven, een porte- monnaie met geldeen paardedeken. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Dinsdagavond omstreeks 12 uur had de heer H. J. van Emmerik, as sistent der H. IJ. S. alhier, het on geluk over eenige steenen te vallen van den dn aanbouw zijnde goede renloods, met het gevolg, dat zijn kuitbeen brak en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door den Burgemeester is met in gang van heden, benoemd tot die naar van politie le klasse, J. Louise, thans dienaar van politie. OVERVEEN. Dinsdagmiddag geraakte een vierja rig kindje in de Houtvaart. Gelukkig werd dit bijtijds gezien door de moe der, die 'het kindje spoedig op het dro ge wist te bitengen. De pogingen1, dloor knechts van den heer Krelage aange wend, om de levensgeesten op te wek ken, slaagden met succès. HEEMSTEDE. Men meldt ons Door den heer Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout is aan de Nat. Christ. Geheel-onthouders Vereen, te Haar lem en te Heemstede, met groote be reidwilligheid vergunning verleend, om op Maandag 13 Augustus a. s. (zoogen. Kermis-Maandag) op de schoone buitenplaats „Boekenrode" onder Bloemendaal nabij de Zand- voortsohe laan, een open-lucht-bij- eenkomst te houden, waardoor velen uit Haarlem en omstreken in de ge legenheid zullen worden gesteld het stads- en kermisgewoel op dien dag. te ontvluchten, en hunnen vrijen dag in de schoone dreven van „Boeken rode" door te brengen. Een belangrijk aantal bekende sprekers wordt dien dag gelegenheid gegeven aldaar op te treden. Zeker zullen vele honderden van deze schoone gelegenheid dankbaar genieten. Zoodra het volledig program is vast. gesteld, hopen wij dat in dit blad te vermelden. BENNEBROEK. Door N- de Goede alhier, is een voorwerp van leer vervaardigd, dat dienen moet om den lek in brand- spuitslangen tijdelijk tegen te hou den. Het voorwerp blijkt zeer prac- tisch te zijn, zoodat het Gemeente bestuur een aantal exemplaren heeft aangeschaft. Jacobus Möhlman, die zich had aangegeven om bij de Marine te gaan dienen, is voor den dienst af gekeurd. HILLEGOM. Bij de reeds bestaande dra.nikbestrii- dorsveveonigmeren alhier, 3 in getal, is nu ook nog eene afdeeling opge richt van de Chr. Nat. Geheelonthou ders Vereeniging. Als bestuursleden fungeeren dte heeren:M. Vis, Wou- denburg, C. Ulitee en C. de Groot.. Waarschijnlijk zullen we spoedig een drank vrij Hiillegoon hebben! HAARLEMMERMEER. Benoemd te Dordrechttot onder wijzeres aan school XII. mej. I. Hart man s, alhier. Een gedeelte van Hoofddorp is gis terennacht aan 'n groot gevaar ont snapt. In de verbrande schuur van Alb. Jansen lag een gedeeltelijk ge vuld vat met petroleum. (De man is lantaarnopsteker). Toen de olie vlam vatte, was 't een oogenblik ontzet tend. Gelukkig was er windstilteen was er spoedig genoegzaam hulp aanwezig. IJ MUIDEN. De patiënt, een Chinees van het stoomschip „Diomed"'. wegens besmet telijke ziekte gebracht in de zieken barak te IJmuiden, heeft zich door op hanging van het leven beroofd. Inwijding. Zondag 10 Juni zal het nieuwe kerkgebouw van de afdeeling IJmui den van den Protestanten Bond wor den ingewijd. Ds. J. Boon, Emeritus Predikant, te Haarlem, zal daarbij de openings rede houden, terwijl de Godsdienst oefening zal worden geleid door Professor Eerdmans. ZANDVOORT. Het Groote Badhuis. Hedenmiddag werd het geheel ver nieuwde hotel „Het Groote Badhuis" feestelijk in gebruik genomen. Na een bezichtiging van het keurig in gerichte hotel, waarvan we giste ren reeds een beschrijving gaven, vereenigden zich een 20-tal personen aan een lunch, waaraan ook aanza ten de leden van het Dagelijksch Be stuur der Gemeente. Binnenland TWEEDE KAMER Was gisteren met de behandeling van het Arbeidscontract genaderd tot de belangrijke quaestie van het doen eindigen der arbeidsovereen komst, in verband daarmede tot de vragen van den opzeggingstermijn en het zoogenaamde „staangeld", het