NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaarg»ng. No. 7043 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 14 JUNI 1908 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN affe, ADVERTENTIE N: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem ƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 IJ® jyagk 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. G^usfreercf Zondagsblad, 'voor Haarlem' I 0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Een Muziekfeest te Haar lem. Wij hebben reeds eenige weken gie teden gemeld, dat de Haarlemsche afdeeling van „Toonkunst" plannen mankte voor een muziekfeest in Juni 1907. Het voorloopig programma voor het 3-daagsche feest is lste dag „Die Jahreszeiten" van Haydn2e dag „Fervaal" muziek drama van Vincent d'Indy 3e dag Kunsttenaarsconcert met koor en or kest. Centrale Raad van Beroep. (Ongevallenverzekering). In de Dinsdag te Utrecht gehouden openbare terechtzitting had o. m. de uitspraak plaats in de volgende zaak: Hooger beroep van P. H. B„ te Haarlem, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep aldaar, hou dende bevestiging van de beslissing van de Bank. waarbij de door hem aangevraagde schadeloosstelling niet ts toegekend en is verklaard dat het bestuur niet bevoegd is de benoodig- de platvoetschpenpn voor rekening der "Bank te nemen: Klager is door een bedrijfsongeval getroffen, tenge volge waarvan hij het hoofd ernstig verwondde en het linkerbeen brak. De Centrale Raad, niet de overtui ging bekomen hebbende, dat getrof fene na 10 October 1905 nog onge schikt was tot arbeid, bevestigde de uitspraak. Zaak K r i 11 e r. Dinsdae* a'. s. zal eene gecombi neerde vergadering van vereenigki- gen gehouden worden ter bespreking van de zaak van den dienstweige raar C. Krill er. die thans in het Huis van Bewaring vertoeft. Landweeroefening en. De 1 andweerplichtigenbehoorende lot de infanterie van de districten XXIV en XXV, die Van 18 tot en met 83 Juni a. s. ónder de wapens moe ten komen, worden gelegerd als volgt le. comp. XXIV district, te Spaarn- dam-Noord. 3e. comp. XXIV district te Spaarn- dam-Zuid. le. comp. XXV district, te Pennings- veer. 2e. comp. XXV district, te Liebrug. Gunning. Door B. en W. werd Dinsdagmid dag gegund: a. het gedeeltelijk vernieuwen van de korte brug inde kruising Spaarn- Wouderstraat en Burgwal. (Laagste inschrijver J. p. A. Nelissen ƒ4.867). Het werk werd aan den heer Ne lissen gegund. b. het doen van voorzieningen aan de vijfde tusschenschool en het ver plaatsen van een bergplaats voor een slangenwagentje; een en ander op een terrein tusschen de Tyfooutstraai en lste Van Zompel straat. (Laagste inschrijver Th. J. Verzeyl- berg 2.681). De gunning werd aangehouden. Reeds gedeeltelijk in ons vorig nummer opgenomen. Uit de Omstreken PREMIE-KEURINGEN. De uitslag van de premie4ceu ringen te Beverwijk op 9 Juli ris als volgt: a. Drie- ear vierjarige merriën. Pre- omiën van f 75. 1. Vera, N. Brantjes, Beverwijk; 2. Com, J. D. G. van Gul pen, SpaamdiamimerjpoMer; 3. Olga, N. Brantjes, Beverwijk; reserve Em ma, W. de ClLercq, Santpoort. b. Vijf-, zes- en zevenjarige mer riën. Premriën van 100. 1. Jonge Pauline, J. D. G. van Gulpen, Spaam- idammerpolder; 2. Marie, W. de Glercq, Santpoort-; 3. Stella, wed. C. Sdbaap, Velsen; reszve Prinses, wed. G. van Andel, IJpol'der. c. Achtjarige en oudere hengsten anet. veulen, prijzen 20. 