wal zullen blijven fokken), niet rul len kruisen met groote of middelslag Yorkshires, doch met Duitsche edel- z wijnen. Punt III. Is het wenschelijk dat ook de groote landbouwbonden, ver- eenigingen en maatschappijen daad werkelijk de pogingen der V. P. N. steunen De heer C. G. J. A. van Genderen Stort, te Groningen, betoogt in zijn prae-advies, dat het veel kleinere Denemarken veel meer eieren uit voert dan wij, omdat de groote land- bouwvereenigingen daar de pluim- vee-vereenigingen krachtig steunen, voor zoover zij geen sport-, maar nutfokkerij bedoelen. Dit doet ook de Vereenigde Pluimveehouders in Ne derland. Wanneer de V. P. N. zoo krachtig gesteund wordt, gaat zij een schoone toekomst tegemoet, volgens den in leider. Punt IV. Het verslag van den raad van beheer van liet Sloetfonds werd nu uitgebracht, en onveranderd goed gekeurd. Punt V. Welk uul hebben koelpak- huizen voor land- en tuinbouw? D.- he? Waller wenscht groote. doelmatige koelpakfliuizen o.a. voor boter kaas eieren, vruchten en vleesch, wild, konijnen, gevogelte enz. maar dan met een bergruimte van 5 k 6000 kub. M.. zoodat de kosten min der drukken. Deze hebben veel voor beven ijskelder* omd»1 de onzuivere waterdamp geregeld wordt afgevoerd. Spreker gelooft, dat wij de>ze koelpaxk- huizen, moeten hebben om tegen de buitejilandsche markt te kunnen blij ven concurreeren. Punt VL Langs welke wegen kan de bereiding van de Nederlandsche zoete- melksdhe of vette kaas meer winstge vend gemaakt worden? De heer H. B. Hylkema, zuivelcon- sulent te Utrecht, leidt dit punt in met een overzidlit van boter- en kaasma ken in ons land. De vol-vette kaas wordt niet naar waarde betaald, de halfvette en magere wel. De beste, vetste, wordt nog in Zuid-Holland en Utreaht gemaakt. Laten wij die zoo goed mogelijk bereiden en met een duidelijk onderscheidingsteeken ver handelen. zegt spr. ten slotte. De aan liet congres verbonden ten toonstelling werd door mooi weer be gunstigd en slaagde uitnemend, even als enkele feestelijkheden. NUSSEKOEK FEEST. Uit Tinaarloo soluijft men aan het „Nbl. v. h. N." Door de schooljeugd wordt hier op cLen tweeden Pinkstermorgen nog steecb liet zoogenaamde „Nussekoek - feest" gevierd. .VI vroeg in den mor gen, voor zonsopgang, trekt men er op uit naai- de dorps weide, waar de koeien grazen. Wie het eerste op de plaats van. samenkomst is, heet dauw- slag, de tweede heet penneboek en do- derde nussekoek. De laatste wordt met groen en bloemen opgetooid en door den eerst aangekomene ter bezichti ging door het dorp gededd. Bij dien rondgang verzamelt penneboek de gif ten, welke werden gegeven. Bij den rondgang zingt men ,,Hen, tien, nussekoek hen, Nussekoek zit zoo diep in de vteuen, Kan het hardste roepen niet heuren" enz. Ten slotte koopt penneboek voor liet opgehaalde geld bi] een winkelier al lerlei versnaperingen, die onder het zingen van toepasselijke liedjes wor den verorberd De dag wordt dan order doorge bracht met andere festiviteiten, dit jaar was het een ringrijderij per fiets en een draaimolen. DE BEURS. De heer F. K. L. Niermeyer schrijft in hot Hbld. het volgende ingezon den stuk De Beurs heeft geen gewoon dak, maar is gedekt door een ijzeren kap. Nu heeft metaal, gelijk men weet, de eigenschap van bij warmte uit te zetten en bij kou in te krimpen. Dat was natuurlijk ook bekend bij den bouwer en heeft deze daarnaar zijn maatregelen genomen, door speb'ng te laten aan die kap door middel van ijzeren rollen aan te brengen, waar de kap op rust. De muren zijn dik genoeg om die speling toe te la ten, want die is betrekkelijk gering en slechts bij felle liitTe en strenge kou merkbaar. Bij lange gelijkma tige temperatuur zijn die rollen in rust en, van ijzer zijnde, hebben die al den