bedrag, dat van het loon kan wor den ingehouden om den werkgever tegen contractbreuk te waarborgen. Het is bekend, dat tegen de bedoelde bepalingen ernstig verzet is gerezen van socialistische zijde, zoo sterk zelfs, dat de heer Van der Zwaag, in een korte rede aan het slot der zit ting, verklaarde op dien gitend te gen het ontwerp te zullen stemmen. De heer Troelstra leidde de cri- tiek in met de verzekering, dat al len het hierover eens waren, dat werkstaking als verweermiddel bij e 1 k conflict was af te keuren. Maar staking was noodig als verweermid del tegen de werkgevers en als con currentiemiddel van de georgani seerde arbeiders. In den strijd van arbeid tegen kapitaal was de arbei der de zwakste, vandaar, dat de wet zijn kracht móest versterken ook door bevordering der organisatie, wat de dwangwetten niet bepaald- deden. Nu vras een raste opzeggingster mijn nadeelig voor de organisatie, want als elke staking zond'er opzeg ging contractbreuk ging hëeten. ver zwakte men de organisatie in de pu blieke opinie. Hij betoogde, dat juist de opzeg gingstermijn de agitatie in het leven riep tegen de eerste wet-Loeff en ook verzet daartegen kweekte bij de christelijke arbeiders. Men wilde al le werkstakingen niet verijdeld zi*a en spr. waarschuwde er tegen, om door deze wet een arbeidsoorlog uit te lokken. Was werkstaking verbre king van het contract, waarop ver beurte van het staangeld volgen moest Of was staking schorsing van de uitvoering van het contract ten behoeve van de behartiging van vakbelangen Hoe dacht de Minister daarover? De wet mocht werksta king niet stempelen tot onrechtde werkman moest ook .gedurende den contracttijd in staat zijn z'n positie te verbeteren. Een plotselinge sta king kon noodig zijn, om indruk te maken. De wet erkende wel dringen de redenen voor plotselinge contract- verbreking, doch staking viel daar buiten. Althans naar zijn gevoelen. Het was noodig dit zeker te weten. Want met een algemeenen opzeg gingstermijn gingen de arbeiders achteruit in plaats van vooruit. Zon der wijziging hiervan, zouden de so cialisten .tegen de wet stemmen. De heer Van Nispen, die oprechts- gronden verbreking van contract zonder opzegging veroordeelde, wees er op, dat „Het Volk" van zijn werk lieden borgen eischte (nl. van deloo- pers) en hoe door het staangeld een gevaarlijke staking bij den caisson- arbeid wend verijdeld (te Amstei*- dam). Staking bleef ook naar deze wet mogelijk, nl. gemeenschappelij ke opzegging van het contract bin nen zekeren termijn. Hij betoogde voorts, dat de publie ke opinie steeds uitmaakte of een staking rechtvaardig was en zich, zoo ja. aan de zijde der arbeiders schaarde. Tegenover de rechten der collectïe- \e arbeiders moesten plichten staan; de v ak v e reen igin gen mochten de na leving van individueele contracten niet krachteloos maken. Noch in DuitschLand, noch in Engeland vroe gen de werklieden datgene, wat de socialisten hier vorderen. Plotselin ge staMng kon kleine voordeelen brengen, er stonden, ook voor den werkman, groote nadoelen tegen over. De wet moest de vakorganisatie steunen en deze moest medewerken tot rechtszekerheid, eerlijkheid en goede trouw in het nakomen van verplichtingen. In gelijken geest spraken nog de heeren Talma en Drucker. Eerstge noemde meende, dat staking. hoe men haar ook definieert, altijd was het met nakomen van verplichtin gen de tweede achtte staking in het aLgemeen. zonder opzegging nóch moreel, nóch practisch, nóch juri disch, verdedigbaar. De eerste achtte mr. Troelstra's standpunt anarchistisch er was hier sprake van wederzij dsche verplich tingen, niet enkel van die der pa troons. De heer Drucker verdedigde zelfs een langen opzeggingstermijn, juist 'n het belang van den arbeider en verdedigde voorts op juridische gron den de beteekeuis van staking als „schorsing der overeenkomst", die den werkgever het recht gaf. zonder schadevergoeding, het