1 Cora, wed. O. Sdhaa/p, Velsen; 2. Trijntje, A* Biesheuvel, Houtraikpolder. d. Tweejarige merriën, prijzen van 40 zonder volgorde. Betsy, N. Brant jes, Beverwijk; Irma. A. Biesheuvel, Houtrakpoldër; Saai-, J. D. G. van Gulpen, Spaamdammierpolder; Louise dezelfde, Rika, dezelfde; Trijntje, S. van Breugel, IJpolder. e. Eenjarige hengsten. Pijzen van 20 zonder volgorde. (Marie, Wed. C. Schaap, Velzen; Caroline, J. D. G. van Gulpen, Spaamdammerpolder; Rioza, dezelfde; Sjoertje, dezelfde. f. Eenjarige hengsten. Prijzen 100 niet toegekend, Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin ontving Maan dag in audiëntie de leden der mis sie, welke Haar vertegenwoordigde bij de huwelijksplechtigheid Spanje. H. M. maakte verder een langen rijtoer m de bosschen. Op Dinsdag 19 dezer zal in het park van Het Loo een matinée plaatsheb ben. TWEEDE KAMER. Reglement van Orde. Door de heerear Goeman Borgesius, Drucker. Heemskerk, Kolkman, De Savorain Lobman, Troelstra en Tyde- man is een voorstel tot wijziging van het reglement van orde voorde Twee de Kamer der Stat en-Genera al inge diend. Daarbij wordt voorgesteld le. in dat reglement een nieuw ar tikel 89a in te voegen, luidende „Ieder lid kan, ook zonder speciaal verlof dea* Kamer, op daartoe bij den aanvang van elke zitting te bepalen dag en uur, aan een of meer minis ters vragen -doen, voor zoover de voor zitter geen gebruik maakt van de be voegdheid, hem bij -liet volgend lid toegekend. Geen ander lid mag daar bij het woord voeren. .Zoodanige vragen moeten kort en duidelijk worden geformuleerd en bij dien voor-zilt ter worden ingediend. Deze deelt die mede1 aan dien betrokken mi nister, tenzij bij hem, wegens dien vorm of dlhhoaid dea* vragen, tegen toe passing van dit artikel overwegend bezwaar bestaat. „De steller* dea- vraag kan, na be komen antwoord, nog korteiijk eenr- ge opheldering vragen, doch op gee nerled wijze discussie voeren, noch bij die gelegenheid liet verlof vragen, be doeld bij art. 89. .Indien het antwoord door den mi nister schriftelijk is ingezonden, heeft geene mondeling behandeling plaats. „De vragen worden met de ant woorden, op de wijze door den voor zitter der Kamer te bepalen, in de Handelingen openbaar gemaakt." 2e. Uit het opschrift vaar hoofdstuk V van het reglement van ordetedloen vervallen de woorden „volgens art. 94 der Grondwet." BELOOND. Namens Z. M. den Duitschen Kei zer zijn aan de bemanning van den loodskotter „Eems III" te Delfzijl de vorige week belooningen uitgereikt voor de hulp, verleend aan de be manning van den Duitschen haring- logger „Nelly" uit Emden, toen dit schip op 24 Nov. jl. aan den Eems- mond strandde. De schipper H. de Vries ontving een gouden horloge met inscriptie, de stuurman A. Sleeboom 60 eff de matrozen J. Visser, G- de Roos enT. Groen elk 30, H. VAN KOL. Na langdurig verblijf in het bui tenland tot herstel zijner gezondheid, is de heer H. van Kol, lid der Tweede Kamer, weder te 's-Gravenhage terug gekeerd tot bijwoning der dn deze zit tingsperiode nog te houden vergade ringen der Kamer. Dr. KUYIPER TE PARIJS. Volgens een bericht in de ,,Indé- pendance Beige" is de oud-aninrister dr. Ruyper, Zondag ontvangen door den president van de Fr arische repu bliek, den heer Fallières, en door de miiniister.s Sarrien en Bourgeois. Dr. Kuyper betuigde