NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 4 JUNI 19C6 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 -? Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)|-30 JAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.6o (gyJr_ moj i|j% 1 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Cdüüshmd ZonTgsblad, voor Haarlem' I a3754 jJVjM^dPtfX, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Efö Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. HET EERSTVOLGENDE NUMMER ZAL DINSDAGAVOND VERSCHIJ NEN. EERSTE BLAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 PAGINA'S. AüÜNDA ZONDAG 3 JUNI. Gebouw ,.Sint Bavo": 1ste 's -Gravenhaagsche Bioscope Compag nie: Passiespelen, 3 en 8 uur. Mu ziek in den Hout, 8 uur. MAANDAG 4 JUNI. Soc. „Vereeniging". Bal 7^u. Brongebouw: Staf muziek der Aansterd. Schutterij: Matinée, 2£ uur. Brongebouw: HaariMuziek korps. Concert 8 uur. ..Sint Bavo": Bioscoop 3 en 8 u. DINSDAG 3 JUNI. Groote Kerk: Orgelbespeling. 1-5 uur. Buitenlandsch Overzicht DE DOEMA CONTRA DE RUSSI SCHE REGEERING. De Petersburgsche correspondent van de ...Times" geeft bijzonderheden over de D o erna-v erga.de ringen van Donderdag, waarin de voltrekking vam die doodstraf aan de achit werklieden ter sprake is gekomen. De vergade ring werd voorgezeten door prins Dol- goroekof Moeromitsef was vermoeid van die inspanning der vorige dagen. De twee Pooilsche afgevaardigden, Rovodvorsky en Lednicki spraken over die willekeurige handelingen der re geering tegenover de Polen. Het meest toegejuicht werd echter de lange rede van generaal Koezmhs Kara.wa.jef, oud-hoogleeraar in het militaire recht, die de stelling ontwikkelde, dat d:e regeer mg, bij het terechtstellen dei- acht. werklieden, slechts wraak heeft willen nemen over de jongste politieke aanslagen. Denkt d'e re ge earing aldus een einde tö maken aan deze misd aden vroeg de spreker. Het zal haar niet geluk ken. Iedereen weet, dat de staatkun dige misdrijven uitgelokt worden door de handelingen van het gouverne ment, en dat dit verantwoordelijk is voor de reeks moorden, die in Rus land plaats hebben. Waarom heeft Maria Spiridonov.na Loetsjenofski ver moord Eenvoudig wegens de vreese- lijke wreedheid van dezen Loetsjenofs ki tegen de boeren. Alle terechtstel lingen kunnen geen politiek moorde naar beletten, zijn daden te volbren gen, aangezien hij zich voor een held en martelaar houdt. Daarna heeft de regoaring deze acht werklieden ter dood laten li rongen om zich te wreken. Het was duidelijk, dat zulk een daad zelfs geen zweem van wettigheid' bezatde negeering heeft trachten te doen wat, naar hetgeen Bismarck verklaard heeft, onmogelijk isliet land te regeeren met bajonet ten. Eenige afgevaardigden verlangen dat de Doecma uiteen zal gaan, omdat de' regeeriing, helaas, liaa.r werkzaam heden belemmert. Verwachtten de af- gevaardigden dan, dat de regaecring anders zou handelen? Indien de leden van de Doema naar hunne haardsteden terugkeerden, zou den zij hun healdigsten plicht verza ken. Neen, eiken dag moet een nieu we poging gedaan worden oim den muur af te breken, waarmede men haar den weg versperd heeftzij moet daarmee voortgaan totdat zij een bres heeft gemaakt. Karawajefs rede wekte uitbundige toejuichingen. Daarna besloot de Doema mot alge- meene stemmen eene commissie te benoemen, met opdracht, binnen vijf dagen een wetsontwerp betreffende de door Nabokoff voorgestelde