Weerbericht. MEDEDEEL1NG VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. .Opgemaakt voonn. 10.50 uur). Do Biidfc, 12 Jyui. Hoogste barometerstand 769.3 m.M. te Malin Head (noordkust Ierland),' laagste 758.6 te Breslau (Duitschland). Verwachting tot den avond van 13 Juni Wind Zwakke tot matigen meeet N. wind. Gesteldheid van de luchtbewolkt waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: dezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometersiaad. te Haarlem. Maandag 18 Juni Hoogste gisteren F. 61 Laagste heden nacht F. 50" Hoogste heden tot 2 uur F. 60o Ontzetting uit de ouder lijke macht De Rechtbank wees hedenmorgen e enige vonnissen, waarbij ouders wegens ongeregeld gedrag werden ontzet van hun ouderlijke macht over hua minderjarige kinderen, en deze kinderen werden toegewezen aan opvoedingsgestichten te Amster dam. Onder deze was ook de ontzetting van de ouders Vlaar-Ypma, beiden bekend uit den moordaanslag an schietpartij, die yoor eenige maan den aan het Bolwerk plaatj had. Dit is voorzeker een goede wer king der Kinderwetten Maatsch. van Weldadig- heid. Maandagmiddag hiedd de afdeeling Haarlem van de Mij. van Weldadig heid op het Raadhuis hare algemee- ne vergadering. Na opening der vergadering ver zocht de voorzitter den secretaris de notulen der voorgaande vergadering voor te lezen, welke daarna werden goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen fi. 191.54, de uitgaven 1.183.67 1/2, terwijl aan het hoofdbestuur een bedrag van 1.148.30 kon worden overgemaakt en 7.861/2 op de nieuwe rekening kon worden overgeboekt. Met leedwezen werd er geconsta teerd. dat het ledental voortdurend vermindert, hetgeen een der aanwe zigen aanleiding geeft voor te stel len het bestuur der afdeeling met twee leden uit te breiden, om zoo doende te trachten weer wat meer dere leden te krijgen. Met algemeene stemmen worden als zoodanig gekozen de heeren mr. P. G. van Tienhoven te Haarlem, en A. E. Thierrij de Bije Dolleman ta Bluemenda&L Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Handboogschutters. Bij het concours Zondag Haar lem gehouden, werd de eerste prijs behaald door .den heer A. de Beer alhier met 23en de tweede prijs door den heer A. L. Duijn. alhier, met 22 punten. De andere 4 prijzen werden achter eenvolgens behaald door de heeren KorthalsGeelVolkers en Leeske, allen te Amsterdam. Au to mobielen fabriek. De civiele kamer der Rechtbank verklaarde heden in staat van faillis sement de naamlooze vennootschap ..Haarlemsehe Automobielen- en mo- ïorrij wielen fabriek voorheen A. van Altena", welke hare werkplaatsen en magazijnen heeft op den Wagenweg aan hot z.g. Schouwtje. Bij informatie is ons gebleken, dat, hoewel velen meenden, dat de zaak zeer goed ging, dit toch inderdaad niet het geval was. Wel hadden de motorfietsen een zeer goeden naam, vooral in Engeland, maar toch was liet bedrijf niet winstgevend. Zoo werd binnen beperkten tijd een ton verloren. Voorts werd ons nog medegedeeld, dat het voornemen niet bestaat, om het bedrijf voort te zetten. Gev. Voorwerpen. Een duif, een boezelaar, een hor- lege. een ketting, een medaillon. A n t i-ro ilitarisme. Op de provinciale meeting tegen het militarisme en cle herhalingsoefenin gen op 8 Juli alhier te houden, zul len als sprekers optreden F. Domela Nieuwenhuis, G. van Erked en N. J. C. Schermerhorn. De zangveroeniging Excelsior" zal haar medewerking verleenen. Militaire Zaken. De sergeant-onderwijzer Wierda, van het 3ae bataljon lOo regiment in fanterie, alhier in