hun zijn erkentelijk heid voor die hartelijke ontvangst door de vertegenwoordigers der Fran- schie regeering dn Algiers en Tunis, op zijn reis dloor Noord-Afrika. GENERAAL BERGANSIUS. De berichten omtrent den toestand van den minister van staat Bergan- s;us luidden Dinsdag, dat de zieke zich minder zwak gevoelde dan Maandag. CONGRES VAN VERZAMELAARS VAN POSTZEGELS. Het eerste Nederlandse he PSidato- hsten-congres zal gehouden worden op 2 en 3 Augustus in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Graverihage. Aan het congres is te vens verbonden een postzegeltentoon stelling, waartoe reeds belangrijke inzendingen door de eerste verzame laars in ons land zijn toegezegd. De deelneming aan liet congres is voor iederen philatelist opengesteld. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren P. J. van Herderwijk-, voor zatter; W. van Eeden, penningmees ter; J. W. Couvée, A. G. Hinders, jihr. L. F. Teix-eira de Mattos, H. de Wijs Sr. en mi*. E. Bonn, secretaris. OPZETTEUGEL VOOR PAARDEN. De afdeeling Utrecht van de Ned. Vereeniging tot bescherming van die ren traoht haar streven op allerlei wij-ze ingang te doen vanden. Zoo is thans door hare zorgen tegen een muur in de Nolbei straat te Utrecht een heel groot bord aangebracht, waarop in een aanschouwelijke voor stelling geijverd wordt voor afschaf fing van den opzetteugel bij paarden en waar erop gewezen wordt, dat het gebruik van den opzetteugel, verlies van kracht, van sierlijkheid en van vrijheid voor het paard medebrengt. DE NIEUWE TIJD EN DE S. D. A. P. In de Zaterdag gehouden vergade ring van het bestuur van de Sociaal- Deanoeratisclhe Partij werd tot uitvoe ring van liet Congre-sbesluit in zake „De Nieuwe Tijd" besloten de eige naars vragen, of zij in beginsel be reid zijn dit Maandschrift te brengen onder beheer en contróle van de par tij, en indien zij hiertoe niet bereid zijn, of zij dan zouden willen over wegen op welke andere wijze een ver band tusschen dit maandschrift en de partij zou kunnen worden gelegd en of andere voorstellen van hen in de zen dan zouden kunnen verwacht worden. (Het Volk). familielid in de schoenen toen hij binnentrad, waarop de eigenares ver klaarde, dat die hond al sedert eeni ge dagen allerlei zonderlinge gewoon ten had. Het hem voorgezette voe der*, zelfs melk, wilde hij niet meer nuttigen, waarop hij is afgemaakt, terwijl het cadaver naar de veeart senijschool zal worden opgezonden. Eerst na dit geval werd de eigena res bekend met het feit, dat hij voor ongeveer drie maanden door den hond' van mej. Wed. C. g was. Thans is ook bekend, dat de hondsdolheid in Herzogenrath, Spek- holzerheide, Sittard en Venlo ge constateerd, overgebracht moet zijn van een losloopende hond van zooge naamde ronzelaars of rondreizende handelaars. Blijkt het na onderzoek dat deze hond werkelijk razend is, dan zal de muilkorvenwet wederom vcor drie maanden verlengd wor den. SENSATIONEiELE ZAAK. Op Dinsdag 19 Juni a.s., om 103/4 uur, zal voor de 5e kamer der Am- sterdamscire rechtbank behandeld worden de zaak tegen den heer D. P. arts te Sloten, beklaagd van smaad schrift', subsidiair beleedrigring van den burgemeester en een wethouder, zijner standplaats. De (burgemeester van Sloten, de heer Groskamp, de wethouder Rij- merse, zoomede een letterzetter zijn «ais getuigen gedagvaard. De zaak wdkt niet 'alleen te