contract op te zeggen. Hij hoopte, dat men de voorgedragen wettelijke bepalingen later beter zou beoordeeden. Besloten is, dat Vrijdagochtend de interpellatie-De Boer plaats heeft dat er Donderdag 7 Juni te 10 uur afdeelingsonderzoek isdat Maan dag 11 Juni te 11/2 uur wordt verga derd. Heden 11 uur voortzetting. De Minister van Justitie heeft dan het woord.. NEDERL. BOND VOOR ZIEKEN VERPLEGING. Woensdag had1 te Bussum cLe jaar lijksche algemeene vergadering plaats van den Neder], Bond voor Ziekenver pleging. In zijn openingsrede heette de voor zitter dr. F. D. A. C. van Moll allen hartelijk welkom en in 't bijzonder het eere-ldd van den Bonid, freule Jeitje de Bosch Kemper. Hij heixlacht ver der het overleden bestuurslid dokter Meyer te Middelburg. Daarna werd het woord gegeven aan den secretaris dr. A. Couvée. tot het uitbrengen van 't jaarverslag. Het bleek, dat de Bond' op 1 Januari 1905 bevatte 14 afdëieliingen met 1598 leden, terwijl uit, Deceimber dit aantal leden bedroeg 1761. Aangaande de commissie voor op leiding en examens voor verplegenden kan worden medegedeeld, dat elf ver- e'eniigingen zich bij den Bond hebben aangesloten en volgens bondsregle- ment examens zuilten afnemen. Het rusthuis ..Bella Vista" te Oos terbeek wordt steeds meer gewaar deerd. Bijna voortdurend waren alle plaatsen bezet. De onikosten overirof- fem echter de pensiongeld'ten. welk te kort gedekt werd door verschillende bijdragen. Voor zoover plaats, zaü la ter ook het rusthuis voor niet-bonds- leden worden opengesteld. Het ondersteuningsfonds verleende aan 14 zusters 23 ondersteuningen. Dc- contributies brachten op f1243, de go tten 334, terwijl dte uitgaven bedroe gen f 2199. Uit liet verslag van de penning- meesteresse bleek, dat in het afge- loopen jaar ontvangen was een bedrag van f2802 en uitgegeven f1602. Goedgekeurd werd de begrooting 1906 in ontvangst een bedrag van f3100 en een uitgaaf va.n f1915 aan wijzende. Bij het verslag van de commissie van het ondersteuningsfonds deelde de voorzitter mede, dat een dame, hier niet aanwezig, een geschenk in geld had toegezegd, ten eindie oen rust huis to koopen. Het geschonken be drag, hoewel vorstelijk, was editor niet geheel voldoende voor den aan koop en inrichting van bedoeld lust huis, waarom de voorzitter dei- verga dering veozocht om machtiging tot het aangaan van eene obligatieleening of iets dergelijks van 5000 of f6000, ten einde het geheeüe noodige bedrag bi; een te krijgen, welke machtiging werd verleend. Tot lid van de commissie van het ondersteuningsfonds werd herbenoemd 'de heer J. W. van Hoogstraten, te Edam. Aan de oi-de kwamen txierna eenige voorstellen, waarna het voord werd gegeven aan den heer C. J. Koning, macterioloog, te Bussum, die in korte trekken :de behandeling der melk op de mofdiefllhoteve „Oud-Bussum" mede deelde -en een beschrijving gaf van (je inrichting dier hoeve. DE SCHEURENDE BEURS TE AMSTERDAM. De Beurs krijgt een hoe langer hoe artistieker aanzien. Thans is men van gemeentewege bezig de fraaie gekleurde ruiten in het raam van de Kamer van Koophandel boven den hoofdingang weg te nemen en er houten luiken voor in de plaats te stellen. (Tel.) DE CHINEESCHE MISSIE. Bij het bezoek aan het Tweede Kamer-gebouw Woensdagochtend werd de Chineesche Missie ontvan gen en rondgeleid door jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, commies griffier. De Chineesche heeren namen ge durende een twintig-tal minuten plaats in de voor de diplomatie be stemde loges en volgden daar met aandacht de inlichtingen hun ver strekt door jhr. Beelaerts en den heer De Graaf, tijdelijk werkzaam aan het ministerie van buitenland- sche zaken, die hen vergezelde. De zitting was kort te voren ge opend en het woord werd gevoerd bij de hervatte discussies over het Arbeidscontract doer mr. Troelstra, over de quaestie van al dan niet contractbreuk door werkstaking. De gereserveerde