Weerbericht. MEDBDEELING VAN HET XONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Biidi 8 Juni. Hoogste barometerstand 770.8 m.M. te Horta (Aaoren); laagste 758.6 te Nice j(Z. Frankrijk). Verwachting tot den avond van 9 Juni: Wind: Zwakke N.O. wind Gesteldheid •van de lucht: helder of licht bewolkt, droog weer. Temperatuur: zelfde temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. 767 m.M. Geen neiging tot voor- of achteruitgang. Vorige stand om 2 uur 769 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Tbermometerstand. te Haarlem. Vrijdag 8 Juni Hoogste gisteren F. 64o Laagste heden nacht F. 50® Hoogste heden tot 2 uur, F. 65 Jongen aangereden. Hedenmorgen omstreeks half twaalf uur werd op de Kinderhuisvest hij het Kenaupark oen 15-jarige jongen door de Electrische Tram aangere den. met het gevolg, dat de jongen aan het voorhoofd gewond werd. Een groot spiegelruit, die do jongen bij aich had, brak door dit ongeval. Door een conducteur word de knaap naar zijne woning vervoerd. Op concours. Aan het 19e concours van Harmo nie en fanfare-korpsen, hetwelk op 10 en 17 Juni in dien Deemster wordt ge houden, vanwege den (Prov. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen in Noord-Holland, nemen o. a. dieel: Fanfare. 3e Afdeeling. „Willen is kunnen", Haarlem; „Arion", Wijk a. Zee; „Wiltoelmina" Jan Gijzenvaart; tgem. Velsen; „Aalsmeers Fanfare corps", Aalsmeer; „Door wilskracht Teitkregen", Sloten. Ie Afdeeling: Euterpe", Velsen; Harmonie: 3e Afdeeling: ..Laurens Jansz. Coster", Haarlem. 2e Afdeeling: „Concordia" IJmuiden le Afdeeling: ..Harmonie", Haar lem; Eendracht", Velsen; eeBever- wijks Harmomekapél" Beverwijk. Uit de Omstreken HLLLEGOM. Raadsvergadering. (Donderdag 7 Juni.) Een nieuw Raadslid en een nieuwe wethouder. De Elec trische Spoorweg Haarlem- Leiden. Een concessieDpzeg- ging. Tegen de hollendie- ven. Als je de vergaderzaal van den Hil- legomschen Raad binnen komt, daalt er op en in je een gevoel van statige deftigheid Dat gevoel wordt van te voren reeds gegrondvest hij het zien van de breed- voornaamdoende Gemeentebestuurs- wiïLa in den fraai belommerden tuin en het wordt aangewakkerd door de rustige statigheid van de Gemeente- raadszaal met zijn Raad der vroeden, meest reeds grijizenden, zoodat je de .gedachte aan «en Raad der Oudsten krijgt. Door de (deftige omgeving beïnvloed of uit-rioh-zeif decorum-lievend voe- 3 en de leden zich aangetrokken tot wèlstaande plechtigfh eödsvo rm en, af- sohoon dit dient gezegd zoo nu •n dar wel eens een scherp woord door de zaalruimte snibbigt. Zoon Raadsvergadering wordt aan gevangen met het lezen van een ge bedsformulier, dat vreemd door alle leden zittende wordt aangehoord. Dan komt de heer Van der Jagt, de gemeente-secretaris de notulen lezen, kalm en plechtig als een voordracht van verheven proza. Donderdag ging aan dit laatste nog de beëediging van den heer W. Kuijk, het nieuwbenoemde Raadslid, vooraf. De heer Kuijk, legde den zuiverings eed af en zwoer trouw aan de wet, waarna hij den voor hem bestemden zetel innam en de gelukwenschen des Raadsvoorzitters dn ontvangst nam. Een speech en een contra-speech volgden toen de heer G. van Zanten met 7 stemmen tot weihouder be noemd was de heeren Lommer se en Kuyk kregen elk 1 stem. Met het oog op zijn reeds bedaagden leeftijd bad de heer Van Zanten liever een jonger ]id gekozen gezien, maar nu hij 's Raads wensch had vernomen, aanvaardde hij de betrekking, hopend nog ocige jaren nuttig werkzaam te mogen zijn en verzoekend den steun der Raadsleden. De Voorzitter. de heer Wentholt, beval hierop de ge meentebelangen dn de toewijding van den nieuwen wethouder aan, waarna de heer Van Zanten mei een hand- van zijn rechter buuranan en zich in den wethouders- stoel zette. Hierop gingen eenige zaken zonde.' 