NIEUWE- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7039 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 9 JUNI 1906 DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1-65 Afzonderlijke nummers0.02J4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 K de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave de.- Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zc-s regels, 25 Cts. oer plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3lNs Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. (Jit de Residentie. Ten vorige j'are «heeft ons Parle ment een motor- en rijwielwet naar het Staatsblad gewerkt, waarover heel wat te doen is geweest. Bedrieg ik me niet, dan heeft de ambtsvoor ganger van Minister Kraus zijn ont werp een keer of drie omgewerkt. Hoe ddt zij want 'n keer meer of minder doet er eigenlijk niet zoo heel veel toe het schijnt dat de Tweede Kamer bij de vaststelling der wet niet doorloopend heeft gehad wat een der Haagsche .gemeenteraadsle den ,,'n helder oogenblik" pleegt te noemen en wat reeds bij de Romei nen als lncida intervalla be kend was. Deze wet toch heeft ten eerste de wetgevende bevoegdheid der gemeen teraden op het stak van het rijwiel en motorverkeer vrij sterk aan ban den gelegd, door zelf een portie te regelen. Om maar eens dadelijk iets te noemen In de vroegere Haagsche politieverordening kwamen bepalin gen voor betreffende de schellen en signaalhoorns, met het doel om te voorkomen, dat trekdieren ,,en ander vee" daarvan zouden schrikken. Nu is het niet uitgemaakt of onder dai „vee" ook menschen weiden begrepen maar de ervaring heeft geleerd, dat, sedert sommige automobilisten zich bedienen van een soort, signaal hoorns, die in grootte en in geweld van geluid bij een misthoorn niet achter staan, ook menschen kunnen schrikken varï het kabaal, dat zij maken. Probeer nu om, met de nieu we wet in de hand. een dergelijke bepaling als de oude te handhaven en van het vee uit te breiden tot de menschen en dan zeggen de juris ten dat mag niet«dat betreft za ken die de Rijks-wetgever reeds ge regeld heeft en waarvan de gemeen teraad dus moet afblijven. Basta Legt de Rijks-wetgever nu in één opzicht zijn gemeentelijken collega aan banden, aan den anderen kant heeft hij hem zaken ter regeling overgelaten, maar ook al weer zoo, dat de gemeentewetgever er niet goed raad mee weet. En een Raad. die geen raad weet ban niet te rade gaan. De gemeenteraad heeft n.l. de be- jvoegdheid om voor zooveel de wet op het daaruit voortvloeiend regle ment het niet reeds doet. maatrege len vast te stellen in het belang van de vrijheid van verkeer of van de veiligheid, maarals er iets voor de fietsen wordt geregeld geldt het zelfde voor motorrijtuigen en omge keerd. Nu is dat juist een allermalste be paling. In de Haagsche winkelstra ten is sedert geruim en tijd het ver keer, met fietsen verboden van 's mid dags 12 tot 's avonds 9. Het is een voudig ondoenlijk om in de pijpen laden van de binnenstad verkeer met fietsen te gedongen. De gemeente raad, geroepen om de wet toe te pas sen op de verordening, moest nu óf dit verbod opheffen, óf het ook van toepassing verklaren op motor-rij tuigen. Het gekste van de geschiedenis de Raad besloot tot het laatste is iiu, dat een Hagenaar die equipage lioudt en een auto heeft, wèl met zijn landaulette uit „winkelen" kan gaan. maar zijn benzine-ros op stal moet laten. Uit de Haagsche hoofd straten worden nu de vlugge, gemak kelijk bestuurbare auto's geweerd, terwijl men er de bakbeesten van verhuiswagens, dikwerf met vier paarden bespannen, toelaat. En dat mocht nu, omdat men verplicht was