NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7036 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 6 JUNI 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 y* de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BL\D__ AGENDA Woensdag 6 Juni. Muziek in den Hout. OM ONS HEEN IETS OVER HET STEEKSPEL. De Vereeniging Koninginnedag, heeft voor den 31 sten Augustus a. s. een ridder steekspel aangekondigd. Dit is voor Haarlem iets nieuws. Al thans in de laatste jaren hebben wij bier geen tournooi meer gezien. Vroeger was dat anders. In vorige eeuwen heeft het Zand, tegenwoordig de Groote Markt, menigen ridder kamp aanschouwd. Van Lennep heeft er in zijn Roos van Dekama een vereeuwigd, dat gehouden werd in 1345. Liefhebbers van vaderlandsche romans weten wel, dat hij daarbij Reinout en Deodaat van Verona ten tooneele voert en den stuggen Seerp van Adeelen. den Fries, die de schoo- ne Madzy met adelaarsoog bewaakte. Of die Riddertijd nu wel wezenlijk zoo mooi is geweest als wij ons som tijds verbeelden, is een vraag, clie ik utet dadelijk bevestigend zou durven beantwoorden. Er was in dien tijd heelwat overheerschin g en onder drukking die wij niet gaarne terug zouden zien en wanneer wij onze stemmige sombere Meeding vergelij ken bij de praal en de pracht van toen, dienen we niet te vergeten dat de harnassen en helmetten alleen pasten in den voortdurenden oorlog, dien de heeren gezamenlijk, of onder elkander, voerden en dat de fluwee- lea wambuizen, de prachtige hozen en de sierlijke kanten kragen, al leen pasten aan menschen, die, bui ten deze vechtpartijen om, weinig uitvoerden. In onze dagen nu verre weg de meesten hun leven doorbren gen in gestadigen arbeid, zouden we met al die pracht wel verlegen we zen. De schittering van den Riddertijd is dus, welbeschouwd, maar uiter lijk. Toch is het een gelukkig denk beeld van de Vereeniging Koningin nedag geweest, om ons die weer eens, zij het dan ook op bescheiden schaal, te laten zien. Men heeft in 'dien tijd twee soorten van tournooi- en gekend die we zouden kunnen noemen het vriendschappelijke en bet doodelijke steekspel. Bij het eer ste was de lanspunt door een rond stuk hout onschadelijk gemaakt, zooals we tegenwoordig den kamp op den degen kennen, waarvan de punt door een knopje is verborgen. Bij het doodelijke steekspel werd de gewone oorlogslans gebruikt en stroomde dan ook dikwijls het bloed der kampioenen van weerskanten. Zoo'n bloedige ontmoeting vinden we uitvoerig beschreven in Walter Scotts beroemden roman Ivanhoe. Het was in den tijd van Richard Leeuwenhart, toen de Saksische en Normandische barons elkander in Engeland nog met een schuin oog aanzagende Normandiërs gedroe gen zich als de veroveraars en de Saksen, die den grond bebouwden, stonden ver onder hen in ontwikke ling, talenten en bekwaamheden. De groote Richard was in 't Heili ge Land en zijn broeder John had zich inmiddels van de macht mees ter gemaakt, in de hoop dat, de onge- loovigen hem den terugkeer wel zouden beletten. Hij gaf een steek spel om het volk aangenaam bezig te houden en een goeden indruk op de onderdanen te maken. De herauten riepen de wetten van het tournooi uit, waaronder deze was. dat wie een der opgehangen schilden van de ridders aanraakte met het stompe lanseinde, een kamp met den eigenaar van dat schild wenschte met onschadelijke wa pens. terwijl een aanraking met de punt van de lans een gevecht ople ven en dood beteekende. De vijf uit dagers hadden reeds enkele ridders in een gevaarloozen