garnizoen, wordt op 18 Juni a.a bevorderd tot sergeant- majoor-instructeur en overgeplaatst bij het 2e bataljon van het korps te Den Helder. Bekroning. Op een tentoonstelling voor vrou wenarbeid te Parijs verkreeg MeJ. Henriette Merens, alhier, den twee den prijs voor een boekband. Naeuw schoolgebouw. Hedenmiddag werd ten stadhuize aanbesteed het afbreken van bet be staande schoolgebouw met woning voor het hoofd enz. aan de Spaarn- wouderstraat en het daar ter plaatse bouwen van een school voor lager onderwijs. Ingeschreven werd als volgt: Martens en Zn. f 40.600; P. Hoetjes f 44.900; J. R. Winnubst 42.150; J. Vink en P. Mul 43.800; J. v. Gelder 43046; P. de Lugt 43.596; A. N. Coro.elïssen en A. N. Kreuger 42.440; W. Hoek f 42.360; J. A. Kaub te Half weg 41.580; J. E. A. Kaub en A. Bierboom 40.920; Gehr Van Pelt te Den Helder f 45.475; Haarl. Coöp. Bouwerbond f 48.000; R. Sm ink Czn. f 41.780; H. van 't Wout f 40.940; P. van Duuren 40.878; Jan Nonnekes en C. Rol f 42.777; A. Bijland en P. Cree- mers 41.600; M. Nederkoorn f 39.900; J. S. v. VeLtihuysen f 50.900; G. J. van Slingerland, te Sclioten 41.563. De overige inschrijvers wonen al hier. De gunning geschiedt Dinsdag a.s. te twee uur. Een oplichter. Gedurende de laatste dagen ver voegt zich bij de winkeliers hier ter stede oen persoon, die juist op het oogenblik, wanneer vrouwspersonen in den winkel aanwezig zijn. haar lijmstokjes te koop presenteert en niet ouhoudt alvorens ze er een heb ben gekocht. Later blijkt al heel spoedig, dat het gewone stokjes zijn, waar in 't geheel niet mee gelijmd kan worden. Sport en Wedstrijden WORSTELEN. Uitslagen der worstelwedstrijden in den Dierentuin te 's-Gravenliage 9de avond De negen- Amglio legt den Zweed Axel Kr ook Ln 22 minutenVan den Berg legt Dieckman in 17 minuten; Sauer legt Jackson in 42 minuten; den geheeLetn duur met Vrij dagavond mee 1 uur 12 min/uten. Sauer. de favoriet van het publiek, werd hartelijk toegejuicht, terwijl Jackson iierhaalde malen uitgefloten werd. Jackson wilde Sauer dadelijk ontmoeten in een strijd catch as jou eay", hetgeen begrijpelijkerwijze het was bij twaalven niet geaccep teerd werd. W1ELRIJDEN. Kramer heetft Zondag te Brussel Guus Schilling en Jacquelin geklopt. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Men schrijft ons Door het personeel der firma Bij voet en Zn., waschinrichting, wor den pogingen in het werk gesteld om tot verkorting' van arbeidsdag te ge raken en dezen te brengen van 6 tot 7 uur, in plaats van 6 tot 8 uur. Een daartoe strekkend verzoek is reeds ingediend. HEEMSTEDE. Maandagmiddag omstreeks 2 uur kwam een paard mejt sulkey achter zich. toebehoorende aan den heer J. Koster), van de renbaan onbeheerd aanrennen, met geheel gebroken tuig. Tegenover het „Wapen van Heemste de'' struikelde het paard over de tram rails en viel, waarhij het een wond aan een zijner pooton opliep. Door den smidsgezel C. Staal werd het dier toen gegrepen, terwijl een oogenblik daarna de pikeur per fiets kwam aangereden, die het beest naar den stal terugbracht. De herijk der maten en gewichten zal alhier plaats hebben op 9 en 10 Juli a.s. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1905 bedraagt in ont vangst 5682.20 en uitgaaf 5759.641 f2. nadbelig saldo 77.44 1/2. Rijwielongeduk. Zondagavond kwamen twee wielrij ders op den Binnenweg zoodanig met elkander in botsing, dat van een hun ner het rijwiel geheel onbruikbaar werd, terwijl de ander er met eene lichte verwonding afkwam. HILLEGOM. De ..Koningin Wilhelmin-a Vereeni ging" vergadert Woensdagavond e.k. in café „Flora", ter behandeling van rekening en verantwoordingverkie zing van drie bestuursleden; reglement en aanvraag subsidie. HAARLEMMERLIEDE c. a. Op de aanbeveling voor gemeente secretaris zijn geplaatst die heeren C. Bergman, secretaris te Voorhout, en J. Hameetema, secretaris te Ouddlorp. HALFWEG. In den Houtrakpolder is de land bouwer Liesliout door een Belgisch arbeider met een mes aan het hoofd verwond en bekwam, evenals zijn zoon van een anderen Belg, slagen en schoppeneen andere landbouwer is door de vrouw van een dier Belgen met een flesch in het gezicht gesla gen. De belhamel is voortvluchtig. NOORDWIJKERHOUT. In de afgeloopen week zijn hier ver scheiden menschen ongesteld gewor den, naar vermoed wordt tengevolge van het gebruik van worst. Sommi gen zijn nog niet hersteld De in een winkel aanwezige worst is in beslag genomen. SANDPOORT. De tram, die Maandagavond te 9.30 uit Haarlem moest gaan, deed dat pas te 10.25, omdat er hier een machine was warm geloopen. HOUTRAKPOLDER. Maandagavond is door de veld wachters van Halfweg alhier gear resteerd en heden gevankelijk naar Haarlem overgebracht de Belg Stre- mers, gesignaleerd Ln het ^Politieblad om nog 4 maanden gevangenisstraf te ondergaan wegens een ernstige vechtpartij, in 1903 voorgevallen. IJ MUIDEN. In de Staatscourant van lieden ko men voor de statuten van de Naam looze Vennootschap tot Exploitatie van gebouwen in Nederland, gewijd aan godsdienstige belangen, te Umoii- den. Zij heeft ton doel de exploitatie van kerkgebouwen en al hetgeen daartoe in den ruimsten zin kan gerekend worden te behooren. Hert, kapitaal is.bepaald op 15.000, verdeeld in 5 serieën van 300 aandee- len, elk groot f 10. Voorloopig zijn uit gegeven 2 serieën, waarvan 313 aan deeflen geplaatst zijn. ZANDVOORT. G emeenter aadsvergadering. (Maandag 11 Juni) Maandagavond vergaderde de Raad van Zandvoort wederom. Heel veel gewichtigs kwam niet aan de orde, zoodat wij achtereenvolgens de resultaten kunnen noemen. De heer Jan Koper Ez., werd her benoemd als badmeester bij de koste- looze baden. Op grond dat het ambtenaarschap ter secretarie te Zandpoort dient be- sdhouwd te worden als een overgang tussdhen het volontartrsdhap en het ambtenaarschap eener grootere ge meente, werd afwijzend beschikt op het adres van den Bond van Gemeen te-ambtenaren om verbetering van de salarisregeling van de bedoelde amb tenaren. Verder werden de aandeelen uo. 15 en 23 uitgeloot en werd tot onderwijzer, plaatsvervangend hoofd aan school B benoemd de heer H. Volger, te Scha- gerbrug. De drie onderwijzers, die vergoe ding hebben aangevraagd van de we duwen- en weezen pensioenspremiën, hadden het succes, dat zij 2<i d. i. de helft vergoed krijgen, ondanks het afwijzend praeadvies van B. en W. De heer Zwaan, die dit voorstel deed, betoogde, dat de mutaties, bij het on derwijzend personeel niet in het be lang van het onderwijs is. De Burge meester oordeelde, dat het beter was de salarissen nader te regelen om de mutaties zooveel mogelijk te voorko men. Daarna werd het bovengenoemd besluit genomen in afwachting van de herziening der salarisregelimg. Te gen stemden de heeren Slagveld. Drie huizen, baron Collot D Escury en Dui- venboden. De nieuw te benoemen on derwijzers zullen deze premievergoe- ding opnieuw moeten verzoeken. Bij den heer Jesse, alhier, <s ko- meu aanvliegen een postduif, op den rechter vleugel gemerkt: Vereem- ging Ooievaar. Amsterdam. Postdur- ven-vereeniging „Prins Hendrik Thans zijn alhier