'bespreking onder den voorzittersha mer door. Aangeboden werd het Ge meenteverslag over 1905, benevens het verslag omtrent de werking der wo ningwet. Dan werden de leden der commissie voor de bezwaarschriften tegen den tltoofdelijiken omslag ge- macüitigd bij Ged. Staten in deze op te treden. De beide onderwijzeressen der o. 1. school (kragen elk f 50 sala- risVeriiooging. Als hulplokalen voor het 1. o., tijdens den sohoolverbouw werden aangewezen twee lokalen van de school in de Kerkstraat; de Raads zaal van het voormalige Gemeente huis, hiet gymnastieklokaal en „Ons Huis". Daarbij werd tevens besloten, tijde lijk de vergunning op te heffen om de aangeduide lokalen aan vereeni- gingen enz. in bruikleen af te staan. In zake «ie intrekking van de con cessie der Bloembollen-district Tele foonmaatschappij, die door het Rijk zal worden overgenomen, werd be sloten met den Gemeenteraad van Lósse mede te gaan om intrekking der concessie aan de Regeeering te verzoe ken. Enkel de wethouder G. v. Zan ten stemde tegen, na een motiveerdng zijner stem, waarbij hij gewaagde van de Amerikaansohe mildheid der voornoemde Maatschappij bij den aanleg van het telefoonnet en van een Russischen dwang der Regeering om de concessie in te trekken. Den heeren Bosc.s. die een electri sche tram HaarlemLeiden willen aanleggen ter vervanging der be staande stoomtram, zal verzocht wor den het ongezegeld adres, dat zij in zonden. te vervangen door een geze geld adres, waarin meerdere inlich tingen dienen te worden verstrekt. Wat de kwestie betreft, dat deze electrische tram de bestaande stoom tram zou „vervangen", deelde de heer 'Balvers mede. dat de directie der tegenwoordige maatschappij niets van zulk een plan weet. Voorts deelde de 'heer Balvers mede wat reeds eendgen tijd geleden in dit blad is gemeld, dat de concessie onlangs door den minister is verlengd, zoodat deze nog pl. m. 36 jaa rduurt. Ter meerdere bescherming van het eigendom der H'illegommers men denke aan de talrijke bloembollen- diefstallen werd besloten nog een veldwachter „aan te schaffen". Dit •was een succesje voor den heer Bal vers, die dit punt (bij de Rondvraag ter sprake bracht. Dit Raadslid beviel het ook niet, dat zulke lage mmi- mtimloonen (18 ct. en 15 et.) waren opgenomen in de bestekken vocxr de nieuwe school; voorts laakte spreker 'het ontbreken van een verbod van het drinken van alcoholische dranken op genoemd werk, hetgeen den Burge meester deed uitvallen met een: „Dan moet de Raad de goedkeuring der be stekken maar aan zich houden!" Daarna ging de Raad in 't geheim om te beraadslagen over een voorstel van den heer Balvers om den ge meente-beambte Warmerdam, die nu op 63-jarigen leeftijd, na 28 jaren werkens in gemeentedienst, reeds een jaar ziek is, te pensionneeren. Daarna werd met algemeene stem men besloten, den heer S. Warmer dam tegen 1 Juli e.k. eervol ontslag te verleenen en hean het 3/4 van zijn loon als pensioen toe te leggen. HEEMSTEDE. In den Rijksstraatweg bij Ipenrode alhier wordt vanwege den Waterstaat als proef aangelegd een wielspoor van ijzerbeton. De aanleg geschiedt thans slechts voor een spoor over een lengte van pl.m. GO Meter, doch zal bij gebleken geschiktheid worden voortgezet. Zal het vervoer van vrachten hier door vergemakkelijkt