kamp ontmoet en vooral de ridder Brian de Bois Guilbert had zich dapper getoond, door drie tegenstanders buiten gevecht te stellen, toen op het uitdagend trompetgeschal geant woord werd en een eenzame ridder het strijdperk binnenreed. Hij was geheel in wapenrusting en droeg een schild, waarop een jonge eik was ge schilderd met het woord Des- dichado, dat onterfd beteekent. De behendigheid, waarmee hij zijn fraai, zwart paard in toom hield en -den prins, benevens de dames met zijn lans groette, verwierf hem da delijk de gunst van de toeschouwers, 'die begonnen te roepen ..Raak liet schild van Ralph de Vipont aan, hij zit het slechtst in den! zadel en is het gemakkelijkst te overwinneneen raad, die noch voor den Heer de Vi pont noch voor den onterfden rid der vleiend was. De laatste volgde dien dan ook niet op, maar reed tot hij het schild van den dapperste der kampioenen, den ridder de Bois Guilbert, bereikt had en sloeg daar op met de punt van zijn lans, dat het metaal ervan klonk. De uitge^ daagde. verbaasd over zooveel moed, vroeg hem of hij bereid was den dood te ontmoeten en toen de onterf de Ridder daarop een bevestigend antwoord gegeven had, verzocht hij hem in het strijdperk plaats te ne men. „Zie voor 't laatst naar de zon", zei hij, „want dezen nacht zult gij in 't paradijs slapen „Dank voor uwe hoffelijkheid", antwoordde de Ontei'fde Ridder „om die te beloonen raad ik u aan, een versch paard en een nieuwe lans te nemen, want bij mijn eer, gij zult ze beide noodig hebben Na deze wederzijdsche bluf, die een hedendaagsche sportsman voor onge past zou houden, maar toen gewoon te was, vatten de beide strijders in het perk post. De Bois Guilbert. in weerwil van zijn hoogen toon, volg de den raad van zijn tegenstander op, door een nieuw paard, een an dere lans en zelf een ander schild te nemen, dat een raaf vertoonde met een schedel in den bek en daaronder het deviesPas op den Raaf. Nauwelijks hadden de trompetten het signaal gegeven, of de kampioenen renden op elkaar toe en raakten el kaar in het midden van het strijd perk. De lansen braken tot de greep in stukken en het scheen, alsof de beide ridders vielen, want hunne paarden .gingen door den schok hoog op de achterste pooten staan. Met teugel en spoor wisten zij evenwel de dieren weer te bedwingen en na el kaar een oogenblik te hebben aange staard met oogen, die door de tra liën van hun vizier schenen te gloei en, maakten zij rechtsomkeert en- vatten opnieuw post op hun vorige standplaats, waar beiden van hunne dienaars een nieuwe lans ontvingen. Met luid geschreeuw, het waaien van zakdoeken en gejubel werd deze ont moeting door de toeschouwers be groet, maai- nauwelijks hadden de strijders hunne plaatsen weer inge nomen, of het rumoer werd vervan gen door een stilte zóo diep, dat het scheen of de toeschouwers zelfs niet durfden ademhalen. Na eenige minuten pauze, opdat de kampioenen en hunne paarden op adem konden komen, gaf prins John aan de trompetters een wenk, om het sein te geven voor den tweeden aan val. De Bois Guilbert raakte zijn te genstander met zooveel kracht in het midden van diens schild, dat de lans in stukken brak en de Onterfde R'd- der in den zadel wankelde. Deze evenwel had zijn lans tegen den helm gericht, en trof dien midden op •het vizier, waar de lans bleef haken. Toch zou de ander misschien nog niet gevallen zijn, ware niet door de hef tigheid, van den schok de zadel riem gebroken. Nu vielen paard en ruiter in een vormlóoze massa op den grond en