tijd om zoo vast aan d« mu ren en hun eigen as te roesten, dat ze niet meer draaien kunnen. Wanneer nu in den zomer de kap zich uitzet en 's winters inkrimpt, moeten de muren mee. Inkrimpen en uitzetten is. zooals en weet, niet te gen te gaan het is een onweer staanbare natuurkracht. Indien die rollen evenals van een wagen gesmeerd konden worden, dan was de zaak in orde. Schrijver dezes kan dat niet be- oordeelen of dat kanals dat niet gaat, dan zit er niets anders op dan die kap weg te nemen en daar voor in de plaats een gewoon dak; de Beurs is niet gebouwd volgens een slij-l, dus kan eik uSk beter dan 7.00'n scheuren-veroorza- kende kap. Dit is het gevoelen o. a. van werk lieden. die aan het bouwen deelge nomen hebben. Als onderschrift schrijft de dactU Deskundigen verzekerden ons. dat bij het construeeren van de kap met hat uitzetten en krimpen van het ijzerwerk wel degelijk rekening is gehouden. maar dat naar hun meening de scheuren niet dè&raan, doch aan den bodem te wijten zijn. Overigens zal het rapport der com missie van deskundigen hebben uit te maken of de kap met de scheuren iets van doen kan hebben. REMBRANDTFEESTKN' TE AMSTERDAM. Naar nvm weet, heeft de maaischap- j „Arti et Amicdtiae" bet planopge- st op den avond van Zondag 15 Juli, -Ji.-uiv—, nfl.r^rm»rinosadAC van Rembrandt's geboorte, een fakkelop tocht Le liouden om bi.i het stand beeld op het Rembrand ipiein een krans neer ie leggen. Die stoet, uit gaande \an het gebouw der maat schappij op liet Rokin, om met een kleinen omweg naar liet plein op te trekken, zal gevormd worden door veertig ruiters on ongeveer honderd voetknechten, allen militairen A an het garnizoen te Amsterdam, die in de kleedordracht der 17de eeuw zullen zijn uitgedost, evenals de leden van het muziekkorps. De eigenlijke kern van den stoet zal bestaan uit het be stuur en de kunstenaars-leden van „Arti", benevens de vertegenwoordi gers van andere kunstenaursvereeni- gingen uit het geheele land. Voor liet standbeeld gekomen, zal prof. Bart van Hove, de voorzitter van Arti, éen toespraak houden namens die Nederlandsche kunstenaars, om daar na een krans neer te leggen. De ver tegenwoordigers van andere vereeni- gingen kunnen dit voorbeeld volgen, zicli aldus aansluitende bij het hulde betoon. Deze handeling zal venolgens in muzikale» vorm worden uitgedrukt. Een koor van honderden zangers, waarvan de liedertafel „Apollo' de kern vormt, zal vierstemmig eeue hymne ten gehoore brengen, welke door Bernard Zweers is gecompo neerd op woorden van Jac. v. Looy. Dit is in hoofdzaak de, gedeeltelijk reeds bekende, inhoud van een rond schrijven. door iic-t bestuur van Arti gericht aan de Nederlandsche beel dende kunstenaars, evenals aan een groot aantal zustervereenigi ngen, en waarbij deze worden uitgenoodjgd aan hef huldebetoon déél te nemen.. Na afloop van de feestelijkheden zullen de leden van Arti en him gas ten zich vereenigen tot een gezellig samenzijn in het gebouw der maat schappij. BEZOEK AAN STEENFABRIEKEN. De heer Verens, minister van landbouw. nijverheid en handel, bracht Donderdag een bezoek aan eenige steenfabrieken langs den Hol- landschen lJsel. Do Minister werd «ergezeld door den referendaris aan het departement mr. Bijleveld. door den heer Kuyper en gedeeltelijk door den heer Ekker, beiden inspecteurs van den arbeid alsmede door de ad- junct-inspectrice mevrouw R. Knij per geb. Tilanus. DRONKEN MATROZEN. Een iieele opschudding brachten Woensdagavond in de Spuistraat en Paleisstraat te Amsterdam een drie tal zwaar beschonken matrozen te weeg vechtende, nu en dan over den grond buitelende trachtten zij den Dam te bereiken, wat hun ge lukte, dank zij de toegevendheid van een politie-agent die het optreden van het drietal