worden, omdat de wieden over een vrij zuiver .vlak kunnen loopen, ook de wielrijders zul len er van profiteeren. In de Donderdagavond alhier ge houden vergadering in het „Wapen van Heemstede" door de Vereenigimg tot Verfraaiing en het bevorderen van het Vreemdelingenverkeer der ge meenten Heemstede en Bennebroek. werd met algemeene stemmen besloten de Koninklijke goedkeuring te vra gen op die statuten der vereoniginig. Geruimen tijd omdlervinden eenige bewoners dezer gemeente aan deLeid- sohevaart veel last van een sloot, ge legen bij hun woningen, nabij den tol aan den Zandivoortschen weg. Vooral bij zomerdag is de stank daar ondra gelijk. Dit is zedr wel te begrijpen, wanneer men nagaat, dat al de priva ten van deze woningen hun uitloozing in deze sioot hebben. Te ho.pen is, dat het gemeentebe stuur spoedig maatregelen nemen zal om aan dezen toestand een einde te maken. Ook wat het lossen van mest in het voorjaar aan die zijde van de Leid- scli\vaart betreft, moest noodzakelijk verandering worden gebracht, daar dit den omwonenden veel ongerief veroorzaakt. Reeds zijn door verschillende be woners stappen gedaan bij het ge meentebestuur, om hierin verandering te krijgen. HOOFDDORP. Graanbeurs. Er was slechts aangevoerd een par tij rogge, die voor 7 gulden p. 75 Kil. van de hand werd gedaan VELSEN. De vedddag van het Leger desHeils zal plaats hebben op het buitenver blijf „Rooswijk" van Mr. Delcourtvan Krimpen, op 27 Juni a.s. Wij vernemen uit Velsen, dat de heer Wuste zijn ontslag heeft geno- als lid van den Raad. HAARLEMMERMEER. Openbare vergadering van den. Ge meenteraad van Haarlemmermeer, op '.mderdsg den 7den Juni j.!„ des vooimaddags te half elf uur, ten Raad- huize. Tegenwoordig alle Idden. Voorzitterde heer J. W. Lantzen- dorffer, Burgemeester. 1. De Voorzitter opent de vergade ring met gebed. 2. De Voorzitter brengt ter tafel a. het bestek aanbesteding van grint in 1906. Wordt goedgekeurd. b. Een adtres van het genieentebe- stuur van Alkemade. om subsidie voor een te bouwen brug over de We tering, daar wordt aangenomen, dat de gemeente Haarlemmermeer hi en van ook eteinig profijt zal hebben. Woirdit besloten op dat adres niet in te gaan en dus te wijzen van de hand. C. De motie van don heer G. A. A. Knaap, betreffende de bijbetrekkingen van d'e gemeente-ambtenaren. Wordt besloten de motie in handen te istellen van B. en W., om praead- vies. d. Een voorstel vain B. en W., om motorrij tuigen te weren op enkele we gen in de gemeente. Na eenige besprekingen wordt be sloten niet in te gaan op dat voorstel, daar zulks ondoenlijk is voor de ge meente Haarlemmermeer. e. Het voorstel tot het invoeren van honidenpemiiingen. Na eenige besprekingen wordt be sloten niet in te gaan op het voorat el van eenige raadsleden, tot het invoe ren van hondenpenningen, daar wordt aangenomen, dat die penningen niet goed in deze gemeente zullen wer ken. f. De staten betreffende on-inbare posten inzake Hondenbelasting en Omslag, dienst 1905. Bij monde van den voorzitter der Finaneieele Commissie wordt voorge steld, die staten goed te keuren. Aldus wordt besloten. 3. De Voorzitter deelt mede dat alsnog is ingekomen een adres van mej. I. Hartmansonderwijzeres aan school 9, om eervol ontslag als zoodanig. Wordt besloten adressante eervol ontslag te verleenen tegen 1 Augus tus a.s. 4. Wordt goedgekeurd een concept besluit tot het doem van eenige af-en overschrijvingen, dienst 1906. 5. Na eenige besprekingen wordt be sloten den zenuwlijder P. van Ooster- om. verpleegd wordende in liet ge sticht te Heemstede, voor rekening der gemeente te doen verplegen. 