NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7040 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 11 JUNI 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: pep drie maanden: jMzfjja Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement voor Haarlem l.Zü Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bjj Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 JfJAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door NederlandI.® 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. GtfHustreerif Zondagsblad, 'voor Haarlem' 1 0.37 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiclté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3!bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 10 JUNI. T e y 1 e r's S t i c a t i n g: Museum [geopend 14 uur. Muziek in den Hout, 2£ uur. Excursie Technische Vrienden kring. Muziekuitvoering Trou moet Blijoken. Schiet wedstr ij d Nederi. Bond van Handboogsdh utters. Brongebouw: Matinée en Soi- rée door het Stafmuziekkorps 4e Reg. Inf., Leiden. Z a n d v o o r t(Restaurant Gijs- toertse): Concert. Damesorkest. Restau rant Hoogveld, Diner- en avondcon cert. MAANDAG 11 JUNI. Raadhuis: Maatschappij van Weldadiiglheid, afd. Haarlem: Alge- tneene vergadering. 4 uur.. Zand voort: RaaJdsnrengad ering. OM ONS HEEN CCCXVII. UIT ElEN OUD LUEDERENiBOEKJE. Er wordt wel eens gezegd, dat er tegenwoordig zoo weinig meer gezon gen wordt. Namelijk in huis en bij feestelijke gelegenhedenWel wordt er veel moeite besteed aan densamen- zang en zijn 'de vereenigingen voor gemengd koor en mannenkoor, die alle hunne gaven in het publiek ten toon willen spreiden, talrijk genoeg, maar het ringen in -kleinen kring, al teen met de vrienden en bekenden u uit de mode geraakt. Evenwel nog niet heel lang. Nog geen halve eeuw geleden werden vooral op de dorpen, waar men zich met eenvoudige ver maken moest behelpen, twee liederen bundels gebruikt, de groote en de kleine, die bij feestelijke gelegenhe den, ja zelfs o.p eenvoudige avondpar tijtjes wel werden meegebracht en waaruit de vrienden met volle borst ivroolijke of ook wel weemoedige lie deren aanhieven. Voor een paar cou pletten meer of minder was niemand bang, men had den tijd. Dit gebruik moet wel oud -zijn ge weest. Althans de heer Overmeer was too vriendelijk, mijn aandacht te ves tigen op een liederenboekje van 't jaar 1730, dat dus naar zijn tweede eeuw feest op weg is en den schoonen titel draagt van Dubbele Nieuwe Ha arlemscheDuyne- Vreught. Het boekje, bruin van ouderdom, heeft een ietwat onduide lijk titel-vignet. dat een man voor stelt, die op den grond ligt, terwijl twee vrouwen, elk met een dikken stok gewapend, voornemens schijnen te zijn. hem eens duchtig af te ros sen. Welk verband er bestaat tus schen. deze afbeelding en den inhoud van "t boekje, zal wel niemand spoe dig vatten. Die inhoud bestaat uit versjes, die noch aan Vondel, noch aan Hooft doen denken, 't Is meer rijmelarij dan dichtkunst en bestemd om te worden gezongen, want bij elk versje Is zorgvuldig aangeteekend, op welke wijs het voorgedragen moet worden. Zoo is er een. genaamd ,,Op het ma ken der nieuwe vaert tusschen Haer- lem en Leydenwaaruit blijkt, dat dit weak indertijd heel wat drukte heeft gegeven. ,,Hebt ghy het nieuws vernomen?" Seght Lijsje. mijn Buur-wijf, Niet als daerover -komen Een duysent vier of vijf; Die door arbeids-bedrijf Een vaert maken na Leyden. Van Haerlem door de weijden, Tot ij der sijn gerijf. Doen men die gingh bestede, Wat was er al te doen, Vreemde en Borgers mede, Sagh men daer henen spofin. 