Sloten, doch ook daarbuiten veel sensatie. (Tel.) EEN LEGAAT. Door mievrouw Hoffmann-Boude- wijnse, te Parijs overleden, is aan het herstellingsoord voor Ned. Onder wijzers, te Lunteren, de som van f 10.000 gelegateerd, onder bepaling, (dat het geld alleen mag worden aan gewend ten ba/te van behoeffc'ge on derwijzers en onderwijzeressen. NIET ALLEDAAGSOH. In de Friesdhe gemeente O. woont een 41-jarigie veehouder, die nog nooit warme spijzen gebruikt 'heeft. Zijn uiterlijk bewijst;, dat hij er ook best buiten kan. EEN AUTO AANGEHOUDEN. Te Dinxperlo hebben de rijksamb tenaren der belastingen aangehou den eene automobiel, een waarde van 9 a 10 duizend gulden vertegen woordigende en toebehoorende aan een baron te Cleef, die daarin met zijne echtgenoote en een chauffeur reed. Zij kwamen van Bocholt en re den in do richting van Anholt en passeerden het Hollandsche grens- kantoor, zonder daar aangifte te doen dat ze op Hollandsch gebied kwamen. Na een borgtocht van 5000 te hebben gestort, werd de automo biel later teruggehaald. HONDDOLHEID. Men schrijft uit Sittard van 11 Juni Een nieuw geval van hondsdolheid heeft zich heden wederom voorgedaan bij een hond van mej. Buskens, Rijks weg. Deze hond had gevochten voor ongeveer drie maanden met den ein de Maart af gem aak ten hond van mej wed. Canton. Het lijk van -dezen hond werd opgezonden maar de rijks veeartsenijschool en later als ra zend gedeclareerd. De heden afge maakte hond beet hedenmorgen een NEDERLAND EN DE KRONING TL NOORWEGEN. De Koningin wordt bij <le kroning van koning Haakon van Noorwegen vertegenwoordigd door baron Van Heeckeren van Keil, gezant, bij het Noorsche liof, die van uit Christiania aan boord van liet oorlogsschip „Tromp" .onder commando van den kapitein tea* zee F. Koster, naar Dronthedm wordt gebraclrt. De ..Tromp" blijft dan gedurende de kroningsfeesten ter ree'die van Dronthcim. STOOMPLOEG DER NEDERL. HEIDEMAATSCHAPPIJ. Sedert Zaterdag is op het landgoed „Zijpemdal", tusschen Arnhem en Schaarsbergem, -ongeveer 5 K.M. ten noorden van Aam-hem, .de stoomploeg van) de Nedeitendsdhe Heide Maat schappij werkzaam. Deze ploeg, die met een sterken 400 Meter langen staaldraadkabel tusschen 2 locomobie len wordt heen- en weer getrokken, kan den -grond tolt een diepte van meer dan 85 c.M. omploegen, zoodat hier mede de diepst liggende oerb anken kunnen worden gebroken. Pea* dag kan met den stoomploeg 2 tot 51I.A. bewerkt worden. Na 19 Juni vertrekt de stoomploeg naai* Tilburg, om in de provincie Noord-Brabant verschillende terreinen te bewerken. gelwereld! van de Hollandsche dui nen de geschiedenis van dien bodem van Nederland (uit het mineral. en geol. kabinet van de UtrechtschjO uni versiteit) zeevaartkundige instrumen ten en kaarten, bij de marine in ge bruik ook een verzameling oude kaarten van de Hollandsche zeevaar ders uit vroeger eeuwen. RIJKSPENSIOENEN. De Minister van Financiën maakt bekend1, dat ged-urende de maanden Juli, Augustus en September aan staande, dagelijks Zon- en feestdagen uitgezonderd, ten kantore van de be taalmeesters in de arrondissementen de voldoening zal plaats hebben der in de verschillende Grootboeken inge schreven pensioenen ten laste van de Nedcrlandscho Staatsbegrooting, loo- pende over do tweede drie maanden van het jaar voorts wordt er met nadruk aau herinnerd, dat op alle pensioenen ten laste van