afschaf fing van de doodstraf uit te werken, als wanneer de minister uitgenoodigd zou worden, de eerste lezing bij te wonen, en dat wetsontwerp aan den Rijksraad voor te leggen, met verzoek het als dringend te behandelen. Ook de beraadslaging over de agra rische kwestie gaf vervolgens aanlei ding tot een langdurig en belangrijk debat. De Doema toont wèl, dat zij niét met zich laat spelen, en de Russische geering zal zich telkens en telkens voor de alleronaangenaamste verras singen geplaatst zien. De aanslag te Madrid Om van de Jeronimokerk, waar de huwelijksinzegening plaats vond, te komen aan het Koninklijk Paleis, moest de stoet bijkans - heel Madrid •cloor. Meer dan de helft ven d'Len weg was reeids achter den rug, toen in die Cable Mayor, ter hoogte van No. 88 en nog omstreeks 500 meter van het Koninklijk Paleis verwijderd; de bom werd geslingerd, uit oen huis, dat toe behoort aande Spaansche Konin gin-Moeder. Het is zelfs liet eenig», hat zij in Madrid heeft; zij erfde het van een rijk filanthroop Vlak er te genover liggen een Godshuis, de Sa- crameniokeu-k, an de ambtswoning van den kapitein-generaal. Het moordhuis heeft zes verdiepin- jen gelijkvloers bevinden zioli een wijnzaak en een kruidenierswinkel onmiddellijk daarboven' is een kleer maker gevestigd. Op de derde verdie ping woont de hertog van Ahumiada. Daarboven wordt een tweede klas pen sion gehouden het overige gedeelte van het h uis wordt bewoond door par ticulieren. De diader, die in het huis een kamer had genomen, had op den morgen van den bruiloft die gebruikte bouquet gekocht. Daarmee thuisgeko men had hij voorgegeven, onwel te zijn en niet te willen worden lastig gevallen, waarna hij zijn deur sloot. Toen de wagen met de jonggetrouw den voorbijreed, wierp hij de bom met het bekende resultaat. Snel schijnt die man zich wat te heb ben verkleed, om daarna ongemerkt en geholpen door de algemeene ver warring- in het gedrang te verdwij nen. In de verlaten kamer vond men een wit poeder dat voor dynamiet wordt gehouden en een kleine spuit- fLésch. waarmee vermoedelijk de bom op het juiste oogenblik is „geladen". Nog werden in liet vertrek gevonden een elegant heeren-kostuum en een werkm anspakj e. HET KONINKLIJK PAAR WERD GERED doordien de bom \erward raakte in een electrische geleiddraad en in d'e lucht sprong. Gedood werden kapi tein Barras, twee luitenants en drie soldaten van die troepen, die een haag vormden. Vijf personen, die o<p het balcon van het huis stonden, uit welks derde verdieping de bom geworpen werd), o.a. de markiezin Tolosa en twaalf personen uit de menigte zijn zwaar gewond. De Koning zeide „Ik betreur alleen de onschuldige slachtoffers en mijn brave soldaten." De eerste-minister leidde zelf het onderzoek in liet huis van den aan- De Parijsche „Éclair" geeft de vol gende beschrijving van de uitwerking van de helsche machine ..De Koning, bleek maar bewonde renswaardig dapper, hielp de Konin gin uitstappen, die beefde en weende. Op aandrang van hun omgeving stap ten zij in het rijtuig vóór het hunne en reden naar het Paleis. De prins van Asturië stapte insgelijks uit. De grond in den omtrek was bezaaid met. lijken, puin en bloed. De gevel van liet huis was vol gaten, de gor dijnen van de eerste verdieping dropen van bloed. Aan verschillende vensters zag men gekwetsten dn zelfs dooden. Zoodra de eerste verwarring wat ge stild was, drong de politie het huis binnen en sloot alles