't Geschiede voor de noen Dat het de Boo gingh veylen. Die aen Borgers sou feylen, Most onder de linde groen. Floor was ook een aannemer Maar hij most in de kouw. Maar onse -Hans de Bremer Die was geweldigh gouw. Hij seij o ook dat hij souw Sijn werdk heel klaer opmaken, Gijs wou -aen 't werk geraken, In 't mijnen was hij flouw. Lieve quam mee aen dragen, Verzien met sack en Pack. Hoe sal dit volokje graven? Met schop en spa, elck sprak. Veel wagens tot gemack, Vlamingen en Brabanders, Vriesen en Noort Hollanders, Namen aen menigh vack. Hans söhuiers quamen geloopen, Kijchers t zij man of vrou. Wevers met groote thoopen, Sprongen haest van 't getou. Ick ga daer na toe nou, Kijck nu wat door d-e vingeren Trijn, laet ons mee heen sLingren, Treed, lustig door den dou. Wat heeft het te -beduyen, "t Rruyen staet mij niet aen. Voor sulök kl-eyn geit te kruyen. 't Laet liever 't kruyen staen. k Wou 'klever beedlen gaen. Of tien uren aen 't weven, Seg Hans, aldus te leven, Dat dunkt mij ongeraen. Veel tenten opgeslagen, Of het een Leger was. Waer dat gihij komt m vragen. Kond ghij daer krijgen ras. 't Is moy weer op dit pas. Daer 's Wijn en Bier te krijgen. Noten, zoete koek en vijgen, Elck stelt een kraem in 't gras. Hutten, van stroo gebonden, Gedeckt met aerde soon, Daer in de velden stonden. Dat docht mij -ongewoon. Ick doohlt o goede G-oón, Simt Jacob met sijn schelpen, Wil ad dit vodekje helpen Te kruyen voor dit loon! Trijn, gij maeckt mij nieuwsgierig, Om al dit spui te zien, •O, 't is 'daer soo pleysierig Van oud' en jonge Dién. Jawel, ghij- soud door dien Van Drenten en door Knoeten S-udt gij wel lachen moeten. Jou Buyk bijna aen twiien. Hoe sal 't daer krioelen Van Borgers uit die stadt, Veel vreemt vo'lck si et men woelen Vrouwen en Boeven dat, Volgen ha'er op dót pad. Gij -Borgers op het -Sparen, Elck wiil sijn Beurs bewaren, Eer zij roaven uw sdhat! Wijnkoopj.es ziet men maken, De Waerd die krijtgt diet gelt: En aen de tilende ©aken Daer is een tent gestelt, Al op het open veld, Voor Hollanders en Zeeuwen, Daer vdnoken en spreeu wen Invliegen met geweüit. Ghij Princen al gelijoke, Die wereken an dees vaert, Laet de moed niet beswij eken, Zoo izijl gij eere waert. Vroet als de mol in d'aerd. En wilt uw werdk op maken, Want proeven doet wel smaken. Werck lustóigh onbezwaert. Blijkbaar spreken hier twee of drie personen, al is dat niet heel duidelijk aangegeven. Zooveel kan het nageslacht er wel uit lezen, dat er veel liefhebberij on der de aannemers was om het werk uit te voeren, dat er 'veel vreemd volk kwam met een nasleep van vrouwen en dieven en dat de burgerij nieuws gierig naar bet werk ging kijken. Maar stel u voor, dat de menschen in die dagen een vers over zoo'n on derwerp gezongen hebben! Dat kunnen we ons beter begrijpen van een ander gedichtje in denzelfden bundel, getiteld: t Lof van Bloemendal. Voys: O Heyligh, Zaligh, Bethlehem. Bloemendal is een Dorp vermaert Seer breet en wijt in alle Landen In "s Kondngfhs Hoven oock vergaert. En maeckt seer veel schoone wa randen. Waranden veel, hofsteden schoon, Geplant seer lustigh om t' aen- seh ouwen. Veel vruchten staen daer oook ten toon. Tot groot veirmaook siet men daer bouwen. Om te bouwen is daer gemaeckt Een Keik, daer men Gods woord hoort leeren. Blek