den Nederlandscherr Staat, C-p die toegekend aan weduwen en weezen van ambtenaren behoord heb bende tot de deel gerechtigde n in het fonds van do geëmployeerden tot het algemeen bestuur behoorende, in het veduwenfonds van het korps inge nieurs bij tien waterstaat en in dat van do opzichters van den Waterstaat, alsmede op die ten laste van het we duwen- en weezenfonds voor burger lijke ambtenaren, van toepassing is d» onder andere in de Burgerlijke Pensioenwet onder art. 31 opgenomen bepaling, dat zij onvervreemdbaar zijn en de gepensionneeade ea* op gee nerlei wijze over kan beschikken, ook niet door verpanding of beleeningen dat door overtreding van deze ver bodsbepaling èn> hij- die ver-pandt of bolaeait èn hij die in paard1 of beleo- niing neemt, ziioh aan schade bloot stelt. („St.-Ct.") MARITIEME TENTOONSTELLING TE NL\RSEILLE. Men schrijft uit Marseille aan de „N. R. Ct.", dat de Nederlandsche af deeling van de Koloniale Tentoonstel ling te Marseille, waaraan een ten toonstelling voor zeevisscharij. ocea- nographie enz. verbonden is, zeer goed de vergelijking met die van andere natiën kan doorstaan, dank zij der moeite, die de Nederlandsche com missie (prof. Max Weber. kapitein ter zee G. F. Tyidemam, dr. van Ever- dlingen, da*. H. C. Redeke en M. C. F. J. Cosijn) zioh heeft getroost, en den steun, die van eenige particulieren en instellingen in- Nederland is onder vonden. Onder het ten toon gestelde in de Nederlandsche afdeeling worden ver- mie 1idde uitkomsten der Noordpooi- expedities met de Willem Barerii&zen de Varna, die van de Slboga-expeditie in de Oost-Indische wateren-, wea*ken van G.E. Rumphius, den Arabonscheii natuuronderzoeker, staaltjes van den plantengroei, die zich na de ramp van Ivrakatau weer op dat eiland.ontwik keld heeftinzendingen van het Zoö logisch Station in Den Helder en van Artis te Amsterdam, inzendingen over de tripang- en paTelmoerschelpenvris- soherij in Indië, de visscherij in cbe Zuiderzee, de plantengroei en de vo- PERMITS VOOR ZUID-AFR1KA. Blijkens nueclecleelingen der consu laten-generaal te Kaapstad en te Pre toria kunnen beJa.ngh ebbenden het voor toelating in Transvaal of Oranje- Rivier-kolonie vereischte permit per soonlijk aanvragen bij de permit-se- cretarissen in de verschillende haven plaatsen van Britsch-Zuid-Afrika, en is liet. inroepen der tusschenkomst van voornoemdie consulaten-generaal ter bekoming van voormeld permit in het vervolg dus niet meer noodig. Bovenbedoelde penn it-sec notarissen zijn gevestigd te Kaapstad. Port Eli sabeth, East-London, en Durban, ter wijl te "Lourengo-Marques de Briisohe consul is aangewezen voor de contróle op de toelating van vreemdelingen, die zich naar liet gebied der vroegere Republieken wensohen te begeven. Formulieren ter aanvrage van per- mitten aan genoemde secretarissen zijn te verkrijgen op het Departement van Buiterilandsc'he Zaken, te 's-Gra venhage. („St.-Gt.") BRANDEN. In Hollanderbroek, gem. Eist (Be tuwe) brandden Maandag een 3-tal arbeiders wo on hui zen, bewoond door 4 gezinnen, af. Van de inboedels kon niets gered worden. Een tweetal gei ten kwamen om. De varkens werden gered. Een der bewoners was niet verzekerd, de anderen wel. ONGELUKKEN. Op het fort Rijnauwen bij Utrecht, is Zaterdag het 12-jarig zoontje van den aldaar gestational eerde conduc teur der artillerie Grinimindk, zonder dat iemand liet bemerkte, in de fort- gracht, nabij de wachters woning to Feuilleton. Een Verborgen Erfenis. (Naar het Engelse h.) 61) Dan kan ik niet anders zeggen, dan dat ik oprecht medelijden met u hebIk laat mij niet door zoo'n twijfel kwellen..