de fietsers te blijven weren. Auto ou ne pas auto was de vraag die de Haagsche Gemeenteraad Ham let varieerend, te beantwoorden had. Het antwoord viel ongunstig uit, zooals men gezien heeft. Waarom eigenlijk? Het socialistisch gemeen teraadslid Ter Laan, zelf een fiet ser. zefde het, met oen beroep op wat men wel eens van Uilenspiegel heeft gezegdals het publiek niet van de autorijders en fietsers houdt, dan komt dat omdat zij het er naar gemaakt hebben, omdat zij (gelijk de heer Ter Laan het uitdrukte) zoo de beest hebben gespeeld", dat de voetgangers doodsbenauwd zijn ge worden voor die kilometervreters, die reeds zoo menig ongeval op hun geweten hebben. Zoo heeft de Haagsche gemeente raad in eer hersteld, de bepaling, dat er met fietsen en motor-rijtuigen niet sneller mag gereden worden dau „in een matigen drafEen be paling die beteekenis mist, ten eer ste omdat zij zoo moeilijk is toe te passen, ten tweede omdat het begrip te vaag is. Wel zijn de deskundigen het er over eens, dat een paard in matigen draf niet harder loopt dan een 12 kilometer per uur, maar wel ke verbaliseerende agent van politie za.l dat kunnen vaststellen van een fiets of een auto Bovendien, aan deskundigen heeft men voor zulke zaken ook al niet veed. De rijwiel- of wielrijd-deskundi- gen in den Haagschen Raad waven het. ten minste vermakelijk oneens. Terwijl één hunner toch wilde zien voorgeschreven „.stapvoets" rijden, ook voor fietsers, beweerde een «twee de. dat «dit een onmogelijkheid was en met een verbod zou gelijk staan. En hij wees er op. dat men in eafé- chantants het zeer langzaam rijden door fietsers als iets buitengewoons vertoont, waaruit bleek hoe lastig het was. Want als ieder het kon. be hoorde het in een kijkspel niet thuis. Hoe een auto „stapvoets" kon rij den. scheen een nog minder gemak kelijk op te lossen probleem. En de gemeenteraad heeft zich dan ook ..in galop" van de zaak afgemaakt door den „matigen draf" te preferee- ren. Het vermoedelijk gevolg zal we zen. dat er. niet minder dan vroe ger. zal worden ..gerend". In vroeger jaren dat zal nu wel heel lana1 geleden zijn vertelde men in universiteitssteden van men schen. die promoveerden op een dissertatie die zij zelf niet geschre ven hadden Iets dergelijks gebeur de vroeger ook wel in ons Parlement. Van een paar vroegere leden der Tweede Kanier, een uit Brabant en een uit Zuid-Hollaaid, die beiden ter ziele zijn (R. i. p.werd niet zon der reden beweerd, dat zij hun rede voeringen door anderen Heten ma ken en men noemde zelfs de makers. Zoo ongeveer gaat het met de Chi- neesche hoogwaardigheidsbekleeders, die thans ons land weer gaan of reeds verlaten hebben en die ten on zent waren om „studie" te maken van alles en nog wat. Dank zij de hulpvaardigheid van een aantal amb tenaren en particulieren waren de voornaamste bijzonderheden van al les wat zij te zien en te hooren kregen, in Fransche rappor ten te boek gesteld, zoodat zij deze ..gesneden koek" naar Peking kun nen medenemen. „Pik in" zullen de Chineesche secretarissen gedacht li ebben, ontslagen van de zorg om nu zelf te rapporteeren. hoe de Bar baren uit het Noordien bijv. een wet op het arbeidscontract samenstellen, of varkens fokken. Met «dat al, zal er op die manier veel aan den neus der studeerende Chineezen zijn voorbij gegaan, niet minder dan aan de respectieve neu zen van diegenen ten wier behoeve de studies moesten gemaakt worden en 'die vermoedelijk de niet geringe kosten zullen te beialen hebben. Want deze „baba's" gelijk men ze in onze Oost noemt, gaan met onze gouden tientjes en bankbiljetten uiter mate slordig om, tot groote vreugde trouwens