aanwezig 1143 badgasten. Aangekomen Badgasten Mevr. Laverge, Amsterdam, Hooge- weg no. 90, 4 pers. Jongeh. J. v. d. Velde, Utrecht, Villa Henriëtte. Mej. J. Jitta, Amsterdam, Villa Henriëtte. Wed. Mulder, idem, Zeestraat no. 60, 2 pers. G. Kalf idem, Villa Buitenlust, 7 p. B. Spanjaard, Spoorstraat no. 42, 3 personen. Fam. Bonebakker, idem, Villa de Eik. 8 pers. Fam. Van Vloten, idem, idem, Villa de Beek, 6 pers. Fam. Schmull, idean, Villa Klem- zorg, 3 pers. Fam. Den Tex Bondt, idem. Villa Berthalda, 11 pers. Fam. van der Veen, idem. Sta tionsweg no. 9, 3 pers. E. W. Redeker, idem. Villa Adriana Jacoba, 8 pers. Wed. G. Kramer, idem, Villa Adria na Maria, 6 pers. Fam. Zimmer, idem, Villa Louise, 9 pers- E. Polak, idem, Villa Fnedenke, 4 pera- Fam. Horstman, Baarn Villa Jeannette, 6 pers.. W. Honing, Haarlem, Villa Casa Transvalia, 7 pers. W. Pont, Amsterdam, Villa Litto ral. 8 pers. Mr. G. P. van Tienhoven, Bloeanen- daal, Villa Adm-. Tromp, 9 pers. Fam. Dunnewold, Amsterdam. Vil la Maria, 3 pers. Fam. Westhof, Haarlem. Villa Gladsheim, 7 pers. Fam. Booleman. Amsterdam, Villa Sijn, 6 pers. J. J. W. van Loenen Martinet ld., Villa Weltevreden, 9 pers. A. Kiene, idem, Villa Agatha, 4 p. Fam. Maine, idem, Villa Fadora, 4 pers. Schade van Westrum, Wildervank, Willenistraat no. 13, 4 pers. Fam. Helms. Amsterdam, Villa Wagner, 6 pers. R. J. Smit, idem. Villa Cathanna, 4 pers. G. Hulstede, idem, Villa Martina, 8 pers. Fam. Bienfait, idem, Villa Gerdlne, 6 pers. Wed. F hemmen Vos—Hommes, Den Haag, Villa Lichttoren, 3 pers. J. Wiedenbrugge, Amsterdam, Vil la Lichttoren, 8 pers. Dr. Denger, Heemstede, Villa Wal deck Piermont, 7 pers. Wed. M. Emmerik, Amsterdam, Villa Sunda, 3 pers. Fam. de Witt Huberts, Haarlem. Villa Hendrika. 4 pers. Fam. Figée, idem, Villa Hendrika P^Kuinders, Groningen. Villa Ger- da, 10 pers. E. Delaunov, Amsterdam, Villa Stella Marls 8 pers. W. F. Looman, idem, Villa Eveline Fam. Wamsteker, idem. Villa Ri- va. 10 pers. W. Amensz. idem, Villa Marlelle, 7 pers. Mevr. A. Rogmans van Emstede, idem. Groote Krocht no. 4. 3 pers. Binnenland TWEEDE KAMER. De liefhebberij voor het Arbeids contract gaat er bij de Kamer duch tig af. Te half twee begonnen, bleek zij gisteren na een kwartier al on voltallig. zoodat de vergadering tot 3 uur verdaagd (eigenlijk had zij tot heden moeten verdaagd zijn). Met opgewektheid werd ov enwei de beraadslaging ondernomen over Art. 1C39 t, regelende de vergoeding (o. m. door het inhouden van het staan geld) bij eenzijdige, onrechtmatige contractverbreking. De heeren Troelstra c. s. stélden oor, het geval van staking of uitslui ting hierbij huiten beschouwing te laten en de bestaande verhouding te handhaven, m. a. w. aan partijen over te laten om de vredesvoorwaar den vast te stellen. De lieer Limburg en andere vrij zinnig-democraten stelden een redac tie voor om te onderscheiden tus- schen geoorloofde en ongeoorloofde staking. Dit moest aan het oordeel van den rechter warden overgelaten en dus ook de vraag of het staan geld zou worden ingehouden. De heeren De Klerk c. s. kwamen met een sub-amendement op. dat van de heeren Troelstra c. s. Zij wilden den natuurlijken loop der dingen niet beletten, het stakingsrecht niet beperken. Maar zij wilden ongeoor loofde stakingen tegen gaan, zon der den rechter over het geoorloofde te doen beslissen, door te bepalen, dat als „dringende reden" tot contract breuk zou gelden werkstaking of uit sluiting „tot handhaving der be staande loonregeling of arbeidsver houdingen". Over deze amendementen