tot een deugtsaem leven raeckt, Dat is den leeraer sijn begeeren. Begeert gij Haes of wild Konijn, Daer hoeft gij niet na te verlangen. Lust u een visch, al waert een dozijn, Ghij hebt de vijvers om te vangen, Vanght nu een hert na harten lust, liefhebbers van het edel jagen. Een hert dat geen liefde uyt blust, Een hertjen u selven komt vragen. Vroeght gij .mij nu naer meer pleysder, Soo moet ik mij eerst wat besinnen. Veel Bleyckers wonen ook alhier. De een bleyckt garen, d'ander linnen. LLnne-Bleyckers hebt gij abundant, Die hebben veel schoone Rivieren. Wat krijgen sij al uit het zant. Door Gods almachtig)!kragtig bestieren. Stierd U Godt sulck efen groot wel doet, Daer hij so menig mensdh door komt spijse. Hoe Rijck, hoe Edel, hoe hoog van staet, 't Moet al den Heer loven en prijsen. Prijsen en leven wil ick wel Mijn Schepper van 't Bloemendal verheven. En stelle mij oook niet rebel, Want sonder bloemen kan mem-and leven. Oorlof, Borgers van Bloemendael En al mijn seer goede bekende, Neemt docli in dank mijn slecht veikael, 't GesoMedt uit jonst, dat ic.k U sende. Br .is nog een ander merkwaardig gedichtje in: een samenspraak tus schen Amsterdam en Haarlem, maar daar kom ik een anderen keer op terug. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht UIT DE RUSSISCHE DOEMA. De grcuep van arbeidersverfe-gen- woordtlgiera lveeft voorgestelkl eem com missie "to benoemen voor d.e oprich ting van plaatselijke comiité's in het gehe'ele land naar het beginsel van het, algemeen kiesrecht, ten einde te ko men tot spoedige oplossing van de agrarische quaestie. De Kadettenpartij bestreed dit voor stel, dat daarop in- handen van de agrarische commissie werd gesteld. EENE SCHEURING IN DEN MINISTERRAAD. De „Bingéwija WjedlcumostT' deelt mede. dat er een scheuring is ont staan in. den Russischen ministerraad. Een gedeelte, met Goremykin aan het hoofd, wenschit van de besluiten der Doema niet de minste notitie te ne men. terwijl het andere deel, waartoe de ministers Izwolski, Stolypine en Stchoglowitoff behooren. er op staat, dat het ministerie zal aftreden. REORGANISATIE DER GEHEIME POLITIE. Doevnowo, de gewezen minister van binnenlandsche zaken, is dezer dagen ie Parijs aangekomen. Ilij heeft op dracht, de Russische geheime politie in verschillende Europeesche hoofd steden te roorga ni seer ente beginnen met Parijs. ONRUSTBARENDE BERICHTEN. Uit Sebastopol komen weder on rustbarende berichtende toestand is er zoo ernstig, dat tal van gezeten fa milies veiligheid zoeken op andere plaatsen. Generaal Kaulbar had verzocht om een oorlogsschip, maar liet. eerste schip, dat rnen uit Odessa zou zenden, de ..Woronesj". bleek onbetrouwbaar, daar de bemanning gem een e zaak had gemaakt met de stakers aldaar. De oproerige beweging neemt ook toe te Gherson, Elisabeth gr a cl, Kre- mentsjoeg. Charkoff en Kief. In de beide laatstgenoemde plaatsen doen geniesoldaten dienst als tram-conduc teurs. Revoiutionnaire aanplakbiljet ten verkondigen dat binnenkort deal- gemeene st aking zal uitbreken. De be volking is in groote ongerustheid, en ziet met angst nieuwe gewelddadig heden tegemoet. DE AANSLAG TE ISLADRID. Het is thans uitgekomen, dat Mor- ral zijn aanslag op het Koningspaar bi de kerk van San Jeronimo heeft willen plegen tijdens de huwelijksvol trekking. Tijdens de dagen voor de fee-sten heeft Morral, die uitnemend Duitscli sprak, kennis aangeknoopt met den correspondent van eean