6. Nadat het bestek voor de verbou wing van school VU wordt goedge keurd. sluit de Voorzitter de vergade ring. Door den heer M. H. Pompe is pu bliek aanbesteed hot bouwen van een woonhuis te Hoofddorp. Laagste inschrijvers Timmerwerk, T. Doetwijk, f 1080. Metselwerk, H. Bakker, 935. Schilderwerk, S. Silver, f227. Allen te Hoofddorp, aan wie het werk is gegund. ZANDVOORT. Aan hot post- en telegraafkantoor alhier is uiit Amsterdam overgeplaatst de heer I. H. Belgraver, commies der telegrafie 2e klasseals hulpbesteller is aangesteld H. Hillekamp Hedenmorgen werd het. stoffelijk overschot ter aard» besteld van den alhier overleden pas benoemden wet houder, den lieer C. K. van, der Mye. Bij de geopende groeve sprak Ds. Posthumus Meyjes, predikant alhier, woorden van troost tot de familie en verwanten. Daarna herdacht de Burgemeester den overledene als memsch en als Raadslid, betreurde dat een man als Van dei- Mye, die steeds voor zijne opinie durfde uitkomen en zeer zeker wanneer het liem gegeven ware ge weest, langer lid van liet Gemeente bestuur te zijn, hij zou medegewerkt hebben tot den bloei van Zandvoort, en dusdanige Raadsleden werden noo- d» gemist. Door den heer C. Trier, directeur van de Maatschappij Noordzeebad Zandvoort, is ter gelegenheid van de opening van het gerestaureerd» hotel Groote Badhuis aan B. en W. eehgift geschonken, groot f 150. voor de alge meene armen van Zandvoort. Aangekomen badgasten Jon goh. A. Mever, Bussum, Kerk straat 32. Dr. Rosenbaum, Frankfort, Com ports de Beer. Familie Asschër, Amsterdam, Villa Bellevue, 11 p. Mevrouw De Wit, Velp, Hotel d' Orange, 2 p. Familie v. d. Hulst, Haarlem, Gr. Badhuis, 5 p. Familie Van Deventer, Zwolle, id., 3 pers. Familie Herz, Keulen, Grand Hotel, 4 pers. R. Klasman, Dusscldorf, Grand Ho tel, 3 p. Familie Volgt, Dusseddorf, Grand Hotel, 4 p. Mevrouw Van Titemen, Arnhem, Grand HoteL J. J. Roodenburg, Amsterdam, Villa Betsy, 7 p. W. Qu anjer, New-York, Villa Alber- tine, 3 p. Mevrouw Kingrna, Amsterdam, id., 4 pers. Jongej. H Jista, Amsterdam. Villa Henriette, 2 p. G. van Bverdingen. Amsterdam, vil la Lucretla, 6 p. Familie Vehmeyer, Den Bosch, Villa Aleida, 6 p. Familie Dreesman, Utrecht, idem, 6 pers. Familie Ribbius, Deventer, Villa Fre- derika, 5 p. Mevrouw Kirchner, Amsterdam, pen sion Conrad. Mevrouw Mos, Apeldoorn, Pension Conrad. Familie Vierhout, Amsterdam, Pen sion Conrad, 3 p. Familie Brijdenstein, Aerdenhout, Pension Bluys, 5 p. Mevrouw Kiene, Amsterdam, Pen sion Bluys. Binnenland TWEEDE KAMER. Gistermiddag heeft de Kamer zeer langdurig beraadslaagd over een ar tikel van het Arbeidscontract, dat, van alle kanten bekeken en zelfs geamendeerd, ten slotte niet in de wet is gekomen. Tiet voorgestelde artikel luidde aldus „Indien de niet, van tafel en bed gescheiden echtgenoot eener arbeid ster vermeent, dat de door baar aangegane arbeidsovereenkomst na- deelige gevolgen zal heBben. of heeft, hetzij voor zijne vrouw zelve, hetzij voor het huisgezin, kan hij zich wenden tot den rechter van het kan ton, waarm zijne woonplaats gele gen is, met het schriftelijk verzoek die arbeidsovereenkomst ontbonden te verklaren. „De rechter beschikt niet op het verzoekschrift dan na verhoor of be hoorlijke oproeping van de vrouw en van den werkgever. „Indien de rechter het verzoek in willigt, bepaalt hij op welk oogen- blik de dienstbetrekking zal eindi gen. „Tegen de beschikking is geener- lei voorziening toegelaten, onvermin derd de