verdwenen een oogen blik in een wolk van stof. Maar het volgende oogenblik was de overwon nene overeind, trok zijn zwaard en zou daarmee zijn overwinnaar heb ben aangevallen, wanneer niet de veldmaarschalken tusschenbeide wa ren gekomen, daar de tournooiwet- ten op dit oogenblik een zwaardge vecht niet toelieten. „Ik vertrouw dat wij elkander nog eens zullen ontmoeten", zei de Bois Guilbert. met een verwoeden bliik op zijn tegenstander, „en dan ergens waar niemand ons zal scheiden." ..Als dat niet gebeurt", antwoord de de Onterfde Ridder, „dan zal dat niet aan mij liggen. Te voet of te paard, met lans, bijl of zwaard ben ik bereid n te ontmoeten." Er zouden nog meer toornige woor den gewisseld zijn. wanneer niet de maarschalken hunne lansen tus- schen hen gekruist en hen geschei den hadden. De Onterfde Ridder keerde naar zijn standplaats terug wachtte op nieuwe bestrijders, Bois Guilbert ging naar zijn tent waar hij het overige van den dag in woe de en wanhoop doorbracht. Nu daagde-da overwinnaar de vier vrienden van den overwonnene uit en overwon hen den een na den an der. Toch was dit een kalme strijd vergeleken bij dien van den volgen den dag, toen een groot aantal rid ders, de eene partij onder aanvoe ring van de Bois Guilbert. de andere onder bevel van den Onterfden Rid der op elkander losstormden en daar na den strijd met zwaardslag, knod of strijdbijl voortzetten. Vier rid ders kwamen daarbij om het leven, meer dan dertig werden zwaar ge wond. van wie vier of vijf later stier ven. verscheidene werden voor hun leven verminkt en zij. die er het best i afkwamen, droegen toch de sporen van dezen strijd mede tot hun graf. De Onterfde Ridder bleef in dezen kamp opnieuw overwinnaar en ont- :ng een lauwerkrans uit de handen van de schoonste der dames, die hij den vorigen dag zelf, als koningin van, het tournooi had mogen aanwij zen, maar nauwelijks had hij het eereteeken in ontvangst genomen, of hij zonk bewusteloos aan hare voe ten. De punt van een lans was tus- schen zijn wapenrusting gedrongen en had hem ernstig in de zijde ge wond. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE TOESTAND IN RUSLAND. Na de diep teleurstellende rede van den Minister-president Goremykin in de Doema, werden van alle zijden in het Rijk agrarische troebelen gemeld. De boeren1, hoewel aver het algemeen anders niet ongezind tot meerdere overlegpleging, schijnen echter voor eén groot gedeelte thans de revolutie als een middel tot verschrikking te willen aanwenden. Zoo is het dorp Tourki door hen ge heel geplunderd en de nabij gelegene landgoederen zijn verwoest en in brand gestoken. In Oriol hebben zij het domein van prins Golitzin verwoestde inder haast tegen hen afgezonden kozakken werden teruggeslagen, waarna zij de plunderingen in den omtrek voortzet ten. Ook in liet gouvernement Saratoff is de revolutiona.ir-agrari'sclie bewe ging uitgebreid. De boeren loopen in groepen, mét hooivorken, zeisen en knuppels gewapend, de landgoederen af, en verwoesten alles wat onder hum bereik komt. De kozakken hebben., naar gewield wordt, met de bevolking gemeene zaak gemaakt. MANIFEST VAN DE WERKLIEDEN PARTIJ. De leden van dei werkliedengroep in de Doema hebben tot. alle Russi sche arbeiders een manifest gericht, waarin gezegd wordt, dat nu de re geering elk verzoek van de Doema heeft afgewezen en geen enkele wette lijke bepaling hééft toegezegd, die tot verbetering in den toestand der ar beiders zou kunnen leiden, de volks vertegenwoordiging zich verplicht heeft gezien