en over het artikel liep het debat. De heer Van Nispen, die den heer Troelstra akte verleende van diens amende honorable van de vorige week, ver dedigde het regeeringsstelsel. het ver haal van schade op het staangeld. Tegen het sub-amendement had hij het bezwaar, dat juist een staking om loon s verhooging zeer gerechtvaar digd kon zijn. De heer Talma meende, dat de keuze moest gaan tusschen het re- geeringsartikel en het amendement- Troelstra, want de andere voorstel- Len wilden den rechter doen beslis sen over zaken waarin hij veelal niet zou kunnen beslissen. De beslissing over wat gerechtvaardigd was of niet moest in de wet liggen. Het amendement-Troelstra had vele na doelen politieke en demonstratieve stakingen zouden dan ongestraft kunnen plaats hebben dat keurde hij af. De heer Van Doorn achtte alle amendementen overbodig. omdat reeds bij' een vorig artikel aan dien rechter de bevoegdheid was verleend over den aard van de „dringende re den" tot contractverbreking te oor- deelen, dus ook over de rechtmatig heid van stakingen. Heden 11 uur voortzetting. MILAAN. De correspondent van de N. R. Ct. in Italië seint uit Milaan Heden lieeft de regeeringscomnrissa- ris voor de Nederlandsche afdeeling de lieer J. E. Schol ten, lid van de Eer ste Kamer, de Nederlandse lie afdee ling van kunstnijverheid ter tentoon- stdUing alhier geopeaid. Een wit velum niet broed©, gele linten, dat de knappe binnen-arohitectuur van den heer Kromhout afdekt, werpt een gunstig licht op de vr ooi ijk© en ernstige kleu ren onzer toegepaste kunst. Ook het stelsel van uitstalling is met overleg gekozen. Nochtans detonearen daarin de rilveruitstallingen van de Zaan, het te nieuwe Oud-Delftsch en de ko per-beuzelarijen, die een handelswaar van uit de mode geraakte befaamd heid zijn. Dat alles wordt overvleu geld door Oost-en-YYest. In d© voor hoede hdt aardewerk van de Distel, de kalenders van Van Ho.v tenia en Rueter en liet leder van Merkelbagh. Dan komt het eere-salon, dat nog leeg is, behalve dat men er een weinig op merkenswaardig tegelportret van Ko ningin W'Uhedmina vindt. Door den omvang van 400 Meter en door den fijnen, bescheiden smaak, munt de Nedeoiandsche Ver een i ging voor Ambachts- en Nijverheidskunst uit; er zijn uitmuntende werken ran ware volkskunst van de dames Ree- sema en Nierstrass en van de dames Verwey en Slothouwer: tapijten van Van der Heyde en salons van Van den Bosch en Beriage en een eetzaal van Van Leeuwen. Men heeft hier intieme hoekjes Hollandsch Loven, welke subliem zijn en een indrukwek kende les voor veel dwaas kunstnij- verheidbstreven, terwijl Brouwer en Jansen en Nienhuis in sterke tegen stellingen de bet eekenis van liet Hol landse Jie dlecoratiebegrip ven-klaren, waar rich nog bij aansluiten de cre tonne-ontwerpen van wijlen Duco Crop. Batik-ontwerpen toonen koloni alen invloed'. EXAMEN ADJUDANT-ONDER OFFICIER. Heden Dinsdag 12 dezer vangt te 's-Gravenhage het examen aan voor adjudant onderofficier kwartiermees ter. De commissie bestaat uitoverste Markelbach van de militaire adminis tratie, voorzittermajoor Teding van Borkhout van de grenadiers en ja gers, lid dn le luit.-kwartiermeester J. Boon, lid en secretaris. Tot het examen zijn toegelaten twee adj.