af, zoodat nie mand er meer uit of in kon. Geheel het blok huizen werd dooi de politie omsingeld, om de vlucht te beletten van dón huurder der derde verdieping, Juam Cuesta, die is aange houden, benevens een jongeling, die het huis poogde te verlaten, maar die bijna door de menigte geiyncht "werd. De politie moest chargeer en om hem in handen te krijgen; terwijl die ver moedelijke schuldige om genade smeekte." Dadelijk na dc ontploffing rende de- hertog van CoMuachuelos naar die sta tie-karos, rukte de deur open, omhels de dien Koning en liet hem uitstap pen; daarop hielp hij ook de koningin uit het rijtuig. Toen die koning en zijn gemalin de trappen van ltet paleis opliepen, weenden belden. De konin gin was natuurlijk zeer ouder den in druk. Hoe kon hiet ook anders? De overgang van wijwater naar bloed haar bruidsjapon was rood bespat was dan ook te vreeselijik, te plotse ling geweest. De menigte was niet minde? ontzet, een ontzetting, die spoedig in woeste woede overging. Heel wat onschuldige en onschadelijke vreemdelingen wer den bedreigd, enkel omdat zij vreem delingen waren. Twee Fransche detec tives liepen een oogenblik gevaar, for meel te worden gelyncht. De laatste berichten melden De dader van den aanslag is nog niet gearresteerd. Hij liet zich in schrijven onder den naaim Mateo Mo ral, maar de politic meent, dat dit niet zijn ware naam is. Een Engelschman, Robert genaamd, is als medeplichtige aan deh aanslag gearresteerd. De in hechtenis genomen Engelsch man beweert Robert Hamilton tehee- ten. Volgens de meening van den kapi tein der burgergarde, die do eerste instructie voerde, is Hamilton, zoo hij niet de bedrijver van dien aanslag is, dan toch zeker een medeplichtige. De in den kamer van den dader achtergelaten hoed is van Engelscho makelij, en afkomstig uit een winkel te Londen. Hot is bijna overbodig te vermelden, dat de koning en de koninginuit allé hoofdsteden telegrammen ontvangen, met geliikwenschen, voor de ontko ming aan het vreeselijke lot. dat zij zoo ternauwernood zijn ontgaan. Onder de eerste telegrammen die aankwamen waren er van koning Edfuard en president Roosevelt. De Engelsche pers is gegriefd en .verontwaardigd, dat de aanslagblijk baar in Engeland is beraamd, en dat de Londensche recherche zelf iets van de zaak schijnt te hebben, geweten, al was zij natuurlijk niet geheel op de hoogte. UIT DE FRANSCHE KAMER. In de Kanier lii'eld de minister-pre sident Samen Vrijdag, in antwoord op de toespraak van den ouderdöms- president, een redevoering, waarin hij afkeuring uitsprak over den aanslag op den souverein van een bevrienden Staat. De heer Brisson werd gekozen tot president, der Kamer met 398 stemmen van de 500. HET CONCILIE DER FRANSCHE BISSCHOPPEN. Het concilie der bisschoppen heeft Vrijdagmorgen zijn werkzaamheid be ëindigd. Men meent dat een meerder heid van 22 stemmen op de 74 aan wezigen zich verklaard heeft (dus 48 tegen 26) vóór de onderwerping aan de scheidingswet en ten gunste deir vorming van ...Associations cultuel- les." Stadsnieuws Haarlemsche Nijverheid. Dezer dagen zijn bij de S.S. in dienst gesteld, de eerste der nieuwe internationale 3e klasse-rijtuigen. Het zijn keurig afgewerkte rijtui gen, bruin geverfd, elk met 10 cou pés en voorzien van retirade. De vervaardiging geschiedde in de bekende Kon. Fabriek van den heer Beynes alhier. In het geheel worden 20 stuks afgeleverd. Akte-examens L. O. Haarlem, 1 