aan "de regeering haar wantrouwen kenbaar te maken. Het daaruit geboren conflict moet. vroeg of laat <le nederlaag der ndgeerinig ten gevolge hebben. De Doema zal niet in de mogelijkheid zijn het volk te hel pen, zoolang de Regeering haar de wezenlijke rechten van een volksverte genwoordiging onthouden zal. Alleen een Doema in het volle bezit van die rechten kan aan de verlangens van het volk voldoen. Zoo spoedig moge lijk moet derhalve een constituante bijeengeroepen door het algemeen stemrecht zoowel van mannen ais van vrouwen. Daartoe roept de arbeiders partij in het Parlement alle arbeiders op zich te organiseer en en alle krach ten in te spannen, botsingen te ver mijden, die slechts tot onnoodig bloed vergieten' leiden, en vast aaneengeslo ten op de openbare meeniimg te wer ken en die voor de goede zaak van: Rusland te winnen. Het manifest is gei,Oekend door L4 leden van de Doema. De aanslag te Madrid; de dader gearresteerd, De anarchist, die den aanslag pleegd heeft, is gearresteerd, doodde daarop een veldwachter, en pleegde vervolgens zelfmoord; ziedaar in en kele woorden het laatste belangrijke nieuws uit Madrid. De naam van den dader is Mateo Moran. Omtrent zijne arrestatie kun nen nog de volgende bijzonderheden worden vermeld Het was te Tonrejon de Ardoz, een dorp aan den spoorweg op 20 K.M. afstands van Madrid. In een muilen- drijverskroegje vlak bij het station kwam Z a tor dagnamiddag een vreem deling binnen en vroeg er wat te eten en te drinken. Maar verlegen gewor den onder de nieuwsgierigheid van de bezoekers der herberg, stond hij op en betaalde. Toen waarschuwde de herbergier een gendarme, die Moran buiten het dorp inhaalde en hem om zijne papieren vroeg. Moran ant woordde. geen papieren bij zich te hebben, doch zich gemakkelijk te kun nen legitimeeren. Hij zou seinen naar Madrid. Hiertoe ging de gen darme met hem naar helt station. Even waren zij op weg, toen Moran een revolver te voorschijn haalde en den gendarme door bet hoofd schoot. De toegeloopen dorpelingen vonden twee lijken een schot in het hart had den anarchist gedoodop het wapen zaten nog vijf kogels. De gen darme had verzuimd zijn gevangene, die voorkomend had geantwoord, te fouilleeren. Men vertelt, dat Moran aan het sta tion over den aanslag gesproken en zijn afschuw van den dader geuit heeft. De eigen aai van het pension in de Calle Mayor 88, senor Guesta. her kende het lijk latei* in liet station te Torrejon als dat van Mateo Maron, die bij hem de kamer had gehuurd van waaruit de aanslag werd gepledgd. Moran is een Catalonier uit Barce lona. Een reusachtige menigte ging Zon dag per automobiel naar Torrejon om de plaalts, waar een nieuw drama had plaats gehad, te bezichtigen. In de kathedraal word Zondag een plechtig Te Deuon gezonden voor het behoud vam het koninklijk echtpaar. Dé Engelschman Hamilton, di e ver hecht werd de bom te hébben gewor pen, is in vrijheid gesteld en. op kos ten der regeering, met een biljet twee de klasse, naar Frankrijk vertrokken. Een lid van liet parlement had 25.000 peseta'? beschikbaar gesteld voor detogeen, die den misdadiger zou gevangen nemen. Het heet, datde re geering deze som nu zal geven aan de weduwe van dén gedooden gendarme. In de Sixtijnsche kapel te Rome is Zondag een Te Deum gezongen tot dank voor heit behoud van 't Spaan- sche Koninklijk paar. De Paus was tegenwoordig. DE DADER. Mateo Moran moet-, blijkens de re sultaten van een in zijn geboorte plaats ingesteld onderzoek, de zoon zijn geweest van een