blijkbaar geen orde verstoring vond, hoewel het publiek heel wat last werd aangedaan. Maar op den Dam werd 't anders; daar wilden de heeren op een tramwagen van lijn 9 stappen, denkende aldus zonder ongelukken naar de plaats van hun bestemming te kunnen ko men. Maar het trampersoneel wilde het drietal niet medenemen en toen dit den matrozen niet naar den zin was, ging het hard tegen hard, zoo dat de politie er aan te pas moest komen, die een der matrozen wilde arresteeren Maar hiertegen verzet ten zich de beide anderen en een oogenblik zelfs zóó dreigend, dat de arrestant door vijf agenten moest worden medegesleurd, die met wa penstok en sabel hun macht dienden te laten gelden. Dit boezemde ont zag inbij de Nieuwe kerk althans üeten de twee matrozen hun collega arrestant verder ongemoeid meene men. Inlusschen was een groote me nigte te hoop geloopen die door de politie herhaaldelijk 'tot doorloopen moest worden aangemaand. EEN KOLENLOSSER. Donderdagmorgen passeerde door de Wilhelmina sluis te Zaandam een reusachtige electrische scheepseleva- tor voor het lossen van kolen, waar mede 60,000 Kilo kolen per uur wor den gelost. Dit lossen geschiedt in combinatie met Jacobsladders en transportban den. waardoor liet mogelijk is de kolen pl. m. 300 M. het land in te voeren. Deze elevator is verplaatst baar langs den steiger, zoodat het tijdroovende verhalen van het sohip achterwege kan blijven. Alles werkt automatisch en door electriciteil Be halve deze voordeden geeft de ele vator ook belangrijke besparing van arbeidskracht en tijd. Wat vroeger gedaan werd door 25 man in 6 dagen geschiedt nu door 5 man in 3 dagen. De geheele inrichting de eerste •n ons land is ontworpen en uitge voerd aan de machinefabriek van de firma P. M. Duijvis Co. te Koog a. d. Zaan en is bestemd voor de Vereenigde Kon. Papierfabrieken van de firma Van Gelder Zonen te Velsen. UIT DEN TREIN GESPRONGEN. Een Duitscher, die door de mare chaussee te Oldenzaal naar Duitsch- land met den trein was teruggezon den, is bij Bentheim uit den trein gesprongen, en tegen een paal der electrische geleiding terecht geko men. Met gespleten schedel werd hij dood opgenomen. PREDIKANT-LUITENANT. Men schrijft aan de „N. Ct." Zijn aanstaande geestelijken in het algemeen en dus ook aanstaande predikanten volgens de wet vrijge steld van den krijgsdienst en kwam liet tot nu toe dan ook nimmer voor dat een predikant de wapens droeg, al trok ook menig predikant met den troep als veldprediker uit. gelijk dit in Oost-Indië het geval was. o. a. bij de Lombok-expeditie, waar eerst de onlangs overleden ds. Rogge als zoo danig dienst deed en later de sedert een paar jaren gerepatrieerde ds. H. Offerliaus thans predikant te Meer sen (Limburg) en ^hebben zulke veld predikers dan tij'delijk den titulai- ren rang \an groot-majoor, een éénig feit is het. niet alleen in de Ned. Ilerv. Kerk. maar stellig ook in het gansche land, dat tegenwoor dig een Hervormend predikant van een Gelders She dorpsgemeente naast de verruiling va» zijn predikambt bij het leger met den rang van le- iuitenant fungeert in werkelijken dienst bij de landweer. Dit is tot nu toe een eenig geval van dien aard in den lande. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cent per Regel. OM EEN GEZOND UITERLIJK TE HEBBEN EEN RECEPT. HET GEBRUIK DER P1NKP1LLEN. Juffr. Lydie FantouiUer, wonende avenue Garibaldi, 45 te Limoges (Frankrijk), had geheel en al haar goed uiterlijk verloren. De Pinkpillen hebben hot haar terug gegeven. Op 12-jarigen leeftijd, zoo schrijft zij, ben ik ziek geworden. Ik begon met den eetlust te verliezen en allerlei onge steldheden te hebben, zooals schele hoofdpijnen, verblindingen. De onge makken werden al erger en erger. Mijn eetlust werd nog minder en ik heb zulke maagpijnen gehad, dat het mij onmogelijk was de lichtste spijzen te verteren. Toen bon ik zoo zwak ge worden. dat het mij onmogelijk was een trap te beklimmen zonder ver scheidene malen op te houden. Ik was uiterst bleek en had in niets geen ge noegen. Niet eene afleiding wilde ik nemen. Des nachts sliep ik weinig en die weinige slaap werd door akelige droomen gestoord. Des morgens als ik opstond was ik steeds ijskoud. ..Men zeide mij, dat ik lijdende was aan bleekzucht Veie geneesmiddelen heb ik genomen, zonder dat mijn toe stand eenigszins verbeterde en deswe ge ben ik er toe overgegaan om de Pinkpillen te nemen, die eene vrien din. die er door genezen was gewor den, mij had aangeraden. Dank de behandeling met de Pinkpillen voelde ik mij weldra veel beter en die beter schap nam toe naarmate *k de behan deling voortzette. De Pinkpillen heli ben mij eene volmaakte gezondheid teruggegeven. Ik ben weder opnieuw sterk, ik zie er goed uit en heb fris- sche kleuren." De schoonheid is eeiw gave der na tuur, die men moet weten te bewaren. Het is een soort van schoonheid een goed uiterlijk te hebben, hot is de sclioonlieid der gezondheid. U moet Uw good uiterlijk bewaren. De bloed armoede, de bleekzucht doen aan de jonge meisjes hun goed uiterlijk ver liezen. maar de Pinkpillen belasten zich het hun terug te geven en ze te genezen. De behandeling met de Pinkpillen is vooral gunstig voor de vrouwen en jonge meisjes. De Pinkpillen geven rijk en zuiver bloed. Dat bloed' ver spreidt zich in al do aderen en geeft aan al de organen kracht. Al de orga nen zijn versterkt, zij verrichten hun werk de eetlust komt terug, alsmede do kleuren, de maag verteert goed. het zenuwgestel iis versterkt. De Pinkpil len genezen bloedarmoede, bleekzucht algemeene zwakte, maagkwalen, rlheu- matiek. Prijs ƒ1.75 de doos, ƒ9.— per 6 doo- zen, verkrijgbaar bij SNABlLIé, Stei ger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezendin" tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER VAN DER HULL, Droge rijen. Jansstraat 28. Haarlem. Eirsti Ksdsrl. Ftbriek tan Kunstbloemsn. P. L. ENGELENBERG, Barteljor is^traat 23. Gedurende eenige dagen OPiUIMINËr van Restanten. Zeer voordeelige koopjes. PERS-OVERZICHT EEN DUITSCH KOLENSTATION. Het onlangs opgedoken gerucht, dat Duitschland stappen zou hebben gedaan om een steunpunt voor zijn \loot te verkrijgen in Ned.-Ind'ë, een gerucht dat onmiddellijk de kop is ingedrukt, geeft „Het Vaderland" aanleiding tot een artikel. Het blad herinnert er aan dat de „Locomotief" van 29 en 30 Oct. 1900 aan de begeerte van Duitschland naar een kolenstation in Indië een artikel wijdde. De ,,Loc." meende, dat wij ten opzichte van Duitsch land deze gedragslijn moeten aanne men geen gehoor geven aan Duit sche liefdoenerij maar waardig pal staan bij onze rechten, omdat de eerste stap ter tegemoetkoming van de Duitsche wenschen zou zijn het begin van 'het einde. „Het Vaderland" zegt dan „Die raad schijnt juist en zal mits consequent opgevolgd, groote onhei len kunnen voorkomen of verschui ven. Intusschen heeft men het nu doen voorkomen, alsof het Duitsche kapi taal de voornaamste factor was in de steaBkelen-esploitsatie op Poelos La- oet. behoorende tot de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo. Dit eiland is ongeveer 5 vierkante mijlen groot en behoort tot de afdeeling Tanah-Boemboe. bestuurd door een controleur, die te Kota-Baroe zetelt. Het komt door zijn ligging zeker in aanmerking voor kolenstation van schepen, op weg naar Oost-Azië, voor al ook omdat do steenkolenlagen dicht bij de kust zijn gelegen en de schepen langs den steiger gelegen, hun voorraad kunnen innemen. Te verwonderen is het dan ook niet. dat Duitsche