van de Haagsche winke liers, die aa.n deze gele heeren me nig ..geeltje" hebben verdiend. Hun kooplust was groot genoeg, cm den geheelen nieuwen Bazar de la paix leeg te koopen. alias het Waarenhuis. dat sedert het begin de- zei maand geopend is. Men denkt over dergelijke inrich tingen natuurlijk zeer verschillend, al naarmate men een gewoon parti culier of een handeldrijvende mid denstander is. De onpartijdige en niet geïnteresseerde beschouwer, die er eens een critisch kijkje gaat ne men, komt al gauw tot de conclusie dat er een massa goed is, dat de Haagsche straatjeugd als „vullis" zou qualificeeren, maar ook heel wat zeer goede en zeer mooie waar, doch volstrekt niet goedkooper dan er gens anders. Wat van dergelijke dingen de at tractie vormt, is het groote, het ge weldige. het overstelpende, de durf, die onze zuidelijke naburen «daarbij aan den dag leggen. Want men heeft hier to doen met een Belgische on derneming al prijken dan de namen van een paar Hollanders in de rij der commissarissen. Die staan er enkel bij wijze van decoratief bij en een hunner.'een adelijke staatsman, die er al heel veel over heeft moe ten hooren, dat hij aldus den win kelstand Belaagde, was zoo verstan dig om van de inaugureele ..fuiven" weg te blijven. De politiek heeft haar eischen Trouwens zaken en politiek schij nen niet bepaald dingen t o n n s de se trouver ensemble. Cu rieus is immers dat de raad van be heer van het Haagsche Waarenhuis gepresideerd wordt door een authen- tieken Belgischen markies, in de po litiek staande aan wat wij gewend zijn de rechterzijde te noemen en dat naast hem in dezelfde raad gezeten is een overtuigd sociaal democraat, wiens anti-kapitalistische neigingen hem evenwel niet schijnen te belet ten om een vermogend man te zijn en liefst veel te willen verdienen. Men beweert, dat de Haagsche on derneming anderhalf millioen per jaar zal moeten omzetten om haar kosten goed te maken en indien diat juist is, heb 'k er voor de eerste ja ren een hard hoofd in. Want Den Haag is uit handelsoogpunt een zeer bijzondere stad. Er is upper-ten, die, als 't maar eenigszins kan, 't liefst in het buitenland koopt en. voor zooverre die inkóopen bij Haagsche winkeliers geschieden, van een tot vier jaren crediet neemt. Binnen het jaar ie betalen, zou als een fout in de opvoeding, als het zondigen te gen den bon ton worden beschouwd, Deze zal het waarenhuis misschien bezoeken, als er tegen Kerstmis prul len moeten gekocht worden' voor het dienend personeel. In het tweede gelid komt de na- maak-chique, die de „groote lm" zou- den willen naapen, maar er geen geld voor hebben. Voor contante be taling niet thuis. De deftige burgerstand koopt van vader op zoon in de winkels, die als puik solide staan aangeschreven. Heele geslachten hebben en houden één en dezelfde firma voor slager, bakker, kleermaker, enz. Resten dus de kleine burgerstand, de ambtenaarswereld, de vergulde armoe, de arbeidende klassen en de nieuwsgierigen. Maar of een perso neel van 200 menschen daaraan el- ken «dag werk zal vinden, dat valt sterk te betwijfelen. Ten minste in de eerste jaren. Dat weten deze slimme Belgen dan ook wel degelijk. Zij weten dat de be volking in 15 jaren is verdubbeld dat de toename der burgerij van jaar tot jaar crescendo gaat en dat Den Haag dus gaandeweg, niet stap voets, maar veeleer in gestrekten draf. de grootte van een wereldstad gaat aannemen en daarmede de ze den en gewoonten, die voor een reus- achtigen bazar plaats laten. Zij spe len op zien komen. En aangezien ze menigen goeden troef in hun spel hebben, is er kans, dat ze voorloopig qui perd gagne spelen, in af