Juni. Geëx. 8 candidar ten, afgewezen 5, toegelaten 3, n.l. de dames A. M. Boeré. A. E. M. Waalewijn, beiden van Haarlem en S. R. J. M. van Zinnicq Bei'gmann te Bennebroek. Raad van het Koloniaal Museum. Hedenmiddag werd in het Paviljoen van liet Koloniaal Museum de jaaa- lijksöhe vergadering gehouden van den Raad van het Koloniaal Museum. Daarin werd o. ni. uitgebracht het verslag over het afgeloopen jaar, dat reeds door ons is gepubliceerd. Na de behandeling van de voorstellen dei- Raadsleden werden de statuten van liet Van Eeden-fonds vastgesteld en het verslag aangaande dat fonds in 1905 goedgekeurd. Daarna hield mr. 3. H. Abendanon, laatstelijk in Ned. Indië directeur van onderwijs, eeredionst en nijverheid, in de nieuwe zaal een voordracht over het onderwerp „De middelen, welke van Staatswege in het werk zouden zijn te stellen om de inlandsche maat schappij op Java en Ma.doera nijver heid en handel tot bloei te brengen, en daarnaast ook de uitoefening van kunst* eau kunstnijverheid te bevorde ren." Ter gelegenheid der vergadering werd in het Museum een tentoonstel ling gehouden van planten van' het eiland St. Euetatius. De verzameling is bijeengebracht- door mevr. N. Grol— Meijers, die op dit eiland vertoeft. De wild groeiende en gekweekte planten zijn deels geherbarisoerd, deels op spiritus tentoongesteld. De voorloopige deterrnineering geschiedde door den Utrechtse hen botanicus, don heer J. Bold'ngh. Na afloop der vergadering veree- nigden zich een aantal leden aan een diner in liet hotel Fünckler. Ee n nieuw café. De heer M. Germans, die tot heden de Central Bar in de Barteljorisstraat hoek Krocht in beheer had, opent hedenavond oen nieuwe inrichting in het gebouw op den hoek van de Baan en het Houtplein. Het perceel is verbouwd onder lei ding va.n den architect, den heer J. C. van den Berg em is op een nette wij ze ingericht. Vooral de cafézaal met haar vriendelijke kleuren en keurig buffet maakt eeai zeer goeden indruk. In den zomertijd zal de ruimte) voor het café zeker een prettig zitje zijn door een mooi kijkje, dat mem van daar op den Dreef heeft. Postduif. Vrijdagavond is bij den heerEsser Olieslagerslaan 12 rood, een postduif aankomen vliegen, blauw van kleur en gemerkt P L, W5, 3713 op een ring aan den linkerpoot. Ook heeft het beest nog een stempel op een der vlerken, doch deze is echter niet te ontcijferen. Benoemd. Tot opzichter bij den bouw van het Raadhuis te Heemstede is benoemd de heer J. Schilling alhier. Brongebouw. Donderdagavond komt in het Bron gebouw „Das Süddeutsdhes Manner Quintett" een uitvoering geven. Dit quintett vond' in Duitschland zulk een goede pers, dat men verzekerd kan zijn, dat dien bezoekers van dit con cert. een avond van kumstgenieten wacht. De vijf musici zijn de heerem Aug. Kolb, Aam. Langefeldt, Hemdr. Sten- neke, Jean Muller en Ed. Hatoerfeld. D a m b o n d. Ons wordt medegedeeld, dat de „Al gemeene Nederlamdsche Dambond" de zer dagen op zijne statuteai die Ko ninklijke goedkeuring lieeft ontvaai- gen, en het bestuur thans definitief samengesteld is uit de hoeren J. M. Vos, president, AmsterdamD. Kikke Ivz., vice-president, Edam; K. C. de Jonge, le secretaris, Amsterdam, Van Wou straat 112W. van Daalen, 2de secretaris, Haarlem N. Bouwes, pen ningmeester, EdamC. H. Broekkamp AmsterdamJ. Adam, Zaandam. C arl Flescfe. Naar wij vernemen zal de heer Flesch zich hier binnenkort op een kerkconcert doen hooren, met me dewerking van de heeren Zalsman en Ezerman en een soliste, over wie rog nader onderhandeld wordt. „WELDADIGHEID NAAR VER MOGEN. Van 25 December 190515 Mei 1906 werden aan extra-giften ontvangen: J. R. ieder 10.