bevoegdheid van den procu reur-generaal bij den Hoogen Raad om zich. alleen in het belang der wet, tegen die beschikking in cas satie te voorzien." Op dit artikel nu kwamen allerlei amendementen. De een wilde de rech ten der vrouw, de ander die van den man beter zien gewaarborgd, een derde had er weer iets anders op. Maar de heer Schaper meende en de heeren Van Doom en Limburg waren het met hem eens dat men veel drukte maakte voor niets en dat men zich! eigenlijk niets had te be moeien met zaken die man en vrouw maar samen moesten vinden. Het beste, vond hij, was, het geheele ar tikel te verwerpen. En zoo heeft men, na een zeer langdurige en ingewikkelde discus sie ten slotte ook gedaan, zij het met slechts 35 tegen 33 stemmen. Vervolgens kwam men aan een ar tikel dat over eenzijdige verbreking van het contract handelde en waar in deze verduidelijking werd aange bracht (bij amendement van den heer Van Doorn), dat bij verbreking van het contract door een der partijen, met goedvinden van de andere partij er geen recht op schadeloosstelling zou wezen. Zooals men weet, laat de wet con tractverbreking toe (het is bij de quaestie van staking en staangeld reeds gebleken) om „dringende rede nen". Die dringende redenen, die, ter beoordeeling van den rechter, tot de contractverbrelüing aanleiding „kunnen" geven, worden in de wet genoemd. De heeren Tydeman en Plate wil den er een aan toevoegen, nl. „wan neer de arbeider opzettelijk of roe keloos zichzelf of zijn medearbeiders aa.n gevaar blootstelt". Daarentegen had de heer Schaper bedenking te gen enkele in het art. opgenomen redenen. Aan dronkenschap zonder meer; of opzettelijk of roekeloos aan gevaar blootstellen van 's werkgevers eigendomof hardnekkige dienstwei gering moest, meende hij, eerst herhaalde waarschuwing vooraf gaan. De heer Van Doom wilde het art- wat verscherpen door te bepalen, dat de overeenkomst niet „kan", maar „zal" worden ontbonden, als een der dringende redenen aanwezig is. Doch de heer Drucker wilde de vrijheid van den rechter te dezen aanzien niet aan banden leggen. Heden 11 uur voortzetting. RAPPORTEURS. De afdeelingen van de Tweede Ka mer hebben benoemd tot rapporteur's over de wetsontwerpen tot invoering van een vvetteliiken tijd en betreffen de de toetreding van mogonidlieden, die op «ie internationale vredesconfe rentie van 1899 niet vertegenwoordigd zijn geweest, tot het op 29 Juli 1899 te 's-Gravenhage gesloten verdrag voor de vreedzame beslecht'ng van inter nationale geschillen, de heer VanWi- chen. De Beaufort Van Idsinga. Jan sen ("s-Gravenhage) en Van Wijnber gen wijziging en aanvulling djer ta rieven van in-, uit- en doorvoer in Ne- derlandscli Indde. de heeren Van de Velde, Plate, Talma, Van Veen en Van Vuuren. PAARDEN- OF PALEN MARKT De „Hbld. "-correspondent te 's-Gra- veiamid schrijft Een lange rij palen, netjes door tou wen verbonden, dedd heel wat ver wachten. Ondanks deoi echt zonnige» dag in tegenstelling met de gure Pinksterdagen, zijn echter maar een klein getal eigenaars en belangstel lende koopens opgekomen en blijft van d'e touwen het grootste gedeelte onbe zet, wat dan ook een spotvogel ont lokt of er misschien een „palen- markt" is bedoeld. Zij echter, die jaren aaneen dezen dag, als kind reeds de kinderen heibbon dien dag wegens de drukte geen sdhool en vergasten zicli ook thans nog bij een paar kraampjes hebben meegemaakt, komen ook nu weer kijken en maken een gezellig praatje over die vroegere grootheid vajn 'deze markt. Z-e wetón nog hieel goed, hoe er voor een jaar