schepen, vooral van den Norddeutschen Lloyd, hier veelvul dig komen om kolen te laden. Dat echter de maatschappij, die de kolen op Poeloe Laoet wint. hoofdzakelijk zoude werken met Duitsch kapitaal, ts niet gebleken, integendeel, zoo wel kapitaal als directie, zijn nog in Nederlandsche handen. „Er heeft echter aan dé open markt nog geen uitgifte \an aandeelen plaats gehad; zulks zal geschieden, zoodra de le vensvatbaarheid der maatschappij is gebleken". Dit bericht stemt tot na denken. Want het lijdt wel geen twij fel of, mocht deze uitgifte op de open markt plaats hebben, Duitsche be langen zich hiervoor zeer zullen in teresseeren. Want Duitschland zal geen poging ongedaan laten om zijn invloed te vestigen op een geschikt punt voor hgt wereldscheepvaartver- keer. De „Ostasiatische Lloyd" vindt goed het volgende te schrijven „Do opwinding aan Hollandsche zijde is werkelijk typisch voor de wijze waarop buitenlandsche onder nemingen in Nederlandsöh-Indië ple gen te worden begroet. Te zwak om in de koloniën sluimerende reusach tige rijkdommen alleen te exploitee- ren, behandelen de Hollanders iedere nieuwe buitenlandsche onderneming met wantrouwen." Het woord „opwinding" en de al gemeenheid van deze opmerking zijn misplaatst, aldus gaat 't „Vader land" verder; wel heerscht er be dachtzaamheid bij de Nederlanders, wanneer er sprake kan zijn van het steken van vreemd kapitaal in Ned.- Indische ondernemingen, als die on dernemingen van politiek belang zijn. En als zoodanig moet zeker wel aangemerkt worden een kolenont- ginning op een eiland, voor elke groote Mogendheid van het grootste gewicht als kolenstation. Het binnenhalen van de wolf in de schaapskooi is steeds onverstandig gevonden, maar wanneer nog andere wolven dadelijk zouden binnenslui pen. wanneer de eerste is binnenge komen, dan zou niet meer van on verstand sprake zijn, maar van gro ve kortzichtigheid bovendien". Sport en Wedstrijden WOUDESTEYN. De eerste avondmeeting is Woens dag te Rotterdam gehouden en slaag de in alle opzichten. Door liet schoone weder was de opkomst van het pu bliek bepaald flink te noemen. De draversspori was prachtig. Aangevan gen weid met den Daw nJïghtprijs, lec.Tddraverij onder den man gere den. Minimum afstand 1800 meter. Ie Algerian (1965) M. Siderius, dn 3.17; 2de Continent (1845) M. Hettinga, in 3.181/5. De overige mededingers wer den wegens galoppeeren gedisquaJifi- ceercL Een der toeschouwei's riep enthousiast uit „Frysland boppe" en wij stemmen daar gaarne mede in; ,,op het dek" is het Noorden de baas. Dit soort draverijen, mits met goede paarden, is bepaald mooi. De Dame-prijs was een Handicap- draverij. Minimum afstand 2000 meter. Niet minder dan 400 nieter versohdl tn afstand was er tusschen Red star (2400), die eerste was in 3,272/5, en Jasper (2000) B. ter Hagen, diie tweede was in 3.57 4/5; derde Tel- lo (2140) Van Dijk, in 3.58 3/5. Redslar behoefde in de eerste ronde nog niet eens gereden te worden, en passeerde ingehouden als winner den eindpaal. De Glansby-prijs een heat-draverij. - Minimum afstand 1600 M. was eigenlijk het nummer van den dag. Onze lezers weten dat dit nummer reeds op Woudesteijn geloopen was, doch de Ned. Hardd. en Ren Ver. nam geen genoegen met den uitslag en gelastte, dat moest worden over gereden. Niet- vleiend voor Woude steijn zouden wij zoo zeggen, maar het moest. Had men verwacht dat er weinig of geen deelnemers zonden zijn, het tegendeel was waar; op Ab dul Ameer (1670) na, verschenen alle ingeschreven paarden op het appèl en wel Uncle Sam's Pride (1720) Schön- rock, Carmeleta (1620) Alkemade, An selor (1720) A. Mol, Vive Képi ,1720) Doeleman, Varro (1680) Snoek. Dops (1670) J. G. de Boer, en Ward (1660) Ten Hagen. Ie Heat: Dops eerste in 2.35; tweede Carmeleta in 2.352/5. 