wachting van de dingen die komen zullen. Als de winkeliers zich nu bezorgd maken, hebben ze ongelijk. Mits ze maar toonen er óók te zijn, kunnen ze de concurrentie van de zen Leviathan onder de magazijnen tot ©en minimum beperken. Maar dan moeten ze loeren, dat reclame tot nu toe in Den Haag veel te veel als bijzaak beschouwd de hoofd zaak is. En dit krachtens het recept van Barnum, «die man die het sterkst van allen deze leer in toepassing bracht, toen hij als levensregel aan nam. dat de weg naar rijkdom door de drukkerijen leidt. Binnenland Uit de Omstreken BEVERWIJK. Naar vernomen wordt zal de bouw van de nieuwe marmerfabriek onder betheer van den architect Roelof Kuij- per. niet in het openbaar worden aanbesteed. Het gebouw zal een oppervlakte beslaan van 30 bij 54 M. of ruim 1600 M. De werkplaatsen ter ge menlijke oppervlakte van ruim 1000 M. zullen gedekt zijn door een zei- dak met 9 rijen spanten, die licht van de noordzijde inlaten en gewoon lijk bij dergelijke inrichtingen wor den toegepast. De fundeering be staat uit pi. min. 650 heipalen met daarop aangebrachten betonvloer en is zoowel bestemd tot het dragen van het gebouw als van de verschillende machines- De machinekamer met een opper vlakte van 112 M„ zal op de verdie ping worden ingericht, boven de smederij en de wasch- en schaftloka len tan het personeelrechts van het middengedeelte komen de kan toren en magazijnen, terwijl links het ketelhuis, 15 bij 7 M. groot, met een schoorsteen van 25 M. hoogte 't geheel zal volmaken. De hoogte van het hoofdgebouw zal 9 M. bedragen en de voorgevel van een balkontrap voorzien worden ter hoogte van 2.20 M. Het metselwerk zal van baksteen worden opgetrokken en in- en uit wendig worden afgevoegd. Deze fabriek d>e tal van .practi- sche voordeelen zal opleveren, zal eventueel zonder storing van het be drijf kunnen worden vergroot en zal vermoedelijk 1 Januari 1907 in ge bruik genomen worden. (Kennemerland. WIJZIGING DER BEPALINGEN BE TREFFENDE HET BEGRAVEN VAN LIJKEN VAN MILITAI REN BENEDEN DEN RANG VAN OFFICIER VOOR REKENING VAN DEN STAAT. Blijkens de Memorie van Antwoord heeft de Regeering, gevolg gevende aan de opmerking omtrent den vorm van het wetsontwerp, er geen be zwaar tegen, dit te vervangen door een ontwerp van wet. waarbij met intrekking der wet van 22 Juli 1885 (Stbl. no. 138) de géheele materie wordt geregeld. Daartoe is een ge wijzigd wetsontwerp Ingediend. Met het voorstel van enkele leden, om niet de kosten eener begrafenis van staatswege, doch die eener be grafenis op niet-milïtaire wijze, als grondslag voor de rijksbijdrage te nemen, kan de Regeering zich niet vereenigen. De opmerking omtrent het maken van muziek op den terugweg van een begrafenis, levert, naar de mee rling der ministers van oorlog en van marine geen grond op. om de bij mi litaire begrafenissen geldende ge bruiken te herzien. De quaestie van het begraven met militaire eer van gepensionneeixlen ban onder de oogen gezien worden bij herziening van liet reglement voor den garnizoensdienst, wanneer het wetsontwerp, houdende vaststel ling van verplichtingen en bevoegd heden van de mihtaire macht bij haar optreden tot hulp van 'het bur gerlijk gezag en de burgerij, tot wet zal zijn verheven. Thans meent de Regeering dien aangaande geen toezegging te moe ten doen. Tegen misbruik der nieuwe bepa ling om geldelijk voordeel te genie ten zal worden gewaakt. DE COMMENSAAL. De correspondent te Watergraafs meer van de „Tel." meldt. De" commensaal, die hier Zaterdag j.l. een juffrouw op dien Ringdijk zoo leelijk bij den neus had, is thans her kend als een gewezen gevangenbe waarder. die