of tien van 500 tot 700 paarden werden aange voerd, terwijl enkele oudjes zich ook nog goed herinnieren, dat een dui zendtal regel was, ja, ééns moet de markt liet tot ruim 1300 gebracht heb- ben en thans blijft men geregeld bene den de honderd. En als nu allerlei oude herinnerin gen worden opgediept, dan wordt de meeste belangstelling gewekt, als een der boeren weet te vertellen, hoe hij van zijn grootvader 'hoorde, dat in hei jaar 1815 de markt een buitengewoon vroolijk slot kreeg, doordat op „Gooi- lust" een koerier uit Den Haag kwam mét de blijde tijding, dat de slag bij Waterloo door Napoleon was verlo ren. POKKEN TE GRONINGEN. Volgens de ,,N. Gr. CL" zal waar schijnlijk reeds over eenige dagen of ficieel worden medegedeeld, dat de pokken te Groningen als geweken mo gen worden beschouwd. Wij hebben eens willeEn nagaan, schrijft de „Prov. Gr. Ct" vanwel- ken invloed het niet houden van de kermis zou geweest zijn op het bezoek van buiten aan onze stad gedurende de kermis en op het vertrek van uit de stad naar buiten. Wij hebben echter alleen opgave kunnen krijgen van het aantal reizi gers, die aan de Groninger Halte wa ren aangekomen op de Dinsdagen val lende in den kermistijd van de jaren 1904, 1905 er. 19.16. Mc Deze cijfers ziin als volgt 1904 17 Mei &305 1904 24 Mei 2031. 1905 16 M« 2593. 1905 23 Mei 2208. 1906 15 Mei 1889. 1906 22 Mei 1133. Het mrigersvervoer aan de Halte was dus dit jaar beduidend lager. Op beide Dinsdagen samen verschilt cüt met 1904 ruim 1300, met 1905 bijna 1800 personen. Van het aantal van Groningen ver trokken reizigers konden wij geen op gave krijgen. Men geeft ons echter d'e verzekering, dat een dergelijke opgave ongetwijfeld i.n totaal ongeveer dezelf de cijfers zou geven als de boven staande. In een gezin in de Van Speykstraat to 's-Graverfbage heeft zich een geval Van pokken voorgedaan. De patiënt is naar de barak voor besmettelijke zièken overgebracht. DE CHINEESCHE MISSIE. De militaire leden van de Chinee- sche Missie hebben Woensdag de To pografische inrichting te Den Haag bezichtigd. Donderdagochtend werd door de missie een bezoek gebracht aan het museum Mesdag en om elf uur aan het gebouw van het Hof van Arbi trage. Om half twaalf bracht de missie nog een bezoek aan. de tentoonstelling van ontwerpen voor het Vredespaleis, welke ook door verschillende au tori toiten werd bezichtigd. Om twaalf uur nam de missie, die Donderdag voor goed de residentie verliet, afscheid van den minister van buitentandsche zaken in zijn departe ment. VERKEERDE MERKEN. De rechtbank te Rotterdam heeft naar de openbare terechtzitting ver wezen den heer M., houder van het café d» Lion d'Or aan de Hoogstraat te Rotterdam, ter zake van liet ten verkoop voorradig hebben van cognac in flesscheu, waarop verschillende merken voorkwamen, waarvan het recht toekwam aan firma's, van wie dieze cognac niet afkomstig^ was. MOORDAANSLAG. Op den Kanaalweg te Scheveningen lieeft Daniderdagochteaiid een jong- menscli plotseling twee revolverscho ten op zijne vroegere verloofde getost, terwijl zij bezig was mei stof afne men in de ouderlijke woning aan den Kanaalweg. Hij richtte de revolver van ai de straat door de ramen der woning op liet meisje, doch raakte haar niet. Daarna schooit hij zichzelf in het hoofd!, zoodat hij onmiddellijk gedood werd. INBRAAK TE ROTTERDAM. Juffrouw G. J. de Korte, die een sigarenwinkel heeft aan den Goud- schen Singel te Rotterdam, nabij den Goudschen weg, werd Donderdag morgen even vóór vijven wakker do,or gerucht dat zij in haar