-onder-officieren en tien sergeant majoors respectievelijk van hot 10de, 9e, 7e, 11e, 2e, le, 3e, 4e. 5e 6e en 8o regiment infanterie en van de grena diers en jagers. SCHIETOEFENINGEN VAN HET FORT AAN DEN HOEK VAN HOLLAND, 4e DISTRICT. Volgens mededeeling van den mi nister van oorlog zal op 10, en zoo noodig ook op 11 Juli, een schiet oefening worden gehouden van het fort aan den Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden mot kanon nen van zwaar kaliber (24 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een vijfhoek, gevormd door het fort, 2 vlaggen op den Hoek van Holland, namelijk 1 bij den Zuiddam en 1 om streeks 500 M. beZ. den Zuiddam en 2 schepen, voerende een roode vlag aan den mast, waarvan een in de richting West en een ongeveer in de richting ZW,, op ongeveer 9000 M. van het lort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens een uur vóór den aanvang der schietoefenin gen tot aan het einde daarvan. VERGADERING TRAMWEGPERSONEEL. Uit Den Haag wordt gemeld In de Hoogduitsche schouwburg zaal werd vannacht eene vergade ring gehouden voor personeel van de Haagsche tram. De bijeenkomst, die niet uitging van de Vereeniging van personeel der H. T. M.. was gelijk bekend gemaakt .ook toe gankelijk voor leden van corporatiën en publiek, dat meeleeft voor alge meen welzijn". De goed bezochte vergadering, bleek te zijn uitgeschreven namens een deel van het trampersoneel, dat niet geheel tevreden was met het resultaat van de vergadering, uitge schreven door de vereeniging, om de e'schen der beambten nader toe te lichten tot nadere uiteenzetting der grieven van het personeel en om aan te dringen op intrekking van het ontslag, aan een beambte gege ven. MAATSCHAPPIJ TOT BEV. DER GENEESKUNST. Zooals reeds is medegedeeld, is de algemeene vergadering der Maat schappij. dit jaar te Groningen te houden, thans door het Hoofdbe stuur nader bepaald op 9, 10 en 11 Juli e. k. Zooals men weet, had het Hoofdbestuur eerst besloten op ad vies van den Gewestelijken Raad van Groningen en Drenthe de ergade- ring, aanvankelijk op 2. 3 en 4 Juli bepaald, te verschuiven naar Sep tember. Na bericht der afdeeling Gronin gen en nader ontvangen gunstig ad vies van den Gewestelijken Raad, is het Hoofdbestuur op zijn besluit te ruggekomen. Tot toelichting daarvan zegt het „Het Hoofdbestuur werd tot het nemen van het besluit tot het uit stellen der vergadering geleid, niet, althans zeker niet in de eerste plaats door vrees voor eenig gevaar, maar veel meer door de overweging van hetgeen in de gegeven omstandighe den aan de geneeskundigen paste. De gevallen van pokken te Groningen waren slechts weinig in aantal, en kans voor uitbreiding, door het hou den der algemeene vergadering of gevaar voor de bezoekers, scheen in derdaad nauwelijks te bestaan.Maar deze weinige, op zich zelf trouwens ernstige gevallen waren toch oorzaak geweest dat tal van samenkomsten en feesten waren af- of u'tgesteJd, en het scheen aan het hoofdbestuur niet wel oirbaar dat alleen de geneeskun digen nu juist wel hun vergadering en feesten zouden houden. Buiten dien moest het minder raadzaam worden geacht, in een tijd, dat over het geheele land eenige onrust heerschte. omdat behalve in Gronin gen ook elders gevallen van pokken waren waargenomen, en allerwege vaccinatie en revaccinatie werden toegepast de geneeskundigen gedu rende enkele dagen uit hun woon plaats weg te roepen. De mogelijk heid bestond dat, als het besluit tot uitvoering kwam. de aanleiding er voor vervallen zou zijn, maar het voorstel er toe ging uit op den 21sten Mei, juist op den dag dat het laat ste geval te Groningen voorkwam, en toen bestond de aanle'ding dus nog zeker. De bedoeling van het Hoofdbe stuur was door den vorm van de voorloopige kennisgeving niet geheel duidelijk geworden en althans door