reeds in liet politieblad gesignaleerd was. PROCES-VERBAAL TEGEN EEN PREDIKANT. Men meldt uit Oosterzee aan de L. Ct." Tégen den predikant bij cle Nederl. Herv. Gemeente alhier is proces-ver baal opgemaakt wegens liet op Zon dag j.l. kerkelijk voltrekken van een huwelijk, zonder dat de bij de wetver- eïischte verklaring van den ambtenaar van den burgerlijken stand, dat het huwelijk burgerlijk voltrokken was, overgelegd was. een contract na 1 Juli e.k„ doch dat wij eenstemmig tot liej, besluit.zijn ge komen, dat het' huidige""contract on mogelijk te handhaven is en zelfs, na belangrijke wijzigingen, niet te hand haven zal zijtn. Waarom dal. contract niet tg hand haven was, zullen' wij, onder deze om standigheden, u wel niet hier behoe ven te lierhaljen, genoeg zij het, om slechts te herinneren aan hei door u volmondig erkende feit, dat de werk lieden gaarne van het. contract ge bruik maakten, om hum mindrmim- verdienste volkomen gewaarborgd te zien, maar dat zij geen oogenblik ge aarzeld hebben om, wanneer zij even de kans schoon zagen, van de werk gevers hoogerc Iconen af te dwingen. Ook is een van cle gevolgen van liet contract geweest, dai alom het zoo genaamde garantiestelsel >s ingevoerd wat ten gevolge heeft gehad, gelijk door u ook volmondig is erkend, dat de werklieden, wier 'noog weekloon was gegarandeerd, onverschillig of zij snel of langzaam hadden gewerkt, langzamerhand er toe zijn gekomen om zeetr weinig werk af ie leveren, ten gevolge waarvan het productie vermogen van Amsterdam als nijver heidscentrum zeer belangrijk is ver minderd, tot niet gering gevaar voor den bloei van the nijverheid. Doch waartoe zouden wij al de on dervonden nadeelen van het contract opsommen, waar toch zoowel uw da- gelijkseh bestuur als ons bestuur daar van ten volle overtuigd zij n en op dien grond een nieuw contract niet. wen- scholijk achten?" UIT DE DIAMANTNIJVERHEID. Het bestuur dar Amste'rdarnsche Ju- welien-s-Vereeniging heeft een schrij ven gericht tot het bestuur vam den Algem. Ned. Diamantbewerkersbond, waarin o. m. liet volgende wordt ge zegd „Onze ledenvergadering heeft beslo ten om het bekendie contract den len Juli te laten afloopen. Tot flit besluit is do vergadering ge komen nadat wij mededeelïng hadden gedaan van de langdurige en herhaal de besprekingen, welke lusschen onze besturen hebben niaats gevonden. Wij mochten toch voor "onze vergadering niet verzwijgen, dat wij met uw dage lijkse!) bestuur ernstig gezocht heb ben naar een bruikbare» vorm voor I.ANDHUISHOUDKUNDIG CONGRES. Het 58ste. Landhuishoudkundig Congres werd Woensdag te Amers foort door den eere-voorzitter mr. F.. D. graaf Schimraelpenninck. commis saris der Koningin, geopend, in te genwoordigheid van de inspecteurs \an landbouw en het landbouwon derwijs, de heeren Löhuis en Van der Hoek. Verschillende vraagpunten kwamen aan de orde. Punt I. Wat kan er gedaan worden om de ontginning van 's lands woes te gronden te bevorderen op grooter schaal dan tot dusver geschiedde? De inleider, jhr. J. Hora Siccama van de Harkstede, te Rïjsenburg, be spreekt eerst de werkloosheid ten plattenlande, dan het trekken naar de steden, waardoor de overbevol king aldaar nog wordt vermeerderd. Vruchteloos acht hij het. te trach ten. stedelingen naar het platteland te ïokken. maar door ontginning van woesten grond wil hij overal te plat tenlande Werk verschaffen, om ver deren trek naar de groote steden te voorkomen. Dat kost veel geld. De heer Hora Siccama vraagt, of dit niet te krij gen zou zijn door coöperatie van de zeer talrijke ..klein-kapitalisten". die ons volk telt. Ten slotte betoogt spr., dat liij