winkel meende te hooren. De juffrouw, die in een opkamer achter den winkel gedegen, slaapt, stond op en zag in den winkel twee vreemde kerels, die, toen zij het gerucht vernamen dat de juffrouw maakte, ijlings de vlucht namen. Zij liepen uit den winkel door het portaal dat langs de slaap kamer der juffrouw loopt ®en kwa men. uit dit portaal in een achter kamer. Fluks werd hier het raam opengeschoven, beiden sprongen er uit, klommen over een schutting en kwamen zoo in een niet afgesloten brandgang, die langs het hute loopt. Dezen zelfden weg waren zij zeer waarschijnlijk ook gegaan om bin nenshuis te komen, hetgeen hun ge makkelijk gemaakt is doordat juf frouw De Korte vergat de pennen op het raam van de achterkamer te doen, dat daardoor zonder moeite op geschoven kon worden. Inmiddels was deze juffrouw de straat opgeloo- pen. om hulp roepende. Een agent van politie, die aan de overzijde van den singel bij de Goudsche Wagen straat stond, en het hulpgeroep hoor de, achtervolgde de beide inbrekers, maar zag hen ten slotte in de rich ting van den Boezemsingel verdwij nen. zonder dat het hem gelukken mocht een hunner te achterhalen. Terugkeerende in haar woning, moest <le zeer verschrikte juffrouw De Korte constatéeren, dat uit een in haar achterkamer staande buffet kast was gestolen een doosje inhou dende 5 gouden ringen, een gou den horloge, een paar diamanten oorbellen en een gouden halsketting, een en ander een waarde van f 250 vertegenwoordigende. De persoons beschrijving, die zij van die beide ontvluchte inbrekers kan geven, is zeer vaag. PHOTOGRAPHIE. De Hilversumsche Photografische Club heeft groote plannen. In de maand Augustus a. s. zal worden gehouden eene tentoonstel ling van photo's, vervaardigd door vakphotografen en amateurs in Gooi- en Eemland. Verschillende medailles zijn hier voor reeds toegezegd. Verder zal dezen zomer een club- tocht worden georganiseerd met het doel een onderlingen wedstrijd te houden door opnamen te doen van een bepaald punt. Ten slotte is in beginsel besloten tot het uitschrijven van een natio- nalen wedstrijd, waaraan eene ten toonstelling verbonden wordt. Deze wedstrijd zal dan het volgend jaar worden gehouden. BRAND. Te Rossum gem. Weerselo is uit gebrand de boerderij van J. Achter weust. De levende have werd gered. Een en ander was verzekerd. EEN KETEL GESPRONGEN. In de Sliedreahtsahe Zeepfabriek te Sliedreoht beeft. Donderdagochtend 'n ontploffing plaats gehad in een open ketel, vermoedelijk door ophooping van gassen op den bodem. Men meldt aan de „Dordr. Ct.", dat de ketel waarin de ontploffing plaats had, uitkomt op de le verdieping der fabriek en aldaar niet ver van de een zijde, het schuine dak. is verwij derd. Aan den open ketel, die g« was met pl. m. 4 kub. iM. koj water, had zich op den bodem koek gevormd. >I«n vermoedt dat zich tusscbeu bodem en dien koek gassen hel oiSgnhoopt. Ooggetuigen deelen de, dat de knal overeenkwam doen, gehoord bij het springen Dieu Donné VU. Ongeveer 1} kub. M. kokend is togen het dak aangekomen, aan een zijde geheel uit elkander slagen is. De heer Cal jé en zoo» vonden zich. gelukkig aan de i van den ketel, waar het water heen spatte; daaraan hebben zij te danken dat zij niet werden gerft Met welk een kracht de ontplof plaats had, blijkt wel (hieruit dat ijzeren pomp geheel is afgesla eveneens een igeslagen ijzeren goo' een burry. ■De (heer J. F. Caljé heeft brandt den aan de beide beenen en in hals. Geruit Caljé is verwond aani en rug. Dr. De Baat was spo< aanwezig om hulp te verleenen. ZICH ZELF AANGEMELD. De postbode M. te Maastricht, rich aan verduistering van een 1 mot aangegeven geldswaarde van 300 zou hebben schuldig gema ■heeft zich na een buitenlandsch blijf van een paar weken bij de lilde te Maastricht aangemeld. MOORDPOGING TE BREDA De door den veldartillerist G Breda zoo enrstig gestoken De H aan de bekomen wonden dn hetg 'huis overleden. De gerechte! schouwing heeft Woensdagmi'd plaats gehad. GEVECHT MET MESSEN. Te Wagenberg (N.