d© betrokken Afdeeling niet begre pen. Nu deze echter aan den door het Hoofdbestuur gevreesden minder goeden indruk naar buiten blijkbaar zelfs niet denkt, kan er voor het Hoofdbestuur geen reden meer be staan zijn oorspronkelijke overwe ging nog zoo krachtig te doen gel den. Te minder nu inmiddels geen gevallen meer zijn voorgekomen, en de omstandigheden dus inderdaad veranderd zijn". HUISELIJK. Uit de correspondentie van „De Pionier", weekblad ter bespreking van binnenlandsche kolonisatie „In het jongste nummer komt een ingezonden stuk voor van die afd. Zaandam-Koog-Zaandijk met een on derschriftje van den hoofdredac teur. Aan dat onderschrift is door den zetter S(mit) een noot toege voegd. Van dien noot droeg de Redactie eerst kennisna het verschijnen van de courant. De Zaandammer S(mit), zetter aan de ..Voorwaarts" waar „De Pionier" wordt afgewerkt, heeft dus misbruik gemaakt van zijn positie. Dit feit op zichzelve. hoe afkeu renswaardig ook, zou misschien nog er bij door geloopen zijn.... als de zetter S(mit) niet zou hebben behoord tot de inzenders van het stukje waar op v. E.'s antwoord sloeg. DaargeJaten wat m dien noot staat. Ook terzijde gelaten welk nut of onnut daarmede wordt gesticht of bereikt is de opmerking hier op haar plaats, dat zulke handelingen de waarneming van een verantwoor delijke functie onmogelijk maken. Langs dezen weg meenen wij den zetter S(mit) dus te moeten verzoe ken zulke eigenaardigheden achter wege te laten". ROGGEBROOD. He<t ,,N. v. N." schrijft: Vanwege het Burgerlijk Armbe stuur wordt iedere week aan een paar duizend bedeelden, van onze gemeente roggebrood uitgereikt. Nu wordt er hier in evenredigheid zeer weinig roggebrood gegeten en vooral de volksklasse wil er weinig van weten. Vandaar dat heel wat van die rog- gebrooden niet gegeten worden door de mensahen, maar door... paarden. Het is ons nl. gebleken, dat verschei dene stalhouders gaarne deze broo- den opkoop en voor hun paarden. Er zijn stalhouders, die wekelijks een 80 brooden voor ver onder den j koopeai en daardoor op goedla wijze hun paarden onderhouden, tusscfien bereikt liet roggebrood bestemming niet en beantwoord! bedeeling dus niet aan haar doe; Het blad geeft in overweging gewoon brood den honger van imensahen in plaats van paardei stollen maar die honger blijkt, lukkig verschijnsel! dan toch al; weinig groot, zou men zoo zeggen BALDADIGHEID. Wegens de aanhoudende klad van het publiek ter zake van den o last op de badplaats van jeugi ventors in prentbriefkaarten en baldadigheid en vernielzucht, w blijken uit h©t inslaan van ruiten bekladden van nieuw goiverfdeidëi en muren, alsmede andlere onr* matigheden, zijn door overleg schen de directie van de Exploit Mij. Schdveningen en liet hoofd politie eenige controleurs en beam] der E. M. S. etn do Mij. Zeebad S veeringen aangesteld tot buitengew gemeente-veldwachter. Hun dienst de politie in haar taak zooveel nu lijk te steunen, in de hoop een aan een toestand te maken, welk toe zou leiden de \Teemdelingen lengs terug te houden 's-Gravenl; en Schevemingen te bezoeken. BRANDEN. De oorzaak van den brand in drogisterij ,,De Rozijnkorf" van firma J. Romijn Bzn. te Dordrecl vermoedelijk het springen van flesch natrium in den kelder, v o. m. ook fosfor geborgen was. natrium uit de gebarsten fle vloeiende, kwam in aanraking j de fosfor eoi veroorzaakte brand, brandweer was spoed'g ter plaj en begon met water het vuur bestrijden, maar toen bleek, datu hiermede niet vooruit ging. zelfs' ren de spuitgasten door de zicht