^ Neem de twee van wie wij. zoo juist spraken, en Miss Ferris, een jonge dame, -die ook op Öakhurst logeert, en die ik gisteren voor 't eerst zag. Ik ben er van over tuigd, dat er, mijn neef uitgezonderd, nergens beter en aantrekkelijker menschen te vinden kunnen zijn. Ik zou er mij over schamen als ik daar- bewijzen voor noodig had. Ik weet het zeker, Mr. Wickham. Ben ik niet gelukkiger dan u die bewijzen noodig heeft, vóórdat "u iemand kan waard eeren. Misschien, zei hij peinzend Ik beken dat als ik uw zienswijze kon overnemen voor iemand, dan zou Bet zijn voor de jonge dame. die hier op 't oogenblik logeert Miss Nancy Malincourt. Maar mijnmicfi'- ter verstand drijft mij om feiten te willen hebben. Intusschen, mevrouw, kwam ik hier om u te zeggen, dat de lunch in de eetkamer klaarstaat. HOOFDSTUK XXI. Nancy Malincourt voelde zich zeer eenzaam toen (het rijtuig met Mrs. Neville en Cesar wegreed van Rye- lands. Zij zou hen graag vergezeld hebben om het gelukkige leventje op Öakhurst met hen te deelen. Zij ver langde er naar Miss Ferris te leeren kennen, over wien Cesar zoovol be langstelling sprak zij zou zoo graag ook eens kalm gelukkig zijn. Maar het mocht niet zijn. Daarom keerde zij zuchtend naar het huis terug ear ontmoette Mr. Wickham, toen zij de stoep weer opging. Uw broeder schijnt in zijn nieu we positie gelukkig te zijn. merkte hij op. Hij is veranderd sinds d'en dag, waarop het testament van uw oom werd voorgelezen. Heeft u hem sinds dien tijd niet gezien vroeg Nancy verbaasd. Peinzend liep zij den kant uit van de schilderijengalerij, in de veron derstelling, dat zij Christal daar mis schien zou vinden en Mr. Wickham bleef in haar gezelschap. O, ja, Cesar is veranderd voegde zij er hij. Zijn werk bevalt hem goed en hij wordt goed behan deld. Ik vind Mrs. Neville zeer aan trekkelijk. En toch is u niet met haar mee gegaan? Zij waren in de galerij ge komen, waar niemand scheen te zijn en beiden zwegen een oogenblik. Mr. Wickham keek het jonge meis je onderzoekend aan, en zij voelde zich onuitsprekelijk verlegen. Was -het mogelijk, dat Violet's on gelukkige huiselijke omstandigheden algemeen bekend werden? Zij deins de er voor terug, 'haar wees onder woorden te brengen, zelfs tegenover zichzelf. Ik kon niet gaan. Ik kan uniet alles zeggen.... O, dénk toch niet, dat ik onbe scheiden wil zijn zei hij vlug. Ik volgde u enkel om te zeggen, dat ik noodzakelijk eenige dagen van huis moet. Ik ga straks 'heen. Geneer u in dien tijd vooral niet om alles te vragen, wat u wensebt, en alles te doen, waar u lust in hebt. Beschouw mijn kamer als de uwe. wanneer ge een ander boek wilt hebben. Alles wat ik u verzoek, is dat u het eene boek wegzet voordat ge een ander neemt, en dat ge de boeken aan nie mand uitleent. Goeden dag. U zal mij in eenige dagen niet zien. Goéden dag. Het spijt mij, dat u weggaat, zei Nancy met gemeende droefheid in haar stem. U is zoo goed geweest -voor Violet en voor mij. Tk voer alleen uit. wat uw oom mij heeft opgedragen. Hij keerde zich om en verliet de galerij langs de trap, die naar zijn studeerkamer leidde. Nancy ging