Ber- lijnsch blad. Onder voorgeven, clat hij belast was met een beschrijving dei- kerkelijke plechtigheid voor een tijd schrift. hetgeen hem 300 Mark zou op brengen. verzocht hij den correspon dent, hem een toegangskaart te willen verschaffen. Inderdaad gelukte het den Duitscher, op recommandatie van den Duitschen consul, bij den Mi nister Salvador nog een toegangs kaart machtig te worden. Doch toen deze in het bezit was van d'en Duit schen correspondent, werd hem door oen collega deze kaart zóó dringend gevraagd, dat hij Mo it al mededeelde, er geen te hebben ontvangen. Hieruit blijkt dat, ware. de Berlijn- sche correspondent aan zijne belofte trouw gebleven, de aanslag in de kerk zou hebben plaats gehad, en waar schijnlijk te meer gelukt zou zijn, daar Morral van nabij met juister be rekening dan nu zijn worp had kun nen berekenen. DE SPAANSCHE PERS OVER NAKEN'S DAAD. Het is zeer opmerkelijk hoe de daad van Nakens, den republikein en theo retisch revolutionair, die Morral hielp vluchten, door een deel der Spaan- scbe pers wordt besproken. De A. B. C. schrijft, dat gewetens bezwaren en zijn ridderlijkheid Na kens, die als eerlijk en onbespx-oken maix bekend staat, hebben belet den man, die zijn misdaad bekende, aan de justitie over te leveren, doch in dat geval had hij hem noch behoeven aan te geven, noch moeten beschermen. Het blad noemt de handelwijze een beklagenswaardige en niet goed te praten dwaling. Verscheddéffve bladen schrijven even eens in afkeurenden zin, doch ,,E1 Globe" en ,,E1 Pais" vinden dat Na- kens edel heeft gehandeld, gelijk in alle omstandigheden zijns levens. De Imperial" zegt, dat Nakens ook thans blijk gegeven heeft van zijn tra- dlitioneele intransigent!© tegen het koningschap en zijn erfelijke Kastïlli- aansche riddeiiijlüheid en eeh opvat ting van eer, tot aan hartstocht daar voor uitgestrekt, hiem hebben ver blind. Nakens moet. gezegd hebben: ik ken geen middenweg tusschen aange ven of beschermen, doch Moirral's komst heeft het geluk in Nakens huis verstoord en bij goede staatsburgers het begrip doen verdwijnen van hun verplichtingen. DE FRANSC.HE KAMER. Tot voorzitter va.n de Fransche Ka mer is met 383 van de 429 stemmen gekozen Brissonteiwijd tot onder voorzitters getoowem sij.n Berteaux, Ro bier. Cmppi en Caiilteux. ENGELAND EN DE ZUID-AFRI- KAANSCHE KOLONIëN. Bij de beraadslagingen over de ko loniale begrooting deelt Winston Churchill, de onder-secretaris van Ko loniën. medio-, dat de Regeering bin nenkort hoopte op een resultaat te kunnen wijzen in zak» de constituties voor fle Transvaal- en die Oranjerivier kolonie, zoodra zij in staat zal zijn, om een regeling te treffen tusschen de Boeren- en de EngeiLsohie bevolking, welke duurzaam mag zij.ni en,waarbij aan de Boeren daadwerkelijk deelge nootschap aan de Regeering zal ver leend worden, zonder de suprematie van de Kroon in gevaar te brengen. De Regeering hoopt dan een arbeid verricht te hebben, welke in dë herin nering zal blijven voortleven bij de bevolking van Zuid-Afrika, nog lang nadat iedere heugenis aan d© bar- baarsobheid van den invoer van Clii- neezemarbeid zal zijn uitgewischt voorloopig echter zou bet voorbarig heid zijn, indien de ndgeering af zou wijken van de vroeger afgegeven ver klaringen ten opzicht e van de Cb inee- sche werkkrachten. UIT HET OOSTENR1JKSCHE HEERENHUIS. De minister-president baron v. Beek verklaarde, dal de handelwijze van de Hongaarsche