fabrikant, daar ter plaatse. Zijn vaidler bad hem ter voltooiing van zijn opleiding naar Duitschiland gezonden, van waar hij als anarchist was teruggekeerd. Hij sprak verscheidene talen en onder hield betrekkingen met anarchisten. In Januari 1.1. verliet hij met zijnerf- portie ad 20.000 peseta's de ouderlijke woning. DE SPAANSCHE ANARCHISTEN. De „Westminster Gazette" bevat in •haar nummer van j.l. Zaterdag een reeks merkwaardige artikelen over de beteekenis van het anarchisme in Spanje, en speciaal van de macht en uitbreiding der anarchistische bewe ging in Catalonaë. De medewerker, die het volgens de redactie der „Westminster Gazet- te" weten kan, is er van overtuigd, dat de aanslag op den koning van Spanje (het is reeds de vierde' moet worden beschouwd als een poging om Montjuich te wreken. Men herinnert zich, dat destijds naar aanleiding van anarchistische opstanden in Barcelona, tal van in verband daarmee gedetineerden, inde vesting Montjuich op ongelooflijk bar baarsdie wijze zijn gemarteld. Onder die gemarteld en waren er niet weini gen, die in het geheel niets te maken hadden met de anarchistische bewe eg. De herinnering aan deze zoogenaam de „gruweJen van Montjuich" leeft voort onder de Spanjaarden, em voor al onder de Catalcmiërs, die nooit ver geten of vergeven. De koning van Spanje is door de Catalonjsche anarchisten ter dood ver oordeeld, op den vierden mislukten) aanslag, zal een vijfde volgen. DE „ROODE LIJST". Onderstaande lijst is niet volledig zij omvat echter de treffendste vor stenmoorden. sinds ongeveer een hal ve eeuw. Militaire en paleis-opstan den en moorden als die, gepleegd op den Sultan van Turkije Abdoel-Aziz, den president van Uruguay, in 1868, den president van Peru in 1872, den president van Ecuador in 1875, dén koning en de koningin van Servië in 1903, zijn niet in de lijst opgenomen. 1854. Karei III van Parma, ver moord door Antonio Carra. 1860. Prins Daniël van Montene gro, door een verbannen Monteme- grijn, Kaditsch. 1865. President der Vereenigde Staten. Lincoln, door Booth. 1868. Michael van Sdrvië, door partijgangers van de dynastie Kara- georgewitsj. 1881. Alexander II van Rusland, door Nihilisten. 1881. President der Vereenigde Staten Garfield door Guiteau. 1894. President der Fransche re publiek Carnot, dtoor Caserio. 1896. Sjah Nasr-ed-Dm, door een Babi-dweper. 1897. President van Uruguay Idi- arto Borda, door Arredondo. 1898. Keizerin Elisabeth van Oos tenrijk, door Luccheni. '1899. President der Dominicaan- sche Republiek Heureaux, door Ca- 1900. Koning Humbert van Italië, door Bresci. 1901. President der Vereenigde Staten Mc. Kinley, door Czolgosz. Stadsnieuws Drankwet Bij B. en W. is het verzoek ingeko men om vergunning tot het verkoopen van sterkon drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop, van A. v. d. Meer. voor het perceel KI. Houtstraat 40. Haarlemsche Zangers ten Wedstrijd. In vijf bulletins gaven we geduren de de Pinksterdagen kennis van de verrichtingen der vijf Haarlemsche zanigv ere enigingendie den 2den, 3den en 4den Juni deelnamen aan den wedstrijd, uitgeschreven door de Gemengde Koonvereeniging „Alema- ria", te Alkmaar. Het resultaat was als volgt: Gemengde koren: Isite Afdeeling. „Onder Ons" directeur de heer Henri Pielage, 2de prijs (gouden medaille en f 100) toegekend met algemeene stemmen. 2de Afdeeling. „D. I. N. D. U. A.", directeur de heer H. Berghuis, 9de prijs (veiguld zilveren medaille) toe gekend met 4 tegen 3 stemmen. Mannenkoren: 1ste Afdeeling. „Cae- cilia". directeur de heer Henri Piela ge, 4de prijs (verguld zilveren me daille) toegekend met algemeene stemmen. 