zoowel als de pu blieke tribune waren door vele be langstellenden bezet. Na nog enkele andere lokalen van het gebouw bezichtigd te hebben, ver trok de Missie, nadat de hoofden den heer Beelaerts vriendelijk diank hadden gezegd voor zijn geleide. Buiten het gebouw woonde een tal rijke menigte de aankomst en het vertrek der Missie hij. Te Leiden, waarheen een gedeelte der Missie zich hedenmiddag 1 uur 44 begaf, per Holl. Spoor, werdten de Chineesche heeren ontvangen door professor De Groot hoogleeraar in de Chineesche taal aan de Rijks universiteit aldaar. Een bezoek werd gebracht aan die hoogeschool waar de ontvangst ge schiedde door den Senaat met den rector-magmificus en den secretaris aan 't hoofd. Bezocht werden de bo tanische tuin en het observatorium. Ook weid een zeer kort bezoek ge bracht aan de Studenten-Sociëteit Minerva. De Missie vei'trok weder te 3 uur 58 en keerde te 4 uur 14 in de resi dentie terug. Een ander gedeelte der Missie ver trok naar Haarlem, waarover elders in ons blad een verslag is opgeno men. Dinsdag 5 Juni geeft de Chinee sche gezant bij ons Hof een luister rijke soiré© in de zalen van het ho tel Den Ouden Doelen, ter eere van de buitengewone Chineesche Missie. BURGEMEESTER VAN DORDRECHT Voor burgemeester van Dordrecht worden volgens de „Dorda, Ct." vooral de drie namen genoemd, die hierna alphabetisch volgen: mi'. J. A. N. Patijn, ambtenaar ten stadbuize te 's-Grave ullage mr. H. W. van San- dick, oud-go uvemementssetereitiaris van West-Indië te 's-Gravenhage; li. J. Wi~ chers, burgemeester van Winschoten. EEN KLACHT TEGEN EEN COMMISSARIS. Door den heer T., rijwielhersteller te Tiel, is bij den officier van justitie aldaar eene klacht ingediend tegen den commissaris van politie aldaar, die hem beschuldigd zou liebben van diefstal van het acbierwieJ zijner fiets. JACHT GEZONKEN. Dinsdagnacht is op de Zuiderzee benoorden Urk het ijzeren jacht „Elisabeth" eigenaar de heer Van Wassenaar, gezonken. Het vaartuig werd door de veeboot „Nijverheid" van Lemmer naar Amsterdam ge sleept, doch sloeg vol water. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. DE VISSCHERSBEVOLKING LANGS DE ZUIDERZEE. Met het cog op den achteruitgang van (h wo)Vaart dei' visschersbevod- king fcsngs de Zuiderzee in de laat ste ri.) on die aan het visschen met kuiBetten in dit watergebied wordt toe'^gCiireven. »jn de commissaris- dèr Koningin in de aan de Zui- dei zee gelegen provinciën door den minister van Landbouw, Nijverheid en Hande! uitgenoodigd dienaan gaande een onderzoek in te stellen over de laatste vijf jaren en in het daarvan uit te brengen rapport toe te lichten waaraan d© achteruitgang naar hun gevoelen moet worden toe geschreven. (N. Ct.) MIJ. TOT BEVORD. DER BOUWKUNST. Bij de algemeene vergadering de zer Maatschappij dezer dagen in haar gebouw aan de Marnixstraat te Amsterdam gehouden, kwam on der mee>r aan de orde de behande ling van de concept-statuten voor den in te stellen Raad van Arbitrage voor de bouwbedrijven in Neder land- Over de wenschelijkheid van een dergelijken raad werd uitvoerig van gedachten gewisseld, waarbij bleek dat verschillende heeren den tegen- woordigen toestand beter vinden dan een raad van arbitrage, die bijv. over zuiver plaatselijke geschil len minder goed zal kunnen oordee- len dan een deskundige voorlichting van den rechter, woonachtig in de gemeente waar het geschil zich voor doet. Besloten werd bij stemming uitte maken, of een raad van arbitrage wenschelijk is of niet. Met 47 tegen 5 stemmen werd de wenschelijkheid uitgesproken. Vervolgens werd overgegaan lot artikelsgewijze behandeling van concept-statuten. De beteekenis van den Raad Arbitrage is neergelegd in de e drie artikelen Art. 1. Het college draagt naam van Raad van Arbitrage de Bouwbedrijven in Nederland, zetel is gevestigd te Amsterdam. Art. 2. De Raad stelt zich ten: het beslechten van, tusschen aj steders en de