regeering in zake de toltarieven niet in overeenstemming is met de beginselen van reciprociteit, neergelegd in de overeenkomst van 1899. De aanneming van een bijzon der telt art ef voor Hongarije zou een schending van de wet zijn door loyauteit en goeden wil zal meai wel opnieuw tot overeenstemming gera ken. De minister werd geluk gewenseht. Stadsnieuws CRICKET. Het elftal, dat Zondag 17 dezer te Antweipen tegen de Belgen gaat spe len. is als volgt samengesteldJ. C. Posthuma (captain), Jhr. Fed tb. M. E. Schroder, Jhr. v. d. Poll, A. A. Die- mer Kool. v. Gogh, Coops, v. Wave- ren. Rincker, J. C. Schroder en His- gen. Vijf Haarlemmers zijn er dus in op genomen. D am-se an ce. De simultaan-.damspeler, de heer J. de Haas te Amsterdam, geeft op Donderdag. 14 dezer., in ..Café Neuf'. een dam-séance, waaraan elk dam speler kan deelnemen. Als prijzen zijn enkele kunstvoor werpen beschikbaar gesteld. Aantal baden. In 't douche-bacöruis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week 899 baden genomen, en in dat op het Leadsche Plein 624. Jubllé. Den 19en .Tuni hoopt de heer J. F. J. Borickaurt den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden bij de firma D. P Graaff alhier üi dienst trad. De Lighal. Men schrijft ons Het Dagelijkse)! Bestuur der Yeree- niging tot Bestrijding der Tuberculo se, reeds lang overtuigd van de wen- schelijkheid. om de lighal der Yeree- niging van den tuin adhter het ge bouw van den Protestantenbond naar buiten te verplaatsen, is er na vele tevergeefs in het werk gestelde pogin gen eindelijk in geslaagd, zijn plan nen der vei'wezenlijking zeer nabij te brengen. Zoodra bleek, dat er in Haarlem's Omstreken op het ven-krijgen van een boschachtig terrein hoegenaamd geen kans meer bestond, is eindelijk de keus gevallen op een stuk weiland van 11/4 H.A.. gelegen ten Westen van den Schoterweg, nabij het huis te Zaanen. De bedoeling nu is dit weiland naar de plannen van den heer Springer te laten beplanten met snel opgaand hout, en daai'heen de lighal over te brengen. Tevens is besloten, daar ter plaatse een eenvoudig gebouwtje te plaatsen, waarin de verpleegster ver blijf houdt, de patiënten eten, enz. Het nabij gelegen Sohoterkwairtier biedt een prachtige gelegenheid aan, om de arbeidersgezinnen, waarvan een dier leden in het te Schoten aldus in te richten „Dagverblijf voor long lijders" moet vertoeven, dicht in de buurt goedkoop en gezatndi te doen wo nen. Een strook land tusschen het bovenbedoelde terrein en den Schoter weg zal eveneens voor het bouwen van arbeiderswoningen kun.nlen worden be stemd, waarin dus ook, desnoods tij delijk, gezinnen kunnen gaan huizen, wier leden in het dagverblijf moeten worden verpleegd. Vooa- hen evenwel, die in het cen trum deir stad moeteni blijven wonen, zal de stoomtram te hulp moeten ko men. De dan af te leggen weg is dan editor nog kort in vergelijking b.v. van wat -de patiënten in Berlijn dage lijks moeten afl-öggen (cleels p. spoor, deels te voet), om lvun dagverblijf te bereiken. Daarbij komt dan nog, dat liet da- ge'J. bestuur zich vleit met do hoop, dat weldra de paardentram door een electrische baan zal worden vervan gen, welke dan waarschijnlijk tot het einde van de Cronjéstraat, dat is dus pl.m. 10 minuten van het dagverblijf, zal rijden. Het dagClijksch bestuur hoopt in Juli reeds met de verhuizing cm den bouw aan te vangen, en zoo spoedig mogelijk -daarna, ook mdt de beplan ting. Zoo