wensebt een combinatie van bosch-, akker-, weide- en vischcultuur op den te ontginnen grond en in de wa teren daarbij, als ze er zijn. Punt II. Welke soort varkens is voor Nederland het meest gewenscht en hoe komen we daaraan In zijn prae-advies merkt de heer H. D. S. Hasselman (rijkslandbouw- leeraar te Utrecht) het volgende op Tijdens het 56e Landb. Congres te Assen werd door de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen kruising van inlandsche varkens met grootslag Yorksliires aanbevolen. De inleider wenscht, dat de boe ren die zelf de inlandsche zeugen Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar het Engelse h). °7) Dat kan. Het is heel interessant, dat vetrborgeau geld. Heeft u er iets tegen mij te vertellen, wat u daar voor doei? Hèeiefruaal niets! l"iép Nancy lachend. Ik doe niets en ben niet van, plan om dat ie ver aunt mm. Zij' Ver telde. heini., Wat zij van Ghristat ge zien had en hoe zij ztch bezorgd over haa,c maakt, waarnaar hij met de le- v&idigste belangstelling' luisterde. Hij Van zijn kant had haar hoed wat te vertellen over Cdsar. eii beiden w air en verbaasd, toen zij Bit het hek van Rvelands gekomen Waren. Bertram Eraf Zijn kaartje af, oh Nancy bleef óp de stoep staan wach ten, om te weten of Mr. Wickham |hem ontving. Zij meende. dat zij zijn gestalte in jdf. oranjerie had gezien, en was daar om verbaasd en teleurgesteldtoen de huisknecht terugkeerde met de bood schap, dat Mr. Wickham niet. thuis s an Aai hef Tuiot- toItAt. «ro.c - - \Ye>et je 't wel zeker vroeg Nan cy. Ik meende hem zoo stellig Ut zien, en Mr. Curzon is een oud vriend, dien lilj mat graag nrtstoopw. Aan vvien vroeg je het Aan zijn eigen bediende, juf frouw. Hij wist het zeker. Nu, daar zal ik eens terugkomen, zei Curzon. die de teleurstelling heel woolijk opnam. Ik hel) geen spijt. Miss Malincourt, want ik heb u oiVr- moietj «en kan nu aan uw hrodder ver tellen, hoe u het maakt. Als u Mi*. Wickhami ontmoet., da.u wil u mis schien, zoo vriendeJ'.yk zijn hem te ver tellens dat ik Item graag eens ion ont moeten, bh dat, als hiij «beul dag wil opgetVm, dié heem past,, ik graag nog eens wil komen aanrijden. Ik hoop, dat u niet te vermoeid is na de wan deling. Ik bei) niet zoo vermoeid «als toen ik u ontmoette, zei Namcy openhar tig. Ik ben nu veel opgewekter. Dank U zeer, Mr. Curzon Tot Nancy's groote verbazing ver scheen. Air. Wickham aan het diner. Zij vertelde hem al spoedig van bet bezoek van Mr. Curzon, en zijn te leurstelling omdat liij hem niet thuis trof. Ik werd wegens dringende bezig heden weggeroepen even vóór dat hij hier kwam, zei hij. Ik zou hem heel graag nog eens ontmoeten, als 'tkon. ïk zeer hoog loop. Hoe kwam het zoo, dat u hem ontmoette Nancy gaf hem een verslag van het bezoek van Curzon aan haar vader hoe hij haar dien dag overvallen had. wearnaav h'j zwijgend luis- jüAV-llö Het zelfde onverklaarbare gevoel, dat Violet gedwongen had item öVei' kaar eigen "zaken te spreken, noopte Nancy nu hem het een en ander van Elm wood en van Violet's ongelukkige positie te vertellen. Nancy in haar witte zomerkleedje, waarvan cle fijne kant langs hals en armen hing, Nancy met haar groote, grijze oogen, waarin een ernstige, be zorgde uitdrukking, vormde een scher pe tegenstelling met dien zwijgenden man, die haar ernstig en zonden te antwoorden zat aan te kijken. Alles is de schuld van tante Har riet, zei ze. Zij wensclute. dat Antho ny een rijk huwelijk deed, en nu wreekt zij zich op Violet, Uw zuster wist dat alles vóórdat zij trouwde, is 't niet Ja, ik weet, dat liet verkeerd was. Het was groote dwaasheid van haar, te denken, dat zij op Elnvwood kon wonen. Zij deed het zonder iemand te raadplegen. Maar daar door heb ik toch niet minder mede lijden met haav. En wat zegt Mr. Egevton er van veranderd. Tante Harriet was op baai- manier atJijd vriendelijk voor hem, daarom wist hij werkelijk niet, hoe verschrikkelijk liet voor Violet zou zijn. Bovendien zijn zij zoo arm Ik geloof werkelijk, dat Violet dikwijls .