—; N. 2.50. Totaal f 2345.62*. 15 Mei—1 Juni 1906: J. M. f 2368.12|. 1 Juni 1905 was ontvangen. 3137.37. Mochten velen zich gedrongen ge- voeden aan de vereeniging een Bink- stergave te schenken ten einde de Pinkstervreugde te brengen in de wo ningen hunner minderbedeelde stad- gienooten. C h r. Normaallessen. Van de Christelijke Normaallessen slaagden dit jaar 5 van de 6 exami nandi voor het onderwijzersexamen. Gerard Zalsman. Naar wij vernemen zal onze stad genoot Gerard Zalsman optreden bij gelegenheid van de muziekfeesten op 9, 10 en 11 Juni te Bazel. Museum van Kunstnijver- heid. De textielafdeeling van het Museum van Kunstnijverheid alhier werd door de laatste aanwinsten aanzien lijk uitgebreid. De verzameling werd aangevuld met kostbare Chineesche en Perzische weefsels, mooie bor duurwerken en batiks. Ook de afdeeling metaalwerken werd aangevuld met verschillende voorwerpen van zorgvuldige bewer king, o. a. onderdeelen van Empire beslagen sleutelplaten enz. Het Museum werd gedurende de maand Mei door 650 belangstellen den bezochtuit de boekerij werden naar in en buiten de stad 202 boek- en plaatwerken uitgeleend. Gedurende de Pinksterdagen is het Museum geopend van 10 tot 4 uur. De Luilak. Als vele j31*611 slingerde zich ook thans in luilaknacht een breede strook bloemenuitstallingen langs de boorden van de Singels. Van .veler- en alderliande geuren en couleuren" waren ze de kinderen Flora's, lok kend tot kijken en koopen. Zoo was 't al in den vóóravond van Vrijdag en in dichte slierten gingen de men- schen. en vooral de jongelui, met veel gelachs en gepraats langs de bloemenrijen om de fleurigste lente- kinderen uit te zoeken. Docli niet enkel hadden ze oog voor de bloemen in eigenlijken zin ook die, welke overdrachtelijk met den eere-titel van bloemetjes worden genoemd, vermochten de be wondering der jongelui op te wek ken. Tot heel laat in den nacht ging het voort in druk geroezemoes langs de schemerachtig belichte bloemen, waarachter het water stillekens lag te droomem in den mooien lente: nacht. Toen kwam een paar uur pauze, waarna het jonge volk weer met nieuwen moed kwam opzetten, koopend en kijkend, als nauwelijks de dag was gekomen. Over 't algemeen leek ons de druk te girooter dan vorige jaren. Debloe- menkooplui en ook de ijswagentjes moderne stoffage van het luilakfeest maakten goede zaken. Door Vermaak tot Nut. Het jaarlijkscho kinderfeest der vereeniging „Door Vermaak tot Nut" zal dit jaar plaats hebben op Maan dag 30 Juli a. S-, en wederom be staan in een uitstapje naar Amster dam tot een bezoek aan Artis. Geheelonthouding. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de afdeeling Haarlem der Ned. Vereen, tot Afsch. van Alcoh. Dranken, werd, benevens ver dere huishoudelijke zaken, verslag uitgebracht door de afgevaardigden ,van de jaarvergadering der Noord- Hollandsche Propaganda Commissie welke gehouden was te Bloemen- daal. Aangaande het verzoek tot aan sluiting bij het Ned. Comité voor algemeen kiesrecht werd besloten niet in te gaan op het voorstel van het Hoofdbestuur, om aan genoemd Comité subsidie te verleenen. Door een der leden werd voorts weder (zooals gewoonlijk) de verga dering vruchtbaar gemaakt door de