namens hen me' leiding en het tóeziclit belaste p nen (directies) ten eene, en de nemers ter andtere zijde, gerezet schillen betreffende in uitvo« zijnde of in onderhoud zijnde we en leveringen. Art. 3. De Raad bestaat uit voorzitter en 24 leden. Ingenieurs, architecten en aa mors, die nog als zoodanig in practijk werkzaam zijn, kunnen tot voorzitter van den Raad bene worden. Van de leden bestaat de helft ingenieurs en architecten, de ar helft uit aannemers. ONGELUKKEN. De arbeider D. in de gemeente S lingerland zou zijn hond losma Hij struikelde, viel met de hors een. in den grond staand paaltje overleed binnen korten tijd. Te Nijmegen is de 63-jarige m laar A. B. van een 6 M. hooge ling gevallen en aan de gevolgent leden. Rechtszaken EEN BRANDSTICHTER. De Arr. Rechtbank te Leeuwaï heeft Woensdag uitspraak gedaa de zaak van den 25-jaxigen bo kneciht W. P.. die, na in Duit land te Munster een gevangeniss van 2 jaren en 9 maanden te heb ondergaan, wegens brandsticht in een bergplaats van stroo. in loop der maand April jl. de vols de misdrijven heeft gepleegd lo. brandstichting in de. boerd van U. Westerterp te Womic waardoor deze, benevens stuks vee en de geheeQe inboedel prooi der vlammen werd, en de woners ternauwernood hun le hadden kunnen redden, voora gaan door diefstal; 2o. brandstichting, in den mc van J. Osinga te Rohel, voora! gaan door poging tot diefstal. De Rechtbank verklaarde hem genoemde feiten schuldig en ven deelde hem te dier zake tot een vangenisstraf van 8 jaren. De eisch was twaalf jaren. ONEERLIJKE NOTARIS. Verder stond voor de Leeuwan Rechtbank terecht de ontslagen 1 taris H. J. S„ beschuldigd van vaJschheid in geschrifte in een kening-courant tusschen hem en B. C. Visser te Leeuwarden pleegd in het begin van 1906 2o. het opzettelijk gebruik mal van die valsche rekening-coura als ware die echt en onvervalsch 3o. verduistering van~-f 2000 nadeele van genoemden Visser 4o. Id. van /500 ten nadeele v S. Fokkema te Leeuwarden. Er werden 9 getuigen gehoord. Het O. M. eischte schuldigverh ring en veroordeeling tot een gevs genisstraf van een jaar, met alti van de preventieve hechtenis. De beklaagde werd verdedigd do mr. A. Burger. KERKDIEFSTAL. Het gerechtshof in Den Bosch vi oordeelde J. J. Mines, handelsrei ger te Kerkrade, wegens kerkdiefsi gepleegd te Gemmenich in België,! twee jaar gevangenisstraf. DRANKWET-QUAESTIE. De kantonrechter te Wagening< heeft mej. T., pachtster van het si tionskofiehuis te Rhenen, die t recht h'eeft gedaan beklaagd van hebben toegelaten, dat in de wacl kamer van het station loonen wt den uitbetaald, vrijgesproken, i wel op dezen grond, dat beklaag wel pachtster is van de buffettes •doch verder geen zeggenschap heé in dte wachtkamer, waar de overtel ding plaats vond. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Amsterdam, 28 Mei. J. H. J. Bfl lage, agent in manufacturen teH versum. Mr. A. Fen/tener vtan Vül singen rechter-commissariscurat* mr. Jules Goudeket Azn. Geëindigd Z. J. Hazebroek. rijksklerk bij hl kadaster t« Alkmaar; P. Zee, vrc* ger winkelier te Amsterdam. Opgeheven W. van Dijk, te UtrechtA. Woo ters. vroeger koopman, te StratuB Vernietigd De Tricotfabriek „Delft" te Delft (St.-Ct.) Stoomvaartberichfen Het stoomschip Ophir, van Rotte: dam naar Java, vertrok 30 Mei va Southampton. Laatste Berichten RENNEN IN ENGELAND. De „Derby" werd gisteren gewo# nen door „Spearmint", „Piicton" ei „Troubeck"., Burgerlijke Stand ONDERTROUWD 31 Mei. Dr. J. Weener en A. M Knottenbelt. J. Jenten, en C. A. Ossa D. Hoen en A. F. Blad. J. II. v Rossum du Chattel en W. II. Groene wegen. G. de Jager en B. A. v. d Wal. GETROUWD 31 Mei. G. de Vleeshouwer en C. M. v. d. Aar. G. A. Steijl en J. Hoes- bergen. W. Soellaart en C. H. Ver vooren. Dr. W. E. Merens en E. V. Joekee. F. R. Bakker en A. M. Beu kers. G. Brouwe* en J. B. Meijer

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2