naar haar eigen kamer in de overtuiging, dat Christal niet in de galerij wae. Mr. Wickham's scherper en meer geoefende blik had echter ontdekt, dat Christal verborgen was achter het tochtscherm, dat Ivan Malin court eens voor hetzelfde doel had gebruikt. Toen de deur achter Nancy dicht ging, keek zij haar na met een blik waarin vastbeslotenheid en wanhoop om den voorraarg streden. Nancy besteedde eenigen tijd aan het schrijven van haar dagelijkschen brief aan Violet. Zij had veel te ver tellen, en zij maakte het zoo uitvoe rig mogelijk. De tijd naderde, waarop zij' naar -huis moest terugkeeren, dan zouden brieven van Violet en bezoeken van Cesar een onmogelijkheid worden. Het was een groot genoegen voor haar geweest haar "broeder te ont moeten en op te merken, hoe hij ver anderd was. waarop zijn brieven haar al hadden voorbereid. De som bere uitdrukking was van zijn gelaat en de harde klank uit zijn stem ver dwenen. Dit alles werd aan Violet verteld en terwijl zij zoo druk bezig was, vergat zij haar zorgen. Zoodra de brief echter op de post was gebracht, keerden zij terug en om zich afleiding te geven, besloot zij aan de toestemming van Mr. Wickham om in zijn studeerkamer een ander boek te halen, gevolg te geven. Zij had Cesar dien morgen verteld hoe vriendelijk Mr. Wickham tegeai haar was. en had hem het boek laten kijken, waarin op het ti telblad den naam van zijn dochter geschreven stond. Zij hadden beiden een opmerking gemaakt over den zelden voorkomen den naam van Miss Wickham en Ce- sar had het boek opgenomen en de handteekening bekeken. Nancy ging het nu halen en liep er mee naar de studeerkamer van Mr. Wickham. Het was niet noodig om eerst te vragen of hij afwezig was en zonder tikken ging zij naar binnen. Terwijl zij binnen kwam scheen er wel een boek te vallen of iets anders, dat eenig leven maakte. Zij bleef even staan luisteren, maar toen er niets op volgde, besloot zij, dat zij zich vergist moest hebben en sloot de deur achter zich. Dei groote. ruime kamer kreeg haar licht uit drie vensters die, bijna tot den vloer reikten. In de ruimte tus schen twee van deze vensters waren de smalle planken bevestigd, waarop de boeken van Miss Wickham ston den. Hier stond ook haar schrijftafel tje en stoeltje. Er waren nog ande re planken met boeken, maar de werken, die daarop stonden zagen er niet uitnoodigend uit. Aan het andere einde hingen twee zware gordijnen, die deuren of kas ten verborgen, dat wist zij niet. Nancy bleef even om zich heen staan kijken en liep toen naar de boekenplanken. Hot vervolg van het boek, dat zij juist gelezen had, stak even voorde andere boeken uit, zij nam het er uit en zette or het andere boek voor in de plaats. Terwijl zij dat deed, viel haar oog op een stuk papier of een brief, die daarin gegooid scheen te zijn. Het gekreukte papier maakte, dat zij het boek niet goed'op zijn plaats kon zetten, daarom stak Nancy haar hand in de ruimte en haalde met moeite het papier te voorschijn. Het was een brief op zwaar papier, zooiets als perkament, geschreven, die zonder zorg en naar 't scheen in haast in een soortgelijk couvert was gestoken. Voordat zij er zichzelf re kenschap van gaf, had Nancy's in stinctmatige behoefte aan netheid haai* bewogen den brief netjes inde enveloppe te steken en dan weer weg te leggen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5