2e Heat: Wand eerste in 2.36 4,5; tweede Carmeleta in 2.37. Carmeleta gedisqualificeerd. 3e Heat (definitief): Ward eerste in 2.36 1/5; tweede Anselor in 2.36 3/5. Dops maakte in den eersten heat een kilometer! ijd van 1.32 en een fractie, hetgeen voor een inlandsdh paard een zeldzame verrichting is. hiertoe werd De Boer genoodzaakt doordat Carmeleta zoo een groote snelheid ontwikkelde, doclli vraag niet hoe? Het spijt ons te moeten zeggen, en het verwondert ons ten zeerste, dat Carmeleta de eerste heat niet gedisquailificeerd is geworden, wel sprak de jury heit schuldig uit in de tweede heat. Ward maakte in beide heats waarin hij winner was. een prachtig figuur en Anselor niet min der, vooral deze oude ruin draafde prachtig en Mol misbruikte ditmaal zijn zweep niet, hij reed hem voor treffelijk. Vive Képi kon het niet ha len. Zijn tijd was in de drie heats resp. 2.411/5. 2.39 2/5 en 2.36 45. Varro en Uncle Sam waren in de eerste heats met meer dan 8 seconden ver schil binnen gekomen en mochten mitsdien niet meer mededingen in de vc'genda heats. Dops, of Jan de Boer hadden >a de tweede heat recordvrees. Dops heeft een record van 1.39 en toonde in de eerst heat 1.33. Overi gens was clit nummer een prachtnum- mer. De Wet-prijs. Recorddraverij voor Nederl. paarden onder den man ge reden. Minimum afstand 1200 M. Gewonnen door Continent (1310) Side- rii« hi 2.16 3/5, tweed© Electricity II 1250) Alkemade en derde Caid (1320) Poeilvoorde in 2.273/5. Electricity II was zeer sterk favoriet, dat kon ook niet anders daar Zaterdag 2 Jund te Bergen dit paard met dezelfde berij der 145 toonden en nu? 1.51! Er moest eigenlijk overal dezelfde jury zijn De Doilie King-prijs een Handicap draverij. Minimum afstand 2800 meter. Gewonnen door Jtm Wilkes Jr. :,2850; Alkemade in 4.37 3/5; tweede was Baron Silver (2925) Ten Hagen in 4.334/5; derde Robert See Steele (2875) J. Witteveen in 4.402/5 en vier de Er my Lou (2850) Schönrock in 4.413/5. J-'m Wilkes maakte een prach tig figuur en Alkemade reed den hengst onberispelijk. Ten Hagen was niet op zijn qui vive aan de start, want toen het schot viel, was hij ver achter zijn paaltje Robert en Emmy J.i.u hadden beide goede oogcnblikken, doch de eerste wordt ail wat oud en de tweede verspeeld nog- steeds in de hoeken. Was Abdul Ameor nog maar do oude „Appie" ge weest, dan had hij dolt nummer moe ten winnen, misschien als het weder wat warmer wordt, dat dan Robert en Appie nog eens hun vroegenen vorm toonen. VER. VAN OFFICIEREN DER SCHUTTERIJ IN NEDERLAND. Laatste jaarlijksche algemeene vergadering. Naar men verneemt vindt het plan tot hot houden eener allerlaatste réu- nie met schietwedstrijd voor alle offi cieren en oud-officieren der schutterij bijzonder veel sympathie en hebben zich reeds een zeer groot aantal schutters en oud-schutters als deelne mers aangemeld. Ook de leden der Vorstelijke Fami lie liehben van hun belangstelling doen blijken en zoowel H. M. de Ko ningin, als H. M. de Koningin-Moe der en Z. K. H. Prins Hendrik heb ben daarvan reeds door de toezeg ging van schiet prijzen doen blijken. De prijs van H. M. de Koningin zal verschoten worden onder de leden der Vereeniging van Officieren der Schut terij; die van H. M. de Koningin- Moeder. o. m. onder de oud-officieren die voor een groot gedeelte onder H. M. of onder de regeering van H. Ms. Koninklijken gemaal gediend heibben, terwijl de prijs van Z. K. H. o. m. verschoten wordt onder de actief die nende officieren geen loden der Ver eeniging. Wanneer het weder zidh nu op de beide dagen van 22 en 23 Juni maar goed houdt, beloven zij voor de deel nemers recht gezellige, aangename dagen te zullen worden, en zal dit laatste feest, voor