2de Afdeeling. „Proza en Poëzie", directeur de heer Carel Phlippeau, 2de prijs (verguld zilveren medaille en 75) toegekend met 5 tegen 2 stem men. 3de Afdeeling. „Kunst na Arbeid", directeur de heer W. A. Kwantes, 2de prijs B. (verguld zilveren me daille en 50), toegekend met 5 tegen 2 stemmen. De geheel e uitslag was: Gemengde koren: 1ste Afdeeraig. Gemengde koren die reeds een lsten prijs hebben gewonnen. Deelnemende vereenigingen: „Apollo" te Wieringer- waard, „Concordia" te Westzaan, „Onder ons" te Haarlem. „Niedorp's mannenkoor" met damesafdeeling te •Nieuwe Niedoip, „Onderling Kunst genot" te Amsterdam. Ie Prijs f 300 en gouden medaille, met 5 tegen 4 stemmen toegekend aan „Onderling Kunstgenot" te Amster dam; 2de prijs 100 en gouden me daille. met algemeene stemmen aan „Onder ons" te Haarlem; 3de en 4de prijs niet toegekend. 2de Afdeeling Gemengde koren van Nederl. vereenigingen die in die afd. een 2en of 3en prijs hebben behaald: le prijs, verg. zilv. med. en f 100, Arti et Charitate, van Amsterdam; 2e pr., verg. zilv. med. D. I. N. D. U- A., van Haartem4e pr., zilv. med. Crescendo, van Noordscharwoude. 3de Afd. In afdeeling gemengde ko ren (Ned. vereenigingen, die in die afdeeling een 4e of een 5e prijs of nog nimmer een prijs behaalden), •verwierven de prijzen: le prijs: verg. zilv. med. en f 50, Klein Koor Co- peile Crescendo, van Amsterdam; 2e prijs: verg. zillv. med. en f 25, Cécilia, van Bartiinigeihom; 3e pr.A., verg. zilv. mod. en 10, Zang en Vriend schap van Krommenie; 3e pr. B:verg. zilv. med. en 10, Euphonia. van Sdhagerbnug; 4e pr. A„ verg. zilv. med.. Nieuw Leven, van Oudorp; 4e pr. B., verg. zilv. med., Gemengd koor KoÜhorn. van Kolhorn; 5e pr. A, zilv. med., Euphonia. van Schagen: 5e pr. B.. zilv. med Aurora, van Wormerveer. Mannenkoren. 1ste Afd. 1ste prijs: (gouden med. en f 600): „Stem des Volks". Amsterdam; 2de prijs (gou den med. en 250) Orpheus, te Utrecht; 3e prijs (gouden medaille en f 100): Amstels Werkman, te Amster dam: 4de prijs (verg. zilv. med.) Cae- cilia te Haarlem. 2de Afd. Vereenigingen mannenko ren, die nog geen lsten prijs hebben behaald: le pr.. gouden med. en f200, Aurora van Utrecht. 2e pr., verg. zilv. med. en f 75, Proza en Poëzie, van Haarlem; 3e pr., verg. zilv. med. en f50, Wormerveer's Mannenkoor, van Wormerveer; 4e pr.. verg. zilv. med. Mannenkoor der Delftsche Nijverheid •van Hof van Delft. Nader meldt men ons omtrent den uitslag van gisteren: 3e Afd. Van de Nederl. vereeni gingen, die in afdeeling. mannenko ren nog geen prijs of een 4den of 5de>n prijs behaalden, werden de prijzen ails volgt behaald: le pr„ f 100 en verg. zilv. mod., door Wes ter's Mannenkoor, Amsterdam; 2de pr. A. f 50 en verg. zilv med.. door Cécilia, Wognurn; 2e pr. B, 50 en verg- zilv. med., door de Typo en Ly- thografische vereeniging Kunst na Arbeid, Haarlem; de 3de pr. A. f 25 en verg. zilv. med door Helder's Mannenkoor, van Helder: de 3e pr. B, f 25 en verg. zi.v med.. door Ex celsior van Beverwijk; de 4de pr. A, zilv. med., door Werkmans Kunstge not, van Wormenveer; de 4de pr. B. zilv. med., door Euterpe, van Scha gen; de 5e pr. A, zilv. med., door Ëzcelsior van Alkmaar; de 5de prijs B, zriJv. med. door Kunst en Vriend- sciliap, van Amsterdam. Het feest der Alkmaarsche vereeni ging is uitstekend gesfliaagid, waartoe ook de smaakvolle versiering der zaal en de electriselhe avondverticbting zeer bijdroegen. Zondag 