bespreking van een actueel onder werp, ditmaal handelende over „Colportagewerk". Een geanimeerde bespreking volgde hierop. De leden werden voorts opgewekt tot deelname aan de meeting, te houden op Zondag 17 Juni, 's na middags 3 uur (in plaats van 2 uur, zooals abusievelijk op het convoca tiebiljet vermeld was) op het land goed „Rozenstein" tusschen Velsen en Sandpoort en vender aangespoord den boottocht der Spaarkas-vereeni- ging te houden op den 2en Pinkster dag naar Alkmaar, naar vermogen goed te doen slagen. Na een opwekkend woord van den voorzitter werd de vergadering, wel ke niet druk bezocht was. gesloten. Gev. Voorwerpen. Een horloge, een postspaarbank boekje, een pantoffel, een touw, een hond, 'een manchet met knoop, een automobiel-lantaarn. Mooi w 8 e r. De Pinksterdagen beloven mooi weer te_zuUen geven. Men zie het weerbericht in dit nummer. G e v a a r 1 ij k. Vrijdagavond is bij Halfweg een reiziger van Haarlem uit de aldaar 'langzaam rijdende electrische tram gesprongende man kwam in de wegsloot terecht, waaruit hij ,,wel bemodderd" door het trampersoneel werd gered. Douch e-b aden. In het Douche Badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week genomen 1046 baden, en in dat aan liet Leidsche Plein 800. Eigen Gebouw In de vergadering van de Veree niging van Industrieelen en Koop lieden werd Vrijdagavond met bij na algemeene stemmen besloten het gebouw Jansstraat 85 in eigendom te aanvaarden. Voor den verbouw en de exploitatie van het „Eigen Ge bouw" zal een Commissie benoemd worden. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Voor de vacante betrekking 'van •veldwachter te Vogelenzang hebben zich 55 sollicitanten aangemeld. Bestond aanvankelijk het plan, dat de politiedienst te Vogelenzang waar genomen zou worden door den veld wachter Smits te Aerdenhout, nu is evenwel hierin verandering geko men en wordt die dienst waargeno men door den heer W. Dijs, volon- tair-inspectaur bij de politie te Bloe- mendaal. Vrijdagavond werd alhier in deso- citeitzaal van het Hotel „Welgele gen" een weldadigheidsconcert gege ven, ten behoeve van de weduwen en wezen, wier mannen en vaders met de H. D. 25 te Den Helder zijn ver gaan. Het concert, dat door ziekte van den lieer Blij uit Alkmaar, van 27 Mei tot 1 Juni was uitgesteld, was zeer slecht bezocht. het Kanaal werd door enkele leden betreurd. Van andere zijde vroeg men of, waar de Min. zelf de vrees heeft uit gesproken, dat de Velserpont niefc zal voldoen en plannen voor een an dere voorziening in uitzicht heeft gesteld, het niet beter is voorshands te wachten met de uitgaaf van 110.000 v'oor den aanleg van sporen en wissels op de wederzijdsche ka naaloevers, tot aansluiting van den tramweg HaarlemAlkmaar aan da toegangsbruggen tot de stoompon- ten en van ƒ16.000 voor dienstwonin gen bij het stoompontveea*. Men vroeg mededeeling van den stand van het Ministers plannen. Dat da toestand onbevredigend is, werd nog eens met nadruk in herinnering ge bracht. Alleen een ander, beter ver bindingsmiddel achtte men de defi nitieve oplossing der quaestie. Andere leden merkten hiertegen-? over op, dat het stellig toch wel en kele jaren duren zal eer een nieuwa voorziening, b. v. een rolbascule- brug, gereed zal zijn en dat inmid dels in den dienst moet worden voor zien. In ieder geval dienen toch' maatregelen genomen om de tram over de ponten te doen gaan. BEVERWIJK. Op een verzoek van den architect