alle schutter-offi- cieren nog in lengte van dagen een goede herinnering levendig- houden aan hun schutterlijke loopbaan. SCHIETEN. De Utreohtsche Sohietverceniging „Prins Hendrik" is voornemens ter gelegenheid van haar vijfjarig be staan een nationale schietwedstrijd op buks te houden. Aanvangende 1 Aug. en eindigende 13 September. De wedstrijd zal bestaan in korpswed strijd. eere-, vaste-, vrije- en kunst- baan. Rechtszaken POGING TOT DIEFSTAL MET BRAAK ENZ. Om 's ochtends vroeg aanwezig te kunnen zijn op een voetbalterrean aan den Koninginneweg te Amsterdam, waren drie jongelieden in den nacht van 28 op 29 April uit wandelen ge gaan Al wandelende waren ze genaderd bij een eif achter perceel 107 aan den Konnigiimeweg. Eén hunner klom het hekwerk over, brak een paar- latten van dat hekwerk los, waardoor een opening ontstond, groot genoeg om door te kruipen. Daardoor kropen de beide anderen. Ze waren nu alle drie op het erf, maar daarmede stélden ze zich niet tevreden. Een der jongens was „uit gegleden", waardoor een raampje van het sous terrain brak. Ze deden het knipje van het raampje, openden dit en klommen vervolgens naai- binnen. Uit een vliegenkast in de gang van het sousterrain nam een der jongelui een bol gehakt, waarvan hij aan d'e beide» anderen meedeelde. Vervolgens werd boven een onder zoekingstocht ondernomen. In de mid denkamer stond een niet gesloten schrijfbureau, dat ze doorzochten, maar, voor zoover men kon nagaan, word er niets uit vermist. Geld was er niet i/n. De woning werd toen verlaten. Een tier Jongens werd naar huis geb&tdht, waarop de beide anderen nogmaals terugkeerden. Maar toen liepen ze in tie val. Een politieaeent, C. L. Hey- boer geh eet ear, door buren na hiet eer ste bezoek gewaarschuwd), arresteerde hien. Ze antwoordden op die waag wat zo binnen decldn, dat ze. een wegge vlogen kanarievogel zochten. Niets dan de bal gehakt ter waarde van een gulden werd er vermist. Beklaagd van poging tot diefstal door twee of meer vereenigde perso nen, door middel van braak en in- kli'mming, diefstal of hieling van den ball gehakt, stonden Woensdag voor de 5e kamer dor Amsterdamse be Recht bank achtereenvolgens terechtGer- rit van San den. Corns. Hend-r. Ver meel- en Teunis Westeneng. Het eerst Van Santen, een 19-jaa-ige broodbakkersknecht, reeds vroeger tot 3 maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens heling. Hij bekende. Nadat in zijn zaak zes getuigenwa- ren gehoord onder wie ook Vermeer en Westeneng. eischte het O. M„ jhr. mr. Quintus, 2 jaar en twee maanden gevangenisstraf tegen hem Mr. Sölndr, toegevoegd verdediger, pleitte clementie voor dezen beklaag de. die slechts even de grens van de Kinderwetten overschreden heeft, en wiens toekomstig leven z. i. vernietigd zal zijn als hij een zoo zware gevan genisstraf krijgt. UITSPRAKEN VAN HET RECHTSHOF TE 's-HERTOGEN- BOSCH. Woensdag deed het gerechtshof te 's-Hertogenbosdh uitspraak in zake Adrtaan Jozef Seegers, 47 jaar dag- looner. wonende te Maast lidhit, thans gedetineerd. Bij vonnis van de rechtbank te Maastricht van 10 April jl., werd be klaagde schuldig verklaard aan zwo- re mishandeling, gepleegd den 12ei Januari jl. op Barbara Drieessen, 3 •jaar, logemonthoudster, huisvrouw van Antonius Heggele te Maastricht en veroordeeld tot 8 jaar gevangenis straf, alsmede tot betaling van 13 aan genoemde Barbara Dreessen al schadevergoeding. Het hof heeft dit vonnis vernietigd beklaagde schuldig verklaard aan po góng tot moord en veroordeeld tot jaren gevangenisstraf, alsmede to betaling van bovengenoemde schade vergoeding. Hetzelfde gerechtshof heeft het von nis van de rerihtbank te Maastri ei van 4 April, waarbij Willem Turn miers, 22 jaar, landbouwer, wonend te Geleen. thans