10 dezer wordt heit slot der feesten gevierd. Dan hebben de eere- wedstrijden plaats tussönen de eerste en tweede prijswinners der verschil lende afdeelingen. Van de Haarlemsche vereenigingen moeten deelnemen aan den eere-wed- strijd mannenkoren; 2e prijswinners: Proza en Poëzie en Kunst na Arbeid. Voor dezen wedstrijd zijn uitgeloofd, als lsten prijs een zilveren lauwer krans, als 2den prijs een zilveren me daille. Aan den eere-wedstrijd gemengde koren 2de prijswinners neemt uit •Haarlem deel Onder Ons. Voor dezen wedstrijd zijn beschikbaar gesteld als lsten prijs een zilveren palmtak en als tweeden prijs een bronzen me daille. Een zesde Haarlemsclie zangvereo- noging, Haarlem's Zanggenot, toog met Pinksteren naar den wedstrijd, uitgeschreven door Schiedam's Man nenkoor en behaalde daar den 3den prijs in de 1ste afdeeling der man nenkoren. De andere mededingende vereenigingen waren hier Zang en Vriendschap te 's-Graverihage en Nut en Genoegen te Rotterdam. Hulpbrug. In verband me»t de nieuwe spoor werken alhier, laat de H. IJ. S. M. bij de Liede een hulpbrug slaan en de baan voor een deel verleggen. De Oranje-Series. De Oranje-Serie, onder de redactie des heeren G. G. van As, deed dezer dagen als zevende nummer der serie een goed geschreven schetsje van Jo hanna Breevoort het licht zien. De titel is„Josephine Donker". P inksterdrukte. Pinksterd rukte schreven we on willekeurig Pinksterk a 1 m t e was waarschijnlijk beter, want de beidé dagen, waarvan vooral Pinkster IE meestal als uitgaansdag zeer in trek is, warem ditmaal door het vrij koude weder lang geen ouderwetsche drukte- diagen. Pinkster-Maandag gaf een vertier te zien als op een f link-drukken Zon dag, maai" rnöer ook niét. De H. IJ. S. M. bracht naar schatting een 8000 personen aan. In die richtingen Amsterdam—Haar lem en Haarlem—Amsterdam liepen in elke richting 16 extra treinen:. Vijf extra's liepen naai" Zandvoort. Dos Zondags liepen in 't geheel 20 extra treinen en heden Dinsdag 11. De laatste extra trein kwam Maan dagnacht om kwart over tweeën bin nen. Het was de trein, die de Haar lemsclie zangers naar Haarlem terug voerde. Do stoomtrams hadden het ook niet druk. Zij behoefden geen diénsten, in te loggen. De stoomtram Haarlem Alkmaar had Zondagmiddag belang rijke vertraging, doordat een locomo tief bij Vels-en ontspoorde. Hierdoor vielen nog twee trams uit. die dea avonds moesten rijden. Des nachts omstreeks 1 uur werden op den Kampersingel na herig verzet wegens dronkenschap en het maken van nachtelijk burengerucht gear resteerd twee gebroeders. Proces verbaal is opgemaakt. Onze correspondent te Zandvoort schrijft nog Mochten we het' vorig jaar wijzen op Pinksterdagen, die voor Zandvoort em groot financieel voordcel hebben opgeleverd, dit jaar waren de Pink sterdagen zóó koud, dat betrekkelijk weinig menschen Zandvoort bezoch ten. De zee stond vr:; hol, wat welis waar een prachtigen aanblik bood, doch voor hen, die zouden willen ba den, minder geschikt was. Op den Tweeden Pinksterdag kwa men toch nog wie kunnen gerust zeg gen duizenden menschen. In de mid daguren reed de tram met 8 ingelegde diensten, en was toen het vervoer vrij belangrijk, na 7 uur evenwel was liet vervoer gering. Zoowel in Passage als in het Groote Badhuis werden con certen gegeven, die nog goed bezocht werden. In het Groote Badhuis liet Prima VistaOrchest onder directie van den hoor A. Richter, die alhier nog meerdere concevten zal geven.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1