«o-ir-pk heeft aan het 8Jiern<xniiu*ow - - -» 1 Het is een vreemde manier voor één maal, om zoo zijn vrouw te behand-A len zijn moeder alles te geven en zijn vrouw bijna te laten omkomen van gebrek. Arme Anthony! Als u hem zag! Ik heb er nog een gesprek met hem over gehad en hij zei, dat hij wist een fout. begaan te hebben, maar hij kon er mu geen verandering meer in brengen. Ik zou er nog wel eens met hem over gesproken hebben, als tante Harriet niet aan papa geschre ven had om hem te vertellen, dat ik op Elmwood was en mij niet aldus gedwongen had dadelijk heen te gaan. En toch blijft u volharden bij uw wensol), om het geld van Oom Peter tusschdn cle kinderen van zoo'n vrouw te verdeelen? Christal en Anthony zijn slacht offers van haar. ieder op een andere wijze. Haar broeder was ook een slacht offer van haar, zooaJs u zed. Maar het gelukte hem te ontsnappen, en weerwil ven haar te slagen. Het zou toch wel wat hard zijn. dat het geld, dat hij verdiende, aan ha-ar kinderen Violet. Nancy streek vermoeid met haar hand over het hoofd, toen zij van tafel opstond. De bezorgdheid over haar zuster, dé lange wandeling, ge volgd door een er us tig gesprek over onderwerpen, hadden haar vermoeid; M-v. Wlokhlam merkte op boe lang zaam zij de kamen- va-liet. I— Houdt j van lezen vroeg hij. - O ja. heel veel. Ik was juist van plan naar do bibliotheek té gaan om een boek te halen. - Er zijn er enkele in mijn kamer, die u misschien liever heeft. Zij zijn van mijn dóchter. Gaat u met mij mee om er een paar uit te zoeken? Heel graag. U is zeer vriende lijk. Met veel lichter stap ging Nancy mot hem mee. Hij bracht haar niet door de schilderijen-galerij, maar door een andere deur. die dadelijk toegang gaf tot cle vierkante hal. waar John Thompson Christal Eger- ton had binnengedragen. Daar open de hij een der deuren en verzocht Nancy binnen te gaan. Dit is mijn studeerkamer, zeide hij en hier zal u eenige boeken van Gillian rind en. De kamer was groot met een diep boogvenster, dat aan den achterkant van liet huis uitkwam, gezellig ge- stoelen en een canapé, een schrijfta fel en een groot bureau voor allerlei papieren, planken met boeken.en an dere boeken, hier en daar opgesta peld, maakten de stoffeering van dit vortrek uit. Bij het venster stond een sierlijker schrijftafel en een kleinere boekenkast dat moest, volgens Nan,- r." '..'.l'.'S, ..uMiam oêitqoren. De uitnoodiging van haai' gastheer, om zijn studeerkamer te bezoeken, had haar verbaasd en zij besloot niets te vragen of iets anders te doen. dat hem reden zou kunnen geven, spijt te hebben van zijne uitnoodi ging. Dit zijn de boeken van Gillian, zei hij, terwijl hij naai- de boeken kast bij het venster wees. Kie^ er als- 't u belieft, een paar uit, die u denkt, dat u zullen bevallen, en breng ze te rug wannéér hei u behaagt, maar vraag vooral eerst, of ik ben uitge gaan. Dat is de eenige bepaling, die ik er bij maak. Hij ging voor zijn schrijftafel zit ten en opende eenige papieren. al3 wilde hij zich daarmee van de dank betuigingen van Nancy afmaken. Nancy nam dit terecht op als een aanwijzing, dat hij het gesprek als geslóten beschouwde, koos een boek uit en verliet zachtjes de kamer. (Wordt vervxdBd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5