gedetineerd, schuldij verklaard aan poging tot doodslag gepleegd in den nacht van 1 op Febr. j.l., op P'ieter Moonen, 24 jaaj schrijnwerker te Lutterade, verooi deeld werd tot 3 jaar gevangenis straf, vernietigd; beklaagde wei schuldig verklaard aan hetzelfde mi drijf tot dezelfde straf veroordeeld. Voorts heeft het hof het vonnis va l de rechtbank te Breda, waarbij Ja Willem Souwens, 44 jaar, sohoenmi ker te Breda, thans geletiineen schuldig verklaard werd aan mishai deling van een ambtenaar ge durend i de rechtmatige uitoefening zijner b 1 diening, zwaar lichamelijk letsel tei gevolge hebbende, den len Maart j gepleegd op den agent van poliï Zwier van de Mars, wonende aldaa en veroordeeld tot 2 jaren gevang nisstra f, bevestigd. ferk en School GER. KERKEN. Aangenomen het beroep te Fou gum en Raard c. a. door den heer M. ile Jong, candidaat te Sneek. ACADEMISCHE EXAMENS. Leaden. Doctoraal examen in Wis- en Natuurkunde die heeren J. Edie en C. Braak. Utrecht. CarkL Theol. 1 J. J. Visch. Cand. Theol. 2JHoekstra en II. van Senden. VRAGEN OMTRENT SOLLICI TANTEN Men schrijft aan de „N. R. Ct."l In do Friese he gemeente O. mi j een openbaar onderwijzer (hoofd) noeund worden. De burgemeester he nu oantrenit d'e sollicitanten de volg de vragen gericht aan personen, n I die sollicitanten bekend lo. Is hij ook iemand, die zich vo l opstetlt bij eenige godsdieaustigeiof litioke partij, ens zoo in bij welke i, in walken zin 2o. Is'hij geschikt en bekwaam v< koster en voorzanger in de Hervoni Kerk 3o. Bij welke politieke partij scha hij zich 4o. Heeft hij ook socialistische 11 gingen Officieele berichten HINDERWET. Burgemeester en Wethouders Haarlem, Gelet op art. 6 der Hinderwet; Doen te weten, dat van heden alle werkdagen, van des voormidd, 9 tot des namiddags 2 uur, tot 19 Ji e.k., 's namiddags ten 1 ure, ter meente-secretarre (7e afdeeling) visie is nedergelegd, het ingekoi verzoekschrift met de bijlagen vai De Stoom- Brood- en Scheep schuitfabriek vooitheen wed. J. Jonge, om vergunning tot het plaatsen en vernieuwen van ee dubbelen lieeteluchtoven in gen^ei bakkerij, aan de Bakenessergrs no. 27 kad. sectie no. 6917; B. C. em L. Radsma, om verf ning tot oprichting van eene st< bouwerij en zagerij in het per aan de I^ange Heerenvest no. 60, 1 sectie no. 4052. P. Goedkoop Dz.. directeur „Werf Conirad' om vergunning uitbreiding van de machinale dn rij en stedpüaatis. door bijbouw op terrein ..Werf Conrad", aan Spaarndaanschen< weg, kad. sect; no. 1030 der gemeente Haarlem sectie B no. 2588 ged. der ge me Schoten, en dat op den veertiei dag na heden, zijnde 19 Jund e.k. wei des namiddags ten 1 ure op Raadhuis der gemeente de gel< iheid zal worden gegeven, om overstaan van het geaneentebes of een of meer zijner leden, beaw tegen heit uitbreiden der inridhtii i te brengen. Haailem, 5 Juni 1906. Burgemeester en cmfi i Burgemeester en Wethouders noemd, De Haan HugenCioItz, 1 Pijnacker, Secretaris. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Amsterdam, 5 Juni. F. L. brecihts, dameskleedermaker all Rechter-commissaris mr. L. J- Lidth de Jeude curator mr. 1 Sölnêr. H. L. Spaink Jr.. poedier al Rechter-commissaris mr. L. J. A Lidth de Jeude; curator mr. J Sölner. I. 0. Schijndel, zonder b< aldaar .Rechter-commissaris ra J A. van Lidth de Jeude; cu mr. J. L. Sölner. Arnhem 31 Mei. J. W. Jansei bier te *s Heeranberg. Rechtei missaris mr. P. F. A. Cremers rator mr. A. Mijs. J. P. van A al ten, timm« en aannemer te Arnhem. Re commissaris mr. P. F. A. Cra curator mr. B. I. Zijlslra. Geëindigd M. van Gemert (Thieman va mert), te Hilversum, J. Th. van der Werff, manu rier te Haarlem. W. SeJIes, manufocturier te pen. (SI

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6