wikkelende gassen genoodzaakt paar maal de wijk te nemen. blusschingswerk werd daarop i zand voortgezet en tegen tien i was men het brandje, want m was het niet. meester. Toch was brandweer er niet gerust op. w boven den kelder was benzine eau de cologne geborgen en n vreesde, dat, als het vuur niet geh gebluscht zou zijn. ontploffing zouden volgen. Ook de buren wai lang niet op hun gemak. De bra weer hield tot Zondagmorgen wacht in den kelder, maar zij I hoefd'e niet op te treden. Bij het blusschingswerk dienden) chemioi de heeren dr. A. van Raa en A. J. A. de Bosson, van advi De schade, die niet heel groot wordt door verzekering gedekt. Te Stratum is de gedieele boerda van den landbouwer Steyns tot d grond' afgebrand. AlLds was vei kerd. Te Wapen velde brandde af dedro kamer van de Berg'huizer papier briek. Met zeer veel inspanning geil te het de omliggende fabrieksgeb wen te redden. Het gebouw, waarin de groote piermachine staat, was reedis door vlammen aangetast. De brand iso staan onder een hoop opgestapeld! pier. De ooi-zaak is onbekend. Ass rantie dekt de schade. Te Haaren is de hoeve met schu en sta.1 van den landbouwer A. V nieis tot den grond afgebrand. 1 vuur greep zóó snel om rich heen, d er hoegenaamd niets gered kon w den. Alles is verzekerd. Op het kermisterrein te Devenü ontstond Zondagavond tegen hi twaalf brand in de beignetskran der weduwe Koppen, zeer waarschij lijk door het achteloos wegwerp van een brandende lucifer in w kunstbloemen. De licht brandba tent deed groot gevaar ontstaa doch het personeel trad Ucsipnd z krachtdadig op, dat de vlammi slechts een gedeelte van het linni dek konden verteren. De tent wi geheel met bezoekers gevuld, ond wie een hevige paniek ontstond. G op de andere kermisinrichtingen d alle aan elkaar gTensden, hearsch' groote schrik. Toen de vlammen e>c' ter gebluscht waren en de muzi< zich weer deed hooren, was al spo dig de kermisvreugd weer in volk gang. BRANDSTICHTING. Maandag is ter beschikking van d< officier van justitie t© 's-Hertoge bosch gesteld P. GLaud)e<mans, 50 jaa dienstknecht te Schijtndel, verdacJ van opzettelijke brandstichting bij van dien Akker te Schijndiel(Wijbosct in den nacht van 7 Juni 1.1.waa door diens geheele boendleï met woonhuis, stal en schuur ee prooi der vlammen is gewordlen, te wijl het vee met veel moeite werd g retd. Verdachte heeft bekend, zich aan lit hem ten laste gelegde feit te hebbe schuldig gemaakt. EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. Uit Staphorst schrijft men aan d Ass. Ct. Zooals gewoonlijk kwam de brit venbesteller J. B. Balder Zaterdag morgen om ongeveer zes uur op he hulpkantoor alhier om de brievei enz. naar den trein te brengen. Oj het kantoor vond hij een briefje, da onduidelijk geschreven was en ii het achterhuis en op de plaats bi| de woning bloedsporen, een mes een zaagje enz., allee met bloed be vlekt. Onmiddellijk wekte hij d< vrouw van den brievengaarder O. maar deze wist geen nadere mlicb tingen te geven. Overal werd gezocht of men O. ooi kon vinden .maar tevergeefs. Inmid dels was den directeur van het post kantoor te Meppel van een en andei kennis gegeven en pm half één ar riveerden alhier de inspecteur deJ posterijen en de directeur van hel postkantoor te Meppel om een onder-j zoek in te stellen. Naar wij verne men, is alles in orde bevonden. Tegen zeven uur des avonds kwam O., die blijkbaar den geheelen daa in het veld had rondgezworven, te] rug, met een diepe wonde in zijn

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2