za.l dan eindelijk een lang ge koesterde wensch in vervulling komen waardoor de Vereeniglnig tot Bestrij ding der Tuberculose in liet blijvend bezit zal komen van een groot terrein, dat elk jaar weer aan zijn doel zal beantwoorden, waar een lighal met bijbehoorend gebouw zal worden, ge plaatst, en een groot aantal longlij ders, zonder omwonenden te hinderen, genezing zullen kunnen vinden. Tevens zullen daarmede do bewo ners van de Nieuwe Gracht verlost worden van den overlast, hun door de nabijheid van de lighal aange daan. Want, al mag het vaststaan, dat de lighal daar geen gevaar voor besmetting van de nabuurschap met zich medebrengt, het is toch zeer ze ker niet aangenaam de patiënten daar steeds te zien liggen ,en door hen ge zien te worden. Maar ook en vooral is het van groot belancr. dat voortaan da ar in Schoten aan de patiënten betere lucht kan worden aangeboden, dan dit ooit mo gelijk is op de Nieuwe Gracht, waar de lighal slechts voorloopig. bij gebrek aan beter, door het dagel. liestuur werd geplaatst. De uitvoering ovenwei van deze plannen zal met groote kosten ge paard gaan. Enkele philanthropen en corporaties, hier ter stede en uit den omtrek, toonden reeds hunne groote belangstelling, door to-t de verwezen lijking van het plan door hot schen ken van een groote gift bij te dragen. Maar nog zou niet aan de uitvoe ring kunnen worden gedacht, ware het niet. dat voor het goede doel ons op voor ons zoo gunstig mogelijke voorwaarden de nog ontbrekende 2/3 der som welwillend ter leen waren aangeboden. Hoe dankbaar hot da- gel. bestuur ook is voor de op deze nulde wijze reeds verleenden steun, waardoor tot de uitvoering kon wor den besloten, hoopt het toch op meer financieel e hulp van a3 diegenen, die aan het aldus uit te werken denkbeeld hun adhaesie kunnen schenken. Zoo alleen kan de leening. waarbij, hoe gunstig de voorwaarden ook mo gen zijn, later wél steeds voor aflos sing moet worden gezorgd, tot een zoo klein mogelijk bedrag worden be perkt. ons plan op hechter grondsla gen rusten. EEN ZELDZAME BOOM. In het heden verschenen nummer van ..Eigen Haard" komt een artikel tje mei foto voor van onzen stad ge noot, den heer J. Sturing, die daarin de aandacht vestigt op een bloeien- den dubbelen kers. die ons Kenau park siert. BEYEILIGING VAN HET SPOOR VERKEER. Door de welwillendheid der E. S. M.- (hrectie daartoe in staat gesteld, maakten Vrijdagavond een 25-tal le den van den Technische» Vrienden kring met een extra wagen een tochtje naar Amsterdam, teneinde het nieuwe frontlicht van de wagens waarvan wij dezer dagen reeds melding maak ten in werking te zien. Om half negen verliet de wagen, met den heer H. Meijer, bestuursl'd van den TecbniscJien Vriendenkring, als voerman, het Heerenhek en reed naar Halfweg. Daar werd gestopt om, nu liet be gon te duisteren, het nieuw licht te ontsteken. De heer Meijer maakte zich hierbij verdienstelijk door het nieuwe sy steem, dat ..Booglamp-Koplicht" ge noemd werd. aan de excursisteu te verklaren. .Kop'Tidhf wordt hot genoemd, om dat het aan den „kop" van den wa gen is bevestigd. De werking be-rust op het volgende: Zoöals men weet ontstaat het licht van een electrische booglamp door een liohtboog tusschen twee koolspitsen. De bovenste spits brandt echter of en daardoor neemt de afstand tusschen die beide koolstaaf jes toe. Liet men de zen afstand grooter worden, dan kwam er een oogenblik, clat de kool- staven