ingenieur Roelof Kuijper te 's-Gra- hage. namens de directie der mar- merfabriek firma G. en J. Cool ta Amsterdam om vergunning voor den bouw van een rn arm erf ah riek aan „De Pijp" te Beverwijk, werd gunstig door het gemeentebestuur van Beverwijk beschikt.. De heer Van der K., een pasbegia- nend banketbakker alhier, verloor f 460 aan bankpapier, welk bedrag door een buurjongen, Jan Helttoorn, werd gevonden. De jongen kreeg ter belooning drie rijksdaalders en een amandeltaart voor moeder en mocht bovendien den volgenden dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de banketbakkerij komen, om daar zijn hart op te halen aan het lekker ste dat hij begeerde. Of die jongen ook een buitenkansje had. (Tel.) H A ARLEMMERLI EDE EN SPAARNWOUDE. In de heden gehouden raadsverga dering werd o. m. aan den heer A. a. Swolfs op de meest eervolle wijze ont slag verleend als gemeente-secretaris en derden ambtenaar van den Bur gerlijken Stand en zulks met ingang van den datum waarop zijn opvolger in functie zal kunnen treden. De Raad verleende den heer Kruse- man afwijking op de bouwverodening en besloot (met aJgemeene stemmen) de jaarwedde van den keurmeester De Voogd, met f 50 te veriioogen. DE PONTEN EN HET NOORDZEEKANAAL. Blijkens het Voorloopig Verslag was het wetsontwerp tot verhooging en aanvulling van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1906 door vele leden der Tweede Kamer met inge- nomenlieid ontvangen. Verschillende leden hadden niet voldoening ge zien dat het totaal der uitgaven voor de onderhanden verbeteringswerken aan het Noord zeek an aal vereischt, waarschijnlijk pi. m. 1/2 millioen gulden beneden de raming zal blij ven. Van andere zijde vroeg men •van 's Ministers plannen. Dat do gaaf van hetgeen, met inbegrip daarvan, in totaal door het Rijk is uitgegeven ten behoeve van het Noordzeekanaal. Dat onder de nog uit te voeren werken niet is opgenomen de aan leg eener electrische verlichting van HAARLEMMERMEER. De directeur-generaal der posterij en en telegraphic maakt bekend, dati Tnet ingang van 1 Juni 1906, het post en telegraafkantoor te Haarlemmer meer mede voor den Rijks-telephoon- dienst is opengesteld. Vergadering van den Raad der Ge meente Haarlemmermeer, op 7 Juni aanstaande. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken en mededee- lingem 2. Bestek aanbesteding grint 3. Brug bij de Oude Wetering. 4. Behandeling motie van den heer Knaap. 5. Motorrijtuigen. 6. Hondenpenningen. 7. Reclame omslag van S. D Kik kert. 8. Staten van oninbare poet en. 9. Hoofd. Omslag 1906. ZANDVOORT. Heden vierde Zandvoort feest. De Heer S. Behrens herdacht heden d« dag dat hij voor 25 jaren geleden als ambtenaar bij de politie werd aange steld. Op het politiebureau werd he denmorgen de jubilaris toegesproken door den Burgemeester, die hem na mens den Raad een couvert overhan digde. Trouwens, de heer Behrenshad vele blijken van belangstelling in ont vangst te nemen. De Burgemeester persoonlijk, de secretaris der Gemeente de ambtenaar der Secretarie de heer ,T Merens, de inspecteur van politie de heer Iliebendaal boden hem een stoel aan en van verscheidene inge zetenen, waaronder de oud-Burge meester de heer Boerlage, inocht de heer Behrens stoffelijke blijken van belangstelling ontvangen. We hopen en vertrouwen dat deze dag aangename herinneringen bij den jubilaris zal achterlaten.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1