-Br.) heeft bij vechtpartij zekere J. van M. een tal messteken op het hoofd en eet den rug bekomen. De dader J. d werd in hechtenis genomen. ONGELUKKEN. Uit Nijmegen nieldlt mem Schipper S. uit Hoogeveen, Woensdagnacht zijn kooi verliet, sedert verdwenen eu veimoede over boord gevallen. Zijn schip laf stroom TUBERCU'I.OPHOBINE Naar „De Tijd" uit goede bron i neemt, heeft een van de luoofdaml naren van het Staatstoezicht op Volksgezondheid rich onledig geflii den met het onderzoek van Suet m del genaamd „Tuberculopduobine" (hiervan bij de bevoegde autoritei verslag uitgebracht. Er bestaat alle leans, dat wel< de uitslag van dit belangrijk onö zoek in extenso zal worden gepuS ceerd. BRANDSTICHTING. Door de gemeentepolitie van Oc dongeradeel werd ter bescliikking-ï don officier van justitie gestold de jarige J. M.. van Engwierum, dacht van brandstichting in de v ning van W. Fockema te Nieuwla onder Engwierum. De verdachte naar het huis -v an bewaring alh overgebracht. (,,L. C." VERDWENEN. Sedert Zondagmorgen is uit G ■hingen verdwenen een mimderjai meisje, modiste, met donker haar blozend uiterlijk klein van gestal gekleed met blauwen mantel, bruin rok en witten stroohoed mest ve-sra Het vermoeden bestaat, dat zij gezelschap zal zijn van een heer, la ■van gestalte, netjes gekleed en di gende een lorgnet en eeoi dun wand stokje. Namens de ouders verzoekt decoi missaris van politie ald'aar imlichti gen en bericht. („P. Gr. Ct.") Uit de Arbeiderswerel SIGAREN MAK E R SST AK ING. Men meldt uit Eindhoven De stakers aan de fabriek van i firma Meerstadt en Co. alhier, \v< ken nog niet, en de firma heeft- hl verbodem Vrijdag te komen werken. De werklieden verlangen Vrijdf wei te. werken met hot vroegetr vastg stelde lew ar tiert je tot speling bij di aanvang van hét werk, Do_ firn wenischt stip aanvangen op tijd. Et gedeelte dei' stakers is thans aan d< arbeid bij een paar niot bij dear Bon van sigarenfabrikanten aangestoft firma's. TIMMERLIEDENSTAKING TE LEIDEN. De leiders der staking deelen aa het „L. D." medie, dat een der groo ste burgerpatroons l-tofkaarteri ve zond aan de gezellen, om aan h werk te gaan of het gereedschap we te halen. Op één na bestoten allen pi te blijven staan. Ecmigen, dieDinsda weer aan den arbeid waren gegaaa hebben zich opnieuw bij hun ma.kket geschaard. Een der patroons drong bij zijn g zeilen er op aan, aan den arbeid 1 gaan tegen 25 cent per uur. Dit wet afgewezen, daar de Patroonsbond de nieuwen loonstandaard nog niet hee toegestaan. De leiders der staking zijn in stat gesteld deze week de uitkeering no met 1 gulden te verhoogen. De geest der stakers is uitstekend. Van andere zijde wordt gemeld, da er gistermorgen bij de verschillend patroons 13 gezellen den arbeid wee hebben hervat. BOOTWERKERSSTAKING TE AMSTERDAM, Van de tien schepen, waarop in d Houthaven het werk Donderdagoch tend werd stopgezet, vertrek er ge durende den dag één naar de Han delskade. Op vijf schepen wend gelest mei eigen peronseel. Door de politie zijn de noodig*

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2