te ver van elkander verwijderd waren en het gevolg zou zijn, dat de lioh/tboog verdween. Bij ctezo nieuwe lamp heeft xnen nu zeer pracbiscJi partij getrokken van do op het baanvak voorkomende geï soleerde plaatsen, die aangewezen worden door een watten band om de pallen, welke de geleidlngsdraden dra gon. Komt de beugel nu langs zoo'n ge- isoleerde plaa/ts strijken, dan wordt de stroom oen heeil klein oogenblik verbroken, do bovenste koolspits zakt naar beneden en wordt weer op zijn oorspronkelijke plaats gebracht. Zoo dra de isolatieplaats voorbij is, ver spreidt cle lamp haai- licht weer, en wel helderder dan even vóór Itet zak ken van de koolstaaf. Ook in dén wagen kan men met een eenvoudige beweging het licht in dier voege re-gelen-. Wegens de enorme warmtestraling, die op een meter of vier nog voelbaar is, bestaat liet glas voor lief licht uit verticale roepen, teneinde het sprin gen te voorkomen. De lichtsterkte bedraagt naar Schat ting 8U0 a 1U00 normaalkaarsen. Dit is een zeer groot verschil in lichtgevend vermogen met de lichtjes, die tot nru toe gebruikt worden. Deze hebben, n.l. een lichtsterkte van slechts 32 n. k. Toen V rij dagavond het nieuwe licht over den weg flitste, kon men clan ook geen onderscheid bemerken of de kleine lampjes aan of uit waren. Wat den afstand betreft, die ver licht wordt, moeten wij even terugko men- op ons vorig bericht, waarin door een misverstand gemeld was, dat het licht ongeveer 8 Meter naar voren uitscheen. Dit moest zijn ongeveer 8 palen, d/at is inim 200 M. Door den 6terken reflector wordt het licht niet- ter zijde van de baan geworpen, maar alleen op de E. S. M.-lijn gehouden. Dit heeft dit voordeel, dat de men schen of dieren, die op den weg loo- pen, niet door het licht verblind wor den. Alleen in de bochten wordt het licht, dat natuurlijk in rechte lijnen uitstraalt, over den weg gespreid, waardoor het boven aangeduide ge vaar zou kunnen ontstaan, wanneer er zich een paard en wagen of een persoon zich juist in de bocht bevond. Voor degenen, die vóór cle bocht zijn, is het sterke licht echter een uit muntende waarschuwing, dat een wa gen in aantocht is. We zouden nog veel kunnen schrijven over de fraaie belichting van huizen, die pLotseling bij een hoek in volle lichtschittering werden gezet, van weilanden, die in eens hun groene verten aan de excur- sisten toonden, wanneer het licht over de velden bundelde van molentjes, die spookachtig schenen te sneDen door de lichtzee en in 't nachtduister weer vervaagdenvan do trams, die ons tegemoet rijdend, geïllumineerd leken door een maUzilvrig phosplior- licht van uitnemende schoonheid maar met het oog op onze plaatsruim te volstaan wij er mede te melden, dat cle leden om half elf naar Haar lem terugkeerden, dankbaar en \ol- daan over het merkwaardige tochtje. De volgende week wordt een proef rit gemaakt met een der leden van het Rijkstoezicht, waarna beslist zal worden over do aanschaffing van het „Booglomp-Koplicht" voor alle wa gens. A a n r ij d 1 n g. Vrijdagmiddag omstreeks half twee reed een beójder van een motortiet» een klein meisje in de Spaarnwou- derstraat nabij de Amsterdamsche Poort omver. Het kind kwam er goe<f af, doch de flotsrijder niet, daar deze door eonigo werklieden te lijf gevlo gen werd. Mot moeite wist hij zicK uit hun handen te verlossen door 'C hulpbureau van politie aldaar In te vluchten.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1